Nummer 85. Donderdag 28 October 1880. 3e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. De Verstootene. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft der maand September 1880. Uit Waalwijk. J. Willet. Laren. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN. Het Journal Olficiel der Fransche Republiek bevat het decreetwaarbij de Kamers tegen 9 November worden bijeengeroepen. In den jongsten Ministerraad heeft men zich beziggehouden met de verdere maatregelen tegen de kloosters. De meerderheid wilde wachten tot 1 Novemberwanneer hel tribunaal der conflicten bijeenkomtmaar de minister van binnenlandsche zaken vond dien termijn te lang, daar de kamers reeds 9 November bijeenkomen en men dan tal van interpellaties over de niet ten uitvoerlegging te wachten heeft. Volgens Le Temps zullen de decreten met standvastigheid worden ten uitvoer gelegd en is er geen sprake van dat met het Vaticaan of met de bisschoppen wordt onderhandeld. Dc kloosterbewoners hebben zich op alle ge beurlijkheden voorbereid en wachten gesteld voor hunne inrichtingen die niemand toelaten dan die van een bewijs voorzien is. Zondag werd het" standbeeld van den schilder David d'Angers onthuldbij welke gelegenheid minister Barthelémy-Saint-Hillaire een lange toespraak heeft gehouden. Wederom zijn te Parijs een tweetal redac teurs van onzedelijke bladen tot geldboeten en gevangenisstraf veroordeeld terwijl daarenboven het eene blad voor twee maanden is geschorst. XL Stewart Ito ut li. Harriet zag haren man waarschuwend aan. Hij beraeikte dien blik en begreep hem doch sloeg er geen acht op. „Hij is zulk een gemcene kerel, als ik er nooit een ontmoet heb", vervolgde hij, „maar in een opzicht is hij nuttig. Ieder mensch heeft zijne zwakke zijde, en de zije is zich voor een eersten biljartspeler te houden schoon wij hem gerust op den vierden rang kunnen stellen. Iemand van zulk eene verbeelding Jjan zich ver zekerd houden zijn geld aan den eersten den besten te verliezen die beter speelt dan hij, en ik zie niet in waarom ik niet die eerste de beste zijn zou." „Dat zie ik ook niet in", hernam George. „Ik wenschte echter, dat hij zich evenzeer in zijne talenten in het kaartspel misleid had. Dat zou voor mij een groot verschil gemaakt hebben. „Het zij zoo als het is beste jongen", ant woordde Routh. „Gij zult op eene schoone wijze op uw tijd revanche nemen. Drink nu eerst uw glas uit en dan zal Harriet ons iets voorspelen." En Harriet speelde. Zij speelde zooals wei nigen spelen want zij vereenigde kunst en gevoel. Deze vrouw was eene zonderlinge tegenstrijdig heid vo') verraadvol huichelarij en bedrog, en toch droeg zij muziek in hare ziel om! George verliet het tweetal vroeger dan gewoon lijk en nog lang zaten deze in een ernstig gesprek bijeen. Routh was in den laatsten tijd onge lukkig geweest. Eenige zijner ondernemingen, welke hij met zorg had aangevangen en die veel beloofden waren geheel mislukt. Hij had mannen ontmoetdie hetzelfde beroep dreven en even sluw waren als hij en meer door het toeval Er is sprake van dat eenige Bonapartis- tische heethoofden van plan zijn voor den kei zerlijken troon candidaat te stellen den zoon van Pierre Bonapartedie. eerst onlangs door ee* huwelijk met de dochter van den speelpachler Blanc in behoorlijken doen is geraakt. De hertog Decazes heeft eene beroerte gehad. Cherbourg en omstreken worden door eene hevige overstrooming geteisterd. Félix Pyat gaat voort met in zijn blad la Commune inteekeningen bekend te maken voor een eere-revolver aan Berezowski. Er komen bespottelijkemedelijdenwaardigesoms ook allerbelachelijkste inschrijvingen op de lijst voor, Zoo vindt men er eene van een jeugdig burger, geboren 2 December 1879, die ten behoeve van den vorstenmoodenaar twee sous inteekent. Of dat jeugdig burgertje in de wiegen vermoede lijk ook nog aan de borst, bewusheid heeft van zijne gave? Mme X., zich verder teekenende Petrouleuseschrijft almede in, en dat is heel 1 natuurlijk. Begrijpelijk ook is 't, dat drie slaven van de tirannie der kapitalistenslaven zeker pok van hunne hartstochten in den zak tasten, om de kleinigheid die er in is nr uit te halen voor eene bijdrage tot het eeremoordtuigmaar naast deze inschrijving vindt men die van 'een grondeigenaaren het een vloekt wel een beetje met het ander. Du Fransche financiën blijven prachtig vooruitgaan. Volgens de jongste opgave van het Journal Officiel hebben de indirecte belas tingen en inkomsten gedurenle de eerste helft van October de raming met bijna twaalf millioen francs overschreden, 't Ligt hem o. a. aan de meerdere ontvangsten van de postwaaruit Le Temps terecht afleidtdat er veel zaken gedaan zijn. Uit de andere ontvangsten blijkt dit trouwens ook. Generaal de Cissey heeft aan den minister van oorlog geantwoorddat hij ter gelegener begunstigd hadden zij hun talent ten zijnen koste geoefend. De zwendelaar had meer dan ziju meester gevonden de bedrieger was bedrogen geworden en zijn karakter was er te meer door verbitterd. Iiij was zooals Harriet zeideop het punt een nieuwe, hoogere vlucht te nemen en had plannen tegen Deane gesmeed welke nu hij het karakter van dien man meer van nabij had leeren kennen geenszins zoo zeker en veelbeloovend schenen als zeven weken vroeger, toen zij voor de eerste maal elkander ontmoetten. Na de eerste uren welke zij met elkander door brachten hadden Routh en Deane zich te zamen naar eene openbare plaats van uitspanning be geven waar Routh in hem een jong landgenoot had onthaaldom hem zoo tot zijn prooi te maken en een plan gemanktdat op den schit terenden rijkdom en de schijnbaar weinige ervaring van Deane gegrond was. Later had hij zich overtuigd dat Deane werkelijk zeer rijk was, doch ook dat hij wat de weinige ervaring aanging, zich zeer vergist had en daarbij was zijne gewone koele onwankelbare zieldoor het brandend verlangen aangegrepen om zich in het bezit te stellen van het geld dat hem steeds voor oogen schitterdeterwijl hij tevens een dwaze blinde vijandschap jegens den-vreemde ling koesterdewelke zedeloosheid met sluwe berekening, gewetenloosheid met verstandige spaarzaamheid een toomelooze hartstocht met volkomen gevoelloosheid vereenigd^. Aangaande Deane's standpunt in de maatschappij had Routh niets kunnen le weten komen maar hij was overtuigd dat Deanezno hij een zwendelaar van beroep geweest was, voor hem de gevaarlijk ste mededinger zoude geweest zijn hem in zijn bedrijf en werkzaamheden veel nadeel zoude toe brengen en daarom haatte hij hem. Nadat Stewart en Harriet geruimen tijd had den beraadslaagdbleef laatstgenoemde in de grootste onrust achter en Routh was reeds lang ingeslapentoen zij nog altijd op haren arm geleund en het hoofd in de hand aan talel zat. tijd in zijne zaak de hulp der- rechtbank zal inroepen. Nogmaals beklaagt hij er zich over, dat men hem een onderzoek heeft geweigerd. Dc generaal heeft Nantes den zetel van zijn gewezen kommandementverlaten. Alle daar aanwezige generaals alle officieren van den staf van het elfde legerkorps en een aantal officieren van alle wapens hebben zich naar het spoorweg station begeven oin hem hunnen afscheidsgroet te brengen. x De firma Gebroeders Rothschild heeft aan rigist rat ie recht 62,500 francs betaald om haar associatie-contract te' verlengen tot 1905. Te Ohalons heeft een duel plaats gehad tusschen twee officieren van liet 106e linie-regi ment. Een hunner is aan de bekomen wonden overleden. De aanleiding was een woorden wisseling over de uitvoering van de Maart-de- shiiten. Blanqui gaat een blad oprichten het geld is er. De andere roode bladen zijn natuurlijk woedend. Hun zaken vooral die van 1' In- transigeautgaan slecht. Het nieuwe blad zal hun inkomsten nog meer verminderen. Eenige dagen geleden sprong een man van omstreeks veertig jaren van de brug te Argen- tcuil, bij Parijsin de Seinena zich eerst een blijkbaar zwaren zak om den hals gebonden te hebben. Een paar zeelieden die getuigen waren van zijn wanhopige daad snelden hem onraiddelijk te hulp en brachten hem weldra aan land; maar alle pogingen om den ongelukkige in het leven terug te roepen waren vergeefs. De zak bleek 300,000 fr. te bevatten en een brief, het eenige papier da: men bij den doode vondvermaakte deze som aan de armen der gemeente op wier gebied zijn lijk gevonden zou worden. Het stoffelijk overschot van dezen zonderlingen zelfmoordenaar is naar de Morgue gebracht en men doet onderzoek naar zijn betrekkingen en de redenen die hem tot deze daad geleid kunnen hebben. Zij bleef zitten tot het vuur uitging en de late schemering var. den wintermorgen een aanvang nam. Zij was aan zulke nachtwakenwaarbij de zorgen alleen haar gezelschap hielden, gewoon, maar nog nooit had zij eene' vermoeienis onder vonden als thans. Hare ziel arbeidde en leed, en toen zij eindelijk sidderend opstondlagen er diepedonkere schaduwen om de blauwe oogen en haar anders zoo blank gelaat was geel en gezwollen. Zij stak eene kaars aan draaide het gaslicht uit en naderde het venster. Het koude vale morgenlicht drong door de jaloesien zij haalde er een opzette het licht op de tafel on bleef een poos staan. Zij gevoelde zich moede en rusteloos. De straat was ledig en de tegen over haar staande huizen zagen er onbeschrijfelijk somber uit-. „Men zou denken dat de bewo ners dier huizen gestorven waren", zeide zij half luid tot zich zelveterwijl zij de jaloezie weder liet vallen en zich langzaam naar hare slaap kamer begaf. „Wanneer zal er een einde aan komen en hoe zal dat einde zijn lispelde zij zacht. „Het is een verschrikkelijk waagstuk In het onzekere. Zes weken waren voorbijgegaan voor er eenig bericht van Mrs. Carruthcrs kwam. De hoop welke in George's hart was ontwaaktna zijn onderhoud met zijne moeder had de verschil lende phases den mannen van een sanguinisch temperament eigen doorloopen. In den beginne was cleze hoop sterk en levendigvervolgens toen er na verloop van epne week geen brief kwam werd zij zwakkeren toch drong George zich op., dat het uitblijven van berichten het beste bewijs wasdat er iets gedaan werd. JLater toen de hoop opnieuw begon- te verflau wen herinnerde hij «ich het oude spreekwoord, „geep tijding goede tijding" en hij vatte opnieuw moed inaar toen de tijd van betaling des ge- prolongeerden wissels al nader en nader kwam, werden George's vooruitzichten donkerden. Ein- Eeir concierge had onlangs aan de Bank te Parijs 23.000 fr. ontvangen, waarvan 20,000 fr. aan bankbiljetten en 3000 fr. in goud. Hij stak de bankbiljetten in der. borstzak van zijn jas en het goud in ziju broekzak en verliet het gebouwzonder te bemerken, dat drie man nen hem volgden. Bij het Palais Royal liepen twee mannen die grooten haast schenen te hebben hem tegen het lijf. De een vatte hem bij den arm om hem staar.de te houden maakte verontschuldigingen over zijn lompheid en snelde toen verder om zijn kameraad in te halen. Toen nu de concierge, door een plotselingen angst overvallen in zijn zakken het gel greep, vond hij dc goudstukken nog maar de bankbil jetten waren verdwenen. Hij had de twee mannen een zijstraat zien inslaan en liep nu ook dien weg oponder het roepen van houd den dief. Doch zij waren nergens meer te zien. Een kruierwien de bestolene inlichtingen vroegverhaalde dat hij twee mannen die met de beschrijving overeen kwamen in een rijtuig had zien stappen dat in de richting van het Theatre Frai^ais heen reed. De politie tracht nu de koetsier van dat rij tuig te vindendie zeker nadere inlichtingen verschaffen kan. In berichten uit Kaapstad wordt bevestigd dat Mafeteng in Basutoland door de Engelsche troepen onder kolonel Clarke thans is ontzet, maar dat daarbij zeer aanzienlijke verliezen zijn geleden. Het getal dooden bedroeg 30, dat der gewonden 12. Te Galway, in Ierland is een groote bij eenkomst van landbouwers gehouden. Men schat dat er wel 40,000 aanwezig waren. Het parle mentslid Parnell hield eene redevoeringwaarin hij verklaarde, dat het Hoogerhuis en de mi nister voor Ierland (Forster) verantwoordelijk delijk verdween de laatste flikkering van hoop en de duisternis der vertwijfeling vervulde zijne ziel. Welke middelen zoude zijne moeder hebben aangegrepen, om zich het geld te verschaffen? Misschien had zij voorgegeven iets voor zich zelve te moeten betalen dat geen uitstel duldde de oude Caruthers had bij haar aangedrongen en was achter de waarheid gekomen. Of had zij misschien beproefd het geld op hare huis houding te besparen -— Neen daartoe was de som te aanzienlijk het zou eene dwaasheid geweest zijnzulks voor mogelijk te houden. Maar zij had nog oudë vrienden die haar sedert lang kenden en hoogachtten tot deze had- zij zich misschien gewend met het verzoek haar de verlangde som te leenendoch had eene weigering ontvangen oude vrienden verstaan zich slecht op de kunst van geld te leenen. Of zij had beproefd maar wie kan het weten wat zij beproefd had Zeker wist hij dat zij het geld niet gezonden had en zijn eenige troost wasdat Routhofschoon hij dezen dikwijls ontmoette nimmer het minste onvriendelijk woord over het uitblijven der gelden sprak. Hij had het niet gedaan Tusschen de kaarten, welke Stewart Routh thans tot het groote spel des levens schudde was de eene door de schuld van honderd veertig pond ontstaan van weinig beteekenis. Misschien kon deze nu worden uit gespeeld misschien ook nietdoch op het plan, dat hij zich had ge"ormd had zij geen invloed. Er waren tijden dat een banknoot van 5 pond zijn spel kon bepalen doch thans was zulks het geval niet. In oogenblikken van verlegenheid door ellendige schulden gedruktdoor ongedul dige schuldeischers in het nauw gebracht zou Routh het geld dat George Dallas hem schuldig was teruggeëischt hebben. Doch thans waren de betrekkingsn gunstiger en het eenige wat hij noodig had was de buip van George tot het volvoeren van zijne plannen. Hij had zich in eene groote onderneming gewaagd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1