Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De Kaffers liebben zichonder hun opperhoofd Moletsareteruggetrokken en versterkt te Mon taguedat den 31n October een oogenblik in de macht der Engelschen is geweestdie het stormenderhand hadden veroverd. Maar zeer spoedig kwamen een 5G00 Basuto s opdagen die het heroverden en dc Engelschen dwongen terug te trekken. Al de stammen zijn thans in vollen opstanden naar de voornaamste punten worden versterkingen gezonden. Niettegenstaande de vervolgingen, door de regeering ingesteld tegen de belhamels van de Iersche bewegingzijn de agrarische misdaden nog steeds aan de orde van den dag. Te Long ford werd op den vrederechter Dudgeon gescho ten terwijl deze van een hoeve in de nabijheid van Dlondra terugkeerde. Het schot ging den man rakelings langs het gezicht zoodat het kruit de wang schroeide. De heer Dudgeon legde onmiddellijk zijn revolver aan maar de dader ontsnapte. Zondagavond overviel een bende gewapenden een dicht bij Virginia (graafschap Caran) wonenden pachtersleepten hem op den wegschoten hunne geweren boven zijn hoofd af en lieten hem zweren dat hij zijn hoeve zou verlaten, waar hij 23 jaren gewoond had. De meetings worden nu niet alleen Zondags maar dagelijks gehouden daar aan werken niet meer gedacht wordt. Ook de radicalen in andere plaatsen zooals te Birmingham houden bijeen komsten om op te komen voor het recht van de Ieren om hun vrijheid (in het moorden en brandschatten te verdedigen en de vervolgingen van de regeering te veroordeelen. De vrienden te Birmingham besloten de Ieren op alle moge lijke wijzen te ondersteunen. Een Engelsche stoombootonlangs van Whydah in het koninkrijk Dahomey (W.Afrika) teruggekeerdheeft ijzingwekkende berichten medegebracht omtrent de in dat rijk heerschende gebruiken. De Chaca, een hoogwaardigheidsbekleeder is onlangs overleden en de Koning zal, naar de gebruiken des landszijne uitvaart vieren met het ter dood brengen van een paar honderd inboorlingen. Terstond daarop zal die plechtig heid herhaald worden ter eere van den nieuw benoemden Chacaen daarna wil de Koning zijns vaders sterven op eene dergelijke wijze herdenken. Deze laatste uiting van 's Konings droefheid heeft reeds verscheidene malen plaats gehadzij duurt gewoonlijk eenige maanden waarin achtereenvolgens tweehonderd gevangenen gedood worden. Ter bijwoning van die plechtigheden heeft de Koning de verscheidene inlandsche hoofden alsook de Engelsche kooplieden uitgenoodigd maar de laatstcn hebben allen vriendelijk voor die eer bedankt. Guy Eawke's-dag, 5 November, de ge denkdag van het mislukte buskruitverraad in het jaar 1605 is te Londen en door geheel Enge land op de gebruikelijke wijze gevierd. Er worden dan stroopoppenwelke Guy Fawkes en ook andere personen voorstellen in optocht rondge dragen en verbrand. De Guy's stelden verscheidene personen voor, als den Sultan den Czar den Paus mr. Dale, Lord Beaconsfield Koning Theebaw Basuto s, enz., die allen ten vure gedoemd werden. Op sommige plaatsen vielen onordelijkheden vooro. a. te Peckham waar men in een buurt voornamelijk door Ieren bewoondtwee Guy s ronddroegwelke Parnell en Healy voorstelden, en waar de eigenaars hunne poppen in den steek moesten laten en een goed heenkomen zoeken. Maar over het geheel liep alles evenwel in goede orde af. Oostenrijk heeft in den laatsten tijd veel last van zijne kleine buren. Nauwelijksis het met Servië en Rumenië weer eenigszins in orde of er komen onaangenaamheden met Bulgarije. Het betreft eene quaestie van uitlevering, waarin Bulgarije zich laks heeft getoond. Men liet een Oostenrijksch officier ontsnappenwiens uitle vering was aangevraagd. Xn de Oostenrijksche delegatie te Pesth hield Von Haymerle een lange redevoering over Oostenrijk's bouding in de Oostersche kwestie. Hij hoopt van de overeenstemming der mogend heden nog steeds een gunstig vreedzaam resul taat. Maar wat Griekenland betreft zal dit niet gemakkelijk zijn. De vastgestelde grenslijn is geen dwanglijn en krachtiger maatregelen dan overreding kon Oostenrijk moeielijk aanwenden. De weering wenscht het evenwicht te bewaren tusschen de belangen der bevolking op het Balkan-schiereiland en tusschen den invloed der Europeesche Mogendheden op die bevolking. Met zijne buren wil Oostenrijk in vrede leven maar het zal zich laten gelden wanneer soms een dier buren eene ander® houding aanneemt. Opmerking verdient nogdat de minister gesproken heeft van een „Albaneesche natie", die „voorloopig" nog onder Turksche souverei- niteit blijven moest. Zou ook deze natie, evenals het Grieksche element, volgens den minister, eene beschavings-missie hebben te vervullen? Naar aanleiding van Haymerle's redevoering zegt The Times dat de beslissing aangaande de verdere regeling van het Oostersche vraagstuk uitsluitend" afhangt van Europa. Hoe dit besluit moge uitvallen, Engeland kan er zich met een zuiver geweten mede vereenigen. Alleen kan Engeland het vraagstuk niet oplossen, als Europa niet wil. Onder deze omstandighoden zegt het blad zalnaar wij hopen de Grieksche politiek zich ook verder door verstand en behoedzaam heid kenmerken. In Italië beginnen regeering en pers zich meer en meer bezig te houden met den gedrukter. toestand waarin de kleine grondbezitters daar tc lande verkeeren. Het kleine grondbezit is in Italië dikwijls al zeer klein. Vele boeren bezitten slechts zoo weinig landdat het hun niet meer dan het noodige voedsel voor hun gezin oplevert en zij hebben geen geld om de zware grondlasten te voldoenzoodat beslag op hun landen gelegd wordt. In elke officieole courant kan men aankondi gingen van den gercehtelijken verkoop van zulke grondeigendommen vinden. Daar het geld zeer schaarsch is kunnen de kleine grondeigenaren natuurlijk niet meer bieden en zoo komen deze stukjes grond voor spotprijzen in handen van de groote grondbezitters terwijl de kleine boeren als knecht dienst nemen of het hand verlaten. De minister van financiën laat nu een onderzoek instellen naar de beste manier om verbetering in den toestand te brengen. Men spreekt er van de grondbelasting anders te verdeelen alsook van een plam om de kleine eigendommen geheel van grondlasten te ontheffen. Beide plannen zijn reeds zoo oud als de eenheid van Italiëmaar nog nooit ernstig in behande ling genomen. De vrouwen van den cx-Khedive die in lang niet van zich lieten hooren schijnen vol strekt niet naar haar nieuw verblijf te Smyrma. dat thans gereed is te verlangen. Zij hebben Ismail Pacha verzochthaariezen winter nog in Napels te laten en spoedig in haar midden terug te keeren. Uit Constantinopel wordt >an 7 November gemeld dat Derwisch-Pahca in last heeft Dul- cigno voor 10 November over te geven. Zeer gemakkelijk is dit gezegd maar zeer moeielijk gedaan. Reeds heeft de bevolking den Turkschen Generaal bij herhaling belet aan land te komen dus zeer veel tegen haar "uitrichten zal hij niettenzij met nanwending van ge weld. Het jongste nieuws omtrent de voornemens der Albaneezen is nu weer dat ze Dulcigno tot geen prijs aan de Montenegrijnen maar wel aan Oostenrijk wilden afstaan. Vanwege Griekenland's wapeningen heeft de Pore de lichtiugen eerder opgeroepen. Goschen heeft de Porte medegedeeld, dat het Engelsche Kabinet het Turksche plan tot regeling der staatsschuld niet kan goedkeuren en van meening is dat door de benoeming eener Europeesehe commissie voor de financiën Turkijeis krediet eerder hersteld zou kunnen worden. l)e Porte heelt dit voorstel van de hand gewezen omdat de Sultan de inmenging van Europa in de binnenlandsche aangelegenheden van Turkije niet kan billijken. Het groote politiek proces te St. Petersburg heeft Zaterdag 1.1. een aanvang genomen. Dit proces belooft bijzonder belangrijk te worden omdat men onthullingen te wachten heeft be treffende de organisatie der Nihilisten en hunne verschillende onderafdtelingen. Aan de beschul digden wordt ten laste gelegd deelgenootschrp aan den moord op Prins Krapotkine aan den aanslag bij den spoorweg te Moskou en aan dien in het Winterpaleis. Men schat den duur van het proces op 14 dagen. Een sneeuwstorm heeft den L6n October in Amerika en Canada gewoed die groote schade veroorzaakte. Gedurende drie dragenis de gemeenschap van de stad Sint Paul met de omliggende steden geheel afgesneden geweest. De telegraafdraden werden doorgebroken en de palen onvergeworpen. Een stoombootdie verscheiden jaren dienst doet tusschen Chicago en eenige havens van het meer van Michigan is met man en muis ver- eaan. 117 personen kwamen in de golven om. Tilburg, 10 November 1880. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad is de gemeenterekening over 1879 goedgekeurd, in ontvang f179,501.855 en in uitgaaf f 175,921.40. Batig slot f 3580.455. De begrooting 1881 bedraagt j 169,468.455 in ontvangst en 169,402.95 in uitgaaf. Batig slot f 65.505. Op die begrooting zijn de jaarwedden voorde politie met f 650 verhoogd, onder voorbehoud dat de agenten zich voortaan niet meer met het ophalen van gelden op quitantien zullen mogen belasten. Tevens is de post voor onderwijs over 1881 met f900 verhoogd. Door de kamer van koophandel en fabrie ken alhier is aan de Tweede kamer gezonden een adres van adhaesie aan dat der kamer van Maastricht, waarin wordt aangedrongen op maat regelen met het oog op het beschermend stelsel in Duitschlsnd. Bij den raad is ingekomen eene kennis geving van den heer J. van den Elzen, civiel— ingenieur en concessionaris van deD stoomtram weg Tilburg Waalwijk, dat hij, behoudens goedkeuring van den raad de aau hem verleende concessie heeft overgedragen aan eene naamlooze vennootschap, »,de Noordbrabantsche Stoomtram/, wegmaatschappij", met verklaring tevens dat de benoodigde gelden vooahanden zijn. 13 beslote» om eene wijziging fe brengen in art. 2 van de reeds verleende concessie, en eene commissie benoemd om in de volgende vergadering rappoit uit te brengen. Het kapitaal dezer maatschappij is groot 5 ton en is geheel volgeteekend. Waalwijk, 6 November 1880. Zooals bekend is mout Dinsdag 23 November a.s. in het kiesdistrict Tilburg een lid gekozen worden voor de Tweede kamer der Staten-ge- neraal. De laatste da^en vonden wij in sommige dagbladen verschillende candidaten voor die be trekking genoemd. Om onze lezers nauwkeurig te kunnen inlichten hebben wij de noodige in- forraatien ingewonnen, waaruit ons is gebleken, dat tot op het oogenblik, dat ons die informatien werden verstrekt, er slechts van eene candidatuur ernstig sprake was, namelijk van die van den heer J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg. In verband hiermede kunnen wij mededeelen, dat personen, in wie wij alle vertrouwen stellen, ons gemachtigd hebben te verzekeren dat de burgemeester de candidatuur aanneemt. Verleden Zondag tegen het vallen van den avond was een 14 jarige jongenop het water in den Buitenpolder, ter hoogte van de Putsteeg, bezig zich te vermaken, met op een vlotge maakt van een paar stukken plankrond te drijven. Eenigen tijd was dit reeds goed gegaan topn eensklaps de stok, waarmede hij zijn vlot bestuurde, in den grond bleef vastzitten en hij door den stroom werd medegesleept. Aan hulp geroep geen gebrek. Toen hij reeds een heel eind den plas op was gedreven, kwam zijn broer aangeloopen, die zich ook op een geitnproviseerd vlot inscheepte, om zoo mogelijk hulp te bieden. Daar het inmiddels donker geworden was, nam hij een brandende lantaren mede. Intusschen waren eenige getuigen van het ongeval naar de haven geloopen, om van daar meer afdoende hulp te zenden. Spoedig hadden zich twee zoons van den heer L. Van Hilst in een bootje begeven en roeiden met alle macht naar het punt, waar zij, afgaande op het licht der lantaren, veronderstelden dat hun bijstand noodig was. Zij mochten hunne menschlievende pogingen met den gewenschten uitslag bekroond zien, en hadden het genoegen weldra de beide broeders uit hunne gevaarlijke positie te verlos sen en behouden aan wal te brengen. Blijkens nader uitslag der postconferentie is de surtaxe, die de contracteerende partijen mogen heffen, en die als regel 25 centimes voor Groot Brittanje en Ierland op 50 voor Britsch Indie en Perzie op 75 c. en voor Zwe den op 1 fr. bepaald. Woensdag is de overeenkomst geteekenci door Belgie, Bulgarije, Denemarken, Duitschland, E- gypte, Frankrijk. Luxemburg. Montenegro, Noorwegen, Oostenrijk-Hongarije, Portugal, Ru- menie, Spanje, Turkije, Zweden, Zwitserland Groot-Brittanje, Britsch Indie, Nederland en Perzie hermen zich hunne toetreding voorbehou den tot 1 Juli 1881. Rusland kon de conventie niet aannemen, maar had zich niettemin laten vertegenwoordigen. Officieus waren mede de Vereenigde Staten vertegenwoordigd. Een gebouw te Dongen, waarin vroeger eene machinale garenspinnerij werd uitgeoefend, en toebehoorende aan den heer Ficq te Rotterdam, is aan eene Fransche geestelijke orde verkocht en zal voor een verblijf van 160 personen inge richt worden. Aan den grooten w< g naar 's Bosch op "ongeveer ♦ien minuten afstands von Grave, aan een leidijk van de Beersche Maas, stond een alom bekende herberg en uitspanningDe Elft" gehecten. Aldaar is Zondagnacht brand uitge broken en binnen een uur tijds werd het vrij groote gebouw dat met riet gedekt was een prooi der vlammen. Een groote schuur bleef behouden. Van den inboedel en de kleederen der bewoonsters is niets kunnen gered worden. Aan blusschen viel bovendien niet te denken hoewel er nu water genoeg voorhanden is, daagde echter eerst om twee ure de brandspuit der ge meente Velp op. Noch gebouwen, noch inboedel waren verzekerd. Te Stratumnabij Eindhovenis eene vrouw bij het putten van een emmer water voorover in den put gevallen en bij gebrek aan hulp verdronken. In het circa twee uren van Venlo ver wijderde Straelen woedde Zaterdagnacht een hevige brand waarbij de groote bouwhoeve van de wed. Eikelpas, met al het huisraad, vijf koeien acht varkens en den geheelen ingeoogsten wintervoorraad een prooi der vlammen werd. Eene 70jarige vrouwdie tot het huisgezin be hoorde vond haren dood in de vlammen. Men wil de oorzaak van den brand aan het broeien van nagras toeschrijven. Te Hinsbek bij Venlo is de schrijnwerker Wolters door een sluipmoord om het leven ge bracht. Uit een gezelschap terugkeerende, werd hij opgewacht en met messteken Jafgemaakt zonder dat men daarvoor eenige reden kent. De vermoedelijke dader, die zich in handen der justitie bevindtwas nog maar korten tijd in vrijheid nadat hij ook wegens moord tuchthuisstrof ondergaan had. Vrijdagavond ten 9 urewerd de heer R. te Maastrichtdie iemand naar het station van den staatsspoorweg had begeleidop den terugweg door een onbekend persoon plotseling aangegrepen. De heer R. wist door een zijsprong zich aan zijn aanrander te onttrekkendoch werd daarna door dezen opnieuw aangegrepen. Op 'tzelfde oogenblik naderde echter de postkar, waarop de vreemdeling ijlings de vlucht nam. Tot heden hebben politie en justitie den brutalen aanrander niet kunnen ontdekken. Een heer te Maastricht ontmoette in deu gang zijner woning een vreemd persoon die eeu pakje dat tot verzending in de zijkamer gelegen had onder den arm droeg. Denkende dat het een voerman van buiten was liet hij hem on gestoord vertrekkendooh hoorende dat geen der huisgenooten iets had afgegeven zette hij den vreemdeling na die zulks bemerkende het pakje van zich wierp en ijlings de vlucht nam. Men heeft zijn spoor nog niet kunnen ontdekken. Een sigarendief, die reeds menig kistje van een Arnhemsch winkelier had medegenomen, is betraptde winkelier had nu een verraderlijk kistje gereed gezetmet een bel er in die aan een touw verbonden wasen toen de dief een kleine snuiter nu weder zijn handwerk toepaste luidde de bel en liep de dief in den val. Op twee plaatsen in de Saraphicstraat te Arasterdam is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken. Het huis Saraphatiestraat 47 heeft eeu tuin gedeeltelijk door een schutting van het Weesper— plein gescheiden. Over deze schutting te komen schijnt den dief gemakkelijker te zijn gevallen, maar nog gemakkelijker was het hem om in huis te komen. Achter het glas van de tuindeur toch was geen luik en hij had dus niets anders te doen dan netjes de ruit uit te snijden. Dit geschiedde. Boven gekomen was vermoedelijk zijn eerste werk de gordijnen van de voorkamer der suite waarin hij zich bevond wat dichter toe te haler. opdat het schijnsel van het kaars licht dat hij in de hand had niet buiten zou worden bemerkt. En dat hij licht had blijkt uit de stearinevtakken die overal zijn verspreid. Na uit een kast in den muur een twaalftal zilveren lepeltjes te hebben ontvreemd boorde hij netjes gaten langs het slot van het deurtje van een damesbureautjeen nam daaruit een betrekkelijk groote som in comptantendoch waarschijnlijk gestoord liet hij het bankpapier, dat er naast lagonaangeroerd. Met dien buit vertrok de man zooaL hij gekomen was. Vervolgens heeft hij zich begeven naar d ;n tuin van het huis genummerd 43 in dezelfde straat. Daer viel het hem nog gemakkelijker dan bij de eerste karwei. Het buitenraam gelijkvloers met den tuin werd opgeschoven en de bel étage met een bezoek vereerd. Kaarslicht scheen hier niet noodigen lucifers die 's morgens in de voorkamer werden gevondenschijnen aau te duiden dat de dief aan verlichting met gas de voorkeur gaf en een licht van de kroon had ontstoken. Vreerad genoeg heeft hij oij dat licht al zeer weinig uitgericht. Een Japansch kastje en een dito kistje vond men 's morgens opengebroken liggen bij het keu kenraam blijkbaar weggeworpen na de teleur stelling dat er niets van waarde in lag. Maar overigens is niets ontvreemd. Zaterdag 30 October jl. des avonds tegen 10 uurwerd bij den heer H. D. Drukker, lid van den gemeenteraad cn president-weesvoogd te Dokkum een brief onder de buitendeur naar binnen geschoven van den volgenden inhoud Ik eisch van U geen geld, zooals velen, maar pas op uwen leven groote deugniet die gij zijt Wraak! Wraak! Wraak! zal u volgen dus pas opop leven want gewroken zult gij worden. N. N. Deze brief was niet gesloten £en slechts op een half velletje postpapier gesohreventerwijl het adres luidde Aan den grooten deugniet H. Drukker, alles met een blijkbaar verdraaide hand geschreven. In plaats van terstond de polkie cr mede in kennis te stellenheeft de heer D. de zaak onder zich gehouden en er niet over gesproken, doch later gevoelde hij zich daarover bezwaard, en heeft er toen kennis van gegeven. De politie heeft zich nu met de zaak bemoeid. Onderscheidene personen zijn door den commis saris van politie in verhoor genomenen er is ook een onderzoek in het weeshuis ingesteld. Capclle7 November. Door de werking van den Baardwijkschen overlaat zijn de buitenpol ders van Baardwijk, Waalwijk en Besoijen reeds overstroomdzoodat van de wegen van daar naar Doveren Gansoijen en Drongelen sedert verleden Donderdag geen gebruik m-er kan worden gemaaktterwijl de weg van hier naar Meeuwen en Dussen nog droog isen op het veer alhier heden geregeld wordt overgezet. Men ziet dus dat wil men de bewoners van het land van Heusden en Altena in de gelegenheid stellen zooveel mogelijk in het genot van den spoorweg Zwaluwe—'sHertogenbosch te kunnen deelen óe aanleg van een station aan de Nieuwevaart onder deze gemeente noodzakelijk isniet alleen omdat (dit punt het spoedigst van Meenwen en Dussen af kan worden bereikt, maar vooral ook omdat de weg van daar her waarts, doordien hij merkelijk is opgehoogd zoowel bij vloed- als bij opperwater het langst bruikbaar blijft. Raamsdonkveer. Dezer dagen heeft alhier het volgend voorval plaats gehad De zoon van den schipper V. S., liggende met zijn schip in de haven had het ongeluk een hoorn, met kruit gevuld, in de kachel te laten vallen, waardoor het ontplofte en hij in een oogenbltk in lichtlaaie vlam stond. De heer F. v. d. W. uit Oosterhoutdie het gevaar zagwaarin de jongen verkeerdehad de tegenwoordigheid van geest hem te grijpen

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2