Nummer 90. Zondag 14 November 1880. 3e. Jaargang JU, rr„ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. E E UIL L E TON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Yerstootene. Spanje. Uitgever: "ANTOON TIELEN te Waalwijk. xv. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Verleden Dinsdag werden de Belgische kamers door den koning geopend met eene troonrede, waarin met name gewezen wordt op de noodza kelijkheid om het zedelijk en verstandelijk peil der bevolking door goed onderwijs te verhoogen. De breuk met het Vaticaan wordt slechts ter loops behandeld. De verloving van prinses Stephanie en de „jubelfeesten" maakten het ouderwerp der inlei ding uit. De volgende zinsnede is met zichtbare vol doening vernomen De toestand van de schatkist is verbeterd. De financiëele maatregelen, welke door de kamers aangenomen zijnhebben het resultaat opge leverd dat mijn regeering er van verwachtte toen zij ze voorstelde. Het is van nu af zekerdat het voor 1879 voorzien deficit in ruime mate verminderd is en de vermeerdering van de ontvangsten doet de verwachting koesteren dat er in de begroo ting van 1880 evenwicht zal bestaan. Aan de uiterste linkerzijde scheen men over liet volgende teleurgesteld Sedert den aanvang der zitting van 1878 heeft mijn regeering u haar inzichten en plannen voor de leiding van de openbare zaken doen kennen. Het voor twee jaren vastgesteld pro gramma is ver van uitgevoerd. Mijn regeering stelt zich voorde uitvoering er van met even groote standvastigheid als gematigheid door te zetten, en zij doet tot dit^ doel een beroep op uwe loyale en vaderlandslievende medewer- king. Over het algemeen wordt de troonrede ge matigder geachtdan gedacht werd. De meeste gematigde rcpublikeinsche bladen betreuren de ministeriële crisis en schrijven haar toe aan een misverstand. Zij hopen dat het kabinet alsnog op zijn besluit zal terugkomen. De radicale bladen willen een nieuw kabinet of kamer-ontbindingde conservatieve bladen zeg gen dat het kabinetuit gebrek aan innerlijke kracht, wel vallen moest. Het is nog zeer de vraag of het ministerie zijn ontslag zal handhaven. Woensdag vergaderde de republikeinsche linkerzijde, waaruit het ah 't ware is ontsproten en in deze vergadering die door ruim honderd personen werd bijgewoond, bleek duidelijk dat men het ontslag van 't ka binet niet wenschte. Het was waarschijnlijk dus liet een der sprekers zich uitschoon hij verklaarde hiertoe niet officieel te zijn gemachtigd, dat het kabinet zijn verzoek om ontslag zou intrekken wanneer men het daartoe gelegenheid gaf, b. v. door eene interpellatie over de alge- meene politiekgevolgd door een votum van vertrouwen. Daarbij zou het ministerie zeker op eene kleine 200 stemmen meerderheid kunnen rekenen, te meer daar de verklaring, bij de opening der kamers voorgelezen bij de linker fracties algemeen instemming heeft gevonden. Men besloot met de andere onderdeelen der linkerzijde in overleg te treden. Ook het kabinet vergaderde Woensdag op het Elyséeonder voorzitterschap van den heer Grcvy. De ministers schenen niet minder ge neigd om te blijven maar algemeen werd door hen ingezien dat eene opheldering in het pu bliek onvermijdelijk was. In de kamer - las Gambetta Donderdag het verzoek om eene interpellatie voor van Legrand over de ministerieele verklaring. Er werd be sloten tot onmiddellijke behandeling. Daarop kwam Baudry d'Asson in de zaal Gambetta deed opmerken dat de kamer de tijdelijke uitsluiting van dien heer had gedecre teerd hij verzocht hem dus heen te gaan. Baudry d'Asson bleef zitten. Gambetta noodigde de afgevaardigden uit zich te verwijderen. Die van de linkerzijde gingen heendie van de rechterzijde bleven. Baudry d'Asson bleef zitten te midden van een dichte groep van leden der rechterzijde. Nadat hij door Madier Montjou met twee adju danten nogmaals verzocht was heen te gaan verwijderden zich de quaestoren de openbare tribunes werden ontruimden kolonel Rin na de noodige bevelen ontvangen te hebben, kwam met zijn jagers de kamer binnen. Rin en zijn soldaten verwijderden de leden van de rechter zijde en arresteerden Baudrydie zich met slaan en schoppen verdedigde zoodat er 15 man noodig waren om hem weg te krijgen. Hij werd in de kamer van arrest opgesloten. Na dit incident werd de zitting hervat. Gam betta nam weder zijn zetel in. De rechterzijde protesteerdedoch Gambetta antwoordde dat hij steeds de beslissingen van de kamer zou doen ten uitvoer leggen. Dit antwoord werd door de linkerzijde toegejuicht. Legrand ontwikkelde zijne interpellatie, waarbij hij aandrong op eene klare politiek overeenko- mende met het programma in de ministerieele verklaring. De kamer zeide hij is met de regeering eensgezind in den grond maar on- eenig over den vorm. Men moest dus eene eerlijke oplossing zoeken. Ferry antwoordde, dat de republiek behoefte In het onzekere. „Wat voor den duivel heeft dat te beduiden?" vraagde Mr. Deaneterwijl hij bij de deur bleef staan met de armen over elkander geslagen en zonder vooraf ie groeten. „Wat voor den duivel moet dat beteokenen Ik kom dikwijls genoeg hierdunkt mij en behoef mij nooit te laten aanmelden, en nu treedt mij dat vrouwmensch in den weg en zegteerst te moeten vragen of er geen belet is „Een misverstand „Geen misverstand geen misverstand. Ik «eloof dat zij zich aan een ontvangen bevel «rehouden heeft. Ik wenschte wel te weten waarom gij niet verlangt gestoord te worden. Oefendet gij u misschien weder in een valschen worp Of berekendet gij voor hoeveel gij de aandeelhouders der nieuwe onderneming wilt oplichten Of heeft er een klein huiselijk tooneel plaats Het gelaat van Stewart Routn was bij deze woorden steeds somberder geworden en zijne lippen begonnen te beven. Een waarschuwende druk van Harriet op zijn voet deed hem intns- schen zijn opwellenden toorn bestrijden. „Gij zijt een zonderlinge kerel Deane", zeide. Routh op doffen toon. „De zaak is eenvoudig deze dat wij eene nieuwe meid hebben die u nog met als huisvriend kenten daarom de behoorlijke formaliteit wilde in acht nemen." „Zoo is dat de reden eieiIk be kommer mij niet veel om behoorlijke formaliteiten ik ben overal te huis. Ik ben geen kale jakhalszooals de meeste van uwe vrienden. Ik ga mijn weg en betaal overal comptant ik verlang geen gunsten en verwacht ze ook nietdit zeggende deed hij het geld in zijn zak rammelen en zag Routh met een spottenden lach aan. „Nu, wees maar niet boos! Ga zitten, drink een glas wijl/ met ons en vertel ons eens ot er geen nieuws is", sprak Routh. „Ik. dank u. Ik heb reeds in de City, waar ik zaken had een glas wijn gedronken. Erie-, Zee- en Michigan-acties zooals ik u reeds heb gezegd. „Ik hoop dat gij u tot een goed huis hebt vervoegd", hernam Routh. „Er is iemand, dien ik u durf aanbevelen." „Ik dank udank u Ik ken mijn volkje wel. Als mijne speculatie wel slaagt dan ont vang ik Dinsdag vijftien duizend dollars winst." heeft aan een duurzaam ministerie, niet ln het belang der ministers maar van 's lands instel lingen. Frankrijk heeft te veelomvattende be langen en neemt eene te aanzienlijke plaats in Europa in om zich te kunnen gewennen aan periodieke ministerieele crisissen. Hij voegde er bij dat het huidige ministerie volmaakt homo geen is al de leden zijn het op alle punten met elkander eens. Hij wees op dc gevaren die zouden voortvloeien uit eene staking der parlementaire werkzaamheid, waardoor de kamer gedoemd zou worden tot machteloosheid. Daar om wenschte hij dat men niet zou terugkomen op de orde van den dag. Het kabinet meende in de wijziging van de orde van den dag een teeken van wantrouwen te zien. Het votum, dat de kamer ging uitbrengen zou vrij moeten zijn van alle dubbelzinnigheid. De President der republiek diende te weten aan welke zijde de. meerderheid is. Clemenceau zeide dat het ministerie in de minderheid gesteld wred. Het nam zijn ontslag. Waarom bleef het daarbij niet en waarom geeft de ministerieele verklaring volstrekt geene op heldering over de ministerieele crisis? De spreker geloofde niet dat het kabinet-Ferry in staat zal blijken het programma van Ferry ten uitvoer te leggen. Het zal vallen gelijk liet kabicet-Du- faureWaddingtou en Frycinet. Naquet repliceerde. Hij zeide dat de kamer haar mandaat om de republiek te bevestigen volbracht heeft met bewonderingswaardige me dewerking van het land. Hierna heeft dc kamer met 297 tegen 131 stemmen eene motie van vertrouwen in het mi nisterie aangenomen. Na afloop der zitting raadpleegde Gambetta de bureausof mea Baudry d'Asson in vrijheid kon stellen mits hij zijn eerewoord gaf van niet gedurende den tijd zijner uitsluiting in de kamer te zullen verschijnen. Daar Baudry wei gerde blijft hij opgesloten. Twee beambten bewaken de deur. De senaat heeft voor Maandag de interpellatie bepaald van Buffet over de politieke der regee ring en de uitvoering der decreten. Het bevestigt zich dat de Premonstren- sers uit hun klooster nabij Tarascon verdreven zijn. Na eene tweede sommatie om zich over te geven brak de politie zonder militaire hulp, twee deuren open en verwijderde 68 monniken. De Premonstrensers stonden om hun rijkdom en gastvrijheid en hunne zorg voor goeden predikdienst en kerkgezang zeer hoog aange schreven. Hun klooster is een oude abdydie uit de middeleeuwen dagteekent en meer op een vesting dan op een klooiter gelijkten door dikke „En ik hoop dat gij mij daarvan eenige dui zenden raar Tokenhaus-Yard brengen zult", liet Routh er haastig opvolgen. „Gij weet dat ik u zeide i/O, ja", hernam Deane met zijn gewonen hatelijkeu lach. „Gij hebt eene goede tong in den mond Routh. Maar ik denk mijne dollars nog een weinig te bewaren. Tokenhaus-Yard kan nog wel een paar dagen wachten lot men ziethoe dc zaken loopen willen, dunkt mij." „Zooals gij verkiest", hernam Routh. „Een ding echter is zeker Deane gij hebt wat zaken aangaatniemand noodig om voor u het woord te doen." „Ik vlei mij dat ik zoo iemand in geen enkel geval noodig heb", zeide Deane spottend. „Maar wat anders komt gij aanstaanden Dinsdag bij Baston bij mij eten ik heb Dallas ook ge vraagd wij zullen een genoegelijken avond hebben. Het spijt mij mrs. Routh dat ik u van het gezelschap van uwen man berooven zar echter zal ik het later goed maken. Misschien dineert gij nog wel eens zonder Routh bij mij „Neen mr. Deane daartoe zijt gij een te gevaarlijk man", antwoordde Harriet lachende. Mr. Deane was vertrokken en Stewart zat weder aan de tafel en krabde in gedachten ver zonken eenige cijfers op het papier. „Wat rekent gij uit, Stewart vraagde Harriet. hooge muren is omgeven. Rondom de kapel staan een aantal woningen van de 200 aan de abdy verbonden personen. Het is reeds de tweede maal dat de abdy van Frigolel belegerd is geworden. Tijdens de groote omwenteling werden de monniken er met geweld uit verdreven. Naar luid van een telegram zijn te Tourcoing, /q) het bericht dat de Maristen er uit hun klooster verdreven zouden wordeneen 5000 menschen voor het gesticht bijeengekomen en hebben er ernstige vechtpartijen plaats gehad. De commissaris van politie en een lid van den prefectuurraad zochten den volkshoop tot bedaren te brengenmaar het mocht niet baten. De vrienden der kloosterbroeders gewapend met stokkendreven hunne tegenstanders terug doch deze kwamen daarna opnieuw te voorschijn en wierpen de vensters van het klooster met steenen in. Ongeveer zestig personen hebben kwetsuren ontvangen. Ten laatste is het aan de gendarmerie gelukt de menigte te verstrooien. Te Clermond-Ferrand heeft het uiteendrijven der Franciskanen zeven uren geduurd. De bis schop die bij de uitvoering van den maatregel tegenwoordig wasdeed de overheid in den ban. Hij werd hierop door het volk uitgefloten en gehoond. Volgens een gerucht hadden er ook te Cher bourg ongeregeldheden plaats en werden er geweerschoten gelost. Figaro zegt dat de jezuïeten eene som van tien millioen naar Jersey gebracht hebben om daarvoor vast goed op Malta te koopen. iEen Parijsch letterkundige werd onlangs toen hij met zijn vrouw uit den schouwburg thuis kwamhij het binnentreden van zijne woning door zijn schoonmoederdie bij hem inwoonde onverhoeds aangevallen en met een scherp mes op verscheidene plaatsen van zijn lichaam gewond. Slechts met behulp van eenige toeschietende buren en een paar gerechtsdienaars kon men den man aan de handen zijner woedende schoon moeder ontrukken. De gewonde verkeert niet in levensgevaar. De oude dame is onmiddellijk in hechtenis ge nomen. Een daaddie van grooten moed getuigt werd onlangs in een van de voornaamste mijnen in he1 mijndi9trict Linares volvoerd. Drie mijn werkers nl. waren bezig met een nieuwen gang te maken en hadden daartoe dc boorgaten met dynamiet gevuld. Twee hunner begaven zich daarop zooals de gewoonte is naar .de daar- „Als men vijf dollars per pond rekentdan geven vijftien duizend dollars drie duizend pond. Wanneer zeide hij dit geld te zullen ontvangen?" „Aanstaanden Dinsdag den dag waarop gij bij hem moet dineeren." „Op denzelfden dagHij wil het geld dus nog eenige dagen in zijne kas houden. Het schijnt dat hij begonnen is Tokenhaus-Yard te wantrouwen. Sedert acht dagen is hij er niet geweest. Dus op den dag waarop ik bij hem moet dineeren Routh had zijn schrijfporte feuille weggelegd en streek met zijne hand lang zaam over zijne kin. „Stewartik weet waaraan gij denkt", zeide Harriet, terwijl zij achter zijn stoel ging staan en hare armen om zijn hals sloeg„ik weet waaraan gij denkt maar „Als gij dat weetmijn kind zoo houd het dan voor u", hernam Routh terwijl hij zich zacht uit hare omhelzing losmaakte. „Wij moeten het geld hebben Harriet op de een of andere wijze moeien wij het hebben." Zij drukte een kus op zijn voorhoofd en ging heen zonder verder een woord te spreken. Maar langer dan tien minuten stond zij in gedachten verzonken voor hare toilettafel terwijl zijzacht fluisterde„Een groot waagstukEen groot waagstuk (Wordt verrolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1