Nummer 92. Zondag 21 November 1880. 3°. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. nwf "iiiia "ion, Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk STAAT VAN BRIEVEN Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letteris naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende het 3e kwartaal van 1880. Van Waalwijk naar Belgie. M. Joos. Gent. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN. .1 I '-SSP Volgens la France militaire zal de Fransche marine eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Vier nieuwe pantserschepen zullen te gelijk ge bouwd worden en wel volgens de plannen van den ingenieur Huin. Zij zullen van ijzer zijn en een lengte hebben van 100 M., een breedte van 19.66 M. en een inhoud van 9865 ton. De pantsering moet 45 cM. dik worden; een machine van 6000 paardenkracht zal aan de vaartuigen een snelheid van 14.5 knoop geven. De bewapening zal uit 3 toren—kauons van 34 cM. en een aantal batterijstukken van 14 cM. bestaan. De staat der handelsbeweging in Frankrijk gedurende de tien eerste maanden van dit jaar is openbaar gemaakt. De invoeren hebben be draden 4 047,910,000 fr., tegen 3.817,609,000 in hetzelfde tijdvak van 1879 en de uitvoeren 3.688,924,000 fr., tegen 2,606,279,000 in net vorige jaar. De voedingsmiddelen voeren nog steeds liet cijfer der invoeren hoog op buiten verhouding van dat der uitvoeren. Een groot aantal gedeporteerden in Nieuw Caledonie hebben vo'ór hunnen terugkeer naar Frankrijk een adres aan den President der Re publiek geteekend waarin zij hunne erkentelijk heid betuigen voor de menschlievende behande ling die zij daar sedert de komst van den gouverneur Olrv gevonden hebben Dit adres zal door één hunner aan den President der Republiek overhandigd worden. Het Tribunal des conflits heef» weer uit spraak gedaan in drie gevallen waarbij de je zuïeten ter zake hunner uitdrijving eene vervol- <rin* tegen de overheid bij de rechtbank ingediend hebben maar wier behandeling door de prefecten is tegengegaan door het opwerpen van een arrete de conflit heeft, evenals bij zijne vorige uitspraken de prefectorale besluiten bevestigd. Er blijft dus der klagende partij niets anders over dan een beroep bij den Raad van Stateals het college dat uitspraak doet in geschillen van be stuur. l)e hertoo- la Rochefoucauld-Bisaccia heeft te zijnen huize °te Parijs alwat tot de monarchale pers in de hoofdstad behoort in eene vergadering bijeengeroepen. Indien men sommige berichten kan gelooven dan moet daar het plan vastge steld zijn om in al de steden der provinciën een- soort van cordon te trekken om de ambte naren hunne vrouwenhunne kinderen, hunne bloedverwantenzoodat alle gemeenschap met hen ten strengste vermeden en de straf der vereenzaming op hen toegepast zal worden. Volgens eene andere lezing is in de vergade ring gehandeld over de middelen om de ambte naren die hun ontslag genomen hebben, omdat zij niet wilden medewerken tot de toepassing der Maart-besluiten aan eene andere betrekking te helpen. Volgens de laatste en nauwkeurigste op gaven heeft de oorlog mot Duitschland-Frankrijk ruim veertigduizend zes lionderd-acht-en-dertig milloen francs gekost. Daarbij komt dan nog de schade voroorzaakt door het vernielen van o-ebouweu en kunstwerken bet afstaan van Elzas-Lot haringen en het verlies van menschen- levens. Opnieuw is het Parijsche blad la Commune weoens eeue verheerlijking van Berezwoski's moordaanslag op den keizer van Rusland ver oordeeld en wel de uitgever en de schrijver Generaal Cluseret tot 15 maanden gevangenis straf en 2000 francs boete. Met de werken aan de onderzeesche tunnel van Sangattadie Frankrijk en Engeland zal verbinden begint men goed te vorderen. Men is met het graven thans op een diepte van 90 meter gekomen en daar de hoogste diepte 100 m. bedraagt zal men weldra met het boren van de eigenlijk tunnel beginnen. Het graven ging vrij vlugmen vorderde in 20 dagen 18 meter. Voor het uitpompen van het water en het wegruimen van de uitgegraven aarde was een machine van tien paardenkrachten voldoende. Daar de grootste diepte van het kanaal 54 meter is mag men hoop koesteren dat er geen instortingen zullen plaats hebben. Maar om die te voorkomen zal men de binnenzijde van de tunnelnaarmate men met graven vordertbe- metselen met de beste soort van tras. De pomp heeft niet veel meer te doen, daar er bijna geen water in den kuil dringt. Het huwelijk van den jeugdigen prins Bonapartezoon van prins Pierre Bonaparte die indertijd Victor Noir doodschoot, met de schatrijke juffrouw Blauc wier moeder de speel bank te Monaco exploiteert heeft plaats gehad in de kerk Saint-Roch dezelfde kerkvoor welke Napoleon Inog generaal zijndeliet schieten op het volk en zijn staatkundige loop baan begon met een einde te maken aan de anarchie der omwenteling. In de Fransche kamer heeft de royalisti sche afgevaardigde Colbert Laplace de urgentie gevraagd voor een voorstel tot verandering van het reglement van orde strekkende om de tij delijke verwijdering uit de kamer slechts te doen plaats hebben na uitspraak eener jury, uit leden der Kamer bestaande en bij loting aangewezen. De urgentie werd verworpen. Volgens The Standard werden eenige dagen geleden in verscheiden Italiaansche havens aan boord van stoombooten 8000 Wetterli-geweren ingeladenmet bestemming voor Ierland. De wapener. werden in Zwitserland door eenige uit de Vereenigde Staten overgekomen Ieren ge kocht. Voor de land-league is uit New-York weer een belangrijke som van de broeders aldaar ontvangen. Kapt. Boycott's oranjemannen werken tot dusver ongehinderd voort en zullen naar men verwacht binnen een week met hun taak ge reed zijn. De pachters zijn voornemens, onder aanvoering van den pastoor, vader O'Malley, gezamenlijk naar Crum Castle in het graafschap Fermanagh, te trekken waar Lord Erne woontde landheer der goederen die kapt. Boycott slechts beheert. Zij zullen hem dan de volle pacht betalen, hem hun toestand blootleggen en verzoeken om het ontslag van Boycott. Als zij geen voldoend antwoord ontvangen, zullen zij meetings houden in de noordelijke graafschappen om de pachters aldaar tot deel neming en bijstand op te wekken. Vader O'Malley heeft een adres openbaarge maakt waarin hij gelden vraagt om de pachters in staat te stellen de reis te doen en kapt. Boycot afschildert als iemand wiens levensdoel het is den pachters zooveel mogelijk het leven zuur te maken. Te Dublin zullen een aantal handelaren en industrieelen een meeting houden met het doel de regiering te verzoeken door doeltreffende maatregelen een einde te maken aan den on- houdbaren toestand. Een aantal kleine renteniers b. v. worden met algeheelen ondergang bedreigddaar zij r.iets bezitten als hypotheken op landgoederen waarvan de rente sedert eenigen tijd niet meer wordt betaald. Een hevige brand heeft Zaterdag het gebouw van de bank van Lissabon en de Azoren te Lissabon in de asch gelegd. De voorwerpen van waarde en de boeken werden gered. Maandag werd te Londen een complete Ka binetsraad gehouden en naar verzekerd wordt, besloten, het Parlement tegen 6 Januari a. s. bijeen te roepen. Andere beslissingen sehijnen niet te zijn gevallen. Hoofdonderwerp der be raadslaging was natuurlijk de Iersche quaestie waarover de gevoelens inderdaad zeer verdeeld schijnen. John Bright, Chamberlain en nog eenige andere ministers achtten maatregelen van dwang bepaaldelijk onraadzaam terwijl hunne collega's een geheel tegenovergesteld gevoelen zijn toegedaan en van het parlement de schorsing der habeas corpus akte willen vragen, waardoor de regeering vjlmacht zou krijgen de lastigste onder de leiders preventief in hechtenis te doen nemen. Volgens the Times is men er nog niet in geslaagd Bright's en Chamberlain's bedenkingen tegen bedoelden maatregel uit den weg te ruimen, terwijl Daily News gelooftdat het met de on- eenigheid zoo erg niet is en dat het nog slechts de vraag is of het kabinet al dan niet vroeger zal worden bijeengeroepen. Reeds zouden de Ministers zich bezig hoiiden met een ontwerp tot verbetering der agrarische wet. Maar 't iszooals „Punch" het terecht doet uitkomen in zijn plaatwaarop de Iersche rebellie is afgebeeld en op den voorgrond twee vrouwenfiguren. Die figuren stellen het eene wet en ordehet andere vrijheid en hervorming voor. Laatstgenoemde figuur legt smeekend de hand op den schouder van orde, maar deze antwoordt „Nog niet zuster Eerst moeten zij leeren mij te eerbiedigenen dan komt uwe beurt Van onderwerping heeft het echter nog niets. Te Crusheen o. a. heeft een volksmenigte van 3000 man al de hekken vernield van een land goed welks eigenaar een pachter had opgezegd. Dc aanleg van den eersten electrischen spoor weg alhier zal weldra beginnen hij zal loopen van het station Lichterfeld aan den spoorweg Berlijn-An haltover Seehof naar Teltow. De uitvindersde firma Siemens en Halske, zullen voorloopig ook de exploitatie van den weg voor hun rekening nemen. Ondanks den verwarden toestand van Ierland schijnt de Keizerin van Oostenrijk haar jacht vermaak daar te lande niet te willen opgeven. Zij zal terstond na het huwelijk van haar zoon, in Februarizich naar het voor haar gehuurde slot Ormonde Castle in het graafschap Kilkenny, begeven om daar gedurende zes weken aan de Iersche vossenjachten deel te nemen. Onlangs ^heeft de politie te Weenen eene gevaarlijke dievenbende gevat, die in den laat- sten tijd verscheidene inbraken pleegde. De dieveu waren 's nachts ingebroken in een aanzienlijk huis hadden daar allerlei zaken ter waarde van f700 gestolen en besloten, alvorens keen'te gaan zooals zij gekomen waren nl. door den kelderden goeden uitslag van hun onder neming te vieren. Zij maakten een der wijnvaten die daar in den kelder lagenopen tapten den wijn in ledige vaten en flesschen maakten van het vat een vuur waarboven zij 17 kippen braadden die zij uit den stal gehaald hadden en begonnen recht smakelijk en gezellig te eten en te drinken. De gevolgen van het feestmaal waren echter minder aangenaam want toen de dieven bij het aanbreken van den dag met hun buit het huis verlieten verkeerden zij in een zoo opgewonden en luidruchtige stemming, dat zij weldra de aandacht der politie trokken en gevangen geuo- raen werden. In den volgenden nacht werden nog twee andere leden der bende gevat. De aanvoerder is een 26jarig jonkman een burgemeesterszoon, die een uitstekende opvoeding ontving, maar zich van jongs af slecht gedroeg en langzamerhand dieper en dieper zonk. Agram de hoofdstad van Croatiewaar dc jongste aardbeving zoo ontzettende verwoes tingen aangericht heeft, ligt aan den voet van het dichtbegroeide Szelraegebergte, niet ver van de Sau, in eene schilderachtige, vruchtbare land streek. De fraaie stad, die 20,000 inwoners telde, is in drieën verdeeld: de bovenstad, de kapittelslad en de benedenstad. In de eerste, die amphi- theatersgewijs oploopt, staan de rijks- en ge meente gebouwen, de koninklijke academie en de schouwburg. De in de vlakte gelegen ka pittel- en benedenstad bevatten verscheidene fraaie straten, het bisschoppelijk paleis en de prachtige hoofdkerk, die in de 15 eeuw gebouwd werd. Op een half uur afstand van de stad strekt zich het park Jurgaves uit, dat uitmunt door zijn fraaien aanleg en heerlijk geboomte. Agram telde veel fabrieken van zijde en porselein en is bekend om zijn handel in koren, wijn en tabak, maar vooral door zijn expeditiehandel. En die welvarende, schoone stad is in weinige oogenblikken zoo goed als verwoest. Bijna geen enkel huis moet meer te bewonen zijn. De schade, door particulieren geledenzonder die aan kerken en openbare gebouwen mede te re kenen, bedraagt vier millioen gulden. Vijfduizend personen, dus een vierde gedeelte der inwoners, zijn gevlucht. Te Vart, op drie mijlen afstand van Agram, is het water gedurende de aardbeving 1 meter gerezen. Op verscheidene plaatsen in den om trek zijn warme bronnen ontstaan. In ons land heeft de aardbevingdie in Oostenrijk zoo groote verwoestingen aanrichtte zich mede doen gevoelen. Op verscheidene plaatsen o. a. te Venetie, Padua en Urbino is een lichte schok in de richting van het zuiden naar het noordwesten waargenomen. Het zuiden, vooral Calabrie en een gedeelte van Sicilië, heeft veel te lijddn gehad van hevige stormen, vergezeld van zware regenbuien, die er groote schade veroorzaakten. In de provincie Messina is de rivier Longono buiten haar oevers getreden, waardoor een derde der stad Barcelona werd overstroomd. Ook in Val di Chiana (Toscane) staan 2000 hectaren land onder „water, tengevolge van het doorbreken van eenige dijken. Derwisch-pacha begint ernst te maken. Hij heeft aan de Albaneezen den door hen gevraag- den termijn van 31 dagen tot ontruiming van Dulcigno geweigerdwat trouwens ook al te dwaas was, en hen gewaarschuwd voor de na- deelige gevolgen, die verder verzet voor hen en voor het rijk zou opleveren. Hij dreigde hen voorts met het bezigen van geweld en met een belegering, indien zij in hun tegenstand bleven volhouden. Omtrent de executie van de beide veroordeel den door den krijgsraad worden nadere bijzon derheden gemeld. In den avond van maandag werden Presnjakoff en Kwjatkoffski uit de ge vangenis naar de vesting overgevoerd. Dinsdag ochtend werden zij naar dc plaats der executie geleid, waar Dubrowin reeds was opgehangen. Twee galgen stonden opgericht. Een Finlandsch jegiment had de wacht. De misdadigers jrerlo- ren hun tegenwoordigheid van geest in het ge heel niet. Er was weinig publiek aanwezig eenige officieren waren onder de toeschouwers. Voor den schendpaal van hun boeien ontdaan omarmden en kusten zij elkaêr, baden met den geestelijke, kusten het kruis en omarmden elkan der toen nog voor de laatste maal. Presnjakoff werd het eerst aan den scherprechter overgele verd. Daarop boette ook Kwjatkoffsky zijne misdaad met het leven.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1