Nummer 93. Donderdag 25 November 1880. 3°. Jaargan Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk De Verstootene. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Alweder heeft zich in het Henegouwsche kolénbassin een dier rampen herhaald waardoor de bevolking der kolendistricten vaak getroffen wordt en waartegen zij nog maar altijd niet schijnt beveiligd te kunnen worden of ook misschien zich zeiven niet genoeg beveiligt. De ontploffing van mijngas had ditmaal plaats in een der mijnen van de Compagnie du Grand- Buisson te Warquegnies bij Bergen in den nacht van Donderdag op Vrijdag ten half drie ure ongeveerdus gelukkig op een tijd dat de ramp betrekkelijk weinig slachtoffers kon maken. Toch zijn de gevolgen reeds ernstig genoeg 13 dooden en 17 zwaar gewonden en met vreeselijke brandwonden overdektzoodat voor het leven van velen hunner ernstige vrees bestaat. In het centrum van Belgieen naar het schijntvooral te -Brussel en te Charleroi, heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag een vreeselijke storm gewoed. Voor zoover bekend is heeft men geen menschenlevens te betreuren maar groot is de materieele verwoesting daardoor aangericht. Dakpannen en schoorstecnen, stel lingen en schuttingen zijn op verschillen Ie plaat-en der stad met donderend geraas en gekraak in de straten terecht gekomenin aanbouw zijnde huizen zijn gedeeltelijk vernield., in het Park zijn hoornen onder welke een van buitengewoon grooten omvang, ontworteld, enz. enz. Op le terreinen der nationale tentoonstelling is de srroote triomfboog totaal vernield. Bij de voortgezette behandeling van het ont werp betreffende de rechterlijke organisatie heeft de Fransche Kamer met een stem meerderheid een amendement verjvorpen strekkende tot schor sing der onafzetbaarheid van de rechters en evenzoo een amendement van den heer Marcou, dat de termijn voor de reorganisatie tot drie jaren zal worden uitgebreid. De Senaat houdt zich bezig met het ont werp regelende het meer uitgebreid lager on derwijs voor meisjes. XVI. Het Diner. Mr. Deane had zich niet ten onrechte boos gemaaktde gerechten waren uitmuntend de wijnen keurig er» in overvloedmet een anderen dischgenoot zou Dallas zich recht op zijn gemak hebben bevonden. Maar Deane had^veel ruws *n gemeens in zijn aard dat zich bij elke ge legenheid en van zelf in het gesprek over de onverschilligste zaken openbaarde. Hij bezat eene zichzelf bewuste gemeenheid was trotsch op zijne sluwheid, koesterde van iedereen de slechtste gedachte en betoonde in ieder woord eene minachting en verwaandheid even verbit terend als terugstootend. Daee beminnenswaardige eigenschappen verrieden zich zelfs gedurende den maaltijd in de wijze waarop hij den kellner behandelde en toen de tafel afgenomen en het eerste glas portwijn gedronken waskwam hij weder op het voorwerp van zijn booze luim terug. „Routh is datgenewat men een lummel noemt niets meer», begon hij. „Een echte lum mel Eerst het laatste oogenblik te laten afzeggen er. mij zijn couvert te laten betalen Bovendien heeft hij eene hoöge gedachte van zich zeiven ik zal het hem echter inpeperen hij zal het mot mij aan den stok krijgen ofschoon ik eerst sedert zes maanden in de kleine stad ben die men Londen noemt?» Deane wachtte op deze woorden een compli- mP"Gij schijnt uwen tijd goed gebruikt te hebben», Het trekt de aandachtdat in den laatsten tijd een aantal personen die bij de bestorming der kloosters oproerige kreten hadden aangeheven, door de rechtbanken zijn vrijgesproken. De heer Lavieille van de Gauche républi- caine en afgevaardigde van Cherbourgheeft den voorzitter van den ministerraad kennis ge geven dat hij hem in de kamer wenscht te interpelleeren over het opnemen van admiraal Cloué in het kabinet. Cloué die zeeprefect was te Cherbourg onder het ministerie van 16 Mei moet namelijk naar de meening van Lavieille en van anderen der partij uit een republikeinsch oogpunt niet pluis zijn. Lavieille zal reeds a. s. Maandag zijne interpellatie in de kamer aan kondigen. Men gelooft dat Jules Ferry de be raadslaging opstaandenvoet zal aannemen. Prins Boland Bonaparte heeft ter gelegen heid van zijn huwelijk met mile Blanc, dochter van wijlen den pachter der speelbank te Monaco, 50.000 fr. aan de armen te Parijs gegeven. Naar men zegt beeft Blanc niet minder dan 80 millioen nagelaten. Te Soissons heeft in een kruidenierswinkel een vrees<dijk ongeluk door petroleum plaats gehad. Bij het verplaatsen van een groote kruik petroleum brak dezehet vocht vloeide naar den brandenden haard-, en eensklaps stond alles in lichte laaije vlam. Er kwamen drie personen in de vlammen om. Eeu behendige, gauwdief heeft Zaterdag in de Fransche. bank aan eene dame weten te ontfutselenof volgens een andere lezinguit een der dienstlocalen weten weg te nemen voor een waarde vau 150.000 fr. aan effecten. In zijn vlucht liet hij echter een bundel stukken ter waarde van 109.000 fr. vallen; liet verlies blijft nog groot genoeg. De monniken van de uit Frankrijk verdreven orde der Permonstratensen zijn te Valladolid aangekomen. De prefect van de provincie Madrid heeft aan de burgemeesters in het gewest aangeschreven dat zij de vreemde monniken hebben te waar schuwen in het openbaar niet in hun orde- zeide Dallas. „Goed gebruikt Dat heb ik geloof mij vrij. Er is geen oesterhuis geen danszaal, of eenige andere nachtelijke uitspanningsplaats waar ik niet bekend ben. „Daar is de Yankee zeggen ze. Niet dat ik een Yankee ben maar ik heb hun gezegd dat ik uit de Vereenigde Staten kom en nu noemen zij mij zoo. Ze kennen mij en weten dat ik betaal cn geld heb. Maar drink, de portwijn is goedacht shilling du flesch. De menschen aan gene zijde der zee meenen dat ik mij in de aanzienlijke kringen beweeg in grootc hotels dineer en godsdienstige muziek uitvoeringen bijwoon. Ik heb een aantal aan bevelingsbrieven in mijne cassettedie mij tot dit alles in staat stellen. Maar neenzoo- gek ben ik niet. Ik ben liever een vrij manen reken er opik weet mijn weg wel te vinden.» „Daaraan twijfel ik geen oogenblik», zeide Georgedie aan het geld dachtdat hij aan hem verloren had. „Gij hebt gelijk ook vervolgde Deane met een schamper lachje. „Ik heb twee vaste regels van welke ik nooit afwijk ten eerste borg ik niemand eeu enkelen dollar en zie ten tweede toe dat ik voor eiken dollardien ik uitgeef de volle waarde ontvang. Wat dunkt u, zoo wij nog een flesch van dezen acht—shilling wijn dronken Daarbij echter ga ik niet van mijn beginsel afdaar ik meer aan u verdiend heb dan dit middageten waard is. Kellner nog een flesch van dezen wijn „Gij zijt een gelukkig manDeane», zeide Georgeterwijl hij zijn tweede glas uit de nieuwe flesch langzaam uitdronk en zich een derde inschonk. „Gij zijt een gelukkig mensch; gij hebt geld genoegzijt uw eigen meester en kunt u zeiven uwen omgang kiezen. Ik wensclite kleed te verschijnen. Dit geldt echter piet. voor de Trappisten. In een telegram uit Madrid aan de Times wordt gemeld dat er in militaire kringen ge sproken wordt van voorzorgsmaatregelen in ver scheidene groote steden met het oog op een mogelijken toeleg om de onderofficieren en solda ten mede te sleepen in eene revolutionnaire onderneming. Ook zou er op zekere officieren, bekend om hunne federalistische denkbeelden een nauwlettend oog gehouden worden. Maar wordt er bijgevoegd zoolang de liberalen met de maarschalken Martinez Campas en Serrano aan het hoofd trouw blijven aan de dynastie heeft men geen ernstige verstoring der orde te vreezen. Er gaat Zaterdag nog een regiment naar Ier land. Maandag hadden er ongeregeldheden te Ballina plaats. Do politic trachtte een lid der Land-league te arrestcerendie een toespraak tot de menigte hield maar de boeren beletten dit. Een bloedig gevecht had er plaats. Ver scheidene politieagenten werden gewond. Ten slotte deed de politie een charge met den blan ken sabel "en arresteerde den spreker. Aan de Times cntleenen wij eenige bij— 'zonderheden aangaande den Sl. Gothardspoorweg, die belangrijker zijn dan tot dusverre en de geschiedenis van deze groote onderneming tot aan den 30sten September behelzen. Wat de groote tunnel aangaat, deze is nu, voor zoover het de verbreeding van het bovengedeelte betreft, over een lengte van 14872 meter gereed en blijven er nog veertien meter ter bewerking over. Hef voltooide metselwerk van het bovengedeelte meet 13057 meter en de lengte van het gedeelte dat gereed is1 daaronder begrepen waterleidin gen railsvluchtnissen, enz., bedraagt. 93000 meter of ongeveer het tweederde gedeelte van het geheele werk. Binnen in de tunnel werden gedurende de maand September door elkander 3031 arbeiders gebruikt. De totale kosten tot op den gemelden datum uitgegeven worden op 49.853.545 fr. geschat. De gemiddelde maximum temperatuur in de tunnel was 87° Fahrenheit en dc gemiddelde minimum-temperatuur 85°. Dagelijks werden door elkander 235 kilogram ÜMMW— ook zoo gelukkig te zijn.» „Jaik geloof ook dat er wel ongelukkiger zijn dan ik», hernam Deane bedaard. „Ik heb reeds dikwijls over u gadachtDallas, cn ben nieuwsgierig, wanneer gij, als de verloren zoon, tot uwen vader zult terugkeeren en pater peccavi- maken zult.» „Ik heb geen vader.» „Dat wist ik niet. Ik denk toch wel, dat gij bloedverwanten hebtdie met uwe tegenwoordige sprongen niet zeer tevreden zijn?» „Eene moeder.» „Des te beter. Ik denkzoo gij eens tot de oude dame terugkeertdat gij met open armen zult ontvangen worden.» „Er is nog iemand die een woordje te zeggen heeft. Mijne moeder is weder gehuwdik heb een stiefvader.» „Dat zijn over het algemeen geen zeer pleizierige heeren maar neem nog een glas van dezen acht-shilling wijn. Zoo geef mij ook de flesch eens aan. Dus een stiefvader Ik denk dat gij met hem niet op den besten voet staat.» „Hij heeft mij zijn huis ontzegd. Men houdt mij voor een schurftig schaapvoor een pest van welke men vreest te zullen worden aange stoken.» „De oude heer toch zeker niet. Als men vijftig jaar geworden iswordt men niet zoo licht aangestoken.» „O, mr. Carruthers is ook voor zich zei ven niet bang maar doch wat scheelt u „Niets volstrekt nietswelken naam noemdet gij daar „CarruthersCapel Carrutherseene oude familie in Kent.» „Ga voort», zeide Deaneterwijl hij zich een glas wijn inschonk en toen zijnen gast de flesch dynamiet,en 578 kilo olie gebruikt. De toe- gangsspoorweglijnen gaan goed vooruittusschen Immenzer cn Lugam zijn er vijf welke zoo goed als gereed zijn; aan deze zijn tot nog toe maar 32,781.000 fr. besteed en door elkandei-vonden er 13420 arbeiders werk. Wanneer geen on voorziene omstandigheden zulks beletten zal de geheele lijn waarschijnlijk wel in de eerste helft van het vólgende jaar gereed zijn. Intusschen worden de verschillen tusschen de maatschappij en de aannemers voor het Tribunal Federal be handeld. l)e aannemers beweren dat terwijl zij nu van plan zijn de tunnel voor het einde van April te voltooien deze reeds 780 dagen voor dien tijd gereed zou kunnen geweest zijn indien de maatschappij zelve hare verplichtingen was nagekomen. De maatschappij daarentegen schuift alle verantwoordelijkheid voor de uitstel len van zich af en verlangt nakoming van het artikel iti het contractvolgens hetwelk door de aannemers vier-en-twintig-honderd gulder. aan de -maatschappij moet worden uitbetaald voor eiken dag na 1 Octoberdat bet werk wordt opgeleverd. De Ingeneer vermeldt dat de spoorweg naar Boma (Queensland) op den 17 September werd geopend. Bij die gelegenheid kwam de feesttrein die de ministers vervoerde en met -een snelheid van omstreeks zestig kilometer in het uur-zich voortbewoogin botsing met een zand wagenwelke volkomen verbrijzeld werd. Niemand kreeg eenig letselen de eenige avcry aan den feesttrein bestond daarin dat de runder vanger welke zich zooals bekend is voor aan de locomotief bevindtvernield werd. Intusschen was het een fraai begin. De treurige zekerheid is verkregendat ter hoogte van Kaap St. Govan niet ver van Milford het stoomschip de „Ailas", een ijzeren schroefstoomboot le klasse, gestrand is. De uit 20 personen bestaande bemanning en 7 passagiers vonden hun graf in de golven 8 lijken zijn reeds ter reede aangespoeld. De mailboot „Corisio" den 19n van de West kust van Afrika te Liverpool binnengeloopen bracht daar de tijding dat ter hoogte van Grand Bossa een schoener is gezonken. Van de 36 personen aan boord equipage cn passagiers werden slechts vier gered. De Corisio vond overreikte. „Zoo de oude heer voor zich zelf niet bang is voor wien zou hij het dan behoe ven te zijn?» „Voor zijoe nicht, die bij hem inwoont.» „Hoe heet zij „Clara Clara Carruthers.* Vindt gij dat geen mooien naam „Zeer mooi mijnheer. En zij is ook boven dien een zeer mooi meisje „Gij schijnt veel belang in :rijne familie te stellen», hernam Dallas. „O, als wereldburger bestudeer ik de menschen en het wekt altijd mijne belangstelling als ik verneem ot een jong meisje schoon is of niet.» „Ik heb Clara Carruthers slechts eens gezien, en slechts op een afstand maar zij scheen mij bekuorlijk toe.» „Bekoorlijk En de oude heer wil ze u tot geen prijs geven Dat is inderdaad verdrietig.» „Verdrietig het is meer dan verdrietig en waarom staat gij daar te luisteren vroeg Dallas zich tot den kellner wendende. „Tk vraag u verschooning», sprak dc kellner, „ik wilde de heeren niet storen maar wij sluiten ons huis om twaalf uur." En waarlijkal de andere tafels waren reeds verlaten. Deane stond daarom op en betaalde de rekeningwelke de kellner hem had voor gelegd. Ook Dallas stond op, Hij scheen niet vast op zijne beencn te staan. „Uw jas, mijnheer", zeide de bediende, terwijl hij hem dit kleedingstuk overreikte. „Den anderen arm als het u belieftmijnheer." Het was niet zonder moeite dat George zijn jas aankreegterwijl hij eenigszins bedenkelijk op de beencn waggelende den dorpskleermake verwcnschtedie dit kleedingstuk gemaakt had (Wordt vcrrolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1