Duitschland. Italië. Turkije. Amerika. BIN NEiN LAND. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. de geredde schipbreukelingen in een toestand van vertwijfelingzij hadden zich aan eeu om gekantelde boot vast geklampt. Het schip „Galathea" leed laatstl. Dinsdag gedurende een hevigen storm in den Atlantischen Oceaan schipbreuk. Zeven matrozen en een scheepsjongen redden zich in een boot en werden, na een worsteling van zes uren tegen de woedende elementen door de Noorweegsche bark Brilliant opgenomen en op den Britschen schoener Falcon overgebracht. De overige manschap verdronk. De Glasgow'er stoomboot Mercury strandde te Ushant. De kapitein de scheepstimmerman, drie matrozen en één passagier verdronken. De overige opvarenden zijn te Liverpool aan wal gezet. In den Prnisischer. Landdag is de Jodenquaestie behandeld. Dit is geschied naar aanleiding eener interpellatie van den afgevaardigde Hanel, leider der partij van den vooruitgang, die van de re geering wenschte te weten welke houding ze zou aannemen tegenover het anti-Semitisch adres. De zaal was stampvol en slechts met moeite kon de politie daarbuiten de orde handhaven. Maar binnen ging alles ordelijk toe. Die schan daal verwacht had of lawaai zag zich teleurge steld, en het debat droeg, wat de beide partijen betreft, een waardig ja bijna academisch karakter. Hanel ontwikkelde zijne interpellatie uitvoerig. Hij wees er op hoe ook Duitschland op bet Berlijnsche congres verklaard had, nooit Rume- nië's onafhankelijkheid te zullen erkennenals in dit land de Joden niet op voet van gelijkheid werden behandeld. Eene regeering, die eenmaal eene dergelijke houding heeft aangenomen, moest in eigen land zich ook de zaak der Israëlieten aantrekkeu. Hanel had, toen de agitatie tegen de Joden begon, eerst gedacht dat men het alleen tegen de slechten had en een dergelijke agitatie zou hij kunnen billijken. Want hij gaf gaarne toe, dat vele Joden weinig beminnens waardige eigenschappen hadden, een noodzakelijk gevolg trouwens van hunne eeuwenlange onder drukking. Men kon niet vergen dat zulke sporen in een dag verdwenen. Hij voor zich hield de anti-Semitische beweging louter voor een uit vloeisel van rassenhaat. Hierop volgde het antwoord der regeering. Het was, gelijk alle partijen moesten toegeven vol komen correctmaarzooals Virckow opmerkte, kouddoor en door koud. De minister Stol berg begon gelijk men verwacht hadmet te zeggen dataangezien de regeering nog geenerlei adres ontvangen hadze eigenlijk nog geeue opinie behoefde te geven. Maar ze had geen bezwaar om te verklaren dat de bestaande wet geving de gelijkheid van alle geloofsbelijdenissen voor de wet bepaalt en de regeering niet voor nemens is daarin eenige verandering te laten brengen. De passagierstrein der Rheinisehe Bahn die des morgens om 11.33 te Venloo arriveerde, liep Zondagmorgen in de nabijheid van het station aldaar op een goederentrein derzelfde maatschappij. Twee passagiers werden gekwetst en twee wagens verbrijzelddie den weg ver sperden waardoor de Berg-Mark-Bahn eene vertraging van 48 min. ondervond. De oorzaak van het ongeluk moet te Kaldcnkirchen worden gezochtwaar men den passagierstrein heeft afgelaten voordat de goederentrein nog te Venlo kon binnengeloopen zijn. De gekwetsten, onder welke een 7öjarige grijsaard, worden bij parti culieren ee Venlo verpleegd. Bij eene tooneelvoorstelling in den grooten schouwburg te Stuttgart heeit een ernstig ongeluk plaats gehad. Er werd gegeven Robert en Ber tram aan het slot waarvan de beide vagebonden per luchtballon trachtten te ontvluchten. Toen de beide acteursdie deze rollen vervulden waren opgestegen brak er iets aan den toestel, met het gevolg dat beiden op den grond neder- ploften. De een bekwam slechts een lichte verwondingmaar de andere heeft zulk een zware hersenschudding ondergaan dat hij den volgen den dag nog bewusteloos was. Ee» werkmau van het koninklijk park te Mouza moest dezer dagen een paard met wagen vervoerentoen het dier plotseling schrikte en op hol sloeg. Ongelukkigerwijs geraakte de man die liet paard aan den toom voerde, in de leidsels verward en viel en paard en kar gingen over zijn lichaam zoodat hij voor dood bleef liggen. Toevallig kwam juist de koning aan gereden die onmiddellijk afsteegden man opbeurde en hem door toegesnelde hulp naar het hospitaal liet voeren. Toen de koning later vernam, dat de man onder het vervoer overleden washaastte hij zich de weduwe te doen weten dat hij voortaan in alle behoeften van haar en haar kinderen zou voorzien. Alles doet eene uitbarsting van den Vesu vius vreezen. Er is veel werking in den berg en reeds vloeien breede stroonaen lava naar den kant van Napels. In de provinciën viel veel regenen dientengevolge hadden hier en daar overstroomingen plaats. Te Vicenza is Donderdag een standbeeld van Victor Emmanuel onthuld. De hertog van Aosta leidde de plechtigheid. Fanfnlla meent te wetendat tusschen Paus kardinaal Jacobinikardinaal Pane- o en kardinaal Howard besprekingen plaats n om het politiek programma vast te stellen, nieuwe staatssecretaris volgen moet. aal Jacobini neigt tot een verzoenings- buitenlandsche staatkunde overmet het bepaalde doel om de goede betrekkingen met Duitschland en Zwitserland nader te beves- tigeu maar hij toont zich niet vreemd van het denkbeeld om de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk af te breken. In het gebergte bij Como is dezer dagen een beer gedooddie ruim drie centenaars woog en welks kop een grootte had van 30 centim. Het dier was langen tijd de schrik van den omtrek geweest en zijn dood werd algemeen als eene blijde gebeurtenis beschouwd. Vijf dagen lang heeft men jacht gemaakt op dezen beeren toen eindelijk twee jagers er in slaagden hem te dooden was het eerst na acht schoten en drie verwoede aanvallen waarbij een der jagers zwaar gekwetst werd. ongelukkig gevolgdat hij met het voorhoofd op de keien viel en bijna onmiddelijk een lijk was. Derwisch pacha moet last ontvangen hebben actief tegenover Dulcigno te werk te gaan. Bin nen acht dagen zou hij de stad in zijn bezit hopen te brengenalthans wanneer het gerucht zich niet bevestigtdat bij door de Albaneezen omsingeld zou zijn. In elk geval zal het nu wel tot vechten komen. Peru's hoofdstad Lima is van een stad der vermakenwaar de inwoners eeu vroolijk en gemakkelijk leven leidden een versterkte vesting geworden waar een volkbezield van vader landsliefde en vurigen haat tegen de vreemdeliugen zijne voornaamste strijdkrachten samengetrokken heeft. Zestigduizend man geregelde troepen, schutterij en vrijwilligers zijn er van den ochtend tot den avond in de weer. Overal heeft men grachten gedolvenschansen opgeworpen en batterijen gesteiden de stad die vroeger geheel openlag, is nu van alle kanten door batterijen en forten goed beschermd. De Chilianen rekenen er dan pok op, dat het hun moeite zal kosten de stad te nemen en zij zullen daartoe al hun krachten inspannen. Al gemeen klaagt men over de wreedheid der troe pen van Chili tegenover de niet strijdende Peruanen wier eigendommen zij meedogenloos verwoesten. Zoo hebben zij o. a. de weerlooze badplaats Chorillos gebombardeerd en overal waar zij kwamen voor roillioenen piasters aan gebouwen, fabrieken en te velde staande gewas sen vernield. Oulangs nam de uitvinder van een vlieg machine, te Washington, een proef met zijn toestel door dien uit de bovenste verdieping van een hoog gebouw te laten nederdalen. Een paar seconden later lag de vliegmachine verbrijzeld beneden op de straat. En de uitvinder was verstandig genoeg geweest zich niet in zijn toestel te wagen en ging nu ongedeerd 'naar huis om over zijn mislukte proefneming na te denken. Waalwijk, 24 November 1380. Maandag werd door de Marechaussée alhier op transport gesteld naar 'het huis van arrest te 's Bosch, zekere J. V., te Kaatsheuvel wonende. Hij had voor iemand in Besoijen petroleum in commissie uitgevent maar vergeten met zijn meester af te rekenen. Zondag avond verliet iemand te Loonop- zand zijne kameraden in een herberg, en begaf zich alleen huiswaarts. Toen hij een eind ver gegaan was, ontdekte hij eerst, dat hij onderweg zijn jas en broek en een laars kwijt was, hij kon zich echter niet herinneren, hoe ditkwas toege gaan. Men behoeft niet te vragen of de man aan Bachus geofferd had. De Baardwijksche overlaat is gisteren weer beginnen te werken. Het N. v. d. D* zegt het volgende De firma Heeremans Co., te Rotterdam is geen onbekende naam. Wij herinneren ons lange besprekingen over aanbiedingen van kunst- wit, door haar indertijd gedaan. Thans zijn weder verschillende neringdoenden in Twenthe door deze heeren goedgunstiglijk met aanbiedin gen bedacht. Een onzer lezers zond ons een monster van dat kunstwit met de verklaarbare vraag naar de bestanddeelen van deze waar. Welnu, een chemisoh onderzoek er van toonde aan dat zij bestond uit zwavelzure kalk (gips) en wateren wel in de volgende verhoudingen: zwavelzure kalk 78,21%, water 21,79%. Gelijk bekend is behoort elke vermenging van voedingsmiddelen met gips ten strengste geweerd te worden Naar wij met genoegen vernemen is door den heer J. W. F. Levelt c. s. te Rotterdam concessie gevraagd voor den aanleg en de ex ploitatie van een stroomtramweg voor passagiers en goederen van deze gemeente, den klinkerweg volgende over ElshoutBaardwijk, Besoijen en Capelle naar Waspik en van deze plaats verder over den grintweg naar 'sGraveumoertot aan den Groenendijk. Te 's Hertogenbosch heeft een ontzetttend ongeluk plaats gehad. De heer Dr. Van den Bogaertdirecteur van het krankzinnigengesticht Coudewaterliet zich naar het station aldaar brengen ten einde naar Amsterdam te vertrekken waar zijne vrouw zich bevond. Door het gefluit eener locomotief schrikte het paard van zijn rijtuigen rende in volle vaart den weg naar het station op. Alhoewel door voorbijgangers gewaarschuwd waagde de heer v. d. Bogaert het uit zijn rijtuig te springendoch met het In den avond van j.l. Woi nsdag werd bij de politie te Leiden aangifte gedaan dat aan een 13jarig meisje door een onbekende vrouw een spaarbankboekje, waarop ongeveer f200 stondwas ontnomen. Maatregelen met de administratie der spaarbank getroffen hebben er toe geleid om de dievegge aan te houdendie heden zich aan de spaarbank vervoegdp om het door haar gepresenteerde boekje voorkomende geld te ontvangen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Gemonde huis schuur stal enz. van A. van Eiudhoven door brand vernieldterwijl mede een groote voorraad rogge hooi en stroo en en kele stuks vee verbrand zijn. De eigenaar en bewoner wastijdens het onheil plaats had afwezig. Naar men verneemt heeft eeüe vereeniging van Fransche geestelijken het plan opgevat in de omstreken van Maastricht een gebouw op te richten tot het verplegen van zieken cn krank zinnigen van 't mannelijk geslacht. Sedert eenige maanden waren de inwoners der gemeente Overzande verbitterd op zekeren M. G., vroeger landbouwergehuwd met K. R., maar die, naar men zegt, sinds bijna vier jaren op ongeoorloofde wijze leefde met zijn dienstmeid C. V. Men had alle vermoeden dat bedoelde man zijne vrouw daaiom slechts bejegende. Den 21 October jongstl. toen de meubelen enz. van G. voor schuld moesten worden verkocht bleek dit vermoeden waarheid te bevatten. Zijne vrouw was opgesloten in een zeer klein kamertjewaar zelden versche lucht werd inge laten terwijl de opgesloiene niet voldoend voed sel ontving. De algemeene verontwaardiging uitte zich des avonds door het werpen van steenen op de deur van G's woning. Eerst den lOen November 11. werd de vrouw, nadat de dienstmeid haar de haren had afgeknipt, door deze op straat gezonden. De vrouw zag er allertreurigst uit. Uitge mergeld van honger en vol ongediertegeleek zij op een geraamle, terwijl op haar lichaam vele gaten zichtbaar waren. Van een en ander was de justitie spoedig op de hoogte. Donderdag verscheen de justitie uit Middelburg, vergezeld van dr. Bolle. Laatstge noemde, met den geneesheer Bogaert van Drie wegen, onderzochten de vrouw en constateerden kranzinnigheid als gevolg der ondervonden behan deling. Din geheelen namiddag duurde het onderzoek voort, met het gevolg, dat G. en zijn dienstmeid V. gearresteerd werden, naar hef huis van arrest te Goes overgebracht en verder naar de gevan genis te Middelburg vervoerd zijn. Eene groote menigte had tijdens het onderzoek rond het gemeentehuis gestaan, en onder luid hoerah deed deze de gearresteerden tot buiten het dorp uitgeleide. Besoijen22 Nov. Gisterenavond werd de eentonigheid der lange winteravonden afgewisseld door eene tooneelvoorstellinggegeven door de jeugdige Liefhebberij-Tooneeiclub „Vondel", on-, der de zinspreuk „Nut en Genoegen", in het lokaal van Mej. de Wed. A. Brokken alhier. De nummers van het programma waren lo. Pierre de galeiboef of de onschuldig ver oordeelde drama in vijf bedrijven 2o. De twee bedienden of het spook te mid dernacht kluchtspel in een bedrijfterwijl de voorstelling werd opgeluisterd door eenige keurig uitgevoerde quartetten, door den begaafden direct, der Liedertatel „Oefening en Vermaak", den heer Frans de Cortie, en een drietal zijner uit- muntendste zangersals kunstliefhebbers ten gehoore gebracht. Wat we ook bijwoonden of zagen opvoeren in deze gemeentede voorstelling van Zondag avond overtrof allesjawe rnoeteu het eerlijk bekennen de Vondelclub heeft het talrijk op gekomen publiek zoo talrijk zelfs dat de ruime zaal schier te klein was niet alleen bevredigd maar de stoutste verwachtingen overtroffen. Het stuk is te uitgebreid en het aantal personen voor de opvoeriug benoodigd, te groot, om het in breede trekken te behandelen. Het eerste bedrijf reeds schonk ons de overtuiging dat de actjurs op de plankon thuis waren. Naarmate de intrigue zich ontwikkelde nam het vuur der sp. lers toe en voordat het derde be drijf was afgewerktwas het publiek zoodanig onder den indruk van het prachtig speldat uit menig mannenoog een traan werd weggepinkt. Arme onschuldig veroordeelde Pierre Hoe mees terlijk wist ge het vertwijfelende van uwen verschrikkehjken toestand tot ons over te brengen. Hoe diep gevoelden wij uw naamloos lijden en hoezeer verfoeiden wij uwen gewetenloozen be lager. Al de rollen van eenige beteekenis in dit stuk werden, hoe sterk sprekend de karakters ook uitkwamentot het einde uitmuntend nage bootst en zoo groot was de ingenomenheid van het publiek datna den afloop van het stuk op een door den president der Voudelsclub ge daan voorstelzich meer dan vijftig der aan wezigen waaronder de notabelsten der gemeente als honoraire leden lieten inschrijven. Het kluchtspelofschoon het als kunstproduct met het drama in geen vergelijk mag komen werd tevens lief afgespeelden geen wonder de opvoerders er van hadden in het eerste stuk reeds hunne sporen verdiend. Vraagt men nuwas er op al dat keurige werk niets aan te merken? Ongetwijfeld, doch de begane feilen zijn zoo gering en weinig in 't oog loopend geweest dat men al 'zeer onbillijk zou moeten zijn er op te wijzen. Dat zij bloeie de Liefhebberij-Tooneelclub „Vondel", dat hare werkende leden lust en ijver behouden om hun degclijkeu arbeid voort te zetten en dat zij ons spoedig weer zoo'n genot- vollen avond schenken. Van den 13 tot en met den 19 November. WAALWIJK. BevallenAdriana van Noort gcb. van der Wers d. Adriana Pieternella Bos geb. Leijtens. OverledenMaria Cornelie Kogels 13 m. Cor nells Hendrikus van Steenscl 5 m. BESOIJEN,. BevallenElisabeth van der Bijl geb. Geertzen z. Carolina Joh. de Bruijn geb. van derAad. Joanna van Daelen geb. ;jvan den Houdt d. —1 Elisabeth Maria van Krinkelen geb. Stoopen'daal zoon. Overleden: Aaltje Heistek echtg. van Adr. van Heijst 38 jaar. Hubertus vun Es 4 weken. Johanna Maria Korsten 4 maanden Willemijna Fumina Metske 4 maanden. Paulus Brands 7 maanden. Getrouwd Paules Mosselveld met Adriana Melis. DRUNEN. BevallenJohanna Maria van Delft geb. Smits d. Barbara van Mierop geb. de Kort d. Helena Smits geb. Booms d. Geertrui Bataille geb. Vermeulen z. Johanna Maria IJpelaar geb. van de Wiel z. Overleden: Thomas van Venrooij 6 weken. BAARDWIJK. GehuwdLeonardus kKrol met Gerardina ran Es j.d. BevallenCornelia de Nijs geb. Kleiberg z Carolina Francisca van Iersel geb. van der Heijden d. Johanna Maria Cornelia van Rijswijk geb. Vermeer z. WASPIK. GehorenGerardus Martinus z. van M. van den Noort en P. M. Lucas Jan z. van A. van den Broek en E. Pruisen. OverledenC. M. van der Mast 17 m. GORINCHEM, 22 November. De aanvoer van granen was niet groot, met geringen handeleen klein gedeelte was met moeite te plaatsen tegen vorige prijzen. Men besteedde voorristarwe f 10,75 11.25 roode dito f9.50 a 10.50, witte dito f9,50 a 11.00 inl. rogge f8,50 a 9.00 buitenl. dito f8.00 a 8.50 gerst f5.00 a 5.50, haver f3.50 4.25 beste kook- erwten f 10.50 a 11.00, beste mestingerwten f 8,00 a 8.50 duivenboonen f8.75 9.25 paardenboonen f8.50 a 9.00 koolzaad f 00.00 h 00.00, alles naar qual. en per heet. Met redelijken aanvoer was de handel vlug, vooral in melkgevende koeienook kalfkoeien werden voor hooge prijzen verkocht. f240 -- f325 f160 f230 f130 f225 f100 f180 f 70 f125 f125 f210 f 55 f 100 00 f 00 55 f100 00 f 20 f 48 5 f 14 lste soort Kalfkoeien 2de Kalfvaarzen Vare koeien Guiste Vaarzen Melkkoeien Tweejarige Ossen Pinken Hokkeling ossen stieren Graskalveren Nuchtere Kalveren Vette Varkens 24 27 Cts. het Va kilo» Boter f0,75 f0.85. Eieren f 1,50 f 1.80. ROTTERDAM22 November. Tarwe. De toevoer van nieuwe witte was heden iets ruimer en ging tot onveranderde prijzen vrij goed van de hand. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Over- maassche de beste f9.50 a 10.50; dito goede f 0.00 a 00.00; dito mindere f7.50 a 9.25. Rogge. Nieuwe Inlandsche niet ruim ter markt was tot vorige prijzen goed te verkoopeu. Nieuwe Vlaamsche, Zeewsche en Overmaasscht de beste f8.30 h 8.60; mindere f7.00 a 8.20. Door ruimen toevoer van nieuwe Winter en Zomer kon men tot de bestaande prijzen wat gemakkelijker koopen. Nieuwe ZeeuwscheFlakkeesehe en Overmaas- sche Winter-: de beste f6.40 a 6.60; dito mindere f 5.50 6.30dito Zomer-de beste f 5,80 6.10 dito mindere f5.25 A 5,70. Haver. De nieuwe Inlandsche Voeder naar deugd van f4.10 tot f5.10 en dito mindere f2.80 f 4.00. Paardenboonen wederom weinig ter marktde beste partijtjes f8.40 8.60; mindere f8.00 8 8.30. Duivenboonen tot vorige prijzen van f8.50 9.25. Bruineboonen. De beste partijtjes f 12 A 13.25 goede en mindere f 8 A 11.50 Witteboonen. De beste partijt:es f 11 a 13; de mindere en geringe f6 10.50. Blauwe Erwten. Walchersche en puike Zeeuw sche f 11.25 11.50; Zeeuws. Flakk. en Overm. de baste f 10.50 a 11dito mindere f9 10.55. Schokkers van f 11 k 16.50 met goede begeerte. Koolzaad zonder handel. genoteerd. Het beste f 10.75 Voorts per 100 kilo Van Lijnzaad is niets Hennepzaad van f7 Kanariezaad prijshoudend. 11.25 minder f 8.50 a 10.50. f 14.75 a f 15.25 u 15.50. Beestenmarkt. Aangevoerdpaard 2, runde ren 1393, vette graskalveren 306, nuchtere kalveren 1tchapen ol lammeren 757 varkens 363 biggen 226, bokken of geiten 1. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 84 i 00 ct., 2de kw. 78 74 ct., 3e kw. 60 a 00 ct. Kalveren: le kw. 110 a00 ct.2de kw. 95 il 90 ct.3de kw. 85 a 80 ct. Schapenle kw. 85 A 80 ct., 2e kw. 75 70 ct., 3de kw. 00 a 60 ct. Lammeren: le kw. 85 k 80ct.,2ekw.004 ct. 3de kw. 00 ft ct. Varkensle kw. 84 a 00 ct., 2e kw. 80 i 00 ct. 3e kw. 76 a 00 ct. Aardappelen Spuische jammen f3.75 h 4,50, dito Flakkeesche f3.40 a 3.75, Duitsche roode 1 3.10 a 3,30, Zeeuwsche f3.00 k 3.25, poters f2.00 a 2.40, Hamburgers f3.90 a 4.10. alles per HL. Zeeuwsche ajuin. Er waren nog weinig schippers aangekomen. Aanvoer voorloopig circa 3000 li«ct. Prijs f3.70 per 58 kilo. Schepkaas per 50 kilo f 15 A 18.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2