Nummer 96. Zondag 5 December 1880. 3e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Li BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Portugal. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. et Zuiden, ïrvti uw Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, iranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De minister van openbare werken heeft bij zondere alle dagen loopende extra-treinen doen inrichten om daarmede versche melk naar Brus sel te doen verzenden. In Berlijn is een consortium (o. a. van land bouwers) tot stand gekomendat een centrale melkinrichting wil in het leven roepenwaar eiken dag 250,000 liter melk zal worden ver werkt. Vooi hands is voor een millioen mark daarvoor geteekend. Het debat in den Franschen Senaat over de buitenlaudsche politiek der regeering heeft zeer weinig indruk gemaaktnoch wat de bestrijding der oppositienoch wat de verdediging der regeering betreft. Komiek vindt men hetdat beide beweren dat zij de politiek van Thiers volgen wat wel zeer tnoeielijk is uit te maken daar de staatsman niet meer tot de levenden behoort. De kamer is weer bezig metwat men terecht antedeluviaansche politiek heeft genoemd. Het betreft het uitkeeren eener schadeloosstelling aan de slachtoffers van Napoleon Ill's Coup d'Etat. De Avenir diplomatique had gemeld dat de Fransche regeering haren gezant bij het Va- ticaan zou terugroepen wegens eene ongepaste nota van den H. Stoel in zake de Maart-decre ten. Het een zoowel als het ander blijkt on juist te zijn. Er is geen nota overhandigd en de Pauselijke nuntius had gisteren nog een lang durig en hartelijk onderhoud met minister Bar- thélémy-St.-Hilaire, In den senaat ïeide Farre in antwoord op verwijten gover het ontslag van verschillende kommandanten bij het territbriale legerdat hij geen mannen aan het hoofd van het leger wil latendie de republiek willen omverwerpen. Sprekende over het gebruiken van het leger bij de uitvoering der decreten zeide hij dat het hier te doen was om de wet te doen uitvoeren, en dat hij nooit aarzelen zou het leger te ge bruiken in dienst der wet. Farre zeide nogdat hij de politiek van het leger wil uitsluiten waarna de begrooting van oorlog werd aangenomen. De Imparcial meldtdat het de gewezen her tog van Modena is (en niet die van Purma), die van de regeering aanzegging heett gekregen, om het Spaansche grondgebied te verlaten. Eerst werd hij verzocht het met zijn verblijf in het land kort te maken. Hieraan weigerde hij te voldoen en toen ontviug hij bevel om onmid dellijk te vertrekken. De Imparcial voegt er bijdat de hertog sedert eenigen tijd te Valencia gestadig het bezoek ontving van personen behoorende tot de Carlistische partij. Uit Lissabon wordt berichtdat de Portu- geesche regeering met een Engelsck huis een voorloopige overeenkomst heeft gesloten tot het leggen van een onderzeeschen telegraafkabel van Lissabon over de Azorische eilanden naar de Vereenigde Staten. De overeenkomst zal haar beslag krijgen als de concessionarissen voor 13 Dec. p. st. 20,000 als waarborgsom deponeeren. Verder wenscht de regeering stoomvaartlijnen te openen op de Unie insgelijks over de Azo rische eilanden en op West-Afrika. Voor eerst bedoelde lijn is een aanbod van Belgische zijde gedaan en ook voor de tweede zijn reeds vele aanbiedingen ingekomen. nomen om daarvoor in Zwitserland geweren te koopen die uit Italic naar Ierland verscheept zijn. De naam van het schip was Emma, maar daar de kapitein in 't bezit was van een dubbel stel scheepspapieren zal de naam op zee ver moedelijk veranderd ziju. De zegsman van the Standard meent zekerheid te hebben dat het schip zich thans te Havre of te Duinkerken of tusschen beide plaatsen bevindt. De geweren ziju in kisten verpakt, die ieder 12 stuks bevatten. Ook moet de land-league aan de Amerikaar.- sche vrienden verzocht hebben, om al het geld. dat zij voor de zaak 4be.ste.mmen niet direct naar Dublin maar naar Parijs te zenden. Eenigen tijd geleden ontving zekere Heer A, te Uppington bij Shrewsbury een schapen bout ten geschenkedie hem per spoor werd toegezonden zonder dat hij kon vermoeden door wien. Het vleesch werd kort daarna toen een paar vrienden bij hem te gast waren gebraden, maar bij het voordienen bemerkte men dat het een leelijken bitteren smaak had. Niemand gebruikte er van en bij een schei kundig onderzoek te Shrewsbury bleek de bout, tusschen de buitenste vetlaag en het vleesch een hoeveelheid strichnine te bevattengroot genoeg om 200 menschen te vergiftigen, waarvan ■jen gedeelte zich bij het koken door het vleesch verspreid had. Tot dusverre heeft de politie den onbekenden gever nog niet op het spoor kunnen komen. Verleden Zondag is ook. in Schotland eene aardbeving waargenomen. In verscheidene plaat sen Inverary Oban Callender Bute, Stor- noway en Sandwisch werden de huizen merkbaar geschud pleister viel van de muren en de klokken sloegen aan. De schok duurde slechts enkele seconden maar veroorzaakte niet temin groot alarm. The Standard verneemtdat de Iersche land- league al haar documenten en gelden naar Parijs en. Frankfort heeft gezonden-en dat het de Fran k- forter bank is geweestwaaruit f 60,000 is ge- De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft bij de plaatselijke overheden aan vraag gedaan om eene statistiek der gevallen van dronkenschap, die in 1879 ter kennis der politie zijn gekomen. Deze opgave moet zich uitstrekken over alle mannen en vrouwen van 18 tot 50 jaar, terwijl er nauwkeurig moet worden geconstateerd hoeveel personen wegens dronkenschap door de politie zijn opgebracht en na het uitslapen van den roes weder losgelaten zijn, alsook hoeveel van deze personen behooren tot de rondtrekkende bedelaars en de landloopers en hoeveel er vroeger wegens misdrijf of misdaad veroordeeld zijn geweest. De minister deelt mede dat die statistiek moet dienen bij het samenstel len van een wetsontwerp ter bestrijding van openbare dronkenschap. De „Gazzetta Livoruese" deelt een gesprek mede van eer» harer redacteuren met den heer Stefano Paratore, gezagvoerder van de stoomboot Ortigio, waarmede de Oncle Joseph zoo ongeluk kig in aanraking was gekomen. Wij laten hier volgen wat de kapitein van de aanvaring vertelde. Hij was Dinsdag avond om half elf uit Genua gestoomd op weg naar Livomo. 's Nachts na 2 ure liet hij het kommando aan den tweeden stuurman over en legde zich in zijne hut op een rustbank. Nauwelijks was hij in slaap of hij werd gewekt door den stuurmandie riep „kommandant, daar houdt een stoomboot regel recht op ons aan." „Ik vloog uit mijne hut," verhaalt Paratore, en zag inderdaad een groot stoomschip op kor ten afstand van onzen voorsteven terwijl dc zijne een hoek vormde met onze bakboordzijde. Ik schreeuwde: Roer geheel rechts! Machine met kracht achteruitMijne orders waren onmid dellijk uitgevoerd; 't was alles het werk van een minuut, maar het schip was reeds met het onze in aanraking gekomen; ik voelde een schok. Er gebeurde, wat er gebeuren moest! Ik stoomde vijftig of zestig meter achteruit om mijn schip te redden uit den draaikolk, die ontstaat, wanneer een vaartuig zinkt, en gaf be vel om alle booten te water te laten. Bijna op hetzelfde oogenblik zagen wij de stoomboot in de diepte verdwijnen. Verschrik kelijke kreten deden zich hooren. Mijn hart werd als toegenepen, wij beijverden ons dadelijk om te redden, wat te redden viel. Wij hadden vier booten. De twee eerste wa ren in een ommezien in zee en konden terstond hulp bieden; de nacht was zoo donker, dat de bemanning zich van toortsen had moeten voor zien; de twee andere booten volgden na eenige oogenblikken. Wij namen verscheidene schipbreukelingen in de booten op, en toen wij, na een uur geen kreten meer hoorden, bleven wij toch nog heen en weer roeien, om ons te vergewissen, dat geen levend wezen meer op de golven dreef. Vier uren bleef ik op de plaats des onheils eerst toen hhd ik den moed mij te verwijderen. Volgens een bericht uit Napels van 21 November, verkeert de vermaarde Vesuvius- spoorweg in gevaar door de lava-uitbaratingen van den berg bedolven te worden. In den ochtend van dien dag weid reeds een stuk van den- weg op korten afstand van het station bedolven, maar gelukkig bleef den verderen dag de hoofdstioom der gloeiende [lava nagenoeg parallel met den spoorweg loopen. Er is nog door geen der mogendheden eenig vooistcl gedaan om de vloot, die in de bocht van xlattaro ligt, te doen uiteengaan. Oostenrijk kan daartoe moeielijk het iuiatief nemen, even- inimals de gastheer het sein tot opstaan geven kan; Daarom is het waarschijnlijk, dat het voorstel om uit elkander te gaan zal uitgaan vaJPuitschland. Te Londen en te St. Petersburg schijnt men, nu de schepen er toch eenmaal waren, niet afkeerig te zijn geweest van het denkbeeld de maritieme demonstratie uit te breiden en haar meteen te doen dienen voor de beslissing der Grieksche qumstie, en ook Frankrijk zou zich daartegen niet hebben verzet. Maar te Berlijn en Weenen denkt men vrij wat kalmer. Daar houdt men de demonstratie voor afgeloopen en is men waarschijnlijk blijde, dat men van deze eerste proeven van min of meer actieve inter ventie zonder kleerscheuren en alleen met een min of meer dwaas figuur is afgekomen. Volgens Daily Telegraph" zond de Porte aan de mogendheden eene notawaarin de overgave van Dulcigno wordt verheerlijkt als oen bewijs van Turkije's goede trouw. Verder wordt daarin gezegd dat de Porte ook op de zelfde vredelievende wijze aan Griekenland wil tegdmoet komen, op den grondslag van het plan, indertijd aan de mogendheden medegedeeld, en dat toen geheel onvoldoende werd bevonden. De Porte hoopt, dus eindigt de nota, dat de mogendheden Griekenland zullen aansporen de zaak langs vriendschappelijken weg te regelen. Derwisch-pacha is naar Scutari terugge keerd. De vorst van Montenegro heeft generaal Matanovich derwaarts gezonden, om den Turk- scher. bevelhebber zijn dank te betuigen voorde vreedzame overdracht van Dulcigno. Meer dan tweehonderd huisgezinnen, die Dulcigno verlaten hadden, zijn in de stad terug gekeerd. 't Is er nu rustig en ordelijk en de télegraafdienst is geopend. Uit Cettinje verneemt de "Weener „Polit. Corresp.", dat alles betreffende Dulcigno nog niet in orde is. Derwisch-pachaniettegenstaande in de militaire overeenkomst bepaald isj, dat San Giorgio bij Montenegro zal komen, weigert die plaats over te geven, zich daarbij beroepende op eene uitspraak der commissie voor de grens scheiding. Aan de vertegenwoordigers der mo gendheden is hiervan kennis gegcen., terwijl Matanovic door den Montenegrijnschen opper bevelhebber naar San Giorgio is gezonden om de zaak te regelen. Het Turksche bataillon, dat te San Giorgio ligt, weigert de plaats te verlaten. Naar het heet zal Podgoridza in plaats van Cettinje de hoofdstad van Montenegro worden. Uit St. Petersburg wordt gemelddat de nieuwe minister van financien eene deputatie ontving van handelaren en nijverheidsmannen. Hij was zich volkomen bewust, zeide de minis ter, van de moeilijkheden en de verantwoorde lijkheid, aan zijn post verbonden, maar hoop,e, bij algemeene ondersteuning, aan de verwachting des keizers te beantwoorden. Men kon zich steeds verzekerd houden van zijn warme belang stelling in alles wat handel en nijverheid betrof. Te Charkow moet weer eene geheime drukkerij met verscheiden persen ontdekt zijn, benevens een aantal dolken, revolvers, verboden geschriften, valsche passen, valsche stempels enz. Twee personen zijn in hechtenis genomen. Ook te Kiew is weer eene geheime drukkerij ontdekt. Een man en eene vrouw ziju daarbij in hechtenis genomen. De Kurden aan de Perzische grens geven het niet op. Thans is weer de zoon van Scheik Obeidullah met een versterkte legermacht terug gekeerd en wordt Urumiali opnieuw bedreigd. In de Wolgate Nisjni Nowgorod is door plotseling ingevallen zacht wedereen ijs gang ontstaan woordoor vijf stoombooten en omstreeks 34 schepen vernield werden. Er zijn groote hoeveelheden graannaphta en viscli verloren gegaan en de schade is zeer aanzienlijk. Bij Kroonstad brak onlangs het ijs waarop zich tal van menschen bevonden en dreef éen groote schots met ongeveer 50 personen bene vens rijtuigen en paarden naar zee. Gelukkig echter raakte zij een eind verder weer vast en kon menmet behulp van plankeneen weg bereiden waarlangs allen in veiligheid gebracht werden. Volgens de jong3te berichten uit Valparaiso stonden 25.000 Chilianen met 5000 paarden en 100 kanonnen te Pisco bij Lima en was een groote slag op handen. De Peruaansche krijgs macht is bijna eens zoo sterk. In de Zoutmeerstad is eene vereeniging van ongehuwde dames opgerichtwaarvan de leden zich verbinden geen man tot echtgenoot te nemendie niet plechtig belooft behalve haar geen andere vrouwen te zullen nemen. Tot deze anti-Mormoonsche vereeniging be hooren ook vijf kleindochters van Brigham Young, het overleden hoofd der Mormonen. De groote hoeveelheden vleesch, welke Amerika en Australië voor den uitvoerhandel beschikbaar hebben wachten slechts op geschikte methoden om aan de Europeesche markten gretige koopers te vinden. Reeds groote bezen- dingen werden naar Engeland gevoerd in schepen, welke een afgesloten ruimte bevatten wier dub bele wanden een betrekkelijk groote hoeveelheid ijs ingesloten hielden. Intusschen bleek deze methode hoe practisch schijnbaar ook op den duur minder doelmatig en zoowel door de groote massa benoodigd ijs als door de ingeno men plaats te kostbaar. Men heeft nu zooge naamde koude lucht machines aangewend die gebaseerd op het samenpersen van iucht uitstekende resultaten opleveren en waarbij de onkosten betrekkelijk gering zijn. De temperatuur mag niet hooger of lager dan I a 2° C zijn, daar, indien het vleesch tot 0° afgekoeld wordt, en dus bevriesthet zijn goeden vorm en aan zien verliest en buitendien na het ontdooien in dat geval zeer spoedig bederft. Groot is de schade door de Augustus- stormen op het eiland Jamaica aangericht. Alleen in het district Mestcalfe zijn 12013 huizen geheel verwoest600 zwaar beschadigd en 10 kerken vernield. Het gezamenlijk bedrag der te veld staande

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1