N u miner 97. Donderdag 9 December 1880. 3e. Jaargang L Toegewijd aan Handel, ïndustrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. De Verstootene. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. -Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht lteclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Zonder discussie heeft de senaat de begrooting voor marine koloniën en onderwijs aangenomen en daarna die voor openbare werken en het Legioen van Eer. De geheele begrooting van uitgaven is daarna aangenomen. Naar verzekerd wordt is de regeering voor nemens eerlang ook uit Algerie de niet-èrkende congregaties te verwijderen. Ondanks de officeuse tegenspraak blijft de Indépendance beweren dat de verhouding tus- schen Frankrijk en het Vaticaan op het oogen- blik zoo gespannen isdat ernstig sprake zou wezen van het afbreken der diplomatieke betrek kingen. Bij .prefectoraal besluit zijn de Union Ca- tholique en de Cercle Catholique ontbonden. Een tweede besluit schorste voor den tijd van twee maanden drie Maires van het departement die zich bij de Prémontranen bevonden tijdens de uitdrijving van de paters. Het Journal officiel behelst een besluit houdende benoeming van een bisschop te Poi tiers. De abbé Bellot des Miniéresvicaris- generaal te Bordeaux is voor dat diocees be noemd. De hertogin de Cheveruse is in hooger beroep gekomen van het vonniswaarbij zij wegens verzet tegen de Openbare macht (bij het uiteendrijven der Domminikanen te Solesmes is veroordeeld tot eene boete van 16 fr. De regeering heeft besloten het gedeelte der kroonjuweelen dat hoegenaamd geen kunst waarde heeftte verkoopen. In het geheel worden de kroonjuweelen op eene waarde geschat van 25 millioen de Regent alleen reeds op 12 millioen. De juweelen, die de regeering te gelde wil makenworden op vijf miillioen geraamd. Dc opbrengst zal aangewend worden tot ver rijking van 'slands kunstmuseums. Mevrouw Thiers is Maandag overleden. - l)e door de kamer van afgevaardigden benoemde commissie van onderzoek naar het bestuur van de Cissey als minister van oorlog heeft den heer Philippoteanx een lid van het linker-ceRtrumtot haren voorzitter benoemd. Zij heeft besloten den gang van het onderzoek strikt geheim te houden. Door de politie te Nizza zijn twee Ttalia- ne.nGraaf L. en signor Cargani gevat, in wier bezit een aanzienlijk bedrag aan obligatiën van den Parijschen en Ardennenspoorweg gevonden werd welke als zoek geraakt waren aangegeven. De veelbesproken onderzeesche tunnel, die Engeland met den vasten wal zal moeten ver binden is naar het schijntweder een stukje nader tot zijne verwezenlijking gekomen. Het boren van eene schacht namelijk tot de vereischte diepte aan de kust is met het beste gevoig vol eindigd. Geen water drong er in doorzoodat men de hoop koestert voortdurend door vast gesteente te zullen boren. In de coulisen der kamer wordt dc aan staande terugkeer van den Vendeschen Afgevaar digde Baudry d'Asson druk besproken. De tijd zijner „verbanning" loopt ♦en einde. De vrienden zeggendat hij in de eerste zitting de tribune zal beklimmen om ophelde ringen te eischen over het door hom vo'ór meer dan tien dagen aan de, kamer gericht verzoek om de bewerkers van zijn arrestatie te vervolgen, op welk verzoek tot heden door hem geen ant woord ontvangen is. liet reglement eischtdat een dergelijk ver zoek onmiddellijk door den president aan de kamer worde medegedeeld, die dan terstond uitspraak doet. De heer Gambetta heeft het niet noodig geacht XIX.- Uitgcsteld. „Gij hebt gelijk moederen ik zal mij onder werpen", hernam George. „Ik ben een ondank baar onverstandig schepsel. Gij zult van mij geen woord rr.eer tegen hem hooren ik zal rustig eenige dagen hier doorbrengen zooals gij het verlangt. Zal ik eene kamer in de herberg nemen Natuurlijk niet onder mijn eigen naam, maar onder mijn pseudoniem den naam waar mede ik mijn lettervruchten teekenen wie weet of die nog niet eens beroemd worden zal. Ik teeken mij Paul Ward. Vergeet dien naam niet, maar teeken hem op of ik zal het voor u doen P-a-u-1 W-a-r-d." Hij schreef den naam langzaam op een strookje papier, dat mrs. Carruthers in haar aanteekeningboekje legde. „En nu moet gij gaan George", zeide zij op teederen toon. „Het toeval is ons bijzonder gunstig geweest. Ik zal u schrijven of ik tot u naar Amherst komen kanof dat gij tot mij naar Poynings komen, moet. Ik denk wel het laatste. En nu, mijn lieve jongen", voegde zij er bijterwijl zij hem in hare armen sloot en kuste, „ga." „En gij moeder?" „Ik zal nog eenige oogenblikken hier blijven, daar ik Mr; Davis inderdaad spreken moet." George ging heen. Hij was van schaamte en berouw doordrongen. Of dat berouw hem tot beterschap brengen of die beterschap goéde vruchten dragen zou De toekomst alleen kan het leeren. Het tegenwoordige had slechts,bittere smart voor hem die hij bestrijden, overwinnen, of op eenige andere wijze verdooven moest. Hij had zijne moeder liet en haar schoon, ernstig gelaat vergezelde hem op zijnen weg. De tranen, welke hij in hare heldere, donkere oogen had zien glinsteren waren als brandende droppelen in zijne ziel gevallen. Hoe slecht en laag, hoe ijdel en nietsbeduidend stonden thans al zijne vermaken en al zijn streven voor zijne oogen Een nieuwe geest ontwaakte in hem een nieuwe eerzucht prikkelde hem. „Het is eene slechte lage nietswaardige wijze van bevrijding", zeide hij nu tot zich zelf. „Maar mij bleef geen keus. Ik moet hetgeen zij voor mij gedaan heeft tot mijn nut aanwenden, doch ik-wil ook hare liefde en grootmoedigheid van nu aan ook trachten te verdienen. De goede weg staat nog voor mij open, dien wil ik be- tredeu dat is mijn stellig voornemen, en ik zal het volbrengenzoo waar helpe mij de hemel In deze gedachten verzonken was hij het hek- van een groot park genaderd, dat gastvrij open stond. Op den achtergrond vertoonde zich een oud heerenhuis in den prachtigen stijl uit den tijd van koningin Elisabeth en het geheel had zooveel aanlokkendsdat George de Verzoeking niet kon wederstaan nader te komen- Bij bet opzienershuisje bevond zich een oud man die zich oezig hield eenige te weelderige jasmijn- takken op te binden. „Goeden dag," zeide George. „Een zeer fraai landgoed naar het schijnt." „Goeden dag, mijnheer", hernam de man. „Ja, het is een zeer fraai landgoed en gij zult er in den geheelen omtrek geeu tweede zoo vinden^ Zoo gij lust hebben mocht eene wan delingen het park te doen, dan verzeker ik u dat gij welkom zijt." „Zeer gaarne. Dat is mij recht aangenaam. Ik ben nog nooit hier geweest. Hoe heet dit land goed en wie behoort het?" „Het heet de kastanjeboomen, mijnheer, en dc eigenaar is sir Thomas Boldero." Onder de Beukeu. an het hek dat George Dallas was inge gaan leidde een prachtige beukenlaan tiaar het huisdat zijne bewondering had opgewekt. Die trotsche oude boomen maakten er echter niet het grootste sieraad van uitmaar het had zijn naam te danken aan een aantal kastanjeboom in, de kamer ir. kennis te stellen met het verzoek. De heer Baudry d'Asson stelt zich dus voor, aan de kamer te vragen met welk recht de heer Gambetta zich in de plaats der kamer gesteld heeft. Dat alles belooft een nieuwe luidruchtige zitting. Kapitein Boycott is plotseling naar Engeland overgestoken. Hij voelde zichook te Dublin niet veiligdaar niet alleen hijzelf, maar ook de hotelhouder bij wien hij zijn intrek had er vervolgd werd met dreigbrieven. Ook kon hij zich niet op de straat begeven zonder last te hebben van het gepeupel. Van nieuwe moorden kwam uit Ierland geeu berichtdoch met de kleinere daden van terro risme als daar zijn brandstichting, mishan deling van personenvernieling van eigendom en verminking van vee -i— gaan de getrouwen van de Land League geregeld dag aan dag voort. Verleden week werd Londen weder ge kweld met een buitengewoon dikken rookmist. De duisternis des avonds was zoo grootdat het verkeer van cabs en omnibussen geheel moest gestaakt worden. Vele voetgangers hadden zich van brandende fiambouwen voorzien. Ook Manchester had onder dezelfde bezoeking te lijden. Tal van personen geraaktendoorden mist verdwaald zoodat zij hunne woningen niet konden terugvinden. Ten vijf ure 's namiddags nas de vuile damp zoo dik, dat de tramwagens, hoewel schitterend verlichtvan de voetwegen geheel onzichtbaar waren. Het officieele blad van Ierland bevat op nieuw eene afkondigingwaarbij een graafschap, ditmaal Leitrira wordt verklaard te verkeeren in een toestand van ordeloosheid zoodat ver sterking de politie-macht noodig wezen zal. diezooals men in den omtrek beweerde in geheel Engeland huns gelijken niet hadden. De boschpartijen in het park van sir Thomas Boldero waren zeldzaam, schoon cn George Dallas wist ze als kunstenaar op hare echte waarde te schat ten. Daarenboven ademde alles reeds de liefe lijkheid der lentehare stemmen, haar licht haar geur omringden -den jongelingen terwijl hij onder cle schaduw der reusachtige boomen, getooid met het eerste groen voortwandelde scheen de last der zorgen geheel van zijne schou ders af te vallen, en zijn hart opende zich voor zachte reinesedert lang niet meer gekende gevoelens. Hij was nog zeer jong en de zegen der jeugd hare opgewektheid de frischheid hare» hoop werkten op dezen oogenblik met kracht op hem. Toen George den broeden rijweg ver- bet en een weinig over de zachte zoden onder de boomgroepen voortdrenteldeterwijl hier een tak ginds eene veldbloem zijne aandacht boeide, of het gezang van een vogel hem opeens luiste rend deed stilstaan zou men hem niet voor denzelfden persoon gehouden hebben welke den avond te voren met Philip Deane in de restauratie aan het Strand te Londen gedineerd had. Zijne moeder had gevonden dat hij er beter en kalmer uitzag dan de vorige maal en steeds werd zijn vermoeid somber gelaat kalmer, hoe langer hij onder de beuken en kastanjeboomen voortging. Hij dacht reeds niet meer aan allee en huisn zou misschien nog een half uur voortgegaan zijn indien hij niet op eens aan een open grasperk gekomen was, prijkende van het heerlijkste zachte groen en roudom van prachtvolle boomen omringd. Aan het einde der lange villa ontdekte hij een bloementuin en den muur van een trotsch steenen terars, dat tot de eene zijde van het huis hetwelk door een toren gekroond was, behoorde. Het tooneel was zoo schoon en indrukwekkend dat hij bij den aan blik bleef staan vervolgens papier en potlood te voorschijn brachtom er eene schets van te maken. Een gevelde boomstam bood hem een zeer geschikte zitplaats aan. „Eene uitmuntende plaats om te teekenen", Ook Waterford en omstreken verkeeren, schoon het nog niet officieel is afgekondigd in een staat van grooie spanning, en een opstand schijnt aanstaande. De bevolking is tot aan de tanden gewapend zoodat de regeering genoodzaakt is niet minder dan 700 man ten. assistentie te zenden. Tegen Dinsdag 14 dezer zijn de Peruaan- aansche bondholders te Londen bijeengeroepen om verslag te hooren van de zending der heereu Cave en Procter. De rechtbank heeft het verzoek van Parnell en de overigeD om hun proces tot 5 Januari te verdagen van de hand gewezen. y De Londensche Daily News bevat een blijkbaar officieuse mededèelingomtrent het vertrek der internationale vloot uit de Turksche wateren. Nadat, dus heet het daarin, alle mo gendheden waren toegetreden tot Engeland's voorstel, dat de voor Cattaro geankerde eskaders zuilen uiteengaan, na elkander hunne respectieve bestemmingen te hebben medegedeeld ontving admiraal Seymour bevel het sein tot vertrekken te geven. The Times verklaart, dat de demon stratie,_ op formeel verzoek van Engeland ten einde is gebracht. Met Europo blijft Engeland eene volkomene oplossing der Oostersche quaestie wenschen maar thans zal h«t andere landen laten voorgaan, want bijzondere belangen in het Oosten heeft het niet. Harerzijds constateert ook de Agence Russe, het uiteengaan der internationale vlootonder opmerking evenwel, dat daarmede de samenwer king der mogendheden niet ophoudt. Naar uit Berlijn aan Daily News gemeld wordt, wenscht vorst Von Bismarck de zaken in het Oosten, dus ook de Grieksche aangele- gengeid, tot April of Mei a. s. stil op haar beloop ie laren. Weigert Turkije dan nog naar Europa's raad te luisteren, dan is ook hij voor dacht George, toen hij zijn overjas had uitge daan en zich aan het werk zette. Hij teekende voort en stond juist gereed de laatste hand aan de schets te slaan toen hij achter zich in de verte liet galoppeeren van een paard vernam. Hij hief het hoofd op en luisterde. Was het slechts een ruiter of waren er meer Neen, het kon er slechts een zijn! Maar op eens hield de galop op en hij hoorde nog slechts het zachtere getrappel van een paard, dat nu eens hier-dan weder darrheen gestuurd werd en op eens be merkte George in de vergulde stralen der onder gaande zon eene amazone, wier jeugd en schoenheid hem in verrukking brachten. Zij zag hem nietwant hij was een weinig door het hout beschutzoodat zij onbeschroomd al aader en nader kwam. Hare lichte gestalte wiegde zich lieftalig op den rug van haar edel dier dat zij spelende al de verschillende bewegingen der rijkunst deed makenwaarbij zij het nu eens met den teugeldan met hare jeugdige irissche stem regeerde. Als eene verpersoonlij king der jeugd en schoonheid vertoonde zij zich voor den jongelingterwijl zij over het jonge groene gras hem naderdebeschenen door de zonnestralen, omgeven door zingende vogels en bloeiende heesters en beschermd door het statige oude huisdat zich fier en prachtig op den achtergrond verhief. Zij naderde al meer en meer, hare trekken vertoonden zich steeds duidelijker. Het was een gezichtje dat men niet weder ver gat en als men het eenmaal gezien had het hart goed deed; ecu gezichtje welks schoonheid m de harmonische vereeniging van vorm en uit drukking ziel en geest verried een gezichtje, waarin het schoonste en bestedat de aarde geeftmet dat verhevene en edele lag uitgedrukt, dat niet tot de aarde behoorde het gezichtje van een negentienjarig meisje met heldere, goudbruine oogenrozenkleurige wangen en schitterend bruin haardat in het zonnelicht glinsterde terwijl het sierlijk kopje dat het omsloot zich naar den gang van het paard bewoog. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1