Duitschland. Oostenrijk. Italië. Griekenland. Azie. Amerika. BINNENLAND. zoodat gekozen is de Heer M. B. M. Bahlmann. UITSLAG DER VERKIEZING (bij Herstemming) op 7 Dec. 1880. Uitgebracht 2532 stemmen. Van onwaarde 9 Hiervan bekwamen de Heeren Mr. B. M. Bahlmann 1486 stemm. J. H. A. Diepen 1039 liet nemen van dwangmaatregelen, en welzoo noodig. bijzonder krachtige. Met een groot feest aan boord van een der schepen aan feesten heett het trouwens op de vloot nooit ontbroken hebben de demon stranten van elkander afscheid genomen en zoo keeren dan de eskaders terug van hun merk- waardigen oefeningstocht. San Giorgio, bij Dulcigno, is nog steeds door de Turken bezet. De Montenegrijnen schijnen zich daarover evenwel niet bevreesd te maken en marcheeren huiswaarts, slechts twee bataljons en eenc batterij te Dulcigno achterlatende. Intusschen hebben de mogendheden aan den Sultan hare hooge tevredenheid over de «loyale en spoedige schikking der- Dulcigno-qumstie te kennen gegeven. Vorst Nicolaas van Montenegro moet nog een stap verder zijn gegaan en tegen over den Sultan de hoop hebhen te kennen ge- geren f dat beide staten voortaan in vrede en vriendschap met elkander zullen leven. De Duitsche regeering heett thans concessie verleend voor den electrischen spoorweg in Lichterfelde. De firma Siemens en Halske heeft de aardenwerken en den bovenbouw reeds aan besteed. Reeds in -Januari aanstaande zal de weg geheel gereed zijn. Die weg zal tevens strekken tot proef, om te kunnen beslissen of al of niet voor den aanleg van meer wegen var. dezen aard concessie behoort te worden verleend. Te Griinwinkel bij Karlsruhe is een nieuw gebouwde bierkelder plotseling ineengezakt, waar door 35 werklieden, die er bezig waren, in een diepte van 30 voet stortten. Elf werden gedood een zwaar en elf licht gekwetstterwijl twee met den schrik vrijkwamen. Waaraan het ongeluk te wijten is weet men nog niet. De beide aannemers zijn eerst in hechtenis genomen, maar den-volgenden morgen weer op vrije voeten gesteld. In. den Pruisischen landdag heeft dejoden- quajstie nog een staartje gehad. Naar aanleiding van een voorstel namelijk van den afgevaardig de Von Ludwig, om eene statistiek te doen opmaken van de zwendelaars, de zoogenaamde «Grüuder" van 1870-1873, en naar aanleiding van zijne bewering, dat 90 percent dezer lieden joden zijn geweest, ontstond een langdurig en heftig debat, volkomen gelijk aan het reeds doorstane joden-debat, maar zoo heftig en vinnig dat dc president herhaaldelijk de sprekers, o.a. Von Ludwig zeiven en den liberaal Struve, tot de orde moest roepen. 't Waren vooral de conservatieven, die luidruchtig waren. Tronwens een feit wordt het genoemd, dat van de 10 pet, die er, na aftrek van Von Ludwig's 90 percent joden, vau de Gründer overblijven, het grootste deel behoord heeft tot den conservatieven adel. Zaterdag bij de behandeling van een deel der begrooting, is door 'sommige leden hevig geprotesteerd tegen het behoud der staats loterij. Te Darmstadt zijn vier socialisten wegens hoogverraad in hechtenis genomen. Nog worden van tijd tot tijd te Agram schok ken van aardbeving waargenomen, die echter niet hevig zijn en geen schade aanrichten. Zij gaan vergezeld van een gerommel als van een ver verwijderd kanongebulder. De nood onder de inwoners duurt nog steeds voort. Ruim 600 gezinnen hebben hnnne toe vlucht gezocht te Lairbachwaar de prijzen der woningen en levensmiddelen door die plotselinge vermeerdering van bevolkingaanmerkelijk ge rezen zijn. In de kamer heeftin antwoord op de vraag of de regeering voornemens is de Italiaansche spoorweglijnen te doen aansluiten met die, welke Frankrijk naar de Italiaansche grenzen zal aan leggen uitsluitend om een nieuwen weg door de Alpen te scheppen de minister Cairoli ge antwoord dat de regeering tot dusverre nog geen definitief besluit heeft genomen. De vorige week is te Napels de Rijks tabaksfabriek afgebrand. Nader wordt dienaangaande bericht dat alles wat brandbaar was vernield is en zelfs de hoofd muren op het punt van instorten staan. Den voorraad bewerkte tabak en die onder broeiing heeft men kunnen reddenmaar die in het drcegproces was ging verloren. Er moeten vijftig brandwachten gedood of gewond zijn. In de kamer heeft Zaterdag de premierde heer Kouraoundouros verklaard dat het pro gramma van het kabinet is eene politiek van handelen. Wij maken toebereidselen zeide hij, om uitvoering te geven aan de besluiten van Europa en zullon ons best doen de medewerking van Europa te verkrijgen en dat die niet zal worden verleenddaarvoor bestaat geen enkel bewijs. Griekenland niettemin moet zich zijn eigen denkbeelden voorbehouden de eer vordert dat het alle olFers brengen zal. ..Hierna deed de minister een beroep op de vaderlandsliefde der oppositie en vroeg, met het oog op den toestandhare volkomene mede werking. Op de overgelegde begrooting zijn dc inkom sten op SF/o millioen en de uitgaven op ruim het dubbele 114 millioen geraamd. De regeering houdt 80.000 man van het geregelde leger onder de wapenen er. zal waarschijnlijk ook de nationale garde oproepen. Obei-dullah heeft de Perzen bij Urumiah aangevallen en geslagen. Na een groot aantal vijandelijke manschappen gedood eu drie stukken buit gemaakt te bobbentrokken de Koerden zich naar het Seergebergte terugvan waar zij tegen Urumiah dreigen op te rukken. Uit Teheran wordt aan Daily News ge meld dat 6000 Russen te Naktichison zijn aangekomenblijkbaar om mei de Kurden af te rekenen. De staat Colorado zal waarschijnlijk het tooneel worden von een verdelgingsoorlog tegen dt CJte Indianen. Een blankeJackson genaamd had bij een twist met eenige Indianen een hunner gedood. Hij werd deswege in hechtenis genomen en zou or.der een sterk geleide naar een veilige plaats worden overgebracht. Maar kort nadat de mannen zich met hem op weg begeven hadden werden zij door de Indianen overvallen die zich van Jackson meester maakten en hem waarschijnlijk doodden om hun stamgenoot te wreken. Zooals te verwachten was heeft dit voorval groote verontwaardiging opgewekt. Algemeen wil men Jackson's dood op de Uté's wreken. Er wordt openlijk over oorlog gesproken en honder den mannen vereenigen zich met het plan een inval op het gebied der Indianen te doen. In een plaats hebben de inwoners op een vergadering zich plechtig verbonden tot het verdelgen van al de indianen als de moordenaars van Jackson door geen ander middel gestraft kunnen worden. Ook de Uté's rusten zich toe voor den strijd, en de algemeene opgewondenheid wordt nog vergroot door geruchten van plunderingen door hen aan de grenzen bedreven. De krijgsmacht der Uté's bedraagt ongeveer 600 man. Volgens berichten uit Rio Janeiro van 15 November had de Braziliaansche senaatnaar aanleiding van oorlogstoebereidselen der Argen- tijnsche Republiekeenparig een crediet van 5 millioen milreis toegestaan dat de regeering ter versterking van 's Rijks marine had aange vraagd. De oppositie verklaarde te gelijk haar bereidwilligheidbovendien nog een som van vier millioen mr. toe te staan voor de verbete ring van het legerraaterieeleen aanboddat door den minister van oorlog werd aangenomen. De regeering gaf echter tevens haar vertrouwen te kennen in de vredelievende gezindheid der Argentijnsche republiek tegenover Brazilië. De Braziliaansche regeering heeft het verzoek van Uruguayom kolonel Latorre in hechtenis te nemen van de hand gewezen daar zij de vrees van laatstgemelde republiek dat die officier een inval in Uruguay op het oog zou hebben, niet deelt. Kolonel Latorre is intusschen gewaarschuwd om tegen Uruguay geen complot te smeden. Er heerscht te Rio Janeiro groote hitte en verscheidene geïsoleerde gevallen van geele koorts deden zich voor. De Chilische regeering heeft weer twee stoora- booten gekocht en 38 schepen voor het transport van troepen gehuurd. Te Arica en Tacna zijn nu 25.000 man troepen bijeen. De Argentijnsche republiek heeft er zich voor gespannen om een Britsche kolonie aan de Rio Negro te stichten. Aan een 50.000tal Iersche landverhuizers zouden dan landerijen ter be bouwing worden afgestaan. De staat van beleg is in de geheele republiek opgeheven. Tilburg 8 December 1880. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. a. s., tot leeraar aan de R. H. B. school te Tilburg benoemd G. Patison thans tijdelijk leeraar aan die school. Waalwijk, 8 December 1880. OPENBARE VERGADERING van den Ge meenteraad op Vrijdag 10 December, namiddag 6 ure, belegd tot lo. Installatie van den heer J. W. van Riel. 2o. Mededeeling en behandeling van 8 in gekomen stukken allen ter visie van de leden. 3o. Aanbieding der begrooting voor 1881. 4o. Machtiging voor B. en W. tot verpach ting van het marktgeld over 1881. De minister van waterstaat er.z. heeft aan de tweede kamer zijne m emorie van beantwoording ingezonden over hoofdstuk IX der Staatsbegroo- ting voor 1881. Hij vleit zich dat de instel ling van het nieuwe departement zal blijken niet doelloos ie zijn geweest ter bevordering van de belangen waarop in het voorloopig verslag wordt gewezen en tot voorbereiding vanwette- lijke regelingwaaraan vroeger niet zoo onver deeld als thans door den betrokken minister zijn aandacht kon worden gewijd. Wat de rivieren en waterwegen betreftzegt de ministerdat hij ten aanzien der verbetering van den waterstaat in Noord-brabrant niet stil heeft gezeten. Voor zoover de regeering betreft, is de voorbereiding afgeloopen en de minister wacht op de beslissing van het waterschap om trent de te verleenen bijdrage om de zaak bij de Staten-Generaal aanhangig te kunnen maken. Den 16n dezer zal een totale maanverdui- stcring in geheel Europa zichtbaar zijn. De totale eclips begint ten 3 u. 14, zoodat de maan hier ten 3 u. 39 geheel verduisterd opkomt. Ten 5 n. 53 is de maan geheel uit de schaduw geirjden en te 7 u. 6 ontvangt zij weer het volle licht der zon. Tot Secretaris van den geneeskundigen Raad van Noordbrabant en Limburg ister vervanging van wijlen dr E. van den Bogaert, benoemd dr. J. M. Godefroi te 's Bosch. Door de schoenfabrikanten P. Bank Jr. en F. I. Van Bavel }e Breda is een cursus geo pend voor de leerlingen die zich theoretisch in het vak van St. Crispijn wensehen te bekwamen. De cursus wordt des Zondag3 gehouden en be halve het theoretisch onderricht en de verdere vakkennis wordt ook het teekenen onderwezen. De uitgever van de Noordbrabanter za* in hooger beroep komen van zijn veoroordeeling wegens een beleedigend artikel in dat blad teger. den Burgemeester van Oudenbosch. Omtrent het gevalwaarvan in ons vorig nommer uit Tilburg werd melding gemaakt vernemen wij van andere zijdedat de zaak van minder beteekenis was. Toen een kleine veetrein den weg passeerde (dus geen trein met reizigers), naderde de Zuider tram tot tegen de barrière. Alhoewel volstrekt niets beschadigd werd, kreeg de raaehinist toch onmiddellijk zijn ontslag omdat hij niet tijdig zijn trein gestopt had. Zaterdag hield de Harddraverij-vereeniging in een der lokalen van Natura Artis Magistra te Amsterdameen buitengewone vergadering. De heer N. Wafelbakkervoorzitter der ver- eeniging heette de van heinde en verre gekomen leden hartelijk welkom en deelde mededat deze vergadering belegd was met het doel om tijdig het programma voor den nationalen en internationalen wedstrijd op de heide Bussum Hilversum in het volgende jaar te houden voor te dragen en te bespreken. Bij wijze van toelichting gaf ZEd. te kennen dat de voorge stelde meerdere uitgebreidheid en de aanzienlijke bedragen der uit te loven prijzen gewettigd waren door den gunstigen toestand der Jcas, welke een batig sado van p. ra. achtduizend vijfhonderd guiden aanwees. Met dit cijfer en het aanzienlijk dedrag der contributiën over 1881, kan men immer3 de toekomst gerust te gemoet gaan vooral wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat de verecniging hare loopbaan begon zonder andere beduidende middelen dan een waarborg fonds dooi liefhebbers en belangstellenden bij eengebracht. Het vastgestelde programma luidt No. 1 Harddraverij van Iulandsche paarden toebehoorende aan Nederlandersingespannen voor Holl. sjeezen. Rijders in nationaal costuum. Afst nd 1600 meters. Prijs f700, premie f250. No 2 Internationale harddraverij van paarden van alle rassen ingespannen voor twee- of vierwielige, rijtuigen. Afstand 4000 meters. Prijs f2000. Premie f 500. Inleggeld f20. No 3. Harddraverij ean Inlandsche paarden, bereden onder den man, geboren in 1876 of later. Afstand 1600 meters. Prijs f 800. Pre mie f100 No 4. Internationale wedren, gewicht bepaald naar ouderdom en afstamming. Afstand 2400 meters. Prijs f 1200. Premie f 400. Rijders in Jockey costuum. Inleggeld f 10. No 5 Wedren met hindernissen voor hh. officieren van het Nederl. leger in uniform. Afstand 1800 meters. Prijs f700. 1ste premie f200. 2de premie f100. Inleggeld f 10. (De paarden moeten 3 maanden het eigendom en dienstpaard van hh. officieren zijn.) No 6. Harddraverij van den zadel door hh. liefhebbers afstand 2400 meters. Prijs f300 premie f 100 rijders in jockey costuum. No 7. Harddraverij met twee paarden inge spannen afstand 3200 meters. Prijs f 600 premie f 200 inleggeld f20. No 8. Internationale wedren met hindernissen afstad 3200 meiers. Prijs f 2000, premie f 500, rijders in jockey costuum. Gewicht naar den maatstaf van No. 4. Inleggeld f20. Na de bespreking en goedkeuring van boven staand programma deelde de voorz. nog mede dat het bestuur met de betrokken autoriteiten in onderhandeling was over de verbetering der toegangswegen r.aar de renbaan en dat het voor nemen bestond om ook in het middenterrein een waterpomp ten dienste van eigenaars van daar geplaatste paarden aan te brengen. Daarna werd door den Voorz. de vergadering met dankzegging voor de talrijke opkomst en aangename samenwerking gesloten. Terwijl Zondag ochtend het grootste deel der bevolking te Dussen zich in dc kerken bevond, ontstond er brand in een huis, door twee huisgezinnen bewoond. Door de werking der spoedig aangerukte brandspuit gelukte het den voortgang der vlammen te stuiten zoodat de brand zich tot dat ééne perceel bepaalde dat echter geheel is uitgebrand. De meubelen zijn grootendeels gered. Het pand was verze kerd. Zaterdag ochtend vond men in eene sloot nabij de herberg het Witte Huis, onder Ooster- hout, het lijk van A. B., oud 60 jaar, koopman in aardewerd aldaar. Met een hondenkar, met aardappelen beladen van Gorcuni komende, is de kar wellicht van de helling van den straatweg in de sloot neergekomen. De overledene gaf zich dikwijls aan het misbruik van sterken drank drank over; dit schijnt de oorzaak van het hem overkomen ongeluk te zijn. De Arnli. politie waarschuwt het publiek tegen de handelingen eener vrouw, zich noemende Antoinette Tindal, dochter van een gepensioneerd O. I. kolonel van dien naam, die van de eene plaats naar de andere trekten door valsche voorgevens van treurige lotgevallen en hooge afkomst, zich bij familien tracht in te dringen, teneinde huisvesting en voeding te erlangen. Haar ware naam is Jeannetta Bertina Telix Van Kasteron. Zij is 36 jaar en naaister van beroep. Geboren te Doesburgh, is zij vroeger te 'sHage wegens oplichterij veroordeeld; zij staat als eene beruchte oplichtster bekend. De Kuilamburgsche brandbrief is volgens de Cul. Ct. van den volgenden inhoud. «juvrou u moet maaken dat woensdag den 17 november 1880 vier hondert gulden aan papierre geit leg zonder dat er iets kenbaar aan is en die moeten daar liggen zavens om zeven uur op het kerk plijn voor aan het huis van koppers in dat hoekje van dat ijzere vitzel en dat moet u in een brievezakje doen en dat lig u in de de gront en ik zal u dat kuiltje maakken en dan strijk u de grond er over met u hand maar pas op dat niemat ziet anders haaien die het weg en dan zurg u daarzoor zonder mekeeren en dat kan wel agt daagen blijven liggen maar die tijt moet het daar zijn en anders moet u dogter haar leven laten hetzij vroeg of laat want ik loer er op zij laat haar leven al is het honder uurren hier van daan en als het geit daar lig dan behout zij haar leve en zurg er veur dat u het geen mens bekend maak geen peiieszie geen dienders geen zusters of broers geen paters of pastoors geen burgemeester ineen woort u dochter nog niet in een woort geen mensch en als u het bekend maakt dan laaten u alle bij u leeven dus zurg er voor want ont gaan kan u mij niet want ik zit in de buurt bij u en al gaan u in den nag heen ontloopen kan u raijti niet want ik schik het nog al een beetje met u dat het zoo wijnnig is in de haag moes het 75000 galden zijn dus ik doe het voor u voor 4 hondert guided.* Door den burgemeester van Bergen-op- Zoom werd dezer dagen per affiche, ter kennis van ingezetenen gebrachtdat de heer F. R. Gortenredacteur der Landbouw-Krouiek te Maastrichtop uitnoodiging der Maatschappij van landbouw te Bredaop vrijdag den 3en December des avonds ten 7 uur eene landbouw- lezing zou houden welke voor een ieder koste loos toegankelijk was gesteld. Aan het sl°t dezer circulaire las men De aandacht der belanghebbenden wordt op deze hoogst nuttige en leerzame voorlezing gevestigd, terwijl vooral de landbouwers in hun eigen be lang worden uitgenoodigd zich deze gelegenheid ten nutte te maken en door een talrijk bezoek van hunne belangstelling te doen blijken. Deze bekendmaking, door den burgemeester onderteekendwas voldoende om een eivolle zaal te verwachten. Die verwachting werd dan ook niet teleur gesield maar wie er ook kwam 1 den heer Corten is man nog steeds wachtende. Drunen5 Dec. Op verzoek der Landbouw- club alhier hield de heer Van der Voorden ivanddclleeraar uit Brusseleene voordracht over boterbereiding en frambozenteelt. Helder en eenvoudig werden door hem de voordeelen der Deensche v ijze van boterbereiding aanschou welijk gemaakteerste de melk afkoelen en daarna door de verwarming doen gisten en ver zuren dat gaf volgens spreker meer en betere boter, terwijl de overgeblevene karnemelk door het blijvend suikergehalte alsdan zoet bleef en een uitstekend voeder was voor kalverendie gemest werden. Zijne voordracht maakte op alle aanwezigen een gunstigen indruk. Vpijlioere-Capelle5 Dec. Met het thans zachte weder is het hier voor de landbouwers zeer druk om de rogge uit te zaaien veertien dagen vroeger koin men hier op vele akkers niet met kar en paard komen omdat het land door de gevallen regens te nat was. De handel in hooi gaat thans zeer vlugvoor de hooiper- sen is veel vraagde prijs variëert van f 17 a f 23 de 500 kilo's. Dc kalfkoeien worden langs de huizen ook voor ongekende hooge prij zen door de Belgische kooplieden opgekocht. 's Bosch6 Dec. In den afgeloopen nacht is zekere Jós. Bodaardie wat al te veel St. Nicolaas-avond gehoudenen gister-avond nog twist gehad met zijn vader, in de Binncndieze verdronken. Hoe hij in 't water is geraakt is onbekend men beweert dat die twist niet vreemd is aan het ongeval. De politie doet onderzoek. Zijn vrouw sprong in een vlaag van wanhoop nabij het gasthuis in de Dieze doch werd ge lukkig gered. Behalve deze (zwangere) vrouw laat B. nog vier jeugdige kinderen na. Nijmegen, 3 Dec. Zekere J. d. B., vleesch- houwer, een oppassend man, die met een dienstbode op den hoek van de Riddei straat en stokkumstraat woont, werd Woensdag vermist. Eindelijk vond menzijn lijk in den regenput nad t sporen van bloed en een mes, in de na bijheid dier plaats gevonden de aandacht der zoekende derwaarts gericht hadden. Toen het lijk er was uit gebaald, bleek dat het een wonde in de borst en aan den hals had. Tot dusver ligt over het gebeurde nog een dichte sluier.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2