Nummer 99. Donderdag 10 December 1880. 36. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. Belgie. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. "joaa-n Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING Vrijdag 10 December 1880nam. 6 ure. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en behoudens eene aanmerking van den heer Timmermans goedgekeurd. Aan de orde is I. De installatie van het nieuw gekozen raadslidden heer J. W. van Biel. Genoemde heer legt in handen van den voor zitter de gevorderde eeden af en wordt door dezen gefeliciteerd de voorzitter acht het niet noodig, den heer Van Bielals zijnde vroeger reeds raadslid geweest, te wijzen op de verplich tingen, welke die betrekking oplegt en de ver schillende wijzen aan te toonen, waarop men de belangen der gemeente kan behartigen. De heer Van Biel antwoordt dat hij zal trachten de belangen der gemeeute naar behooren te behartigengelijk hij meent ook vroeger gedaan te hebben, en neemt hierna zitting. II. De voorzitter brengt ter tafel: a. Besluit van Ged. Staten houdende goed keuring van het raadsbesluit, waarbij de jaarwedde van den hoofdonderwijzer nader wordt geregeld. Aangenomen voor kennisgeving. b. Idem houdende goedkeuring der toevoe ging bij de inkomsten der begrooting over 1880 van de Bijks-bijdrage ad 30% van de kosten van het onderwijs over de twee laatste maanden van dit jaar. Aangenomen voor kennisgeving. c. Idem houdende goedkeuring van den hoofdelijken omslag over 1880, behoudens den aanslag van den heer I. Tom. Aangenomen voor kennisgeving ingevolge de inlichtingen van den voorzitter besluit de raad de aanslag van den heer I. Tom te bepalen naar een vermoedelijk inkomen van f1200. d. De begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven over 1881 met de begrooting voor het onderwijs, de schutterij en het armbestuur. Deze begrootingen worden ter visie gelegd, en tot onderzoek gesteld in handen eener com missie, bestaande uit dc heëren Timmermans Van Biel en Bubbens. De heer "Van Heijst, die reeds verschillende jaren Jid dier commissie geweest was, had ver zocht dit jaar niet in aanmerking te komen. e. Verzoek van den heer J. v. d. Elzen concessionaris van den stoomtram Tilb.-Waalw. vragende toestemming om de concessie te mogen overdragen aan de Noordbrabantsche stoomtram weg-maatschappij deze maatschappij werkt met een kapitaal van f 500.000. C .mmissarissen zijn de heeren Jhr. J. B. Verheijen inspecteur van het lager onderwijs J. F. Jansen, burgemeester te Tilburg en A. Benedctti, bankier te Amsterdam. De voorzitter stelt namens Burgem en Weth. voor de gevraagde toestemming te verleenen onder de condities der concessie van 8 Mei 1880. Bij acclamatie aangenomen. Schrijven van den heer Jos. Levelt c. s., te Botterdam, verzoekende ondersteuning bij Ged. Staten voor zijn aanvraag om vergunning tot aanleg van een stoomtramweg van Heusden naar den Groenendijk. De voorzitter zegt dat die heeren bij hem geweest zijn en dat zij van het gedeelte Heusden- Waalwijk afzien. "Het komt Burgem. on Weth. voor dat hun verzoek niet voor ondersteuning vatbaar is. Prov. Staten hebben aan Ged. Staten machtiging gegeven concessie te verleenen voor het leggen van rails op prov. wegen, die eene kruinsbreedte hebben van minstens 8 meter de gemiddelde breedte van dien weg in onze gemeente is slechts 5.10. Burgem. en Weth. stellen dus voor het ver zoek niet te steunen. Conform zonder stemming besloten. ff. Verzoek van de heeren J. v. d. Elzen en J. F. Jansen te Tilburg als direeteur en com missaris der Noordbr. stoomtramwegmaatschappij ondersteuning vragende van hunne aanvraag tot het aanleggen van een stoomtramweg van de Waalwijksche haven naar den Baardwijkschen dijk, met het plan om hem, bij veranderden waterstaatstoestand verder door te trekken. De aanvragers nemen op zich cien weg binnen een jaar te leggen. Op dezelfde gronden als bij de behandeling van lie* vorig verzoek zijn aangehaald, stelt de voorzitter namens Burg. en Weth. voor, de ge vraagde ondersteuning niet te verleenen. De heer Timmermans zegt dat in het door den Voorzitter aangehaald Prov. blad gesproken wordt over eene kruinsbreedte van 8 meterer staat echter ook dat waar de weg die breedte niet heefthij op kosten der concessionarissen moet verbreed worden het komt spreker voor, dat deze bepaling reeds in toepassing is-gebracht te Besoijen hij heeft dit willen aanhalen om daaruit de overweging te nemen of het niet mogelijk zou zijn Waalwijk op die wijze een tram te verschaften. De voorzitter achtdaargelaten of Gedep. Staten gerechtigd^ zijn de concessie te verleenen, met het oog op de smalle straat en drukke passage een stoomtram niet wenschelijk. De heer Timmermans merkt op, dat -de ge middelde breedte is 5.10 meter; ten koste der aanleggers kan in dat gebrek voorzien worden met de trottoirs in te krimpen kan men wellicht tot 8 meter komen. De voorzitter zegt als de trottoirs er bij ge nomen worden er nog geen 8 meter zijn hij zou eerst wenschen af te wachten wat er met den tram TilburgWaalwijk gebeurt. Hij aeht een stoomtram door de straat uiterst gevaarlijk voor de schoolkinderen en bij de drukte der marktdagen. Met het oog op het zooeven ge vallen besluit mag noch kan de raad deze aan vraag" steunen. De heer Van Heijst deelt eenigszins het ge voelen van den heer Timmermansde straat kan op kosten der aanleggers verbieed worden dit was misschien ook «ene goede gelegenheid om de boomen kwijt te raken de stoep voor zijn huis kan men gerust nemen. Hij zou niet verwerpen de zaak te steunen. De aoorzitter oordeelt hetafgescheiden van alles, hoogst onvoorzichtig dit te steunen, boven dien mag het niet. De lieer Van Biel zegt dat in Oosterhout op zeker pnnt de straat maar 4 meter breed is. De voorzitter vraagt of er eene gemeente is waar zoovéél gerij is als hieï. De heer Zijlmans antwoordt dat de tram veel paarden en rijtuigen zal vervangen. De heer Van Baal vreest mede vele ongeluk ken met pearden en rijtuigen indien een stoom tram door de straat moest komen. De heer Van Biel zegt dat alles en alles de tram nog geen uur per dag door de straat zal rijden. De heer Quirijns zegt dat de tramwagens buitenwerks maar 1.88 ra. breed zijn. De voorzitter stelt voor de aanvraag niet te steunen de raad moet het echter weten iets anders was het met een paardentram. De heer Van lersel zegt dat er zoo dikwijls zaken wordtin verdaagd hij zou er geen kwaad in zien de beslissing in deze ook eens uit te stellen. Ds voorzitter merkt op dat het schrijven van Ged. Staten geen uitstel toelaat. Aan de ver gunning zijn allerlei zwarigheden verbonden daarbij is door de comm. van rapporteurs in de Tweede Kamer een hartelijk woordje gesproken over den spoorweg Zwaluwe-'s-Bosch van ver schillende zijden werd voorgesteld als maatregel van bezuiniging de wegen die nog niet begonnen zijn niet uit te voeren do minister heeft de macht de laatste onteigeningswet te laten ver vallen, indien hij binnen den bepaalden tijd geen koninklijk besluit uitlokt. Wanneer wij dezen tram steunen zou men wellicht voorgeven dat wij met stoomtram te vreden zijn èn de Voor zitter gelooft toch dat men liever het spoor zal hebben dan een tram. De heer Van lersel vindt veel waars ia het door den voorzitter gesprokenehij zou ook liever het spoor hebben dan tramwegen. De heer Van Es zou aan Ged. St. te kennen geven, dat de straat hier tc smal is. De voorzitter is niet van dit gevoelen. Zelfs als Ged. St. de macht hadden om de vergun ning te geven, zon de raad nog moeten weige ren om het verzoek te steunen. Hij zou alleen Ged. St. adviseeren er geen gevolg aan te geven. De heer Timmermans zegt, dat na de zooeven gehoorde bezwaren wel een troostwoord mag volgen; en dan, zegt spreker, zal het du aan dacht van den voorzitter niet ontgaan zijn, met hoeveel kracht in de regeeringsantwoorden op de voorloopige verslagen de noodzakelijkheid van de uitvoering van de spoorwegwet is aan getoond, en waarin men o.a. leest, dat de ont eigeningswet van den spoorweg Zwaluwe-Bosch is uitgevaardigd en de eindaanwijzing voorbereid, en verder dat de spoorwegwet niet met stoom- tramverbindingen te helpen is. Spreker brengt voorts hulde" aan den onverdroten ijver van den burgemeester in onze spoorwegzaken en houdt zich overtuigd, dat de burgemeester in die goede richting zal blijven voortstreven. De voorzitter stelt voor aan Ged. St. te ken nen te geven, dat de raad, met het oog op de smalte van den prov. weg in de gemeente, die van 4,75-5,55 M. bedraagt, en in verband met het reglement op de openbare wegen in N.Br. en art. 1 van het besl. der staten van N.Br. van 6 Nov. 1879 vermeentzich van alle ondersteuning te moeten onthouden. Dit voorstel in stemming gebrachtwordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren: Van Heijst, Zijlmans, Van lersel, Van Biel, Timmermans en Bubbens. De voorzitter verklaart zich zijne handelingen omtrent dit raadsbesluit voor te behouden. h. Schrijven van de vereeniging van burge meesters en secretarissen te Goes, steun verzoe kende op haar adres om rijks-vergoeding voor de gemeenteambtenaren, die belast zullen wor den met werkzaamheden voor militie en schut terij. Overeenkomstig het voorstel van den voorzit ter besloten den gevraagden steun te verleenen. De voorzitter zegt, dat de nieuwe brandspui- ien in tegenwoordigheid der opperbrandmeesters zijn beproefd, en dat de raad den uitslag heeft gezien. De opperbrandmeesters hebben eenig bezwaar om direct tot den aankoop over te gaan met het oog op den zware'n arbeid, die wordt gevorderd. In overleg met hen is besloten de spuiten nogmaals, en wel aanstaanden Maandag n.m. ten 3 ure, te beproeven met andere man schappen. Als de raad niet tot aankoop éener stoomspuit besluitzouden de brandmeesters echter liefst eene van deze behouden. De voorzitter vraagt machtiging voor B. en W. tot verpachting van het marktgeld over 1881. Verleend. De heer Van Es zegt, dat, zooals gebleken is, op de geplaatste advertëntien voor een dokter, slechts eene aanvraag is [ingekomen. De heer Van de Velde wenscht er spoedig een einde aan te zien. Spreker stelt voor andermaal te ad- verteeren, en een arts te beroepen op nader te bepalen jaarwedde. De voorzitter merkt op, dat dit ontijdig zou zijn, daar de termijn van inzending eerst 15 December eindigt. De heer Van Es erkent de juistheid dier op merking, maar vindt er niets tegen dat de raad besluite op nieuw in dien geest te adverteeren, als er niet meer aanvragen voor den bepaalden datum komen. De voorzitter stelt voor dit aan te-"houden tot bij de begrooting. Conform besloten. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voor zitter de vergadering. de uitvoering van deze groote bestelling. En met behulp van een aantal werktuigen en een groot personeel heeft men dagelijks 450 stuks loopen kunnen maken. Zekere B. F. De Frend, indertijd notaris te Alost {België), die zich twee jaren geleden met ruim 2 millioen franc uit de voeten :r.aakte en zich in Beieren schuil hield is thans te Aken gevat en aan den procureur-generaal te Gent overgeleverd. Uit goede bron verneemt de correspondent van het D. bl. dat de smeulende gemeentecrisis te'Brussel, zich op vrij onverwachte wijze op lost. De burgemeester van der Straeten is ziek geworden en zijn geneesheeren eischennaar het schijnt, zijn onmiddelijk vertrek naar het zuiden. De heer van der Straeten is besloten, ontslag te vragen dat hem binnen weinige dagen zal toegezonden worden. Daar de tegenwoordige gemeenteraad geen mannen bevatdie dezen belangrijken post zou den kunnen vervullenen reeds twee Schepenen afgetreden zijn willen eenigen dat de geheele gemeenteraad aftrede en zich op nieuw aan de kiezers voorstelle. In de stad is er slechts sprake van de ge meentelijke crisis. Eindelijk is dc discussie over het adres van antwoord op de troonrede in de kamer van afgevaardigden geëindigd. Het werd aangeno men met 63 tegen 46 stemmen d. i. linkerzijde tegen rechterzijde. Een fabriek te Luik heeft onlangs 450,000 geweerloöpen aan de Bussische regeering geleverd. Drie jaren lang werkte men in die fabriek aan In de kamer is Zaterdag, bij de verdere dis cussie over de begrooting van ontvangsten, door den afgevaardigde Bibot voorgesteld om dc godsdienstige congregatiën, erkend of niet erkend, wat het financiëele betreft, weer terug te brengen onder de gawone wet. Dit voorstel vond o. a. bij bisschop Freppel hevige tegenkantingwaar tegen de heer Wilson deed opmerkendat, als er voorrechten zijn er ook lasten moeten wezen. Later zal het debat worden voortgezet. Bibot's voorstel is een gevolg van en staat in verband met het in eene vorige zitting aange nomen voorstel van den afgevaardigde Brisson dat de strekking heeft om de geestelijke orden, die zich op takken van nijverheid toeleggen aan de patentbelasting te onderwerpen. Ook zullen die orden als openbare maatschappijen eene belasting van drie ten honderd op haar inkomen en successierechten moeten betalen benevens periodieke opgaven moeten overleggen van hare bezittingen. Brisson heeft aangetoond, dat dit 4 a 5 millioen francs meer in de schat kist zal brengen. Wanneer, gelijk zeer waarschijnlijk is, de wet betreffende de rechterlijke reorganisatie door den senaat wordt verworpen zalnaar verzekerd wordtdè regeering op eigen gezag de onafzet baarheid der rechters opheffenzich daarbij beroepende op de omstandigheid dat deze on afzetbaarheid op geenerlei wettelijke bepaling rust. Generaal Farre, de minister van oorlog, bekend door zijn hervormingsijver, zou op zijn besluit, waarbij de tamboers zijn afgeschaft, willen terugkomen. Baudry d'Asson heeft werkelijk tegen Gambetta en de quaestoren der Kamer bij de rechtbank eene aanklacht ingediend wegens machtsoverschrijding. Te Parijs is een nieuw blad verschenen Le Napoléon dat beschouwd wordt als het orgaan van Prins Jéröme. Bij gelegenheid van de prijsuitdeeling der Polytechnische vereeniging, heeft gisteren Gam betta eene redevoering gehouden waarin hij hulde bracht aan het streven dier vereeniging, dat strekken moet om de werklieden tegen dwaalbegrippen en holle declamatiën te beveiligen en op die wijze den zegepraal der republikeinsche, der Fransche democratie te verzekeren. Wij Fransehenzeide Gambettahebben na de rampen die ons zoowel naar buiten als in eigen boezem 'hebben getroffenden ouden mensch afgelegd. De jeugd heeft geleerd zich zelf te besturen en geen andere eerzucht te kennen dan

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1