Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. door arbeid en wetenschap Frankrijk zijn plaats te doen hernemen. Hij eindigde met de frase: Alles voor het vaderland voor de wetenschap, voor den roem Levendig werden die woorden door de aan wezigen toegejuichten toen Gambetta het gebouw verlietbracht men hem op straat eene ovatie. Te Parijs is de heer Friedman en zijn echtgenoot?een dochter van den Hertog de Persigny, in hechtenis genomen op aanklacht van de grootmoeder der damede schatrijke vorstin v. d. Moskowawier handteekcning zij nagemaakt hadden. Het echtpaar heeft voor een bedrag van 100.000 fr. valsche wissels gemaakt. Met het oog op den ernstigen toestand in Ierland herhaaldelijk komen berichten om trent misdadan tegen leven en eigendom is Maandag onverwacht de Britsche kabinetsraad belegd. Naar the Standard verneemt zonden gewichtige besluiten genomen worden. Minister Forster moet verklaard hebben datwanneer geen buitengewone maatregelen worden genomen, hij de verantwoordelijkheid voor de leiding der Tersche zaken niet langer wil dragen. Zelfs schijnt men eene onmiddellijke bijeenroeping van het Parlement mogelijk te achten. Reeds Zaterdag werd besloten nog twee regi menten naar Ierland te zenden. De land-lige heeft weer iets nieuws ingevoerd Ze heeft rechtbanken ingesteld die de personen moeten vonnissen, welke weigeren zich naar hare aan wijzigingen te gedragen. Ook uit de Kaap komen slechte tijdingen. In Lerida heeft een detachement fourageurs zich met eene verlies van dertien man aan dooden moeten terugtrekken en in Je Transvaal moet de toestand zeer ernstig zijn. De boeren komen in groote getale bijeen en dreigen met maatre- regelen van geweld. Men heeft getracht de aanvoerders der boeren gevangen te nemen en een proclamatie is uigevaardigwaarin de boeren worden gewaarschuwd voor de gevolgen wanneer zij volharden in hun verzet. Weder heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad, in een kolenmijn te Penygraig in Wales. De schachtwaarin de ontploffing plaats greep, is 450 yards diep en men berekentdat er op 't oogenblik van de ramp 87 man aan den ar beid waren. De ontsteltenis is algemeen onder de bevolking van het district. De wegen en toegangen tot de mijn zijn bezet met jammeren de vrouwen en jonge kinderen. De Penygraig-schacht ligt een halve mijl ver wijderd van de Dinas schachtwaar nog de overblijfselen moeten liggen van 27 mijnwerkers, die aldaar den 18n Januari 1878 het leven verloren en van wier lijken men sedert nooit eenig spoor heeft kunnen ontdekken. Slechts vier mijnwerkers zijn als door een wonder gered. Zij deelen mededat zij op het oogenblik der ontploffing 70 a 80 yards van de schacht aan 't werk waren. De ontploffing zelve hoorden zij nietzij werden haar eerst gewaartoen de damp hen bereikte. Op dat oogenblik waren zij echter nog niet doordrongen van den waren aard van het gevaartotdat zij kort daarna zagen hoe een der paarden verstikt door het gas dood neerviel. Zij achtten het toen raad zaam zich uit de voeten te maken en tot dichter bij den voet van de schacht door te dringen. Daar was de uitgang echter versperd door de brokstukken die van de wanden waren losge rukt zoodat het viertal zich als 't ware levend begraven zag. Door de moedige en zelfopofferende pogingen van hun kameraadsdie boven hun noodge- schreeuw hadden gehoord en door de balken en andere hinderpalen een open ruimte wisten te maken werden zijna negen uren lang aar. de oppervlakte gebracht. De ontploffing moet zeer hevig zijn geweest blijkens den staat waarin de eerste lijken die naar de oppervlakte zijn gehaaldgevonden werden. De meeste waren zoo verschroeid, dat zij verbrand leer geleken. Ongeveer 80 personen verloren bij de ramp het leven. Maryhilleen dorp in Schotland wordt door een ware rattenplaag geteisterd'. De vraat zuchtige knaagdieren hebben zich door het ge- heele dorp verspreid en richten alom verwoes tingen aan. Een 'der bewoners heeft met behulp van een vernuftig bedachte machine in acht dagen tijds een 130-tal ratten gedood. De eigenaar van een hoeve verklaart, dat de ratten op zijn erf reeds 14 biggen en 40 kippen heb ben gedood en tot op eenige schoon afgeknaagde beenderen geheel opgepeuzeld hebben. Zooals men weetis de keizerin van Oos tenrijk een hartstogtelijke liefhebster van de vos senjacht en heeft H. M. in de laatste jaren geen saizoen overgeslagen om ook in Ierland te komen vertoeven en zich daar naar hartelust aan dit jachtvermaak te wijden, dat haar tevens door de doctoren als gezondheidsmaatregel is voorge schreven. Nu zou men allicht denken, dat de keizerin dit jaar van haar reis zal afzien met het oog op den oproerigen toestand in Ierland maar dit is geenzins het geval. H. M. heeft .reeds een landgoed in Kilkenny gehuurd en hoopt nu zoodra mogelijk na de huwelijksfeesten van haar zoon men de Belgische prinses Stéfa- nie bij de gevaren van de lange jacht ook die van het Iersche oproer te komen trotseren. "Verleden Dinsdag is efn zeer ernstig spoor wegongeluk door middel van den Westinghou- schen rem yoorkomen. Een sneltrein van den London Midland namelijk stoomde in volle vaart langs het Derbystation toen een paar der voorste- waggons ontspoorden. Door de onmiddellijke werking van den rem stopte de trein na slechts nog een tiental ellen voortgegaan te zijn en de passagiers hadden niet eens bemerkt wat er gaande wasdoch dachten dat de trein om een of andere reden, wa: plotseling tot stilstand was gebracht geworden. In den Pruisischeu landdag is het Vrijdag weder zeer warm toegegaan. Nadat Stöcker zijne bekende verklaring bail voorgelezen kwamen een aantal anderen aan het woord, onder welken de heer Von Ludwig zich door zijne heftigheid onderscheidde. Hij beschuldigde o. a. den aan wezigen afgevaardigde Von Kieschke van ijverige deelneming aan alle mogelijke „Gründereien" en noemde nog andere namen terwijl hij besloot met de verklaringdat het voor een fatsoenlijk man niet meer te doen was dagelijks met de gelijke lieden onder een dak te zitten. Von Ludwig evenwel had vrij wat tijd en woorden meer noodig om dit te zeggen dan wij om het te schrijven want telkens en telkens werd hij in de rede gevallen met uitroepen als Dat is gemeen!", „Smijt hem er af!", „Foei!", „Hij is niet bij zijn verstand enz. enz., terwijl de president hem tweemaal tot de orde riep. Een der Berlijnsche bladen maakt de opmerking, dat op het Grüuder-tijdvak een tijdperk van laster schijnt te moeten volgen. Eenige dagen geleden zijn te Berlijn twee jonge inboorlingen van de Sandwich-eilanden aangekomen die door hun vorst, koning Kala- kana daarheen gezonden zijn om de krijgs wetenschappen en het zeewezen te bestudeeren. Celso Caesar Morenoeen gewezen minister die de jongelieden vergezeltheeft een schrijven van den koning aan prins Hendiik een zoon van deu kroonprinsmedegebracht waarin hij voor den een toelating aan de krijgskundige academie voor den andere aan de marineschool verzoekt Het plan is dat de jonge mannen vijf jaar in Duitschlands hoofdstad zullen blijven. Een derde jonkman die in Italië zieh op'de mathe matische wetenschappen moet toeleggen, is voor- loopig te Parijs achtergebleven. Alle drie spreken vloeiend Engelsch. Professor Jacometti heeft een schets van het gedenkteekendat ter eere van Pius IX opgericht zal worden aan 's Pausen oordeel en aan dat der kardinalen onderworpen die allen hun in- genomenhiid daarmede te kennen gaven. Het gelaat van den vorigen paus moet sprekend gelijkend zijn en het geheelë monument de meesterhand van den ontwerper verraden. Volgens het verlangen van Pius IX, zal het gedenkteeken in de basiliek van Santa Maria Maggiore geplaatst worden. Te Milaan heeft men in den laatste n tijd tweemaal30 November en 9 Decemberhet zonderlinge verschijnsel gezien van een mist, zoo dik als men zelfs in Londen, de stad van den mist bij uitnemendheidzelden aantreft. Den avond van 9 December was de stad geheel In nevelen gehuld, zoodat men op een meter afstand de gasvlammen niet kon onderscheiden. De winkels waren alle geslotenbijna niemand waagde zich op de ontvolkie straten en wie het moest doen hield een lantaarntje in de hand uit vrees voor ongelukken. Om 7 uur reden de trams al niet meer op bevel van den syndicus. Niettegenstaande al die voorzorgen, had men verscheidene ongelukken te betreuren, vele per sonen vielen in het water en verdronken en vier ronden deu dood onder den trein. Met nieuwjaar zouden er groote veranderingen op til zijn. De opperste staatsraad zal in 't vervolgonafhankelijk van den Czarover alle vragen behalve die van oorlog en vrede, be slissen. Tot president wordt benoemd de groot vorsttroonopvolger en tot de voornaamste leden zullen behooren Loris Melikoff en de ministers van oorlog en van financiën. Verder zal vorstin Dolgoruckionder den titel van hertogin van Holstein-Gottorp, tot recht matige gemalin des Keizers worden verheven. Here kinderen zullen denzelfden naam dragen. De Keizer zelf zou zich van de regeerings- zaken willen terugtrekken en verder nog maar alleen voor zijne familie willen leven. In het winterpaleis te Petersburg is het feest van St. George op de gebruikelijke wijze door een maaltijd gevierd. Ongeveer 3000 ridders der orde namen daaraan deel. De Czardie mede tegenwoordig was, bracht een haftelijken toost uit op den Duitscheu Keizer. New-York, II December. De New-York Times maakt een telegram uit Fensacola (Florida) openbaarvolgens hetwelk die stad voor 9/io door brand is vernield en de schade geschat wordt op 500.000 dollars. Tilburg, 15 December 1880. Een gedeelte der Fransche Trappisten zal zich, naar de N. Rott. Ct. verneemtte dezer stede vestigen op de zoogenaamde Koningshoeve, door den eigenaarden heer C. Houben aan deze kloosterliuganals tijdelijk toevluchtsoord ge heel kosteloos afgestaan. Door twee ingezetenen is bij ons gemeente bestuur vergunning aangevraagd om eene paar- denslachterij op te richten aan het zoogenaamde Pelgrimspad. Sedert eenigen tijd werden bij verschillende winkeliers koperen gewichten en wollen goederen ontvreemdzonder dat men deu dader kon ontdekken. Eindelijk echter is de politie er achter gekomendat een eltjarig meisje de diefegge was. De gestolen voorwerpen waren reeds door Haar of hare moeder verkocht. Waalwijk, 15 Decemoer 1880. Zooals onze lezers uit eene in dit nummer voorkomende advertentie zullen zien, is bij den muziekhandelaar Henri Mosmans te 's Bosch yerschenen, en bij den uitgever dezer courant verkrijgbaar gesteld een nieuw zangstuk, getiteld „De Verlatene". Dit lied is gecomponeerd door den gemalen directeur der Bossche „Zangvereeniging", den gunstig bekenden componist, den heer H. J. J. Van Bree, en door hem welwillend opgedragen aan zijnen kunstvriendden heer Frans de (Jortie, den gevierden directeur onzer liedertafel „Oefening en Vermaak. Wij zullen ons niet wagen aan eene beoor deeling der compositie zelve; dit laten wij over aan bekwameren op muzikaal gebied; de naam van den heer van Bree staat ons echter voor iets goeds bórg. Wij wenschen alleen met een enkel woord te wijzen op de groote onderscheidingdie den heer de Cortie thans weder te beurt valthet is toch een bewijs dat zijne talenten, ook als zanger, door autoriteiten op het gebied der edele toonkunst, onder welke de heer Van Bree veilig gerekend raag worden, zeer hoog geschat wor den. Wij verheugen er ons daarom over en feliciteeren den heer de Cortie van harte. Ook aan de liedertafel wordt door de op dracht van dit lied hulde gebracht in de per soon van haren waardigen directeur, eu zonder aanmatigend tt zijn mag zij dit eerbewijs gerust vojgen bij dc lauweren, dit jaar in den Haag- behaald. Met genoegen hebben wij het lied door den heer de Cortie hooren zingen; wij zullen echter niet in eene beschrijring treden, die niet dan uiterst onvolmaakt zou kunnen weergeven wat ieder zal gevoelen, die het voor het eerst door den directeur op de hem eigene roerende wijze hoort voordragen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, strekkende tot verlenging der be staande wet betreffende den ijk van in gebruik zijnde weegwerktuigen en gasmeters, en wel tot 1 Januari 1882. Tot toelichting van dit ontwerp wordt door den minister van waterstaat, «nz. o. a. aangevoerd „Nu de herziening der wet van 28 December 1879 niet tot stand is gekomen, zal eene nadere iijdelijke voorziening noodig zijn om te voor komen dat door het buiten gebruik stellen van een aantal weegwerktuigen en misschien ook nog van eenige gasmeters ongelegenheid ontsta. „Van de bedoelde weegwerktuigen is nog slechts een betrekkelijk gering aantal voor den ijk aangeboden. „Voor de gasmeters zou die voorziening wel licht kunnen worden nagelaten, aang;zien in December 1879 nog maar 17630 ongeijkte meters in gebruik waren, van 1 Januari tot 1 Novmber jl. 16642 van dis werktuigen zijn geijkt en hetgeen hier nog te doeu overblijft waarschijnlijk wel voor 1881 zal kunnen ge schieden. Het is intusschen mogelijkdat in eenige gemeenten nog gasmeters zijn overgebleven, die in het winterjaargetijde niet zo der ongerief te veroorzakennaar een der ijkkantoreu tot onderzoek zouden kunnen opgezondeu worden, waarom het verkieselijk schijnt het uitstel, dat voor de weegwerktuigen onvermijdelijk noodig is, ook voor de gasmeters toe te staan." Voor den Hoogen Raad is Maandag be handeld het beroep in cassatie van den notaris J. S. J., te Veen, ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, waarbij hij met bevestiging van het vonnis der recht bank aldaar lot 3 maanden eenzame opsluiting veroordeeld is wegens misbruik van vertrouwen. Als bewezen was aangenomen dat de requirant gelden die; hem toevertrouwd waren om hypo theken daarvoor te nemen ten eigen bate had aangewend. Tegen het veroordeelend arrest werd door den advocaat jhr. mr. E. E. De Brauw als eenig cassatiemiddel voorgesteld schending of ver keerde toepassing van art. 408 Code Pénal, van de artt. I, 51 en 60 der wet van 9 Juli 1842 (Staatsblad no 20) op het notarisambtvan art. 51 (gewijzigd), 3 en 8 der wet van 31 Maart 1847 (Staatsblad no 12) en eindelijk van art. 1831 Burg. Wetb., doordien bij het vonnis der rechtbank hetwelk in dit opzicht door het hof bevestigd was aangenomen is dat de requirant de gelden in quaestie zou hebben ontvangen tot een betaald wordenden arbeid. De verdediger betoogt dat dit niet het geval en zeker niet bewezen was. De conclusie van het openbaar ministerie is bepaald op 27 December. De te Arnhem aangehouden inbreker is door een zijner vakgenooteu herkend en blijkt thans te zijn Bernardus Zweers in het najaar van 1874 veroordeeld door het hof van Gelder land tot 6 jaren tuchthuisstraf wegens diefstal mei binuenbraak. Zoovel de in zijn bezit gevonden parapluie als een aantal sleutels zijn door verschillende eigenaren te Amsterdam herkend als bij inbrakeu aan hen ontvreemd. Nadat door een timmermansbaas te Leiden bij de politie aangifte was gedaan dat er ten zijnen nadeele van een karwei aan het Rapenburg compositiepijpen waren ontvreemd, volgde een onderzoek waaruit bleek dat dergelijke pijpen door eene vrouw aan eenen opkooper van aller lei zaken waren verkocht. Bedoelde vrouw wonende aan de Langegracht en gehuwd met den'timmerman K., gafondervraagd zijnde, op, dat haar man bij den heer v. L. werkzaam was en wel op gemeld karwei zoodat het niet te betwijfelen viel of de dader was gevonden. Na aangehouden te zijn heeft K. ten volle bekend. Bovendien werd ten zijnen huize nog door de politie in beslag genomen eenig hout (afbraak), hetwelk mede door hem van gemeld karwei is ontvreemd. Het ergerlijkste van de zaak is, dat K. eigenaar is van ruim 20 huisjes. Men meldt uit Aalten vap 11 dezer Gisterenavond bevond zich in eene herberg gelegen aan den grintweg van hier naar Dinx- perloeen persoon Duitscherdie met veel ophef sprak over zijne uitbreking en ontvluchting uit de gevangenis. Toen hij vertrokken was dachten de overige aanwezige personen dat het misschien goed zoude zijn de politie hiervan kennis te geven. De Duitscher werd terugge roepen onder voorwenrlsel dat hij -gratis eten en nachtlogies kon bekomen waarom hij had gevraagd. Daar de politie wat lang wegbleef wilde iemand van het gezelschap gaan kijken of zij nog niet kwam hij had zich nauwelijks tien minuten van de herberg verwijderdof hij werd van twee personen ook Duitschers, be sprongen die hem zijn geld wilden afzetten hij wist hen echter te ontkomen. Eerstbedoelde Duitscher werd in hechtenis genomen en uit zijne papieren bleek dat men werkelijk met een gevaarlijk sujet te doen had. Hij is naar Zutphen opgebracht eu ter beschik king van den officier van justitie gesteld. De laatste openbare proefnemingen van Swam te Newcastle on Tyne wettiged het ver moeden dat eene electrische door gloeiing prac- tisch uitvoerbaar is. Daar de oplossing van het vraagstuk der verdeeling van den electrischen stroom en de daaruit voortvloeiende splitsing in kleinere lichtengeschikt voor het huiselijk gebruik, hoogstwaarschijnlijk in deze richting moet gezocht worden zoo trekken deze proef nemingen ieders aandacht. Swam gebruikt kooldraden van buitengewone veerkracht en dichtheiduiterlijk gelijkend op staaldraad. De samenstelling er van is zijn geheim. Elke draadzeven centimeter lang en een veertigste centimeter dik is opgesloten in een luchtledige glazen bal. Bij zijn laatste voordracht waren er zes en dertig dezer lampen in de zaal aangebrachtte zamen licht gevende door den stroom eener dynamoelectrische machine. Een stoomwerktuigje van vier paardenkracht leverde daarvoor de drijfkracht. Bij eene vorige lezing vertoonde hij twintig zijner lampen gedreven door eene gaskrachtma- 'chine met een gasverbruik van vijf kubiek meter per uur terwijl de gewone verlichting negen kub. meter vereischte. De groote moeilijkheid van de verdeeling van den .stroom zonder groot verleis is dus blijkbaar overwonnen. Door een Engelschman Cornizh is een nieuwe uitvinding gedaan die voor scheepva- renden van groot gewieht belooft te zijnnL. hangmatten en bedden voor schepen welke zeer gemakkelijk ingericht zijn en uitnemend kunnen drijven, zoodat zij den persoon, die zich er op bevindt, boven water houden en zoo bij brand op een vaartuig of schipbreuk menigeen het leven kunnen redden daar zoo de schip breukelingen ieder op zijn eigen bed drijvend, geruimen tijd kunnen wachten tot hulp van reddingsbooten of andere schepen komt opdagen. De bedden zijn zoo ingericht dat zij aan el kander verbonden kunnen worden en men zoo een groot vlot er van kan maken. In Australië heeft de uitvinder voor een aantal scheepskapi teins en zeeofficieren proeven genomen met de hangmattendie algemeen zeer goed voldeden. 's-Hertogcnboscb 13 December. Hoofdin gelanden van het groot waterschap in bet noordoostelijk deel van Noordbrabantheden ten getale van 100 vergaderdhebben zonder hoofdelijke stemming besloten voor de herope ning van de Oude Maas en bijkomende werkeu de door het 'Rijk gevraagde twee millioen te verleenen. Voor den secretarispenningmeester is de zake lijke borgtocht bepaald op f 25,000. Vrijdag is hier gevankelijk binnengebraoht zekere v. d. V. beschuldigd van een ander in woner zijner gemeente (Schijndel) A. van der Steen met een stok zoodanigen slag te hebben gegevendat men voor het behoud van diens leven vreest. In de omstreken onzer stad, die tegenwoor dig een groote waterplas uitmakenvertoonen zich talrijke vluchten wilde ganzen. Overal kan men hun oorverdoovend gekwaak hoorenzij zijn echterdank zij het zachte winterweder nog al vrij tam. Dusscn12 December. By de aanbesteding tot het herbouwen van een nieuw raadhuis zijn ingekomen 14 biljetten. Het werk is gegund aan A. C. Van Daal alhier op één na de laagste inschrijver voor f8897. De hoogste inschrijver was f13,000. Almkcrk 13 December. Bij de alhier plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad is met 87 van de 141 uitge brachte geldige stemmen gekozen de heer P. Koekkoek Dzn. De heer A. Nieuweiihuizen be kwam 54 stemmen.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2