Nummer 101. Zaterdag 25 December 1880. 3e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakin g BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Voor belanghebben den staat weder de gelegenheid open om in het nummer dezer courant, dat den 1 Januari 1881, 's morgens bezorgd wordt, tegen betaling van 30 cent, aan familie, vrienden en begunstigers hunne heilwenschen te brengen. Opgaven worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 2 uur. NATIONALE MILITIE. Oproeping tot Inschrij v De Echo van S ..IlllUIHVIlJ XJ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiön 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Gelet op art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No 72), betreffende de inschrijving voor de Nationale Militie. Brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat alle mannelijke ingezetenendie op den 1 Januari van liet jaar 1881 hun 19de jaar zijn in getreden, namelijk die geboren zijn in het jaar 1862onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of niet, verplicht zijn zich in de maand Januari 1881 voor de militie te t/oen inschrijven; dat voor ingezeten wordt gehouden: lo. hijwiens vaderofis deze overleden wiens moederof zijn beiden overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad No. 44); 2o. hij die geen ouders of voogd hebbende ge durende de laatste achttien maandenden 1 Ja nuari 1881 voorafgaande in Nederland verblijf hield 3o. hijvan wiens ouders de langstlevende in gezetenen wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt; Dat voor ingezetenen niet wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsei van wederkeerigheid is aangenomenterwijl daarentegen hij, die eerst na het intreden van zijn 19ae, doch voor het volbrengen van zijn 26ste jaaringezeten wordt, verplicht is, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven; dat voor de militie niet wordt ingeschreven: lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander isen 2o. de in een vreemd rijk verblijfhoudende ou- derlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten dat de inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3e. van hemdie geenmoeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 'slands gevestigd isin de gemeente waar hij woont; 4o. van de buiten 'slands wonenden van een Nederlanderdie ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Bij ongesteldheid, afwezigheid of onstentenis is de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd, tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwingdat diegenen welke zich op den 31 Januari 1881 niet hebben aangegeven overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk den 18 December 1880. De Burgemeester De Secretaris, VAN DER KLOKKEN F. W. VAN L1EMPT. Voornaamste punten van verschil tusschen de nu vervallen en de met 1 November 1880 in werking gebrachte wet op het lager onderwijs. De onderscheiding tusschen gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs heeft opgehouden te bestaan. Door waterschappen of provinciën mogen geen uitgaven ten behoeve van het lager onderwijs worden gedaan. Door den Koning worden bij maatregel van inwendig bestuur regelen vastgesteld omtrent den bouw en de inrichting der schoollokalen. (Zie Staatsblad 1880 No 167). In plaats van den schoolopziener is nu de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht bevoegd om schoh-nals schadelijk voor de gezondheid, af te keuren. De Koning en Gedeputeerde Staten kunnen de sluiting eener school voor bepaalden tijd bevelen. Voor zooveel doenlijk wordt gelegenheid ge geven tot het genieten van herhalingsonderwijs. Kweekeiingen worden onder bepaalde voor waarden in de openbare school toegelaten, doch tellen niet mede als onderwijskracht. I)e wet vordert in de openbare school, behalve den hoofdonderwijzer als het aantal schoolgaande kinderen meer dan 30 bedraagtminstens een onderwijzer, als het meer dan 70 bedraagt, minstens twee onderwijzers als het meer dan 120 bidraagt, minstens drie onderwijzers en als het meer dan 170 bedraagt minstens vier onder wijzers. Boven de 200 kinderen voor elk veer tigtal minstens een onderwijzer. (De naam van hulponderwijzer is vervangen door dien van onder wijzer.) Op geene openbare school mogen meer dan 400 kinderen gelijktijdig worden toegelaten tenzij met vergunning des Konings. Het onderwijs wordt in de laagste klassen bij voorkeur aan onderwijzeressen en in de hoogste klassen bij voorkeur aan onderwijzers opgedragen. Het minimum der jaarwedde van den hoofd onderwijzer is bepaald op f 700.dat van de overige onderwijzers op f600.en f400. Op bezwaarschriften tegen het in de school gebruik maken van bepaald aangewezen leer boeken wordt door den minister van binnenl. zaken - beslist. Zijne beslissing wordt in de Staatscourant openbaar gemaakt. Voor recht op pensioen wordt voor de open bare onderwijzers 65 jarige leeftijd gevorderd en niet meer tevens, zooals vroeger, 40jarige dienst tijd. Een hoofdonderwijzer ontslagen tengevolge van de opheffing zijner school heeft recht op wacht- geld. Het pensioen en het wachtgeld komen geheel ten laste van het Rijk. Door het Rijk wordt aan de gemeenten dertig :en honderd van het bedrag der kosten van het openbaar lager onderwijs vergoed. De bestekken voor den bouw en verbouw van scholen en onderwijzerswoningen worden aan de goedkeuring van den districtsschoolopziener onderworpen. De examens ter verkrijgiug eener akte als onderwijzer worden tweemaal 's jaars, in Noord- holland te Amsterdam en in de overige provin ciën in de hoofdplaats der provincie afgenomen. De examens ter verkrijging eener akte als hoofdonderwijzer worden jaarlijks afgenomen door een of meer comraissiën, daartoe door den min. van binnenl. zaken benoemd. De examens ter verkrijging eener akte in vreemde talen, in teekenen, in landbouwkunde en in gymnastiek worden afgenomen door een der commissiën bedoeld in art. 69 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad No 50) op het middel baar onderwijs. Ter verkrijging der akte als hoofdonderwijzer wordt gevorderd het bezit eener akte als onder wijzer en het bewijs van minstens tweejarige werkzaamheid als onderwijzer aan eene school voor lager ondeiwijs. De leeftijd van 23 jaren is geen vereischte meer. Ter verkrijging der akte in teekenen, land bouwkunde en gymnastiek wordt gevorderd het bezit eener akte als onderwijzer, en ter ver krijging der akte in vreemde talen het bezit eener akte als hoofdonderwijzer^ Het toezicht over het lager onderwijs wordt, onder de bevelen van den minister van binnenl. zaken uitgeoefend door inspecteurs, districts— en arrondissementsschoolopzieners. De plaatselijke schoolcommissiën behooren niet meer onder de genen die van Rijkswege met dit toezicht zijn belast, Het ambtsgebied der inspecteurs en der schoolopzieners wordt door den Koning bepaald. (Zie Staatsblad 1880 No 5.) De inspecteurs en de districts-schoolopzieners genieten eene vaste jaarwedde en vergoeding van reis- cn verblijfkosten. De arrondissements schoolopzieners genieten alleen vergoeding van reis- en verblijfkosten. De gemeenteraad kan eene plaatselijke school commissie instellen. Bij het ontbreken eener plaatselijke school commissie kunnen burgemeester en wethouders geschikte personen met het doen van schoolbe zoek belasten. Burgemeester en wethouders maken jaarlijks een staat op van de kinderen in de gemeente boven de 6 en beneden de 12 jaren oie geen onderwijs ontvangen. Die staat wordt ter secre tarie ter lezing gelegd. Ouders of verzorgers van die kinderen verkrijgen geen ondersteuning vanwege de gemeente. De gemeenteraad kan verbodsbepalingen om trent het arbeiden van kinderen beneden de 12 jaren vaststellen. De administratie der staatsspoorwegen heeft besloten de proef met den train-éclair tusschen Ostende en Aken te herhalen echter met eene bijzondere soort locomotief met grooterc raderen. Door de regeering is een ontwerp ingediend, strekkende tot het toestaan van een buitenge woon krediet van frs. 22,400,000 waaruit o. a. de volgende uitgaven zullen bestreden worden Aankoop van de spoorwcglijn van Lier naar Turnhout fr. 4.300.000 aankoop van een gedeelte van het rollend materieelvan de roerende eigendommen, werk tuigen enz. enz. van de lijnen Antwerpen Nederlandsche grenzen en Lier-Turnhout ver meerdering van het materiaalvereischt voor de exploitatie dezer lijnen en uitbreiding van het rollend materieel der staatslijnenfr. 9,000.000; verbetering en uitbreiding (aanleg van dubbel spoor) oerlijnen Antwerpen-Nederlandsche gren zen en .Lier-Turnhouten verder een aantal verbeteringen en uitbreidingen op de staats lijnen fr. 6.000.000 signalen en veiligheidstoestellen fr. 2,500,000, en eindelijk een nieuw krankzinnigengesticht te Doornik fr. 600.000. Deze uitgaven zullen uit eene leening gevonden worden doch voorloopig gedekt kunnen worden door de uitgifte van schatkistbiljetten, aflosbaar uiterlijk binnen 5 jaar. In een tijdsverloop van weinige dagen hebben de zware regens, welke bijna aanhoudend in Belgie vallenhet water der rivieren zoo snel doen rijzen dat zij op verscheidene plaatsen uit hare oevers zijn getreden. Maas en Schelde, Sambre en Senne hebben hier en daar heele streken onder water gezet, en het verkeer per spoor, per wagen of te voet, en zelfs de-telepraphische gemeenschap gestremd. De groote steden als BrusselLuik en Antwerpen zijn tot dusverre, dank liare hoogere ligifing of een voldoend af- vioeiingsstelseltamelijk vrij gebleven maar op het platteland en in kleinere steden ziet het er treurig uit. Behalve Charleroi en Dinantdie grootendeels onder water staan, is vooral Namen door den vloed geteisterd. In deze stad aan Maas en Sambre gelegen zijn alle straten over stroomd en was gisteren ochtend de nood wegens gebrek aan levensmiddelen hoog gestegen. Ten gevolge van den snellen was van het water heeft de tijd ontbroken om den wintervoorraad uit de kelders te bergen welke all,-, zonder onderscheid onder water staan terwijl geen enkele bakker had kunnen bakken daar liet water de ovens had uitgedoofd. Van persoonlijke ongelukken is wel is waar gelukkigerwijze niets vernomen maar niettemin is op vele plaatsen de nood hoog gestegen terwijl de onafgebroken voortdurende plasregens den vloed nog steeds doen stijgen. Brussel22 December. De overstoomingen op versctiillende punten des lands beginnen een onrustbarend aanzien te krijgen. Vooral Luik wordt bedreigd. Het te Luik verschijnende blad le Perron meldtdat het zijne uitgave moet schorsen, aangezien de werkplaatsen onder water geloopen zijn. De stad Hoey staat grootendeels onder water. De spoortreinen tusschen Luik en Maastricht en tusschen Luik en Namen hebben den dienst gestaakt. Verscheidene stations zijn overstroomd. Uit Verviers, Charleroi, Namen, Bergen eu Maastricht zijn berichten oratremt rampen tengevolge der overstrooming ingekomen. In den Franschen senaat leed de regeering een gevoelige nederlaag. Aan de orde was Buf fet's interpellatie over het verwijderen der gods dienstige zinnebeelden uit de gemeentescholen van Parijs. Die verwijdering antwoordde Ferryde minister-presidenthad plaats gehad in over eenstemming met het leeken-karakter en de neutraliteit diersckolen. Geen enkele wet schrijft voordat deze zinnebeelden aanwezig moeten zijn. Na nog eenig debat werd de eenvoudige orde van den dag met 150 tegen 124 stemmen ver worpen en aangenomen (met 159 stemmen tegen 85) eene gemotiveerde orde van den Senator de Roziéres waarin verklaard wordtdat de han delwijze die tot de interpel'atie aanleiding gaf, te betreuren is. Dit resultaat verwekte natuurlijk niet weinig sensatie. Er schijnen trouwens in derdaad, bij de verwijdering dezer zinnebeelden enkele ergerlijke tooneelen te zijn voergekomen. Er heeft zich te Parijs een comité gevormd van aanzienlijke conservatieven om een krachti- gen tegenstand tegen het radicale element te organiseeTen bij de aanstaande gemeenteraads verkiezingen. In een manifest waarschuwt dit comité tegen het streven der radicalendat noodzakelijk weer op de Commune moet uit— loopen. De kamer zette de beraadslaging over het ontwerp tot regeling van het lager onderwijs voort en verwierp met 337 tegen 136 stemmen een arcendent van bisschop Freppelwaarin verlangd werddat eene plaats zou worden in geruimd aan het godsdienst-onderwijs. De Parijsche gemeenteraad heeft met bijna algemeene stemmen den wensch uitgesproken, dat zijne leden voortaan salaris zullen ontvan gen. Aan dien wenech zal wel geen gevolg worden gegeven. De hertogin De Castriesschoonmoeder van den gewezen president der' Fransche Repu bliek Mac-Mahon, is voor het gerechtshof der Seine gedaagd op aanklacht van een bankier die 100.000 fr. van haar te vorderen heeft. Tegen het eifide {dezer maand wordt de ,/Navarine" met 299 geamnestieerden te Brest verwacht. Drie leden der commune bevinden zich onder de terugkeerendenalsTrinquet, de schoenmakerRégère en Urbani. Voorts is aan boord van de „Navarine" de gewezen luitenant ter zeeCharles Lullierlid van het comité en gedurende zekeren tijd kommandant eu chef van de nationale garde, onder de commune. De dagbladen van Grenoble spreken van een groot ongeval, dat aldaar heeft plaats gehad. Tn een kruidenierswinkel was een juffrouw met licht in den kelder gegaan om petroleum over tc tappen. Te nauwernood was zij beneden of eene vreeselijke ontploffing deed het huis op zijn grondvesten schudden. Alles in den winkel was vernield en de ruiten van de huizen der overzijde verbrijzeld. Het slachtoffer, misschien wel van eigen on voorzichtigheid werd in hopeloozen toestand naar het hospitaal vervoerd. De Parijsche politie, is eene bende op het spoor gekomen welke het vervalschen van bank van leeningbrietjes ten doel had. Een lid der bende beleende een voorwerp van weinig waardewaarop b.v. 5 fr. gegeven werd. Hij bracht het ontvangbewijs dan terstond naar het kantoor der vcreenigingwaar men door middel van een scheikundig preparaat het ge-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1