Engeland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UIT V O ER IN GEN. schrevene deed verdwijneniet9 zeer kostbaars er voor in de plaats zette en de som van fr. 5 b.v. in 380 fr. veranderde. Daarna werd het briefje voor een paar honderd jfrancs verkocht aan een kantoor waar men zulke bewijzen op koopt. Op die wijze heeft de bende in 3 maanden twaalf duizend francs gestolen. Ongeveer 200 vervalschte briefjes heeft de politie reeds in handen en verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. Een individu, dat voor de correctioneele rechtbank te Avignon terecht stond, heeft na de rechters uitgescholden en de rechterlijke macht de vijandin der .Republiek genoemd te hebben een straatkei voor den dag gehaald en den president daarmede naar het hoofd geworpen. Bij tijds werd hij verhinderd een tweede kei te werpen. Voor dit heldenfeit is hij nu tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. In Ierland blijft het er treurig uitzien. Weer een moorden wei te Ballinrobe, waar pachter Muilen door zes kerels uit een hinderlaag werd doodgeschoten. De moordenaars wisten weder te ontvluchten. Men is het er nog niet over eens of de moord van agrarischen aard is, dan wel ontstaan uit jaloezie. Te Mullinga werd weder eene groofe volksvergadering gehouden door 10.000 perso nen bijgewoond, waar het parlemeutslid O'Sul- livan de stelling verkondigde dat grondeigenaar en pachter thans in een strijd op leven en dood zijn gewikkeld. Eerst ondergang, zij het dan van de eene of van de andere partij kan aan dien strijd een einde maken. Elders zou misschien ook dergelijke taal zijn gevoerd ware het niet dat de onderkoning daar alle bijeenkomsten had verboden. Zulks is ge schied o.a. in Queen's County en te Cullohill. Het schijnt aan de militaire macht niet zwaar te zijn gevallen het verbod te doen eerbiedigen. Groote wanordelijkheden hadden plaats te Bonnicoulan. Daar trachtte een menigte van 2000 personen de woning van den overheids persoon, zekeren Downing, te vernielen, omdat deze in eigen persoon aan eenige zijner pachters het bevelschrift had overhandigdwaarbij hun gelast werd de hoeven re verlaten. De politie verhinderde met de bajonet, dat de menigte het huis naderde, en middelerwijl kon Downing vluchten. Het huis is thans door de politie bezet. 't Zal, laat het zich aanzien, wel 6 Januari worden zonder dat de toestand verbetert en de 14 dagen, die voor dien datum nog moeten verloopenkunnen der regeering nog genoeg zorg brengen. Kapitein Boycott heeft zich tot de regee ring gewend met verzoek om schadeloosstelling. Meer dan 30 jarenschrijft hijheeft hij in Ierland gewoond en zijn geheele fortuin (f 80 a f 90,000) gestoken in land, zich in aller achting verheugendetot plotseling de land-liga, men weet met welk gevolg, hem doodverklaarde. Hij is nu geheel geruïneerd en acht zich ge rechtigd van de regeering eene schadeloosstelling te eischen. De regeering, zegt hijheeft hem onvoldoende beschermd en is dus aansprakelijk voor de door hem geleden schade. Dit wordt echter door de regeering ontkend, die dan ook bepaaldelijk elke vergoeding heeft geweigerd. Er is nu eene openbare inschrijving ten behoeve van den armen Boycott geopend. De voor Engeland ongunstige tijdingen uit Zuid-Afrika bevestigen zich. 't Zijn echter niet de Basuto's of de Pondo's van wie het onmid- middellijk gevaar dreigtmaar zoowaar de Transvaalsche Boeren van wie men langzamer hand was gaan geloovendat ze niets anders konden dan misnoegd zijn en onder elkander rommen. Bij het departement van Koloniën te Londen is een officieel telegram van den gou verneur van Natal ontvangen waarin deze meldt, dat de Boeren 5000 man 9terkHeidelberg hebben b ;zet en de Republiekt hebben uitgeroe pen, Kruger als president en Joubert als opper bevelhebber. Tot dusverre is nog geen geweld gepleegd en geenerlei botsing voorgevallen. De gemeenschap met Pretoria is afgesneden. Alle beschikbare troepen zijn door den gouverneur tegen de opstandelingen afgezonden. Het 97ste regimentdat oorspronkelijker na ar Ierland zou gaanheeft bevel naar Natal te vertrekken. Volgens nadere berichten ontvangen door the Times, hebben de boeren bij Heidelberg de post- kar aangehouden en zich de officieele bescheiden toegeëigend. Volgens gerucht zou bij Potchetstroom een evecht zijn geleverd waaromtrent echter bij— z onderhedeu ontbreken. Men hoort nog altoos door velen vragen: Wat is er toch eigenlijk wezenlijks in de klacht d cr Iersthe pachters over onrecht en tirannie Zie hier een voorbeeld overgenomen uit de pectator Zekere N. was een Ierseh landman die niets in de wereld bezat dan een paar flinke armen een helder hoofd en een ijzeren vlijt. Hij wilde gaan trouwen, Van een grondeigenaar kreeg hij verlof tot het omheinen en droogleggen van een stuk woesten heigrond zooals het daar lag geen gulden per bunder waard. Dag en nacht zwoegde hij tot er op dien grond een net huisje verrezeu wasen het brok bare wildernis verkeerd was in een vruchtbaren akkermet boomgaardmoestuin en wat plantsoen. De man at met zijn gezin in viede de vruchten van zijne naarstigheid en zijn overleg. Doch ziet daar komt een nieuwe landheer op het tooneel. N's hoeve geheel het werk van zijne eigene handen wordt geschat en van hem wordt eene pachtsom gevorderd van 30 p. st. per jaar. Onmogelijk, dit bedrag op te brengen. Welnu, zijne pacht wordt hem opgezegd en straks moet hij de straat op met achterlating (zonder éénige schadeloosstelling) van het huis dat hij gebouwd, de boomen die hij geplant,,den grond dien hij ontgind had van alles wat in den volsten zin zijn eigen wasIs het vreemddat de man zich thans geschaard heeft bij de rebellen! De Norddeutsche Algemeine weet mede te deelendat een voorstel tot scheidrechterlijke beslissing in de Grieksch Turksche quaestie is gedaan en dat het Duitsche kabinef verklaard heeftdat voorstel te willen aannemen. Maar dan moeten ook de andere mogendheden daarin -oestemmen en ook moet eerst aan de porte en aan Griekenland worden geraagd of zij be reid zijn zich te onderworpen aan de uitspraak der mogendheden. Voorts wil Duitschland dat de regeeringen voor de uitspraak der schëidrech- ters geen eenstemmigheid zullen eischen maar verklaren zullen dat zij de besluiten genomen door eene meederheid van vier mogendheden ook voor de minderheid verbindend zullen achten. De Duitsche ambtenaardie naar Con- stantinopel was vertrokken om *e trachten de Turksche Pinanciën te regelen, de heer Wettcrs- dorf, heeft zijn taak als hopeloos opgegeven en is dezer dagen teruggekeerd naar Berlijn. Eene uiterst rumoerige vergadering van 2 a 3000 anti-Semiten is te Berlijn gehouden. Onderscheidene belangstellende of nieuwsgierige joden die mede waren opgekomen werden bij deze gelegenheid uitgejouwd en afgeranseld. Aan 't slot der vergadering heerschte eindelijk orde genoeg om motiën te doen voorstellen en aan nemen strekkende om te verklaren lo dat men niets bij joden moet koopen en 2o. dat het schandelijk coquetteeren van het liberalisme met het jodendom afkeuring verdient en dat de gezeten burgerijwanneer dat zoo voortgaat conservatief zal worden. Men ging uiteen onder het zingen van Deutsch- land Deutschland über alles 1 en van een ander lied waariu gezegd wordtdat Izak de deur uit moetomdat hij alles meeneemt wat hij ziet, wat mischien slaat op den uittocht uit Egypte- lanch Op verlangen van den keizer en den kroon- van Oostenrijk zullen de feestendie de stad Weenen ter gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins dacht te gevenniet plaats hebben maar het daarvoor bestemde bestemde geld onder de armen verdeeld werden. Dit besluitdat men toeschrijft aan gevoelig heid der vorstelijke famillie over het onderzoek door den Ween r gemeenteraad ingesteld naar de bestellingen van artikelen voor de huishouding van het jonge paarwaarmee voor een groot gedeelte buitenlandsche leveranciers bevoordeeld werden heeft onder de burgerij groote ontevre denheid verwekt. Jacobini, de nieuw benoemde pauselijke secretaris var. staatheeft een circulaire aan de mogendheden verzondenwaarin hij van zijn benoeming kennis geeft. Het stuk kenmerkt zich door een kalmen en verzoenenden toon en aan de nuntiussen wordt de grootste gematigd heid aanbevolen opdat de bestaande moeielijk- heden niet worden vermeerderd. Menotti Garibaldi noemt hel onwaar, dat hij iemand zou gemachtigd hebben in zijn naam met Griekenland te onderhandelen. De 300 a 400 Moskauer studenten, die Vrij dag waren gearresteerdomdat zij weigerden het universiteitsplein te ontruimen zijn op zes na allen weder vrijgelaten. Het geschiedde, heet het, door tusschenkomsi van den Rector Magni ficus maar hét zal ook wel geweest zijn omdat men aan eene zoo groote menigte dergelijke arrestanten wel wat te veel had. De collegies zijn bij alle faculteiten gesloten, 't Zou anders wegens de naderende feestdagen, ook gebeurd zijn natuurlijk, maar eerst later. Maar de autoriteiten vonden het beter zoo, wegens de opgewonden stemming onder de jongelui. De arme Rector Magnificus is er al ongesteld van geworden. De Herald meldt uit Orechowdat eenige werst van het station Slaugorod op den Losowo- Sebastopol-spoorweg, kort voor den terugkeer van den Czar uit Livadia, door de politie in eene bij den spoorweg gelegen schuur een versch gegraven tunnel is ontdekt. De daders zijn nog niet gearresteerd. De eigenaar van het goed waarop de schuur gelegen was, heeft zicbzelven doodgeschoten. Een zijner zoons was reeds vroeger naar Siberie verbannende ander is thans verdwenen. New-York21 December. Een groot huis in granen te Chicago heeft zijne betalingen ge staakt. Het passief is 600.000 dollar. Het fail lissement wordt toegeschreven aan de daling van de tarwe. Men verzekertdat het huis gisteren alhier een millioen schepels tarwe op de markt had. Eenige kleine faillissementen zijn gevolgd. WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel «Oefening en Vermaak" van Waalw. en Bes. zullen Zondag 26 dezer de volgende stukken worden gezongen. WaldandachtFr. Abt. Italianischer Salat R. Genee. Donk're buien groeien H. Kwast. Zondag 26 December, 's avonds ten 7 ure door de rederijkerskamer «Uitspanning door Oefening", ten huize van Mej. de Weduwe C. J. Verwiel. CAPELLE. Woensdag 29 December, rs avonds ten 7 ure door de rederijkerskamer «Vriendentrouw", bij den heer B. Kooij. Na afloop Bal. Tilburg, 24 December 1880. Zondagnacht is alhier bij eene vechtpartij een gehuwd man zekere Meussen door zes mes steken gewond en aan de gevolgen overleden. Een ander persoon P. van Dooren werd de arm open gesneden. De dader, 'Oerlemans ge naamd Ï9 in verzekerde bewaring genomen en naar Breda overgebracht. Deze personen waren alle drie zoutsraokkelaars en hadden reeds des middags twist gehad, die later door het gebruik van sterken drank werd aangewakkerdzoodat dit op een vechtpartij uitliep met de vermelde noodlottige gevolgen. In de laatste zitting van onzen gemeente raad vroeg de heer Van Spaendonk den voor zitter eenige inlichtingen naar aanleiding van een geruchtalsof het benoodigde kapitaal voor den tramweg TilburgWaalwijk niet geheel aan wezig zijn zou. De voorzitter brandmerkte dit gerucht als geheel bezijden de waarheiden verklaarde als burgemeester dezer gemeente en als voorzitter van den raad, dat het maatschappelijk kapitaal van f 500.000 geheel volteekend, en zelfs a la minute beschikbaar is. De heer Diepen repliceerde den voorzitter en achtte het voor den geregelden loop der werk zaamheden van den tram wenschelijkdat van die zijde dan spoedig tot de storting van de waarborgsom van f 6000 in de kas van den gemeenteontvanger overgegaan werde. De voorzitter antwoordde, dat dit kon geschie den zoodra de nu aanhangige voorwaarden tot wijziging der concessie door den raad goedge keurd waren. Desverkiezende zou men deze week nog het geld storten. Waalwijk, 24 December 1880. Gisterenavond heeft onze gemeenteraad eene vergadering gehouden, waarvan wij het verslag in ons volgend nummer geven. Besloten is o.a. de jaarwedde van den hoofd onderwijzer de Bree te bepalen op f 1100 en die van den veldwachter Van Loon op f365. Nog werd besloten tot aankoop der onlangs beproefde brandspuitalsook o r. dit jaar de opbrengst der haven- en kaaigelden te verpach ten, welke verpachting Dinsdag zal plaats hebben, gelijktijdig met die van de markt. De Tweede Kamer heeft aangenomen h^t ontwerp strekkende om den termijn van her ziening der ijk wet van 1869 te verlengen tot 1 Januari 1882, na verwerping van amende menten der heeren Rombach en Viruly om dien termijn korter of lauger te stellen, De behan deling van hoofdstuk Waterstaat i9 aangevangen. In hare zitting van gisteren heeft de Kamer met 68 tegen 2 stemmen de spoorwegbegroo- ting voor 1881 onveranderd aangenomen. Voor de lijn Z wal uwe's Bosch zal de minister nu het volgend jaar f 1.019,000 kunnen besteden. Een burgemeesterambtenaar van den burgerlijken stand schrijft aan de «Gemeente stem dat bij in hetzelfde geval verkpert als de burgemeester van Utingeradeelen spreekt het vermoeden uitdat er wel meer gemeenten zul len zijn v aar men staat voor een zelfde ver- znim of een zelfde wetsinterpretatie. Nu de bekende minist: rieele aanschrijving groote moeie- lijkheden kan veroorzaken, acht de schrijver een nadere regeling noodzakelijk. Wel is de qusestie aan het oordeel van den rechter onderworpen maar als deze zich voor 's ministers meening verklaartzullen vele personen die te goeder trouw meenden een wettelijk huwelijk te hebben aangegaan door een geheel van hen onafhan kelijke omstandigheidvoor wellicht onover komelijke bezwaren staan, Hij wenscht daarom, dat de wet duidelijker bepalingen bevatte over het benoemen cn ontslaan van ambtenaren van den burgerlijken stand. Schrijver verzoekt allendie zijn meening deelen daarvan voor 3 Januari kennis te geven, opdat zij zich kunnen beraden over de stappen in deze zaak te nemen. Hij vertrouwt dat de Gemeentestem zich zal willen belasten met de overmaking der brieven van adhaesie. De redactie van het blad verklaart in deze zaak gaarne als tusschenpersoon te willen optreden. Men meldt uit 's Hage De mededeeliug van het «Paleis van Justiti"" is in hoofdzaak juistdat de bekentenis de moordenaar van Marius te zijn, door De Jongh is ingetrokken. Hij bekende nu de briefschrijver te zijn en Marius van de school-Bouscholte te hebben gehaald. Hij heeft het kind medege nomen naar het Duindaar overgegeven aan zijn medeplichtige die den moord volbracht en met wien De Jongh naar de stad terugkeerde. hij zou wel bij de terech stelling de toedracht der zaak mededeclendoch zijn medeplichtige niet noemen. Hij weigert zulks pertinent. De aandrang van moeder, zuster en verdediger is vruchtelooshij wil als de eenige schuldige be schouwd worden. Deze herroeping is gedaan naar aanleiding vau het hem vertoonen van een brief, door zijne moeder op 16 October uit Amsterdam ontvangen, onderteekend Spiegel." De schrijfster bekent dat die naam valsch is. Zij verklaart te zijn het meisje, dat bij den schoolmeester Ubbens naar Marius in formeerde. Men had haar tot medeplichtigheid willen overhalen wat niet gelukte. Zij zegt dat De Jongh niet is de volvoerder van den moord. De Jongh was hevig ontsteld bij de lezing van dezen brief. Sedert zijr.e herroeping is er groote verandering in zijne gemoedsgesteldheid. Volgens bericht van eene tegenovergestelde zijde zou dit alles slechts een toeleg zijn om het Hof op een dwaalspoor en den beschuldigde tot herroeping van het meest bezwarende der beken tenis te brengen zelfs wordt van die zijde be weerd dat De Jongh zelf van dit middel tot het bekomen van vermindering van straf niets wil weten. Omtrent de opgave, waarvan in ons vorig nummer in een ingezonden stuk gesproken wordt, laat het Dagblad zich uit Kaatsheuvel schrijven: Kort nadat den 7n dezer des namiddags ten 4 ure de stembus gesloten was, vervoegde zich iemand ten Raadhuize alhier om te vragen hoe veel kiezers er gestemd hadden. Het antwoord was 117. Daarop volgde een soort van mentale berekening, hoeveel van die 117 stemmen er op mr. Bahlmann zouden kunnen zijn uitgebracht waarvan de uitkomst was dat men kon rekenen op 70 stemmen van den Kaatsheuvel, plus on geveer of minstens 15 stemmen van Loonopzand, totaalvolgens Bartjens, 85. En vervolgens werd er een teleSram afgezonden ik kan niet juist zeggen waarheen of aan wien doch zeker van den volgenden inhoud Kaatsheuvel en Loon opzand 117 stemmen 85 voor Bahlman. Als nu van andere plaatsen ook dergelijke informatiën ingewonnen en berichten verzonden zijn dan kan men misschien de brennen gissen, waaruit uw buitengewone berichtgever te Tilburg de bewuste haarfijn gedetailleerde opgave per gemeente van de «temmen op Mr. Bahlman heeft opgemaakt. Door de paters-jezuiëten te Bergenopzoom is tc vergeefs moeite gedaan om door aankoop in het bezit te komen van het door hen in huur bewoonde landgoed Goerée. Daar ook hunne pogingen om binnen die gemeente een der groote gebouwen in eigendom te krijgen, schip breuk hebben geledenzullen zij binnenkort wedea naar elders vertrekken. Een paar jongens van 10 en 12 jaar hebben de openbare school in de kom der ge meente Rosmalen geheel leeggeplunderd. 'sAvonds ,*11 ure ontstoken zij licht en laadden schrijf boeken leesboekenkaarten leien. enz. op een handwagen en verlieten na alles nauwkeurig te hebben opgeteekend's nachts 2 ure het ge bouw hunnenweg naar 's Bosch nemende. Ten 5V2 ure werden zij door een ingezetene staande gehouden waarop zij den wagen van den dijk gooiden en het op een loopen zetten. Na lang zoeken vond men hen 's morgens verscholen op het koor dar kerk onder de orgelkast. Te Brummen heeft de volgende afgrijselijke gebeurtenis plaats gehad In een huis, bewoond door een man en vrouw met twee kinderen ontstond brand. Toen de vrouw door het knet teren der vlammen ontwaaktewerd ze door den man vastgehouden en verhinderd te vluchten Zij wist zich echter los te wringen en met hear jongste kind aan den dreigenden vuurdood te ^ontkomen het andere kindeen jong» tje van 7 jarenkwam in de vlammen omde man maakte een eind aan ziju leven door in een put te springenhet buis is tot op den grond af gebrand. Dinsdag avond tusschen 6 en 61 2 uur is er te Leiden een stoute diefstal gepléegd. Bij den winkelier in houtwaren S. aan de 9teenstraat is de gesloten winkellade verbroken en met het daarin aanwezige geld medegenomen terwijl de dieven het gaslicht in den winkel hebben uitgedraaid, vermoedelijk om niet door de voor bijgangers te worden opgemerkt. De wiukelier, die in zijn binnenvertrek was heeft niets ge merkt en verklaarde dat het in de lade aan wezige geld p. m. f 16 bedraagt. Door de politie werd onmiddellijk all het werk gesteld om de daders te ontdekken en reeds dienzelfden avond werd een der vermoe delijke daders door haar In eene herberg, waar hij aan het biljarten wasgearresteerd terwijl de tweede woensdag ochtend in zijne woning werd aangehouden. Bij eerstgenoemde werd eene som van ruim f7 bevonden,, terwijl bij den ander, een gehuwd man, fl.80 gevonden werd. Beide personen werken nieten hebben reeds vroeger vonnissen ter zake van diefstal ondergaan. Gisteren is voor het gerechtshof te's Gra- venhage de zaak behandeld van Willem Marianus de Jong. Na het verhoor van 50 getuigen a charge en 8 a decharge richtte de voorzitter eenige vragen tot den beschuldigde. Opnieuw erkende hij den dreigbrief te hebben geschreven den knaap te hebben afgehaald met hem te zijn weggereden naar den kant der Laan van Meerdervoort en zoo naar het duin dat hij hem aldaar heeft gebondeu en dat de woorden van Maiius Bogaardt, dat hij besch. herkende en het den volgenden dag zijn vader zou zeggenhem in zoodanigen toestand van

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2