Nummer 1. Zaterdag 1 Januari 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Italië. BINNENLAND. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden .aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Het jaar 1880 is dan weêr ten einde. Toen wij bij zijne geboorte onze pen opna men om onze indrukken en wenschen mede te deelenwierpen we een vluchtigen blik op den afgeloopen jaarkringdie ons zoo weinig goedszooveel teleurstelling gebaard had en we koesterden de streelende hoop dat de toekomst, nog in ondoordringbare, nevelen gehuldons spoedig betere dagen zou scheuken. Thans, nu we het jaar 1880 ten grave vergezellen, moeten we rondborstig verklarendat het op menig gebied niet aan onze verwachtingen heeft beantwoord en zijne debet-zijde veel treurigs, zijne credit zijde niet veel bemoedigends aanbiedt. En toch, wanneer wij rechtvaardig willen wezen en de streek, waarvoor we ons blad van af zijn ontstaan meer bepaaldelijk besteraden, gaan vergelijken met andere landen en ge westen, dan moeten we tot de overtuiging komen, dat wij nog niet tot de meest mis- deelden behoorden en zelfs reden hebben om nu met meer grond dan dén jaar geleden eene betere toekomst te verwachten. Tilburg zag zijne fabrieken -wel niet iriv zulke mafje als men vroeger gewoon was, maar tocii tamelijk goad werken. Vooral België was het afgeloopen jaar een uitstekend goede kalant geworden, die onzen industrieelen groote orders bezorgde. De aanbestedingen door het Gouvernement voor de land- en zeemacht kwamen ook grootendeels ten bate harer fabriekenzoodat Tilburg in vergelijking met Belgische en Duitsche fabrieksteden in het afgeloopen jaar van geluk en zegen mocht •preken en er weinig of geene arbeidskrach ten ongebruikt of ledig, bleven. Waalwijk en de Langstraat konden zich in dit opzicht minder gelukkig rekenen. Wel lazen we in sommige bladen optimistische beschouwingen over de lederindustrie dezer streken; doch hijdie meer van nabij en op den keper den toestaud gadesloegmoest tot de bekentenis komen dat die "toestand wel wat te wenschen overliet. De machinale schoenfabrieken hiel den nogal veel handen aan het werk en ruimden nogal wat leder op, maar over het algemeen was de lederindustrie in de Lang straat beneden het middelmatige. Twee zaken echterdie we gerustelijk eene levenskwestie voor Tilburg, Waalwijk, Kaatsheuvel en Langstraat mogen noemen, kwamen op het einde des jaars tot hare oplossing. Wij be doelen den tramweg Waalwijk—Tilburg en ue spoorweg Zwaluwe's-Boschtwee com municatie middelendieeenmaal voltooid zijndeaan handelindustrie en verkeer meer leven en uitbreiding zullen verschaffen en wier begin, hopen we, het einde zal wezen van de malaisedie reeds zoo lang op deze streken drukte. Na regen komt zonneschijn, zegt het spreekwoord en treden wij het Nieuwejaar met vertrouwen op Gods voorzienigheid daarom blijmoedig en hopend in. Nog één wensch moet ons nog, vooral met het oog op de laatste dagen, van het hart namelijk de wensch, dat het verlangen van duizenden in dit gewest tot verbetering van den watertoestand iu Noordbrabant toch eindelijk bij de Hooge Begeering een ernstig punt van overweging moge worden en er dit jaar door haar krachtig de hand aan den ploeg geslagen worde om deze gewesten te verlossen van de rampen die de zoo her haaldelijk terugkeerende doorb-aken en over stroomingen aanrichten waarvan wij nu nog een vreeselijk voorbeeld in onze nabijheid voor oogen hebbenhierover spreken wij in een afzonderlijk artikel. Met deze gevoelens en wenschen treden wij het jaar 1881 in. Mocht zijn einde ock met de vervulling er van vergezeld gaan dit is de vurigste wensch van De Redactie. Waarmede wij in de laatste dagen wat al te ruimschoots gezegend werden. Z. M. de koning heeft 20,000 fr, aan den minister van binnenlandsche zaken doen toeko men om door zijn tuschenkomstonder de slachtoffers der overstrooming te doen verdeelen. De geheele omtrek van Lier staat onder water de stad zelf niet. De bewoners van de voorsteden hebben met hun goed en vee een wijkplaats in de stad ge zocht. Te Luik zakt het water langzaam. Op den weg van Henne naar Chaudfon- taine heeft op eene hoogte van omstreeka 200 en over eeue breedte van ongeveer 100 meter Zondag 11. eene bergafschuiving plaats gehad tengevolge waarvan - wee>schoonc IHu's, Jnc tegefc den her aangebouwd waren met den gehelen tuinaanleg verdwenen en de weg benevens de steenen muurdie tot waterkeering diende onder eer.e aardmassa bedolven zijn, terwijl ook een deel der afgeschoven aarde in het water is terecht gekomen. De beide villa's, toebehooremle aan de hh. Santé en Raikem uit Luik, waren tijdens het ongeluk onbewoond die van den heer Santé hadden de huisbewaarders reeds Za terdag uit vrees verlaten omdat zij beweging in het huis hadden wraagenomen. Men ver moedt dat de ramp in verband staat met de regens van den laatsten tijd of aan ondermij ning van den berg. door het hooge water toe geschreven moet worden. is. Een huis dat hij heeft opgedolven, bevat vier en twintig kamers, twaalf gangen of eigen lijk corridors en vijftien trappen. Onder de verschillende voorwerpen, "die hij in dat huis vond waren er van porcelein, van fayence, van glasook vond hij aarden waterbuizen, dieuloor hun grootte en ligging recht gaven tot het ver moeden dat zij voor het leiden van het -water door de buizen gebruikt werden. o Door een onbekend gebleven ooi zaak geraakte het pantserschip „Richelieu" in het arsenaal van Toulon gedoktomstreeks 3 ure in brand. De geheele bevolking werd gewekt d^or alarm- schoten en het luiden der klok van het arsenaal. Ondanks snel aangebrachte hulp mocht het niet gelukken den brand te blusschen. Terwijl men bezig was het schip te doen zinken, sloeg het om en de kanonnen werden van het eene boord naar het andere, geslingerd, zonder dat gelukkig een der bemanniug gedood werd. Een sloep die redding kwam aanbrengen, zonk door de zuiging. Eindelijk tusschen 4 en 5 urenadat de brand twee uren gewoed hadgelukte het dc. „Richelieu" met behulp der „Prises d'eau" te doen zinken. Al de'Europeesche Mogendheden moeten het thans eens zijn over een scheidsgericht dat, met meerderheid van vier stemmen, besluiten zal kunnen nemen. Frankrijk zal nu trachten Turkije en Grieken land te winnen. Het hoopt te slagen. Een paar maanden geleden werd te Bor deaux een eigenaardige diefstal gepleegd. Uit de raadkamer van hef gerechtshof werden nl. op het oogenblik dat de rechters zitting hielden verscheidene kleedingstukken gestolen. Voor eenige weken stalen waarschijnlijk de zelfde dieven, die het bijzonder op de rechter lijke macht voorzien hebben in het gebouw der rechtbank te Liboiirne een jas en een paraplme, en onlangs weder een aantal overjassen. Men is hen tot nu toe niet op het spoor kunnen komen. Zekere Desiré Charnav, een Eranscliman, die ontdekkingstochten in Mexico doet, verzekert dat hij te Tula een M- xikaansch PompejUheeft gevonden, dat niet minder belangwekkend is dan de overblijfsels van de stad, welke onder de ascb en de lava van den Vesuvius bedolven geworden Officieel is uit de Transvaal bericht ontvangen, dat de boeren Utrecht hebben bezet. De Indische regeering heeft aanschrijving ont vangen om eene troepen-afdeelingbestaande uit een regiment ruiterij een regiment voetvolk en eene- batterij naar Zuid-Al'rika tc zenden. Behalve Daily News is het in deze vooral de Pall Mall die bezadigd over de boeren hun jongste- overwinning, en wat 'hans gedaan mo t worden redeneert. Het blad steekt den draak met hen die verontwaardiging veinzen omdat de boereu de Engelschen aanvielen, terwijl ze ongewapend waren. De boeren, zegt het blad, hadden volkomen gelijk dat ze het beste oogen blik uitkozen dat is oorlogsrecht. Gver de oxecutiön te Potchefstroom sprekend zegt de Pall Mall dat dit volkomen-overeenkomst met wat de boeren altijd hebben gezegdnamelijk dat zc niet als combattanten willen erkennen Engelsche burgers in het land levendemaar alleen de geregelde troepen der Koningin. Het blad schijnt zulks te billijken. Eindelijk nog betoogt de Pall Mall in een lang en lezenswaardig artikelhoe gevaarlijk het 'voor de Engelsche regeering wezen zal door eene bloedige onderdrukking van dien „opstand" de bevolking der Zuid-Afrikaansöhe koloniën te veel tegen zicli in het harnas te jagen. Die bevolking toch bestaat voor de groote meerder heid uit Nederlandsche elementen. Die meer derheid heeft altijd de annexatie der Transvaal als een schreeuwend onrecht beschouwd cn ge voelt zonder twijfel voor de Transvalers thans de levendigste" sympathie. Laten de Ergelscben dus niet denken dat het zoo uiterst gemakke lijk zal zijn de Nederlanders in Zuid-Afrika klein tc krijgen. Reeds heeftgelijk een telegram uit Kaapstad meldtzich eene deputatie van leden der wet gevende vergadering én uotabiliteiten te Kaapstad tot den Gouverneur gewend met verzo&k een commissaris te benoemen en naar de Transvaal te zenden. De deputatie achtte daarvoor den President van het Hooggerechtshof bijzonder ge schikt. De Tranvaalsche boeren maken zich het res pijt ten nutte dat de Engelschen zoolang de hulp uit het moederland nog onderweg iswel genoodzaakt zijn hun te geven. Uit. Durban is bericht ontvangen dat de boeren thans ook Derby hebben bezet en na een strijd van 48 urenzich hebben meester gemaakt van het rechthuis te Potchefstroom. Ze belegeren nu het fortvan waar uit eenige dagen geleden de Engelsche bevelhebber hen m:t een verlies van honderd dooden zou hebben weggebombardeerd, wat nog te bezien staat. In elk geval zijn ze daardoor niet afgeschrikt om nog eens naar Potchefstroom terug te komen. Paul ICrügcr is er ook. l)e boeren moeten bijna alle inwoners gevangen •houden en alle winkels opengebroken en geplunderd hebben. Te Utrecht dreigden ze ieder neer te schieten die zich niet bij hen wilde aansluiten. Hunne patrouilles loopen langs de geheele Buffel-rivier. Door de (Engelsche)-regeering der Transvaal is de staat van beleg afgekondigd. Het proces tegen Parnell en de andere hoofden der Iersche land-liga is gisteren voort gezet. De Procureur-Generaal vervolgde zijn requisitoir tegen beschuldigden. Parnell is toen hij te Dublin aankwam, door h?t volk met de uitbundigste geestdrift ontvangen Men spande bet paard van zijn rijtuig en trok hem in triomf door de stad. Tegen de verwachting ontmoette men bij (1e samenstelling der rechtbank van gezworenen geen bezwaren. J)e vraag blijft echter of deze jury moeds genoeg -zal blijken te hebben om een veroordeelend vonnis uit tc spreken. Een jong daglooner te Küdinghoven bij Bonn, heeft door onverzichtigheid zijn moeder doodge schoten. Hij liet een zijner vrienden zijn geweer zien dat buiten zijn wetengeladen was het schot ging plotseling afen de kogel doorboorde zijn moeder het hoofdzoodat zij onmiddellijk dood nederstortte. De ongelukkige jonge man is onmiddellijk in hechtenis genomen. Op nieuw een waarschuwing om voorzichtig te wezen met vuurwapenenzelfs als men meent dat zij niet geladen zijn Op v^rscheideae plaatsera is veel sueeuw ge vallen. Te Salzburg lag zij een halven meter hoog en op sommige spoorwegen werd het verkeer tijdelijk er door gestremd. Een gedeelte van den straatweg tusschen Ischl en Ebensee is door een lawine bedolven. Uit Worms daarentegen komen geheel andere berichten. Daar heeft men op Kerstdag rozen kunnen plukken die in de perken op den Lutherplaz in vollen bloei stonden. En wat uit het Zwitserschc kanton Ticino gemeld wordtzou iemand er toe brengen om ons vaderlandwaar wij verkleumen van (le nattige kou, voor minstens vijf maanden te ver laten en naar dat liefelijk oord te trekken. Het is daar geheel en al lente. Alles bloeit, geurt cn bot, nit als in de maaud Mei en men zoekt er soms (le schaduw op om het niet al te warm te krijgen. In den nacht voor kerstmis is te Weenen een ju weiiers winkel op zeer vernuftige wijze na genoeg leeg geplunderd, terwijl de (lader op merkwaardig plompe wijze zijn diefstal reeds na verloop van weinige uren aan het licht bracht. Door het groote rioolwaartoe de dader zich toegang had verschaft door een luchtkoker op straatwelke omstreeks 50 pas van den winkel verwijderd is is hij tot onder (len winkel door= gedrongen; het steenen gewelf, de daarop liggende laag aarde en (le houten rloer schijnen weinig belemmering te hebbm opgeleverd, althans de dief was reeds voor htt aanbreken van den dag langs denzelfden weg met den rijken buit weder naar huis teruggekeerd. Ten 8 uur 's ochtends echter maakte hij in een wijnhuis twee vreem den met ziju buit bekend van welks opbrengst hij aan elk ecu derde gedeelte beloofde, als zij hem daarop voorschot wilden geven en den schat, dien hij in zijne woning Diet veilig achtte, voor- loopig wilden bewaren. Deze vreemden ont haalden hem op zooveel wijn dat hij dronken werden gaven toen de politie kpnnis van de zaak, met dit gelukkig gevolg'dat de dief reeds aan de politie bekend was ongeveer op hetzelfde oogenblik waorop de juwelier de treurige ont dekking deed dat hij voor 'een wnarde van on geveer fl 30.000 bestolen was. In de stofbuien welke men op Sicilië en in Italië waaruearat-, heeft van tijd 'ot tijd bol vormige stukjes meteoorijzer gevonden; dergelijke korrels vind men ook in het zand van den Sa hara. Er is veel over deze stofbuizen geschreven, en men heeft reeds op allerlei wijze getracht van hun ontstaan en afkomst eene verklaring te vinden Volgens de Comptes Rendus echter zou het verschijnsel van zuiver aardschen aard zijn en zou het zand uit de woestijn door de cyclonen ovcrgebracht worden. Tilburg, 31 December 1880. De Belgische regeering doet opmetingen voor een spoorweg van Antwerpen langs Hoogstraeten naar de Nederlandschen grenzen in de richting van Tilburg.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1