Nummer 10. Woensdag 2 Februari 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. F EU ILL EÏO N. Bekendmakin g BUITENLAND. Frankrijk. De Yerstootene. Sp* anje. Engeland. Duitsehland. Uitgever: ANTOON TISLEN te Waalwijk. Si De Echo mn het Zuiden, D:t blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden nz., franco te zenden aan den Uitgever. - Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. ocyrf,- x:-j,ix^cxx&XG7ao imW yfj.m-.iiBM I)e Burgemeester, der gemeente Waalwijk, /MJelet op art. 7 der wet van 4 Juli 1850, (Staats blad no 37) noodigt bij deze de ingezetenen uit, om, zoo zij elders in 's Rijks belastingen zijn aan geslagen, daarvan voor of op 15 Februari a. s. te doen blijken door overlegging van het aanslag biljet of een uittreksel uit de kohieren der dir. belastingen. De Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, 30 Januari 1881. Volgens de Temps zijn de volgende vredes voorwaarden aan Peru en Bolivia opgelegd Afstand van Autofagastaovergave van de vloot der geallieerden; oorlogsvergoeding van 750 millioen waarvan 500 te betalen door Peru en 250 door Bolivia tot aan de volledige afdoening dezer gelden zullen de Chileensclie troepen Callao bezet houden en zal Chili de exploitatie van guano koper en salpeter verrichten. Mevrouw Friedmandochter van den hertog de Persignyen haar echtgenoot zijn nog altijd in de gevangenis. De onderhandelin gen van de schuldeischers met. haar moeder en haar grootmoederde Prinses de la Moskowa, hebben nog geen resultaat opgeleverd. Een dame te Parijs maakte onlangs ten huize van een harer vriendinnen kennis met een jong Italiaandie naar hij zcide zijn studiën in de medicijnen voltooid had en zich eerlang in zijn vaderland als geneesheer dacht te ves tigen. De dokter vergezelde de darr.z tot aan haar woning. Onderweg kreeg zij benauwdheden gevolgd door bloed brakingen en de jonge man die verklaarde dat haar toestand zeer gevaarlijk wasbood haar zijn geneeskundige hulp aan die zij dankbaar aannam, Zij moest terstond naar bed gaan en de Italiaan schreef een recept, dat hij zelf bij den apotheeker zou laten klaar maken. Het zou echter waarschijnlijk nog al duur zijn, en hij had weing geld bij zich. De dame gaf hem daarom den sleutel van een kast, waarin hij haar portemonnaie zou (vindendie ruim honderd francs bevatte. Hij nam die er uitsloot de kastging naar XXII. Onder de Beuken. Het was de oude, dikwijls besproken, nooit geheel begrepen geschiedenis van twee jonge harten die bij eene eerste ontmoeting in liefde voor elkander ontvlammen eene geschiedenis die zelfs in onze dagen van twijfel en onver schilligheid niets van hare waarheid verloren heeft.De jongeling en het meisje de trage, verkwistende, lichtzinnige jongeling en hotschoone reine, onschuldige, fi-re, zachtaardige meisje spraken eenige uren over letterkunde, muziek reizen, over de tallooze dingen, die eene jeugdige fantasie kunnen bezig houden en alles wat in de ziel van George goed, edel, onbedorven was, kwam nu te voorschijn, bij den zachten toon der stem, die als een bctooverende melodie tot in zijn hart drong. De hardegevoellooze, diep gevallen wereld in wel :e hij leefde en waar hij zich tot. hiertoe bijna altijd thuis bevonden had, ontzonk plotseling aan zijne voeten en was ver geten. En zij Zij beminde de kunstbe wonderde en vereerde haaren hier was een kunstenaareen schoon jongelingdie zich in alles met de meeste beschaving gedroeg. Zij was vol aanbidding voor de poeziedie zij voor een gave der godheid hield en hier voor haar was een poëet ja, een poëet, want George Dallas had net haar gezegddat hij dikwijls verzen schreef en naar hare meening moesten het den apothekerkwam weldra terug met een drankjegaf haar daarvan in bleef voor haar lied zitten en ging eerst heen toen de patient in slaap gevallen was. Het gevaar was nu voorbij, zcide hij tot de dienstbode, maar zij moest vooral zorgen dat mevrouw haar bed niet verliet, voor hij teruggekomen was. Den volgenden dag was ile dame veel beter. Toen de dokter niet kwam stond zij op on danks de smeekingen van haar dienstbodsen maakte zich gereed om uit te gaan. Maar de sleutel van de kastdien zij den Italiaan had toevertrouwd was nergens te vinden, en toen zij met een anderen sleutel de kast openmaakte, ontdekte zij dat de gewaande dokter een sluwe dief was geweesten haar portemonnaie bene vens een kistje met jutfeelen ter waarde van 10.000 fr., gestolen had. Zij wilde riu onmiddelijk naar haar vriendin gaan om haar het voorgevallen mede te deelen, maar aan den ingang van het huis ontmoette zij den dokter, die haar beknorde omdat zij zijn verbod overtreden had, maar zoodra hij bemerkte dat zijn diefstal ontdekt waszich uit de voeten maakte. De bestolene die, vergezeld van een com missaris van politie haar vriendin bezocht, kon daar geen inlichtingen krijgen. Zij kende hem pas sinds weinige dagen. Maar op haar terug weg ontdekte de dame den Italiaan op straat snelde naar hem toe en hield hem vasttot de politie er bij kwam en hem mee nam naar het bui eau waar men de portemonnaie en de juweclen in de voering van zijn jas vond. Hij werd natuurlijk in verzekerde bewaring gehouden. Spanje wil onder de groote mogendheden op genomen worden. Het doet zijn best on aan de kabinetten te bewijzendat fchetgrootcr dan Italië en dichter bevolkt zijnde, alleszins gerechtigd is toegelaten te worden in den Europeeschen raad. De poging van den gouverneur van Natal Sir Collev^-omnog vóór het gros der ver sterkingen voor de Transvaal is aangekomen met eene betrekkelijk kleine colonne (1300 man) in het land door te dringen ten einde ds be dreigde garnizoenen te hulp te komen die «gfrxeöjaaaasaaasBBJsa'aPiigia»—rti.vasgnrin WMiMasraaaansqgs» de heerlijkste gedichten zijn. Eindelijk vraagde zij, of hij haar iets van zijne poëetische vruch ten wilde mededeélen. /Zeker", had hij haar ten antwoord gegeven, „zoodra ik beroemd zal geworden zijn, zal ik u een exemplaar mijner gedichten zenden." „Mij Eu gij weet niet eens hoe ik heet „O ja, ik weet bet, gij zijt miss Carruthers." „Die ben ik maar wie heeft u dat ge zegd Deze vraag bracht Dallas cenigszins van zijn stuk. Hij vermeed een rechtstreeksck antwoord. „Meent ge dat men eenigen tijd te Amherst zijn kan, zonder te vernemen wie miss Carruthers, de nicht van sir Thomas Boldero is vraagde hij ontwijkend. „Dat is waar, daaraan had ik niet gedacht", hernam miss Clara Carruthers, „maar gewoonlijk ben ik niet hierik woon bij een anderen oom, den broeder mijns vaders sir Thomas is de broeder mijner moeder. Mijn oom Carruthers woont op Poynings, twee en een half uur vau hier. llebt gij ook iels van Poynings gehoord?" Ja, inr Dallas had van Poynings gehoord doch thans moest hij vertrekken, liet was reeds lang te donker om schilderijen te zien. De jongelieden stonden in de vestibule, iti de nabijheid van een openstaande deur, waardoor zij den rijweg en een aantal bedienden zien kor.den, die de terugkomst van hunnen heer verbeidden. Door de woorden van George kwam Clara tot het bewustzijn van het late uur en zij beantwoordde zijr. afscheidsgroet met de ver zekeringdat haar oom den jongeling zeker gaarne de vergunning zou schenken in het park poging kan reeds feitelijk als mislukt worden beschouwd. Aanvankelijk althans. In den be kenden bergpas die van New-castle naar de Trrnsvaal voert, en den eigen aardige n naam van de langnek draagt hebben cle Boeren hem opgewacht en met zware verliezen teruggeslagen. De aanval van de Engelsche voorhoede, die uit infanterie en cavalerie bestondop de in den pas verschanste Boeren slaagde eerst gedeel telijk maar de Boeren ontvingen vervolgens groote versterkingen en wierpen de Engelsehen tarug, hun groote verliezen toebrengende. Ook zij zeiven leden zware, verliezen. Beide partijen behielden hunne vroegere stellingen. In een telegram van Colley aan de Engelsche regeering erkent dezedat zijn aanval op den pas is afgeslagen en dat de verliezen zwaar zijn, schoon nog niet juist bekend. Hij bad nu op een afstand van drie mijlen zijn kamp opgeslagen en wachtte op versterkingen. Vroeger had hij daarop niet willen wachten en vandaar zijn vervroegd oprukken. Gelijk men weet zijn op het oogenblik een 1400 man uit Pieter-Maritzburg onderweg. Volgens ean nader bericht van gouverneur Colley waren van hem 870 man infanterio en 170 ruiters in het vuur benevens zes stukken geschut. Nadat de Engelsche troepen de steile hoogte hadden beklommen waar de Boeren zich hadden veischansten wel onder een krach tig geweervuurwerd bevel gegeven tot eene chargemaar nauwelijks was dat commando gedaan of al de officieren van der. staf en die overigens bereden waren werden door de nooit missende buksen der Boeren neergeschoten zoodat de troepen van aanvoerders verstoken moesten terugtrekken. Nu beproefdu de Engelsche ruiterij eene charge in de flank maar deze werd insgelijks door het moorddadig vuur der Boeren afgeslagen. In 't geheel sneuvelden van de Engelschen of werden gekwetst'een' kolor ck, tvrae majoors, een kapitein vier luitenants en 181 man zoodat de overweldiger hier een les heeft ont vangen vrij wat gevoeliger nog dan die tusschen Leydenburg en Pretoria. Ook verloren de Engelschen een vaandel, dat ze later evenwel wisten te heroveren. In Lancashire heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen de werkstakende mijnwer- werkers en de openbare macht. Troepen moes- de politie ter hulp komen en eerst een aanrit van de huzaren deed het woedenden grauw schetsen te maken. Zij zou sir Thomas het be zoek van den vreemden kunstenaar mededeelen maar zij kende nog niet eens zijn naam. Hoe zou zij hem aan haren oom noemen „Mijn naam, miss Carruthers, is zeer onbe duidend", gaf George ten antwoord. „Ik heet Paul Ward." Toen hij afscheid genomen had en de beuken laan doorging, ontmoette hem eene equipage met een ouden heer en eene oude dame beiden van een zeer innemend, vriendelijk voorkomen. Bei den groette^ hem en lachten hem vriendelijk toe, als hij zijn hoed voor hen afnam. „Waarschijnlijk sir Thomas en Mylady", dacht George. „Mij dunkt, hun voorkomen is vrij wat innemender dan dat van Capcl Carruthers." Met snellen tred keerde hij naar Amherst terug. Luchtkustcclcu. Nadat George in de herberg te Amherst ofschoon laat, zijn middagmaal gebruikt had verliet hij de eetzaal, om zich naar zijn slaap kamer tc begeven, welke hij besteld had en die er zeer rein cn netjes uitzagin vergelijking van het ellendige verblijf, dat hij den vorigen dag verlaten had. Hij was moede moede van de verschillende voorvallen van dien dagzoowel als van zijn uren lang ongewoon oponthoud in de vrije lucht. De avond was vrij koel en George keurde het zeer goed, toen de kellner hem voorstelde een klein vuur in zijn slaap kamer aan te leggen. Bij dit klein vuur zat hij langen tij-1 met de armen over di borst ge slagen het hoofd voorover gezonken saamge- uiteenstuiven. Wederom zijnbij proclamatie van den onderkoning van Ierlanddrie districten van het graafschap Roscomon in staat van oproer verklaard. Te Cork werd Woensdag-avond door 7000 personen een fakkeltocht gehouden „tot viering van de door Parnell c.s. in hun proces te Dublin behaalde overwinning". Ook in andere steden van Ierland werd die gebenitenis door illu- rniuatie fakkeltochten vreugdevuren en andere rumoermakende manifestaties feestelijk gevierd. Uit Canada wordt gemeld dat filialen der Iersche land-league te Toonrt, Quebec en Ottawa zijn gesticht. De Burgemeester va» Chicago, de heer Harrisson heeft het met zijn ambtelijke functiën vereenigbaar geachtredevoeringen in twee ver gaderingen van de land-league-afdeeling aldaar te houden. In een der bijeenkomsten onder steunde hij met veel warmte Het doel van de league maar weigerde op de andere meeting de toen met geestdrift aangenomen motiën te on derteekenen en ze in zijn qualiteit van burge meester naar Dublin te zenden. Er ontstond daarop een tumultte midden waarvan de bur gemeester van Chicago vrij onzacht uit de zaal werd gedrongen en op straat gezet. In den Pruisischen landdag is een aanvang gemaakt met het debat over het voorstel Rich ter tot vermindering der directe belastingen inet 14 millioen, niet maar voor een jaar, .gelijk door de regeering was voorgesteld, maar voor goed. De minister van financiën wilde zich niet tegen dit voorstel verzetten. De geldelijke toe stand des lands, zeidc hij, was bij uitstek gun stig. Men had in het derde kwartaal reeds 22 millioen boven de raming ontvangen, en ook de ontvangsten des rijks, waren sedert October op onverwachte wijze toegenomen. Het kon dus zeer goed. Bij een bekend dansmeester te Berlijn kwamen onlangs twee welgekleede jongelieden die hem verzochten aan zijn danscursus te mo gen deelnemen. Nadat zij zich als handelsleer lingen bekend gemaakt hadden, was men het spoedig eens, en de dansmeester verzocht zijne nieuwe leerlingen hun jassen in het aangrenzende kleedvertrek op te hangen. trokken wenkbrauwen en met de oogen op den gloed gevestigd. Zag hij misschien gestalten in dal vuur Gezichten van bloedverwanten en vrienden, die in vijanden verkeerd waren Za gen hem misschien uit het verleden verwijtende en uit het tegenwoordtge vei manende terecht wijzende oogen aan Lang zat hij daar, somber en in gedachten verzonken maar eindelijk ver dwenen die strakke trekken zij gingen over in een zacht vriendelijk lachen om den mond de doffe oogen werden helder. Toen stond hij op, nam zijn zakboek, schreef eenige aanteekeningen op de achterzijde der schets, welke hij in het park van sir Thomas Boldero gemaakt had legde het boek weder ter zijde, nam zijne plaats bij het vuur andermaal in, stak zijne pijp aan en begon te rooken. Ziju gelaat behield de peinzende uitdrukking, doch het was niet meer die pijnlijke trek, cn terwijl hij rookte begon hij luchtkasteelen te bouwen, die misschien geen vaster grondslag hadden, dan de rook welke zich in fantastische kringen rondom zijn hoofd bewoog. Maar die luchtkasteelen waren door verwachtingen ver levendigd en uit hoogere, betere beginselen ont sproten dan George Dallas sedert lang had gekoesterd. De tweelingzusters, liefde eu dank baarheid stonden aan zijue zijde en het ge- klapwiek harer lichte onzichtbare vleugelen schonk lafenis aan zijn afgemat hart en brandend hoofd. Hij dacht aan zijne moeder en aan het jonge meisje, dat hij heden voor de tweede maal gezien en eerst met een bitter gevoel had herkend, doch welhaast eene onbeschrijfelijke tooverkracht op hem uitgeoefend cn zulk eene

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1