Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. De beide jonge mannen voldeden aan dit verzoek en gingen in de kleedkamer, waar zich niemand bevond en die met een deur op den trap uitkwam. Een van hen trok daar de kos telijke overjas van den dansmeester over de zijne aan, de ander ruilde zijn slechte schoenen voor de laarzen van den dansmeester, die op verlakte schoenen les gaf, en beiden gingen daarop de trap af, de deur uit. De dansmeester ontdekte den diefstal eerst toen hij, na een kwartier ge wacht te hebben, ein lelijk ging zien, waar zijne nieuwe leerlingen toch bleven. Hij gat de zaak aan en de beide dieven, die werkelijk koopmansleerlingen zijn, werden voor een paar dagen gevat. In de stad Bern is den 27 Januari, tusschen 2.15 en 2.30 in den namiddag een hevige aard schok waargenomen. De huizen schudden alsof zij van hun grondslagen werden weggerukt. Een groot aantal schoorsteenen stortte in. De scho len werden oogenblikkelijk verlaten. ./Wij hebben aldus luidt het bericht een voet hoog sneeuw en een zeer zachte temperatuur. Eenige minuten na het natuurverschijnsel werd de lucht, tot du$verre met wolken bedekt, plotseling wol kenloos; tegm 4 ure schitterde een warme len tezon aan een volmaakt helderen hemel. Onder de bevolking heerschte intusschen niet weinig ontsteltenis. Te Genève is eene fabriek opgericht om zaagsel door behandeling met zwavelzuur tot papierstof te verwerken waarbij druivensuiker als bijproduct optreedt. Men vervaardigt r.iet alleen op deze wijze bruin pakpapier, maar zelfs geheel wit drukpapier. Bij den landdag is een voorstel ingekomen tot wijziging der kieswet. Het gaat uit van den afgevaardigde Lienbacher van de rechterzijde. Hij wil dat men, om kiezer in de groep der groote grondbezitters te zijn, zooveel grondbe lasting zal moeten betalen, dat deze ten minste 4/5 van het minimum van den census bedraagt. De kiezers in de steden en op het platteland zouden ieder minstens 5 gulden directe belasting moeten betalen. Een voorstel tot invoering van het algemeen stemrecht, is verworpen. In het begin van Februari gaat de keizerin, zooals men weet een groote liefhebster van de jacht, naar Schotland om te jagen. Verleden jaar kostte haar Iersch uitstapje f 240,000, en daar zij thans weer een gevolg van 80 personen en een aantal paarden meeneemt, en het leven in Schotland duurder is dan in Ierlaud, zal dit vermaak nu zeker niet minder kosten. Een berichtgever der Augs'ourgsche Allg. Zeitung drijft den spot met het dreigen van een inval der "garibaldianen of irredeDtisten. In Triëst, zegt hij, zijn geen aanhangers der Irre denta, behalve onder de straatjongens. Garibaldi zou met zijn vrijscharcn in Triëst niet de minste sympathie vinden; met het Oosteurijksch bestuur is men daar tevreden. Wel echter kan hij in de Adriatische zee een oude bekende ontmoeten: de Oostenrijksche oorlogsvloot, die hem reeds in 1849 de meeste zijner schepen wegnam en hem zeiven gevangen gemaakt zou hebben, indien hij niet door een gelukkig toeval had weten te ontkomen. Het jaar 1880 was gunstig voor de Italiaan- sche financien. De opbrengst der rijksmiddelen heeft namelijkvolgens de „Amministrazione Italiana", de raming met niet minder dan 25 millioen lire overtroffen. Te Caposele is een vaartuig met 80 personen omgeslagen. 29 menschen kwamen daarbij om het leven. reine, huiverigwekkende aandoening in hem had opgewektzooals hij die te midden zijner zon dige genietingen nimmer gevoeld had. George Dallas sliep dien nacht uitmuntend in de kleine herberg en ontwaakte met het wel dadig gevoel van verkwikking, met het bewust zijn dat hij beter moest worden en allerlei aangename verwachtingen. Hij verviel wederom in de mijmeringen van den vorigen avond bouwde opnieuw luchtkasteelen en ging onmid dellijk na het ontbijt eene wandeling doen, die hem ongemerkt naar de kastanjeboomen voerde. Hij vroeg zich zei ven af of hij weder in het park gaan zou of dat hem als eene te groote vrijheid zoude kunnen worden toegerekend. Naar de woorden zijner schoor.e nicht te oordeelen moest sir Thomas een goed oud heer zijn en het was misschien niet onmogelijk dat hij een be diende naar het logement zond, om den vreem delingdie aldaar logeerde, tot een tweede bezoek aan zijne kunstverzameling uit te noo- digen. En bijaldien zulk eene uitnoodiging kwam? George had in de herberg niet eens zijn naam opgegevendoch wenschte nu het gedaan te hebben. Daarom wilde hij eerst eene kleine wandeling maken en daarna terugkeeren om zijne onvoorzichtigheid weder goed te maken. Zoo vroeg toch was het niet waarschijnlijk miss Carruthers te ontmoeten. Gisteren was zij des namiddags uitgeredenmisschien zou zij dat ook heden doen. In elk geval besloot hij te zorgen op dienzelfden tijd naar de kastanje boomen terug te keeren en zijn geluk te be proeven. De weg, dien hij volgde, was een dier schoone De gezanten der mogendheden te Constanti- nopel zullen naar Daily Telegraph verneemt hoogstwaarschijnlijk van hunne regeeringen ge lijkluidende instrustries ontvangen strekkende om gelijktijdig bij de Porte en bij Griekeland op aanneming van bemiddelingsvoorstellen aan ;e dringen. Een talrijke rooverbende trok onlangs het dorp Pelion in Thessalië binnen, ging naar de schoolhaalde al de kinderen er uiten nam hen mede naar het gebergte. De ouders waagden het nietzich tegen de bandieten die van top tot teen gewapend waren te verzetten. Den volgenden dag zonden de roovers de kinderen wier ouders als arm bekend staan terug, maar de kinderen der rijken hielden zij bij zich en eischen een losgeld voor hen van f215,000. Generaal Skokeleff meldt officieel uit Gcok- Teppeonder dagteekening van 25 dezerdat onze verliezen den 24sten bedroegen gesneuveld 4 officieren en 50 soldaten; gewond 18 officieren en 235 soldatenlicht gekwetst 10 officieren en 75 soldaten. Tilburg, 1 Februari 1881. In plaats van wijlen den heer C. J. Heester mans is door burg. en Weth. benoemd tot com mies ter secretarie de heer E. P. M. van der Marck, thans commies bij den burgerlijken stand, en in diens plaats tot commies bij den burgerl, stand de heer P. W. Maas, candidaat-notaris alhier. Vanwege de directie van de staatsspoor wegen zijn alhier opmetingen gedaan met het doel het stationsgebouw te vergrootun, terwijl ook de bureaux en kantoren uitgebreid zullen worden. Door directeuren van het paardenspel Blanus en Dassiedie gedurende eenige maan den voorstellingen alhier gaven, waren aan de meeste hoeken der straten biljetten aangeplakt waarin te kennen gegeven werd dat de heer B, geëmployeerde aan het postkantoor alhiereen weddenschap met den directeur had aangegaan om f 100,dat hij een aan het circus behoorend vospaard, in de hooge rijschool volgens theorie, zal berijdenhetgeen door den directeur voor onmogelijk werd gehouden. Tjt deze voorstel ling, die Donderdagavond zou plaats hebben, werd eene talrijke opkomst verzocht, aan welke uitnoodiging dan ook zeer velen gehoor gaven die in spanning de equestrische en equilibristi— sche toeren van den dilletant-paardenrijder te gemoet zagen. Hun geduld werd op een zware proef gesteld, want wie ook in den circus ver scheen, onze dilettant niet. De oorzaak hiervan was, volgens mededeeling van den directeur, dat de heer B. schriftelijk had te kennen gegeveu aan de weddenschap niet te kunnen voldoen doordim de postdirecteur hem dit ten strengste had verboden. De Fransche paters Trappisten van Mont des Cats, gebruik makende van het aanbod van den heer Houben alhier, zullen zich op de Ko ningshoeve vestigen, tot welk doel er deze week een gedeelte zullen aankomen, om de voorloo- pige werkzaamheden tot het in orde brengen hunner., woning, ts^SgkiSêS; Waalwijk. 29 Januari 1881. 'Gaarne verklaren ook wij ons bereid tot het in ontvangst nemen van giften, die men ons ter hand zou willen stellen voor de ongelukkige weduwe van den heer Yesters en hare zeven jeugdige kinderen. Van de ingekomen gelden zal in ons blad melding gemaakt worden. Wij hopen da* velen zich genegen zullen gevoelen iets af te zonderen voor dit huisgezin, dat op een zoo onverwachte en vreeselijke wijze van zijn verzorger beroofd is. lommerrijke straatwegen, die men in Engeland zoo menigmaal ziet. Aan de eene zijde was de lage haag van het park van sir Thomas, aan de andere een opgehoogd voetpad dat langs een bloementuin liep en waar de vogelen zich vroo- lijk deden hooren. Het was een liefelijke lente morgen en het zachte windje hier, dat de uil- bottende takken vroolijk wiegde, vervulde de ziel van den jongeling met een zoet genoegen zooals de aanblik der natuur alleen te smaken geeft. Een oogenblik bleef hij voor het hek staan, dat hij dm vorigen dag open gevonden had, doch dat thans gesloten was daarop ging hij langs de haag verder en ademde met verrukking den geur der heesters in. Na eenigen tijd kwam hij aan een half ge sloten hekdat ook den toegang tot het park verleende en waar tegenover een voetpad op den straatweg uitkwam. „Waarschijnlijk een pad naar Amherst" dacht George en op hetzelfde oogenblik zag hij aan de andere zijde van het traliehek een grooten, zwarten newfoundlander met een mandje in den bek. Het groote dier sprong zoo wild tegen het hek aan, dat het open sprongwaarna de hond aan den ingang bleef staan en, als zich zeiven bewust iets groots gedaan te hebben, trotsch om zich zag. Met genoegen beschouwde George het jonge, dartele dier. Doch spoedig hoorde hij een heldere meisjesstem roepen-. „Cesar! Cesar!" en terwijl de hond den kop in de hoogte stak, en begon te springen, eene beweging, welke niet zeer in het voordeel van het korfje was, kwam miss Carruthers van tusschen het geboomte te voor schijn. De lieeren Mr. II. C. F. Rits, kantonrech ter alhier, J. Van den Hoek, oud burgemeester te Capelle en L. Van den Broek, wethouder te Nieuwkuik, zijn door der. minister van water staat enz. benoemd tot gemachtigden voor het waardeeren en aankooper. van eigendommen ten behoeve van den spoorweg Zwaluwe - 's Bosch, voor zooveel betreft de gemeenten Waspik, Ca pelle Vrijhoeven-CappelBesoijen Waalwijk Baardwijk, Druilen, Nieuwkuik. Vlijmen, Crom- voirt, Vught en 's Hertogenbosch. Met het oog op den sterken was van het water, wordt de dichting van de doorbraak te Nieuwkuik met kracht doorgezet. Mocht dit werk niet aan zijn doel beantwoorden, dan zijn de gevolgen voor de reeds zoo zwaar geteisterde streken niet te overzien. Reeds zijn eenige be woners van Nieuwkuik met hunne goederen enz. naar Vlijmen vertrokken en hebben daar eene woning gehuurd. Bij de kerk, die bij de door braak zooveel gevaar heeft geloopen, heeft men eene stevige kade gemaakt om, zoo het water weer mocht komen, het zooveel mogelijk te kee ren, of den stroom te breken. 0*. Verleden Zondag is in eene heg achter die kerk het lijk gevonden van de blinde vrouw, die door het omslaan van het schuitjewaarin zij zich met eenige anderen bevond, jammerlijk verdronken is. Bij haar lijk vond men nog een goed voorzienen buidel met geld. Hoewel reeds eene maand sedert haren dood verloopen was, was het lichaam nog volkomen gaaf en onge schonden. I^De communicatie in den Baardwijkschen over laat is op het oogenblik zeer lastig. Varen gaat uiterst moeilijk en langzaam en dan nog slechts met drie of vier man tegelijk. De overtocht geschiedt dan ook bijna uitsluitend over den rijksweg, wearop ongeveer 25 centimeter water staat; schiet die sleuf vol ijs, dat elk oogniblik kan gebeuren, dan is de passage weer geheel gestremd; een nieuw bewijs voor hel nul, ja de noodzakelijkheid van een voetpad langs de te bouwen spoorwegbrug over den overlaat. Uit Werkendam vernemen wij heden, dat de daartegenover zittende ijsdam gister een weinig was verschoven, maar dadelijk weder vast zat; de dijk aldaar ligt 4.50 M. boven A. P. en het water teekent 3.75, zoodat de dijk nog 0.75 boord had. De commissaris des konings in de provincie Noord-Brabant heeft de door hem gedane aan kondiging dat de scheepvaart op de Zuid-Wil lemsvaart gedurende de laatste 20 dagen der maand Maart e. k. bij Helmond zou zijn ge stremd ingetrokken bekend gemaakt dat het tijdstip van de sluiting dier vaart nader ter algeraeene kennis zal worden gebracht. Het hof te 's-IIertogenbosch heef uitspraak gedaan in de zaak van P. S. v, d. V., ontslagen hoofdonderwijzer te Drunen van aanranding tegen de eerbaarheid. Het hof heeft het vonnis der rechtbank waarbij hij van de aanklacht was vrijgesproken bevestigd. Uit Kaatsheuvel wordt aan het „Dagblad" geschreven De nieuwe openbare school alhier baart nog al teleurstelling. In den loop van deze maand zijn reeds verscheiden malen en ook heden nog, de kinderen huiswaarts moetoD gezonden worden, omdat het in de school niet te houden was van den rook. Nogtans is die schooldie met het schoolhuis circa f22.000 gekost heeft, volgens alle regelen der offiiciële moderne bouwkunst naar de voorschriften van gedep. stater, eii on der tóëzïchtrrrr^oedkeuriijg van Rijks wege gemaakt. Te Rotterdam doet zich bij een school gaand knaapje een vreemdsoortig verschijnsel voor. Eenige weken geleden werd dit jongentje verscheiden malen onpasselijk en raakte telkens tamelijk grootelevende insecten uit den mond kwijt. Verscheidene dokters uit Rotterdam hebben bedoelde insecten onderzocht, doch kur.nen geen verklaring geven tot welke soort zij behooren. 1111 J&muimnm in— George, die slechts weinige schreden van haar verwijderd was, nam snel zijn hoed af. Zij be antwoordde zijn groet met zekere verlegenheid, doch tevens met een vriendelijk lachje. „Ik geloof dat het best zijn zal mij te ver wijderen en haar alleen te laten", zeide George tot zich zeiven, „maar ik wil niet", en met een soort van vertwijfelenden moed liet hij er luid op volgen „hoe gelukkig maakt het toeval mij, van u weder te doen ontmoeten, miss Carruthers. Gij zijt heden vroeg uitgegaan en nu was het de beurt aan Cesar," Dit zeggende streelde hij den glanzigen kop van den hond. die weder aan den ingang had post gevat en zich deze liefkoozingen liet wel gevallen. „Ja, ik ga doorgaans des morgens wandelen en des namiddags rijden", hernam het jonge meisje. „En altijd slechts door een uwer viervoeters vergezeld vraagde George. Miss Carruthers bloosde. „Ja, mijn paard en mijn hond zijn doorgaans mijn gezelschap", hernam zij. „Mijne tante gaat nooit wandelen en mijn oom rijdt niet. Waart gij voornemens in het park te gaan, mr. Ward Cesar was, terwijl zij sprak, den straatweg opgeloopen. Het scheen dat de mand hem te lastig werd er. nu en dan sloeg hij een verwij tenden blik op zijn meesteres, die niet voor hem, maar alleen voor George oogen had. „Neen, miss Carruthers, ik wandelde er slechts om heen, en dacht aan het geluk van gisteren", antwoordde hij. „Ik was daarbij half vroolijk, half treurig te moede, zooals men dat doorgaans Daar het knaapje"geruimen tijd geleden oude scheepsbeschuit had gegeten meende men dat wellicht daarin de [oorzaak te vinden was en heeft men ook de_ insecten doen onderzoeken door den geneesheer L. R. Hissindte Kralin gen die vroeger scheeps-dokter is geweest, doch ook deze kon geen verklaring geven van deze dieren. Het knaapje is eenigen tijd onder be handeling geweest van een geneesheer te Rot terdam. Deze had het jongentje in zooverre genezen dat het verschijnsel zich sinds eenigen tijd niet herhaalde. Thans evenwel herhaalt zich dat braken weder, doch de insecten die het kind nu braakt, zijn dood. -X Tot ons leedwezenhebben wij in de „Noordbrabanter" van 11. Zaterdag het bericht gelezen, dat er pogingen waren gedaan om de ringkade, gelegd langs de doorbraak ran den Heidijk, door te steken. Hoezeer het feit waar is ook ons wa9 het 11. Vrijdag reeds bekend meenden wij geen melding er van te moeten maken, teneinde ver keerde indrukken te voorkomen. Welk gevoel toch moet zoo'n bericht te weeg brengen bij onze landgenooten, wier liefdadigheid met zooveel klem en ernst wordt ingeroepen? Zou het zoo te verwonderen zijn, indien men in Holland zijn beurs sloot voor lieden, die een ringkade doorsteken om ellende te scheppen met het doel daarna ondersteuning te bedelen? Im mers, neen! Daarom haasten wij ons dit bericht aan te vullen met de mededeeling, dat dit doorsteken van die ringkade alléén ten gevolge kon hebben dat een stuk gronds, waaruit de aannemers van den nieuwen dijk hun grond halen, onder water werd gezet en die wandaad dus enkel beoogde wraak te nemen op de aannemers, welke de daders uit hun dienst hadden ontslagen. Wij hopen, dat het bericht bij niemand het gevreesde gevolg zal hebben. Mei den dag toch wordt het duidelijker, dat ook bij 't in acht ne men der grootste zuinigheid, een onnoemelijke som zal noodig zijn om de geleden schade ee- nigermate te dekken. Mogen dan de giften van Neerlands, om zijn liefdadigheid zoo geprezen volk, blijven vloeien. Pr. Nbr. Het treurige gerucht betreffende den no taris D. d. J. d. J., te St. Oedenrode, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, is maar al te zeer bewaarheid, Zaterdag morgen is het lijk van den ongelukkige nabij den water molen uit de Dommel opgehaald. De overledene laat eene weduwe met zeven kinderen na. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaai bij de regeering het voornemen, binnen kort tijds verloop op de kleinere gemeenten, waar het minder drukke verkeer de kosten van een ge woon telegiaafkantoor niet kan dekken, in het genot van telegrafische gemeenschap te stellen door den telefoon. ^•Drunen1 Februari. Onze oude - onze eeu wenoude toren mogen wij met recht zeggen is niet meermaar wij voegen er haastig bij dat niet de eeuwen ilie over hem heen gingen zijn ondergang berokkend hebben. Hij is be zweken maar niet door hoogen ouderdom, ge paard aan uitputting van krachten fier in zijn soberen eenvoud als was bij zich bewust van de stevigheid, -dis iü hem schuilde, heeft hij zijn spits omhoog gehouden, tol de menschelijke hand, gewapend met mokers en houweelen, na dagen werkens zijn voetstuk had ondermijnd, tot de houten steunblokken hem niet langer konden stutten. Toen eerst is hij gevallen de reus van vijfhonderd jaren, doch toen hij met donderend geraas neergestort was, had zelfs de vreeselijke val zijn ijzeren metselwerk niet kunnen verbrij zelen. ZonderlingHij is getuige geweest van den St. Elizabeth's vloed, is staande gebleven in de uiigestrekte overstroomingen, die in de laatste eeuwen Noordbrabant, periodiek geteisterd heb- is bij de herinnering aan vervlogen geluk." „Ik ik heb mijn oom uw bezoek van gisteren medegedeeld," zeide zij. „Het speet hem zeer u niet ontmoet te hebben en hij hoopt dat gij het park bezoeken zult, zoo dikwijls gij daartoe lust gevoelt. Is uw schets voltooid mr. Ward? O, die stoute Cesar! Hij zal mijne mand aan stukken maken zie slechts hoe hij ze tegen het hek aanslaat", riep zij terwijl zij den hond begon na tc 1 >pcn. George volgde haar. „Wil ik hem het mandje af nemen vraagde hij. „Als gij zoo goed zijn wilt. Ach, daar springt hij over het hek en loopt het veld in." George liep den hond na, terwijl miss Car ruthers langzaam volgdeover het hek klom en het voetpad insloeg dat door de weide liep. Weinige oogenblikken later kwam George met het mandje in de hand, van den hond, die er thans verdrietig uitzag, vergezeld, haar te ge- moet. Zij dankte den jongelingzeide hem dat zij in de nabijheid van Amherst moest zijn en beiden wandelden zoo onbedeesd met elkander voortalsof het nist anders zijn kon. Clara Carruthers was nog geheel natuurzij wist nog zoo weinig van het levenvan de wereld en van de regelen der welvoegelijkheid. Eerst op het bal in Februari had zij hare eerste intrede in de wereld gedaan en niets had haar tot hiertoe uit hare droomen gewektin hare fan- tasiën gestoord, of in hare geestdrift en voor liefde voor kunst en kunstenaars, poezie en dichters verkoeld. Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2