Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. telegram evenwelstelt (le zaken weer in eeu ander licht. Uit Newcastle zou van 20 Februari bericht zijn ontvangen dat Generaal Wood die nota bene naar Pieter-Maritzburg heet te zijn teruggekeerd den vorigen dag met een eskadron huzaren en twee stukken geschut over de Buffel-rivier was getrokken en eene verken ning had gedaan tot op tien mijlen van Wak- kerstroom zonder Boeren te ontmoeten. Hun kamp (waor?) vond hij verlaten. Hoe onbegrijpelijk overigens, brengt dit tele gram toch één ding duidelijk aan t licht namelijk dat de Engelschen trachten een anderen weg naar de Transvaal te vindendan welke leidt door den noodlottigen Langnek; schoon een deel der Brilsche krijgsmacht zeker trachten zal dezen pas te forceeren. De Engelschen rekenen daarbij bepaaldelijk op de overwinning, schoon ze op groote verliezen rekenen en rond- uif erkennen dat ze slechts met de sabel en de bajonet tegen de Boeren op kunnen. Hoe 't met de vredes-onderhandelingen staat blijkt ook nog niet duidelijk. Volgens the Standard die evenwel in deze door Daily News wordt tegengesproken zou Engeland niet ongeneigd wezen de kleinste helft der Transvaal onafhan kelijk te verklaren om het o vurige voor zich te behouden. Daily News is van meeningdat de vooruitzichten er niet beter op geworden zijn, nu in den volksraad van den Vrijstaat een brief van Paul Krüger is voorgelezen waariu o. a. deze fiere zinsnede voorkomtOnverschillig of we in dezen strijd zegevieren of het onderspit delvenhet einde zal toch wezen de onafhanke lijkheid van Zuid-Afrikaen dat Afrika zal wezen voor de Afrikaanders van de Zambese tot Simon's Baai. Gladstone verklaardeMaandag in het lager huis dat de regeering stappen heeft gedaan om eene vredelievende oplossing der Transvaal-quaes- tie te bevorderen en aan het bloedvergieten een einde te maken op zoodanige wijze als in over eenstemming is met dj eer der Kroon. - Uit parlementaire bescheiden is gebleken, dat de Zulu-oorlog aan Engeland de kleinigheid gekost heeft van 5 millioen pond sterling (60 millioen gulden). Koning Koffie schijnt bepaaldelijk zijn staatsie-parasol terug te willen hebben, het eenig zegeteeken gelijk men weetdat indertijd door de Engelschen van de Cooraassie-expeditie werd medegebracht. Den 10 den 11. stonden de Ashantijnsche troepen nog maar drie mijlen van Capecoast-Castle en heerschte er de grootste ongerustheid. Gelukkig zijn eenige versterkingen aangekomen. De stoomboot Caledonia die dienst doet tusschen JerseyGuersneySouthampton en Londenis heden voor de haven van Jersey gezonken. De boot had des ochtends met mooi weder Guernsey verleten maar werd in de nabijheid van Jersey door rukwinden overvallen, waardoor zij s/4 mijl van den ingang der haven op de rotsen geworpen werd. Vijftien passagiers en epuipage hadden den tijdin de booten te springenmaar het schip zonk met mail en lading in de diepte. Het Pruisische heerenhuis was Zaterdag het tooneel van een ongehoord feit, dat de uitwer king van een donderslag gehad heeft. Na achtereenvolgens in den loop der tijden verschil lende gewezen collega's, medewerkers, hoogge plaatste dienaren als b. v. Von Arnim op de meest barre wijze te hebben gebrusqueerd, keert Von Bismark zich thans tegen een der meest verdienstelijken onder zijne tegenwoordige medewerkers, dm hoogst oeschaafden minister van binnenlandsche zaken, graaf Eulenburg, en desavoueert hem op de meest bcleedigende wijze. Ziehier in 't kort wat gebeurd is. Tusschen het huis van afgevaardigden en het heerenbuis bestond verschil van gevoelen over eenige arti kelen van het zoogenaamde Zustandigkeitsgesetz, waarbij de bevoegdheden werden geregeld der verschillende administratieve autoriteiten. Met name betrof dit verschil artikel 17 (staatstoezicht op administratief bestuur.) De minister van binnenlandsche zaken ried het heerenhuis aan zich in deze te vereenigen met de wijzigingen van het andere huis, waarna plotseling door een der secretarissen eene verklaring werd voorgele zen ran Von Bismarckinhoudendedat de genoemde wijziging wel geen beletsel zou wezen om de wet te bekrachtigen maar dat hij zich eene herziening moest voorbehouden. Tengevolge hiervan heeft het huis het ontwerp aan de commiss'e teruggezondenen nam de minister van binnenlandsche zaken zijn ontslag, dat echter nog niet noor den koning is aango- nomen. Te Neustettin is de synagoge afgebrand. Men spreekt van moedwil er. brengt de zaak in verband met de omstandigheid, dat Dr. Henrici, de bekende anti-Semiet, kort geleden in de stad over zijn geliefkoosd onderwerp eene voor dracht hield. De zaak wordt onderzocht. Toen laatstleden Donderdag de reckthank van gezworenen te Essen, hare beraadslagingen ovrr eene strafzaak zoude openen verklaarde de voorzitter, de ingenieur Krefteen algemeen hooggeacht man, geen zitting te mogen nemen, omdat hij acht jaren geleden in eene crimineele zaak voor den rechter een valschen eed had afgelegd. Op last van den president van het gerechtshof werd hij in hechtenis genomen, doch nauwelijks had men hem eenige vragen gedaan, of het bleek, dat de man krankzinnig was waarop hij uit het arrest werd ontslagen. Blijkens berichten uit Kassei zijn in deze maand vijf' ingezetenen te Immenhausen allen bekend als gezonde en krachtige personen, aan trichinenziekte overleden, terwijl er nog zes aan die ziekte lijden. Bij onderzoek is gebleken dat zij besmet varkensvleesch hadden gegeten dat door den vleeschkeurder gezond was ver klaard. Een sneltrein van Berlijn naar Kassei is bij het station Sangerhauzendoor het breken van een der wielen van een goederenwagen ontspoord. Door den schok raakte de wagen van de locomotief los en stortte langs een steile helling ter zijde van den wegin de diepte waarbij hij een waggon tweede klasse mede- sleepte. In dien waggon waren gelukkig geen passa giers en de andere wagens bleven op den weg staan zoodat de passagiers er met den schrik afkwamen. De machinist en twee conducteurs werden licht gekwetst. Aan het noorderstation te Parijs ie een trein uit Soissons ontspoord. Elf personen bekwamen daarbij lichte kwetsuren. Te Viersen(Rijn-Pruisen) zijn een aantal kinderen die zich nog op het zwakke ijs ge waagd hadden daardoor gezakt en verdronken. Zoodra het ongeluk bekend werdsnelden tal van menschen met haken touwen enz. te hulp, doch men slaagde er slechts in ééiv knaap te redden. Volgens (zijn mededeelingen zijn zes jongens en twee meisjes verdronken maar men vreest dat het aantal verongelukte kinderen veel grooter is, Wegens het vervalschen van boter en het verkoopen daarvan is een boterhandelaar te Dortmond tót vier maanden gevangenisstraf en een boete van 500 mark veroordeeld. Een andere welverdiende straf legde de recht bank te Miilheim drie jongelieden uit Langel op, die in de dorpsstraat voor de herberg een zede loos lied gezongen hadden. Zij werden iedar veroordeeld tot een boete van 25 mark. Vrijdagavond was er feest van gemaskerden ónder de Muchener schilders. De kleederen van een der deelnemersdie als Eskimo verkleed was raakten door een sigaar in brand en de vlammeu deelden zich aan de kleederen van verscheidene aanwezigen mededie jammerlijke brandwonden bekwamen. Volgens het eerste bericht waren vier schilders aan hun wonden overleden de hh. Eimnerling, Apam Schnezer en Einhardtterwijl acht ern stig gekwetst werdén ni. de hh. Maier, Lrausz, Heszbacher With Eiseche Bechtold Guter- mannde beeldhouwer Ad. Gerke uit Berlijn en Alfons spring uit Libau. Anderen zijn licht gewond. Een later telegram meldtdat nog vier der gekwetsten overleden zijn en eenige anderen in bedenkelijken toestand verkeeren. De verslagen heid is groot in de anders zoo vroolijke hoofd stad va» Beiereu. Thalide beruchte Zwitserche diefblijkt toch nietzooals eerst gemeld werdopnieuw ontsnapt te zijn. Hij werd naar men uit Weinfeldeu in het kanton Thurgau bericht aldaar wegens zijn laatsten inbraak te Mülfheim tot 1173 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hij is 34 jaren oud en reeds in het geheel tot 34 jaren gevangenisstraf veroordeeld waar van hij bij elkander 13 jaren gezeten heeft. Verscheidene malen ontsnapte hij uit zijn ge vangenis het laatst in November 11. uit het tuchthuis te Lucern. Hij pleegde na die ont vluchting opnieuw tal van diefstallen in verschil lende kantons o. a. te Lucern bij een horloge maker waar hij 50 horloges stal, die hij aan de boeren in den Elzas verkochten ging ein delijk naar Constans waar hij veertien dagen na zijn aankomst gevat werd. Van Constans uit maakte hij een uitstapje in Thurgau en brak bij een koopman te Mölheim in waar hij een aantal kostbaarheden ontvreemdde. Wegens dien diestal stond hij nu te Weiufel- den terecht. Van daar zal hij naar Lucern ge bracht worden om zich daar opnieuw voor het gerecht te verantwoorden. Te Neustettin is de synagoge afgebrand. Men spreekt van moedwil en brengt de zaak in verband met de omstandigheiddat Dr. Henricide bekende anti-Semietkort geleden in de stad over zijn geliefkoosd onderwerp eene voordracht hield. De zaak wordt onderzocht. Men heeft een nieuw plan gemaakt ter be bouwing van de Romeinsche Campagne die zooals men weetvroeger een der vruchtbaarste landstreken wasmaar thans nagenoeg geheel woest en verlaten ligt en berucht is om haar kwaadaardige koortsen. Volgens dat plan zullen binnen een afstand van 10 kilometer rondom Romeop plaatsen dicht bij de bestaande spoor- en* tramwegen gelegenvier partijen landbouwers in dorpen gevestigd worden. Elke partij zal uit 1000 per sonen beslaan en 600 hectaren gronds ter be bouwing ontvangen. Voordat de dorpen bewoond mogen worden zal men den grond laten draineeren er goede wegen aanleggen en de plaatsen van zuiver drink water voorzien. Men zal eerst een proef nemen met een der vier dorpen. Er is voor dit doel een som van 5,200,000 francs beschikbaar gesteld verdeeld over zes jaren. De staat zal daarvan 6/10 ge deelte bijdragende prov. Rome 2/10 en het overschot komt voor rekening van de gemeenten die belang hebben bij het verbeteren van de gronden. Niet minder dan 83 echtscheidingsproccssen werden verleden week door de verschillende gerechtshoven te Pest beslist. In twee derden daarvan was de eisch door he' schoone geslacht ingesteld. Dezer dagen heeft men te Pest een rouw- bal gehouden waar alle dames in rouwkleederen verschenen. Het was een groot picknick en bal in het gebouw van het ministerie, waaraan 180 heeren en dames van den hoogen adel deelna men. Toen alles reeds voor het feest gereed was kwam het bericht dat het hot den rouw had aangenomen wegens het overlijden van de jonge Hertogin van Braganza een nicht der Keizerin van Oostelijk. Om nu de offieieele doefheid en de feestvreugde eenigzins met elkander te ver zoenen had men het eenvoudige hoewel onge wone middel uitgedacht om in rouwkleeding op hét feest te verschijnen. Of men cr alleen op lijkmarschen en derge lijke muziek heeft gedanst wordt niet vermeld. Uit St. Petersburg wordt gemelddat de Keizer adjudanten heeft afgezonden met geld en andere benoodigdheden voor de door gebrek ge teisterde provinciën. De reglementen ook voor de vreemde dagbladenzullen in vrijgevigen geest worden herzien. Bij het opstootje hetwelk bij de viering van den dies der universiteit alhier heeft plaats gehad is er tweemaal geroepen „weg met Sabouroff!" (minister van openbaar onderwijs). Naar men zegtheeft hij zelts een tdap om de ooren gekregen. Tilburg, 22 Februari 1881. Door den gemeen'eraad is bepaald, dat, te rekenen van 1 Mei e. k., op de hoofdsom der personeele belasting 50 opcenten zullen worden geheven ten behoeve der gemeente, inplaats van 40, zooals tot heden. Bij het biljart-concoursgehouden in de sociëteit der N. K. Harmonie alhier, gesloten 16 Februari, zijn de prijzen behaald als volgt De meeste punten. Door Henri Claassen, in 20 stooten 54 punten, een gouden anker-remontoir. Door Jos. Cleerdin, in 20 stooten 48 punten eeu gouden horlogeketting. De meeste carramboles. Door Louis Meelis, in 20 stooten 19 carram- bols, een koperen remontoir. Door Louis Boes, in 20 stooten 19 dito, een zijde paraplui. De vijfde prijs, een gouden ring, voor dengeive die juist 20 punten in de 20 stooten haalde. Bij de 27 personen, die hierom loten moesten, bekwam dezen de heer Th. Marsc. Waalwijk, 22 Februari 1881. X. Hedenavond ten 7 ure openbare vergadering van den gemeenteraadter behandeling der volgende onderwerpen lo. Kennisgeven dal J. v. d. Elzen, het waaruorgkapitaal voor den tramweg heeft ge stort. 2o. Vaststelling der suppletoir kohieren van den hoofdelijken omslag en honden over 1880. 3o. Aanmerking van Gedep. Staten op de geir.eentebegrooting over 1881. 4o. Benoeming gemeente-geneesheer. 5o. Ingekoraeu stukken. Door den heer J. Van den Elzen, directeur der N.Br. Stoomtramwograaatschappij, is het waarborgkahitaal gestort, bepaald bij de condi ties, bij het. vcrleeneu der concessie door onzen gemeenteraad vastgesteld. gC- Het water in den Buitcnpolder blijft val lende; als het zoo voortgaat, zal de communica tie met het land van Heusden en Alteua over den grintweg Besoijen-Drongelen spoedig her steld zijn. Te Bjsoijen heeft men een aanvang ge maakt met het restaureeren der protestantsche kerk. Een werkman viel van het dak, maar greep zich nog, zoodat hij zich niet noemens waardig bezeerde. Zooals wij reeds meldden, is de nieuwe dijk te Nieuwkuik opgeleverd en goedgekeurd. Het is een prachtig werk en wel der bezichti ging waardig, vooral als men den korten tijd in aanmerking neemt, waarin hij gelegd werd. Wanneer men op de 7 M. breede kruin van den dijk staat, en men beschouwt dan de over blijfselen der zoogenaamde ringkade, waarover vroeger zooveel gesproken en geschreven is, dan krijgt men als k t ware medelijden met de per sonen, die daarmede den woesten stroom wilden tegenhouden, en men dankt 's konings commis- caris en het gewestelijk bestuur, die met zooveel klem hebben aangedrongen op liet spoedig leggen van den thans voltooiden dijk; het is dan ook wel hoofdzakelijk aan hun energiek optreden te danken, dat deze streken van eene herhaling der waterramp bevrijd zijn gebleven. Het is te hopen dat het nieuwe dijkvak zal blijken op den duur tegen den drang van het water bestand te zijn; wij hoorden toch bewee- ren dat er een gedeelte is, waar de aanleg van den binnenberm nog al te wenscheu zou over laten. -ff- Met de onteigening ten behoeve van den spoorweg Zwalawe-'s Bosch zal dezer dagen een begin gemaakt worden. Tot aanvulling en verbetering van vroegere berichten over de nieuwe briefkaarten diene het volgende De tegen 1 April in te voeren briefkaarten zijn gemaakt, wat tint en grootte betreft, naar het model der Franscheen wel 9 cM. breed bij eene lengte van 14 cM. De adreszijde der binnenlandsche is rose, die der buitenlandsche zeer licht blauw, beiden be drukt met den bij de wet bepaalden poststempel in ultra marin. De keerzijde is wit. Op de dubbele briefkaarten zijn de oneigen lijke aanwijzingen „vooruitbetaald antwoord" en „antwoord betaald" vervangen door „met be taald antwoord" en betaald antwoord". De let tertype die zeer scherp is uitgevoerd, is bastaard elsevier. Deze briefkaarten munten uit door sierlijkheid en fraai carton. De teekening van het Rijkswapen is evenwel, evenals op de oude, in strijd gebleven met de wet van 24 Augustus 1815, Staatsblad no 46, en de resolutie van den minister van financiën van 11 October 1816 P P P no 64, aangezien het devies „Je Maintiendrai", 'twelk niet bij het jijkswapen behoort (enkel bij dat van Z. M. den Koning) evenmin als de hermelijnen mantel toch op den kaartstempel voorkomt. Aan de champagne-bar in het volkspaleis te Amsterdam werd op het watersnoodfeest voor een glas schuimenden wijn f100 geofferd. De opbrengst van den verkoop in de winkeltjes loopt van ruim vier tot ruim zestienhonderd gulden per winkeltje. De heer Van Laar uit de Kalverstraat heeft 4000 oesters verkochtdat wil zeggen, ten ge schenke gegeven. Van A. R. kwam als bate voor het feest in f 200 van den Russischen gezant bij ons hof f 100 en van de rijtuigvereeniging f94.70, de opbrengst van het vervoer naar en van het volkspaleis. Van de winkeltjes bij de Fancyfair, zegt het Nieuws v. d. Dag Men zag crom met onze nationaliteit te beginnende bevallige Friezinnedie ons van wafelen en warme punch bediende, de schoon gevormde Zeeuwsche, de Brabantsche, de Over- ijsselsche enz.alle in keurige kleederdracht. Een Russinne schonk echte Russische thee, eene Italiaansche verkocht frutti d'Italia, fijne zuide lijke vruchten Elzasserinr.en, Spaansche gepoe derde dames uit den tijd van madame de Pom padour, jonge meisjes in 16e ceuwsch Vlaamsch en Hollandsch kostuum, dat een De Keyzer zou hebben doen watertanden. Er wareu er in het rijke oud-Duitsche kostuum, dat aan eene schil derij van Makart ontleend scheen, en figuurtjes die uit de lijst eener schilderij van David Bles waren weggeworpen. En dan de XVII eeuwsche „kneip" Daar zat men in de omgeving uit dien tijd aan eikenhouten tafels, en naast kasten van ge- sueden houtde wanden versierd met gobelins, gedreven koperen schotels tinnen schenkkannen en kostelijk porcelein. De verlichting was daar enkel met de oud-Hollendsche vetkaars en het effect hoogst phantastisch. Geen wonder zoo deze „wijnkneip" druk bezocht was en men op sommige oogcnblikken geen stoel of roemer wijn bemachtigen konwant de knechts die hier zeer eigenaardig in het costuum van dien tijd gestoken waren een grijs pak met roode stree- pen en kaproenkwamen handen en beenen te kort om de middeleeuwsche dorstigheid, waar mede daar onze tijdgenooteu behebt waren te laven. Voor het groote souper van Zomerdijk Bus- sink waren een 500tal kaarten genomen, en dat de stemming aan dezen disch opgewekt en zeer aangenaam was, laat zich gemakkelijk verklaren, Intusschen laat het aantal van hendie op andere wijzen zich in de velerlei restauratiëu van Volksvlijt verkwiktenzich op duizenden begrooten. Na afloop van het souper, tusschen 2 en 3 ure 's nachtswerd als bij verrassing eene vën^ dutie gehouden van verschillende zaken. Voor 6 oesters werden evenveel guldens betaald, een partij Edammer kazen gold schandelijk hooge prijzen champagne was zeer gevraagd en gewild, al wat verkoopbaar was kwam onder den hamer sommige zaken werden zelfs twee- en drie maal verkocht. Kortom, de money-makerij werd op groote schaal hervat en tot aan den morgen voorigezet. Dat op deze wijze nog honderden guldens geïnd zijn is zeker, Hoeveel Dit is nog met geen mogelijkheid tc bepalen, Men sohat de opbrengst op ruim een ton gouds. Zaterdagavond 16 Januari vervoegde zich bij K. T., bouwman te Loonsehendijk, gemeente Loonopzand, zekere persoon zich noemende B, De Graaf var. Sliedrechten voorgevende, dat hij een neef van genoemden T. was en rent meester van eene groote hoeve in Belgie, voor welke hij op zeer voordeelige voorwaarden een zetboer en een boschwachter zocht en T. ver zocht eene dier betrekkingen te willen aanne men. Toen deze weigerde die te aanvaarden noodigde hij hem uit om hem daarvoor geschikte personen te helpen vinden, en hem verder be hulpzaam te zijn bij den aankoop vqn veertig koeien en tien paarden, waaraan T. veel geld zou kunnen verdienen. Ook gaf hij voor dat hij met een heer in Duitschland eene mijn had aangekochtdie zilver, lood, zink en kristal inhieldvan welke delfstoffen hij aan T. stukjes vertoonde. De Graaf werd door T. vijf dagen goed onthaaldwaarna hij dezen mededeelde dat hij er in geslaagd was een zetboer en een

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2