Nummer 20. Donderdag 10 Maart 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, F E U IL L E T 0 N. w rn„ BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Yerstootene. Engeland. J- Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden nz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Hoewel in liet hooger beroepingesteld tegen het vonnis der Kortrijksche rechtbank in het bekende correctioneel proces in zake de ongere geldheden te Heule geen nieuw getuigenverhoor heeft plaats gehad heeft het hof van appèl te Gent toch achtereenvolgens vier zittingen aan deze zaak gewijd voor liet aar.hooren van het uitvoerig rapport van den raadsheer-rapporteur, het requisitoir van het openbaar ministerie en- de pleidooien der twee verdedigers der beklaag den. Het hof heeft zijne uitspraak bepaald op Woensdag 16 Maart a. s. Weder is een jong Belgisch officier, die zich bij eene der expedities tot exploratie van Miaden-Afrika had aangesloten het slachtoffer van het moorddadig klimaat geworden. Gisteren is het officieel bericht te Brussel ontvangen, dat de 2 9-jarige luitenant der artillerie de Leu te Taborak aan de Congo, in den loop dezer maand, tengevolge van dissenterie overleden is. De tweede constitueerende vergadering van de Panama-kanaal-maatschappij is hier gehouden en daarin heeft de heer de Lesseps zijn tweede verslag nitgebrachtwaaraap. the Times bereids het volgende heeft ontleend Er zijn thans 102.230 aandeelhouders. Daar van bezitten 80 839 een tot vijf, 19 143 zes tot twintig en 32,080 twintig tot vijftig aandeo- len. Onder hen bevinden zich 16000 vrouwen. Na geconstateerd te hebben dat het kanaal zeker in 1888 gereed zal zijn, zegt de heer de Lesseps dat de landengte bestaat uit een vaste laag aarde en steen over een lengte van 65 mijlen. Langs den geheelen weg zullen levens middelen te verkrijgen zijnliggen steden en dorpen welker bevolking moet toenemen; overal is water en met den spoorweg begeeft men zich in drie uren tijds van den eenen oceaan naar XXVIll. Hoe mrs. Routh zich omtrent den armband gedraagt. „Ik ben overtuigd dat de armband meer waard is dan die som'', hernam Harriet. „Ik geloof zelfs dat hij meer dan tweehonderd pd. waarde heeftdoch men kan dergelijke zaken niet naar hare wezenlijke waarde beoordeelen. Het is voor Stewart van het grootste belang het geld te hebben maar er zijn ook voorzorgsmaatregelen te nemen." „Voorzorgsmaatregelen mrs. Routh welke maatregelen De armband is mijn eigendom en ik kan hem verkoopen aan wien en waar ik wil." Harriet zag hem met een doordringenden blik aan zij dacht er over nain hoever zij hem leiden kor. tot op welke hoogte hij geloof zou schenken aan hetgeen zij hem zou voorhouden. De uirdrukking van zijn gelaat was geruststellend en zij vervolgde „Natuurlijk is die armband uw eigendom en kunt gij hem verkoopen, wanneer gij alleen op u zeiven acht hadt te slaan. Maar gij moet aan uwe moeder ook der.ken." „Aan mijne moeder! Hoe zoo? Zij heeft mij dien armband onvoorwaardelijk afgestaan." „Zeer goed", hernam Harriet, „maar gij weet misschien nietdat diamanten van zulk eene groote waarde als dezebekend zijn en dat men weet wie ze gekocht heeft en wien ze be- hooren even goed als men de koopers en eige naars van harddravers kent. Ik geloof dat het onverstandig zou zijn den armband in Londen te verkoopen, want gij moogt vast gelooven, dat elk groot juwelierwien gij deze juweelen aan biedt ze ook kent. Het zou zeer onaangenaam en zelfs gevaarlijk voor uwe moeder zijn, zoo men de diamantendie mr. Carruthers gekocht den anderen. Al de gedeelten van de door te graven gronden zijn onderzochtFransche aan nemers hebben te Suez geieerd hoe men het zuinigst in weeke aarde werken kan en te Cherbourghoe men het met onderzeescbe klip pen moet aanleggen. liet is bij uader onderzoek gebleken, dat ni.it 75 millioenmaar 72,500 000 kubiek el zullen moeten worden uitgegraven, waarvan 44 500 000 bestaand uit alluvialen grond en 28 millioen rots. De kosten voor het kanaal met al zijn toebehoorenzoodat het voor het verkeer kan worden opengesteld, zullen in het geheel 512 millioen frans bedragen. Den ln Februari jl. is gelijk men weetmet den arbeid een begin gemaakt, en sedert den 6n Januari de eerste afdeeling ingenieurs enz. vertrokheeft elke volgende boot meer personeel en materiaal mede genomen. Tegen October zal de groote door graving te Culebra beginnen nog vóór het einde van het jaar zou het bassin van het kanaal in de lagere gedeelten worden uitgegraven en de baai van Colon voor het toegangskanaal worden uitgediept. Er zullen in het drukste van den arbeid niet meer dan tusschen de acht- en tien duizend werklieden noodig zijn die naar men verwachtgemakkelijk uit de kleurlingbevolking van Columbia en West-Iudië zullen gevonden worden. Eindelijk heeft men kennis gekregen van het ontwerp der Commissie van den senaat be treffende de nieuwe rechterlijke inrichting. Het bepaaltin strijd met de beslissing dar kamer, dat de rechtbanken die in de laatste vijf jaren minder dan 150 vonnissen bij contradictoir debat jaarlijks gemiddeld gewezen hebben, zullen wor den opgeheven, behoudens enkele uitzonderingen. Zoo ook heeft de regeering het verlangd. Doch de kamer van afgevaardigden beheeracht door plaatselijke invloedenheeft dit artikel doen vervallen en er de bepaling voor in de plaats gesteld dat de bedoelde rechtbanken en ook andere met minder personeel zullen worden bezet. had, hier te koop aanbieden wilde. Geen eerlijk juwelier zou ze koopenzonder hem daarvan kennis te geven. George zag er bij het vernemen hiervan zeer verlegen uit Hij twijfelde geen enkel oogenblik aan de juistheid van Harriets woorden en de hem voorgehouden gevaren. „Ik begrijp u", hernam hij na eenig stil zwijgen „maar wat dan Ik moet den armband verkoopen om geld te hebben. Eenige dagen vroeger of later maken geen onderscheid met betrekking tot Routh. Ik kan en mag geen uitstel dulden mrs. Routh. Het is van u zeer edelmoedig er aan te denken aan welk gevaar ik mij ga blootstellen, maar „Het is geen gevaar waaraan gij, maar waar aan uwe moeder wordt blootgesteld", viel zij hem in de rede. „Betrof het u alleen dan zou ik misschien om Stewart er in bewilligen, dat gij het gevaar op u naamt", voegde zij er met eene onbeschrijfelijke teederheid bij. „Doch uwe moeder heeft voor u reeds zooveel gedaan en geledenen haar moeten wij sparen, zelfs wanneer Stewart daarom nog een of twee dagen verborgen moest blijven. Overhaast u daarom niet. Ik denk u een raad te kunnen geven." „Spreek, mrs. Routh", hernam Georgedie de tecdere zorg voor zijne moeder, door Harriet aan dan dag gelegd, op lioogen prijs stelde. Spreek, mrs. Routh; ik zal alles doen, wat gij goedvindt." „Ik weet dat er te Amsterdam een groote handel in diamanten gedreven wordt", begon Harriet. „De handelaars zijn meest joden, maar geen eigenlijke juweliers. Zij bandelen alleen in ongeze'te steenen, en daar zult gij zonder moeite de diamanten kunnen verkoopen. In Londen gaat dat zoo niet. Zoo gij naar Amsterdam giugtdan zoudt gij Stewart of mij. onder een nader te bepalen adres, het geld binnen twee dagen kunnen zenden. Is er iets dat op het oogenblik uw verblijf te Londen noodzakelijk maakt De onafzetbaarheid der rechterlijke macht die in hel ontwerpgelijk de kamer het had aangenomen voor een jaar zou worden geschorst, is door de commissie van den senaat gehand haafd. Zij bepaalt in een der artikelen dat de leden der magistratuur bij de rechtbanken en hoven in Frankrijk en in Algerie oriafzetbaar zijn. Een ander artikel zegt dat staatkundige ma nifestation adressen adhaesiën welke ook voor de rechtelijke beambten en voor magistraals personen recht sprekend" uit hunnen naam verboden zijn. Onlangs is gemeld dat de regeering niet zou toelaten da' geestelijken van niet erkende orden gedurende de vasten in de kerk prediken Dat is onjuist. De Parijsclie katholieke bladen hebben eene lijst bekend gemaakt van de vasten predike's, en daaruit is gebleken dat bedoelde geestelijken wel degelijk van den kansel het woord zuller. richten tot de geloovigen. Zoo zullen twaalf Dominikanen te Parijs en drie en veertig hunner in de provinciën prediken. Men zegt dat de regeering hun aanvankelijk niet heeft willen veroorloven in hun ordeskleeding op den kansel te verschijnen maar door tusschenkomst van den pauselijken nuntius is zij van dit besluit teruggekomen De correspondent van de Standard meldt in een telegram van Zaterdag avond uit Prospect- Hill, dat het de laatste 24 uren aanhoudend had geregend. Het Engelsche kamp was onder- geloopeti en bij de afzending van zijn bericht waren de Ingogo en andere rivieren zoodanig gestegen, dar de weg naar Newcastle geheel was afgesneden. Het 58e regiment had dan ook den marsch naar die plaats niet kunnen volbrengen. Er viel aan geen troepen beweging te denken zoolang de regen aanhield en de rivieren niet gedaald waren. Ik heb redenen om te gelooven, zegt de cor respondent verder, dat de strijdmacht der Boe- „Ncui, niets", hernam George. „Wat mijne bezigheden aangaat zoo kan ik binnen een uur vertrekken. Ik behoef slechts voor ik iets anders doehet dringendste van alles in orde te brengen." Een diepe zucht en een kleine blos drukten den indruk uitwelken deze woorden op Har riet maakten. „Doe dat, mr. Dallas", hernam zij ernstig. „Het spijt mij bij u tot spoed te moeten aan dringen het klinkt zoo baatzuchtig, en Stewart zou als hij hier was, de verlegenheid waarin hij zich bevindt, veel lichter opnemen, dan het mij mogelijk is maar gij kunt het niet ge looven, hoe dankbaar ik u zijn zou, wanneer gij de zaak zooveel mogelijk mocht bespoedigen." De biddende toon harer stem en de bijna smeekende uitdrukking harer oogen troffen Ge orge allerpijnlijkst en hij haastte zich haar de verzekeringen te geven dat hij al hare voor schriften nauwkeurig zou volgen. „Ik gevoel mij zoo ongelukkig als hij niet bij mij is, mr. Dallas", zeide Harriet. „Dan gevoel ik mij zoo eenzaam en beangstdat elke be spoediging der zaak die uwe moeder en haar zoon niet in gevaar brengt, voor mij eene ware weldaad is." „Morgen reeds vertrek ik, mrs. Routh", zeide George. „Ik geloof dat gij gelijk hebt en Am sterdam vmr deze zaak de meest geschikte plaats is. Wel zou ik gaarne Routh vooraf gesproken hebben maar als dit niet kan zijn, dan is het ook goed. Laat eens zien. Amsterdam zoo veel ik weet is er meermalen elke week gele genheid per stoomboot naar Rotterdam. Wacht, ginds ligt een reisgids die zal ons spoedig de noodige inlichtingen geven." Eei. Hortsachtige onrust en ongeduld drukten zich op Jtia.'-'ets gelaat uit, zoodra Geoige met den rug naar haar gekeerd stond om van een tafeltje met circulaires, rekeningen en prospec tussen den bedoelden reisgids te krijgen. Terwijl hij het boekje doorbladerde, drul' zij de gebalde ren in het kamp van Lang-Nek-pas op het oogenblik de sterkte van 3000 man niet te boven gaat; maar de Boeren rekenen er ook op, dat er nog vooreerst geen aanval op hen zal worden gedaan. Velen zijn daarom tijdelijk huiswaarts gekeerd. Doch wanneer het tot ern aanval^komt, kan men verwachten, dat er ruim 5000 man zullen staan om hunne positie te verdedigen. De inboorlingen hadden hem verteld, dat de Boeren in het laatste gevecht veel meer verliezen hadden geleden dan zij hebben gezegd en dat het werkelijke cijfer een 60 man moet zijn ge weest. Zijn inziens valt er niet aan te twijfelen, dat d* meerderheid der Boeren voor een Zuid-Afri- kaansche confederatie met volledige autonomie der Transvaal. Dit denkbeeld schijnt hem evenwel niet toe te lachen, omdat alles dan zou ncderkomen op eene feitelijke onafhankelijkheid van hun land, met het recht om op hun eigen manier jegens de inboorlingen te handelen. Verder meldt hij nog, dat er geld en kleeren zijn afgezonden naar de Engelsche gevangenen. 1 >eze verklaarden, dat zij bij de Boeren zeer goed werden behandeld en ook overigens niet te kla gen hebben. Aan het slot van zijn telegram zegt hij, dat men in den eersten tijd niets belangrijks kan tegemoet zien, daar generaal Wood niet dezelfde fout zal begaan, die eenmaal begaan is, namelijk van met een onvoldoende strijdmacht een aanval te wagen. De correspondent van de Times" geeftuit Durban bericht, insgelijks van Zaterdag. Ook hij klaagt over zwaren regen, hoogen waterstand en daardoor veroorzaakte vertraging in het opmar- cheeren der versterkingstroepen. Intusschen liep er een gerucht, dat generaal Wood van plan was het kamp te Mount Prospect op te breken en op te rukken. Het voornaamste wat deze berichtgever meldt is: dat de jongere burgers in den Oranje-Vrij staat in den laatsten tijd uiterst vijandig jegens de Engelschen ziju geworden. Tot zoover wat het oorlogstooneel zelf betreft. vuisten op hare knieen, als moest zij zich met geweld bedwingen hem het boek niet uit de handen te rukken. „Hier staat het", zeide George eindelijk. „Morgen vroeg ten zever, uur vertrekt de „Argus" naar Rotterdam. Dat is wat vroeg. Laat ons verder zien naar de volgende gelegenheid. Eerst Donderdag op denzelfden tijd. Dat is te laat," Harriet zat met gespannen aandacht en een bleek gelaat, doch zij bedwong haren angst. „Ik heb hem zoo ver gebracht, als ik het wagen mag", zeide zij in zich zei ven „het overige moet ik aan het toeval overlaten." En het toeval deed het overige. „Het best zal zijn zoo ik morgenvroeg ga mrs. Routh", vervolgde George. „Mijn koffer is gepakt en hoe eerder die zaak uit de voeten is des te betervoor dien tijd heb ik toch geen rust." Met een enkel woord keurde Harriet dit plan goed. „Er is echter nog een bezwaar", zeide Dallas. „Ik heb geen geld. De redactie van de „Mer- curius" is mij wel driemaal meer schuldig dan ik noodig heb maar dat kan ik eerst morgen ontvangen. Ik zal du3 tot morgen wachten, en dan over Ostend moeten gaan." Harriet zag hem aan. Hare wangen waren bleek en in hare oogen lag eene bijna dreigende uitdrukkingmaar hare stem drukte niet de minste ontroering uit. „Het ware eene dwaasheid daarvoor tijd te verzuimen en de reiskosten te verhoogen", zeide zij op haren vriendelijken toon. „Ik heb'altijd nog een kleine spaarpenning voor onvoorziene gevallen. Het geld dus kan ik u geven en gij kunt het mij toezenden, als gij Routh de honderd veertig pond zendt", voegde zij met een gemaakt lachje er bij. Woidt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1