Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Voor 't overige geven de Londer.sche bladen verslag van het afscheid van generaal Roberts, die Zaterdag aan boord van de Balmoral Castle naar de Transvaal is vertrokken. Aan muziek, eerewachten en andere militaire honneurs heeft het hem op weg naar het schip niet ontbroken. De minister van oorlog en verschillende burger lijke autoriteiten hebben hem een afscheidsgroet gebracht. Te Bath werd hem te midden eener talrijke volksmenigte een adres van hulie aan geboden. Maandag deelde Childers in het lagerhuis mede, dat generaal Wood en Joubert een wa penstilstand gesloten hebben tot 14 Maart te middernacht, ten einde Kruger in de gelegenheid te stellen op de door wijlen generaal Colley gedane mededeelingen te antwoorden en verder om andere mededeelingen te doen. Aan de Engeischen is toegestaan voor acht dagen lang proviand aan de belegerde garnizoe nen te doen toekomen. De Boeren eischen nog altijd hur.ne onaf hankelijkheid en amnestie voor alle hoofden. Maandag voormiddag liep er te Londen een gerucht dat de minister van oorlog per te legraaf bericht had ontvanger, dat generaal Wood bij een aanval op de Boeren gesneuveld was. Zoodanig bericht is bij het ministerie van oorlog niet ontvangen. Het gerucht kan als een ver zinsel worden beschouwd. Lytton's voorstel om Candahar niet te ontruimen, is met 165 tegen 76 stemmen aan genomen eene meerderheid dus van 89 stem mer. tegen de regeering. Wanneer het op loslaten aankomt is, ziet men, John Buil vast houdender dan ooit. De Iersche graafschappen Clare, Galway, Leitrim, Kerry, Limerick, Maid, Roscommon en Sligo, benevens een deel van Cork zijn, krach tens beschikking van den onderkoning aan de bepalingen der dwangwet onderwerpen. Inhech tenisnemingen hebben nog niet plaats gehad. De Daily News meldt dat er zaterdagavond in het kabinet geen verschil var. meening be stond omtrent de gedragslijn, die tegenover de Boeren moet gevolgd worden. Roberts (zegt het blad) is de drager van vredesvoorstellen zoowel als van oorlogswerktuigen. Het lijdt geen twijfel of den Boeren zullen zoodanige voorwaarden worden aangeboden, als Engeland s eer vordert, opdat het onwetend begane onrecht wtder goed gemaakt cn de otiafhankelijkhein van de inge lijfde republiek hersteld worde onder zoodanige waarborgen als waarmede de Boeren zeiven zich bij voorbaat voldaan hebben verklaard. De regeering heeft besloten Dillon te ar resteeren omdat hij in zijne jongste redevoering in Ierland elkeen, die zich tegen de land league aankantte, met een maatschappelijkcn banvloek bedreigde. De Hawaiian Gazette (Sandwich eilanden) be vat een beschrijving van de uitbarsting van de Mauna Loadoor een dame, die den berg heeft beklommen. Eerst had men een punt bereikt zijdelings boven het ondereinde van den lava stroom die van boven komende in de nachte lijke duisternis er uit zag als een onbewegelijk geworden bliksemstraal. Maar nog merkwaardiger was de aanblik, toen het gelukt was den lava-stroom aan het beneden einde op een achttal meters afstand te naderen. Langzaam schreed de vloeibare rots voorwaarts, op zijne oppervlakte reusachtige steenblokken van tonnen gewicht medevoerende al3 een schuitje op het water. De geheele voorste rand was een lichtende roode massa solide rots onophoudelijk van de hooge massa afbrekende en naar den voet rollende om zelf weder bedekt te worden door een nieuwe avalanche van witgloeiende rots en zand. De geheele massa was aan den voorsten rand van 12 tot 30 voet hoog. Over dag zag men geen vuur noch gloeiende lava maar de witte naderende lijn van rood gloeiende steenen en- slakken. Deze laatste gleden soms langs de blokken naar beneden als watermaar welbezien be staande uit roodgloeiende korrpls. Van boven zag de massa dof steenrood. Zij ging langzaam maar onweerstaanbaar voort. Behoudt zij hare richting zonder den vroegeren lavastroom van 1855 te gaan volgen waar zij dien ontmoet, dan zal zij op haar weg een diep ravijn ontmoeten, en haar voortgang naar de stad Ilo-Ilo worden gestuit. Te Napels is een persoon gevangen genomen, die letterlijk handel dreef in Italiaansche kin deren. Hij heet Rao Domenico Antonio di Laurenzana en was er steeds op uit schoone welgevormde jongens en meisjes op te sporen liefst uit den behoeftigen stand Dan ging hij naar de ouders toe en beloofde hun gouden bergen voor de toekomst wanneer zij hem hun kind voor eenigen tijd wilden afstaan. Vond hij een gewillig oor, dan liet hij de onwetende menschen een papier teekenen waarbij de kin deren voor den tijd van zes jaar geheel zijn eigendom werden, tegen een uitkeering van vier lire per maand. De op deze wijze gekochte jongens en meisjes nam hij mede naar Parijs en gebruikte ze meestal om tot model te dienen ▼oor schilders en beeldhouwers. Aan dezen voordeeligen handeldien hij reeds geruimen tijd straffeloos gedreven had, is nu een einde gemaakt. Uit Napels wordt bericht, dat eene aard beving het eiland Ischia geteisterd heeft. Het dorp Casamicoiola is totaal vernield 200 huizen zijn ingestort. Zeventig lijken heeft men reeds opgedolven en 65 personen min of meer zwaar gewond, zijn naar een gasthuis gebracht. Men gelooft dat er wel 300 slachtoffers zijn. Wegens verdenking dat de pest te Bagdad heerschtis er eene quarantaine opgelegd aan de schepen uit Turkije, Egypte en de Perzische Golf. De Agence Russ ontkentdat Rusland Merw zou hebben bezet. Zij zijn nog niet verder ge komen dan tot Arkhabad. In 't Engelsche parlement heeft vice-minister Dilke verklaard geen bericht te hebben ontvan gen dat de Russen Merw hebben bezet of zullen bezetten. Van de duitsche koloniën aan de Wolga komen bij voortduring de treurigste berichten van de aldaar heerschende ellende. Wel is waar is de nood in de noordelijke gedeelten eenigs- zins gelenigd door de hulp zoowel van de zijde der regeering alsook door particuliere bijdragen, in de nieuwere zuidelijke koloniën is de ellende daarentegen des te grooter. Daar is de omvang van de ramp niet te overzien. Reeds worden sleden vol slachtoffers van den hongertyphus naar de steden gebracht. Het evangelisch comité voor oorlogs-lazaretten dat alle pogingen in het werk stelt om de ramp te bestrijden ontvangt uit Lessnoi Karamysch onder anderen berichten, die alle beschrijving te boven gaan. Het eretal der gezinnen aldaar die niet meer in hun onder houd kunnen voorzien en letterlijk niets meer bezitten, zelfs geen brood of aardappelen, is zoo groot, dat er, ondanks alle liefdegiften, niet meer middelen voorhanden zijn dan om slechts op enkele dagen in de maand brood te verschaffen, zoo men niet spoedig den geheelen voorraad verbruiken wil. Lessnoi Karamysch telde 230 familien met ruim 1400 zielen. De hulpmid delen staan daar gelijk overal onder beheer van den geestelijke die met de verdeeling belast is. Deze had zijn voorraad zoo verdeeld dat zij tot Mei strekken kon, maar hij kan dientengevolge ook slechts 10 pond meel per hoofd en per maand uitdeelen. lntusschen zijn er van elders nog 70 behoeftige gezinnen bijgekomen. "Werk is nergens te vinden alle bedrijven staan stil, omdat niets te verkoopen is. Vele mannen zijn door den honger zoo verzwaktdat zij niet meer werken kunnen. Ziekten nemen vreeselijk toe overal heerschen dyssenterie en typhus. De scholen staan ledig. Zaaizaad voor het voorjaar is nergens te vinden. Het grootste gedeelte der wintervelden is onbebouwd gebleven. En dit is het geval over het geheele Wolgagebied. Kletschalnikow, de agent der geheime politie, die onlangs gevangengenomen is als spion der nihilisten en de persoon die met hem tegelijkertijd gevat en een handlanger van gene raal Mesenzews moordenaar is hebben, naar men verneemt belangrijke onthullingen omtrent de nihilisten gedaan. Het is bekend dat nu en dan lieden vermoord werden die als nihilisten bekend stonden en die door hunne makkers verdacht werden van verraad. Het is nu geblekendat als een of ander nihilist zijn kameraden aan de geheime politie verried hun daarvan door Kletschalni— kow mededeeling gedaan werdzoodat hij al deze moorden op zijn geweten heeft. Ook het herhaalde mislukken van huiszoekingen bij ni hilisten is aan hem te wijten. Garfield en Arthur zijn op plechtige wijze geinstalleerd respectievelijk als president en vice- president der Noord-Amerikaansche Unie. Onder begunstiging van schoon weder werd een groote optocht gehouden en de President geleid naar het kapitool en vervolgens naar de vergaderzaal van den senaatwaar het nieuw gekozen lichaam zich had georganiseerd. Hierna begaf men zich andermaal naar het Kapitoolwaar Garfield eene zeer toegejuichte inwijdingsrede hield en den eed aflegde. In optocht geleide men hem terug naar zijne ambts-woninglangs een weg, die met triomfbogen vas versierd. In zijn. rede gaf Garfield een overzicht van den vooruitgang der republiek gedurende haar honderdjarig bestaan. Hij wees op de weldadige gevolgen van de vrijverklaring der slaven en drong zeer aan op uitbreiding van het onderwijs. Wat het muntstelsel betreft gaf hij de hoop te kennen dat tusschen de handeldrijvende natiën eene overeenkomst zou tot stand komen op den grondslag vau den dubbelen standaard. Onmid dellijk zou hij de aandacht der regeering vestigen op de noodzakelijkheid om, wat het Panamakanaal betreft, de belangen van Amerika te waarborgen. Hij was het volkomen eens met zijn voorganger Hayes, dat aan de Yereenigde staten het opper toezicht toïkwam over elk kanaal van dezen aard. Ten slotte wees Garfield op de noodza kelijkheid om maatregelen te nemen tegen de verderfelijke veelwijverij der Mormonen. Congres en senaat hebben zich hierna voor onbepaalden tijd verdaagd. Tilburg, 9 Maart 1881. Bij kon. besl. zijn bij de dd. schutterij alhier benoemd: Tot Isten luit. kwart. N. P. J. üaa- men tot kap. M. J. J. H. Lommen en H. C. H. Van Roesselbeiden thans 1ste luit,tot len luit, P. J. Van den Bergh Jr. en J. M. van den Elzen beiden thans 2e luit.; tot 2en luit. K. Bes en J. J. Deen. Ongeveer 9 ure Zondag avond ontstond er brand ten b' van Verhoevenop den hoek van de Veldhoven, onder Tilburg. De brand deelde zich spoedig aan 2 belendende huizen en schuur mede, zoodat alles spoedig een prooi der vlammen werd. Door het omstorten van een muur geraakten eeuige personen onder het puin waaruit heden twee levenloos te voorschijn zijn gehaald. Waalwijk, 9 Maart 1881. Het Recueil maakt thans de sedert geruimen tijd reeds aangekondigde territoriale indeeling van het rijk en daarmede samenhangende reor ganisatie der verschillende wapens openbaar, die bij kon. besluit var. 14 Februari 1881 zijn vast gesteld. De garnizoensveranderingendie als gevolg van deze reorganisatie met 1 April a. s. zullen plaats hebben ziju de volgende De hoofdadministratie van het 2de regiment infanterie wordt in Maastricht gevestigddie van het 3e reg. in Bergen op Zoom die van het 4de reg. te Leiden. Van het Ie reg. hu zaren komt het 5e escadron van Haarlem te Zutfen het depot-escadron en de hootdadraini- stratie van Leiden te Amersfoort in garnizoen van het 2e reg. de staf van 's Bosch het le en 2e escadron van Breda te Venlohet depot- eseadron van Venloo te Haarlemvan het 3e reg. het le escadron van Bergen op Zoom te 's Hage en het depot-escadron van 's-Hage te Leiden. De staf van het 1ste reg. veldartillerie verhuist van Arnhemde 3de en 4de batterij van Amersfoort naar Utrechtde 5de en 6de batterij van Arnhem naar Amersfoort. Van het 2de reg. veldartilleiie gaan de 1ste en 2de bat terij van Arnhem naar 's-Hagevan het 3de reg. de 5de en 6de batterij van Zutfen naar Bergen op Zoom. De staf en hoofdadministratie van de beide batterijen en van het korps rijden de artillerie gaan van Amersfoort naar Arnhem. De standplaatsen van nieuw opgerichtte staven en onderdeelen worden als volgt bepaald 1ste reg. veldart. staf le afdeeling Utrecht, id. 2e aideeling Amerfoort2e reg. veldart. staf le afdeeling 's-Hage id. 2e afdeeling Leiden 3de reg. veldart. staf en hoofdadministratie Breda id. le afd. Roermond, id. 2e afd. Bergen op Zoom 3e en 4e batterij en le en 2e kompagnie trein Breda rijdende artillerie insrtuctiebatterij Arnhemstaven en hoofdadministratiën le reg. vesting-art. Utrecht, 2e Naarden, 3e Gorichem, 4e Helder. De mouvementen zullen zoodanig moeten ge regeld wordendat zij vóór of uiterlijk op 9 April a. s. zijn afgeloopen de nieuw opgerichte staven moeten op 1 April hunne standplaatsen innemen De ijzelgeholpen door eenigen wind, heeft Zaterdag groote schade aan den telegraaf hier te lande toégebracht en dientengevolge ook be lemmering van het spoorwegverkeer doen ont staan waarvan vooral de middagtrein Rijuspoor van Rotterdam naar Amsterdam het slachtoffer werd. Ten 3 ure van Rotterdam vertrekkende, moest men ten half vijf te Amsteidam aankomen en had zonder bezwaar ten 4.10 ure Loenen bereikttoen de links en rechts neerstortende telegraafpalen het voortzetten van de reis be letten. Men hield aan de laan van Loenen stil. Een heel eind verderaan gene zijde van het station Loenen-Vreeland stond op het linker spoor de van Amsterdam komende trein met behulp van een drietal arbeiders meer waren er niet besehikbrar aan het werk om dat spoor van de draden en palen te zuiveren, waarin men na verloop van geruimen tijd mocht slagen. Die trein zette de reis voort maar de van Rotterdam komende trein bracht het slechts tot aan het slation Loenen-Yreeland en was genoodzaakt daar te stoppen vermits de eene paal na den anderen omviel of braktotdat tenlaatste tusschen Loenen-Vreeland en Abcoude het geheele materieel van de telegraaf vernield was. De reizigerswel meer dan lionderd per sonen moesten den trein verlaten men had een goederentrein in den rug die echter bij de laan van Loenen tijdig tot staan werd gebracht. Na verloop van een uur werd kennis gegevendat wie te Loenen-Vreeland zekerheidshalve wilde blijvendat kon doen maar dat de trein met de overigen eene poging zou wagen om zich er tot Abcoude door heen te slaan. Aan dat voor nemen is gevolg gegeven maar na verloop van weinige minuten was men genoodzaakt op Loe- nen-Vreeland terug te keerendaar de rails met telegraafdraden en palen als overdekt waren. Om hulp te telegrapheeren was onder dergelijke omstandigheden onmogelijkdaar er m alle richtingen contact was hetgeen zeggen wil dat de telegraafdraden in alle richtingen op en over elkander lagenwaardoor het seinen ondoenlijk was. Zoo bracht men te midden van regen sneeuw en wind door tot half acht uur, toen het bericht kwam dat men er in geslaagd was dra den en palen naar den slootkant te werken. Men stapte weder in en met groote. behoed zaamheid de hoofdconducteur nam op de machine plaats aanvaardde men in de duister nis den tochtdie gelukkig zonder verder on geval ten einde kon worden gebracht. Men had echter nog tweemaal openthoud. Op eenigen afstand van Amsterdam kwam ten 8 ure dan toch eindelijk een locomotief opdagen om naar den trein te zoeken dien men sinds half vijf vermistezonder te weten of hij al dan niet was verongelukt. Naar het onr .'.eel der reizigers had men uit Amsterdam, terstond hulp moeten zenden, hetgeen l»».:5a het linker spoor, dat vrij was en waarlangs uit Amsterdam eerst ten halt acht een trein behoefde te passeeren met het grootste gemak had kunnen geschiedeu. Stel dat de trein verongelukt waredan zouden de ge kwetsten tot in den laten avond hulpeloos zijn gebleven. Men meende dat het onverantwoor delijk wasdat men te Amsterdam geen vinger heeft verroerd om onderzoek te doen waar de trein bleef doch het kan ook zijn dat men daartoe te Amsterdam met den besten wil buiten de mogelijkheid is geweest. In elk geval, men rekende zich gelukkig heelhuids te Amsterdam te zijn gearriveerd was het dan niet ten half vijf, dan toch ten half negen ure. De aangename verrassing verbeidde den reizigers, dat aan het station geen enkel huurrijtuig aanwezig was, en buiten had de ijzel het verkeer voor voetgangers moeielijk en gevaarlijk gemaakt. Men strompelde zoo goed mogelijk voortelkander de verzekering gevendedat dit reisje lang zou heugen. Te Amsterdam was het in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hoogstgevaarlijk zich op .straat te begeven. Op verschillende plaatsen vooral op bruggen en hoeken van straten en grachten waren de steenen als gepolijst en kwam omstreeks midder nacht een ijzelregen de onbegaanbaarheid der cgen nog vergroot en. Het aantal van hen die, huiswaarts keerende, kneuzingen beliepen is dan ook legio. Onge lukkig evenwel hebben de gladheid van de hel lingen der sluizen in verband met den snerpeijf-— den winddie het op den been blijven zoo bezwaarlijk maakteneenige menschenlevens gekost. Opnieuw is de geregelde dienst tusschen Tessel en den Helder belemmerd. Donderdag kwam een strook zwaar ijs uit de Zuiderzee af drijven en werd door den hevigen oostenwind juist in en voor de haven vastgezet. De garna- lenvisschersdie in zee waren en bij hunne terugkomst aan geen ijs dachten konden niet dan met behulp van vele schipers en na uren lang tobben binnenkomen. Ook de stoomboot Ada van Hollandbenevens een paar tjalken hadden groote moeite om de haven te bereiken en konden den volgenden dag niet varen. Dezer dagen overleed te Arnhem een staf muzikant. Juist een dag na zijn afsterven kwam uit Duitschland het berichtdat hem eene erfenis van 150,000 mark was ten deel gevallen. De man heeft uit zijn eerste huwelijk een zoon in levendoch had dit kind met de moeder verlaten en was laterna den dood van deze laatste, hertrouwd. Men schrijft uit Vlissingen aan de N. R. courant. Een zorgwekkend verschijnsel voor de scheep vaart op Antwerpen doet zich voor op de hoogt# van Lielkenshoek (Belgisch gedeelte de Schelde). Het vaarwater is daar in korten tijd zoodanig opgedroogddat er met gewoon laag water niet dan 40 palmen gevonden wordt. Zes maanden geleden stond er op diezelfde hoogte nog 56 decimeter water. Het gemeentebestuur van 's Bosch is voor» nemens de werken tot watervrijmaking der stad binnen kort met kracht te doen hervatten. In de eerste plaats zal daartoe noodig zijn het maken van eene keersluis aan den mond der haven en eene uitwateringsluis met doorlaatbrug nabij de Vughterpoort, alwaar ook de rivier de Dommel zal worden omgelegd. De kosten van deze be langrijke onderdeelen van het groote werk zijn geraamd op f 164,000 Aan den heer F. A. R. Schwiep, koopman te Amsterdam is door gedeputeerde staten in dit gewest vergunning verleend tot het leggen van ijzeren sporen op gedeelten van den provin cialen weg Geldrop—MierloHelmond ten behoeve van den stoom-tramweg naar deze ge meente. Vrijdag avond ontstond er brand in da zwingelkooi te Hooüe Zwaluwe, behoorende aan J. A. De Visser. Door den feilen oostenwind viel aan blusschcn niet te denken zoodat het gebouw met het zich daarin bevindend vlas enz. spoedig een prooi der vlammen werd. Alhoe wel de schade groot iswas alles verzekerd. Gedurende den laatsten tijd werden op de Stadhouderkade te Amsterdam ten nadeele van de firma Becht en Dyserinckfabrikanten van bronswerken enz., verscheiden kostbare modellen ontvreemd zonder dat men de daders op het spoor kwam. Thans zijn echter twee opgeschoten jongens aldaar op heeterdaad betraptzij ver kochten de modellen voor zeer lagen prijzen aan een oudroest. Hun arrestatie leidde tot de ontdekking van nog een viertal medeplichtigen. Men schrijft ons uit Drunen: Naar aanleiding van een bericht uit Nieuw kuik in //De Noordbrabanter" ais zou het opge geven aantal M3 binnengespoeld zand op de akkers te Nieuwkuik te laag zijnmeld ik u daaromtrent nog het volgende Op verzoek van den burgemeester te Nieuw kuik heeft de secretaris van Drunen tevens aannemer van publieke werken met twee landlieden uit Nieuwkuik „perceel voor perceel met de kadastrale kaart in de hand,, opmetiug gedaan van het zand. De cijfers door mij ver strekt waren officieelhet totale bedrag der een voor één opgemeten perceelen. Nu kon het opmeten der „zeer onregelmatig" gespoelde heu vels en zaudbanken niet zoo heel nauwkeurig geschiedencn moest b. v. de dikte van de laag zand over een geheel perceel genomen eenvoudig benaderd wordenmaar wij blijven volhouden dat onze cijfers even goed een weinig hooger als lager dan de werkelijkheid zijn kun nen en in geen geval zoover van de waarheid dat eene nieuwe opmeting noodzakelijk is. En nu nog een vraag. Zou naast de „groote bereid willigheid" waarmee de „wakkere aannemer" van den nieuwen dijk aan het verzoek van „belang hebbenden" heeft voldaan, om een „deskundige" te zenden voor een nieuwe opmeting geen ziertje eigenbelang schuilen Het antwoord op deze vraag zal binuen betrekkelijk korten tijd gegeven kunnen worden.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2