Engeland. Portugal. Duitsehland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. BINNENLAND. Kantongerecht Waalwijk. UITVOERING EN. millioen tr, geschat, terwijl (le Printemps voor 6 a 7 millioen bij achttien verschillende assu rantiemaatschappijen verzekerd is. La France beweert dat nog voor een belang rijke som aan goederen gered is kunnen worden. Hoe groot de ramp ook zij het meest treft zij de 800 mannen en vrouwendie aan het huis waren verbonden en thans broodeloos zijn. In een bijeenkomst van den eigenaar met deze geëmployeerden heeft hij verklaarddat de Printemps opgebouwd zou worden en de hoop uitgesproken dat alles tegen het midden van het volgend jaar gereed zou zijn. Te Londen is een particulier telegram van den president van den Oranje-Vrijstaat, den heer Brand, ontvangen, waarin gemeld wordt, dat hij den 7 den 11. van Bloemfontein naar de grenzen is vertrokken, om zijne hulp aan te bieden tot het sluiten van den vrede. Hij hoopt den 13 Maart te zullen aankomen en schreef reeds aan Joubert om eene bijeenkomst te bepalen. Hij vertrouwde op eene vreedzame schikking voor het einde van den wapenstilstand. Brand is dus blijkbaar nog niet in den Lang nek, en zijGe bemiddeling, waaraan, naar thans blijkt, de wapenstilstand te danken is geweest, was dus tot nu toe slechts van schriftelijken of telegraphischen aard. De plaats, waar de aanvoerders der Engelschen en der Boeren tot bespreking der voorwaarden bijeenkwamen, was gelegen halverwege de beide linien. Vau de Engelschen waren tegenwoordig: Wood, Frassr, Maude, Thoniboraugh en Cropper; van de Boeren: Piet Joubert, nog een andere Joubert (C. J.), Dirk Uys en Fouchee. Zekere Forster diende als tolk. Oe Boeren zeiden weinig en de Engelschen hadden haast geheel alleen het woord. Het gesprek duurde anderhalf uur. De Boeren wilden eerst niet, dat de op weg zijnde Engelsche versterkingen gedurende den wapenstilstand verder naar het front zouden mogen oprukken, maar zij slaakten^ hun verzet toen Wood opmerkte, dat hij al zijn infanterie reeds bij zich had en nog alleen maai cavalerie en artillerie verwachtte, die slechts drie dagrei zen waren verwijderd. Bij den maaltijd lieten de Boeren zich uit in vredelievenden geest. Krüger wordt binnenkort verwacht om in persoon de verdere onderhandelingen te leiden. Mochten die onverhoopt afspringen, dan is Wood voornemens onmiddellijk tot den aanval over te gaan. 't Zal er natuurlijk naar wezen wat de En gelschen geven willen. Eene schikking echter, waarbij deel -n van het land onder Engelsche controle zouden blijven en waarbij de staat feitelijk een ingesloten Andorra zou worden en onvermogend de vleugels uit te slaan, zullen de Boeren niet bewilligen. Zij willen hun vroeger land en hunne vroegere onafhankelijkheid. Op het oogenblik zijn 85 wagens met provi and op weg naar de forten. Met het oog op den wapenstilstand heeft het Engelsche Transvaal-comité voorloopig het hou den van verdere meetings geschorst. In 't lagerhuis heeft Gladstone gezegd, de voorwaarden nog niet te kunnen mededeelen. Lord Churchill wil de regeering interpelleeren over het niet wreken van Engeland's militaire eer. Verscheidene ochtendbladen maken melding van een gerucht betreffende eene aanstaande kabinets-verandering. Childers zou in de plaats van Gladstone als kanselier der schatkist optre den, terwijl Hartington de portefeuille van oor log zou overnemen, en Derby als minister van Indie in het kabinet zou zitting nemen. De //Daily Nèws" acht dit gerucht minst genomen voorbarig. Uit Elmina is bericht ontvangendat koning Coffie van Ashanti niet goedgekeurd (gedesavoueerd) heeft, de door zijne gezanten op zijn last gedane eischen. Z. M. kiest^ dus eieren voor zijn geld. Hij verklaart dat hij een vriend der Engelschen is en volstrekt geen plan heeft oorlog te voeren. Als hij de comedie nu maar niet zoover drijft, dat hij de arme gezanten bij hun tehuiskomst laat onthoofden, tot straf hunner gehoorzaamheid en tot bemanteling zijner grilligheid. Want dit is wel meer gezien. Dezer dagen is een Du'tsche stoomboot met 100 landverhuizers aan boord, die den Humber opvoer naar Huil, door een ander stoomschip aangevaren en tengevolge daarvan na eenige oogenblikken gezonken. De passagiers werden allen gered op een krankzinnige na, die weigerde de kajuit te verlaten. De boot had 3000 kanarievogels aan boord, die alle om het leven kwamen. Dt keizerin van Oostenrijk schijnt zich best te amuseeren en zich niet te beklagen voor ditmaal aan Engeland boven Ierland de voor keur gegevee te hebben. Dit laatste land verliest er f300.000 bij, welke H. M. gedurende de laatste jaren aldaar jaarlijks achterliet. Haar gevolg bestaat uit 26 personen, waarvan (le voornaamste zijn prins Rudolph van Lichtenstein, gravin Testics, graaf C. Larisch, baron Nopsca, opperkamerheer enz. Zij heeft eene stoeterij van 12 paarden voor haar individueel gebruiksommigen van het edelste ras, en allen door den heer Mac Donald afgericht. Reeds renden zij meermalen met hun vorstelijke berijdster over slooten, heggen en muren, zoodat zij aan al die kleine en onbedui dende belemmeringen gewoon zijn. De keizerin houdt er ook ijverig de hand aan, dat zij hun kunsten niet verleeren; daar toch de grond door het ongunstige weer te drassig is voor de jacht, exerceert zij de edele dieren nu dagelijks in daartoe expres ingerichte plaatsen. De kamer van afg?vaardigden heeft met. 76 tegen 30 stemmen eene motie verworpen, vol gens welke de beraadslaging over het met En geland gesloten Lorenzo Marquez-tractaat ver daagd zal worden totdat de oorlog in de Trans vaal geëindigd is. De kamer heeft vervolgens met 74 stemmen tegen 19 het tractaat goedge keurd en een additioneel artikel betrekking hebbende op Zuid-Afrika. Er heerschte onder de staatkundige groepen eene groote agitatie. In den omtrek van Tholey heeft een hevige boschbrand gewoed en wel in een nieuw aan gelegd bosch. Omstreeks 250,000 stuks jonge eiken- en dennenboomen werden binnen een uur door het vernielend elementgevoed door droog gras vernield. Te Ballwyleen dorp in het Zwitsersche kanton Luzern had een partij metselaars een put voltooid van 120 voet diepteen een hun ner daalde, om het metselwerk nog eens goed na te zien tot op den bodem van den put af. Juist wilde hij zijn kameraden het teeken geven om hem weer naar boven te trekken, toen plotseling de muren van den put instortten en hem bedolven. De man werd niet zwaar_ be zeerd maar lag zoo onder het puin dat hij zich niet verroeren kou hij had een grooten steen op het hoofd een anderen op de wangeen derden onder de kin eeu zeer zwaren op de borsten ook zijn armen en beenen waren zoo ingesloten dat hij niet de minste beweging kon maken. In dien vreeselijken toestand heeft hij 98 uren moeten blijvenvau Maandagmiddags 4 uur tot Vrijdag avonds 6 uur. Mant hoewel men terstond aan het werk ging om hem te verlossen, vorderde men slechts langzaam. De man bracht een groot deel van dien tijd slapende door. Toen de ongelukkige eindelijk geheel uit zijn steenen graf bevrijd v aswerd hij terstond onder geneeskundige behandeling gesteld. Hij had geen ernstige wonden bekomen maar was geheel uitgeput en zoo zwak dat hij niet op zijn beenen kon staan. Haar alle waarschijnlijkheid zal hij echter spoedig geheel hersteld zijn. In Oostenrijk wordt thans een hoogst merk waardige tweeling vertoond. Deze tweelingkin deren leven zijn 3 jaar oud en oneindig be langrijker dan in hun tijd de Siameesche Cliang en °Eng. De Gemilli Tocei geboren in October 1877 te Loconeprovincie Turijnvan eene gezonde 19jarige moeder, vertoonen 2 volkomen ontwikkelde hoofdengeheel overeenkomende met hoofden van denzelfden leeftijd en verder 2 borstholten met hare inwendige organen. Maar van de 6de rib af zijn de beide bovenlichamen tot één onderbuik vereenigd zoodat daar in en uitwendig alles enkelvoudig is wat ook met de beenen het geval is (dus 2 stuks voor de beide kinderen). Battistade rechtscheheeft het kommando over het rechter been, Giacoma over het linker, Dat laatste been heeft een horrel voet eü daarom doen de anders krachtig ont wikkelde kinderen geen poging om te loopen. Elk kind ziethoortvoeltdenktpraat, eet, drinktlachtschreit of slaapt voor zich. De zeer zachtaardige jongens spreken verstandig ook met elkaar. Van het eiland Ischia komen treurige berich ten omtrent de aardbeving die daar plaats had; het stadje Casamicciola is bijna geheel verwoest. Men voelde er Vrijdagmiddag plotseling een hevigen schokdie zeven seconden aanhield vergezeld van een onderaardsch gerommel en eenige oogenblikken later waren 300 huizen in gestort die tal van personen onder hun puin bedolven. In de ontzettende verwarring en ontsteltenis hebben vooral de militairen zich moedig gedra gen die niet schroomden hun leven te wagen om de bewoners der instortende huizen te redden. Men heeft er onder het puin niet minder dan 126 lijken gevonden. Mannen vrouwen en kinderen lagen daar verpletterd onder de balken en steenen op de plaats waar zij zich bevonden toen de onverwachtte ramp gebeurde. Het aantal gewonden bedraagt 177. De gespaard gebleven iuwoners zijn buiten de stad gevlucht en hebben tenten in het open veld opgeslagen. Uit Napels heeft men onmid dellijk geneeskundige hulp aan de gekwetsten gezonden. Zondagnacht werd te Casamicciola opnieuw een schok van aardbeving waargenomen. Uit Rome wordt aan de N. li. courant geschreven De Vesuvius is in volle beweging. Gisteren ochtend om 10 uur stortte een machtige lava stroom neer op Atria en Cavallo Tegen den middag ging de stroom ten deele den weg naar Somma op en daalde hij deels langs den touw spoorweg naar Torre af. De top van den berg is met sneeuw bedektwat den aanblik bij het uitbarsten der vlaromen onbeschrijfelijk schoon maakt. Doch dat is de aesthetische zijde der quaestieer is ook een dramatische. De bewe gingen toch van het onderaarsche vuur hebben heftige aardschokken veroorzaakt te Ca- strovillari te Cosenza en op het eiland Ischia. De schade in beide eerstgenoemde plaatsen aan gericht schijnt niet zeer groot maar uit Ischia wordt eene ware natuurramp vermeld.Casamic ciola de bekoorlijkste plek van het eiland, met 4000 inwoners waar de vreemdelingen samen stroomden 'swinters om het zacht klimaat te genieten 's zomers om te baden Casamicciola bestaat niet meer. Twee honderd huizen zijn geheel vernieldde overige zwaar beschadigd. Men telt niet minder dan 70 dooden en een aanzienlijk getal gekwetsten. De arme gezinnen, van dak beroofdzijn voorloopig opgenomen door de inrichting der barmhartige zusters. Honderden dekens en andere benoodigdheden zijn hnn toegezonden. De autoriteiten plaatse lijke en hoogcrewedijveren om leniging aan te brengen in de nood. De regeering heefteen som gelds gezonden om uit te deelen onder hen die alles missen. Op voorstel van den internationalen sanitairen raad heeft de Porte heden bevolen, dat een dub bel kordon getrokken zal worden rondom de plaatsen in Mesopotamie, waar de pest uitge broken is. Rondom elk dorpwaarin de pest heerschtwordt het eerste kordon getrokken en rondom het geheele district het tweede. De geïnfecteerde dorpen zullen verbrand worden. Te Nedjeff waren van 28 Februari tot 2 Maart 18 gevallen met doodelijken afloopte Djagra van 15 tot 28 Februari 30 terwijl het sterf tecijfer te Cerbela onbekend is. De geneesheer Kabiades eene autoriteit met betrekking tot pestziekten is naar het aangetaste district ver trokken. WAALWIJK. Op Zondag 12 Maart 1881 des middags 12 ure, zullen door de Nieuwe Harmonie op de bovenzaal van der. heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd l'Auscitain, pas redoublépar O. Font. Le Printemps, marche, par Krein. Marchen aus Schoner Zeit, Walzer, Faust. Osman pacha, concert-marsch, Steeuebruge. CAPELLE. Woensdag 19 Maart 1881, ,s avonds 7 ure, door de rederijkerskamer „Vriendentrouw'7, ten voordeele van de noodlijdenden door den waters nood. Tilburg, 12 Maart 1881. De leerlingen der rijks hoogere burgerschool alhier zijn voornemens op Zaterdag den 19 dezer eene dramatische en muzikale voorstelling, bij voldoende inteekening, te geven te Oisterwijk waarvan de opbrengst geheel ten voordeele der Transvaal zal zijn. Waalwijk, 12 Maart 1881. Voor de vijfde maal sedert 1 November van het vorig jaarwerkt de Baardwijksche over laat en is dus de communicatie in de Lang straat weder gestremd. Door het invallen van een steenen duiker in den provincialen keiweg van Besoijen naar Tilburg is nabij den Meerdijk de weg moeielijk en niet zonder gevaar te passeeren. De ontstane opening is wel is waar voorloopig met planken en aarde dichtgemaakt, maar bij het drukke verkeer vooral met zwaar geladen karren is het zeer wenschelijk dat hierin spoedig op meer voldoende wijze wordt voorzien. De afdamming tot waterkeering, in de Loonsche duinen opgeworpen, is Maandagnacht ten tweedenmale doorgebrokenzoowel in het Loonsch hoekje een gehucht onder de gera. Loonopzand als in het zuidoostelijk gedeelte dezer gemeente staan nagenoeg alle landerijen onder water. Tegen de gehouden stemmingen voor can- didaten ter benoeming van eeu dijkgraaf en twee heemraden in het bestuur van het water schap van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden is protest aangeteekend onder bewering, dat: 1. de stembriefjes niet behoorlijk gewaarmerkt waren, en 2. bij de stemming voor een candidaat voor de betrekking van dijkgraaf, meer briefjes in de bus waren dan stemmen mochten worden uitgebracht. l)oor de heeren N. Th. Michaelis, dir. voor den aanleg van staatsspoorwegen te 's Hage en A. C. Broekman, eerstaanwezend ingenieur te 's Bosch wordt te Nieuwkuik onderzocht of en in hoeverre het bij de jongste ramp op de akkers aldaar geschoten zand kan worden be nuttigd bij den aanleg van den spoorweg Zwaluwe- 's Bosch. Zooals reeds bekend ia is 11. Dinsdag het lijk van den heer D. De Josselin de Jong te St. Oedenrode, uit de Dommel, nabij de plaa-s waar hij in het water geraakte, opgaviseht. Hij was een ijverig en kundig notaris en zoowel zijn eigen zaken als die zijner cliënten, welke hij behandeldeverkeeren in de volmaaktste orde, Niet alleen voor zijn overblijvende weduwe en zeven zonenmaar ook voor de gemeente en omstreken is het verlies groot. In de cellulaire vleugel der gevangenissen te 's Bosch is een treurig ongeluk gebeurd. Zekere Das, die, hoewel rijk zijnde, liever eene cellulaire gevangenisstraf onderging dan de boete, waartoe hij veroordeeld was, te betalen is doordien een gevangenbewaarder de gaskraan gedurende den geheclen nacht had opengelaten, in zijn cel gestikt. Alle geneeskundige hulp was vruchteloos en de man is eenige uren na de ontdekking overleden. Te Rozendaal wordt sedert Zaterdag de chef-de-manoeuvre van den staatsspoorweg ver mist. Men heeft thans zijn pet in een sloot gevonden en vermoedt daaromdat hij ver dronken is. Een aantal werklieden van den stoomtram weg tusschen Leiden en Haarlem hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van eene groote partij ijzeren tramrailsten nadeele van die maatschappij, Zij hebben die successievelijk verkocht te Haarlem bij verschillende kooplieden. Door de politie is op ruim 1400 kilo de hand gelegd. In de laatste dagen heeft zich onder de gemeente Oosterhout en te Reijen een persoon vervoegd om een bankbiljet van f 60 te wisselen, dat bij onderzoek bleek te zijn een bon voor zestig sigaren, Daar het bedrog bij tijds ont dekt is heeft de oplichter zijn doel niet bereikt. Donderdagmorgen in de vroegte kwam er bericht dat er drie mijlpalen benoorden Noord- wijk aan Zee een schip op het strand zat. Da delijk ging de reddingsboot met de noodige bemanning er heendoch eer ze er bij kwam, was er van het geheele schip niets meer te zien; slechts tusschenbeide vertoonde zich nog iets waaraan men zien kon, waar het schip gestaan had. Eenige stukken hout en veel ijs drijft naar het "strand, ook journalen en een Engelsch bijbeltje. Of er volk aan boord geweest en ver dronken is kan niet gezegd worden lijken zijn er nog niet aangespoeld. De naam is Commerce, kapt. N. J. Isachsen. Men schrijft uft Utrecht aan de Arnh. Ct. Waar de geestdrift voor de zaak der Trans- vaalsche Boeren iemand al niet toe voeren kan, bewijs1, het volgende verhaal, dat hier de ronde doet. In een bieihuis alhier werd dezer dagen door den kastelein eene lat gevangen en door hem aan de bezoekers vertoond. Onder dezen was er een die onmiddellijk een weddenschap van tien gulden ten behoeve der Transvaalsche Boeren aangingdat hij de rat rauw zou ver slinden. Het beest werd afgemaaktvan de ingewanden gezuiverd, gevild en verslonden en naar men verzekertniemand der aanwe zigen werd misselijk. Als de Engelsche regee ring door zulke treffende blijken van sympathie voor de stamverwanten in Afrika van het intel ligente deel onzer natie want daartoe behoorde, naar men zegtde kannibaal nog niet over tuigd wordt van de onrechtvaardigheid harer zaak dan helpeu ook geen adressen en meetings meer. Doeveren12 Maart. Tengevolge van de doorbraak te Nieuwkuik is ook de zoogenaam de Pruimendijk te Doeveren doorgebroken. Deze dijk loopt van Doeveren in noordoostelijke richting door Heesbeen en sluit aan den Hoogen Maasdijk onder Aalburghij dient om bij de werking van den Baardwijkschen overlaat het kwel- en regenwater, dat van de polders, boven Heusden gelegen naar beneden stroomt en zich voor de Gemeenlandsche sluis te Doeveren op hoopt den doortocht naar de polders van Doe veren Genderen Drongelen Heesbeen, Aalburg en Eethen te beletten. Tot hiertoe was deze binnendijk zonder beheer, voor het meerendeel privaat eigendom en in calamiteusen toestand vooral te Doeveren een gedeelte van dien dijk, toebehoorende aan den polder van Doeveren en gelegen tusschen de woningen van W. N. Zou- tenbier en A. van der Kolkwerd sedert eenige jaren door het polderbestuur van Doeveren ver huurd om te bebouwen. Het spreekt van zelf dat die dijk daardoor niet alleen lager maar ook losser werd en zoodra het water van de doorbraak te Nieuwkuik er voor kwam, het eerst bezweek. De schade door die binnendoor- braak veroorzaaktis enorm. In de tuinen van genoemden Zoutenbier en van de pastorie is een nogal belangrijk wiel gespoeldvan ongeveer een halve hectare kostelijk bouwland van A. v. d. Kolk is de grond zoo diep als geploegd en gespit werd, weggeloopenzoo ook van een hectare kostelijk en tiendvrij bouwland van L. van der Kolkdat juist voorgaanden zomer zwaar gemest was welk land in huur is bij M. en C. L. van der Kolk een ander gedeelte er ran, dat niet wegspoelde zit onder 't zand enz. Maar het hinkende paard komt nog achter aan nu die dijk zonder beheer isziet er niemand naar om en stroomt al het water, dat van boven Heusden in de Oude Maas komt de bovengenoemde polders binnen zoodat het te voorzien is, dat bij de vernieuwde werking van den Baardwijkschen overlaat ook meerge noemde polders ouder water blijven ten ware door hoogere autoriteiten daarin v nv.ien mocht wordenhetwelk voor ingelanden dier polders zeer wenschelijk te achten is. Uitspraken in strafzaken van den 10 Maart 1881. 1. T. J. P., te W., vischdilect, 2 boeten elk van f 3.of 2 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. 2. A. M., te Loonopzand, herijk, 2 boeten, elk van f 0.50 of 1 dag gevangenisstraf voor elke boete. 3. G. P., te Loonopzand, als voor, boete f 0.50 of dag gev. 4. H. v. O., te Vlijmen, jachtdelict, 2 boe ten elk van f 5.of 2 dagen gev. voor elke boete. 5. J. G., te Capelle, voerwezen, boete f 3. of 1 dag gev. 6. C. v. D., te Loonopzand, voerwezen, boete f 3.of 1 dag gev. 7. A. S., te W., opzettelijk werpen met sneeuwballen op voorbijgangers, boete fl.of 1 dag gev. En allen in de kosten.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2