Duitschland. Turkije. Rusland. BINNENLAND. r; dat van Jablochkoff, hetwelk een grooter )ied moet verlichten, zal 2930 en het licht a Brush, welks afdeeling iets grooter dan die n Siemens en iets kleiner dan die van Ja- >chkoff is, zal 1410 pd. kosten. De proef- ming wordt zoo ingericht, dat men de drie ■lsels grondig met elkander vergelijken kan. Veel sensatie maakt het in Duitschland, dat de jongste Rijksdags-verkiezing te Weiraar candidaat der Fortschrits-partij met groote jerderheid is herkozen. In onderscheidene dagbladen openbaart zich ae steeds toenemende ontevredenheid over de spotieke wijzewaarop Von Bismarck in de ïtste tijden herhaaldelijk zijn ongenoegen heeft lucht. De verlooving van den kroonprins van reden met prinses Victoria van Baden is thans icieel. Bij de opening der zitting van den rijks— g op Maandag hield de voorzitter eene toe- raak. Wij allen, zeide hijzijn diep geschokt onder den indruk van de afschuwelijke ge- urtenisdie in een naburigen oostelijken staat aats had eene gebeurtenisdie den Duitschen izer van een geliefden bloedverwant en een mwen vriend beroofde. Ik ben zeker de tolk n de wenschen en de behoefte dezer vergade- ïgals ik de hartelijke deelneming van den kstlag in het verliesdat den keizer en het izerlijk huis getroffen heeftuitspreek. De rgadering gaf hare instemming met deze ver- iring te kennen. Te Eckbolsheim in den Elzasis groote schudding veroorzaakt door den dood van een nmcman die onlangstoen twee gendarmes m kwamen halen om een gevangenisstraf van aalf dagen waartoe hij veroordeeld was te dergaan zich krachtdadig tegen hen verzette eindelijk door een der gendarmes werd neer schoten. Het publiek is hoogst verontwaardigd over t gebeurde en ook de dagbladen trekken partij jen de politie. Intusschen zal uit een ingesteld rechtelijk onderzoek blijken of de gendarme dan niet te veroordeelen is. Uit verschillende plaatsen in den omtrek n Caub komen treurige berichten omtrent den stand aldaar ten gevolge van een nieuwe rgverschuiving. Het grootste deel der wijn- rgen is vernield. Waar eerst muren stonden t men thans slechts puin. In hat zuidelijk gedeelte ven Keulen zijn het afbreken van een huis tusschen de zoldering a de eerste en den grond van de tweede ver ging de schedels en andere beenderen gevonden i een volwassen mensch. De politie doet derzoek. De regeering van het Turksche rijk zou, naar „Agence Russe" verzekertzich tot belang de concessien aan Griekenland hebben bereid rklaard. Zij zou het grootste deel van Thes- ie met Pharsala en Larissa willen afstaan. De •gendheden zijn van gevoelen dat deze conces- n hare taak zeer gemakkelijk maken. Met dit bericht klopt niet al te best wat via eenen uit de Turksche hoofdstad gemeld wordt, lerens dit zou de Porte een kolossale troepen- .cht in Thessalie en Epirus hebben bijeenge- kkendie nog steeds wordt uitgebreid en nderd-duizend man zou bedragen gesteund Dr vijf-en-zeventig-duizend in de aangrenzende ivincien. Zooals wij Maandag reeds per bulletin mede- ;ldenis zondag-namiddag esn aanslag ge- egd op den keizer. De „Herald" schrijft hierover het volgende: De Keizer begaf zich na de paradetegen ;r bijwoning hij gewaarschuwd wasnaar het eis van de grootvorstin Katharina waar hij •ten tijd bleef om het tweede ontbijt te nut- sn. Tegen half twee verliet hij het paleis koosom zich naar huis te begeven den langs het kanaal. Toen hij ongeveer halver se den muur langs den tuin van het paleis s had er eene sterke ontploffing plaats, waar- )r het rijtuig van den keizer zwaar beschadigd rd. De keizer stapte terstonds uit en een snellend officier vroeg of Z. M. gekwetst was. lm antwoordde de keizer „Goddank neen ben ongedeerd. Stel u gerust. Ik moet naar gewonden zien." Verscheidene soldaten uit ieizers geleide en eenige toevallig aanwezige •gers lagen gekwetst in het rond. De keizei allereerst bevel voor een zwaar gewonden ;ak te zorgen. Daarop zag hij, op weinige reden afstand den misdadiger, door eene nigte menschen omringd en door den soldaat •obadjeski bij de handen gegrepen in welke een dolk en een revolver hield. De aanrander esn jonkman van 21 jaren, Russakow ge iten, en sinds twee jaren student aan de demie voor bergbouw. De keizer trad bedaard dicht bij den misdadiger en beval hem weg voerenwaarna hij zich te voet huiswaarts adde. Doch pas had hij eenige stappen ge in of een andere jongeman wierp voor zijne :ten een voorwerp neer hetwelk zoo vreeselijk ploftedat de ommestanders ter aarde ge- rpen en de glasruiten aan de overzijde van kanaal verbrijzeld werden. De slag werd in ganache stad gehoord. Toen de damp was 'getrokken zag men den keizer, badend in ed, op den grond liggen. Rondom lagen vele gekwetsten. Ook de misdadiger was neer gevallen, hoewel ongedeerd. Hij werd terstond door de verwoede menigte omringd maar toch gelukte het der politic hem tegen het volk te beschermen. De keizer werd zwaar gekwetsten bewusteloos in de slede van den kapitein Fedo- row gelegd. Deze nam den keizer in zijne armen en vleide het bleeke met bloed overstelpte hoofd aan zijne borst, 's Keizers helm, door de ont ploffing weggeslingerd kon niet teruggevonden worden. Zoo reed de keizer naar het winter paleis. Daar werd hij uitgekleed en nu bleken zijne wonden verschrikkelijk. Het eene been was tot boven de dij het andere tot halverwege het scheenbeeu verbrijzeld het onderlijf open gereten en het aangezicht gekwetst. De genees- heeren verklaarden het afzetten der beenen on uitvoerbaar en den toestand hopeloos. Den gees telijke bleef slechts de treurige plicht over van den stervende te zegenen. Middelerwijl verdrong zich eene diep bezorgde menigte rondom het paleis. Velen hielden de geruchten omtrent de verwonding voor overdreven. Doch plotseling ten 3 ure 40 min., voer er een diep gevoel van jammer door de menigtede keizerlijke vlag daalde langzaam halfstokten teeken dat de keizer gestorven was. Een generaal trad naar buiten en deed den volke de treurige mare kond. Allen hoofden het met ontbloote hoofden aan en sloegeu het teeken des kruises voor de na gedachtenis van den onvergetelijken doode. Ten 5 ure zwoeren een deel der gardetroepen den nieuwen keizer den eed van trouw. Een particulier telegram aan de N. R. Ct. meldt het volgende St.-Petersburg 14 Maart. Ten een ure waren al de ministers hooge beambten, hove lingen en officieren te St.-Petersbiug aanwezig, verzameld in vijf groote zalen van het paleis. Het lijk des keizers ligt in des overledenen bijzonder vertrek. De toegang aldaar is slechts vergund aan hen die daartoe aangewezen zijn. Ten kwartier over een trad de nieuwe keizer uit dit vertrek gevolgd door zijne gemalin en geheel de keizerlijke familie. Hij stapte de zalen door om zich naar de kerk te begeven. Toen hij in de Georgezaal kwam waar de eerewacht voor hero de wapens presenteerde sprak hij met een door snikken afgebroken stem ongeveer het volgende „Ik hoop niet dat mijn zoon den troon van het heilige Russische rijk zal moeten beklimmen onder zulke omstandigheden." De keizer begaf zich naar de kerk, voorafge gaan door de ministers en hooge beambten en gevolgd door de keizerlijke familie en de hof dames. Daarop gingen al de officieren naar de kerk om den eed van trouw te onderteekenen en bijbel en kruis te kussen. Kort daarna keerde de keizer naar het paleis terug. Op weg werd hij door de menigte toegejuicht. Men zegt dat Loris Melikoff sinds enkele dagen het bestaan ontdekt had van een nieuw komploten dat hij na het vinden van belang rijke papierenden keizer verzocht had niet buiten liet paleis te gaan. De keizer echter wilde hieraan geen gehoor geven. Het lijk wordt morgen gebalsemd. Ten half twee kondigde het geschut van de citadel den aanvang der plechtigheid van de troonsbestijging en de eedsaflegging aan. Het plein voor het paleis was dicht bezet. Ten half drie gingen de nieuwe keizer en keizerin dwars door de menigte heen naar de kathedraal van onze lieve vrouwe van Kazan te midden van oorverdoovende toejuichingen. De bladen melden dat er onder de aan hunne wonden gestorven personen een individu was die weigerde zijn naam en adres op te geven. Na de plechtigheid der eedsaflegging hield keizer Alexander eene korte toespraak tot de in de Georgezaal aanwezige officieren. „Ik weet", zeiae hij, „hoezeer mijn vader uwe trouw en uwen ijver op prijs stelde. In zijn laatste oogenblikken heeft hij mij aanbevolen Rusland te dienen. Ik reken op uwe verknochtheid aan mij, en als ik niet meer zijn zal (hier wees hij op den jongen kroonprins) op uwe trouw jegens mijn zoon." Deze waorden lokten de warmste toejuichin gen uit. De dag der begrafenis is nog niet vastgesteld. Omtrent het lot der ukasen die opgemaakt worden tot het verleenen van zekere concessien is niets bekend. Deze ukasen hadden in een aanstaanden ministerraad moeten behandeld wordenware deze gruwelijke misdaad niet tusschenbeide gekomen. Alle berichten omtrent verandering in de politiek of in het personeel zijn voor het oogen- blik onwaar. Waalwijk, 16 Maart 1881. Aan den heer Armand Sassen leeraar in de staathuishoudkunde staatsinrichtinghandels recht en warenkennis aan de R. H. B. school te Tilburgtevens leeraar in de handelsweten schappen en het boekhouden aan de H. B. school te Bredais op zijn verzoek een eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking verleend te reke nen van 1 Maart 11. De opbrengst der rijksmiddelen toont aan dat de maand Eebruari het beter heeft gemaakt dan Jauuari. Wel bracht zij nog 8000 gulden minder op dan Februari 1880 maar zij telde dan ook één dag minder. Zij bleef I6V2 ton beneden de ramingzeker een belangrijk tekort, doch gelijk bekend is de eerste maanden des jaars zijn altijd de ongunstigste. Het tekort is reeds ÏS1/^ ton minder dan dat van Januari. Men leest in de Amsterd. Ct. Naar wij vernemen heeft ook de Nederland- sche regeering de uitnoodiging ontvangen lich te doen vertegenv oordigen op de munt-confe- rentiewelke den 19 April a. s. op het initia tief van Frankrijk en jNoord-Amerika te Parijs zal bijeenkomen en heeft zij die uitnoodigmg reeds aangenomen. De namen der gedelegeerden zijn echter nog onbekend. Zijn wij goed iugeliehtdan heeft Frankrijk zich met Noord-Amerika verstaan om door de conferentie te doen onderzoeken een plan tot het gebruik van het goud en zilver als betaal middel in het internationaal verkeer en om door haar de waardeverhouding tusschen de beide metalen te doen vaststellen. Er zal in Augustus a. s. eene internatio nale tentoonstelling yan kracht- en arbeidsma- chinen voor handwerkers te Altona plaats hebben. Het programma voor deze internationale tentoon stelling is bepaald als volgtAfdeeling 1. Krachtmachiuenzal in de eerste klasse gas- krachtmachinen in de 2de klasss waterkaacht- iu de 3de klasse stoom-, in de 4de klasse heetelucht- en in de 5de klasse dynamoelectri- sche koolwaterstofmachinen en in de 6e klasse modellen en teekeningen van krachtmachinen bevatten. Afdeeling II. Werkmachinen en werktuigen bevat in de verschillende klassen houtbewerkingsmachinen voor schrijnwerkers draaiers timmerlieden enz.ijzerbewerkingsma- chinen voor smeden sloteraakers enz, biikbe- werkingsmachinen voor blik- en koperslagers ketelsmeden enz.werkmachinen voor koper- en tingieters enz; werkmachinen voor horlogemakers, goudsmeden gasfitters enz. leder bewerkings- machinen naaimachinen; weefstoelen en ma- chinen voor stoffenbereidersspoel- en garen- machinen hennep- braak-hekel- en touw- slagermachinen machinen voor hoedefabrikanten en borstelmakersverfwrijfmachinen machinen voor glasslijpers enz.steenbewerkingsmachinen; hoornbewerkingsmachir.en machinen voor mole naars bakkers conditors enz.; machinen voor boekdrukkers lithographen photographen enz., machinen voor boekbinders en machinen voor cigarenfabrikantenmachinen voor slachters machinen voor ijsbereidingmineraalwater enz.; machinen ter vervaardigen van draadnagels schruiven naalden nagels enz.; en vervoermid delen voor zoover deze vonr de werkmachinen dienstig zijn. Afdeeling III. bevat artikels, welke door de machinen en werktuigen der Af deelingen I en II vervaardigd worden en wel: houtwerken ijzerwerken koperslagerswerken en gegotene artikelen producten der textilin- dustrie boekdrukkerij, boekbinderij, portefeuille artikelen enz.; en allerhande voorwerpen. Af deeling IV is bepaald voor machinen en ge reedschappen voor de zuivelbereiding en melkerij, terwijl Afdeeling V de tentoonstelling van land- bouwmachinen bevat. De titel „Ir.ternatimaal" dezer tentoonstelling zal in groote mate bewaar heid worden want de onmiddelbare nabijheid van Hamburg, deze wrreldhandelstad zal zeker ook alle buitenlandsche industriëlen in dit vak aansporenhunne fabrikaten in te zenden en de Hamburger exporteurs voor de export naar alle plaatsen der wereld te bewegen. Het eere voorzitterschap dezer internationale tentoonstelling heeft Zijne Exell. de minister van staat von Böttichen aanvaard. X- Wegens het werken van den Baardwijk-- schen overlaatzijn de buitenpolders van Baard wijk Waalwijk en Besoijen weder overstroomd, zoodat het verkeer over de grintwegen in die polders met het kanton Heusden andermaal gestremd is. In een vlaag van waanzin heeft de koffie huishouder A. Van Breemaat, woonachtig op het Leidscheplein Amsterdam eene welgestelde weduwezijne tanteden hals afgesneden. De man kwam daarna hevig bebloed thuis met kostbaarheden en papieren van waarde toe- behoorende aan de verslagene, hetgeen aanleiding gaf tot de ontdekking. De politievan het het feit onderricht, arres teerde den moordenaardoch vervoerde hem spoeaig naar het buiten-gasthuisdaar hij in de hersenen gekrenkt bleek te zijn. Reeds vroe ger had de man blijk gegeven van waanzin. De moordenaar heeft zonder eenige aarzeling bekend het misdrijf gepleegd te hebben. Zaterdagavond is een vierjarig kind door den stoomtram tc Breda overreden en aan de gevolgen overleden. Onvoorzichtigheid der ouders om hun kind zonder toezicht te laten schijnt de oorzaak te zijn van dit ongeval. In het huis van burgerlijke en militaire ver zekering te Maastricht bevindt zich thans een Rus die zich voor eenige jaren te Brussel en te Maastricht heeft schuldig gemaakt aan het uitgeven van valsche bankbiljetten. In Belgie heeft hij reeds daarvoor zijn straf ondergaan thans wacht hem die van den Nederlandschen rechter. Een slager te Arnhem is onaangenaam verrast door eenen inbreker die de woning door middel van overklimming van een tuinmuur is binnengedrongen en aldaar heeft ontvreemd een vergulde pendule zonder stolp, p.m. f18 aan zilvergeld een zwart laken winterjas, ge voerd met gestreepte zwarte en bruine stof benevens enkele gouden en zilveren voorwerpen. Van dezen diefstal met braak wordt verdacht Antoon Cellarius 22 jaar, geboren te T?rwolde nabij Deventerlang van gestalte en rossig haar. Deze persoon is sinds enkele weken uit de ge vangenis te Rotterdam ontslagen. Ivlcfi meldt uit Deventer van 13 Maart Een ijzeren schuitmet zand geladen ver keerde gisteren in zinkenden toestand. Drie werklieden bevonden zich in het vaartuighet geen door een aan de Wèlle staanden schipper werd opgemerkt die daarop met een bootje zich naar de plaats des onheils begaf en" het geluk had allen er in op te nemen. Even daarna ver dween het vaartuig geheel in de diepte. Loonopziiud. Met het water is het hier een weinig beter geweest, doch door den aanhouden den regen verergert de toestand weder zeer. 's ls te'hopen, dat het gemeentebestuur, al zijn de kosten nog zoo grootdien overlast van water zal trachten te voorkomenwij hebben hier nu door ondervinding ook een klein begrip van wat het zeggen wil onder water te zitten. Men is hier reeds druk bezig met het maken van de aarden baan voor den tram. Het water houdt nog terug anders ware men Maandag reeds begonnen met het leggen der leggers en rails. Zeer bevreesd is men hier, dat de tramweg de Kerkstraat rechts zal laten liggen daarom hebben belanghebbenden aan heeren Ged. Staten geresquesteerdopdat zij zouden bewilligen, dat de weg recht door het dorp gelegd wordevan die heeren hangt alles af. Het gerucht loopt, dat een paar bewoners buiten deze straat en éér. in die straat een contra-adres hebben opgezonden. Nota bene. Die heeren hebben een stukje slecht land hier of daar liggen. Waar zal wel te gissen zijn. Oisterwijk, 12 Maart. De uitslag van de alhier plaats gehad hebbende verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad ter vervanging van wijlen de heeren J. Van Loon en H. Verhoeven, is als volgt -. gekozen de heer A. van de Ven- Kerkhoven met 84 van de 138 uitgebrachte geldige stemmen; herstemming tusschen de h.h. J. Wemmers en A. Berkelmans, die respective- lijk 45 en 44 stemmen bekwamen. Doeveren 14 Maart. Jongstleden Zaterdag hebben de waterschapsbesturen van de poldera Doeveren en Genderen de doorbraak in den Pruimendijk achier de woning van W. N. Zou- tenbierte Doeveren door middel van een zoo- genaamden beer dicht gekregenzoodat het water van boven Heusden niet langer de ge noemde polders kan binnen stroomenmaar tusschen den Pruimendijk en den Omloop van Oudhcusden blijft ingesloten tot dat het water van den Baardwijkschen overlaat zoo veel gezakt isdal de Gemeenlandsche sluis te Doeveren aan het fort hare lozing op de Oude Maas kan hervatten. Blijft evenwel genoemde overlaat eenige dagen met zooveel kracht werken als thans het geval isdan zal de beer om genoemde doorbraak in den Pruimendijk aanmerkelijk moe ten versterkt wordenom aldaar een tweede •doorbraak te voorkomenin welk geval de laatste dwalingallicht erger zou kunnen worden dan de eerste. Het is voor dc genoemde en aangrenzende polders echter te hopen dat dit niet het geval zal worden. Boxtel. Een leerhandelaar uit G. was verle den week om zaken te Esch. Bij zijne te huis komst des avonds ontdekte hij tot zijne groote teleurstellingdat hij zijne portefeuille met een gëhlswaarde van 8 a 9 hoiiderd gulden verloren had. Groote verslagenheid bracht deze ontdek king in het gezin van den braven man die het door vlijt tot zekeren welstand had weten te brengen en zich door dit verlies bijna geruineërd achtte. Hij keert den volgenden morgen vroeg op zijn schreden terugdoet overal onderzoek waar hij zich heeft opgehouden doet in alle richtingen navraag doch moet weder ongetroost huiswaarts keeren. Inmiddels was zijn schat reeds in eerlijke handen. Het 9jarige dochtertje van den arbeider v. d. S. was de gelukkige vindster. De arme lieden waren echter verlegen met hun vondst; ze durf len er met niemand over spreken. De aanwezigheid van zulk een schat mocht soms een snoodaard naar hur.ne eenzame woning lokken, 't Kan hun have en leven kdsten. Men zou wachten en zwijgen tot men van den eigenaar hoorde. Zoodra onze arme daglooners den naam van den verliezer vernamen, kwamen zij ook met den gevonden schat voor den dag. Terstond werd er naar G. geseind en reeds den volgenden dag was de man weder in het bezit van den schatdien hij reeds voor altijd ver loren waande. Dat de eerlijke vinder ruim beloond werd behoeft nauwelijks gezegd. In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer heeft de heer Bahlmann verlof gevraagd om den minister van waterstaat te iulerpclleeren over de gevolgen van de jongste dijkbreuken in Noordbrabant. Hij wenschte tot den minister de volgende vragen te richten lo. Wat denkt de regeering te doen !ot wegneming van den onhoudbaren toestand van het noord-oostelijk gedeelte van Noordbrabant? 2a. Zal de regeering behulpzaam willen zijn in het wegruimen van het te Nieuwkuik opge hoopte zand? 3o. Kan de regeering mededeeling doen omtrent den uitslag van de enquête ingesteld naar aanleiding van de handelingen van het dijkbestuur te Nieuwkuik Het verlof tot het houden van deze interpel latie wordt verleend zullende de dagwaarop zij plaats zal hebben nader worden bepaald.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2