Nummer 23. Zondag 20 Maart 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. De Verstootene. Uitgever: ANTOON TIELEIT te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Nib- ii taw it Tbi, Sihiji, \mm n tan Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. "Mi1Mrpaoai .utmnm De linkerzijde heeft een vergadering gehouden en besloten Descamps vroeger eersten vice—pre- sedenttot president der kamer te kiezen. Des camps nam aan. Daarop is besloten Hardy de Bcaulieu tot eersten en Couvreur tot tweeden vice-voorzitter te kiezen. Ue Nord gelooft niet aan de verwezenlij king van het vermoeden bij een groot aantal bladen dat de aanslag van 13 Maart het sig naal zal zijn tot een reactie in Rusland en een streep zal halen door de hervormingsplannen die bewerkt werden. Onder de zestienduizend vrouwen die zooals de Lesseps onlangs meedeelde, aan de onderneming van het Panama-kanaal deelnemen, is ook de voormalige keizerin Charlotte van Mexico. De arme krankzinnigedie in haar heldere oogenblikken nog altijd veel belangstel ling toont in het voor haar zoo noodlottige Amerika, heeft voor 180 aandeelen geteekend. Ook andere gekroonde hoofden komen onder de aandeelhouders voor o. a. de konino- van Zweden. Het hof van appél te Gent heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak der ongeregeldheden te Heule. Voor alle beklaagden met uitzon dering van eene vrouw wier vrijspraak van de beschuldiging van rebellie bevestigd werd maar die niettemin wegens feitelijk verzet tegen de openbare macht met 14 dagen gevangenis wordt gestraft, is dit arrest zeer gestreng. Alle be klaagden zijn behalve tot boete tot gevange nisstraf van 1 tot 7 maanden en tot betaling elk van een evenredig deel in de kosten der beide instanties veroordeeld, en onder hen de kapelaan IJserbijt, die wegens opruiing tot rebellie gedurende 7 maanden van zijne vrijheid beroofd wordt. Het is te verwachten dat ook nog het laatste rechtsmiddelde cassatie name lijk door de beklaagden zal worden aangegre pen. In den senaat heeft de heer Batbie breedvoe rig zijne interpedatie betreffende de toepassing der Maartdecreten toegelicht. In antwoord ve°- klaarde minister Ferry dat de genomen maat regelen wettig en noodig waren geweest. Hij voegde er bijdat nog voor Paschen alle onder wijzers der Jezuïeten-orde door wereldlijke pries ters zouden zijn vervangen. Hierop is de senaat eenvoudig overgegaan tot de orde van den dag. De ministerraad besloot tot gerechtelijke ver volging van een paar dagbladendie zich op onhebbelijke wijze hebben uitgelaten over den dood van den Russischen czar en daarbij op nieuw de gelegenheid hebben aangegrepen om in het algemeen den vorstenmoord te ver dedigen. Deze week voud men in verschillende arrondissementen van Parijs een biljet aange plakt waarin verklaard wordt dat de revolutio naire socialisten te Parijs hunne gelukwenschen en betuigingen van aanmoediging aanbieden aan de Russische nihilisten die door hunne moedige daad den onterfden uit de oude en nieuwe wereld getoond hebben hoe men de aarde verlost van een tiran. Zij hopen dat de les niet zal verloren gaan en zij verbinden zich hunnerzijds dat zij al hunne pogingen zullen aanwenden om die les ten bate te doen strekken van de zaak der o-e- rechtigheid en der gelijkheid. liet biljet is door de overheid afgescheurd en in brokken naar de prefectuur van politie gebracht. Sedert den moord van Rusland's keizer zijn aan de overheid aan de grenzen bevelen gegeven om nauwlettend toezicht te houden op het verkeer en onmiddellijk bericht- naar Parijs 'e zenden indien Russen in 't land komen. Sommige stemmen gaan in de dagbladpers op tegen den heer Jaluzot, den directeur var. den Printeraps, omdat hij van de schrale loonen, welke hij aan zijn afgedankte beambten uitbe taalt nog zeer zware boeten afhoudtdie hen voor den brand in hun dienst waren opgelegd. Dit is des te treffender daar Jaluzot zelf acht millioen terugkrijgt van de verzekering-maat schappijen. Een andere niet minder ergerlijke bijzonderheid is het dat een brandspuitgast, die bij den brand gewond werd geen soldij krijgt zoolang zijn verpleging duurt. De heer Ferdinand de Lesseps is naar «rrwVeirtffntlÖn 1—7.regels daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie- JJuieaaiwamADOLF Stbiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Egypte vertrokken om het plan betreffende het graven van een zoelwaterkanaal van den Nijl naar Port Said te onderzoeken. Hij denkt omstreeks eene maand in Egypte te blijven en in de maand Juni naar Panama te vertrekken. Naar gemeld wordtwas Donderdag na middag ten één ure de nieuwe leening van een milliard reeds volteekcnd aan het centrale bureau der schatkist. Het nieuwe Spaanscbe kabinet heeft gelast, dat de vervolgingen, onder het vorig ministerie ingesteld tegen onderscheidene protestanten, zul len gestaakt worden. Een predikant, die wegens get houden eener openbare godsdienstoefening tot gevangenisstraf was veroordeeld, is op vrije voeten gesteld. Onder den koopmansstand openbaart zich eene beweging teil gunste van den vrijen handel. Eene, meeting in de opera, die door 2000 man werd bijgewoond, sprak zich uit in dien geest en schijnt op den steun der regeering te rekenen De volijverige gouverneur van Madrid heeft bet met bij de bedreiging alleen g laten, dat hij met de kleine dieven (spelers) ook de groote zou hangen. De Jockey-club, bij al de weelderige inrichting niets meer dan een gemeen speelhol, is door hem en zijne agenten overvallen, terwijl alles in vollen gang was. Roulette, kaarten en geld werden in beslag genomen, en de spelers 1,1 onder welken de hoogwelgeboren eeie-voorzitter der club, in hechtenis genomen en twee aan twee weggevoerd. Daar-het nog lichte dag was (5 uur namid dags) kon een groot deel der bevolking aan het gebeurde door eigen aanschouwing een lesje nemer.. XXX. Hoe mrs. Routh zich omtrent den armband gedraagt. Harriet deed juist het gaslicht uit, dat zij kort te voren had aangestoken. t //Wat ben ik toch dwaas het is alsof ik u niet had kunnen uitlichten voor ik het gas uitdraaide", zeide zij. „Maar ik ben zoo afgetobd, dat ik schier niet weet wat ik doe. Wat zeidet gij daar ook mr. Dallas En ziedaar heb ik uw jas ook al op den grond gegooidmaar gij vraagdet ïots als ik mij niet vergis." George nam de jas die zij in de hand hield, hing hem over zijn arm tastte naar zijn hoed rondwant de kamer was bij de verlichting van een enkele kaars vrij donker. i/Ik vraagde alleen of Routh gedurende mijne afwezigheid Deane gesproken had „Neen, hij heeft hem niet gezien." „Inderdaad Dat verwondert mij", zeide George „Maar Deane was zeer boos toen Routh onlangs zijne belofte verbrak van bij onzen vriend te komen dineeren. Hij zeide dat Routh nu ook lang wachten kan eer hij hem bezocht. Hij is dus waarschijnlijk nog boos en zal nu ook boos op mij zijn maar ik kan er niets aan doen." „Hoe zoo vraagde Harriet. Het was duidelijk dat dit enkele woord haar inspanning kostte en op haar tong bestierf. „Omdat ik beloofd heb hem revanche op het biljart te geven. Dienzelfden nacht had ik tien pond van hem gewonnen en het was toen reeht gelukkig voor mij want daardoor kon ik mijne afschuwelijke hospita betalen en indirect werd mij daardoor de reis naar Amsterdam op morgen mogelijk gemaakt." „Hou zoo vraagde Harriet nogmaals. Ook thans scheen dit enkele woord haar moeite te kosten. Zij zette het licht neder en leunde op dc tafelterwijl George (usschen haar en de deur met de jas op deu arm staan bleef. „Gij^ hebt daar zoo even gehoord dat ik zeide, dat mijne koffers nog gepakt waren en ik daar door geheel reisvaardig was En nu verhaalde George haar, hoe hij zijne hospita betaald en zijne weinige bezittingen in een koffiehuis nabij de rivier in bewaring gegeven had. „Dat alles treft uitmuntend", vervolgde hij. „Ik behoef er dus nu nog voor den nacht heen te gaan en morgen vroeg mijne bagage naar boord te laten brengen. Ik neem alleen den koffer met klee deren en linnengoed mededen anderen met boeken kan ik daar laten. Deane moet maar op zijne revanche tot na mijne terugkomst wachten. Laat ons hopen dat hij dan in beter luim zijn zal en Routh vergeven heeft. Hij was dan verduiveld wild, toen hij het briefje ont ving, waarin Siewart' hem meldde van uijt te kunnen komen." „Hebt gij hebt gij het gelezen vraagde Harrietterwijl zij zich aan de tafel moest vast houden. „Neen", hernam Dallas, „ik heb het niet gelezen maar Deane zeide mij, dat Routh hem verzocht den volgenden dag bi) hem te komen. Het schijnt dat hij aan dit verzoek geen gevolg heeft gegeven." In een telegram uit Newcastle (Natal) wordt gezegd, dat de operatien hervat zijn; dat En gelsche troepen de rivier zijn overgetrokken en dat men bezig is een schipbrug te slaan. Over dit telegram hoeft men zich in 't minst niet oqgerust te maken, daar de wapenstilstand eerst den afgeloopen nacht geëindigd is; de be doelde opeia'ién hebben alleen betrekking op de „Neen", hernam Harriet, „hij is niet geko men en Routh is daarover zeer boos. Deane is hem geld schuldig en Stewart verzocht hem in dat briefje om betaling." .//Nu, daaraan had hij wel kunnen voldoen", zeide Dallas. „Ik zag toevallig, dat hij groote sommen geld; en banknoten bij zich had. De tien pond die hij aan mij verloren heeftbe taalde hij met een banknooteen banknoot van vijf pond wisselde hij om het diner te betalen en daarenboven sprak hij voortdurend van het vele goud, dat hij bij zich had, omdat hij no«r niet recht wist op welke wijze het te beleggen. Wanneer hij Routh niet betaald heeftdan is het alleen trotschheid en grilligheid geweest Maar het is afschuwelijk, dat"Routh zich in dringende verlegenheid bevindt, terwijl een mensch als Deane hem geld schuldig is. Hoeveel is hetmrs Routh „Dat dat weet ik niet", hernam Harriet. „En ik blijf hier staan snappen toch no»- altijd de gedachtelooze knaap", zeide Geor<*e° die uiet in het minst vermoedde, dat zij hem zoolang had opgehouden om var. hem te ver nemen wat zij verlangde. „Goeden nachtmrs. Routh goeden nacht Zij geleidde hem met de kaars in de hand en hij sprak deze laatste woorden reeds aan de voordeur. Hij reikte haar daarbij de hand; zij aarzelde een oogenblik hem de hare te geven eindelijk deed zij het. Hij hield hare vingers een oogenblik rtiet tcederheid omklemd zij waren koud koud als die eener doode. ?*et ®ne^jen vluggen tred verwijderde hij zichHarriet Routh echter bleef nog eeni°"e oogenblikken beweegloos staan; daarop keerde approviandeering der forten. Voor de 4 dagen, waarmede de wapenstilstand is verlengd, mogen de Engelschen namelijk weer voor zooveel tijd mondbehoeften naar de forten zenden. Een telegram uit Londen van den 17 zegt dienaangaande: Du geruchten over eene hervatting der vijan delijkheden in de Transvaal zijn onjuist; integen deel staat het vooruitzicht op den vrede beter dan ooit. Kruger kwam Dinsdag vroeg in het kamp aau Laing's Nek aan, wat aan Wood werd bericht. Daarop werd eene conferentie bepaald, die des morgens tien uur aanving. Engeland werd vertegenwoordigd door Wood, Bulier, Clarke, Eraser en Cropper; de Boeren door Kruger, Joubert, Pretorius en anderen. De conferentie duurde tot een uur, toen men een lunch gebruikte. De leiders der Boeren verwij derden zich toen om over het Engelsche ulti matum te beraadslagen en keerden na een uur terug. De conferentie werd hierop hervat en duurde tot zeven uur. Op verscheidene punten behield men zijn reserves, en die werden daarom naar Kimberley terugverwezen, om op de volgende bijeenkomsten behandeld te worden. Een vredelievende schik king is hoogst waarschijnlijk. Beide partijen deden concessien. Wood zegt, dat de Boeren de voornaamste voorstellen der Engelsche regeering aannamen. Een ander telegram van denzelfden datum zegt: Wij vernemen van gezaghebbende zijde, dat in den ministerraad Donderdag werden overwo gen de punten, omtrent welke de Boeren voor behoud hadden gemaakt. Die punten schenen niet onbelangrijk en werden door de Britsche regeering niet aangenomen. Daarom is het ge rucht, dat de vredespreliminairen geteekend zijn, voorbarig, maar de vooruitzichten op het tot stand komen van den vrede blijven nogtaus goed. Woensdagavond is eene doos, bevattende 40 pond kruit, met eene brandende lont neer gelegd in eene nis van het Mansion House, de woning van den lord mayor. De lont werd bijtijds door een politiebeambte uitgebluscht om de ontploffing te voorkomen. Een feestmaal had moeten plaats hebben op het Mansion House, doch was afgesteld wegens den moord op den Russischen keizer. zij snel naar de woonkamer terug sloot de deur ivierp zich voor een stoel neder en verborg haar gelaat in hare handen. Zoo bleef zij liggen zij zuchtte nietzij weende nietmaar zij kromp weg onder de dubbele smart van lichamelijke o verspril ning en rusteloozen gewetensangst. Toen zij eindelijk weder opstonddroeg haar bleek gelaat de uitdrukking van vertwijfeling. „Zou ik hem gered hebben", fluisterde zij terwijl zij zich aan tafel zette en haar hoofd tusschen hare handen verborg. „Zou ik hem gered hebben? Het is mogelijk Hoe vreemd dat hij er nog niets van gehoord heeft hoe onbegrijpelijk De straatsteenen gewagen er van en hij heeft er niets van gehoord De lucht is er van vervuld en hij weet het niet. Maor zoo er eens iets was dat hem van zijne reis weerhieldneen, neen, dat mag, dat kan nietDat zou het grootste gevaar voor hem kunnen zijn een zeker, bijna onvermijdelijk gevaar. Heb ik dat afgewend dan is hij gered voor het oogenblik althans." De koude var. den aanbrekenden morgen deed haar rillen. Zij gevoelde zich ziek tengevolge van het langdurig waken en wachten in eene angstige stemming zooals de hare. En toch legde zij zich geen oogenblik neder. Oververmoeid dreigden zich hare oogen tc sluiten, zij beefde en hare ledematen waren pijnlijk aangedaan, en toch deed zij zich geweld aan om op te staan en begon de kamer op en neder te loopen teneinde wakker te blijven. „Ik mag niet inslapen - ik zou niet vroeg genoeg ontwaken om datgene te doen wat vol strekt noodig is", zeide zij in zich zelve. Woidt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1