Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. Er is nog niets bekend omtrent de daders ran het misdrijf. Groote voorzorgsmaatregelen werden Donder dag genomen ten opzichte van het parlements gebouw; de politiewacht werd versterkt en de kelders onderzocht. Onder de Iersche soldaten in het kamp te Aldershot zijn bij gelegenheid van het Sint Patrickfeest ongeregeldheden voorgevallen. Een groot aantal werd gevangen genomen. Het heeft hier bijzonder aandacht getrokken, dat de Czaar, in strijd met de traditie in zijne proclamatie niet heeft verklaard de politiek zijns vaders te zullen voortzetten. Nicolaas en Alex ander II hebben bij hunne troonsbeklimming formeele verklaringen in dien zin gedaan. Daarom te meer wordt het als een beteekenend feit be schouwd dat Alexander III van die formule is afgeweken. Gij kunt u niet verbeeldenmet welk eene belangstelling men dan hier ook afwachtin welken zin hij kleur zal kiezen. Om u de waar heid te zeggen men is op dit punt niet gerust. Wel verwacht niemand een plotseling c 1 a t in de buitenlandsche politiek van onzen kolos salen nabuurmaar evenzeer verwacht niemand dat de verstandhouding met Duitschland op den duur zoo goed zal zijn als onder Alexander II. Onze eerste autoriteit op het gebied onzer buitenlandsche politiek heeft gezegd „Het nihi lisme is een uitwas die gemakkelijk kan worden uitgeroeidals men het maar ernstig wil; maar het Slavisme is eene krachtwaarmede men wellicht eenmaal rekening zal moeten houden." En een der voornaamste leden van onzen Rijks dag iemand die met de hooggeplaatste kringen te St. Petersburg bekend is zeide „Alexander III zal een Slavische Czaar zijn". Maar ook al waren die woorden niet gesproken, algemeen denkt men hier hetzelfde. Krupp's fabriek te Essen heeft het zelden zoo druk gehad met het maken van kanonnen als tegenwoordig. De Rumaansche iegeering had 100 stukken veldgeschut besteld die nu gereed zijn en afgeleverd worden. Thans komt Griekenland aan de beurtdat ook 100 stuks besteld heeft. Verder hebben nog Zweden, Nederland en Italië kanonnen besteld. Daar al deze orders in een zeer korten tijd uitgevoerd moeten wor den heerscht in de kanonnen-werkplaatsen groote drukte. Men is er dag en nacht bezig. De werkplaatsen zijn gedeeltelijk vergrootterwijl het werklieden-personeel vermeerderd is. Tusschen Bielefeld en Herford is een 50 voet hooge spoorwegdijk die tengevolge van de zware regens doorweekt was ingezakten alleen door de trouwe plichtsvervulling van den baan wachter werd een vreeselijk ongeluk voorkomen. Deze mandie ondanks den zwaren storm getrouw zijn ronde deed en in den nacht het gat ontdekt hadgingtoen de eerste trein uit Minden aankwamop zijn post staan om het alarmsein te geven. Maar door de hevige wind vlagen woeien de seinlichteu uit en het was niet mogelijk ze weder aan te steken. Toen snelde de baanwachter in storm en regen den trein te gemoetslaagde er in door zoo hard als hij kon te schreeuwen, den machinist te beduiden, dat hij stil moest houden. De trein kwam vlak voor de gevaarlijke plek tot staan en werd met een andere locomotief naar Herford teruggebracht. De Rijnlanden worden tegenwoordig zwaar door grondverschuivingen geteisterd. Zooals reeds gemeldheeft een te Dienheim in Rijn-Hessen groote schade in de wijnbergen aangericht, en thans wordt het stadje Caub in Nassaudat onlangs reeds van twee aardverschuivingen te lijden hadmet een derde bedreigd. Tien hui zen zijn op last der politie door de bewoners ontruimd. In de kamer zijn de algemeene beraadslagin gen gesloten over het ontwerp tot goedkevring van eeir crediet van 50 millioen tot uitvoering van openbare werker, te Rome. Eene motie werd aangenomenwaarbij de kamer de hoop te ken nen geeftdat de regeering binnenkort de noodige ontwerpen zal indienen tot verbetering van den Tiber en de Romeinsche Campagna uit een hygiënisch oogpunt. Volgens de N. Rott. Ct. is de pauselijke bul over het jubeljaar verschenen. Zij spreekt uitvoerig over den benarden toestand waarin de Kerk verkeertover de aanvallen waaraan zij blooistaat, inzonderheid te Rome, van de be- rooving en ontheiliging der kerken en klaagt over het gemis van godsdienstige vrijheid in zake het onderwijs, enz. Dit alles heeft den Paus bewogen een jubileum uit te schrijven, beginnende 19 Maart en eindigende Allerheiligen voor de landen in Europa en eindigende ultimo Dec. in de landen buiten ons werelddeel. Leo XIII maant verder aar. geld ten offer te brengen voor de verspreiding van het geloof, voor de jeugd en voor de scholen in het Oostenen bede vaarten te doen naar Loretto. Ten slotte wordt het jubileum onder de hoede gesteld van den H. Jozef. Uit Constantinopel is bericht ontvangen dat de pest in de omstreken van Bagdad blijft aan houden vooral te Hedjef. Door middel van militaire cordons worden de besmette plaatsen afgezonderd gehoudenen alles wat van daar komt wordt aan eene veertiendaagsche quaran taine onderworpen. Te St. Petersburg is eene keizerlijke ukase verscheuenwaarin herinnerd wordt aan het manifest, door wijlen keizer Alexander II op 19 Februari 1861 uitgevaardigd, waarbij de boeren die vroeger als lijfeigenen den eed van trouw niet hadden afgelegd werden vrijgemaakt. Overeenkomstig de wetten die voor alle burgers gelijk zijn worden alsnu ook die boeren uitge- noodigd den eed af te leggen. De seuaat is belast met de uitvoering dezer ukase. Officieel is door den minister van binnen- landsche zaken ter algemeene kennis gebracht dat een der hoofdaanleggers van den jongsten aanslag op den llden dezer in hechtenis geno men bekend heeft voornemens te zijn geweest om aau de volvoering der gruweldaad deel te nemen. Ook Roussakoff behoorde tot de aan- lcggers van het complot. Door hem werd in het lijk een tweeden persoon (men zegt die de tweede bom wierp en daarbij doodelijk gewond werd) zijn medeplichtige herkend. Door de politie is de woning ontdekt, waar de bommen zijn afgeleverd. Toen zij het huis binnendrong schoot de bewoner zich door het hootd. Men arresteerde toen slechts de vrouw met wie hij leefde. In de woning werden, be halve ontplofbare stoffennog modellen van eene proclamatie gevondenwaarin verklaard werddat de aanslag door twee personen is uitgevoerd. Da politie nestelde zich in het huis en wachtte wie komen zou. Om 11 ure 's vcormiddags kwam een jonkman opdagen die dadelijk werd gevat, doch voor zijne aanhouding toch nog tijd had zes revolverschoten te lossenwaardoor drie politieagenten werden gewond. Na den moord is eene nihilistische proclama tie uitgevaardigd waariu gezegd wordtdat het vonnisover keizer Alexander II uitgesproken thans is voltrokken en dat zijn opvolger zal worden geoordeeld naar zijne werken. Het blijktdat ditmaal de nihilisten bijkans zeker van huune zaak waren zoodat dan ook een der gearresteerden van Zaterdag met recht zeggen kon „Het kan mij niet meer schelen want het gebeurt toch". De polilie heeft nu ook ontdekt dat ook een mijn was gelegd in een zijstraatje dat de keizer op zijn weg naar de rijschool ook wel eens passeerde. Twee studenten hadden daar een huis of een deel daarvan ge buurd waar ze voor de leus melk en koffie verkochten. In de melkvaten verwijderden ze de uitgegraven aarde. RoussakofFs executie de galg staat al is uitgesteld omdat men nog het een en ander uit hem hoopt te krijgen. Uit Londen is gewaarschuwd tegen een voorgenomen aanslag op het leven van den Czar. Hoe hij regeeren zal is nog steeds het onderwerp van allerlei gissingen. Maar meer dan gissingen zijn het niet. Hier spoort men hem aan eene constitutie te bewilligen ginds pleit men voor eene voortzetting der vroegere politiek. De Regierungsanzeiger maakt bekend, dat het vervoeren van het lijk zaterdag 19 Maart des middags 12 ure zal plaats hebben. De, Golos heeft eene eerstede Strana eene tweede waarschuwing ontvangen. De persoon die bij de inhechtenisnemingen in de woning van Nawrotzky gewapenden tegenstand bood heet Michaloff en was aan den aanslag mede plichtig. De bij hem gevonden geschriften geven aanwijzingen omtrent zekere toebereidselen aan het Katharinakanaal en de Kleine Tuinstraat. De Agence zegt dat morgen zal verschijnen eene circulaire van het ministerie van buiten landsche zaken aan de ambassadeurs en legaties, behelzende het politiek programma der nieuwe regeering. De keizer en de keizerin betrokken heden voorloopig het winterpaleis. 1'Agence Russe verbetert aldus de door de dagbladen medegedeelde verhalen omtrent een doos pillen tegen asthmadie aan den Keizer gezonden zou zijneenige dagen voor den aan slag. De doos, waarvan sprake iswas vergezeld van een brief waarin de keizer gewaarschuwd werd om indien hij nog eens zulk een doos ontvingdeze niet te openenwant als het garen waarmede zij omwonden was losgemaakt werd zou de doos uiteenbarsten en hem dooden, Bij onderzoek is gebleken datindien deze doos, die van een knopje voorzien was de ontplof bare stoffen bevat had waarvan de brief sprak, zij verscheidene personen gedood zou hebben. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie, a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Glockentöne. Berthelsman. 2. Ossian, (op verzoek) Beschnitt. 4. Op 't kerkhof De Vliegh. Tilburg, 19 Maart 1881. In onze gemeent waren in het begin van dit jaar aanwezig 63 wollen-stoffenbrieken 5 wol len-stoffen ververijen 7 wolwasscherijen 9 fa brieken van kunstwerktuigen 1 kaarsenfabriek, 1 wolspinnerij1 ijzergieterij alsmede de werk plaats van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegenin deze laatste waren 425 arbeiders terwijl er in werking waren 3 stoom werktuigen met stoomketels werkende met 97 paardenkrachten. Bovengenoemde en nog eenige andere fabrieken werkten te zamen met een vermogen van 1752 paardenkrachten. Onder toezicht van den opperbraudraeester zijn alhier proeven genomen met den Annihila- teur vuurbluschraachine uitvinder firma Bern- heim te Mülhausen welke proeven uitmuntend geslaagd zijn. Tengevolge der uitkomsten van de jongste volkstelling zal het getal leden van den raad alhier met 2 worden vermeerderd. Een kindje van vier jaren is al spelende aan den Heikant in een modderkuil gevallen en verdronken. Waalwijk, 19 Maart 1881. In weerwil van het gunstige weder der laatste dagenis het water in de buitenpolders van de Langstraat slechts enkele centimeters gevallen; een gevolg daarvan isdat de binnenpolders voortdurend onder water blijven zoodat er geen b-gin kan gemaakt worden met het bebouwen van tuinen of akkers. De werkzaamheden aan den tramweg van Tilburg naar hier vorderen goed. De ontgraving is reeds tot nabij Sprang gereedterwijl de rails tot nabij Loonopzand gelegd zijn. Het is nog niet bepaald of de weg door Be soijen aan de zuid- of noerdzijde der straat zal gelegd worden. Als een bewijs voor de deugdelijkheid van het Lengstraatsche schoenfabrikaat in het alge meen en van dat van den heer C. G. Van der Heijden alhier, meer in 't bijzonder, dicne, dat aan genoemden fabrikant weder eene bestelling van klomplaarzen ingedaan. De benoodigde klomplaarzen voor de beman ning van de Willem Barentz bij de beide Noord pooltochten werden ook door den heer van der Heijden geleverd. De laatste dagen is de handel in paarden in de Langstraat levendig; verscheidene iraaie dieren werden voor 700 a 800 gulden verkocht. Heden is aan den wachtmeester der Ma rechaussee alhierVan Schuppende zilveren medaille uitgereikt voor 24jarigen tronwen dienst. De zesde algemeene vergadering van het nationaal Leder-industriebond is 11 dezer te Breda gehouden. Onder de zaken die behandeld werden was een voorsteltot het oprichten van een centraal magazijn van lederwaarbij aan elk looier de gelegenheid gegeven^wordt zijn fabrikaat aldaar te deponeeren op liet gedeponeerde desverkie- zende onmiddellijk 2/3~der waarde als voorschot te ontvangen en alzoo~den verkoop van de in- landsche producten te bevorderen in 't kort den fabrikant de middelen aan de hand te doen om aan de steeds toenemende buitenlandsche concurrentie het hoofd te bieden. In eene vol gende vergadering (die binnen drie maanden moet plaats hebben) zullen verder gegevens worden overgelegd om de uitvoering van dat plan te kunnen aanvatten. Met bijna algemeene stemmen werd de oprichting van een centraal magazijn toegejuicht. Als voorzitter en secretaris voor den tijd van drie jaren werdeu herkozen de hh. J. F. De Booy en Jan Philipsen, beiden van Breda als bestuursleden werden herkozen de hh. C. Ver meulen van Dongen en B. W. O. Lukwel van Oosterhout. Aan het bestuur werden als leden toegevoegd de hh. Ch. Van Ginneken vauZun- dert en J. C. Koene van Geertruidenbcrgdie allen hun mandaat hebben aangenomen. De commissaris des konings in dit gewest heeft de besturen der langs de Maas gelegen dijken gewezen op hunne verplichtingdie krachtens art. 17 van reglement van politie op de zee- en rivierwaterkeerende dijken op hen rustnamelijk om de dijken te doen bewaken wanneer de waterstand een door ged. staten bepaalde hoogte heeft bereikt. De betrokken besturen zijn daarbij tevens dringend uitgenoo- digd onverwijld voor eene geregelde dijksbewa- king te zorgen. Door den wachtmeester der marechaussee alhier is opnieuw een onderzoek ingesteld naar het paard van den heer L. Van der Kolk alhier, dat, zooals onze lezers zich zullen herinneren, in October van het vorig jaar uit de weide gestolen werd en waarvan sedert geen spoor te vinden was. Het schijnt dat van dezen diefstal verdacht werd dezelfde persoon, die onlangs te Gilze-Rijen is aangehouden, wegens diefstal van een paard te Turnhout; naar bericht wordt zou deze in de gevangenis te Breda door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt hebben. In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag zijn te Baardwijk baldadigheden gepleegd, be staande in het afbreken van boompjes, heiningen enz. De politie moet, na een nauwkeurig on derzoek, tegen vier verdachten proces-verbaal hebben opgemaakt. De heer J. S. Jiskootnotaris te Veen, door de arrondissements-rechtbank van 'sBosch en later door het provinciaal gerech'shof van Noordbrabant veroordeeld tot drie maanden cel straf en ontzetting uit zijn notarisambtis bij arrest van het provinciaal gerechtshof van Gel derland vrijgesproken en onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Het huis en schuur enz. bewoond door de wed. Van den Broek te Vlijmen, is Woensdag ochtend geheel afgebrand. In de gemeente Veghel is door een on bekende oorzaak brand ontstaan op een land- bouwersbedrijfstalling en schuur zijn geheel uitgebrand. Het vee, zoomede eenige landbouw gereedschappen zijn gered. Van het verbrande is niets tegen brandschade verzekerd. Van Grave zijn per stoomboot Berger, naar Venlo vertrokken een honderdtal huisge zinnen uit de omliggende dorpendie over Antwerpen naar Amerika gaan. Tengevolge van eene aanhaling van 12 fusten spiritus te Meijel (Limburg) hebben daar groote ongeregeldheden plaats gehad. De boeren verkeerden in den waan dat de tolgaarderdie trvens herbergier isde smokkelaars verraden baden hunne opgewondenheid nam toe, nadat de smokkelaar Corstanje gevangen genomen was. Honderden landbouwers bestormden nu het huis van den tolgaarder, wierpen de ruiten met steenen in en smeten alles in het waterwat maar te bereiken was. Inmiddels maakten de politie beambten van hunne vuurwapens gebruik en begonnen in de lucht te schietenwaarop de steeds aangroeiende en opgewonden menigte de borst ontblootte en de gewapende macht toeriep: „Scheet mer toe!". Daarvan werd echter geen gebruikt gemaakt en. omdat de vermeende ver rader dien men opvorderdezich schuil hield, gingen zij langzamerhand uiteenhetgeen echter niet wegneemt dat de herbergier moet beschermd en bewaakt worden. 's-ïïcrtogenbosch17 Maart. Met opzicht tot het voorgevallene in de gevangenis alhier, wordt nu beweerddat de gevangene D. aan eene beroerte is overleden. De waarheidnaar ik uit eene zeer goede bron verneem is dit daags na het voorgevalleneop Woensdag den 9 Maartdes namiddags ten 2 urewerd het geheele bestuur over de gevangenis bijeengeroepen ten einde over het gebeurde te beraadslagen de geheele commissie deed plaatselijk onderzoek, en hieruit bleek dat de gevangenbewaarder G. de gaskraan in de celwaar de overledene zich bevond eerst uitgedraaid en zeer waarschijnlijk bij ongeluk te ver doorgedraaid heeftten ge volge waarvan deze weder open waszoodat van des avonds 9 tot des morgens 6 uur het gas in de cel is ontsnapten wel op zoodanige wijze dat zelfs in de gangen naar de cel zich de gasontsnapping in groote mate openbaarde. De man is om 6 uur des morgens in geheel bewusteloozen toestand gevonden en ten 4 ure des namiddags overleden. Wil men het nu aan eene beroerte toeschrijven dat hij overleden is dit moeten de deskundigen weten. Ook is het zeker, dat de officier van justitie dadelijk een gerechtelijk onderzoek heeft ingesteld. Engelen, 17 Maart. Gedeputeerde staten hebben aan het college van burgemeester en wethouders dezer gemeente ingezonden eene door hen ontworpen regeling tot vereeuiging der gemeenten Engelen en Bokhoven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur Door hel onderstaande een plaatsje in uw blad te geven zouat u mij ten zeerste verplichten. Uw dw. dienaar, P. VERHAGEN. Onderwijzer te llaamsdonk^ Woensdag 16 Maart jl. gaf de Capelsche re-» derijkerskamer „Vriendentrouw" eene uitvoering ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood. Natuurlijk zijn hier de noodlijden den uit het land van Heusden en Altena be doeld. De zaal hier het welwillend afgestane schoollokaal was goed bijna had ik gezegd te goed bezetdaar er om kwart voor zeven geen kaartjes le rang meer te bekomen waren. Nu, het publiek zal zich zeker over zijne belangstelling niet te beklagen hehben daar de twee blijspelen en de opera altijd in aan merking genomen dat hier dorpsrederijkers werk ten uitmuntend werden afgespeeld. Hel eerste stuk „Wie ben ik" klaarblij kelijk eena reproductie in veranderden en om- gewerkten vorm van Pieter Langendijk's blijspel „Krelis Louwen of Alexander de groote op het poëetenmaal" werd vlug en juist opgevoerd. De hoofdpersoon Baas Pioen werd uitstekend vertolkt en het vreemde dialect hinderde niemand, neenik geloof zelfs dat het velen aantrok. Ook de knecht was goedzelfs guitig in sommige oogenblikken en de levendige oogen rolden helder door het hoofd. Wat graaf Walberg betreft: persoon, houdinsr, stem en gebaren werden zeer juist weergegeven, zoodat men zweren zou een wezenlijken graaf gezien te hebben. De lakeien en de doctor hielden zich ook flink en verhoogden het effect door juisten stand, handelingen en spraak. Overigens geloof ik dat zij bij volgende ge legenheden in dergelijke rollen nog oneindig beter zullen zijn. In de opera „Eleonore cn Theobald" werden de oude graaf cn graaf Schönenstein uitmuntend vertolkt. Graaf Schönenstein had een heerlijke stem. Theobald en Leonore waren veel minder ik geloof dat de verkleede Leonore eene te zware rol had. Het geheel was miuder boeiend, doordat de mannenstem te goed hoorbaar was en daar het niet ta verwonderen isdat een jonkman, die zich in meisjeskleederen steekt toch nogin bijna alles een jonkman blijft werd de innigheid en zachtheid die zoo treffend had kunnen zijn gemist. Waarom ook liet zich niet ééne Capelsche jonge juffrouw verbidden die rol te vervullen? Wat het nastukje betreftkunnen wij kort

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2