Huidenberickten. Duitschland. Italië. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. Boeren zouden zich bereid verklaard hebben desnoods een derde deel van het land (Oostelijk) af te staan, maar de Boeren zeiven schenen af- keerig van allen afstand. Te Pretoria heerscht begrijpelijkerwijzeonder burgers en militairen eene onaangename stemming. President Brand is weder te Bloemfontein. In antwoord op hem door Engelschen en Hol landers aangeboden adressengaf hij als zijn overtuiging te kennen dat de gesloten vrede een middel kon zijn ora in Zuid-Afrika eendracht en vriendschap te bevorderen. Dat klinkt eenigs- zins anders dan het bovenstaande. Hoe vasthoudend de Brit is aan oude en verouderde toestanden is weer gebleken. Een voorstel van Ashton Dilke, om te be raadslagen over de invoering van het tientallig stelsel, voorloopig alleen in het muntstelsel, werd Woensdag jl. door het parlement, ala het ware, de bespreking niet eens waardig gekeurd en ter zijde gelegd. Men verschuilt zich achter het voorwendsel, dal de overgang tot dat nieuwe stelsel bijna onoverkomelijke moeielijkkeder. zou opleveren. In andere landen is het toch kunnen volbracht worden. Dat het decimale systeem uiterst gemakkelijk in 't gebruik iskan niemand loo chenen, en toch die voortdurende tegenstand Alles pleit voor de invoering, maar de Engelsch- man wil er niet van gediend zijn. Waarom niet? Booze tongen beweeren dat de reden te zoeken is in den Eranschen oorsprong van het metrieke stelsel. De nationale trots speelt hierbij dus zijn rol. De post van beheer van het gouden en zilveren tafelgereedschap van koningin Victoria op Windsor Castle is door den dood van den heer Goring vacant. Dat dit een post van groot vertrouwen is, blijkt uit het volgende Bij den maaltijd, door hare majesteit na het huwelijk van den Hertog van Edinburg den keizer van Rusland aangeboden werd voor een waarde van twee millioen pond sterling aan gouden tafel gereedschap gebruikt. De waarde der gouden en zilveren tafelserviezen op Windsor Castle aan wezig wordt op ruim drie millioen pd. sterling begroot. In den dierentuin te Frankfort a/M. stond onlangs een jongmensch bij het hok. eener tij gerin met een vriend te praten. In het vuur van het gesprek bemerkte hij niet dat hij te ver over het hekdat voor de kooi stond leunde en dat de tijgerin reeds sedeit eenige oogenblikken strak op hem zat te loeren. Op eens voelt hij haar klauw in zijn arm geslagen en wordt met kracht naar het hok getrokken. De tijgerin had een gunstig oogen- blik waargenomen eu trachtte r.u door de tra liën heen den jongen man naar zich toe te halen. Dezedie zijn tegenwoordigheid van geest niet verloor, bood krachtig wederstand en terwijl de inmiddels toegeschoten oppassers met hun stokken hem het woedende dier verder van het lijf hieldenslaagde hij er eindelijk in, den klanw uit zijn arm te rukken. Hij is natuurlijk zeer ernstig bezeerdmaar er is alle hoop op zijn volkomen herstel. Een hardlooper, Kapernicks genaamd, heeft onlangs met vier officieren te paard een wed loop gehouden van Schöneberg bij Berlijn, naar Potsdam en dien met glans gewonnen. In het eerst scheen hij te zullen verliezen maar het duurde niet lang of de voetganger was de ruiters zoover vooruitdat zij het opgaven en stapvoets verder reden. Kapcrniks legde den weg in 70 minuten af, en was reeds weer uit Potsdam waar hij met lauwerkransen ontvangen werd, per spoor naar Berlijn teruggekeeid, voor de officieren te Postdam aangekomen waren. Het ontslag van het ministerie Cairoli is door den koning van Italië aangenomen schoon de Popoio dit alsnog ontkentonder bijvoeging evenwel t dat Depretis zal ontboden worden. Het ministerieweet men is gevallen wegens de houding die het aangenomen had in zaxe Tunismaar terecht vraagt men zich af of het ▼oor een volgend kabinet wel mogenlijk zal wezen in deze aangelegenheid eene andere hou ding aan te nemen. Of men moest handelen als de Itahaansche consul te Tunis die naar bericht wordtrich voornamelijk tot taak stelt den Bey tegen Frank rijk op te hitsen maar dit mag men gerust zeggen dat geen houding is. Onder deze o r.standigheden zal dan ook zeker door Frankrijk met eenig wantrouwen ontvangen worden het aanbod van bemiddeling tusschen Tunis en de republiek dat door Italië en En geland zou gedaan zijn. Rome zal de eerste Italiaansche stad zijn, waar een telephoon-dienst ten behoeve van het publik zal opengesteld worden. De minister van openbare werken heeft de akte geteekend waarbij aan graaf Marescalchieen neef van de om hare liefdadigheid en haren kunstzin bekende hertogin di Gallierade vergunning verleend wordt om een telephonische verbinding tot stand te brengen tusschen Rome en NapelsMilaan Genua en Turijn. De graaf is voornemens on middellijk een aanvang te makenomdat hij reeds voldoende proeven heeft genomen met eene kleine telephonische verbinding tusschen de verschillende ministeriën en de kamer van afge vaardigden om zeker te kunnen zijn van den goeden uitslag. Nog steeds neemt de uitbarsting van den Vesuvivs in hevigheid toe. Er vloeien brcede lavastroomen in noordelijke richtingen rondom den krater, tot op 100 meter afstands zijn spleten ontstaan waaruit aanhoudend rook op stijgt. De Grieksche regeering zal waarschijnlijk heden antwoorden op de bekende gelijkluidende nola. Ds eenstemmigheid der mogendheden in deze moet niet zonder indruk zijn gebleven op volk en regeering, zoodat toegeven thans waarschijn lijk wordt geacht. üelyannis zou Koamoundouros vervangen. Het proces tegen de moordenaars van keizer Alexander II isgelijk te voorzien was, geëin digd met de veroordeeling van alle aangeklaagden door middel van de strop. liet vonnis van Sophie Perowskaja heeftdaar zij van adel is nog de keizerlijke bekrachtiging noodig. Het requisitoir werd voorgelezen door den procureur-generaal Murawief. Daarin werden met levendige kleuren de revolutionaire leerstel lingen en de misdaden der nihilisten afgeschil derd en betoogd dat hun streven ten slotte vruchteloos zou blijken wegens de onwankelbare trouw des volks tegenover de kroon. Met onverstoorbare kalmte hoorden de be schuldigden, van welke Jeliaboff on Kibaltschitsch aanteekeningen maakten deze redevoering aan. Van de pleidooien der verdedigers wordt nog niets gemeld. Jeliaboff was zijn eigen advocaat en hield een lange toespraakwaarbij hij door den voorzitter telkens in de rede werd gevallen. Aan al de beschuldigden werd daarop nog even kortelijk het woord gegun lwaarna het hof zich verwijderde. Na drie uren volgde het vonnis. Het jongste manifest der nihilisten moet het onderwerp van ernstige overweging hebben uitgemaakt in een onlangs ten paleize, onder voorzitterschap des keizersgehouden rand. Het bezadigde stuk verdient zeker die aandacht ten volle. Reeds drie generaals hebben keizer Alex ander II in den dood gevolgd. De oudste ge neraal van het leger generaal Pridwitzde kommandant der Peter- en Paulsvesting, generaal Maidelen generaal prins Ghika, de Ruraeensche gezant alhierzijn kort na elkaar overleden en wel allen tengevolge eener gevatte koude bij de begrafenisplechtigheden. Alle drie waren hier hooggeschatte mannen en worden ten zeerste betreurd. Bij de begrafenis van generaal Maidel die heden plaatshad, kommandeerde des keizers oudste broeder Wladirair Alexandrowitch in persoon de parade. Voor eenige dagen kwam een gezelschap van 18 jongelieden naar het Fir.landsche dorp Muola in de nabijheid van Petersburg en orga- seerden aldaar eenen maaltijdwaarbij zij op vrij luidruchtige wijze hunne vreugde over den dood des keizers te kennen gaven. Men had her. echter spoedig in de gatenen nu werd de Petersburgsche politie gewaarschuwd, die ook dadelijk kwam opdagen en hun gelegenheid gaf dit feest te Petersburg in eene veillige plaats voort te zetten. De inhechtenisneming van grootvorst Ni- colaas oudsten zoon van grootvorst Konstantijn, wordt heden bevestigd. Daaraan zou volgens een bericht uit Weenen eene uiterst heftige woordenwisseling tusschen den Czaar en zijn oom grootvorst Konstantijn voorafgegaan zijn. Natuurlijk brengt het openbaar gerucht de ar restatie van den jongen grootvorst in verband met het nihilismemaar naar 't schijnt is fei telijk van de oorzaak dezer geruchtmakende inhechtenisneming in 't openbaar nog niets ge bleken. Waalwijk, 13 April 1881. De vraag in hoeverre paarden van een landbouwer mogen beschouwd worden als hulp middelen bij zijn bedrijf dan wel ais luxepaarden, is zaterdag behandeld voor het gerechtshof te 's Gravenhage, naar aanleiding van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij de heer D. G., landbouwer te Goedereedewas veroor deeld in eene geldboete van f262.50 wegens valsche aangifte voor de personeele belasting over zijne paarden. De appellant had twee bruine paarden, die voor het landbouwersbedrijf onge schikt waren, aangegeven in de 3e klasse le soort, en de rechtbank oordeelde in overeen stemming met het gevoelen der administratie, dat die paarden als luxepaarden moesten be schouwd worden en voor de le klasse hadden behooren aangegeven te zijn. Tegen die beslissing der rechtbank werd door den advocaat mr. B. M. Vlielander Hein namens den appellant aan gevoerd dat paarden die voor het landbou- wersbedrijf worden gebruikt, zijn vrijgesteld van de belasting, maar dat de luxepaarden van den landbouwer in de 3e kl. vallen, zoodat volgens hem zoowel naar de bedoeling als naar de letter der wet de appellant volkomen en regie was. Zijne conclusie strekte alzoo tot vernietiging van het vonnis en afwijzing der vordering van de administratie, die zijns inziens in gebreke was gebleven te bewijzen dat in deze eene valsche aangifte was gedaan. De rijksadvocaat, mr. J. G. Rochussen was echter van meening dat de appellant niet als landbouwer kon aangemerkt worden daar hij zelf zich niet met den land bouw bezighoudten zijne landen, die hij doet bebouwen, buiten de gemeente Goedereede gele gen zijn. De hier bedoelde paarden, die volstrekt niet voor den landbouw gebruikt worden, maar ook niet kunnen gebruikt worden, moesten z. i. als paarden van weelde aangemerkt worden en in de le klas zijn aangegeven. Alleen die paar den welke voor den landbouw dienen maar ook door den landbouwer worden gebruikt om hem te rijden in een rijtuig op vecren of riemen, konden beschouwd worden als te vallen in de 3e klasse der personeele nelasting. Hij geloofde derhalve dat het vonnis moest worden bevestigd. De adv. Gen. mr. Gregorij deelde het gevoelen der administratie. Hij geloofde, dat, daar ge bleken was dat de paarden voor den landbouw ongeschikt waren, men zich van de zijde van den appellant over eene vervolgiug niet kon beklagen. Zijns inziens bestaat het vereischte voor een vrijstelling daarin, dat de paarden ook gebruikt worden voor den landbouw, dat het niet zijn paarden van den landbouwer, maar paarden voor den landbouw. Dit laatste was ten proces- se niet gebleken derhalve was de adv. gen. van gevoelen dat het vonnis zeer terecht was gewe zen en concludeerde hij tot bevestiging er van. De uitspraak is bepaald op aanstaanden zaterdag. Door de commissie van examen voor het lager onderwijs in Noordbrabant zijn jongstleden zaterdag geexamineerd 7 candidaten voor de akte vau onderwijzer, en o. a. zijn toegelaten G. Merks van Tilburg en J. W. Lauzing van Vlijmen. Verleden Zaterdag, op de repetitie der liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen werd den directeur, den heer Frans de Cortie, door de werkende leden een schoone gouden ring met diamant aangeboden, bij ge legenheid dat hij gedurende 5 jaar aan hel hoofd van dat gezelschap gestaan had. De heer De Cortie was blijkbaar zeer aange naam verrast door dit onverwacht bewijs van hoogschatting. De regeering te Hamburg heeft opnieuw concessie verleend tot het houden eenei groote geldloterijom nu deze onderneming in de gc- heele wereld groot succes en vertrouwen te ver schaffen, heeft de staatsregeering te Hamburg zich borg gesteld voor de stipte uitbetaling der gewonnene prijzen, Daar, zooals bekend, Ham burg een der rijkste staten van Duitschland is, eu deze regeering met het geheele staatsvermogen garandeert, zoo valt iedere twijfel omtrent de soliditeit dezer loterij weg. De heeren Jsentkal Co., bankiers te Hamburg, zijn weder met den verkoop der loten belast de betrekkelijke aankondiging vindt men in ons blad van heden. Ieder welke dus de loten direct zonder tusschen- personen verlangt, do it het beste, de bestelling direct aan het hootdloterijkantoor der heeren Jscxthal Co. te Hamburg in te zenden. Ged. Staten van Noordbrabant hebben hunne goedkeuring onthouden aan een besluit van den gemeenteraad van St. Oedenrode tot hel aangaan eener geldleening van f18.000 bij de maatschappij voor geraeentecredtet te Amsterdam, tegen eene rente van 5 ten honderd gedurende 50 jaren, waarna het kapitaal geamortiseerd zal zijn. De weigering der goedkeuring vindt haren grond in hoofdzaak hierin, dat eene geldleening onder die voorwaarde in strijd moet geacht worden met het belang der gemeente, aangezien in dat geval door de gemeente gedurende 50 jaren een aanzienlijk bedrag aan renten meer moet worden betaald, dan ingeval eene gewone geldleening wordt aangegaan, zelfs tegen 4J/2 ten honderd en met aflossingen van 2 ten honderd 'sjaars. Een Oostemijksch fabrikant van spoor- wegmaterieel heeft een toestel bedacht, waardoor het bezwaar, om gedurende den avond en des nachts met gekleurd licht verschillende seiuen te geven, vervalt. Het door hem geconstrueerd signaal kan verschillende vormen aannemen eu wordt des nachts alleen maar door gewoon wit licht ver licht. Aan de verschillende vormen kent men verschillende beteekenissen toe, zoodat, wanneer van dezen toestel gebruik wordt gemaakt, het er niet op aan komt of de machinisten al of niet kleurenblind zijn. Te Leende is eene dienstmeid die met een zak meel van den windmolen aldaar naar huis terugkeerde, zoodanig door een der molen roeden aan het achterhoofd en den arm getroffen dat zij onmiddellijk dood bleef. Te 's Hertogenbosch is in verregaanden staat van ontbinding uit de gracht opgehaald hei lijk van een militien, die sedert vastenavond vermist werd. De ongelukkigeals vrouw ge- costumeerd schijntdoor de duisternis misleid, 's nachts te water te zijn geraakt en verdronken. Te Maastricht heeft Zondagnacht een brutale diifstal plaats gehad. Men heeft zich door 't uitsnijden eener ruitdie vooraf met lijm was ingesmeerdtoegang weten te verschaffen tot het huis van mej. P. in de Br eestraaten daaruit ontvreemd een hoeveelheid kant en zijde, waarvan de waarde nog niet is vastgesteld, doch vrij aanzienlijk moet zijn. Te Oud Drimmelen zijn Vrijdag ochtend de schuurhuis, stallinginboedel enz. van den landbouwer Christiaan Mutsers verbrand, Ook 13 runderen klein vee en 1 paard kwamen in de vlammen om. De schade is vrij aanzienlijk. De hnizinge en schuur behoorende aan den landbouwert A. Gijsen te Etten is, zonder dat de oorzaak bekend isgeheel afgebrand. Alles was verzekerd. Te Maastricht is Zaterdag een man ver dronken. Misbruik van sterken drank sehijnt aan dit ongeval niet vreemd te zijn geneest. Donderdagnacht is in het gehucht De Hout, nabij Oosterhouteer. hevige brand uitgebroken in de boerenhofstedebewoond door J. Felix. In weinig tijds was de geheele inboedel met 17 koeien en kalveren 2 paarden 2 varkens 90 H. L. graan veel hooi en stroo een prooi der vlammen. De bewoners hadden nauwelijks den tijd zich te redden. Huis, stal en inboedel waren verzekerd bij de Amsterdamsche en Utrechtsche brandwaarborg-maatschappij voor"[slechts een bedrag van f 6200. De oorzaafc is onbekend. Ook te Oud-Driramelen (Noord-Brabant) woedde een zware brand in de bouwmanswoning van de Wed. 1). de Bas. 10 stuks veeal het bouwmansgereedschapal het huisraadalle kleederen zijn een prooi der vlammen geworden. De bijna 80jarigen weduwe werd met lijfsgevaar en met brandwonden overdekt gered. De oor zaak van den brand is vooralsnog onbekend. Gelukkig is alles tegen brandschade verzekerd. Een schoenmaker te Oud-Zevenaar had een begeerig oog op de kippen van zijn buurman geslagen. Hij stal er eene van en verkocht die te Elten (Pruisen). Daarvan werd aangifte ge daan en hij werd lot twee maanden gevangenis straf veroordeeld. Bij de terechtzitting kwam tevens aan het licht dat hij in Pruisen ook al tien jaren tuchthuisstraf had gehad wegens brandstichting. Twee meisjes uit Nieuwehorne stonden voor den kantonrechter te Heerenveen terecht wegens nachtelijk rumoer op de straat. De nachtwacht had haar namelijk aangeklaagd, omdat zij luide gezongen hadden doch zij ontkenden dit zoo stellig, dat de kantonrechter verplicht was een getuigenverhoor te gelasten. De meisjes brachten toen hare vreiers mede, en dezen ver klaarden onder eededat er niet gezongen of geschreeuwd was. lntusschen legden de door den nachtwacht aangevoerde getuigen zulke be zwarende verklaringen af, dat de kantonrechter bijna niet meer twijfelen kon aan da schuld der meisjes en bijgevolg aan den meineed barer vrijerswelke laatsten daarom voorloopig in hechtenis werden gehouden. Eeti sprekend staaltje dus van de groote gevolgen, die kleine oorzaken hebben kunnen daar de beide meisjes bij eene eerlijke bekentenis hoogstens tot een boete van drie gulden veroordeeld zouden zijn, Ouder de gemeente Meeuwen zijn dezer dagen een winkelhuis met aanhoorige klompen makerij, benevens drie arbeiderswoningen afge brand. Van de schade die ongeveer f 4000. bedraagt, was slechts voor f 2700 verzekerd. Loonopzand12 April. Zondag 11. had onze liedertafel „Echo der Duinen" de eer de lieder tafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen in haar midden te ontvangen. Ofschoon slechts eenige uren te voren van hare aankomst per telegraaf bericht, werd het concert door haar gegeven, door eer. aanzienlijke menigte bijgewoond. Geen wonder ook, dat onze dorpelingen er prijs op stelden de zangvereeniging, die zich steeds zoo gunstig onderscheidde en die zelfs eenmaal bekroond uit het strijdperk i9 teruggekeerd, te hooren zingen. Hoewel al de uitgevoerde num mers flink van stapel liepen, meenen wij een drietal vooral nader te moeten aanstippen, en wel „Hymne an die Musik" van Lachner, „Omhoog" van Heinze en „Ossian" van Bescbnitt. Het eerste, een compositie, zeer zwaar en slechts voor sterke koren gesteld, werd gezongen met zulk eene kolossale kracht en meesterschap van intonatie, dat zulks het gansche auditorium verbaasde. Het tweede, „Omhoog" van Heinze, werd met innig gevoel en echt muzikale opvat ting uitgevoerd het ensemble van dit stuk was waarlijk schoon. Het derde, het overschoone „Ossian" van Beschnitt werd met zooveel gevoel voorgedragen, dat de hoorders met ingehouden adem zaten te luisteren en even liefelijk als de laatste tonen van dit heerlijk lied in de zaal wegstierven, even donderend was daarop het applaus van de zijde van het publiek. Te ras waren dan ook deze genotvolle stonden vervlogen zoo gaarne hadden wij de zangers vrienden nog langer onder ons gewild. Toen het uur var. scheiden daar was, nam de eere voorzitter der Jiedertafel „Echo der Duinen", de welEd. heer J. Bossers het woord, schetste in breede Irekken het genoegelijke en leerzame eener dergelijke overkomst voor onze nog jeugdige zangersbedankte in goed gekozen woorden voor de eer van dit bezoek en stelde ten slotte een dronk in op een spoedig wederzien en op een bestendig voortbestaan der vriendschap en goede verstandhouding tusschen de beide ver- eenigingen. AMSTERDAM.' De plaats gehad hebbende inschrijving liep, op enkele partijtjes na, zeer coulant af. Zeilende zijn afgedaan per st. //Koningin Emma" 1799 st. buffel-, merk B. K. en 1743 st. buffel per //Voor waarts" tegen Hinken prijs. Iulandscne soorten steeds gedrukt. ANTWERPEN. In de markt is geen verandering, hoofdzakelijk tengevolge van den geringen voorraad dit laatste draagt veel bij tot den geringen omvang der zaken. Dit de hand werden verkocht 887 drooge Buenos-Ayres 1000 gez. Bahia 776 Buenos-Ayres 27 u Rosario 1513 u Gualeguay 1430 h Montevideo 1000 u op levering 1614 Uruguay 3911 Rio Grande Totaal 12248 stuks. Aangevoerd werden 1769 drooge en 5000 ge zouten B. Ayres, 600 San Nicolas, 200 drooge en 272 gezouten Rosario per „Pliny", 536 drooge van Havre. Den 11 April was het artikel zonder handel*

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2