Nummer 33. Zondag 24 April 1881. 4e. Jaargang. Till) llLDuiiuj inmLiueu, ±j Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Baggerman. Gemeenteraad van Waalwijk. Echo van het Zuiden, m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend dat bij besluit van 19 dezer vergunning is verleend aan lo. C. A. F. HofTmans alhier tot het oprichten een er zeepziederij in een perceel kadaster gemeente Waalwijk sectie C no. 1153 en het daaraan vast staande gedeelte van 1149. 2. W. H. van Schijndel tot het oprichten eener leerlooierij met werkhuis op een perceel kadaster gemeente Waalwijk sectie C no. 1616. Waalwijk, 19 April 188*1. Burgemeester en Wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend dat het primitief kohier der belasting op de hondenover het jaar 1881 door den raad is vastgesteld en gedurende 8 dagen voor een ieder ter inzage op de secretarie is ne- dergelegd. Waalwijk 19 April 1881. Burgemeester en Wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN. De Secretaris- F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat op Dinsdag 24 Mei a.9.voor middags 11 uur ten raadhuize aldaar, in het openbaar de uitloting zal plaats hebben van twee schuldbrieven ieder groot f 500 van de geldleening dezer gemeente, aangegaan krachtens raadsbesluit van 9 Mei 1878. Waalwijk 20 April 1881. Burgemeester en Wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN. De Secretaris. F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester der gemeent Waalwijk maakt bekend dat de lijsten der kiezers ingevolge art. 31 der kieswet zijn gesloten, opnieuw aangeplakt en ter secretax-ie voor een ieder ter inzage neder- gelegd. Waalwijk 22 April 1881. Be Burgemeester vooi-n. VAN DER KLOKKEN. De Directeur van het postkantoor maakt be kend, dat sedert 16 dezer dagelijks eene ver zending van brieven enz. plaats heeft naar 's Grevclduin-Capclle en Waspik des veorm. ten half elf ure, en van Waspik naar W aalwijk ten 12.30 ure. OPENBARE VERGADERING ran Dinsdag 19 April n.m. 7 uur. Afwezig de heeren Van Heijst en Van Iersel. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school alhier. De voorzitter deelt mede dat zich slechts een sollicitant heeft aangemeld namelijk P. J. J. Gerris alhier. Daar de wrt echter eene voor dracht eischl van drie, hebben Burg. en Weth. zich in contact gesteld met den districts-school- opziener en het hoofd der openbare school, die verklaard hebben zich te kunnen vereenigen met de voordracht van dezen enkelen candidaat. De voorzitter stelt daarom voor over te gaan tot de benoeming van P. J. J. Gerris onder nader te geven instructie. Met algemeene stemmen wordt P. J. J. Gerris benoemd. II. Pian van schoolverbouwing. De voorzitter geeft te kennen dat het school gebouw te klein is. De school wordt op het oogenblik bezocht door 200 leerlingen, terwijl een 40tal, die 6 jaar oud zijn, op plaatsing wachten. Hij legt over twee plans tot vergroo- tir.ghet eene door het bestaande gebouw te verlengen, het andere door er een verdieping op te bouwen. De kosten van deze beide plans zullen ongeveer dezelfde zijn en worden op on geveer f 5000 geraamd. Bij het maken van deze plans is echter niet gerekend op een corri dor, die zal moeten aangebracht worden, omdat de wet verbiedt dat kleedingstukken der kinde ren in school worden opgehangen hierdoor zouden de kosten met f1000 verhoogd worden. Wanneer men eene verdieping op het gebouw zet heeft men twee scholen, dus de dubbele ruimtedoor eene verlenging krijgt men ook eene goede school, maar deze zal, als de bevol king zoo blijft toenemen, als den laatst en tijd het geval was, over tien jaar weer te klein zijn. De raad is wel op de hoogte van de bezwaren, die tegen een verdieping bestaan. Na eenige discussie tusschen de heeren Van Es, Zijlmans en der. voorzitter over eenige pun ten, waarop bij de verbouwing gelet zal moeten worden, stelt de voorz. Yoor, dat de raad besluite het bestaande schoolgebouw te verlengen en het dagelijksch bestuur te gelasten in overleg te treden met de betrokken autoriteiten over de wijze van uitvoering, en bestekteekening en begrooting te laten maken. Met algemeene stemmen conform besloten. III. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1880. Het verslag wordt door den voorzitter den raad aangebodenen gelegd ter visie der ieden. De heer Van Es wenschte, zooals in vroeger lijd gebeurde, dat de leden het verslag voor eenige dagen aan huis ter lezing konden krijgen. De overige leden stemden hiermede in. IV. Rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1881. Goedgekeurd. V. Rioleering. De voorzitter laat voorlezing doen van een adres, door J. van Dijk en eenige andere eige naars aan den raad ingezonden, waarbij wordt verzocht onmiddellijk eene rioleering langs hunne eigendommen aan te leggen, uithoofde van den toestand, waarin zich die eigendommen tenge volge van slechte afwatering bevinden. Burgem. en Weth. stellen voor aan het ver zoek der adressanten te voldoen de voorzitter acht hel dringend noodig een riool aan te leggen vanaf de pastoorsheul tot nabij het huis toebelioorende aan den heer Zijlmans. De heer Timmermans zou het kleine gedeelte dat dan nog overblijft ook gaarne nu mede gelegd zien. De heer Van Es zou zich bij het. door Burg. en Weth. voorgestelde bepalen als dat gedeelte gelegd wordt is men zeker dat de eigenaars aansluiten bij het gedeelte tusschen het huis bewoond door den heer Tielen en dat van den heer Quirijns hebben van de 16 eigenaars nog slechts 3 aangesloten, en riolen leggen zonder dat aangesloten wordt is niet noodig. De heer* Van der Heijden zegt dat de vorige spreker vergeet dat men, als er geen riolen liggen, de eigenaars niet kan calangeeren, die op straat uitwateren nu die er echter wel zijn kan men ze laten straffen. De heer Van Es zegt er op dat punt geen te weten die op straal uitwateren. Vat het voor gestelde gedeelte betrefthij heeft met Van Dijk gesproken over het noodzakelijk te krijgen verval. Deze heeft hem verzekerd dat dit zeer goed door middel van zinkputjes te krijgen is ziet men daar de goede werking dan zal dit voorbeeld wellicht navolging vinden en zoodoende het voorgestelde doel bereikt worden. De heer Van Hiel wenschte vooraf zeker te zijn van de aansluiting. De heer Zijlmans is het hiermede eens overal viudt men nog stinkpoelen hij zou geer. riolen leggen als men niet zeker is van de aansluiting, daar tot nu toe het met de rioleering voorge stelde doel nog niet bereikt is. De heer Timmermans zegt dat van af het nu voorgestelde punt tot aan de Putsteeg nog ver schillende huizen zijn, die op straat uitwateren, hierdoor komt er veel vuil op straat, hetgeen niet aangenaam is en zeker niet tot sieraad strekt; den afgeloopen winter vond men dan ook geheele vakken met ijs bezetom die redenen en omdat er een post van f 1500 voor de rioleering op de begrooting is uitgetrokken, zou hij aan Burgem en Weth. in overweging geven hun voorstel in zooverre te wijzigen, dat de rioleering tot aan de Putsteeg werd door gelegd; -Is men een rioleering geeft aan die er om gevraagd hebben moet men ze even goed brengen op die punten waar ze ook noodig is, ai is er niet om gevraagd. l)e lieer Zijlmans gelooft dat het steeds het plan geweest is eerst proeven te nemen de goede werking nu is nog niet. bewezen hiertoe is algemeene aansluiting noodighij zou daarom het door Burg. en Weth. voorgestelde gedeelte r.iet beginnen zonder vooraf zeker te zijn van de aansluitingslechts bij algemeene aansluiting kan men over de wei king oordeelen. De lieer Van Es merkt op, dat aansluiting, zooals hier noodig is, nogal geld zal kosten iedereen is daartoe niet genegen) op liet voor gestelde gedeelte is men echter zeker van de aansluitinghoe eer men daar de rioleering legt hoe beter, dan kan ieder de werking zien. De heer Van der Heijden vindt het erg dat de aanleg zou moeten achterwege blijven als een paar lui weigerden aan te sluiten volgens den lieer Zijlmans zou dit het geval moeten zijn. I)e lieer Zijl mans erkent bepaald bezwaar te hebben tegen den aanlegzoolang men geen waarborgen heeft, dat de aansluiiing zal plaats hebben er zijn tusschen de huizen van adres santen eigendommen, wier bezitters niet gevraagd hebben men is dus niet zeker dat dezen zullen toetredenhij wonscht algemeene aansluiting om daardoor de werking te kunnen nagaan. De heer Quirijns verklaart zich voor het door den heer Timmermans gezegde. De rioleering moet goed werken bij hem heeft hij er de proef van. Hij stelt voor ze in eens door te leggen tot aan de Putsteeg, gelijk door den beer Tim mermans was aanbevolen. De voorzitter vindt het amendement van den heer Quirijns goed hij wilde zelfs verder gaan en voorstellen dat de raad Burgem. en Wctli. belaste bestek en begrooting aan den raad over te leggen voor de gehee'e rioleering van af het huis bewoond door den heer Tielen tot aan de Putsteeg. De lieer Van Es blijft bij het voorstel van Burgem. en Weth. De heer Van der Heijden zou eerst besluiten omtrent het verzoek van adressantendaarna kan de raad beslissen over een in te dienen bestek voor de verdere rioleering. De voorzitter brengt nu in stemming het voorstel van Burgem. en Weth., dat aangenomen wordt met algemeene stemmen, uitgezonderd die van den heer Quirijns. Hierna wordt met algemeene stemmen aan Burgem. en Weth. opgedragen zoo spoedig mogelijk aan den raad bestek en begrooting voor de nog te maken rioleering voor te leggen. VI. Ingekomen stukken. a De voorzitter deelt mede dat is ingeko men eene bedenking vati Ged. Staten tegen de begrooting van 1881. Burgem. en Weth. adviseeren den raad den post van f 200 voor bestedelingen van de be grooting te schrappen en over te brengen op onvoorziene uitgaven daar anders de begrooting niet kan worden goedgekeurdlater kan men dan zien hoe te handelen. Conform besloten. b. De voorzitter zegt dat het hondenkohier den bepaalden tijd ter visie gelegen heeft en stelt voor het vast te stellen. Conform besloten. c. Schrijven van J. Lcijtens alhier, onder overlegging van bewijsstukken dat hij den ge vorderden census betaaltverzoekende op de kiezerslijsten gebracht te worden. Conform besloten. d. Adres van de Noordbr. stoomtram-maat schappij, verzoekende dat de gemeente afstand doe van de huur van een terrein aan de haven gelegen, onder nadere voorwaarden. Burgem. en Weth. stellen voor het dagel. bestuur te machtigen onder nadere goedkeuring van den raad met de maatschappij te onder handelen. Conform besloten. e. De voorzitter geeft kennis dat hij door den heer Van Iersel gesommeerd is, de brug, enz., nabij de haven af te breken en in den vorigen toestand te brengen, (zie ingezonden stuk in no 28 van de Echo.) Het desbetreffende exploit wordt voorgelezen, waarna de voorzitter vraagt of iemand nog het woord verlangt. Daar dit niet het geval is en er niets meer aan de orde is, sluit de voorzitter de vergadering. Te Blankenberghede bekende zeebadplaats in West-Vlaanderen heeft een droevig ongeval plaats gehad. Twee heeren uit Ostende brachten met een bootje een bezoek aan hunne vrienden, den heer Panège en zijne echtgenoot, die sinds eenige tijd te Blankenberghe gevestigd waren. Na het middagmaal wilden de gast -n weer ver trekken. Da heer Panège vergezelde hen op hunnen tocht met zijne vrouw en een zijner kinderen. Nauwelijks waren zij uit de haven en in volle zeeofhetzij dan door een plot- selingen rukwind of door een verkeerde wending van het roer de boot sloeg om en de vijf op varenden werden in de onstuimige zee geworpen. De twee Ostenders deden wanhopige pogingen om zich aan het schuitje Aast te klampenzij trokken het vaartuig omver, dat hen nu be dekte en zoodoende onder water hield. Voordat aan hulp te denken vielwaren de vijf onge- lukkigen reeds allen verdronken. Het echtpaar Panège laat viër kinderen na. Terstond fna de vacantie zal de Fransche minister van oorloggeneraal Farre een crediet aanvragen voor eene proefneming om het leger te mobiliseeren. Nog dit jaar zou die proeve moeten plaats hebben. Sommige bladen steken hiermede den draak wat ze waarschijnlijk niet zouden doen wanneer generaal Farre op het oogenblik niet het mikpunt was gelijk het geval is voor allerlei spotternijen wegens het langzame der operatiën tegen Tunis, grootendeels veroorzaakt, doordien vele dingen niet in orde waren. De expeditie tegen de Khroumirs schijnt met vele moeilij«heden waaronder gebrek aan water niet de minste iste kampen te hebben. Nog altijd heet hetdat de vloot naar Tunis zal stevenen wat zeker de expeditie zeer zou vergemakkelijken. De bey Mohammed Zadok zou dan worden afgezet en in diens plaats be noemd Khereddin pachagewezen grootvizier. Zoover evenwel is men nog lang niet. Vooi 't overige is er aangaande Tunis niets nieuws te melden. De bey schijnt nogmaals tegen het overtrekken der grenzen door de Franschen te hebben geprotesteerd en nogmaals verklaard te hebben dat hij niet kan medewerken, en tegen wat gebeuren zal protesteert. Dat de Fransche vloot voor Tunis zal komen schijnt algemeen te worden geloofd. Het Journal officiel maakt een besluit van den president der republiek bekendwaarbij de uit- en doorvoer van wapens en oorlogsammu- nitie over Frankrijks land- en zeegrenren naar Algerie en Tunis verboden zijn. De Télépraphe behelst het volgende, waarin men eene officiense mededeeling wil zien In weerwil van de vijandelijk houding van den bey blijft de regeering bij baar voornemen om niet rechtstreeks tegen Tunis handelend op te treden. Maar het eskader te Toulon heeft bevel bekomen zich gereed te houden ten einde op het eerste sein te kunnen vertrekkenals name lijk het fanatismus der Muzelmannen de Euro peanen in Tunis ernstig bedreigt, of als eene andere gewichtige oorzaak in 't spel komt. De Standard heeft bericht uit Lacalle dat de Franschen voornemens zijn terstond Tabarca te bezetten werwaarts zij drie kanonneerbooten zonden.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1