Lederberiehten. Huidenberichten. Oostenrijk. Turkije. Griekenland. BINNENLAND. Rusland. Laatste berichten. liet schuitje op eer. der bootften eo daarna, door het brekeu van een*der takken zwaar gekneusd op den grond. Dit alles gebeurde op den straat weg naar Porta. Zy werd met groote voorzichtig heid naar de stad gedragen, waar men hare wonden onderzocht. Het bleek toen dat haar rechterarm was gebroken en de linker verstuiktterwijl zij in het gezicht op vele plekken deerlijk was ver wond zoo ook hare handen door het knellen van het touw. Eerst na eenige dagen kon zij weer spreken en het bleek toen dat zij tijdens het ongeluk haar bewustzijn had verloren en zich niets meer van haren val herinnerde. Haar herstel zal slechts langzaam kunnen voortgaan. De ballon werd den volgenden dag iu het ge bergte bij Lerbeek teruggevonden en was weinig beschadigd. Sedert eeniger. tijd bemerkte men in eene der wijken te Solingen dat het water uit een put in die buurt een zeer onaangenamen smaak had zonder dat men ondanks een nauwkeurig ingesteld onderzoekde oorzaak kon vinden. Voor eenige dagen echter haalde een man die een emmer water zoude putten daarmede een laars te voorschijn. Thans werden verdere na sporingen gedaan en toen kwam tot aller ont zetting het lijk van een man te voorschijn die reeds sedert 14 dagen vermist was. Een kleermaker te Emmerik ging op 2en Paaschdag 's middags met zijne vrouw naar de kerk en liet den knecht tehuis. Terug gekomen was de knecht afwezigvond men het kabinet open en vermiste men daaruit 140 mark. Daar van werd aan de politie kennis gegeven, en men kwam al spoedig tot de ontdekking, dat de knecht op den trein plaats had genomen naar Arnhem'. Aan de Hollandsche politie werd daarvan mededeeling gedaan, doch niettegenstaan de de ijverige pogingen om hem te vatten, bleef dit tot nu toe vruchteloos. Te Werschetz (in Hongarije) zijn 25 valsche munters ontdekt en in verzekerde bewaring ge bracht. Men vond onder het altaar van eone kapel op het kerkhof drie drukpersen, verschei dene biljetten van 10 florijnen en een aantal formulieren waarin het watermerk rerds was afgedrukt. Sultan Abdul-Azis, weet men, heette indertijd zelfmoord te hebben gepleegd met een schaar. Reeds dadelijk vermoedde men toen dat hij //gezelfmoord" was geworden. Dat schijnt thans te zullen worden bevestigd. Vier personen, vroe ger in het paleis geemployeerd, zijn op verdenking in hechtenis genomen. Zij moeten bekend heb ben Z. M. te hebben gestikt en, om vermoeden van zelfmoord te wekken, later diens polsen te hp.hhfin doorsneden. Het bevestigt zich, dat Derwisch -pacha bij Uskub slaags is geweest met de Albaneesche Bashi bozouks en hen heeft overwonnen. Hij had 10.000 man onder zich en eenig geschut, en met hem streden Osman-, Mustapha- en Ibrahim-pacha. Door deze overwinning werd hij meester van den spoorweg Mitrovitza- Saloniki. Volgens de ,/Kolnische Zeitung was het ge vecht zeer hardnekkig en sneuvelden 400 Albaneezen. Volgens berichten uit Bagdad heeft de pest zich gelukkig niet uitgebreid buiten het getrok ken cordon, doch woedt zij nog steeds in hevige mate binnen de grenzen der besmette districten. Vierduizend personen hebben Nedjeb verlaten en de wijk genomen naar een gezondere streek. De steden Nedjeb en Djuhara zijn den 8 April verbrand. De ziekte heeft overal een kwaad aardig karakter. Wie door haar wordt aange tast, sterft bijna geregeld binnen tien uren tijds. Te Athene was in de laatste dagpn, volgens den berichtgever van Daily News, de toestand vrij ernstig. De ministerraad vergaderde bijkans voortdurend om over het antwoord aan de mogendheden te beraadslagen en bitter werd geklaagd over de houding der mogendheden die aan hare gezanten slechts beperkte instruc- tiën zonden. Epirusmeenden vele ministers, mocht niet aan zijn lot worden overgelaten. Volgens de laatste berichten heeft in den jongsten ministerraad de minister van oorlog den wensch geuitdat in het antwoord aan de mogendheden zou worden gezegd, dat Grieken land den afstand van Prevesa moet blijven eischen. Toen dit verlangen bij de meerderheid geen steun vond, nam hij zijn ontslag. dorpelingen, de rechtzinnige boeren en het ge- heele Russische volk. Het blad deelt den tekst van dit stuk mede, hetwelk eindigt met eene aansporing, even bezadigd van toon als die der vorige proclamaties, om zich tot den Czar te wenden en verzoekschriften tot hem tc richten om verlossing te verkrijgen uit den tegen woor- digen treurigen slaat. Ze moeten vragen, zegt de proclamatie, eene nieuwe verdeeling van het landvermindering van belastingen, geen in menging van beambten of politieagenten in de aangelegenheden der gemeenten, instelling eener vertegen woordiging. De Golos meldt uit Grodno, dat tengevolge van de geruchten, dat tijdens het paaschfeest o. a. het in de lucht springen der kerk kon worden verwacht, op last van den gouverneur een nauwkeurig onderzoek heeft plaats gehad in alle kelders rondom de kerk, maar dat onder zoek de volkomen ongegrondheid der geruchten heeft in het licht gesteld. De algemeene toestand moet echter met den dag verslimmeren en alles doet eene langzaam maar zeker naderende catastrophe voorzien. De bedreigingen tegen de souvereinen worden bijra dagelijks hernieuwd. Na de executie van Sophia Perowska ontving de keizerin eene ken nisgeving. dat men den dood van dit heldhaftige jonge meisje op hare kinderen zou wreken. Sedert dien tijd schijnt de keizerin in zorg- wekkenden toestand te verkeeren. Men vreest voor eene zeer hevige zenuwziekte. Men kan er zeker van zijn, dat zij in het geheim hare grootheid en macht veiwenscht. De Moskauer beul Erolow heeft na de on handige en ergerlijke wijze, waarop hij Russakoff en de zijnen had geexecuteerd, 250 stokslagen gekregen, 't Bleek namelijk, dat hij smoordronken wus geweest, gelijk men trouwens reeds ver- Moutön herinnert, dat de bereiding geen geheim TV» AAA h n A 1' 1 I .,vl Ml nv> v. n n A 1- - .1.1* Kü n Aof f f 1 m .1 n 4 1.li' 1 1 n fN n Waalwijk, 27 Apri! 1881. Naar aanleiding van de ingezonden stukken van Z. over de postgemeenschap te Baardwijk (zie nos. 28 en 29 van de Echo) hebben wij inlichtingen ingewonnendeze komen hierop neer, dat de brievengaarder aldaar verplicht is de brieven, die om 7 uur van Waalwijk worden verzonden, onmiddellijk na aankomst te Baard wijk te bezorgen. Geschiedt dit eerst omstreeks 10 uur, na aankomst van den voetbode van den handwijzer, dan heelt men zich slechts te bekla gen bij den heer directeur van het postkantoor alhier, die, wij zijn er zeker van, aan gegronde klachten recht zal laten wedervaren. Om nu verder het doel te bereikendat Z. zich in zijn schrijven voorstelt, staat, dunkt ons, de volgende weg open de brievengaarder te Baardwijk zou namelijk, na het bestellen der brieven, door hem om 10 uur van den voetbode ontvangen, wanneer hij zich ir. den regel dicht bij Waalwijk zal bevindenkunnen doorgaan naar het postkantoor aldaar, om de brieven af te halen, die om 9 uur van Geertruidenberg en om 10 uur van Tilburg zijn gekomen en die dan onmiddellijk uit te deelen. Op deze wijze Kuilden die brieven voor 12 uur in het bezit der geadresseerden zijn, hetgeen reeds een groote verbetering zou wezen. Natuurlijk behoort de regeling van deze aan gelegenheid geheel aan den minister van water staat enz., tot wien belanghebbenden zich moeten wenden; het plaatselijk bestuur kan hierin niets meer dan ieder particulier. Verleden Zaterdag zijn bij den stalhouder Govers alhier twee paarden, lijdende aan kwaden droes, onteigend en afgemaakt. l)°er gedeputeerde staten is in hunne jongste vergadering goedkeuring verleend aan de te sluiten overeenkomst tusschen den staat en het waterschap, ter bevordering der verbetering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk gedeelte van Noordbrabant. In die overeenkomst zijn o. a. de werken aangegeven, die strekken moeten tot verbetering var. dien toestand, en de kosten, waarvan door het waterschap voor twee millioen en floor de provincie voor een millioen zal worden bijgedragen. f De algemeene watersnoodcommissie te - s Bosch heeft in de door de waterramp geteis terde gemeenten aan vergoeding uitgekeerd: voor het verdronken vee 100 pet., voor zaaikoren f25 per hectare en voorts billijke tegemoetkoming verstrekt voor geleden verliezen van pootaardap- pelen en veevoeder. Binnen enkele dagen zal de uitbetaling volgen voor huizen, getimmerten en verzandingen te Vlijmen, Nieuwkuik en in de omstreken van Grave; vermoedelijk zal ook daarvoor 100 pet. kunnen worden vergoed. De aanvallen, die van tijd tot tijd van verschillende zijden worden gericht tegen de fabricage en het gebruik van kunst- of marga- rineboter, hebben Dr. J. Th. Mouton, die zelf aan het hoofd eener margarineboterfabriek te 's Gravenhage staat, aanleiding gegeven tot het schrijven van eene brochure, die bij den uitge ver Martinus Nijhoff aldaar is verschenen, onder den titel //Margarine boter". De schrijver bestrijdt eenige punten uit een rapport der Utrechtsche afdeeling van de ver- eeniging tot bevordering van fabriek- en hand werknijverheid, waarin deze aandringt op staats toezicht op de bereiding der kunstboter. De heer moed had uit allerlei ongepaste aardigheden, die hij zich bij de voltrekking van het vonnis tegenover den dokter veroorloofde. Aan vrouw Jesse HefFmann is gratie toe gezegd wanneer ze eene volledige bekentenis aflegt. Daartoe zou zij zich hebben bereid ver klaard en op hare aanwijzing zou reeds eene zeer belangrijke arrestatie hebben plaats gehad. Het uitvoerend comité der Nihilisten heeft volgens de Pesther Lloyd eene derde proclama tie in het licht gezonden, gericht tot de eerlijke behoeft te zijn, en dat hij zelf reeds in 1879 een openbare uitnoodiging heeft gedaan in zijne fabriek te komen en de fabricage bij te wonen. Prof. D. Grothe, de heer Swens en de heer Crommelin hebben in verschillende tijdschriften die inrichting in bijzonderheden beschreven. Dat de kunstboter vaak aan de consumenten voor koeboter wordt geleverd, is zeer wel mo gelijk, doch dit kan alleen de schuld zijn der handelaars of tusschenpersonen en geenszins van de fabrikanten, die hun product alleen als kunst boter in den handel brengen. Het technische gedeelte der brochure kunnen wij natuurlijk niet in bijzonderheden bespreken. De heer Mouton herinnert daarin ook, dat het Utrechtsche rapport in dwaling verkeert, door te meenen, dat de margarine [uitsluitend uit New-Lork wordt aangevoerd (in verband met de ontdekte fungi in margarine door New-Yorksche professoren). Een groot deel dezer grondstof komt ook uit Australië en uit verschillende landen van Europa, als Frankrijk, Oostenrijk Engeland en Rusland. Te Parijs alleen bestaan 4 margarinefabrieken. De schrijver is van oordeel, dat de fabricage van kunstboter bij ons te lande gerust kan worden onderzocht en geenerlei verdachtmaking verdient. Bij de dure boterprijzen der laatste jaren, heeft dit product als surrogaat reeds goede diensten kunnen bewijzen. De brochure verdient de aandacht van allen, die het ernstig meenen met dit belangrijk deel onzer volksvoeding. Blijkens eene graphische statistiek in het Nieuws van den Dag zijn de gelegenheden om drank te koopen in ons land bijna dubbel zoo talrijk als die, waar brood en vleesch wordt te koop geboden. Om de verhouding niet al te donker voor te stellen zijn de brood- en vleesrhverkoopers bij de bakkers en vleesch- houwers gevoegd, en toch maakt het resultaat ons nog rood van schaamteeigenlijk zijn er slechts 6900 bakkers en 6933 vleeschhouwers tegen 45154 tappers, enz. Het Vliegend Blad antwoordt op de vraag hoe men valsche bankbiljetten van echte kan onderscheiden, door te wijzen op het watermerk. Uit den aard der bereiding van bankpapier volgt, dat van het werk uitwendig niets te zien is en het alleen zichtbaar wordt als het blad tegen het licht wordt gehouden. Bespeurt men dus dat het watermerk door persing is teweeggebracht, dan is dit een bewijs dat het valsch is, Slecht waarneembaar watermerk wordt duidelijker wanneer het papier in lauw water wordt ge doopt. Het VI. BI. erkent evenwel de moge lijkheid dat de bankbiljetten op echt bank papier zijn gedrukt; de fabriek van den vorigen fabrikant werd door brand vernield, en het zou kunnen zijn, dat toen papier, voor biljetten be stemd, in vreemde handen was geraakt. In de jongst gehouden vergadering van den gemeenteraad van 's Bosch is zonder hoofde lijke stemming besloten tot het vnor eigen rekening exploiteeren eener gasfabriek. Wanneer men in aanmerking neemt dat tot heden daar ter stede nog steeds 15 cent per kub. meter moest worden betaald en thans het vooruitzicht bestaat, dat die prijs tot op 10 cent zal ver minderen kan worden nagegaan, dat dit besluit door de ingezetenen met algemeene ingenomen heid wordt begroet. Toen de officieren van het oudste jaar der tweede afdeeling van de krijgsschool een bezoek aan de nieuwe Hollandsche waterlinie brachten, werd door hen ook de nieuwe mineurskazerne te Utrecht in oogenschouw genomen benevens de verschillende benoodigdheden voor den ves tingoorlog. Bij deze gelegenheid werd ook een dynamiet-patroon vertoond en daarna ont stoken met het ongelukkig gevolg dat een lui tenant der cavalerie door een weggeslingerd stukje der huls in een der oogen werd getroffen. Hij werd onmiddelijk naar het Rijks-hospitaal over gebracht, en daar was de dirigeerende officier van gez. lsle klasse dr. J. A. Fles genoodzaakt het oog uit te nemen. De toestand van den gewonde is zorgelijk. Te Vise bij Maastricht is dezer dagen een huis ingestortterwijl de bewoners des nachts waakten bij het lijk van een afgestorvene. Een jongeling is daarbij omgekomen en een der vrou wen werd met een verbrijzeld been uit den puinhoop weggehaald. Onvoorzichtigheid in het maken der fundeeringen van een aangrenzend perceel schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn. Naar men verneemt, is een span paarden, dat op 14 September 1879 door den heer Schuts van der Lugt te Rotterdam van den heer A. Moens te Scheveningen voor f1200 werd ge kocht, en sedert 17 September 1879 ten ge volge van het bekende proces, tegen f 3 per dag ir. de manege te Rotterdam werd gestald, Zater dag jl. bij openbare verkooping in die manege verkocht: de vos voor de som van f390 en de schimmelwaarover het procas liepvoor de som van f230, terwijl bij de veiling als span" geen hooger bod werd uitgebracht. Uit Maastricht wordt gemeld Volgens de verzekering van een advocaat bij de Rechtbank te Tongeren, die zijne inlichtingen uit de beste bronnen putte heeft Aloffs tot heden toe niets bekend. Dit belet niet dat het publiek zoowel hierals te Luix waar de verdachte dikwijls vertoefde, voortdurend zijn zondenregister blijft aanvullen Volgens het te Luik verschijnend dagblad La Meuse wordt A. alsmede verdacht van zekeren Wathelet, een oudkleêrenkooper te Luik, om het leven gebracht te hebben. De aanleiding tot dat vermoeden steunt hoofdzakelijk op de volkomen gelijke om standigheden waaronder de moorden op de weduwe te Smeermaas en hare tante in het Limburgsche dorpje Swenkhuizen alsmede de moord op den portier Pierrard te Luik en die op Wathelet tezelfder stede hebber» plaats gehad. Men wil namelijk dat koelbloedige moordenaars hun eigen systeem volgen bij hun afschuweliik bedrijf. In ieder geval is het te hopen dat de Ton- gersche gevangenis Aloffs beter zal bewaren dan voor eenige jaren het geval was toen er een tweetal gevangenen door de zware muren wisten heen te breken en te ontsnappen. Uit Zutfen wordt van 23 April gemeld Heden nacht omstreeks 1 uur ontstond er brand boven 't prachtige spiegelmagazijn van den heer Vreedenburg op de Nieuvvstad. De meid van eene op de le etage wonende Ooster- sche familie na middernacht van een bruiloft thuis komende had het ongeluk eene brandende petroleumlamp te laten vallen waardoor vloer kleed en meubelgordijn terstond vlam vatten. Alle pogingen van de meid om de vlammen te blusschen mislukten. Toen de brandweer een half uur later aanrukte, sloegen de vlammen reeds boven uit het dak, en weldra stond het hooge gebouw in lichte laaie vlam, behalve het magazijn beneden, dat alleen zwaar beschadigd werd en waaruit men de spiegels enz. grooten- deels heeft kunnen verwijderen. Door 't stille weder en den ijver van de brandweer zijn de belendende gebouwen nagenoeg onbeschadigd. Naar men verneemt was alles tegen brandschade verzekerd. Bij den predikant Lefeff te Eist (gemeente Rhenen) heeft Zaterdagnacht een brutale diefstal, plaats gehad. De dief is tot in de slaapkamer doorgedrongen, heeft toen uit de broek, die voor het ledekant lag, de sleutels genomen en daarna de secretaire geopend. Uit de. eerste lade heeft hij t 15 en een horloge meegenomen. De andere lade bevatte een groote som gelds en een gouden horloge, dat zeker denzelfden weg zou opgegaan zijn, indien niet de predikant was wakker ge worden, waardoor de dief haastig de vlucht nam door het raam en het tuinhek overklom. Ds. Lefeff heeft den dief niet kunnen herkei nen alleen scheen het hem toe een welgekleed man te zijn. Te Nu mansdorp is een 2jarig meisje door een bierkar overreden. Het kind werd vreeselijk verwond aan het hoofd en ook aan een- der handjes gekwetst. Zondagavond is op de spoorweglijn nabij den Zijlweg te Haarlem vreeselijk verminkt ge vonden het lijk van den spoorwegbeambte Wil lem Zijlstra, die vermoedelijk van een uit Rot terdam komenden goederentrein is gevallen en door denzelfden trein is overreden. De overle dene laat eene weduwe met 2 kinderen achter. Bij de verkiezing van eer. lid voor de prov. staten in het kiesdistrict Zevenbergen is gekozen de heer Mr. G. J. H. Heere, met 787 van 906 uitgebrachte stemmen, de Voorraad te EINDHOVEN. Ant. Kerssemakers-Simonis. Gez. B.-Ayres 40 p. dito 32 p. dito gesnoeide platen 27 p. Afval. Pessers. Gezouten B.-Ayres 35/38 p. West-Ind. 20/22 p. Gezouten Fernambucq cn Kaap 26/28 p. Zwaar binnenzoolleder, licht gr. overleder en Java overleder. B. Verhagen. Gezouten B.-Ayres circa 38 p. Dito 32/35 p. Drooge B.-Ayres 33/40 p. Dito 30/33 p. Dito 27 p. 34 Java zool- leers circa 17 p. P. Schellekens. 150 gr. Daccas 4 p. 30 Buf felt] es 18 p. 12 inl. zoolleers 24 p. 200 grauwe rundshelften. 200 paardenhalzen 3 p. Witte en grijze kalfshaar. G. Schellekens. 80 rundshelften in het vet of grauw getouwd. 60 grauwe Calcutta's 4 p. Grijze en witte kalfs- en koehaar. H. Glaudemans. 100 paardenhalzen 3 p. 80 helften tuigleder 10/17 p. Inlandsche runds- hellten. 50 lichte kaapzoolleers en kaap- overleer. GESTEL. H. Moonen. 30 gez. B.-Ayres 28 p. M. Kuiten. 50 gr. Daccas 4,^ p. 25 dito dito 6 p. 60 dito Kaap 2 p. 12 gez. zool leers 30/40 p. P. v. d. Laak. 50 Daccas in het smeer 6 p. 200 dito 4 p. Grauw en zwart overleder. Paardenleder in 't smeer en getouwd. P. J. van Luijlelaar. 50 gezouten B.-A. 30 p. 60 dito 35 p. Gez. paardenhalzen getouwd en in het smeer. WOENSEL. M. H Val ens. 30 gez. B.-Ayres 20 p. 40 dito 34 p. Paardenhaar. Vosters. Gez. Uruguay 30/32 p. Inl. pinken 14/16 p. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den heer VAN NOORD, stationskofïie- huis, alwaar ook steeds het voorraadsboek ter inzage ligt. ANTWERPEN. De omzet was de laatste week weder weinig beduidend en de prijzen houden zich slechts zwak staande. Uit de hand werden verkocht: 1300 drooge Buenos-Ayres: China; gez. 173 400 200 131 983 530 534 703 drooge paarden 173 veulen. Buenos-Ayres Gualeguay Rosario Montevideo Uruguay Rio Grande Totaal 5077 stuks. P< B.-Ayres, 205 balen San Pedro en 2000 gezouten Montevideo per „Gassendi6848 drooge B.-Ayres per „Giovanni, 1000 drooge en 1900 gez. B -Ayres per „Mondego" en 300 gez. B-Ayres ANTWERPEN, 23 April. Heden werden de volgende partijen van de hand gedaan. Gezouten Buenos-Ayres. No* 03 15/20 k' P- /-Leibnitz" it fr. 60. u 1120. 39 os 15/20 k. p. „C. Rocca" it fr. 60.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2