Rusland. Amerika. BINNENLAND. zijne vrouw en 4 kinderen, hadden voortdurend met honger en gebrek te kampen. Hoezeer hij poogde iets door werken te verdienen, het ging niet; het loon was te gering. Uit wanhoop raakte hij aan den drank en verloor hij allen moed. Toen hij nu de huur niet kon betalen, besloot hij zijn tamilie, waaraan hij zeer gehecht was en voor welke hij zich tot dusver als een liefhebbend vader betoond had, te dooden. Toen nu des morgens de deur der woning niet geo pend werd, koesterde men reeds argwaan en de politie werd geroepen om de deur te openen. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich daar aan de oogen van den binnentredende. De man zat dof en wezenloos aan eena tafel, terwijl het bloed uit een wond aan de borst vloeide. Hoe wel gevaarlijk gewond, leefde hij nog en vertelde dat hij zijn vrouw en 4 kinderen den hals had afgesneden. Hier zag men de 5^, slachtoffers liggeu, alleu met afgesneden halsterwijl een lang en scherp mes naast de vermoorden lag. Veigl bekende dadelijk dat hij zijne familie om het leven had gebracht, omdat hij haa lijden niet langer aanzien, en klaagde alleen dat de stoot, dien hij zich zei ven had toegebracht, niet doodelijk was. Op een baar en te midden van de verwenschingen der menigte, die hem wilde lynchen, werd de moordenaar naar het gasthuis gebracht. In Hongarije heeft men voortdurend last van een aantal meer of minder sterke roover- bendendie de reizigers en eenzame hoeven overvallen en plunderen en op verscheidene plaatsen geheele kudden schapen _en varkens roofden. Onlangs werd in de nabijheid van O.-Dezna een reisgezelschap van vier personen aangevallen door zes roovers, die blijkbaar wisten dat een der reizigers, een beambte, f1600 bij zich had, om aan zijn werklieden uit te betalen. De roovers riepen hun toe de oogen dicht te doen en losten drie schoten op hen, waardoor de beambte, de koetsier en een pachter getroffen werden. Zij sleepten daarop den beambte met zich mee, trokken hem de kleederen van het lijf en door zochten die om het geld te vinden. Zij vonden echter niets, want de vierde reiziger, een arbei der, op wien zij geen acht geslagen hadden, had de tasch met geld genomen ee was er mee op de vlucht gegaan. Zoodra de roovers dit bemerkten, schoten zij ook hem neder en namen hem het geld af. De ongelukkige man overleed kort daarna aan zijne wonden, de drie anderen zijn minder zwaar gekwetst. De identiteit vau den man die de tweede bom voor de voeten van den keizer geworpen heeft en zelf aaarbij zwaar gewond werd, zoodat hij na weinige uren overleed, en die Jenikoff genoemd werd, is thans stellig geconstateerd. Naar eene pnotohraphie hebben eenige leerlingen van het technologisch instituut in hem zekeren Chrinewetsky, van Poolsche afkomst, herkend, die genoemde school voor twee jaar verliet. Men meent dat de gevangenneming van Isaew het gevolg is van inlichtingen door Hesse Helf- man gegeven. Op den dag voor de terechtstel ling harer medebeschuldigden moet zij, misschien wel uit angst, eenige bekentenissen gedaan heb ben, maar sedert neemt zij echter weder een stijfhoofdig stilzwijgen in acht. Weder is eene bende van dertig man gevat, en de politie gelooft in haar de groep der terro risten onder de werklieden in handen gekregen te hebben. Men verzekert te Petersburg dat een zendeling van het uitvoerend comité, onder het voorgeven dat hij belangrijke mededeelingen had te doen, .eene audiëntie kreeg bij Alexander III. Bij den keizer toegelaten zou hij dezen mondeling de voorstellen zijner partij iot herstel der rust hebben voorgedragen, De zendeling zou naar de Peter-Pauls vesting zijn gebracht en tot heden zou het niet gelukt zijn te ont dekken wie hij is. Aangaande de maatregelen te Gatschino genomen voor 's keizers veiligheid loopen de wonderlijkste verhalen. Een aantal soldaten werden er, vóór 's keizers komst, aan den arbeid gezet, nadat zij te middernacht in de kerk plechtig hadden gezworen nooit te verraden wat zij zouden maken. Binnen 48 uren waren de werkzaamheden afgeloopen, en de „wodka ont boeide spoedig de tong der militairen Geheel Gatschino verzekert, dat een onderaardsche gang is gemaakt, die van 's keizers slaapkamer naar de stallen leidtwaar een aantal paarden dag en nacht gereed staan. Om het gebouw staan soldaten op schildwacht, 20 meter van elkander. De slaapkamer des keizers heeft twee ramen, die 's nachts gesloten worden met zware ijzeren blinden. In die kamer kan men slechts komen door drie vertrekken, waarin 80 tot de tanden gewapende kozakken wacht houden. De dienst doende generaal-adjudant houdt in het laatste vertrek, dat onmiddellijk aan 's keizers slaap kamer grenstde wacht en beeft dadelijk binnen zijn bereik de knop van een electrisch apparaat, dat een klok in elk wachtvertrek binnen de omheining van het paleis in beweging br ;ngt, en de keizer gaat nooit naar bed zonder de deur te sluiten zoodat r.iemand er kan binnenkomen, als hij zelf niet opendoet. Geruchten en verhalen, welke tenminste toonen hoe de stemming in Rusland is alles behalve gerust en kalm. In de Parijsche Intransigeant komt een brief van de Russische grenzen voor van 22 Aprilwaarin van den toestand in Rusland er. van den jongen Czaar een weinig verkwikkelijk tafereel wordt opgehangen. Naar aanleiding van eene mededeeling dat in een vracht hooidie in de keizerlijke stallen te Gatchina is binnen gereden een blikken doos met dynamiet gevon den zou zijn geeft de schrijver op zeer ondub belzinnige wijze te verstaan dat Alexander III zich niet moet voorstellen dat hij op het oude en verlaten slet van Gatchina voor da aanslagen der nihilisten veilig zou zijn. Zijn oordeel over den Czaar is verre van gunstig Alexander III, schrijft hij, vertrouwt op zijn energie en zijn Romanoff-bloed. Zijn gemis van verstand, maakt hem onbekwaam om den toestand dien hij van zijn vader eifde, te beheerschen. Hij zou niets liever dan de dankbaarheid en liefde van het volk winnen indien het hem slechts wilde aan nemen als zijn onfeilbaren weldoener], maar hij is in zijn trots beleedigd omdat men hem de vrije beschikking over het leven de vrijheid en de beurs zijner onderdanen betwisten hij wil iedereen doen ophangen die tegen hem in verzet komt. In de onmiddellijke omgeving vau den keizer wordt het uiterste middel aangeraden om de nihilisten te straffen door hunne kinderen aan de galg te brengen De bekende grootspraak en de onverzoenlijke haat der intransigenten tegen alle gekroonde hoofden maken de mededeelingen en beschouwin gen van de medewerkers aan dit blad en andere dier soort min - of meer verdachtmaar wat aan dezen brief wel eenige beteekenis geeftis wat de correspondent van de Dailey News te Parijs naar aanleiding daarvan zegt wWat daarvan is kan ik persoonlijk uiet bevestigen noch te genspreken maar wel weet ik uit stellige bron, dat een der voornaamsten van het corps diplo matique te St. Petersburg gerapporteerd heeft dat de Czaar en zijn iuvloedrijkste raadgevers tot maatregelen van strenge repressie zonder voorbeeld in de Russische geschiedenis geneigd zijn en dat het hem verwonderen zou indien de dynastie der Romanoffs zich nog een jaar zou kunnen staande houden. De couferentie door Ruslaud voorgesteld in zake het asylrecht is mislukt, daar Frankrijk en Engeland hebben geweigerd en Oostenrijk toen op zijn besluit tot toetreding is terugge komen. In Zuid-Rusland hebben ernstige Joden vervolgingen plaats gevonden. De ongeregeld heden begonnen te Elizabethgrad waar een bende opgewonden boeren de winkels der joden plun derde en verscheidene der bewoners ernstig mishandeldeer werd zelfs een gedood. De militaire macht kon met den besten wil de orde niet herstellen. De boeren trokken naar de dorpen in den omtrek en vernielden daar alle herbergendie door Joden gehouden werden. Eerstmet behulp van een afdeeling ruiterij uit Odessa werd de rust hereteld. Een aantal per sonen zijn in hechtenis genomen. Men is te Petersburg algemeen verontwaardigd over het gebeurdeomdatnaar men zegtde regeering in tijds gewaar chtiwd word, maar geen voorzorgsmaatregelen nam. Ook te Argenau, een plaatsje in de Pruisische provincie Posen heeft het stoken der Anti-Se- rniten tot dadelijkheden geleid. Er waren reeds voor eenige weken p akkaten aangeplakt aan de muren der synagoge waarin de joden met den dood bedreigd werdeu als zij ze niet ten spoedigste verlieten en Woensdagavond hadden ernstige ongeregeldheden plaats. Een gemaskerde bende, aangevoerd door een onderwijzer en een luitenent, trok door de stralen, gooide bij al de joden de glazen in en schoot in de kamers. Men zegt dat de burgemeester van de zaak afwist, en van de drie politieagenten, die men te hulp riepzei de een dat hij ziek wasde ander dat hij niet komen kon terwijl de derde nergens te vinden was. Den volgenden dag is de Landraad met een aantal gendarmes te Argenau aangekomen en het gerecht te Bromberg heeft een onderzoek ingesteld waarbij reeds tal van personen ver hoord werden. Er heerscht nog aitijd groote opgewondenheid in de staddie door geruchten van verdere plannen der jodenhaters nog vermeerderd wordt. De Israëlieten te Argenau zijn letterlijk hun leven niet zekeren vele gezinnen vrouwen en kinderen vluchten reeds naar Thorn. Men hoort nog voortdurend van overstroomin gen in de staten van het centrum en het westen van de Unie. l)e steden St. Paul en Kansas City zijn o. a. overstroomd. In Illinois werd dezer dagen de brug over de Fov-rivier bij Elgin door het water weggeslagen. Zij werd tijdelijk door een veerpont vervangen. Donderdag was deze boot zoo vol geladen met passagiersdat zij zonk tengevolge waarvan 50 personen om kwamen waaronder 30 kinderen. Waalwijk, 4 Mei 1881. De liedertafel //Oefening en Vermaak" ontving de vorige week een nieuw blijk van belangstel ling van de zijde van haren geachten bescherm heer, dr. Van Heijst, alhier. Op de repetitie van verleden zondag werd namelijk door den directeur, den heer Fr. De Cortie een schrijven van genoemden beschermheer voorgelezenwaarin hij in de vleiendste be woordingen den werkenden leden een prachtig muziekstuk aanbiedt. Bij besluit van den commissaris des konings in Noordbrabant, is de commissie, belast met het afnemer, der eindexamens voor het middel baar onderwijs in die provincie, dit jaar als volgt samengesteld VoorzitterW. D. Hedick, directeur der ge meentelijke hoogere burgerschool te Breda. Le den dr. A. L. Lamers directeur der Rijks hoogere burgerschool te 's Bosch P. J. Bos en dr. J. Schlüugelleeraren aan de hoogere bur gerschool te 's Bosch dr. F. C. Soer en J. M. Reinders, leeraren aan de hoogere burgerschool te Tilburgmr. E. J. Van den Dungen, leeraar aan tie hoogere burgerschool te HeimondF. Albers en L. Wirth, leeraren aan de hoogere burgerschool te Breda en F. T. A. Busé, leer aar aan de hoogere burgerschool te Arnhem. De commissie zal hare zittingen houden te Breda. De paarden welke voor onze cavallerie benoodigd zijn zullen dit jaar, bij wijze van proef, voor een gedeelte uit Ierland worden aangeschaft. Zij zullen echter niet daar te lande gekeurd worden doch te Rotterdam aangeboden moeten wordenalwaar de keuring zai plaats hebben door dezelfde commissiewelke zich thans met gelijk doel in Hongarije bevindt, ter wijl de eerste luitenant der huzaren Baron Van Boel zeiaar nog aan die commissie wordt toege voegd. In het land van Maas en Waal zijn de verpachtingen in vollen gang. Vopr wei- en hooiland wordt veel geld besteed. Gemiddeld komt het hooi op stam van f 14 tot f 17 per 500 kilo te staan. Oud hooi, veldgewas, wordt scheep gebracht" voor f25 per 500 kilo. De jonge biggen blijven hoog in prijs. Zij gelden, 6 weken oud, van f9 tot f 11 per stuk. Voor Maas en Waalwaar deze fokkerij op vrij groote schaal plaats heeftis dit eene ware uitkomst. Den kleinen boer en menig arbeidersgezin die langen tijd zonder verdien sten hebben gezetenkomt een goede „toom keuiens" uitstekend te stade. De vruchtboomen zonder onderscheid van soort, zijn in geen jaren zoo veelbelovend ge weest. De kersen zijn aan 't opengaan en bin nen 14 dagen zal alles in vollen bloei staan. Uit St. Oedenrode meldt men De Rooische deugnieten zetten hunne straat schenderij te nacht en te ontijd voort. Schoon er stof te over daartoe bestaat zou een verdere kroniek dezer baldadigheden te dor en te een tonig worden. Daarom is het dan ook minder te doen. Maar deze waariijk niet zoo on chuldige liefhebberij houdt nu reeds bijna drie of vier weken zonder noemenswaardige tusschenpoozen aan tot grooten last en ontsteltenis der burgerij. Terwijl eenieder alhier de hoofdoperateurs met naam en toenaam weet aan te wijzen raag het bevreemding wekken hoe het mogelijk is dat noch politie noch justitie daaraan een einde schijnt te kunnen maken. Dat dit geschiede wordt te meer wenschelijk nu men om meer vrije hand te hebben door afleiding der polit'e, zelfs niet schijnt te schroomen zijn toevlucht te nemen tot brandstichtingzooals werd gedaan in de Doele bij de Verw, op den Veghelschen weg, even buiten het dorp Wie verlost ons van deze boozen Te Gestel ontstond in eene schuur brand, die door den feilen wind aangewakkerd zich aan drie huizen mededeelde welke allen een prooi der vlammen werden. In de Rijsvvijksche straat te 's Hage ont stond Maandagochtend brand bij den meester timmerman J. 11. Twee jeugdige kinderen, alleen in een vertrek achtergelaten waren met lucifers gaan spelen en hadden eenige goederen in brand gestoken waarbij een der kleinen, een jongentje van 5 jaar, zich deerlijk brandde. Te Klooster-ter-Apel is het lijkje gevonden van een kind dat, naar men meent, slechts eenige uren heeft geleefd. De justitie doet nasporingen. Terwijl de landbouwer G. Bierens met zijn vrouw in een rijtuig over den dijk onder de gemeente Dinteloord reed, schrikte het paard voor eene naderende hondenkar, zoodat het rijtuig van den dijk viel en man, vrouw en paard omkantelden. De landbouwer en het paard bleven ongedeerd, doch de vrouw heeft den arm gebroken. Het rijtuig is geheel ver brijzeld. Donderdagmorgen had onder Zurich (prov. Friesland), een allerdroevigst ongeluk plaats. Een polderscheepje, liggende aan den zeedijk aldaar raakte door een onbekende oorzaak in brand met het ongelukxig gevolgdat van het daarin wonende gezin een kind, oud p. m. 9 jaren, verbrandde en 2 anderen, 5 en 3 jaren oudhoogst ernstig gewond werden. De moeder heeft, terwijl zij hare kleinen trachtte te iedden, zware brandwondeu ontvangen zoodat zij mis schien voor altijd haar gezicht moet missen terwijl een der gewonde kinderen, naar men uit goede bron verneemt, stervende is. Zoowel dag- als nachtpolitie hebben te Meppel veel weik om den invoer te keer te gaan van slecht en bedorven vleesch. Hoe dap per men zich daar echter ook weertdie invoer, welke uit de omliggende gemeenten geschiedt zal niet ophouden voor van Rijkswege overal geldende gestrenge verbodsbepalingen zijn uit gevaardigd, Nu treft men enkel de invoerders, alleen arme menschen die hun ellendig bedrijf waarlijk niet voor hun genoegen uitoefenen terwijl men geheel machteloos is tegenover veelal rijke boeren die gewetenloos genoeg zijn om krengen af te staan en voor een kleinigheid de gezondheid van anderen in gevaar te brengen. Baardwijk3 Mei. Het volgende adres waaraan ook de kamer van koophandel te Waal wijk verzocht is haren steun te willen verleenen, is heden alhier verzonden. Aan zijne excellentie den minister enz. De ondergeteekenden inwoners, fabrikanten en kooplieden van Baardwijk nemen eerbiedig de vrijheid uwe excellentie te wijzen op de ge brekkige gemeenschap tusschen het postkantoor te Waalwijk en het hulpkanloor alhier. Om dit te doen uitkomen zij het hun geoorloofd u de bestaande correspondentie in herinnering te brengen. Te Waalwijk komen pakketten voor Baardwijk aan 's voormiddags 9 uur van Geertruidenberg, 's voormiddags 10 uur van Tilburg 's namiddags 8.20 uur van Tilburg. Die pakketten worden naar^ Baardwijk ver zonden 's voormiddags 7 uur per voetbode 's namiddags 4.15 uur per postkar. De brieven van *s voormiddags worden thans bezorgd om circa 8 uur en die van 's namiddags om ruim 6 uur. Derhalve blijver, de brieven die 's voormiddags 9 en 10 uur te" Waalwijk aankomen tot 's namiddags 6 a uur onbe zorgd en die welke 's avonds arriveeren en voor Waalwijk nog besteld worden, overnachten te Waalwijk om eerst des anderen daags 8 a 8Y2 uur hunne bestemming te bereiken en dit, dit alles, terwijl Baardwijk met Waalwijk door on middellijke aansluiting als écne gemeente uit maakt. Dat dit voor eene bloeiende gemeente als Baardwijk, met eene bevolking van 1600 zielen, waar de schoenmakerij het hoofdmiddel en naast den landbouw schier het eenige middel van bestaan uitmaakt (men telt er niet minder dan 80 fabrikanten) een groot nadeel is, zal uwe excellentie gereedelijk instemmen. De ondergeteekenden aarzelen te minder zich tot uwe excellentie om verbetering van de be staande correspondentie te wenden, omdat langs zoo eenvoudigen weinig kostbaren weg voorzie ning mogelijk is. Of de postkar van Tilburg kan 's morgens en 's avonds even doorrijden wat het werk van eenige minuten is, of wel de brievengaarder (tevens besteller) kan 's morgens, nadat hij de brieven die over Heusden geko men zijn, besteld heeft, (als wanneer hij in den regel aan de grens van Waalwijk is) doorgaan naar het postkantoordaar de brieven rangee ren en dezelve op zijne terugreis bezorgen 's namiddags zou hij expres naar Waalwijk moe ten gaanwat, aangezien het postkantoor van Waalwijk op slechts 10 minuten afstands van Baardwijk is, ook geen bezwaar kan heeten. Een en ander uwer excellentie ter ernstige overweging beleefd, maar dringend aanbevelende, zien wij met vertrouwen uwe beschikking te gemoet. Volgen zeer vele handteekeningen, Driiuen, 2 Mei. Heden morgen omstreeks half acht, ontstond alhier brand bij de landbouw ster, de wed. A. van Leijden. Het geheele huis was spoedig een prooi der vlammen. Slechts met veel moeite zijn de belendende gebouwen behouden. Uitgezonderd het vee i3 de geheele inboedel verbrand. Alleen het huis is verzekerd. De tijdingdat onze hooggeschatte burge meester, de heer A. De Jong, door Z. M. was herbenoemd, is hier met groote ingenomenheid ontvangen. Maandagavond bracht de harmonie „de Eendracht" hem eene luisterrijke [serenade en kwamen hem de gemeentelijke autoriteiten gelukwenschen. Dat liij nog lange jaren aan het hoofd onzer gemeente sta is voorzeker de wensch van alle ingezetenen. Kaatsheuvel3 Mei. Jl. Zondagavond werden de ingezetenen alhier voor de derde maal binnen eenige maanden verontrust door geroep en de werkelijkheid van brand. Het waren iederen keer schuurtjes achter woonhuizen, die iu brand stondende plaats waar en de wijze waarop de brand zijn begin had genomen, gaven de overtuiging, dat moedwil in het spel was er. dit maakte vele bewoners beangst. Doch het spreekwoord „de kruik gaat te water zoolang zij breekt", werd ook hier bewaarheid, want een nauwkeurig onderzoek door den wachtmeester Van Schuppen leidde heden tot de aanhouding van G. B., een jonge ling van 22 jaren, die weinig verstandelijk ont wikkeld is. Deze is naar Waalwijk overgebracht en moet reeds bekend hebben de verschillende branden te hebben gesticht. Hoewel bewogen met de oppassende ouders en verdere familiebetrekkingen van genoemden jongeling, is eenieder verheugd dat de dader is ontdekt. In deze moet wederom genoemde wachtmeester veel ijver en beleid hebben aan den dag gelegd. Oisterwijk3 Mei De glazenmak ;'j is hier weder begonnen. Doch thans is het gemunt op de rijtuigen van het spoor. Gedurende de laatste weken werden de glazen der waggons verbrijzeld terwijl de trein in volle vaart was. Dit geval heeft zich reeds drie keeren voorgedaan eens met het ongelukkig gevolg dat een steen tegen het voorhoofd van een passagier terecht kwam, waardoor eene vrij ernstige wonde het gevolg was. Niettegenstaande de ijverige nasporingen der politie is het nog niet gelukt de lage daders te ontdekken. Boxtel. Een jongeling van 16 jaar vond verleden week in eene weide een hem onbekend dier liggen slapen. Ofschoon ongewapend valt hij er zonder aarzelen op aan en doodt het. Het was een mannetjes otter, lang l1/* meter en 16 pond zwaar. Menig volwassene zou in gelijke omstandigheden zieh wel tweemaal be dacht hebben alvorens den strijd te beginnen.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2