Lederberichten. Huidenberichten. Oostenrijk. Turkije. Duitschland. Rusland. Bekendmaking. Burgerlijke Stand. BINNENLAND. Handelsberichten. UITVOERINGEN. /,Dit" aldus vervolgt de Pall MallGaz.—- „moge een ijdel dreigement wezen, een gevaarlijk dreigement is het zekerbij uitstek geschikt om de Hollandsche bevolking te verbitteren. Garnet Wolseley noemde het eens „de handelingen van een duivel in menschelijke gedaante" toen een Boer met Kaffers tegen een Engelschman had samengespannen. Zijn de Boeren dus niet in hun recht, wanneer zij thans op de Engelsche intriganten dezelfde benaming toepassen?" Het blad vestigt nog de aandacht op de schroomeüjke overdrijving in de getallen, waar aan deze malcontenten zich schuldig maken. Zoo spreken zij van 8000 Europeanen en twee millioen inboorlingen, die de grootste, ja onher stelbare schade zouden lijden door het vertrek der Engelschen, terwijl volgens officieele op gave de naturellenbevolking 'n de Iransvaal slechts 7 a 800.000 zielen telt. Tegen den Duitschen socialist Most (red. van Die Freiheit) is door de jury cene gerech telijke vervolging gelast, wegens opruiing tot moord. De jury sprak als haar gevoelen uit dat dergelijke aanhitsingen ten krachtigste moe ten worden tegengegaan. Volgens the Standard hebben de aanvoer ders der Transvaalsche Boeren moeite hun gezag te doen respecteeren. Zoo schijnen de Boeren er tegen te hebben dat, overeenkomstig de vre desvoorwaarden, de forten worden geapprovian deerd en heeft men maatregelen moeten nemen om te beletten dat deze convooien aangevallen worden. Ook de wederbezetting van Potchefstroom door de Engelschen zal, vreest hij, misschien tot botsingen leiden. Daarom gaat Joubert m persoon mede. In de Hollansbaai bij Melbourne is een boot van het schip Cerberus, dat daar exercitiën uitvoerde, door het onverwacht ontploffen van eea torpedo in de lucht gesprongen met zes man, die zich er in bevonden, en van wie men slechts drie verminkte lijken terugvond. Het ongeluk heeft groote ontroering te Mel bourne verwektte meer daar een aantal toe schouwers die aan het strand stonden om de verschillende bewegingen der vaartuigen gade te slaan er van getuigen waren. Op den dag der begrafenis van de slachtoffersdie door een aantal autoriteiten en belangstellenden werd bij gewoond waren alle huizen der stad gesloten. Men maakt zich ongerust over het lot van mr. Suter, den Engelschman, die eenigen tijd geleden bij Salonica door Turksche roovers is gevangen genomen. De schuilplaats van de roovers is aan de landzijde ingesloten door Turksche troepen en aan den zeekant door kanonneerbooten. Een van die kanonneerbooten maakte voor een paar dagen jacht op een schip, dat naar men meende met roovers bemand was, en boorde het, nadat zij het tevergeefs gelast hadden bij te draaien, in den grond, zoodat allen die er op waren om het leven kwamen. Men vreest dat mr. Suter zich mede aan boord bevond. Een gemeene straatbengel veroorzaakte Zaterdagavond in den koninkl. schouwburg te Leeds een vreeselijk tooneel dat ten slotte, als door een wonder, gelukkiger afliep dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Hij sloot, even voor het publiek den schouwburg verliet, dc uitgangen van de galerij af en draaide vervolgens de gas vlammen uit. Daardoor ontstond op de trappen zulk een gedrang, dat honderden onder den voet geraakten. Ongeveer 20 personen werden min of meer ernstig gekwetst en inwendig gekneusd. De deugniet, die het onheil veroorzaakte, is ge lukkig niet aan de politie ontsnapt. De pokkenepidemie neemt te Londen met veel hevigheid toe, vooral m de zuidelijke voor steden der hoofdstad. Van 1 Januari tot ultimo April zijn meer dan 900 personen aan de ziekte gestorven. Er is gebrek aan hospitalen ter ver pleging van het groot aantal zieken. teruggebracht en zal zich nu ook nog wegens zijn gedrag te verantwoorden hebben. Men zal echter zeker voortaan alle hartelijke begroeting tusschen gevangenen en hun bezoekers beletten. De huwelijksfeesten aan het Oostenrijksche hof zullen uitsluitend het karakter van een fami liefeest dragen. Dj vertegenwoordigers van Oostenrijk aan de buitenlandsche hoven hebben last gekregen dit te kenneu te geven opdat geen vorstelijke personen naar Weenen komen om de plechtigheid bij te wonen. Het Zweedsche koningspaar dat hierop plan had heeft reeds van zijn voornemen afgezien. De eenige vorstelijke personages uit den vreem de die tijdens de feesten in Weenen zullen vertoeven zijn de prins van Wales, die er komt op zijn rt>is naar de wedrennen te Pest, en prins Wilhelm van Pruisen die de feesten bijwoont als bijzondere vriend van den bruidegom. He) bijzondere gerechtshofdat oordeel vellen zal over de personen die deelgenomen hebben aan den moord op Sultan Abdul Aziz zal uit dertig rechters samengesteld worden en verscheiden staatsraden als plaatsvervangers. Uit de instructie is gebleken dat er groote vertakkingen van het complot hebber, bestaan dat niets meer of minder ten doel had dan het vermoorden van alle keizerlijke prinsen en het uitroepen van een nieuwen Khalif. Uit Constantinopel wordt aan the Times geschreven dat men aldaar spoedig definitieve teekening van de grensovereenkomst met^Grieken- land verwacht. In de Turksche hoofdstad zouden voorts een aantal voortvluchtige nihilisten zijn gearresteerd, die rechtstreeks medeplichtig zijn geweest aan den moord op keizer Alexander II. Uit St. Petersburg wordt van den 3den aan de Kölniscbe Zeitung geseind dat Graaf Loris Melikoff opnieuw den keizer om ontslag als minister van binnenlandsche zaken verzocht heeft, maar Alexander III nog geene beslissing genomen heeft. Ook deze correspondent is van oordeel datals graaf Loris Melikoff inderdaad aftreedt, de vermaarde graaf Ignatieff de meeste kans heeft hem op te volgen. Er is sprake vandat doodvonnissen voortaan zullen voltrokken worden binnen de muren der gevangenissen. Een particulier telegram van de N. R. C uit St. Petersburg van 5 Mei zegt -. Ik verneem uit goede bron dat in de raads zitting Dinsdag jl. te Gatchino onder voor zitterschap van den keizer gehouden de partij van de ministers Abaza en Melikoff en Milou- tine gezegevierd heeft op de meer reactionaire denkbeelden vertegenwoordigd door Pocedonos- zoff. Er werd een besluit genomen dat buiten het comité der ministers hetwelk bestaan blijft voor de zaken die tot zijn ressort behooren er eer. raad zal zijn samengesteld uit zeven of acht minisfers die te beraadslagen zal hebben over alle gewichtige aangelegenheden, en ingeval verschil van gevoelen rapport doen zal aan den keizer. Er zal geen minister-president zijn ook zullen ermet één of een paar uit zonderingen misschiengeen veranderingen in het ministerie plaats hebben. Drie gewichtige quaestien zijn het eerste ter beraadslaging aan ile orde gesteld namelijk eene hervorming der politieeene uitbreidiug van macht voor de Zemstvos en eene beperking van de bureaucratie. Voortaan zal dus elke minister te weten komen wat er voorvalt bij de departementen van zijne ambtgenooteniets wat tot dusver niet het ge val was. De ministers Waloujeff, Possiet en Giers namen geen deel aan deze raadszitting. Niemand in Duitschland wil aan den ernst gelooven van Von Bismarck's dreigement, dat hij zal voorstellen den zetel der vertegenwoordi ging naar elders te verleggen't zij dan naar Kassei of wel naar |Potsdam. Veeleer houdt men het er voordat het slechts in een booze bui gezegd is. Het is anders een feitdat door den rijkskanselier reeds eenige voorbereidende maatregelen, zij het dan ook slechts van zeer passieven aardwerden genomen. Zoo schrapte hij een paar posten op de begrooting van het onderhoud en de reparatie van sommige regee- ringsgebouwen. Doch ook dat houdt men voor komedie en slechts bestemd om op de vertegen woordigers ofzoo dat niet helptop de kiezers indruk te maken. Een eigenaardige manier van brievenbe- zorgen werd dezer dagen te Berlijn toegepast door een misdadigerdie in tegenwoordigheid van den rechter een onderhoud met zijn vrouw mocht hebben. Zoodra hij zijn trouwe gade zagsnelde hij op haat toe en gaf haar een kus, die bijzonder lang duurde. Dat trok de aandacht van den rechterdie nu nauwlettend toezag en bemerktedat bij het kussen een opgerold stukje papier uit den mond van den gevangene in dien van de vrouw overging. Hij beval nu de bezoekster hem het papier te geven dat zij in den mond had. De vrouw die op dit bevel niet verdacht was gehoorzaamde ver schrikt en het papier bleek een brief te zijn met belangrijse mededeelingen. Maar voor de rechter den brief half gelezen had sprong de gevangene op hem toe, rukte hem het papier uit de hand en scheurde het in kleine stukjes. Hij werd terstond naar zijn cel WAALWIJK. Op Zondag 8 Mei 1881des middags 12 ure, zullen door de Nieuwe Harmonie op de bovenzaal van der. heer A. N. Van Biel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Militaire feesttoonen. Schubert. 2. Osman Pacha. Marsch. Steenebruge. 3. Marchen aus schoner Zeit. Walzer. Faust. 4. Marche militaire. De politie doet ijverig nasporingen en men hoopt de daders weldra in handen te hebben. Waalwijk, 7 Mei 188L. Door stemhebbende ingelanden van liet water- sehap „de buitenpolder van Besoijen" is inplaats van den voorzitter, den heer C. Verniel, (lie wegens hoogen ouderdom zijn ontslag had ge nomen, op eer.e gehouden vergadering, benoemd tot lid van het bestuur de heer M. Heijmans te Capelle en tot voorzitter de heer A. Van Iersel te Waalwijk. Mr. M. A. v. d. Acker te 's Bosch heeft eervol ontslag verzocht uit zijn betrekking van schoolopziener in het arr. Waalwijk. De heer Armand Sassen te Bredade nieuwe directeur der Rijkspostspaarbank is zooals men verwachten mochtgeen vreemde ling op dit terrein. De spaarbank te Tilburg dar.kt hare oprichting aan den heer Sassen,^ in samenwerking met het departement van de Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid. Dat is dezelfde bloeiende spaarbank, waarover de heer S. op het in 1878 te Parijs gehouden congres international de prévoyance eer. historisch en critisch verslag uitbracht, daartoe uitgenoodigd door den heer De Malarce, een Fransch speci- liteil in deze richting. Het verzoek van de directie der Zuider- stoomtramwegmaatschappij om met het leggen der rails tusschen de brug over de Donge en Geertruidenberg volgens het ingezonden plan te mogen beginnen is dezer dagen door de ambte naren van 's rijks waterstaat onderzocht. Naar wij vernemen is tot inwilliging van het verzoek geadviseerd, zoodat met het werk reeds spoedig zai kunnen aangevangen worden. Op|klaarlichtendag is 11. Zondag te Voorst een brutale diefstal gepleegd. Uit het kamertje van den knecht van den molenaar L. is, terwijl al de bewoners tehuis waren, een koffer, waarin geld en kleedingstukken waren, ontvreemd. Op den weg tusschen Heesch en Oss ge raakte Zondagmiddag de koetsier van v. Gend Loos onder zijn wagen. Voor- en achterwiel gingen hem over het lichaam waardoor hij zulke hevige kneuzingen ontvingdat hij sedert is overleden eene weduwe met drie kinderen achterlatende. Tc Haarlem is 's nachts omstreeks te 121/3 uur een hevige brand uitgebroken ten huize van den koffiehuishouder H. Scheerligs, wonende aan den Jansweg hoek Bozenlaautje.j Het bovenhuis is geheel uitgebrand de belendende gebouwen zijn behouden gebleven, Te 21/2 uren was men den brand meester. De oorzaak is voorshands onbekend. Alles is tegen brandschade verzekerd behalve de goederen van een paar kostgangers die alles hebben verloren. Drie spuiten hebben water gegeven. Een winkelier te Moerdijk ontving per spoor een pakje uit Tilburg *egen een rembour- sement van f 166.99 In plaats van de goederen die hij besteld had bevond zich in het pakje een oud vuil manshemd. De politie heeft het hemd medegenomeu en zoekt hemwien het past. jl^Nicuwkuik 6 Mei. Het bedrag der geleden schade aan huizen in deze gemeente, tengevolge van de jongste wattrramp, is door deskundigen geraamd op f 37,500. Dit bedrag zal dezer da gen aan de ingezetenen, naar evenredigheid der geleden verliezen worden uitgekeerd. De waarde van het verdronken vee is in het begin dezer week reeds uitbetaald. 's Bosch3 Mei. Terwijl gister-middag een dienstbode in de Zuid-Willemsvaart bezig was met de wasch te spoelen had een drietel brood dronken varensgezellen de domme „aardigheid", den vollen stoom te laten vliegen van hun in de onmiddellijke nabijheid liggende stoomboot. Het meisje bekwam daardoor hevige brandwonden terwijl de schrik haar zoo bevingdat haar toestand zeer onrustbarend is. De daders hebben reeds met de politie kennis gemaakt. Zondag werd alhier in het koffiehuis Plaats Boyaal f 600 vermist. Het vermoeden viel op de meid, die dan ook weldra in hechtenis werd genomen. Inmiddels kwam na verder onderzoek de som weder terecht en blepk dat de meid onschuldig was zoodat men zich haastte haar weder te bevrijden. Toen de ongelukkige deu kerker verlaten had, bleek dat zij krankzinnig geworden was. de buren kwamen opdagen. Met behulp van deze laatsten werd de aanrander naar de stad overgebracht en aan de politie overgeleverd. Alleen weet men heden-ochtend dat hij een Duitscher is en gister den geheelen dag in den omtrek gezien werd. De burgemeester van Waalwijkgelet op de laatste zinsnede van art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no 87) waarbij bepaald is, dat de jacht en vischakten geldend zijn van den 1 Juli tot'en met 30 Juni van het daaropvolgende jaar. Vestigt de aandacht van de belanghebbende ingezetenen dezer gemeente op de aangehaalde bepaling, opdat zij na den laatsten Juni e.k. bij gemis aan eene nieuwe akte of bewijs tot uitoe fening van jacht of vissclierij, zich niet aan be keuringen blootstellen. De aanvragen ter verkrijging van jacht-of visch akten en kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij moeten worden ingediend ter plaat selijke secretarie voor 20 Mei a.s. De Burgemeester, VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, 6 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekenddat het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1880, door lieeren Ged. Staten is goedgekeurd en aan den gemeente ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. Van den 30 April tot en met 6 Mei. WAALWIJK. Gehuwd: Cornelis van Drunen en Hendrika Maria van Bavel. OndertrouwdPetrus Antonius van Ree en Maria Catharina Wijkmans. Johannes Francis- cus Obbens en Johanna Maria van Ree. Bevallen: Maria Johanna Mertens geb. Van Boxtel d. Maria Elisabeth'van Es, geb. Van der Staak z. Maria Antonia Adams geb. Vis- 6 OverledenPetronella Schoenmakers, 2 m. Henrica Petronelia van den Broek, 8 m. Mar- tinus Gloudemans, 21 m. BESOIJEN. Bevallen-. Helena Maria Adriaanse geb. Van Hilst z. Adriana Jansen geb. Stoop z. Enge- lina Ehlert geb. Musters z. Johanna Maria Barbera Bogaerts geb. Van Riet z. Zegerina Bonis geb. Edenburg d. Overleden: Adrianus Petrus Adriaanse, 9 m. Albertus Wilhelmus Kuijten, 3 m. Hendrik van Zeist, 1 jaar. SPRANG. GeborenAdriaanz. van Cornelis Pieter de Jong en Dirkje Cornelia de Beer. WASPIK. Géboren: Adrianus Hendrikus z. v. J. Rollen- bergh en J. Mutsaers Clotildis Adriana Hendrika Maria d. v. P. Verschuren en A. M. Schoenmakers Ondertrouwd-. A. Heyblom 25 j. en J. Hulst 25 j. te 's Gravemoer J. de Vos, 25 j. en J. Akker mans 33 j. A. de Vos 27 j. en A. van Zon 22 j. A. Verschuren 37 j. en P. Dingenmans 30 j. A. Kools 33 j. en 'A. N. Tabbers. 31 j. Gehuwd: W. D. de Lepper 27 j. en A. van En gelen 24 j. A. de Rooij 23 j. en C. Dank 21 j. A. Boom 36 j. en L. J. Verschure 26 j. Overleden-, J. Boogmans echtg. van A. Smits 37 j Tilburg, 7 Mei 1881. Door den burgemeester van Tilburg was aan verschillende tappers, vooral die in de nabijheid van het stadhuis wonen, verzocht om bij de op komst der lotelingen wel bier, maar geen sterken drank te schenken. Hieraan schijnt algemeen gevolg te zijn gegeven, zoodat er bij de inlijving bijna geene beschonkenen zijn gezien. Sedert eenigen tijd hoort men hier nogal van diefstallen. In den nacht van Zondag op Maandag werd o. a. bij een winkelier op den Heuvel het geld uit twee winkelladen ontvreemd en een kistje sigaren medegenomen. De dief had zich toegang weten te verschaffen door het openschuiven van het raam, van het naast den winkel gelegen kantoor. In de kerk op den Heuvel werden reeds meer malen de offerblokken bestolen zonder dat er sporen van geweld aan te bespeuren waren. De dief schijnt er dus een sleutel op na te houden. Voorraad te WASPIK. P. Klaassen. 70 Javas 17 p. 31 dito 15 p. 29 dr. Kaap 26 p. 20 dr. B.-Ayres 22 p. M. C. J. van Son ronden erf. A. Vissers 70 gez. B-A. 36/37 p. C. van der Plas zwart en graauw overleer 41/a a 5 p. J. Wagenmakers 600 p. binnenzoolleer. St. Ocdenrodc. Gedurende den nacht van Donderdag op Vrijdag, omstreeks half twaalf, werden de klokken weder geluid. Er was brand aan den Boschkant; een doelen en eene boeren woning waren de panden, die waarschijnlijk bei den door de reeds zooveel besproken deugnieten in brand waren gestoken. De boerderij is ge heel vernield en twee varkens kwamen in de vlammen om. Er was veel politie op de been, men spreekt van 20 man. Vijf personen wor den verdacht; drie zijn reeds in hechtenis ge nomen, de twee anderen hebben zich uit de voeten gemaakt. Heden Vrijdag is de justitie uit 's Bosch ge arriveerd en heeft, na eerst de branden te heb ben opgenomen, de 3 gearresteerden en een massa getuigen in verhoor genomen; het onder zoek is nog niet afgeloopen. Venlo3 Mei. De heer Moerbeeks die op circa 20 minuten afstand van de stad woont ging gister-avond ten ruim 12 ure huiswaarts op welken weg hij door drie hem onbekende personen werd aangegrepen. Hij echtereen cordaat menschpakte een hunner bij den nek en loste toen met zijn revolver eenige schoten waarop de twee anderen op de vlucht gingen en ZWOLLE, 4 Mei. Gedurende de vorige maand werden alhier de navolgende prijzen besteedkoe- 16 ct., os- en stier- 17 h ct., pinken- 20 a 21 ct., vette kalfs- 25 h. 26 ct. Gezouten koe- 20 a 21 ct., dito vette kalfs- 29 30 ct., dito nuchtere 22 h 23 ct. alles per half kilo. Paarden- met staart en ma nen f7.25 a 7-50, dito zonder dito f6.25 a 6.50. Friesche schapenvellen f 3.a 3.50, Drentsche dito f 1.25 1.50, nuchtere kalfsvellen f 1.25 a 1.50, gei ten veil en f 0.75 1.— alles per stuk. De handel verkeert steeds in een flauwe stem ming. SCHORS. De houtveilingen zijn al'geloopen en hebben over het algemeen beduidend minder op gebracht den het vorig jaargemiddeld 20 pet. minder. Het gevolg hiervan is, aat de oude schors reeds f 0-75 a fl.— per 65 KG. lager wordt aan geboden dan voor de verpachtingen. Wanneer de oogst op normale wijze plaats heeft, zal in 1881 de schors niet duur zijn. ANTWERPEN4 Mei. Heden werden de volgende partijen v#n de hand Gezouten Montevideo. Van 1332. 330 os 25/32 k. p. „Phcenican" fr. 767*. Gezouten Uruguay. Van 1003. 500 os 25/32 k. „Hohenzollern« geheim. WAALWIJK6 Mei. Granen. Stationair. Ter veemarkt waren aangevoerd p,m. 160 stuks hoornveebij vlugge verkoop werd gedaan Kalfkoeien golaen f210.f250.dito vaarzen f 180.f 225. Weivee f120 h 190. Biggen golden van f8.— tot f18.— per stuk. Boter. Aangevoerd 614 kilo. Prijsj f 1.34 1.66 per kilo. Brood 50 cent de 4 kilo.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2