Nummer 38. Donderdag 12 Mei 1881. 4e. Jaargang. li feuilleton: Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. De Yerstootene. BUITENLAND. Frankrijk. STAAT VAN BRIEVEN Uitgever: ANTOON TIïïLEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Se ij Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van April. Van'Waalwijk J. van Gestel. Dassen. Van Baardwijk. M. Glasberg. 's Gravenhage. 's-Grevelduin-Capelle P. Wessels. Goudriaan. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN. De burgemeester van Waalwijkgelet op de laatste zinsnede van art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no 87) waarbij bepaald is, dat de jacht en vischakten geldend zijn van den 1 Juli tot en met 30 Juni van het daaropvolgende jaar. Vestigt de aandacht van de belanghebbende ingezetenen dezer gemeente op de aangehaalde bepaling, opdat zij na den laatsten Juni e.k. bij gemis aan eene nieuwe akte of bewijs tot uitoe fening van jacht of visscherij, zich niet aan be keuringen blootstellen. De aanvragen ter verkrijging van jacht-of visch akten en kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij moeten worden ingediend ter plaat selijke secretarie voor 20 Mei a.s. - De Burgemeester, VAN DER KLOKKEN. Waalwijk6 Mei 1881. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, Brengt dit zijn voornemen ter algemeene kennis; Met bericht, dat de daartoe strekkende stukken, bedoeld in art. 5 der voorschreven wet, op de secretarie der gemeente ter kennisneming zijn ter visie gelegd, en dat op den 14den dag na de degteekening dezes, zijnde den 24 dezer, door burgemeester en wethouders des voormiddags ten 11 ure op het gemeentehuis eene zitting zal wor den gehouden, teneinde eenieder de gelegenheid te geven, zijne bezwaren tegen die oprichting, mondeling of schriftelijk in te brengen. Waalwijk, 10 Mei 1881. Het gemeentebestuur voorn. VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekenddat het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1880, door heeren Ged. Staten is goedgekeurd en aan den gemeente ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretai'is F. W. VAN LIEMPT. Het gemeentebestuur van Waalwijkvoorne mens zijnde eene schietbaan op te richten op een perceel Meerdijk, gelegen binnen deze gemeente in sectie B No. 552, Gelet op de wet van den 2 Juni 1875 (Staatsbl. No. 95), tot regeling van het toezicht bij het XLII. Schaduwen des doods. „Ja, mijnheer," vervolgde Betsy, maar ik vrees dat zij werkelijk zeer ziek is. Zij heeft de eene flauwte na de andere en mrs. Brooks kan haar niet meer bijbrengen. Zij heeft mij gelast u te verzoeken doctor Munns dadelijk te laten ont bieden en u te vragen de goedheid te hebben boven te komen om naar mevrouw te zien." „In 's hemels naamriep mr. (Jarruthers opstaande„wat is dat voor eene vreemde ge schiedenis zij heeft zeker koude gevat. Maar ga naar mr. Brooks en zeg haar dat ik komen zal zoodra ik Gibson naar doctor Munns heb gezonden." Betsy verliet de kamer, mr. Carruthers schelde en beval den koetsierr{ te roepen. Toen de kamenier binnengekomen was stond Clara voor het venster in den tuin^te staren en gedurende het korte gesprek was zij onbewegelijk blijven staan. Nu wendde mr. Carruthers zich tot haar en zeide Clara gij moet naar uwe tante gaan doch zij was niet meer in de kamer. Zacht had zij de glazendeur geopend was in den tuin gegaan en liep tusschen de frissche, welriekende lentebloemen, met een gelaat dat er even bleek en ontsteld uitzag als dat der" kranke, die boven op haar leger lag. Toen mr. Carruthers dien morgen aan het ontbijt was verschenen, verkeerde hij in de beste stemming en zeide zijn nicht met buitengewone vriendelijkheid goeden morgen. Hij had alles in orde gevonden in weerwil zijner afwezigheid van eenige dagen was er niets verwaarloosd. Mr. Carruthers was daardoor in eene goede stemming gebracht en deze werd nog verbeterd Wanneer men de verschillende berichten in de nieuwsbladen omtrent de schoenmakerij gelooven mag, dan is deze nijverheid reeds een beter tijdperk ingetreden; vrij van opti misme zijn intusschen die beschouwingen niet. Iets wat men zoo gaarne goed wenscht is men dan ook allicht genegen wat veel van de schoonste zijde te bezien. Nu kan dit geen kwaad, mits we daardoor de concurren tie niet te licht schatten en dus niet rusten maar met vasten tred op den ingeslagen weg van verbetering van het fabrikaat voortgaan. Eene krachtige aanmoediging is voorzeker gelegen in het feit, dat de fabrikanten, die bekend zijn als het beste werk te leveren nog geen bijzondere slapte ondervonden en de beste zaken doen; een afdoend bewijs alzoo, dat het streven moet blijven: verbete ring en verfraaiing van het fabrikaat. Schoen makersbaas, schoe maker en stiks?er, deze drie behooren onverpoosd naar verbete ring en volmaking te streven. Onder de middelendie den baas tot onderricht ten dienste staan, behoort o. a. het veelvuldig bespreken van het vak in al zijn deelen, terwijl een abonnement op een orgaan door het bewustzijn van zijn ambtelijk gewicht, dat hem door het eervol bezoek van Dalrymple m nog helderder licht verscheen dan ooit te voren. Toen hij daarom van Clara, die frisch als de dag in haar licht morgengewaad aan de theetafel zat, het bericht ontving, dat zijn echt genoot niet aan het ontbijt verschijnen zou herinnerde hij zich zijn voornemen van den vorigen dag en besloot zijne nicht met de reden van het bezoek van mr. Dalrymple bekend te maken. Hij deed dit op eene wijze, die geheel en al het groote gewicht zijner eigen persoon lijkheid moesi doen uitkomen. Toer. mr. Carruthers hiermede geëindigd had, vroeg Clara op zonderlingen, gedwongen toon hoe de jas, die bij Evans gekocht was, er uit zag. „Het was een overjas van blauw Witney, met een merk binnen in den kraag, dat Evans* firma droeg'L antwoordde hij. „De kellner in de res tauratie, waar de vermoorde gegeten heeft, heeft den naam gelezen en herinnerde zich dien. Zulks heeft de rechterlijke macht aanleiding gegeven zich tot mij te wenden, daar ik bij haar als een ijverig beambte te boek sta. „Zeidet gij niet dat het onderzoek verdaagd is vroeg Clara. „Ja, tot nu toe. De geheele zaak zal ons misschien eerst na langen tijd aan het licht komen ik gevoel mij echter gedrongen alles te doen, wat in mijn vermogen is, om haar tot een goed einde te brengen." Clara was- opgestaan en bad zich aan het venster geplaatst. Haar oom kon dus haar gelaat niet zien, toen hij zijne plaats weder aan tafel innam, om op zijne deftige wijze de voor hem aangekomen brieven te openen. Clara be schouwde hem steelsgewijze doch hij legde de brieven ter zijde, zonder verder eenige op merking te maken over hun inhoud en nam daarop de courant. der schoenmakerij, gelijk enkelen dit hebben, gewis eene alleszins nuttige uitgaaf is, dewijl zij daarin niet zelden wenken zullen vinden, waarmede zij hun voordeel kunnen doen. De schoen makersknecht, het zij tot zijn lof gezegd, kwijt zich over het algemeen best van zijne taak; hij heeft er tegenwoordig wel de minste schuld aan, dat het fabrikaat niet nog beter gewild is; het onderwerk, men erkent het als uit eenen mond, is goed en tart de concurrentie. Mochten we dit ook van het stikwerk kunnen getuigen! Doch al is dit niet zoo, daarom nog niet onvoor waardelijk de schuld geweten aan de stik- ster. 't Is de vraag of zij het kan helpen, of men van haar niet het onmogelijke vor dert. Zonder uitzondering wordt al het werk, hetzij grof of fijn, zwaar of licht, onder de zelfde machine gelegd en door dezelfde stikster bewerkt. Dat dit een groot gebrek is voor het Langstraatsch fabrikaat, daarover is men het vrij wel eens. Maar zou dan hieri.i geen verbetering mogelijk zijn Wij gelouven het wel. Waarom zouden er geen etikuinkels kunnen opgericht worden, waar zooveel werk was, dat iedere stikster met hare machine altijd eenzelfde werk had De machine eenmaal geregeld, behoefde niet telkens verandering te ondergaan, en de stikster zal door eene herbaalde, ongestoorde zelfde oefening eene verwonderlijke vaardig heid en bekwaamheid krijgen en het kan niet anders een net stuk werk leveren. Bovendien zoude dit noodwendig goedkooper zijn. Hoeveel tijd toch gaat er niet verloren door van de eene bezigheid tot de andere over te gaan, door de herhaalde regeling der machine, het kiezen eener andere naald enz.; hoe dikwijls raakt de machine daarbij niet van streek? En dan, de onderhoudskosten zouden ook aanzienlijk minder zijn. Weinig bazen zouden ieder voor zich zulk een stik wink el er op na kunnen houden maar wat .s er tegen, dat men zich hierover piet elkaar versta, en hoe eenvoudig is dit in eene streek, waar zooveel schoenmakerijen zijn. Wij hopen dat deze wenken niet onbenut- tigd zullen blijven, overtuigd als wij zijn, dat de toepassing er van onze industrie machtig ten goede zoude komen. Dot het buitenlandsche schoeisel, dat het in sierlijkheid zoover bij het onze wint, door verdeeling van arbeid verkregen wordt, is een feit. „Ik denk wel, dat ik hierin iets aangaande de geschiedenis vinden zal", merkte hij aan. „Ha, daar heb ik bet al geheimzinnige om standigheid onbegrijpelijke traagheid en on handigheid der politic niemand als verdacht gearresteerd beter is het een onschuldige in hechtenis te nemen om de publieke opinie te vreden te stellen, dan volstrekt niets ie doen ik moet erkennen dat zulks mijne meening niet is. Maar wat is dat „Geen grond voorbanden om den moord aan eene staat kundige beweging toe te schrijven, dat moet gij hooren, Clara." En nu las bij, terwijl zij met baar rug r.aar hem gekeerd bleef staau en oplettend, met toenemenden angst luisterde. „Het vermoeden dat deze afschuwelijke mis daad om staatkundige reden gepleegd werd beeft naar onze meening niet de minste waar schijn lijk beid voor zich. De toestand van bei lijk zelf, de fijnheid van her linnen, de dure stof der kleeding, bet voorkomen van bet hemd, waarvan men borst- en manchet knoopen met geweld heeft afgerukt, in een woord, alles toont aan, dat wij bier met moord te doen hebben met liet doel op roof. Men beeft echter nog een tweede punt aangenomen, gegrond op bet vreemde der kleeding van den vermoorde en op het eigenaardige in den toon van spreken, welke de eenige getuige, weike tot nu toe geboord is, heeft opgemerkt. Ook hierin plaatst de justitie zich tegenover de misdaad op een geheel valsch standpunt. Het vermoeden is op eeu dwaalspoor gebraebt en dit vervolgende, raakt men hoe langer zoo meer van de zaak verwijderd. Terwijl men over een politicken moord spreekt en er dezen als bet ware met de baren bijsleept, kan de iage misdadiger, die uit zucht naar winst en niet uit vaderlandsliefde een moord pleegde, de vruchten zijner gruweldaad iu rust genieten en zich in veiligheid stellen." „Maar dat is dan toch niet om te verdragen," In de jongste zitting der begrotingscommissie heeft de minister van finantien medegedeeld, dat in April weder 12 millioen meer aan belastingen was ontvangen dan geraamd was, dus 64 mill, meer in de eerste vier maanden. De expeditie naar Tunis, z^ide de minister verder, zou oleehto 40 millioen kosten, zoodat men nog zou over houden. Hoe het precies staat in Tunis op'dezen oogenblik blijkt niet duidelijk. Maar zeker niet ongunstig voor de Pranschen. Men is bezig om eene concentreerende beweging te maken, ten doel hebbende de Khroumirs te omsingelen en hun alsdan eene duchtige les te geven. Daarna zullen diplomatieke stappen gedaan worden. liet conflict tusschen den Parijschen ge meenteraad en den prefect van politie, Andrieux, heeft thans zulk een omvang aangenomen, dat de raad eenvoudig de voordrachten, door dezen haar in het publiek belang gedaan, ongeopend terugzendt. Wanneer de hoofden strijd voeren, ziet men ook hier weder, lijdt het algemeen belang. Het Memorial diplomatique heeft uit Lon den het bericht ontvangen, dat lord Grai.ville, tengevolge eener gedachtenwisseling van lord Lyons met Barthelemy, aan de porte den raad riep mr. Carruthers op den toon van gekwetste majesteit en edelen toorn. „De vrijheid der pers gaa1; alle palen te buiten. De regeering is over tuigd, dat hier een politieke moord is gepleegd en ik begrijp niet...." 6 Zoover was mr. Carruthers met zijne rede neering gekomen, als hij door de kamenier zijner echtgenoote gestoord werd. Toen hij later'naar Clara omzag, was zij verdwenen. Dr. Munns kwarn en vond mr. Carruthers half boos half bedroefd over den toestand zijner vrouw. Hij kon het niet ontkennen dat die plotselinge on gesteldheid eene laagschatting van hem zelven was, daar zooals hij met veel deftigheid zeide aangelegenheden van het hoogste belano- hem juist bezig hielden. Maar de trotschheid van den gentleman werd spoedig den bodem inge slagen door bet bedenkelijk gelaat van dr Munns De doctor was even verschrikt als verrast door den toestand, waarin mrs. Carruthers zich be vond. Hij verklaarde haar ernstig ziek en »af de vrees voor eene hersenontsteking te kennen. Kon mr. Carruthers ook vermoeden dat hiertoe hftt een of ander aanleiding gegeven had Neen, dat kon mr. Carruthers niet, evenmin als de huishoudster en de kamenier, die het meest met de dame in aanraking kwamen. „Heeft mr. Carruthers geenc berichten ont vangen, die hare zenuwen hebben kunnen schok ken vraagde de geneesheer nogmaals. „Neen volstrekt niet." De plotselinge krankheid kwam den doctor des te ernstiger voor, dewijl er geen aanleidende oorzaak was te vinden. Nu ook werd mr Car ruthers van de levendigste bezorgdheid vervuld en de betere zijde van zijn karakter, de harte lijke liefde voor zijne echtgenoote, trad nu weder duidelijk te voorschijn. De zorg voor de ziekP had al het andere uit zijne ziel verdreven. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1