binnenland. Duitscliland. Turkije. Rusland. Oostenrijk. Enaeland. Italië. Amerika. beeft gegeven, hare suzereiniteitsrechten over Tunis voortaan niet meer te doen klinken. Je sultan beeft geprotesteerd; dat is, naar ue meening van Granville, genoeg ter baudliaving van hetgeen hij als zijn recht beschouwt. Maai het kabinet te Londen acht hel niet raadzaam, dat een diplomatiek geschil opgeworpen wordt, hetwelk tot eene discussie zou kunnen leiden, waarin Engeland niet gezind is de Ottomanische re^eerina: te volgen. °Het blad voegt er bij, dat de door den Fran- schen gezant te Londen aan Granville gegeven verklaringen ook Gladstone in allen deele vol daan hebben, en deze heeft aan de andere rno- o-endheden niet verheeld, dat des geaants verze- keringen een goeden indruk bij hem achtergelaten hebben. In berichten uit Algerie worden afgrijse Hike scènes verhaald van de laatste overgebleven personen der expeditie onder Flatters. Zijwaren uaar een hol gevlucht, alwaar er vijttien van de overlevenden uit hongersnood werden opgegeten. Lezer dagen heeft de Parijsche politie een dievenbende gevat, die op een verwonderlijken voet was ingericht en er equipages, livereibe- dienuen, enz. op nahield. Op iederen tocht dien de dieven deden werden zii op den voet gevolgd door een keurig eigen rijtuig met een volbloed paard er voor. Bij een aanval op personen, een inbraak ot wat ook zoodra zij gereed waren, of zells als de poging mislukte, bliezen de mannen op een fluitje, tiet rijtuig verscheen, zij sprongen er m en waren plotseling verdwenen. De politie had reeds ecmgc keeren getracht zich van het rijtuig meester te maken, maar te vergeefs. Nog onlangs kwamen twee leden der kende, keurig gekleed, in hun equipage bij een kothe- huishouder iets gebruiken. Zij betaalden met een bankbiljet van 500 fr., namen het geld dat zii term* ontvingen en bet gewisselde biljet mede, sprongen in hun rijtuig en waren m een oogwenk uit het gezicht. i i Thans is echter de bende eindelijk in handen van het gerecht gevallen. Roumclzouk9 Mei. De Kroumirs ontruim den zonder te vechten eene belangrijke stelling te Sidi-Abdullas, toen zij zagen dat zij er om singeld werden. De Franschen bezetten haar. Het bezit van Sidi-Abdallas verzekert den eind uitslag van den veldtocht. Eenige inboorlingen uit den omtrek onderwierpen zich. De rijkskanselier moet in de laatste dagen nederlaag op nederlaag lijden. Zijn lievelings denkbeeld, de „Wehrsteuer", waarbij allen zouden worden belast die vrijgesteld worden van den militairen dienst, is met niet minder dan met aWemeene stemmen door den rijksdag verworpen. Zelfs de getrouwste mede-door-dik-en-duu-gaan- ders van den rijkskanselier lieten hem hier in den steek, en zeer de aandacht heeft het go trokken, dat veldmaarschalk Von Moitke even voor de stemming de zaal verliet. Gevoeliger nederlaag kon een ministerie zeker mooielijk lijden, en overal elders zou dan ook stellis eene crisis zijn ontstaan. Maar m DuiUeh- land°zijn dergelijke besluiten der vertegenwoor diging kleinigheden, vergeleken b. v bij een knor'rigen uitval van Von Bismarck, als laatstelijk weder Von Eulenburg ten val heeft gebracht. liet ontwerp op de belasting der dienstwo ningen van rijksambtenaren is in derde lezing met kleine meerderheid aangenomen, liet ontbrak er nog maar aan, dat ook dit ontwerp, waarvoor Von Bismarck gedreigd heeft met decapitalisatu- van Berlijn, was verworpen. Dat die bedreiging trouwens van den Rijks kanselier (betreffende de overbrenging van (ten zetel der vertegenwoordiging naar eene andere stad dan Berlijn) niet ernstig gemeend is geweest, blijkt wel duidelijk uit de inededeeling der lireuz Zeitung, dat de voorbereidende werkzaam heden voor een nieuw rijksdaggebouw in de hooldstad geenszins zijn geschorst en cioor de regeeritig nog in den loop dezer zitting crcduten zullen worden aangevraagd voor de uitvoering. De Kreuz Zeitung, gewoon om eiken stoot, door Von Bismarck tegen de liberalen gericht, toe te juichen, is in deze te vertrouwen. Ten overvloede meldt echter ook de National Zeit., dat spoedi0 nut den bouw zal worden begonnen. schip zal eerstdaags naar Tunis vertrekker, ter eventueele bescherming der Italiaansche onder danen. Aangaande de wijze, waarop de Italiaan sche regeering voornemens is de ki swet te hervormen, wordt vernomen dat aan algemeen stemrecht niet gedacht wordt en dat het ook niet zal worden geschonken aan vrouwen ot lieden die niet kunnen lozen en schrijven. Ieder kiezer moet kunnen bewijzen dat hij liet bij de wet voorgeschreven minimum van onderwijs ge noten heeft. Door den Eranschen gezant te Constantinopel den heer Tissotis bij de Porto tegen het eventueel zenden van pantserschepen naar iunis geprotesteerd met de bedreigingdat de F ran- schen op die schepen zullen schieten. De 1 orte zal eene circulaire aan de mogendheden zenden om zich over 'leze bedreiging alsmede over het bezetten van Bizertadat met de Krouroi s ze niets te maken heeft, te beklagen Maar op dit protest zal de Porte waarschijnlijk al evenmin antwoord ontvangen als op hare vorige. Ook onder de mogendheden schijnt de reo-eï te gelden dat men af en toe wederzijds een oogje toedrukt bij zaken die niet volkomen in den haak zijn. De oppositie tegen Beaconsfield's monument neemt toe. Ook Daily News verklaart er zich thans legen cn goeft in zijne kolommen ruimte aan de bestrijders. Hunne argumenten komen hierop neder, dat Bcaconsfield slechts een, zeker hoogst handig en bruikbaar werktuig is geweest van zekere aristocratische kliek, die, zelve on bekwaam, tot eigen voordeel van sommige zijner bekwaamheden partij wist te trekken. Geenszins door plichtgevoel, maar slechts door eerzucht liet deze. politieke gelukzoeker zich leiden, van wien het mag heeten, dat het reeds beschamend o-enoeg voor de Engelsche maatschappij is ge weest° dat hij ooit heeft kunnen slagen. De 'beide huizen hebben ech'er met groote meerderheid tot de oprichting van het monument besloten. De Durbansche berichtgever var. the Times herroept zijn bericht, volgens hetwelk een half regiment naar Potchefstroom zou zijn vertrokken. Thans vertelt deze berichtgever, dat Paul Kruger, bij een bezoek aan het stamhoofd Maquete in het llustenburgsche haast vermoord was gewor den omdat hij aan het hoofd als een misdaad had verweten dat deze hulp had verleend aan „lovalcn". De herroeping van dit bericht is waarschijnlijk bestemd voor het eerstvolgend telegram, want men moet weten dat al deze en dergelijke berichten per telegraaf worden over gebracht. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat het ka binet Gordon-Sprigg vervangen is door een uit de vroegere oppositie met Scanier. als advocaat- o-eneraal en eersteminister. Hoffmeijer, bekend door zijne oppositie tegen de vorige regeering, neemt zonder portefeuille sitting in het cabinet, dat verder bestaat uit de heeren Molteno Hutten (Financiën), Merriman (openbare werken) en Sauer (aangelegenheden der inboorlingen.) - Engelsche troepen hebben Newcastle ver laten om Potchefstroom opnieuw te bezetten. No" steeds wordt verzekerd dat eene afdeehng Boeren het onredelijk plan zou hebben zulks te verhinderen. The Times bevat het fraaie bericht, dat eenia-e Kafferhoofden besloten hebben de Boeren weg°te jagen, wanneer de koninklijke commissie het° land aan (le Boeren prijs geeft. Aan de weduwe var. sir George Colley zal, op verlangen van koningin Victoria, behalve het militaire pensioen waarop zij recht heelt een extra jaargeld uitgekeerd wordenwegens de diensten door haar echtgenoot aan den staat bewezen. Londen10 Mei. De laatste editie van The Times bevat een telegram uit Constantinopel, waarin de correspondent, sprekende van het voornemen der Porte om gepantserde scuepen en troepen naar Tunis te zenden, zegt: „delran- sche °-ezant heefl aan de Turksche regeering pertinent verklaard, dat Frankrijk zoodanige zendin1* als een casus belli zal beschouwen. Eergisterenavond heeft hij aan den Turkschen minister van buitenlandsche zaken de Fransche nota, de zooeven genoemde verklaring bevattende, ter hand gesteld." Te Weenen zijn de feesten ter eere van kroon prins Rudolf en zijne bruid Stéfanie in vollen gang. Zoo werd door het gemeentebestuur in het^Prater een volksfeest georganiseerd zooals dit alleen in Weenen mogelijk is. Toen de kei zerlijke familie met liet bruidspaar en gevolg- in 't geheel 47 rijtuigen een kijkje in t L rater kwam nemen werden ze met uitbundig vreug debetoon verwelkomd. Uit Pesth wordt gemeld, dat in het eerste kwartaal van 1881 vier en een half milhoen florijnen meer door de schatkist is ontvangen dan in hetzelfde tijdvak van verleden jaar. De uitgaven -zijn 400.000 florijnen hooger. Men vleit zich met de hoop dat de balans over het geheele jaar verbetering zal aanwijzen. Linsda" jl. is de kantonrechter van Sechs- huis, bij Weenen, in hechtenis genomen onder de- verdenking van gelden verduisterd te hebben ten nadeele van 's lands schatkist. De keer Krichbauin, zoo heet d ze rechter, is een man van 73 jaren, die acht jaren geleden bij zijn 40-jarig dienstjubilé van den keizer het gouden kruis van verdiensten met de kroon ontving. Hij was algemeen geacht en bijzonder populair. Te groote verteringen hadden hem in flinaticiële moeilijk heden gebracht en daardoor schijnt hij tot het misdrijf gekomen te zijn. Naar verzekerd wordt, stonden de jongste huiszoekingen bij de inhechtenisneming van so ciaaldemocraten in geenerlei verband met de maatregelen door de Engelsche regeeriag geno men tegen den democraat Most. Uit St. Peteraburg bericht men aan Daily News, dat eerlang bij ukase aan de Boeren van een aantal gouvernementen zal worden kwijtge- schelden een groot deel van de rente die zij nog gedurende twintig jaren zouden moeten betalen voor liet verwerven van hun land. De kwijt te schalden som bedraagt 9 millioen roebel per jaar Deze maatregel zou de eerste wezen van vele m deze richting. Te St. Petersburg zijn de mlanqsche fondsen op dit bericht gerezen. Van eene grondwet of iets dergelijks schijnt echter vooreerst nog niets te zullen komen en evenmin van iets wat naar eene vertegenwoordi ging zweemen zou. St. Petersburg 9 Mei. Daar de Golos heden voormiddag een telegram uit Kieuw mededeelde, waarin gemeld werd, dat aldaar een tumult tegen de joden plaats had, hel» ik daarheen geseind om nader bericht. In antwoord hierop heb ik een telegram ontvangen hetwelk ten 4 ure van daar was verzonden en waarin mij werd gemeld, dat in de voors:ail Podol en ook in anderen veorsteden de winkels der joden geplunderd en de glazen bij hen ingeworpen zijuterwijl bij de afzending van dit bericht de ongeregeldheden nog voortduurden. Een aantal Duitschers in Noord-Amerika hebben het plan gevormd de Vereen. Staten te verrijken met eene Duitsche universiteit, geheel op de leest van het moederland geschoeid, en wel als blijvende herinnering aan Duitsckland s herleving. Zij zal „Kaïser Wilhelmsuniversiteit" heeten 'en waarschijnlijk gevestigd worden te Milwaukee, als niet te groot, gezond gelegen en de meest Duitsche stad der Unie. De kosten worden voorloopig geraamd op twee millioen dollars. De Italië bericht, dat de onderhandelingen tusschen Rusland en het Vaticaan in de hoofd- zaak geëindigd zijn. De Russische gevolmachtig den hebben den 7 dezer de eerste helft van een concordaat geteekend dat voor Rusland en Polen de betrekkingen tusschen den staat en de katho- lieke kerk, zoomede het diplomatieke verkeer met den Heiligen Stoel regelt. De nog niet afgehandelde punten zijn van weinig beteekenis, en de paus zal misschien reeds den 13en dezer zeven bisschoppen voor Rusland en acht voor Polen benoemen. In de Italiaansche kamer heeft de heer Massari de regiering geïnterpelleerd wegens het bezetten van Bizerta (Tunis) door de Franschen. Oairoli antwoordde met de herhaling van Frank- rijk's belofte dat het niet zou annexeeren, wat zekerzeide hij wel het sreval zou wezen wanneer Bizerta bezet bleef. De Maria 1 ia is afgezonden ter eventueele bescherming van on derdanen. Van deze verklaring nam de heer Massari acte. Het blijkt nu dat het veelbesproken Ara bische blad Moskatel, waarin tegen (lc Franschen heet gestookt te worden althans het eigendom is van een Italiaan zekeren heer Francesco. In een brief aan de Opinione verklaart deze nu dat hij nooit bij zijne uitgave subsidie of aan moediging van zijne regeering heett ontvangen en dat coasul Maccio nooit rechtsstreeks of in direct invloed op het blad geoefend heeft. Hij deelt verder mede dat de uitgave van het blad, tijdelijk geschorst door het vertrek van den Arabischen redacteur eerlang zal worden hervat. De Italiaansche regeering komt op^ tegen de bes huldiging als zou haar consul te Tunis, de heer Maccio, legen Frankrijk conspireeren. Dat de Moskatelhet opruiendein het Ara bisch geschreven dagblad niet meer verschijnt is slechts een gevolg van het vertrek van den Arabischen redacteur. Een Italiaansch pantser- Tilburg11 Mei 1881. Aan de Maatschappij voor Land- en Tuinbouw voor Tilburg en omstreken is donr den raad dezer gemeente toegekend een subsidie van f 100 uitsluitend voor het houden van lezingen. Bij de gehouden aanbèsteding voor de levering van benoodigde hulpstukken gasbuizen en syphons ten behoeve van de gemeente gasta- briek waren 11 inschrijvingsbiljetten ingekomen. Het werk is opgedrageti aan de Sociéte des Conduineaux te Luik, voor f 13405,90. Gelijk indertijd gemeld werd, is door de heeren Janssens-Kauters en Armaud Sassen ingevolge een hun verstrekt mandaat, tot de verschillende in deze provincie gevestigde land- bouw-vereenigingen en zoogenaamde landbouw- clubs eene circulaire gericht, waarbij zij het groote nut, ja do dringende noodzakelijkheid betoogden om'- ook op dit gebied - in concentratie van krachten heil te zoeken. Zij lieten hunne circulaire vergezeld gaan van voorloopige concept—statuten voor eene op te richten algeraeene Noordbrabantsche Landbouw- maatschappij. En, onder verwijzing naar de gunstige resultaten, die door dergelijke samen werking, zoowel in andere provinciën van ons vaderland als in den vreemde, verkregen werden, spraken zij de overtuiging uit, dat de door heu beoogde fusie den bloei van landbouw, tuinbouw en veeteelt, die belangrijke bronnen van volks welvaart in ons gewest, zeer zou kunnen bevor deren. Uit de vele antwoorden, die zij mochten ont vangen, is gebleken, dat hun plan allerwege met warme ingenomenheid werd begroet, en op grond dier antwoorden hebben zij thans besloten op Woensdag 18 Mei aanstaande, eene vergadering te beleggen te Oisterwijk. In die vergadering, welke zal worden bijge woond door afgevaardigden van een groot aan tal Noordbrabantsche maatschappijen (waaronder de aanzienlijkste) en van vele zoogenaamde clubs, zal men dienen te besluiten omtrent de verdere maatregelen, te nemen tot verwezelijking ven het meerbedoelde plan, en zal o. a. eene commissie moeten benoemd worden, vooral tot taak hebbende om definitieve statuten te ont werpen, In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad is besloten met het oog op de gehouden aanbestedingen, van het resteerend gedeelte der vroeger aangegane geldleeniug nu 1 -20.000 uit te schrijven, en de overige f 20000 wanneer de lijn Tilburg-Nijmegen in exploitatie zei zijn. Waalwijk, 11 Mei 188 L. Door de directie van den Nederlandschen Zuidooster spoorweg is benoemd tot stationschef te Ravestein, met ingang van 25 Mei a. s., de heer J. W. Van Lier alhier. M. de koning heeft aan de militairen van het 5e regiment infanterie, die tijdens den jongsten watersnood in Noordbrabant bijzondere diensten hebben bewezen, zijnen dank doen be tuigen. Ook de geldelijke belooningen en vergoedingen kunnen eerstdaags worden tegemoetgezien. Velen der railitiens, die in de termen vallen, zijn thans met groot verlof; eenige zijn over leden. De voordracht van drie candidaten voor de betrekking van voorzitter van het waterschap de Hooge Maasdijk van stad en lande van Heus- den is aan het bestuur teruggezonden omdat bij de verkiezing van den 3n candidaat onregel matigheden hebben plaats gehad. Er zal weldra tot eene nieuwe keuze voor een 3n candidaat moeten worden overgegaan. Men leest in het Rotterdansch Nieuwsblad het volgende Onder de vele spreekwoorden, die wij ongaarne gebruiken omdat zij in den regel aan verdacht making doen deukenbehoort vooral ook het bekende: „Wien de schoen past, die trekt hem aan." Toch zou men soms meer dan ooit ge neigd zijn het toe te passen. Men herinnert zich het berichtje uit Baardwijk onlangs in ons blad opgenomen waarin gemeld werd dat aldaar voor rekening eener te Schoon hoven gevestigde maatschappij iu goud- en zilverwerken tegen wekelijksche afbetaling van een klein bedrag een paar oorbelletjes geleverd waren die bij onderzoek bleken een paar prullen ter waarde van enkele stuivers te zijn tevens werd er bijgevoegd dat de zaak iu handen der justitie was. In een ommezien werden wij overladen met l3rieven er zijn in Schoonhoven heel wat goud- en zilverhandelaars. Deze vroeg ons den naam der bedoelde maatschappij, gene weer clien vau onzen berichtgevereen derde weer dien van den bedrogene enz. enz. Als we al die brieven wilden beantwoorden zouden we wel een afzonderlijk correspondentie-bureau mogen op richten. We herhaalden dat de zaak in hanaen der justitie wasdat men dus gerust kon zijn, (lat de naam van den bedrieger wel aan het licht zou komen en dat men zich als men wat ongeduldig was dan maar tot de politie te wenden had. Wij brachten slechts het bericht, voor de waarheid staan wij in aan het publiek en ook aan de eerlijke kooplui de taak om met het medegedeelde hun voordeel te doen. Vermoedelijk waren wij niet meer op de zaak teruggkomeu wanneer wij niet in een der bladen eemT advertentie van eene firma te Schoonhoven hadden gelezen die let wel vijf gulden belooning uitlooft aan den persoon die aanbrengt wie het stuk dat door verschillende bladen werd overgenomen, geplaatst heeft. Niemand zou beter in staat zijn dan wij om dien naam te noemen natuurlijk wij hebben echter in de uitgeloofde premie nog geen zin maar moeten in gemoede die adverteerende firma er op wijzen dat zij zich door die gerucht- makerij eigeuaardig aanstelt. Zij zon vermoedens in het leven kunnen roepen waarvoor wij haar liever bewaard zagen. In Baardwijk zijn er natuurlijk niet velen, die het geval niet van A. tot Z. kennen daar weet men ook wel wie de bewnste agent is, die de boerendochter en dienstboden knollen voor ci troenen in casu waardelooze prulletjes voor gouden oorbellen in de hand wilde stoppen en 't plaatsje is ook niet groot genoeg om te vreezer» dat men er niet weten zou voor welke firma's al of niet uit Schoonhoven daar agenten werk zaam ziju. De kans dat de verkeerde er op aangezien wordt is dus niet groot en wij zien dus°vooralsnog geen reden om dëjustitie vooruit te loopen en den naam van den bedri ger buiten haar om bekend te maken. Te gelegener tijd zullen wij echter niet aarzelen dit te doen. Voorloopig mag Liet genoeg zijn dat le bewuste maatschappij die zich een naam o-eeft wslke haar niet toekomt, boven hare be wijzen van aandeel plaatst//gevestigd te Schoon hoven," zoodat vergissing of verwarring niet mogelijk is en dat haar hoofdagent reeds alle moeite heeft gedaan om de gewraakte belletjes terug te bekomen of in te ruilen wat echter niet gelukt is daar reeds van de geheele zaak proces-verbaal is opgemaakt en de belletjes in handen der politie zijn. Na deze mededeelingen zal men wel inzien, dat we ons bericht niet van hoorenzeggen hebben en dat we met alle reden iedervooral iu "t Zuiden waarschuwen wel te onderzoeken met wien zij te doen hebben, daar de manier van het koopen van lijfsieraden bij vooruitbetaling, zooals thans blijkt, daar meer in zwang is. Le groote polder «liet Bossche veld" bij 's Hertogenbosch liggende opeen gemiddeld peil van 2.80 a 3.00 M. boven A P., is thans van water bevrijd, doch het ziet er, zooals elders, met het grasgewas slecht uit.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2