Nummer 41. Zondag 22 Mei 1881. 4e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelang en. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Italië. Turkije. Rusland. Uitgever: ANTOON KELEN te Waalwijk. t UïlliE Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Het hof van cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak der ongeregeldheden te Heule. Over eenkomstig het requisitoir van den proc. generaal Falder heeft het hof de voorziening in cassatie afgewezen, zoodat het arrest van het hof te Gent rechtskracht "erkregen heeft en thans door de rechterlijke macht in hoogste instantie is uitge maakt dat de regeeringscommissaris door den provincialen gouverneur tot uitvoering van een specialen last benoemd beschouwd moet worden als een wettige autoiiteitonverschillig of de provinciale gouverneur al dan niet met zijne lastgeving zijne wettelijke bevoegdheid over schrijdt. In de kamer werd dncr de regeering in antwoord op een vraag ontkend, dat door°bet Vaticaan pogingen zijn of werden aangewend tot herstel der diplomatieke betrekkingen. In hel klooster te Achel is een hevige brand uitgebroken, die het grootste gedeelte der gebouwen heeft vernield. Van Hasselt werden de beschikbare spuiten tot hulp gezonden. Advertentiën 1—7 regels /0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie- bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg De kamer beraadslaagde Donderdag over den „scrutin de liste". Gambetta herinnerde hoeveel verkiezingen ongeldig worden verklaard tenge volge van den „scrutin d'arrondissement", en zeidedat deze de minister overlevert aan de genade van coalities, de kamer sluit voor den handwerkstand en eene gevaarlijke betrekking tusschen kiezers en afgevaardigden in de hand werkt. In 't belang van de eer, den vooruit gang en de toekomst der democratie verdedigt hij den „scrutin de liste", die alleen de nood zakelijke hervormingen kan tot stand brengen en het régime van omkoopbaarheid kan vernie tigen. Het is nu de vraag, of de republiek vruchtbaar dan wel onvruchtbaar zal zijn. Gambetta vond toejuiching op vele banken. De algemeene beraadslaging werd gesloten. Daar de commissie geen voorstel deed werd over het voorstel van Bardoux om tot de behandeling der artikelen over te gaan gestemd bij appèl nominaal en geheime stemming. Het voorstel van Bardoux werd aangenomen met 243 te°-en 235 stemmen. In dezelfde zit ting heeft de regeering het tractaat met Tunis voorgelezen. De rechterzijde interrompeerde hierbij den mini ter Ferry die akte nam vae de houding der oppositie. De discussie over het tractaat is urgent verklaard. Maandag had eer. gevecht tusschen Fran- schen en inboorlingen plaats bij Sout-Arba waar velen van beide zijden gedood werden. De Fransche troepen rukken op naar Mateur. Men gelooft dat de Arabieren wederstand zullen bieden. Verscheidene Fransche gewonden zijn te Tunis aangekomen. Een depeche uit Tunis aan de Times zegt dat het gevecht van Souk-Arba 19 uren duurde! Fransche versterkingen zijn te Bizerta ontscheept. Een groote opgewondenheid heerscht onder de inwoners van de heilige stad Kairanan, welke door de Ulemasdie er den heiligen oorlog waren komen prediken, opgewekt werd. "Volgens zeggen van cenige Arabieren zou de tegenstand georganiseerd zijn. Agenten van de maatschappij, dip concessie heeft tot het invoeren van tabak hebben vaten in beslag genomen die veronder steld werden tabak in te houden maar toen zij geopend werden buskruit bleken te bevatten. Te San Remo een grensplaats van Italië, heeft voor het bureau van het dagblad „Le Lit toral", een talrijke manifestatie plaats gehad. Vele nommers van het blad werden verbrand. Men schreeuwdeLeve MaccioLeven de Khroumirs Weg met „Le Littoral"! Eindelijk is de politie tusschen beide gekomen en heeft de samenscholingen uiteengedreven. „Le Littoral" is een Fransch blad. - Te Nizza bevonden zich drie inwoners in een herberg bijeen en bespraken de Tunesische quaestie. Vier Pieraonteezen die aan een andere tafel gezeten waren mengden zich in het gesprek en weldra kwam het tot hooge woorden en daarna op straat tot daden waarbij een der drie inwoners van Nizza doodelijk gewond werd. Uit Saint-Etienne wordt berichtdat in de nabijgelegen kolenmijn te Roche-la-Molière eene ontploffing van mijngas heeft plaats gehad. Hoevelen bij dat ongeluk het leven hebben in geschoten is nog onbekend. Maar acht lijken waren reeds naar boven gehaald. In Tunis drongen volgens de „Times" de Franschen bij den troonopvolger aan op teekening eer.er verklaringwaarbij hij 't protectoraat erkent. De troonopvolger weigerde. De vreemde consuls hebben de betrekkingen met het Burdo- paleis gestaakt, omdat zij zonder instruciies zijn. Hetzelfde blad verneemt uit Constantinopel dat de Turksche bladen van toon veranderd zijn over de Tunesische quaestieomdat de Porte een voor de Turken gunstige interventie van Duitsche zijde verwachtte. De Duitsche gezant zou den sultan verklaard hebben dat Duitsch land wel- is waar het voorstel om een congres wegens Tunis te beleggen niet kan aannemen maar bereid is invloed te oefenen ten gunste eener vredelievende oplossing der quaestie. Twintig duizend Kurden staan gereed Perzie binnen te vallen. De Perzische gezant eischte bij de Turksche regeering het treffen van maat regelen. Een zonderlinge begrafenis had dezer dagen te Sheffield plaats. Het lijk eener oude dame moest worden bijgezet die jaren lang stom en doof geweest was. De volgers waren evenzeer allen doofstom en de lijkdienst werd gehouden in de gebarentaal. In het Engelsch lagerhuis is door vice-mini ster Dilke medegedeeld dat Frankrijk verzekerd heeft in Tunis de door buitenlanders verkregen voorrechten niet te zullen aantasten. Daarenboven heeftnaar the Times verneemt, in antwoord op een vriendschappelijke vraag van Engeland betreffende Bizerta, de Fransche re geering verklaard dat ze niet veel lust had de 150 millioen francs te betalen die noodig waren om de haven dier plaats te verbeteren. Frankrijk heeft genoeg aan zijn 2*/? millioen steeds tot oproer geneigde Arabische onderdanen en denkt er niet aan dat getal met anderhalf millioen Tunesische Arabieren te vermeerderen. Frankrijk wil zich voor de toekomst niet bindenmam- kan toch wel de verzekering gevendat het volstrekt niet voornemens is het land in te lijven. Barthclemy Saint Hilaire eindigt, niet oneigenaardig, met de verklaring, dat bij hoopt dat Engeland aan zijne verzekeringen ditmaal geloof zal schenken. Gladstone is weer ongesteld en genoodzaakt het bed te houden. Het Londensch Transvaal-comité besloot aan te dringen op volledig herstel van het be kende verdrag van de Zand-rivier (volkomen onafhankelijkheid der Transvaal). De kanonnen van Potchefstroom geven tot heel wat moeielijkheden aanleiding. Trouwens de Engelsche regeering heeft in deze groot gelijk. De koninklijke commissie besloot nu zich niet eerder naar de Transvaal te begeven voordat die stukken zijn uitgeleverd. Naar hei- schijnt verlangen thans ook de "loyalen„ in de com missie te worden vertegenwoordigd. De Standard-correspondent te Newcastle heeft een een samenkomst gehad met de aan voerders der Boeren. Dezen schrijven den kri tieken staat van zaken toe aan de bepaling van het verdragwaarbij voor zes maanden het Britsch bestuur over de Transvaal gehandhaafd wordt. Diensvolgens zijn de aanvoerders der Boeren machteloosomdat het Gouvernement in Britsche handen berust. Het staat vast dat de Boeren te Potchefstroom de geweren veilden. In Ierland zijn inhechtenisnemingen krach tens de dwangwet aan de orde van den dag. Het aantal achter slot gezette land-leaguers be draagt reeds meer dan honderd. Maar het schijnt niets te helpen. Men hoort geduri0- weer van nieuwe agrarische moorden. Er is sprake van dat ook te Leipzig, even als te Berlijn en te Hamburgde zoogenaamde „kleine staat van beleg" zal worden ingevoerd. Zieuier volgens de D'mes de lijst der nieuwe ministers Sella voorzitter van den minister raad finantiën Robilantgezant te Weenen buitenlandsche zaken Biancheri, binnenlandschè zaken; Canizzaroonderwijs, Peruzzi, openbare werken; Luzzatikoophandel en landbouw; Ricotti, oorlog; Brin marine Mirabellijus titie. De beweging tegen de speelbank te Monte Carlo schijnttegen sommiger verwachting, ook in Italië weerklank te vinden. Onlangs is de zaak door'de internationale ve»*eenigino" ter be strijding dier bank in de kamers van koophandel- te Porta Maurizio en Genua ter sprake gebracht, die zich beiden zeer ten gunste der beweging hebben verklaard. Ook de pers wijdt er hare aandacht aan. Eenige zelfmoorden vooral van twee broeders, die, alles te Monte Carlo aan de speeltafel verloren hebbendezich te San Remo onder een spoortrein wierpen hebben in het geheele land indruk gemaakt en krachtige artikelen in verschillende bladen uitgelokt. De Corriere Mercantile doet zelfs met nadruk een beroep op Frankrijkten einde dit van zijne suzereiniteitsrechten op het vorstendom Monaco zou gebruik maken zonder zich daarvan door loffelijkemaar overdreven nauwgezetheid te laten terughouden. Niet in eene zaak als deze, merkt de Corriere aan behoeft Frankrijk pro testen van neutrale mogendheden te duchten. Uit Smyrna wordt gemeld dat Midhatpacha verdacht van medeplichtigheid aan den dood van den vorigen Sultantoen de Fransche consulop last zijner regeeringhem een verder toevluchtsoord weigerdeen ook de overige consuls hem geen verblijf wilden verleenen, zich in hanaen heeft gesteld van de Turksche over heid op voorwaarde eener rechtvaardige behan deling. De stad Vissaneniet ver van Janina gelegen is overvallen en geplunderd door een bende van 150 roovers, die verscheidene vrouwen en kinderen alsmede eenige notabelen der plaats medenamen. medewerking van de beste zonen des vaderlands, het groote kwaad, waaraan Rusland lijdt, tekeer gaan. Daartoe moet allereerst de oproerige geest worden uitgeroeid. Reeds uit eigen bewe ging moet de maatschappij zulks doen en, wan neer zij met de regeering samenwerkt, zal men de moeilijkheden spoedig te boven zijn. De circulaire heeft vervolgens eene zinsnede over de jongste joden-vervolgingen in Zuid- Rusland, naar aanleiding waarvan wordt gezegd, dat daaruit blijkt hoezeer lieden, die anders den troon zijn toegedaan, zonder het zelve te be vroeden, onder den invloed geraken van kwaad— gezinden en tot hunne verderfelijke plannen de hand leenen. Versterking van geloof en zedelijkheid is het tweede middel, waarvan de regeering redding hoopt. Zij zal het zich zeer bepaaldelijk tot taak stellen orde en recht in te voeren in de instellingen, door wijlen Alexander II in het leven geroepen. Daarbij rekent de regeering op den steun van den adel, die immers steeds ge hoorzaamd heeft aan de stem van waarheid en van eer. De rechten van dien stand, gelijk van alle andere, zullen onaangetast worden gehandhaafd, en wat den boerenstand betreft, deze kan er zeker van zijn, dat de regeering niet alleen de hem verleende rechten zal handhaven, maar ook er voor zorgen zal, dat zooveel mogelijk de lasten des volks worden verminderd en zijne omstandigheden verbeterd. Ook zal de rageering, dus eindigt Ignatieff's circulaire, onverwijld maatregelen nemen om vast te stellen op welke wijze de deelneming der plaatselijke krachten aan de verwezenlijking van s keizers plannen kan verzekerd worden. Onder de brug naar het station van Zars- koje-Selo is eene hoeveelheid dynamiet ontdekt. Men heeft hier evenwel niet met een nieuwen aanslag te doen. De zaak staat in verband met den laatsten aanslag op Alexander II. Het veelbesproken manifest van Alexander III van Rusland is thans gevolgd door eene, in de Regeeringsbode opgenomen circulaire van den nieuwen minister van binnenlandsche zaken graaf Ignatieff, aan de goeverneurs der provin ciën. Zij is gedagteekend van 18 Meien wordt als eene toelichting van het manifest gekwalifi ceerd. Blijkbaar evenwel heeft men er eene verzachting van bedoeld, en duidelijk blijkt er het streven uit om den slechten indruk van het eerste stuk een weinig te verbeteren. In den aanhef worden onder de oorzaken van het tegenwoordig verval en de schaduwzijden der maatschappij genoemd, behalve de weinig godsdienstige opvoedig der jeugd, de werkeloos heid der beambten, hunne onverschilligheid te genover het algemeen belang, hun winstbejag. Daarin, zegt Ignatieff, moet de verklaiing ge zocht worden van het treurige feit, dat de gioote hervormingen der vorige regeering niet dat nut hebben opgeleverd, 't welk de overleden keizer recht had gehad daarvan te verwachten. Nu volgt eene tirade, die zich weer meer onmiddellijk bij het manifest aansluit. Slechts een alleenheerscher, dus heet het, die sterk is door de aanhankelijkheid en onbegrensde liefde van een groot volk kan. met de verstandige - Suchanow, de onlangs gevangen genomen nihilist, was een zeeofficier, die met den com mandant der hoofdstad Baranow, wien hij door een zijner adjudanten was aanbevolen, op een zeer vriendschappelijken voet verkeerde en met hem de terechtstelling zijner medeplichtigen aan den moord op den Czar bijwoonde. Een toeval, of liever zijn overgroote onbeschaamdheid, heeft tot zijne ontmaskering geleid. Jessy Helfman, de ter dood veroordeelde vrouw, had meermalen gesproken van een zeeofficier, wiens naam zij niet wist, maar wiens uiterlijk zij wel beschrijven kon, en toen nu onlangs Suchanow haar met Baranow in de gevangenis bezocht, verklaarde zij dat de man, die den commandant vergezelde, zeer veel geleek op den zeeofficier, van wien zij gesproken had. Baranow sloeg aan die beschuldiging geen geloof, maar Melikoff onderzocht de zaak, en er kwamen verduisteringen van dynamiet aan het licht, waarvan de zeeofficier verdacht moest worden. Suchanow wist zich eerst door uit vluchten uit de verlegenheid te reddenmaar toen er telkens meer gronden voor de verdenking ontdekt werden en men tot zijne inhechtenisne ming overging, bekende hij eindelijk, dynamiet voor den aanslag op het winterpaleis geleverd en met raad en daad medegewerkt te hebben aan het leggen der mijn in de kleine Tuinstraat. Te Kroonstadt zijn twee andere zeeofficieren in hechtenis genomen als medeplichtigen van Suchanow. In de prefectuur te St. Petersburg heeft men weder een gevangen genomen nihilistische vrouw voor het publiek te kijk gesteld, in de hoop daardoor haar naam en woonplaats, die zij wei gert op te geven, te weten te komen. Zij staat op eene verhevenheid, onder bewaking van een politieagsnt. en de duizenden nieuwsgierigen, die er uit- en inloopen, worden verzocht te zien of zij de gevangene herkennen. Woensdag nacht zijn tegelijkertijd dertig nihilisten gearresteerd, bij wie een aantal revol vers, dynamiet, revolutionaire proclamaties en drukwerktuigen gevonden werden.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1