Huidenberichten. Amerika. BINNENLAND. Bekendmaking. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Laatste berichten. l>< t UITVOERINGEN. IS IS ll it it it l t c I V i D I t I C Het eerste transport veroordeeldendie naar Siberie verbannen zijn, zal ongeveer in de laatste week van Mei uit Moscou daarheen ver trekken. In het geheel zijn er ruim twaalf duizend, die zich gereed moeten houden om die minder aangename reis aan te vangen. De transporten zullen niet kleiner dan tweehonderd vijftig en niet grooter dan zeshonderd gevangenen mogen zijn. Groote sensatie heerscht te New-Jork wegens onthullingen van de New-York-Heraldten opzichte van den president Garfield. Het blad maakt zich sterk te bewijzen, dat Garfield, voor zijne verkiezing, den nieuw benoemden gezant te Parijs, den heer Morton, de keus aanbood tusschen een viertal betrekkingen, waaronder het ministerie van financien, mits hij, Morton, de geiden bijeenbracht voor de kosten der verkie zing. Behalve hieraan, zegz de Herald, heeft Garfield zich ook nog schuldig gemaakt aan woordbreuk, want Morton kreeg geen van de vier posten, maar werd als gezant naar Parijs gezonden, waarom hij nooit aanzoek had gedaan. Het blad zal een en ander dienen te bewijzen. Ondertusschen echter is er voorloopig weer stof genoeg geleverd voor schandaal. WAALWIJK. Op Zondag 22 Mei 1881 des middags 12 ure, zullen door de Nieuwe Harmonie op de bovenzaal van der. heer A. N. Yan Hiel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Feestmarsch. B. Schulze. 2. Soldatenlust, (marsch.) J. Werkman. Passé Partout. (poika.) A. J. Brohm. Waalwijk, 21 Mei 188L. Tot lid van het waterschapsbestuur van den binnenpolder van Waalwijk werd met 34 van 35 geldig uitgebrachte stemmen herkozen het aan de beurt van aftreding zijnde lid, de heer Jud. Timmermans Wz., alhier. De werkzaamheden aan den tramweg TilburgWaalwijk worden met kracht voortge zet en vorderen dan ook de laatste dagen zeer goed. Van Tilburg tot Loonopzand is de lijn om zoo te zeggen klaar. In Loon zelf liggen nog geen railsomdat er even buiten die plaats een telegraafpaal staat, die geamoveerd moet worden waartoe nog geen autorisatie is ver leend. Verderop is alles gereed tot Sprang. Aanstaanden Maandag begint men van daar naar Besoijen met welk werk men rekent de volgende week klaar te komen. Het plan bestaat om de lijndienst te openen zoodra de lijn gereed is tot bij het huis van mej. Brokken te Besoijen. De directeur van de rijkspostspaarbank, de heer A. Kerdijk verzoekt ons het volgmde mede te deelen „Uit tal van brieven is mij gebleken, dat vele inleggers in de rijkepostspaarbank een verkeerde opvatting hebben van art. 8 van het koninklijk besluit van 10 Januari 1881 (Staatsblad no 2) en van hetgeen dienovereenkomstig op de bin nenbladzijden van het spaarbankboekje vermeld staat. Zij meenen, dat de inleggers van den directeur der spaarbank eene kennisgeving te ntvangen hebben zoodra hun tegoed het bedrag van f 10 heeft bereikt. Dit is echtereen dwaling. De bedoelde kennisgeving wordt slechts verzonden na elke inlage van f 10 of meer, d. i. zoo vaak één inlage van zulk een bedrag wordt gedaan. Voor vijftien studenten in de medicijnen aan eene der Nederlandsche universiteiten bestaat gelegenheid om tusschen 1 Augustus 1881 en ultimo Juli 1882 in opleiding te worden ge nomen voor de betrekking van off. van g^z. 2e kl. bij het leger in Ned.-Indië, onder genot van een subsidie van f 8000overeenkomstig het voorschrift vastgesteld bij 's konings besluiten van 18 April 1878 en 7 Maart 1881 en dat voor hen die binuen het koninkrijk der Neder landen bevoegd zijn tot uitoefening der genees kunst in haar geheelen omvang, mits zij den ouderdom van 40 jaar niet hebben overschreden en physiek geschikt zijn voor den militairen dier.st in Nederlandsch-Indie, gelegenheid bestaat zich voor acht jaar te verbinden als officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in die ge westen tegen een gratificatie van f 8000 indien zij in het bezit zijn van arts-diploma. Tevens wordt in herinnering gebrachtdat aan de betrekking van officier van gezondheid 2de kl. in Ned.-Indie is verbonden eene vaste bezoldiging van f3300 'sjaars (voor de 50 oudsten in rang f 3600 'sjaars), benevens in demniteit voor fourrage ad f360 'sjaars, en huisvesting van gouvernementswege of wel schadeloosstelling voor huishuur. Zie verder de St. Ct. No. 118. De besturen van een aantal waterschappen in het Land van Heusden hebben zich bij adres tot gedeputeerde staten gewendmet verzoek dat deze aan de provinciale staten eer. voorstel doen om den Slaperdijk genaamd den „Bin nendijk" gelegen aan de westzijde van het Oude Maasje en strekkende van den Hoogen Maasdijk onder Heesbeen tot den Zeedijk onder Doeveren welke dijk tot waterkeering dient, doch onbeheerd ligt, onder een wettig be heer te brengen. Gedurende den afgeloopen winter heeft het hooge water en het ijs aan de kunstwegen de provincie Noordbrabant in onderhoud aan zienlijke schade aangericht. De kosten van herstel alleen bedragen de aanzienlijke somvolgens reeds gedane uitgaven of ramingen, van f 40,803. De kosten van voorziening tegen afs'agenz. niet minder dan f4528. Eindelijk de kosten van ijsruiming want vele der provinciale wegen zijn 's winters ijsbanen een bedrag van f 1124. Bekent men nu hier nog bij behalve de kosten van herstel aan wegen niet bij de pro vincie in onderhoud de niet minder aanzienlijke schade aan landbouw, handel en nijverheid toege bracht door storing der communicatie, dan behoeft men voorzeker geen verder bewijs dat de toe stand ellendig is. Dinsdag stond voor de rechtbank te 's Her togenbosch terecht G., gevangenbewaarder in het huis van arrest te dier stede beschuldigd van onwilligen manslagveroorzaakt door het niet sluiten van een gaskraan, hetgeen den dood van den gevangene D. ten gevolge zou hebben gehad. Uit het getuigenverhoor zoowel als uit requisitoir van het O. M., waargenomen door mr. E. F. baron van Bijckevorsel van Kessel bleek dat bekl. een zeer nauwgezet en ijverig beambte wasdie dan ook werkelijk het licht in de cel van den overleden gevangene had uitgedraaiddoch waarschijnlijk het gaskraantje dat niet goed goed in orde as en doordraaide, tweemaal heeft omgedraaid. Het O. M. eischte schuldigverklaring aan onwilligen manslag door onoplettendheid en veroordeeling tot 45 dagen celstraf, terwijl de officier van justitie zich echter bereid verklaardeeen eventueel veizoek om gratie te steunen. De verdedigerjhr. mr. A. van Sasse van Ysseltbetoogde lo. dat niet bewezen was, dat de dood van den gevangene per se aan licht gasvergiftiging moet worden toegeschrevenen 2o. dat de schuld van den bekl. volstrekt niet kon worden geconstateerd en vroeg vrijspraak met vermelding van zoodanige redenen, dat het geval bekl. in zijn verdere loopbaan niet zal schaden. De herberg en uitspanning Jachtlust, ge legen bij den weg naar de Kruisstraat te Kos- maeien, bewoond door J. Van Balthoven, is door een onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. Het vuur had spoedig zoodanige uitgebreidheid dat aan blusschen niet te denken vielde be woners, die ter ruste lagen, hebben zich ter nauwernood kunnen redden. Het pand was verzekerd. Uit Bergenopzoom schrijft men Niette genstaande de groote waakzaamheid der ambte naren blijft de zoutsmokkelarij aan de zuidelijke grenzen van ons land steeds voortduren. L.l. Maandag werden door de arrond. rechtbank niet minder dan twintig gevallen behandeld. Woensdagochtend ongeveer ten zes ure is er brand ontstaan in de boerderij van W. A. Vau der Sluis te Kortezwaag. Hoewel men kort te voren nog in den stal geweest was wegens voederen en melken, schijnt daar de brand toch ontstaan te zijn. en wel, naar men gist, door eene kat, wier haren vuur gevat hadden. In een uur tijds was de geheele boerderij in de asch gelegd, terwijl slechts drie koeien gered konden worden. Dertien koeien, eenige varkens en het beste paard van den landbouwer, dat zich juist niet in de weide bevond, zijn mede verbrand, Woensdagavond is te Ammerzoden afge brand het huis van W. De Laat, staande aan den Maasdijk. Het vee wbs in de weide. Van inboedel en gereedschappen is niets noemens waardigs gered. Een straatroover, die sinds geruimen tijd de openbare wegen te Boosendaal onveillig maakte is eindelijk door de maréchaussee gevat. Hij is een Belg van geboorte en reeds door enkele der aangeranden al3 de schuldige erkend. De postkardie uit Bergen op Zoom naar Zierikzee 's morgens ten 8.45 vertrektis door het schichtig worden van het paard bij het Tholenscheveer te water geraakt. De post rijder die het paard bij de teugels hield en onder de kar geraakte kreeg ernstige kwetsuren en moest per vigelante naar zijn huis worden vervoerd. De conducteur die zich achter de kar bevondbekwam geen letselterwijl de postpakketten tijdig uit de kar genomen, mede onverlet bleven. Het paard zwom met de kar naar den Noordbr. oever terug en zette het in galop naar zijn vorigen baas een boer te Slik- kenburgalwaar het werd opgevangen. De toestand van den postillon is beter dan zich zich aanvankelijk liet aanzien. Oistcrwijk17 Mei. Heden had de installatie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester jhr. V. M. Van Bijckevorsel van Kessel. Was reeds bij het vernemen van zijne benoeming de driekleur door velen ontrold thans zag men bijna uit ieder huis de vlag wapperen. Het alhier bestaande muziekgezelschap Asterius voerde in eene met groen en vlaggen versierde tent, die nabij het gemeentebuis was opgeslagen eenige muziekstukken uit. Toen de burgemeester de tent naderde werd het Wien Neerlandsch bloed, enz, aangeheven waarna Z.Ed.Achtb. deor een der leden werd toegesproken welke toespraak door den burgemeester werd beantwoord. Des avonds werd in den tuin van den logementhouder Van Opstal in tegenwoordigheid van den bur gemeester en de leden van den raad de feest viering voortgezet. 18 Mei. Onder leiding van de heeren Jansen Kanters van Tilburg en Armand Sassen, algemeen secretaris der maatschappij van land-, tuinbouw- en veeteelt in het arrondissement Breda en omstrekenwerd heden alhier eene vergadering gehouden der maatschappij van land- en tuinbouw voor Tilburg en omstreken, bijgewoond door de afgevaardigden van de ver schillende in Noord-Brabant gevestigde land- bouwvereeniging en landbouwclubszoomede door de burgemeester van vele gemeenten der provinciedaartoe uitgenoodigd ten einde het eens te worden over eene op te richten algemeene Noordbrabrabantsche landbouwmaatschappij. Na dat de heer Janssen Kanters de leden een har telijk welkom had toegeroepen werd door den heer Sassen het doel uiteengezetmet ver wijzing naar de gunstige resultaten door andere, zoowel binnen- als buitenlandsche landbouwver- eenigingen door aaneensluiting verkregen. Na vele discussien is men tot een gewenscht einde gekomen en is er eene commissie benoemd om de definitieve statuten te bewerken, zijnde de h.h. Janssens Kanters A. Daaraen BollG. Bosch, Van Drielbaron Van Lamsweerde Kits Majoie, Kallenberg, E. Van den Bosch, terwijl de heer Armand Sassendie wegens zijn benoe ming tot directeur der rijks-postspaarbank het lidmaatschap der commissie niet kon aanvaarden, tot adviseur is gekozen. In een later te houden algemeene vergadering zullen de verdere punten worden behandeld. Wijk, 18 Mei. In deze gemeente is op den stal van den landbouwer G. Van der Beek het mondzeer uitgebroken. 4 Stuks vee zijn reeds aangetast. In overleg met den veearts voor den kring Heusden zijn de nsodige voorzoigsmaatre- gelen genomen. Naar men zegtis ook te Heesbeen en te Almkerk de ziekte bij 2 koppels waargenomen. Het Gemeentebestuur van Waalwijk, Gelet op art. 8, alinea 3, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no 95), Maakt bekend Dat aan F. A. Baijens, fabrikant alhier en aan zijne wettige rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eener ver nisstokerij met annexe bergplaats voor gom, olie, terpetijn en vernis, zoomede een pakhuis tot berging van vernis en verfwaren, op een perceel gelegen alhier in sectie B., no 835. Het Gemeentebestuur voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk17 Mei 1881. Van den 13 Mei tot en met 20 Mei. WAALWIJK. Gehuwd: Petrus Antonius van Ree en Maria Catharina Wijkmans. Bevallen: Johanna Helena Kogels geb. vanWijck d. Geertrui de Ituijter geb. van Delft z. Overleden: Johannes Franciscus van den Hoven 3 maanden. SPRANG. Ondertrouwd: Marijnus Pruissers met rMaria Johanna de Bruijn te Capelle Marinus de Bie met Johanna Timmermans te Loonopzand Leendert van Esch met Catharina Jacoba van den Hout Géboren: Pieter z. van Janus Marinus de Jong en Wouterina van Vuuren. Overleden: Cornelia Spuibroek Adriana de Zwart Jacobus van Uijthoven Johannes Antonie Klootwijk. WASPIK. Ondertrouwd: H. J. H. Libourel, wed. van H. C. Pieck, en P. C. M. Freericks. Gehuwd: J. de Vos en J. Akkermans. A. de Vos en A. van Zon. A. Verschuren en P. Dingemans. A. Kools en A. M. Tabbers. GéborenAdrianus Johannes, z. van A. Mus ters en A. C. Timmermans. Johanna Catharina, d. van G. G. J. Tempelaars en P. Doelekens. Adriana Elisabeth, d. van P. Huigevoort en H. J. M. van Eekert. Overleden: W. C. Schroot, 2 maanden. WAALWIJK, 20 Mei. Onze weekmarkt, welke steeds in bedrijvigheid toeneemt werd ook heden weer zeer druk bezocht. De handel in vee was vlug Kalfkoeien golden f190.f270.dito vaarzen f165.a f295. Weivee tot f95 k 150. Schapen en lammeren f0.tot f0.per stuk. Biggen golden van f8 a f 17 der stuk. Boter. Aangevoerd 935 kilo. Prijs 11.06 h 1.31 per kilo. Brood 50 cent de 4 kilo. Voor versche inlandsche huiden besteedt men 16 a 18 ct. Voor gezouten dito 21 a 24 tot 25 ct. Wild zoolleder f 0.75 a f 0.95. lnlandsch zooi leder f0.80 a 0.90. Gesnoeide en goed beleerde Inlandsche zoollederhuiden f0.95 h 1.05, alles per half KG. Overjarige schors, goede waar, f3.95 4.05. Van nieuwe schors wordt nog slechts een klein partijtje aangeboden tot den prijs van f 4.40 a f 4.55 per 65 KG. vrij hier in de haven te leveren. Deze prijs komt de looiers nog te hoog voor. Waspik, 18 Mei. Boter. Aangevoerd 300 kilo van f 1.20 tot fl.40. Boter. Aangevoerd 168 kilo Dussen, 19 Mei. prijs f 1.21 a f 1,31. Oisterwijk, 18 Mei. van fl,10 a fl,28. Udenhout, 18 Mei. Boter. Aangevoerd van fl.17 tot f 1.29. Boter. Aangevoerd 1510 kilo Eieren f 3.00 per 100 stuks 998 kilo, DORDRECHT, 19 Mei. Tarwe was bij matige aanvoer en beperkte vraaghoewel langzaam tot ruim vorige prijzen te plaatsen. De nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaas- sclie van f 10.00 tot f 10.50, mindere dito van f 9.40 tot f9.90. Zomer-tarwe zooals te voren, van f8.60 tot f9.50, en Canada als voren, f8.40 tot f 9.00 verkocht. Rogge bleef met geringen aanvoer vorige prijzen waardig. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche van f8.80 tot f 9.20, dito Overmaasche en Flakkeesche f 8.60, f 8.90. Gerst in een doen. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Winter- Zakmaat van f5,50 tot 5.80, dito gestort f 6,00 A f 6.20. Overmaasche en Flakeesche 15.00 tot f 5.50. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Zakmaat van f 5,20 tot 5.50 dito Overmaassche en Flakkeesche f4.S0 a f 5.20. Spelt als voren f3,50 f3.80. Haver bracht 00 cent meer op. De nieuwe Inlandsche voedernaar deugd van f 3.60 tot f 14.20en dito dikke van f 4.50 tot f5.40. Paardenboonen in een doennaar qauliteit van f 7.20 tot f 7.50 Duivenboonen zooals te voren naar qualiteit van f 8.00 tot f 8.30. Witte- en bruineboonen. De nieuwe Zeeuwsche Witte 00 cent lager, naar deugd van f7,00 tot f 12.50 en dito bruine naar deugd, van f7.00 tot f 13.00 verkocht. Erwten. De nieuwe goedkokende blauwe langzaam; naar deugd van f8.50 tot 9.50 mesting- soorten f7.50 tot 8.50 te noteeren. Koolzaad. Gedaan mooi 2jarig Zeeuwscli ge stort tot 56 p. en daartoe nog te koopterwijl nog eene partij puike dito tot 57 p. werd gelaten. Per 2000 kilo op 800 kilo Olie per October f 342 en April f352 nominaal. Hennepzaad. Jarig inlandsch tot f8.00 gelaten* Kanariezaad onveranderd. Naar deugd van f7.50 tot f9.00. Lijnzaad. Gedaan per 2040 kilo 114/115 p. Ta ganrog tot f320. Raapolie. Vliegend f317a> 3D/4; 6/w. f321/», en najaar f 32l/4. Lijnolie. Vliegend 293/4 f 291/2,, 6/w. f 303/4j zomermaanden f 303/.,. Raapkoeken. Harde f 95 k 100, Zachte f 115. Lijnkoeken. Harde f 105 a 1.10 Zachte f 000 a 000 ANTWERPEN, 18 Mei. Heden werden de volgende partijen van de hand gedaan. Gezouten Rosario. 170 koe mat. 14/20 k. p. „Plato" fr. 64. 64 koe mat. 20/26 k. p. dito fr. 64. Gezouten Montevideo. No. 4257- 41 koe mat. 203/10 K. „Horrox" fr. 62. Van 1328. 100 os mat. 25/32 k. p. „Pascal* fr. 75. Drooge B.-Ayres. No. 9027- 305 paarden besch. 7 k. „Tamar" fr. 7. ANTWERPEN, 19 Mei. Heden werden van het artikel verkocht. Gezouten Buenos-Ayres. Van 1014. 30G os 20/25 k. „Tycho Brahe* fr. 67. 200 os 20/25 k. p. „Leibnitz" a fr. 75. 500 os 25/32 lc. p. dito fr. 82. Gezouten Gualeguay. Restll32. 120 koe 20/25 k. „Ballestrino* a fr. 70. 22 os besch. 20/25 k. „Leibnitz" fr. 67. Gezouten Montevideo. Van 4255. 100 koe 14/20 k. p. „Horrox" èt fr. 66. Drooge Buenos-Ayres. Van 9014. 100 paarden 7 k. „Hevelius* fr. 97* Rest9016. 98 paarden 7 k. „Hohenstauf." fr. 83/«. Tilburg21 Mei. lieden voormiddag heeft de eerste proefrit van den stoomtram plaats van hieruit naar Loonopzand. Rome20 Mei. Het officieele blad spreekt formeel het bericht tegen dat de Italiaansche regeering stappen gedaan heeft om het Fransch- Tunesische tractaat aan eene conferentie te on derwerpen. Parijs 20 Mei. De kolonne onder generaal Maraud rukte den 18den op Mateur aan. Zij stiet op 2500 Arabieren die verzet poogden te bieden. Men gelooft dat er een 50 van hen gedood of gekwetst zijn. Van de Franschen werden er 4 gewond. De inwoners van Mateur hebben terstond hunne onderwerping aangeboden. De scrutin de liste is met groote meer derheid door de kamer aangenomen. St. Petersburg 20 Mei. Bij de begrafenis van prins Peter van Oldenburg waren de keizer en de keizerin afwezighoewel hunne tezen- woordigheid op het programma was aangekon digd. Constantinopel20 Mei. De Grieksch-Turk- sche conferentie heeft gisteren de wijze vastgesteld, waarop het grondgebied zal worden ontruimd. Het zal met het oog daarop in zes secties wor den verdeeld, van welke vijf achtereenvolgens binnen twee maanden na de ratificatie der con ventie zullen worden overgedragen, tprwijl de zesde geschieden zal binnen een later ie bepalen termijn. Men verwacht de onderteekening der conventie tegen Zondag. Londen20 Mei. De Times verneemt uit Tunis, dat de Fransehe troepen bij het Bardo versterkt zijn, waarschijnlijk naar aanleiding van een verzoek van den bey voor zijne persoonlijke veiligheid. De Standard verneemt uit Weenen, dat volgens gezaghebbende berichten uit Constantinopel, het afbreken der Fransch-Turksche diplomatieke betrekkingen elk oogen'olik te verwachten is. De Times heeft een bericht ont vangen van zijn reporter te Durban die van een reis in de Transvaal terugkeerde hij zegt dat de algemeene indruk niet ongunstig is dat tusschen Boeren en Engelschen de handhaving van den vrede mogelijk isofschoon het wantrouwen groot is wegens de steeds voortgezette oorlogstoerustingen der Engelschen. De correspondent bevestigt dit en zegt dat Eugelsche versterkingen oprukken naar Newcastle, en generaal Wood onafgebroken oorlogstoerustingen maakt. Eene fractie der Boeren zou voornemens zijn Joubert over boord te werpen.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2