Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. I c 1 i I I I I I t Van de werken aan den Arlberg-tunnel komen nog steeds goede berichten. Aan de oostzijde blijkt de grond zeer gunstig te zijn en gaat het werk goed vooruit. Aan de westzijde heeft menwegens den weeken grond met de machines moeten ophouden om uit de hand verder te werken. Maar er zijn reeds 1000 M. geboord en ook met het metselwerk vordert men goed. De correspondent van de N. R. Ct. geeft eene beschrijving van den feestelijken intocht van den kroonprins en zijne gemalin in de hoofd stad van Hongarije; wij ontleenen daaraan het volgende: De ontvangst van kroonprins Rudolf is beter afgeloopen dan men gedacht heeft. Men had gemompeld dat de jeugdige magnaten zich van elke deelneming zouden onthoudenomdat de kroonprins zich bij eene zekere gelegenheid zeer ongunstig over hunne levenswijs had uitgelaten en het betreurd had dat de jonge adelijken in Hongarije zich liever vermaakten en zich in schulden staken, dan in het leger of in de staatkunde het vaderland te dienen. Die uiting nu was zeer ongunstig door hen, wie het aan ging opgenomendaarbij kwam nog dat de Hongaarsche deputatien, die naar Weenen waren getrokken, ontevreden waren over de ontvangst en zich beklaagden over de slechte plaatsen, die hun door den opper-ceremoniemees*er waren aangewezen. De feesten te Pesth hadden een bij uitstek nationaal karakter vooral nadat de adelvan wien in dit land alles afhangt, ten slotte besloten had in ruime mate aan de ontvangst deel te nemen. Voor den niet Hongaar is de bijwoning van dergelijke feesten buitengewoon belangwek kend wegens de nationale pracht en praaldie daarbij ten toon gespreid wordt. Geen wonder dat aan het station de ter ontvangst aanwezige autoriteiten, als ministersburgemeestersleden van den ge r.eenteraad, allen in nationaal gala- costuum gekleed waren. Zoo droeg de minister Tisza een zwart magnaten-costuumrijk met met bont afgezet, bestaande uit een zwart zijden tricot broek met gouden opnaaisels, een derge lijke attila, een zwart fluweelen huzarenmautel met bent afgezet, een collier van edele steenen om den hals, op het hoofd een kalpak, waarvan de pluim door een diamant werd vastgehouden, terwijl aan een rijk* versierden gordel een kromme Turksche sabel hing. De Nederlandsche consul was in een dergelijk costuum gekleed; op zijne borst prijkte de orde van den Nederl. leeuw terwijl om zijn hals een collier van saphieren van onschatbare waarde hing. Zoo waren allen uitgedosebt, die den kroonprins afwachtten: een kleurenmengeling gelijk niet dikwijls voorkomt waartegen mijn persoon in den traditioneelen leelijken zwarten rok vrij povertjes afstak. Na aankomst van den trein sprong de kroonprins als hongaarsch Honved-generaal gekleed, uit den wagggon. Hij las van een stukje papier in het Hongaarsch de antwoorden op de toespraken die tot hem gericht werden. In zijn scharlaken rooden attila en witten met goud bezetten dolman zag hij er zeer goed uitterwijl de prinses in hare lievelingskleur, namelijk rose, gekleed was. Maar bniten het station wachtte ons een ver rukkelijk schouwspel. Voor het rijtuig van den kroonprins stor.d een cavalcade van 50 magnaten geschaardwaarvan de pracht in costuum en diamanten alle beschrijving te boven gaat. Een opsomming van die kleurenpracht en kleuren gloed is onmogelijk, en ik zal mij daarom slechts bepalen tot de beschrijving vaa den aanvoerder dier cavalcade, graaf Karolyi. Dezedie bekend staat als een der schoonste mannen van Hon garije, en dat wil wat zeggen in een land, waar zulk een overvloed van schoone mannen en vrouwen is was gekleed in een rooden attila die met gouden oplegsels en diamanten knoopen bezet was. Zijne beenen staken in een satijnen licht grijzen tricot pantalon wederom rijk met goud geborduurd en waarvan de pijpen in korte roode hooge laarzen staken. Een mantel van wit fluweel met gouden borduursels en bruin bont afgezet, hing zwierig van een zijner schou ders, terwijl een ketting van goud en edelge steenten hem om den hals hing. Aan een met kostbare steenen versierden gordel hing de krom me sabel, welks gevest van diamanten schitterde. De pluim op de kalpak werd eveneens door een juweel vastgehouden. Het paard, een prachtige vos was niet minder rijk uitgedoscht dan zijn meester. Onder de scharlaken roode schabrak, die aan de vier hoeken door diamanten werd opgehouden, kwam een pantervel te voorschijn. Het tuig van het edele r^s was van goudleer met edelgesteenten bezet, terwijl de toom zoowel als de stijgbeugels van goud waren. Zooals graaf Karolyi, waren allen in verschil lende kleuren gekleed, en de lezer kan zich een voorstelling maken van de pracht, die voor des toeschouwers oogen voorbijtrok. Ook voor een liefhebber van paarden was het een tooneei om van te watertanden, want een dergelijke collectie vurige volbloed rossen ziet men, geloof ik, niet dikwijls. Het kroonprinselijk echtpaar, dat in een rijtuig zat a la Daumont bespannen, zag bij den stoet vergeleken, er vrij eenvoudig uit. Achter deze kwam eerst het rijtuig van den burgemeester, met huzaren als koetsiers en pal freniers en daarna nog een heele rij staatsie koetsen. Graaf Andrassy, die nog steeds een der populairste mannen in Hongarije iswerd met uitbundig gejubel begroet. Zoo trok de stoet door de in feestgewaad ge tooide stad naar het slot, dat op een heuvel in Ofen gelegen is. Op den burcht te Ofen had de receptie der deputatiën plaats, en was ik in de gelegenheid de kroonprinses in Hongaarsch nationaal costuum te aanschouwendat uit de volgende kleeding- stukken bestaat. De rok der japon was van rose moiré, waarvan de sleep gegarneerd was met goud geborduurde kanten. Daarop volgde een in hongaarschcn stijl gesneden zwart fluwee len bovenlijf, dat van voren wordt toegeregen, en dat door middel van kanten met paarlen bezette bretels over de schouders wordt vastge houden. Verder droeg zij een met goud door werkt mousseline boezelaar en een even zoo met goud geborduurden sluierdie van het achter hoofd over de schouders viel. De prinses zag et in dat costuum allerliefst uit. Doordat zij alle deputatien in het Hongaarsch beantwoord heeftmaakte zij een allergunstigsten indruk. Luide Eljeukreten weerklonken door de zaal toen zij aan de stedelijke deputatie uit Pest toevoegde, dat deze stad de geboorteplaats was harer goede moederdie haar reeds in haar jeugd geleerd had Pest lief te hebben. Evenals de prinses waren op de receptie alle dames in nationale dracht verschenen. Een keur van overschoone vrouwen zooals men slechts in Hongarije zien kan defileerde door de zaal. Men kon zijne oogen niet afwenden van die slanke, elastieke gestalten, van die groote fon kelende donkere oogendie van levenslust en zelfvertrouwen schitterdenvan de diamanten en edelgesteenten die den vorstelijken hals of het donkere haar versierden. Jammer dat alles zoo kort duurdeen het gewoel der opvolgende personen u nauwelijks den tijd liet om den ontvangen indruk goed te bewaren. Op raad van Depretis heeft de koning den heer Mancini over de vorming van een nieuw kabinet geraadpleegd vervolgens den heer Earini en daarna den heer Coppino. Volgens de Liberta zal Mancini met de vorming van een kabinet belast worden. Te Messina en omstreken heeft verleden week ten hevige orkaan gewoed, vergezeld van zware hagelbuien. Een groot aantal huizen werden vernield en onbewoonbaaren aan de verschillende gewassen werd onberekenbare schade toegebracht. Uit Constantinopel komt de tijdingdat de Grieksch-Turksche grensovereenkomst nog op Zaterdagavond is gereed gekomen en waarschijn lijk Maandag is geteekend. Na goedkeuring door den sultan en den koning van Griekenland zal het af te staan gebied worden ontruimd. De nieuwbenoemde gouverneur van Azia- tisch-Turkije Tourkhan bey is naar Constan tinopel ontbodennaar het heet, omdat men eene correspondentie heeft ontdekt tusschen hem en Midhat-pacha. Het uitvoerend comité der nihilisten heeft in antwoord op het jongste manifest van den czareene nieuwe proclamatie uitgevaardigd waarvan de Hamburger Correspondenz den tekst mededeelt. Het streven van wijlen Alexander II wordt daarin ten strengste veroordeeld en aangetoond in welk" een ellendigen toestand hij het rijk heeft achtergelaten. Alles is bij belof ten gebleven. Hebzuchtige ambtenaren alleen zijn vooruit gekomen de mindere standen wor den onderdrukter is geen recht te verkrijgen, en de minste vrije bewegingdie men zich veroorlooft stelt er aan bloot naar Siberie te worden verbannen. Zoo is het onder Alexander II geweest en zoo is het nu nog. De ware bevrijding van het Russische volk moet nog komen maar komen moet ze. Dat de czar een manifest uitvaardigt ais hij gedaan heeft bewijst, dat ook hij misleid wordt en het oude stelsel zal worden voortgezet. Nogmaals geeft men hem derhalve den raad gehoor te geven aan beden, wil men niet later met e i s c h e n komen. Te Gatchina moet de chef van den veilig heidsdienst overste Antonow zijn ontslagen als niet berekend voer zijn post. Maandag, om twaalf uur, werd een deputatiegekozen uit de voornaamste Israëlie ten van St. Petersburg en samengesteld uit den bankier baron Gunzburgden directeur der discontobank Sack de advocaten Basso ver en Bank en den rentenier Berlin door den keizer te Gatsckina ontvangen. Nadat de heer Gunz burg in een korte toespraak zijne majesteit de verzekering had gegeven van de gevoelens van toewijding en loyauteit zijnerjoodsche onderdanen, vergunde de keizer de deputatie in bijzonderheden te treden over de joodsche quaestie en verzocht hij ze eindelijk een memorie over de zaak op te stellenen die te overhandigen aan den minister van binnenlandsche zaken Ignalieff. De deputatie verliet Gatschina, onder den gun- stigsten indruk over de receptie. In het zuiden en westen herhalen en vermenigvuldigen zich de gewelddadigheden tegen de joden en nemen zij eene voorjde rust van den staat gevaarlijke proportie aan. Door de troepen niet dadelijk energiek te doen tusschen- beide treden heeft men ook de soldaten gede moraliseerd en loopt men de kansdat als men nu bevel gaf tot krachtig handelen zij gemeene zaak met het volk zouden maken. Spoedige en energieke maatregelen zijn noodigwil men het ergste nog voorkomen. Reeds hebben eenige lieden in de groote Sadowalastraat te St. Peters burg geprobeerd eenige joden te mishandelen maar zij werden gelukkigerwijze door de nagaikas (zweepen) der te hulp gesnelde kozakken spoedig tot andere gedachten gebracht. Echter is eene herhaling op groote schaal voor a. s. zaterdag aangekondigd. Te Kiew zijn de gevangenissen opgevuld met personen die deel namen aari de mishandeling en de plundering der joden aldaar. Onder de gearresteerden bevindt zich eeu fatsoenlijk ge- kleede dame, die in haar rijtuig een menigte goederen had medegenomen en ook de zoon van een koopman van het eerste gild. In het huis van den koopman zelve ontdekte men, onder steenen verborgeneen massa gestolen goed. In het joodsche gasthuis aldaar zijn twee per sonen aan de bekomen wonden overleden. Te Berditschew zijn ongeveer 20.000 uit Kiew cn omliggende plaatsen gevluchte joden aange komen. Zelfs reeds in het Donez gebied is aen vermogende jood, die zich aldaar op reis bevond, vermoord, Te Odessa hebben ernstige wanordelijkheden plaats gehad. Op den 4 Mei werd de eigenaar van een joodsch restaurant doodelijk gewond. Op den avond van dienzelfden dag werden in den tijd van anderhalf uur in de Messajedow-, Hospitaal- en andere straten 45 joodsche kroe gen en herbergen verwoest. Iu den loop van den volgenden nacht werden 307 onruststokers gevangen genomenen op eene op de rerde liggende bark gebracht. Den volgenden dag werden op een dergelijk schip 250 Russen en op een derde 150 joden gebracht, bij wie men revolvers, dolken en doodslagers gevonden had. Tilburg, 25 Mei 1881. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is een adres gezonden aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, waarin zij hare ingenomenheid betuigt met het voorstel van den heer Tak van Poortvliet en meerdere leden van de tweede kamer tot het houden van een onderzoek omtrent de exploitatie der Neder landsche spoorwegen en in de vooronderstelling dat die enquête niet ten einde zal loopen zonder medewerking van het ministerie van waterstaat enz. vestigen zij de aandacht van Z.Ex. op de voor Tilburg iu werking blijvende ongunstige bepaling ten opzichte der vrachttarieven van de uit Duitschland aangevoerd wordende steenkolen, waarvoor men te Tilburg evenveel als te Dord recht betaaltwel te verstaan bij eene hoeveel- van 5 waggons of 50,000 kilogram; doch bestaat de verzending uit één waggon of 10,000 kilo dan is de vracht tot Tilburg aanmerkelijk hooger dan die tot Dordrecht. Met bescheidenheid meent zij te mogen aandringen op maatregelen die verandering in dien toestand zouden kunnen brengen. De verleden Zaterdag gehouden proefrit vau de Noordbrabantsche stoomtramweg-maat schappij is naar wensch afgeloopentweemaal werd op en neder naar Loonopzand gereden. Gisteren namiddag ten 3 ure is nogmaals een proefrit gedaan. Waalwijk, 25 Mei 188L. Z. M. heeft benoemd tot notaris ^binnen het arrondissement 's-Hertogenbosch: ter standplaats de gemeente St.-Oedenrodemet ingang van 15 Juni 1881 J. De Rooy thans notaris te Zuidzande ter standplaats de gemeente Vlijmen, YVJ. N. Landré candidaat-notaris te Rotterdam, Woensdag 29 Juni zal aan het departement van waterstaat te 's-Hage worden aanbesteed het maken eener doorlaatbrug over den Baard- wijkschen overlaat en eenige veidere werken. De raming bedraagt f 394.000 Thans zijn door de algemeene vcreenigdë watersnood commissie te Amsterdam de golden tot herstel der huizen en getimmerten ter be schikking gesteld der commissie afhier tot een bedrag van f 63,329,50. Nog deze week zullen die gelden aan de subcommissiën ter uitreiking worden overhandigd. Naar wij vernemen is de memorie van antwoord op liet ontwerp tot aanleg van een kanaal van Arasterdam naar de Merwede (ver beterde Keulsehe Vaart) zoo goed als gereed en heelt de minister van waterstaat zijn voor dracht daarbij gehandhaafd. (H.-blad.) Onder de gemeente Gemonde is in den nacht tusschen Zondag en Maandag weder een boerderij tot den grond afgebrand. Volgens gerucht zou de brand uit baldadigheid gesticht zijn en zouden de vermoedelijke daders bekend en door de maréchaussee in arrest gebracht zijn. Op de grenzen van de landgoederen Ster renburg en Wamshoorn onder Arnhem heeft een boschbrand gewoed over eene uitgestrektheid van p. m. 2 hectaren. Vermoedelijk moet de oorzaak gezocht worden in het wegwerpen eener brandende sigaar. Naar het N. v. d. D. verneemt is Ogier de Amsterdamsche makelaar in effecten (gewezen barbier), die eenige maanden geleden met een groote waard aan effecten, aan een zijner cliën ten behoorendenaar Parijs vluchtte en daar gevat werd op aanwijzing van de Amsterdamsche politie thans in volle vrijheid. De man bevindt zich namelijk in het schoone Amerika. Een gebrek aan formaliteit in de papieren, te dezen opzichte door onze politie verstrekt, moet aanleiding zijn geweestdat hijtoen hij door de Pransche justitie aan België overgeleverd werd door de autoriteit van dit laatste land losgelatan is. Na^ eenigen tijd in Brussel vertoefd te hebben, is Ogier naar Amerika gereisd. In den laatsten tijd komen erin de na bijheid van Amsterdam onder Nieuwer-Amstel, vele en naar hetschijnt verrgeande ongeregeld heden voor tusschen Hollandsche en Duitsche werklieden. Zaterdagavond is weder eene vechtpartij voor gekomen waarbij een paar man ernstig met messen verwond zijn zoodat men voor 't behoud van een menschenlevcn vreest. Dezen man, een partijganger van de Hollandsche zijdemoeten hoofd en borst vreeselijk verminkt zijn. Het gevecht heeft zich Zondagmiddag her haald, waarbij de Duitscherstoen met hak bijlen gewapend een Hollander weder vreeselijk toegetakeld hebben. De oorzaak tot deze ongeregelheden moet gezocht worden in eeu werk dat door Duitschers zou worden verrichtdoch thans voor minder loon door Hollanders wordt gedaan waardoor de Duitschers op hunne Hollandsche collega's schimpen en deze belemmeren in het werk. Zondag middag is een van de dadersdie Zaterdag avond de kwetsuren toegebracht heeft, naar het huis van arrest overgebracht. De landbouwer De L. te Zwaluwe heeft op eene ongelukkige wijze het leven verloren. Om in de weide te komen waar zijn paard graasdemoest hij een draaier openenom echter deze moeite te sparen ging hij langs een smal paadje tusschen de sloot en den draaier. Hij geraakte in de sloot en vond daarin zijn dood. De man was eerst sedert een week ge huwd. Eene liefelijke ega te Arnhem heeft heden ochtend haren man met een steenen kan zulk een zwaren slag tegen het hoofd toegebracht dat hij eene gevaarlijke wonde aan den schedel bekwam. Dinsdag der vorige week vervoegde zich tegen elf uur in den morgen bij den winkelier K. te Dieren een zeker persoen, voorgevende te zijn een neef, logementhouder te Huizen in Noordholland. Hij was gekleed in schippers dracht, waarover een blauwe kiel. Sedert jaren hadden de neven elkander niet gezien en hoe wel hij niet volkomen geleek op den bekenden neef te Huizen, werd hij toch herkend, omdat het geheugen hierin wel eens kan dwalen. Aan allen twijfel werd daarbij een einde gemaakt toen hij mff de familie en toestanden in het Gooische dorp volkomen op de hoogte scheen te zijn: Gastvrij werd hij dvs opgenomen en ont haald, en hij liet zich niet noodigen. Nu en dan ging hij eens wandelen, was nu hierdan daar, scheen zeer op zijn gemak te zijn en was met alle huisgenooten, als eeu neef, zeer fami liaar. Zijne paarden stonden, naar hij zeide in het logement de Kroon. Den volgenden dag moest hij zo afleveren te Brummen, aan den Engelenburg. Toen hij den 18 zou vertrekken met de paarden, had de neef geen geld genoeg op zak om het stalgeld te voldoen en vroeg den winkelier om een gulden of vijf,' zes ter leen tot 10 uur, wanneer hij terug zou komen van Brummen. Met denzelfden trein zou zijn koffer aankomen, waarin de klinkende specie zou zijn. De eene neef hielp den ander. Hij kreeg zes gulden en, omdat h t regende, ook een bruin zijden parapluie. De koffer zou alles wel weer goed maken. De trein van 10 uur kwam aan zonder neef, zonder parapluie en zonder koffer; De winkelier was opgelicht. Geen spoor meer van den hartelijken neef. Het neefje is op onderscheidene plaatsen in het dorp geweest. Bij den een was hij paar den kooper, bij den ander logementhouder, ma chinist enz. De politie doet ijverig onderzoek om hem in handen te krijgen, tot hiertoe zonder gevolg. Uit Roermond wordt gemeld Uit een vlak or.der de oude wallen der stad gelegen weide is in den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag een stuk slachtvee aan een slager te dezer stede behoorendeontvreemd. Eerst in den voormiddag werd de diefstal opgemerkt, waarna onmiddellijk door de politie langs de grenzen de noodige informaties zijn ingewonnen, tot nu toe evenwel nog zonder goed gevolg. Het geval baart te meer opspraak omdat ver moedelijk de ontvoering plaats gehad moet hebben langs den wegdie druk gesurveileerd wordt door de ambtenaren der belastingen en door een vrij goed bewoonde streek loopt en de grens bewoners hier lang verschoond zijn gebleven van de annexatiezucht der overburen. Te Besoijen is de de tongblaar uitgebroken in een stal met 2 beesten. Baardwijk, 25 Mei. Den 29 Juni e. k. zal de aanbesteding plaats hebben der d .urlaatbrug over den Baard wij kschen overlaat (begrooting f 394,000). Indertijd is door de regeering een voetpad over die brug toegezegd mits de betrokken ge meenten f 900Ó dat is ongeveer de helft der kosten dragen. Daarop heeft men zich ander maal tot den minister gewend om ZE. te bewegen de kosten geheel voor rekening van het rijk te nemen. Daarmede bleef de zaak hangende en kwam er geer.e overeenkomst tot stand. Nu vraagt men zich af of we een voetpad over die brug zullen krijgen. Het ja of neen op deze vraag is vooral voor onze gemeente en voor Drunen en gewis voor de geheele Langstraat van groote beteekenis. Loonopzand 24 Mei. Reeds ten tweeden male binnen 14 dagen heeft men hier een bosch brand gehad. Gelukkig heaft men telkens spoe dig het vuur kunnen stuiten zoodat er weinig schade is aangericht. Oorzaakzooals gewoon lijk onbekend. Zaterdag namiddig één uur arriveerden hier de heeren leden der Tram-maatschappij diezooals was aangekondigdtot Loonopzand

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2