1 OCESSIE Kaatsheuvel, Waalwijk, Dussen BRIELLE. Cafe WATRIN HE1NEKENS BIER. Plaatskaarten a f 1.25 Eau de Cologne-Zeep, BUITENLAND. Frankrijk Spanje. Duitschland. Engeland. Rusland. BINNENLAND. Handelsberichten. Wk DVE RTENTIE Burgerlijke Staud Opnieuw Ontvangen UITVOERINGEN. rtfV PETRUS MANDERS, en onderhoorige plaatsen VERTREK van Drongelen: op Maandag 13 Juni 1881, 's morg. ten half drie. WAALWIJK. Gedurende de Zomermaanden steeds voorhanden: DE GERENOMEERDE Prijs 16 cent per stuk. Waalwijk. ANTOON TIELEN. De tot miuister-resid ;nt bevorderde consul- generaal Roustan is heer en meester te Tunis. Daar de joden tengevolge van den opgewonden toestand der gemoederen zich niet veilig waan den zoo hebben velen de stad verlaten, 'terwijl anderen hunne winkïls gesloten hadden. Dit beviel Ronstan niet. Hij meende dat dit vluchten en sluiten der winkels juist geschikt was om eene paniek te veroorzaken. Hij wist nu spoedig raad. Hij heeft de gewapende macht van zijne legatie naar de jodenwijken gezonden met last om de vluchtenden tot staan te brengen en den joden aan te zeggen dat zoo hunne winkels gesloten bleven I deze voor hun risico met ge weld geopend zouden worden en zij zeiven naar de gevangenis zouden worden gebracht. Die bedreigingmeldt ds Temps, heeft gewerkt als een emtaer water, uitgestort op een vuurtje. Te Tunis waren biljetten aangeplakt, waarin gezegd wordtdat de bev en zijn eerste minis ter Mustapha het land aan Frankrijk verkocht hebben voor 100 milloen en de Arabieren aan gemaand worden om door alle mogelijke mid delen de onafhankelijkheid des lands te heroveren. Het heet in een telegram uit Parijsdat de Arab'eren in Enftda in vollen opstand en ver scheidene iulandsche joden en een Europeaan er vermoord zijn. Dientengevolge zullen de Fransche troepen onverwijld Tunis en de om streken dier stad bezetten. Bij de kamers zijn ter aanvulling van van het gele boek een reeks nieuwe stukk -n betreffende de Tuniseesche aangelegenheden over gelegd. Zij loopen van IS April 1881 tot 20 Mei. Aan het enide komt eene nota van den gouverneur-generaal van Algerie van 20 Mei waarin de diefstallen en invallen op de Alge- rijnsche grenzen sedert 1870 opgesomd worden, om de lankmoedigheden van het Fransche be stuur in 't licht stollen. Het aantal vergrijpen en diefstallen van de Krouinirs en andere stammen ten nadeele eener bevolking van omstreeks 100.000 zielen gepleegd, bedraagt 2397 waarvan slechts een deel met boete en schadevergoeding gestraft werd terwijl iu 't geheel op 5 door de Tuniseesche regeering eene zwaardere straf is toegepast 412 gevallen zijn geheel ongestraft gebleven. Menigmaal heeft Frankrijk zich zelf recht verschaft. Gambetta is naar Cahorszijne geboorte plaats vertrokkenwaar hij uitgenoodigd is eene landbouwtentoonstelling te presideeien. Eene groote rede is men daar van hem te wachten. Hij is vergezeld van zijn secretaris Arnaud Richardzijn kabinetchef en Spuller. Zijne komst te dier stede zal het spreekwoord logen straffen „een profeet is niet geëerd in zijn eigen land.'7 Groote toebereidselen toch zijn gemaakt voor zijne feestelijke ontvangst. In een koffiehuis te Madrid zijn onlangs te middernacht meer dan honderd personen in verzekerde bewaring genomen die zich aan het verboden hazardspel schuldig maakten en betrapt werden. Het was drie uurtoen de laatste mar. naar de gevangenis gebracht werd. Half Madrid was door het ongewone rumoer op de been en verheugde er zich overdat het der regeerir.g ernst is met de toepassing der wet op het dobbelspel waaraan zoovelen hun vermogen en hunne beste krachten ten offer brengen. Het spel ♦och is volgens veler be weren een der vele kwalen, die Spanje onder mijnen. De Calderon-feesten te Madrid, ter viering van den 2Ü0en gedenkdag van 's dichters dood, zijn thane met een letterkundige bijeenkomst onder de voorzitterschap van den koningge opend en zullen de geheele week duren. Madrid is vol vreemdelingen zoowel wegens het calderon-feest als o.n de jaarmarkten en de stierengevechten. Al de studenten die te Göttingen in hech tenis genomen werden zijn weer vrij gelaten maar er is een rechtsvervolging tegen hen inge steld. De studenten dreigen de stad te verlaten. De burgers, in wier belang het is dat zij blij van, en die partij voor hen getrokken hebben, zullen een adres inzendenwaarbij intrekking wordt verzocht van de bepalingdat de bierhuizen te middernacht gesloten moeten zijn welker ten uitvoerlegging zooals men westaanleiding gat tot de ongeregeldheden. De weinige schepelingen, die er het leven afbrachten bij het verongelukken van de Doterel, zijn te Lissabon aangekomen. Zooals men weet is onder hen de kommandant van het schip. Deze telegraphceule aan de admiraliteit, dat de ontploffing onbekend is. Men onderstelt dat het springen van den stoomketel, of wel zelf ontbranding van de steenkolen, de kruitkamer ontploffen deed. Aan stooten op een Torpedo •chijnt niet gedacht te moeten worden. Het schip lag rustig voor anker, en zonk onmid- delijk. Veel pijnlijker ir.druk nog dan het in de lucht vliegen van een oorlogschip, maakt eene andere waterramp die Dinsdagavond de Cana- dasche stad Londen in rouw dompelde. De stoomboot Victoria, beladen met over de 600 pleizie.rreizigers (mecrendeels vaders en moe ders met hunne kinderen"), is op de rivier om geslagen, met het gevolg dat er ruim 200 menschen verdronken. De oorzaak van dit ongeluk is weder te zoe ken in het oude, schandelijke euveloverlading. Al deze zeshonderd menschen zaten op het dek opeengepakt. Op een oogenblik helt de booteen oud vaartuig, een weinig links over. Terstond dringt zich de gedachtelooze menigte naar de rechterzijde het schip kantelt en alles spartelt in het water. Te St. Petersburg is eene keizerlijke ukase verschenenwaarbij ingelijfd worden het Tekke- gebieU en de aan de overzijde der Kaspische zee gelegen militaire grenzen ouder don naam van Trans-Kaspisch gebied in het Kaukasische mili taire district onder opperbesttuur van den opper bevelhebber van het leger in den Kaukasus. Ook de Russische rijksraad heeft geadviseerd, dat de voltrekking van doodvonnissen voortaan niet meer in het openbaar zal geschieden. In de Russische districten Alexandrovwsk en Melitopolsk duren de jodenvervolgingen nog steeds voort. De boeren overvallen de joden ec vernielen hun huizen maar trekken zich bij de nadering der politie terug. E>* zijn militaire versterkingen aangekomen. Te Jekaterinoslaw heeft men twee personen uit Petersburgdie proclamation medebrachten in hechtenis geno men. Te Nisjni Novgorod is een Russische troonpretendent opgestaan, die zich uitgeeft voor den in 1865 te Nizza overleden kroonprins Ni- colaas Alexandrowitsch. Tot nog toe is het der politie niet gelukt den valschen kroonprins in handen te krijgen. Heel gevaarlijk zal de man wel niet zijn. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Avond lied Giessen. 2. Vaderlandsch gebed Cartol. 4. Biergalop Van Paesschen Tilburg, 2S Mei 1881. Naar wij vernemen zijn de besturen der gemeenten Hilvarenbeek Hooge en Lagemierde en Reusel in overleg getreden tot den aanleg van een kunstweg uitgaande van den provinci alen weg te Reusel en aansluitende aan den provincialen weg te Hilvarenbeek. Niet alleen zal door dezen weg eene verbinding worden ver kregen met deze stad en Oirschotdoch ook met Belgie. In de kosten van aanleg zal aan de staten dezer provincie eene bijdrage worden aangevraagd. Waalwijk, 28 Mei 188 L. In de tweede kamer heeft de minister Van Lijnden medegedeeld dat de minister van finan tiër., om redenen van gezondheid, zijn ontslag aan den koning heeft aangevraagd, dat de koning de beschikking in beraad heeft gehouden en inmiddels een verlof heeft verleend aan dien minister, dat echter binnen Weinige dagen expi reert. Dan zal de minister moeten beslissen of hij bij zijn ontslag vofhardt of niet. De minister vreest echter dat hij zal volharden. Voor een twaalftal studenten in de medi-r cijnen aan de Nederlandsche universiteiten beslaat gelegenheid, om, tussehen 1 Augustus 1881 tot ultimo Juli 18S2, onder genot eener subsidie van f 8000, overeenkomstig de kon. besluiten van 18 April 1878 en 7 Maart 1881, te worden aangenomen ter opleiding voor officier van ge zondheid 2e klasse bij de Kon. Nederlandsche zeemacht. Belanghebbenden zullen zich schrif telijk 'oehooren aan te melden bij het dep. van marine, alwaar, op aanvrage kosteloos afdrukken van de bovenbedoelde voorschriften te verkrijgen zijn. M Aan de kweekschool voor zeevaart te Lei den kunnen gedurende de maand Juni dagelijks jongens worden aangenomen, die eene verbintenis iu 's Rijks zeedienst wenschru aan te gaan. De vererschtc leeftijd is van 13V2 tot 16 Jaar- lichtingen zijn op franco aanvraag te verkrijgen bij den directeur. De oudste inwoner van 's Bosch, de heer Th. Verheijden is in den ouderdom van bijna 98 jaren overleden. Maandagavond hebben zich in Nieuwer- Amstel de wanordelijkheden herhaald. Hollard- sche werklieden, voor 't meerendeel metselaars, hebben met koevoeten de woningen van eenige Duitschers geramd, zonder dat men evenwel tot persoonlijke aanvallen is overgegaan. Eenige rijksveldwachters uit Amsterdam doen thans tijdelijk dienst te N.-Amstel. Inmiddels hebben eenige Duitsche werklieden met hunne gezinnen de gemeente verlaten. Naar het schijnt heeft men met het cafc Roetemeijer te Amsterdam groote plannen voor. Door lieden, die zulks kunnen weten, wordt medegedeelddat deze zaak eene maatschappij worden zal, waarin de tegenwoordige eigenaar voor een aanzienlijk kapitaal betrokken blijft. De thans bestaande gebouwen zouden weldra gesloopt worden en op het daardoor te verkrij gen terrein ecu monumentaal gebouw worden opgericht, waarvan de onder- of gL-lijkstraatsche verdieping eene grootscho restauratie zal worden, de verdieping daarboven een panoptikon bevatten zal en de derde verdieping in een voor het publiek toegankelijke sterrewacht wordt her schapen. Op 13 16 Juni wordt te Amsterdam de derde openbare verkooping gehouden van leder door de hh. van Brummelen Co. Wij vertrouwen dat deze zaak reeds zooveel bekendheid heeft verkregen dat verdere aanbe veling overbodig is. Opmerking verdient het evenweldat naar wij vernemen de verkoop alleen uit de hand geschiedt en zoodoende de publieke veiling vervalt. Wij juichen dit besluit zeer toe niet alleen omdat het bewijst dat door de ondernemers zooveel mogelijk aan het alge meen verlangen wordt voldaan maar evenzeer omdat hierdoor de onkosten voor h.h. inzenders tot een minimum gebracht worden waardoor naar ons inzien alle bezwaar voor inzenders vervult. Ook vernemen wij nog dat voor het vervolg het ontvangen en op laan der goederen te Am sterdam zoodanig kan plaats vinden dat het leder niets hoegenaamd lijdt en dat bovendien bij eventueele niet-verkoop de goederen desverkie- zende door de h.h. van Brummelen Co. in commissie worden gehouden waarvoor een ui terst geringe provisie wordt gerekend en boven dien de kosten van ret.ourneeven worden vermeden. Gaarne wenschen wij dan ook de ondernemers succc3 voor hunne zaak toe als hun de vorige maal ten. deel viel en twijfelen wij niet of h.h. lederfabrikanten en handelaars zullen opnieuw al het hunne bijdragen om deze zaak te steunen en hare instandhouding te bevorderen. In het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Oosterhout over 1880 komen omtrent den handel in die gemeente de volgende opmerkingen voor Het jaar 1880 kenmerkte zich even als de beide vorige jaren door eene steeds toenemende lusteloosheid in alle takken van handel en nijverheid. De looierijen die vroeger den voornaamsten tak van industrie uit maakten verkeerden in gedrukten toestand en in den prijs van het leder kwam nog gecne verbetering de handel in huiden en schors was dientengevolge gering. Over den handel in kunstboter wordt gunstig getuigd. Aan de fa briek van de Gobr. Verschure werden ongeveer 2 millioen kilogram kunstboter afgeleverd. Aan de boteriniju werden aangevoerd 17,659 kg. tegen 14 753 kg. in 1S79. Het onweder, dat Dond^rdagnamiddog ge woed heeft en hier of in de omstreken geen ongelukken heeft veroorzaakt, heeft zich naar het schijnt over ons geheele land uitgestrekt. Iu de nabijheid van Utrecht is de uitspanning „Kouwenhoveii" door het inslaan van den b'ik- sem totaal afgebrand. Een paard, hoewel ten deele verzengd, werd toch nog gered. Een arbeider op Jaffa, die iu de deur zijner woning stond en naar buiten keek, is door den bliksem getroffen en gedood. In de streken van Apeldoorn en het Loo moet het onweder buitengewoon hevig zijn ge weest en een prachtig schouwspel hebben op geleverd. Ook van andere plaatsen in ons land zendt men berichten van het geweldige onweder; op het eiland Texel zijn in eene weide twee schapen door den bliksem gedood. Te Heerenveen werd veel schade aangericht. Schoorsteentafeltjes schoorsteenen en pannen én omvergeworpen boomen liggen hier en daar verspreid. Ook" sloeg de bliksem in en bescha digde een huis. Zwermen zoogenaamde watten- bijters of glazenmakers vertoonden zich voor den storm. Vrijhoeven-Cappel27 Mei. Door het be stuur dezer gemeente is besloten om den Zuid- Hollandschen dijk, gelegen tussehen Vrijhoeven- Cappel en Loonopzand, aanmerkelijk te verhoogen. Hierdoor zullen de ingezetenen meer bevrijd blijven en minder last hebben van het des winters uit laatstgenoemde gemeente afkomende water. Heusdcii24 Mei. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming voor een 3deu candidaat- dijkgraaf werden 576 stemmen uitgebracht. Ge kozen werd de heer H. Vos, te Wijk, met 296 stemmen de heer A. Verhoeven te Heusdeti die vroeger reeds meermalen in herstemming kwam, verkreeg 273 stemmen. Dc overige stemmen waren van onwaarde. Naar men ver neemt zal op 4 Juni de verkiezing plaats hebben van nieuwe heemraden in dit dijkcollege. Loouopznnd 25 Mei. Door den heerJ. W. F. Leveltwonende te Rotterdam is concessie gevraagd voor het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg van 's Gravemoer naar Kaats heuvel onder deze gemeente. Deze lijn zal aanslui ten aan de lijn 's GravemoerWaspik enz., en aan die welke de Zuider-stoomtramweg-maat- schappij zich voorstelt aan te leggen van Ooster hout tot Dongen. Dongen 24 Mei. In de jongste alhier ge houden raadsvergadering i3 een einde gekomen aan de oneenigheid aangaande de tram en is het besluit genomen tot vergunning der exploitatie. Uit ingenomenheid met dit besluit werd den burgemeester eene serenade gebracht. Adriana Maria Proveniers geb. Van Vught d. Overleden: Wiliulmina Maria van Wijle, 16 j. Elisabeth Maria Proveniers 2 m. BAARDWIJK. Bevallen: Adriana van Es geboren van Drunen d. Lucia Staal geb. Maas z. Overleden: Laurina van de Grint 2 m.Adri- aan Neelis 28 jaar. WASPIK. Géboren: Hendrikus z. van J. Timmers en A. M. Bruijnebaard. Joachim z. van P. Scliellekens en A Driesen Francisca Johanna d. van W. Vissers en VV. J. Klerks. Wilhelmus Theodorus z. van D. II. van Disseldorp en J. M. F. Vermeer Maria Johanna d. van C. de Ruijter en M. Bruijs- tens Cornelia d. van J. B. Buijks en P. van Amelsvoord. Ondertrouwd-. J. Brokx en G. van Halder te Vlijmen N. Verschure en C. IIe9sels te Dongen P. Zvvaans en C. de Vos. WAALWIJK20 Mei. Ter veemarkt was de aanvoer redelijk en de handel niet zeer vlug. Voor jong vee alleen bestond eenige vraag. Kalfkoeien golden f180.a f230.dito vaarzen i' 120.a 1' 180. Weivee tot f80 i\ 150. Eieren 27a a 4 cent per stuk. Schapen en lammeren f3.tot flO.O per stuk. Biggen golden van f 12 u f 18 der stuk. Boter. Aangevoerd 847 kilo. Prijs f 1.16 h 1.36 per kilo. Brood 50 cent de 4 kilo. Waspik25 Mei. Boter. Aangevoerd 350 kilo van f 1.34 tot f 1.43. Oisterwijk, 25' Mei. Boter. Aangevoerd 1670 kilo van f 1,20 a f 1,38. Eieren f 3.00 per 100 stuks Udenhout, 25 Mei. Boter. Aangevoerd 978 kilo, van f 1.20 tot f 1.28. TTeden beviel mijne echtgenoote voorspoedig van eene welgeschapen dochter. JOS. VAN TILBURG-Van Alem. Gorincliem, 27 Mei 1881. Gesterkt door de H.H. Sacra-, meuten der stervenden overleed heden tot onze diepe droefheid I onze beminde vader en behuwd vader, de heer in den ouderdom van bijna 72 jaren. L. MANDERS. J. MANDERS-Van Son. J. B. MANDERS. F. MANDERS-Van Hulten. L. VAN DAL. 11. VAN DER SAN DEN. E. VAN DERSANDEN-Manders. H. H. BREUER. J. M. BREUER-Mandkrs. D. VAN DER WESTEN. J. W. v. ix W ESTEN-Manders. iDrunen, 27 Mei 1881. VAN Van den 20 Mei tot en met 27 Mei. WAALWIJK. Ondertrouwd-. Gelagius van Delft en Cornelia Brekelmans. Bevallen Maria van Loon geb. van Ballekom z. Willemina van Rijswijk geb. Neelis z. NAAR zijn te bekomen bij de heeren L. MOMBERS, RUBBENS-KIEVITS en J. VAN DER GELD te Waalwijk. ijsüoud die bij net gebruik eene fijne geur van Eau de Cologne afgeeft.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2