BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. BINNENLAND. - 6493.15V, - 1388.04V» - 317.867s 6049. 6160. 7278. 9021. 8093. 7544. 8070. De landbouw en de veeteelt in deze ge meente zijn niet van grooten omvang. De hooibouw intusschen is alhier nogal aanzienlijk. De buitenpolder onder deze gemeente heeft eene grootte van 357 hectaren en bestaat uit goed hooil'andde polder wordt in den winter besproeid door het water uit de Oude Maaswelke omstandigheid tot zijne vrucht baarheid belangrijk bijdraagt. De opbrengst in 1880 bedroeg ruim 4000 KG. per hectare. De weersgesteldheid tijdens het hooien was gunstigzoodat de kwaliteit van het hooi uitmuntend is. De eimet of het nagras, wordt, behoudens enkele uit zonderingen steeds geweid. De buitenpolder behoort tot de Langstraatsche polders, zijnde eene aaneenschakeling van poldersdie eene groote oppervlakte vormen tusschen de ge meenten Drunen en Geertruidenberg. Het hooi is algemeen bekend onder den naam van Langstraatsch hooiwaarin een aanzien lijke handel wordt gedreven. Te Waspik en 's Grevelduin-Capelle, waar de handel zich hoofdzakelijk concentreert, bestaan verschillende hooipersen, terwijl van daar millioenen kilogrammen hooi worden verzonden naar het buitenland en naar ver schillende plaatsen in ons vaderland. Het hooi is bijzonder geschikt voor paar- denvoeder. De doorbraak te Nieuwkuik in den nacht van 29 op 30 December 11., die aan land bouw en veeteelt in de Boven-Langstraat en in het Land van Heusden en Altena zulke gevoelige slagen toebrachthad direct geen nadeelige gevolgen voor onze gemeente. Wij zullen althans onder de nadeelige gevolgen niet rekenen de velerlei giften in geld en in natura en de kosten door de verpleging aan de watersnoodlijdenden verstrekt. Alleen drukte de hooge waterstand en de daardoor veroor- zaakte stremming in de communicatie den aanvoer op onze weekmarkten. Over 1880/81 beloopt het aantal paten ten voor zoover de patentregisters tot heden zijn opgemaakt 1093 stuks. De opbrengst der patentbelastingmet de rijksopcenten, is over het dienstjaarl880/81 geweest 4561.891/g. Het dienstjaar is echter nog loopendezoodat het geheele bedrag niet kan worden opgegeven. De grondbelasting heeft, met inbegrip der rijksprovinciale belasting en gemeenteop- centen over 1880 opgebracht 9120.63. Het kohier over 1881 heeft een totaal van ƒ9279.89 De kohieren van de personeele belasting voor zoover opgemaakt, dienst 1880/81met rijks-, provinciale- en gemeente-opcenten be- loopen ƒ11.964.90. De accijnsen hebben over 1880 opgebracht van het geslacht van 542 stuks vee, eene waarde vertegenwoordigende van f 33.801 gelijk3.380.10 Over de wijnen, gedistilleerd, zout, bieren, enz- 48.177.80 Totaal. ƒ51.557.90 De opbrengst van het registratie- en zegel kantoor beliep over het jaar 1880 Aan formaat-, plak-, wissel en huurzegels4345.10 Jacht- en vischakten. - 199.50 Andere zegelrechten. - 25.65 Registratierechten. - 30038.621/2 Sucessierechten -18188.271/2 Recht van overgang op effecten Hoofdstuk I. Totaal der belastingen Hoofdstuk II. 38 opcenten. Hoofdstuk III. Domeinen Hoofdstuk IV. V erschillende rijksontv Hoofdstuk V. Fondsen bij zondere bestemming - 215.59 ƒ53013.74 - 20145.22 Politieboeten aan gemeenten over 1880 Waterschapsboeten /81338.0272 294.25 /81660.2778 Rijkstelegraaf. Alhier bestaat doorloopende dagdienst. Het volgend getal werd ontvangen en verzonden ln 1874 1875 1876 1877 1878 1879 1880 Sedert dit tijdvak zijn verschillende tele graafkantoren geopend in den omtrek. Het aantal telegrammen is dusin "ver gelijking met het vorig jaar met 526 ver meerderd. Onder deze opgaven zijn niet begrepen de diensttelegrammennoch de opgenomen en verder geseinde telegrammen, omdat die niet tot het direct verkeer van het kantoor Waalwijk behooren. telegrammen In den loop van dit jaar werd, op voor stel van het postkantoor alhiereene hulp bus tc Baardwijk geplaatst en daaraan verbonden een depot tot verkoop van post zegels briefkaarten en postwisselformulieren. De directeur en verdere beambten op het vereenigd post- en telegraafkantoor kwijten zich met nauwgezetheid van hunnen plicht. De strenge winter en de verschillende inun- datiën der wegen vereischten van het personeel buitengewonen diensttijd en dikwijls over spannen arbeid. De kamer vermeent als tolk van het publiek daarvoor een woord van lof en dank te mogen uiten. Zij betreurt nog altijd dat haar herhaald verzoek bij hooger handtot plaatsing eener bus aan de Haveuniet door het postkantoor gesteund werd. Hier door bleef dan ook de aanvrage tot eene aan merkelijke verbetering voor het westelijke gedeelte dezer gemeente waar zooveel han delaars zich vereenigen, zonder gunstig gevolg. Op voorstel van 20 barer leden heeft de Association libérale te Brussel besloten een ver zoekschrift te richten aan de vertegenwoordigers van Brussel in de kamer en in den senaat om het initiatief te nemen tot een wetsvoorstel waarbij het kiesrecht voor de provinciale en gemeenteraden verleend zal worden aan alle burgersdie kunnen lezen en schrijven. In Belgiewaar alleen voor de uitoefening van het kiesrecht voor kamer en senaat een- census door de constitutie wordt voorgeschreven, zou deze zeer ruime toepassing toepassing van het stelsel der capaciteiten zonder wijziging der grondwet moge lijk zijn. Het schijnt in de bedoeling der voor standers te liggen dat deze hervorming reeds zóó spoedig tot stand behoort te komen dat zij reeds in October bij de gemeenteraadsver kiezingen in werking gebracht zou kunnen wor den. De minister-president Frère-Orban ook dit schemerde in het debat duidelijk dooris een verklaard tegenstander dezer hervorming zoodat de kans zeker niet groot is dat de wensch der Association libérale spoedig vervuld zal worden. De kamer van afgevaardigden heeft met 307 stemmen tegen 181 de regeerir.g in 't gelijk gesteld tegenover de commissie ten aanzien van het wetsontwerp betreffende den dienstplicht dei- seminaristen en aanstaande onderwijzers in vredes tijd. De seminaristen zullen alzoo gelijk de regeeringsvoordraebt luidde, in vredestijd slechts één jaar behoeven te dienen ovenals de aan staande onderwijzers. Daarentegen heeft de kamer met 346 stemmen tegen 139 de bepaling in art. 2 verworpen volgens welke de onderwijzers en geestelijken in oorlogstijd niet onder de wapens geroepen zullen worden. In geval van oorlog zal er mitsdien gelijkstelling zijn tusschen hen en de overige burgers. De wet werd daarna in haar geheel aangenomen met 334 stemmen tegen 132. (Het amendement-Bardoux dat den vorigen dag verworpen werdbeoogde nietgelijk ge meld isvoor de seminaristen en aanstaande onderwijzers in vredestijd éèn jaar militairen dienst en bij oorlog plaatsing van de seminaristen in de ambulances maar algeheele ontheffing van beide klasse van burgersgelijk de wet van 1852 bepaalt. Het wilde echter eene uitzonde ring maken voor die seminaristen welke zich niet aan den parochialen herdersdienst wijdden; dat zijn zij die tot de geestelijke orden zouden overgaan of hunne opleiding ontvingen als zen delingen. Tegen dit amendement had zich de regeeering bij monde van den heer Ferry ver klaard). Naar men zegthoudt Mac Mahon zich onledig met het ordenen van eene reeks van aauteekeningeu en stukken voor de uitgave van een werkwelks samenstelling toevertrouwd zal worden aan een zijner oud-adjudanten. Het werk zou verschijnen onder den titelHistoire de ma Présidence. De Alliance israélite universelle heeft eene inschrijving geopend ten. behoeve der zoo gruwe lijk mishandelde joden in vele steden van Rusland als te Elisabethgrad te Kiew te Odessa te Cherson en in andere plaatsen. De Parijsche bladen zijn door haar verzocht haar beroep op het mededoogen van het publiek over te nemen. Een voornaam geldwisselaar te Marseille de heer Amorettieen rijk en algemeen geacht man is in hechtenis genomen als medeplichtige der bende valsche munters te Genève waarvan wij onlangs melding maakten. Hij stond, zooals uit zijne boeken bleektien jaren met hen in betrekking. De zaak neemthoe meer de justitie haar onderzoekttelkens grooter af.r.etingen aan, het geen niet te verwonderen isals men bedenkt dat de valsche munters vijftien jaar lang onaf gebroken werkzaam geweest zijn. Dezer dagen heeft men te Parijs een gauw dief gevatdie geregeld de zittingen van de rechtbank bijwoondeniet om zoo zichzelven door afschrikkende voorbeelden te verbeteren maar om zieh daar de noodige gegevens voor zijn streken te verschaffen. Hij schreef de namen en woonplaatsen der beschuldigden opalsmede de boeten waartoe zij veroordeeld werden. Een paar dagen later ging hij dan met een portefeuille onder den arm naar de personen die tot een kleine boete veroordeeld waren en verzocht hunnamens den advocaat of den zaakwaarnemer hem het geld van de boete ter hand te stellen, om verdere kosten en onaangenaamheden te voorkomen. Zoo had hij reeds een aantal menschen op gelicht totdat het hem onlangs bij een Wijn— kooper maar half gelukte. Want deze kreeg zoodra hij betaald had achterdochten liet den vermeenden klerk in hechtenis nemen die nu een reeds meermalen veroordeelde dief bleek te zijn. De Fransche bladen zijn vol over Gam- betta en diens bezoek bezoek aan Cahors. Hij verleent audiënties (ongeveer 1500 staan er hem te wachten) neemt deel aan bankettenspreekt redevoeringen uit enz. enz. De Ca'.deron-fecsten te Madrid bereikten Vrij dag hun glanspunt in een historischen optocht, waaraan 600 personen te voet en 1500 te paard deelnamenen waarin alle stedengilden en vereenigingen des lands vertegenwoordigd waren. Voorts bestond de optocht uit 13 allegorische wagens en een aantal voetknechten, lanciers en edellieden in het costuum der 17 eeuw. Hij trok door de geheele stad en werd overal met geest drift begroet door de zeer talrijke menigte in de stratenwaar de politic soms moeite had om orde te houden. 'sAvonds was de stad feeste lijk verlicht en trok een fakkeloptocht, bestaande uit 20 muziekkorpsen de taptoe spelend, door de straten, tot besluit van het feest. Uit Durban ontvangt the Standard het be langrijk bericht datvolgens tijdingen uit Newcastlede geheele Transvaal aan de Boeren op hunne eigene voorwaarden zal worden terug gegeven. 't Zou zeker het verstandigst wezen en onwaarschijnlijk is het niet dat de Engelschen na al wat in den laatsten tijd is gemeld aangaan de ontevredene loyaleu en oproerzuchtige inboor lingen baloorig den bijl er bij neerwerpen. De Boeren kunnen alleen de zaken beter redderen. Reeds™248 lijken had men Woensdag uit de Thames voor Londen (Canada) opgevischt en men denkt er nog veel meer te zullen vinden. De Victoria had ruimte voor 400 passagiers; doch er waren er tusschen de 600 en 700 aan boord. De boot had een bovendek en een onderdek beide zaten vol mensehen. Dus top zwaar geworden, had het oude schip eene wag- i gelende vaart tot op het noodlottige oogen- blik eene sterkere schommeling den stoomketel deed losraken die zijwaarts viel en daardoor het gansche gevaarte deed omkantelen. Geheel London zoo lezen wijis in rouw. Niet vermeld vinden wij ot de personendie voor het overladen der boot aansprakelijk zijn behoorlijk achter slot zijn gezet. Er mocht aan hen wel eens een voorbeeld gesteld worden want in het algemeen wordt tegen het opeen pakken van menschen op wrakke vaartuigen niet streng genoeg gewaakt. Honderdmaal gaat zulk een schandelijk waagstuk goed doch loopt het éénmaal misdan volgt er eene ramp op de grootste schaal te jammerlijker omdat zij meestal stakkers treft die voor hun genoegen eens uit waren. Tilburg28 Mei 1881. Sedert Vrijdag is men bezig met het oprichten van een hulpstntion voor den Z. O. spoorweg aan den overweg te Loven nabij deze gemeonte, ter lengte van ruim 25 M. en eene diepte van circa 6.50 M., dat binnen eenige dagen voltooid belooft te zijn. De opening van den Z. O. Ned. spoorweg moest door den raad van toezicht gisteren in tegenwoordigheid- van den hoofdin- genienr van den waterstaat plaats hebben, terwijl de brug over de Maas te Ravenstein heden andermaal zal beproefd worden. Bij goedkeuring van den weg zal de feestelijke opening den 2en Juni geschieden, en de lijn den 3den voor het publiek verkeer geopend worden. Door eene onbekende oorzaak is brand ontstaan ten huize van A. van der Hout, looier en herbergiernabij de Veldhovenschen molen te Tilbnrg. Het huis is gedeeltelijk verbrand maar dooi de spoedig toegesnelde hulp van de brandweer slaagde men er in de looierij te be houden. Alles was verzekerd. Waalwijk, 1 Juni 1881. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Duiven H. J. II. Libourelmet toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Waspik. De door gedep. staten ontworpen begroo ting van kosten van het prov. bestuurvoor zooveel het rijksbestuur is voor den dienst 1882, bedraagt f 64,850. De daarop voorkomende post voor jaarwedden der ambtenaren en be diendenbij de griffie, is met 1970 verhoogd en gebracht op f25,800. Gelijke som werd voor 81 ui'getrokken en hoewel de regeering destijds van de billijkheid der verhooging overtuigrl was, werd de som door de tweede kamer tot het gewone eijfer teruggebracht. Gedep. staten blijven echter bij hunne meeningdat door de verhoo ging de som in verhouding wordt gebracht met die welke voor andere provinciën wordt toegestaan waar de werkzaamheden zeker niet meer in omvang zijn. Door de looiersvereeniging van Eindhoven en Omstreken is beslotenvoortaan tweemaal in plaats van eens in de maand beurs te houden en wel den eersten en den derden Dinsdag van elke maand. De kiezers-vereeniging Noordbrabant, afd. Boxmeerheeft het aftredend lidden heer mr. L. llaffmans eerst na aanneming der vol gende motiemet 30 tegen 5 stemmentot candidaat geproclameerd De kiezersvereeniging Noordbrabant, afdeeling Grave-Boxmeer in hare a'gemeene vergadering te Oeffeit van heden Zaterdag 28 Mei 1881; Overwegende dat het aftredend lid der sta ten generaal, mr. L. llaffmansheeft verklaard wat betreft zijne houding bij de behandeling der rentewet af te keuren een rentewet met belasting der doode hand en elka belastingwet of wet met den eed of aanbod van eedwanneer die eed strijdt met de katholieke beginselen naar oordeel der bevoegde autoriteit «Erkenrende de groote diensten door dien afgevaardigde bewezen; „proclameert den heer L. llaffmans, aftredend lid tot candidaat der vereeniging bij de aan staande verkiezing van een lid der staten-gene- raal in het hoofdkiesdistrirt Boxmeer op 14 Jnni e. k." Aangaande de Baardwijksche goud- en zilver-quaestievóór eenige dagen in ons blad ter sprake gebrachtvernemen wij thans het volgende De „agent" die tegen wekelijksche vooruitbe taling van een klein bedrag aannam gouden oor belletjes te leveren verspreidt de volgende in schrijvingsbiljetten voornamelijk in Noord-Bra bant: Maatschappij„Tot nut van het Algemeen," In goud Zilverwerk en Horlogiën Gevestigd te Schoonhoven. BEWIJS VAN AANDEEL. Deze Maatschappij neemt aan, te leveren aan een tegen wekelijksche betaling vancents. Ingeschreven den188 Indien de leden soms aanmerking kunnen makenworden zij verzochtdit ten allen tijde te doen bij den HoofdagentJ. W. KOOPMAN. Markt No. 162 Eindhoven. Onze correspondentdie ons melding had gemaakt van het geval dat een der inschrijfters op die biljetten in plaats van gouden oorbellen een paar dingetjes had ontvangen die slechts enkele stuivers waard waren wildena al het geen er over geschreven wasvooral ook door Schoonhovensche firma's, de proef eens nemen wat er van die Maatschappij tot Nut van het Algemeen in goud-, zilverwerk en horlogiën te Schoonhoven bekend was. Tegen het verzoek van den hoofd-agentom vooral alle aanmerkingen bij hem te doen, vond hij goed een der inschrijversdie zich veronge lijkt achtteeens direct aan die maatschappij te laten schrijven en wat hij wel dachtis ook gebeurd. De brief kwam terug met de aanteekening van het postkantoor te Schoonhoven dat die maatschappij aldaar niet bekend is. Wij meldden reeds, dat het geval hetwelk wij ter sprake brachten, een onderzoek der politie heeft uitgelokt. De uitslag daarvan is ons on bekend maar wel weten we dat van dien hoofd agent eener maatschappij die in de plaats harer vestiging bij de post niet eens bekend isvol strekt niets meer wordt gehoord. (R. N.) Zondag morgen omstreeks half drie werd Aug. Van Leent te Baardwijk gewekt door het opschuiven van een raam zijner woning. Op zijn geroep nam een man de vlucht, doch werd gegrepen door L. Kolater en hoewel zich ver werende vast gehouden en bij den burgemeester gebrachtdie hem in arrest stelde. De inbreker geeft vooreen Belg te zijn en heeft reeds eenige dagen in de gemeente rondgezworven. De bij hem gevonden voorwerpen leiden tot het vermoeden dat men met een booswicht van den eersten rang te doen heeft. Door de maréchaus- sée is hij naar de gevangenis alhier overgebracht. De verklaringen die hij aflegt weerspreken elkander gedurigzoodat er zeer weinig op te vertrouwen valt. Zaterdag is onder de gemeente Nieuwkuik de iandbóuwerswoning van Adr. Van der Ven met den geheclen iuboedel een prooi der vlammen geworden. Twee koeien vondeD in het vuur den dood. Huis en inboedel waren verzekerd bij de Zaandamsche brandwaarborgmuuisobappij. De oorzaak van den brand is onbekend. Door de rijkspolitie te Bergen-op-Zoom is naar het huis van arrest te Breda overgebracht zekere L. F. Dirks, suikerbakker, die uit Belgie voortvluchtig waswaar hij wegens diefstal in dienstbaarheid tot 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Hij wordt aan de Belgische regeering uitgeleverd. Onder de gemeente Mil in de Prince-peel is eene bouwmanshoeve door een onbekende oorzaak in brand geraakt en met de aanhoorige stalling en al de huismeubelen geheel in asch gelegd. Eene koe is in de vlammen omgekomen. Het pand was verzekerd in de maatschppij Imperial te Londen en de meubelen in de maat schappij voor het koninkrijk der Nederlanden te 's Bosch. Te Nieuwersluis heeft een treurig ongeval plaats gehad bij het repareeren van de brug over den Amstel. Onverwachts stortte de brug naar beneden, waar een viertal werklieden werk zaam waran met het ongelukkig gevolg dat het hoofd van een der werklieden bijna geheel werd verbrijzeldeen ander bekwam een wonde aan

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2