Nummer 45. Zondag 5 Juni 1881. 4e. Jaargang. L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. De Yerstootene. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEYEN 1 De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van Mei 1881. Van Waalwijk Willem van der Zalm. Gorinchem. Van Baardwijlc- A. van Herpt. Delfshaven. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur BAGGERMAN. S C H T T E R IJ. De burgemeester van Waalwijk maakt aan de belanghebbenden bekend Dat de commissie, ingevolge art 15 der wet, belast met het onderzoeken nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der schutterij zijn ingebracht, zitting zal houden op Dinsdag dén 7 Juni e. k., tot onderzoek van hen, aan wie in het voorgaande jaar voorwaardelijk vrijstelling is verleend. Wordende de belanghebbende personen ten over vloede uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij dc wet gevorderd, alsnog, voor zooverre zulks niet alreeds is geschied drie dagen te voren, ter secre tarie alhier over te leggen. Terwijl eindelijk aan de geconcerneerde perso nen wordt kennelijk gemaakt, dat zij zich stipt op liet door de voornoemde commissie daartoe bepaalde tijdstip, voor dezelve hebben te sistceren als zullende degenen, welke zulks mochten ver zuimen gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben, en voor zooverre zij dienst plichtige nommers getrokken hebbendeniet vallen in de termon van art 3, a, b, c, 1 en m en artikel 4 der wet, bij de schutterij worden ingelijfd, tot zij in een volgend jaar hunne recla mes op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal aeze worden af gekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 30 Mei 1881. De burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Advertentien 1 7 regels ƒ0,00, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg Uit alles wat men verneemt aangaande de vijandige houding, door den Franschen senaat aangenomen tegenover Gambetta's lievelingsdenk beeld het serutin de listeblijkt duidelijk, dat de reis naar Cahors en ergenis over Gambetta's konikje spelen aldaar er niet geheel vreemd aan XLIII. Naar het vasteland. Nog voor mr. Garruthers beheerscht als bij was door de kracht der gewoonte, die zelfs door geen angst of zorgen verbroken kon worden tot zijne gewone morgenwandelingen zich gereed maakte, had Clara reeds met eigen hand hare brievm op de post in het dorp bezorgd. Zij had den nacht onrustig doorgebracht, was reeds zeer vroeg, met het gevoel van een drukkende zorg ontwaakthad zich spoedig gekleed en was floor de glazendeur der ontbijtkamer in den tuin ge gaan, vergezeld van liaren hond, op wiens dartele sprongen zij heden geen acht gaf. Met snellen tred spoedde zij zich door het boschje naar het dorp. Niemand ontmoette haar op hare vroege wandelingonopgemerkt stak zij de brieven in de bus om even onopgemerkt te vertrekken. De groote klok op het gebouw van Poynings sloeg zes, toen het jonge meisje den grendel der glazendeur weder toeschoof. Met vluchtigen tred en een gevoel als ware zij een weinig verlicht ging zij naar hare kamer, ont deed zich van hare kleederen, welke door den dauw vochtig geworden waren en nam daarna is geweest. Gambetta had niet weg moeten gaan terstond na zijne overwinning in de kamer. Toen hij de vette varkens te Cahors bekeekgelijk het blad van Rociiefortmet toespeling op de landbouwtentoonstelling, die juist in de stad werd gehouden Gambetta's bezoek noemt toen hij dit deedmaakten zijne vijanden van zijne afwezigheid gebruik. Nu de gevreesde kat weg was zegt een der Parijsche berichtgevers van de Kölnische beklommen de muizen fluks tafels en banken en richtten eene wanorde aan, waarvan het nog niet zeker is of ze nog wel te redderen zal zijn. Nooit had Gambetta gedacht dat de senaat zich zoo krachtig tegen zijn wenschen zou durven verzetten. Dit blijkt wel duidelijk uit de felle aanvallen van zijn orgaan de république fran- (jaise op dit staatslichaam en de bedreigingen die dit blad tegenover den senaat uit voor 't geval dat hij het serutin de liste moeht willen ver werpen. De grondwet zal dan worden herzien, de senaat afgeschaftenz. enz. Want wat is de senaat tegenover het algemeen stemrecht.? Zelfs eene brutale wijziging der grondwet is geoorloofd in het geval wanneer een staatslichaam niet uit het algemeen stemrecht ontsproten de wer king der volks-souverein<teit onmogelijk wil maken. Aldus de zonderlinge redeneeringen van Gam betta's orgaan over parlementarismeongeveer hierop neerkomendedat de senaat lof verdient, zoolang hij de besluiten der kamer willoos goed keurtmaar een zwakhoofd is en aan uittering en marasmus lijdt wanneer hij zich waagt te verzetten. 't Is te begrijpen dat men den patroon van een dergelijk orgaan niet gaarne ter wille is. Den 13 Juni a. s. zal de kamer waarschijnlijk met de beraadslagingen over de begrooting een aanvang maken. De Parijsche gemeenteraad heeft aan de Gebr. Siemenste Berlijn vergund op eigen risico een electrischen spoorweg aan te leggen tusschen de Place de la Concorde en het nijver heidspaleis en zulks voor den duur der inter nationale tentoonstelling van electriciteit. - De expeditie naar Tunis wordt als geëin digd beschouwd. Eenige overblijver.de stammen in het land der Kroumirs hebben zich onderwor pen en men gelooft dat nu weldra zal worden overgegaan tot het vaststellen der punten van bezetting. Te Bejain Tunis is een Fransch dag blad-correspondent de heer Séguinvan de Télégraphe door Arabieren vermoord. Hij wilde een wandeling doen buiten de stad en werd op korten afstand van de poort aangevallen door Arabieren die hem met steenen wierpen en hare plaats in bij de deur, om het eerste teeken van het ontwakend leven in huis af te wachter.. Kort daarop hoorde zij haren oom, die zachter en langzamer dan gewoonlijk den trap naderde. Zij trad de kamer uit om hem te spreken, hij verried niet de minste verbazing, haar reeds zoo vroeg te zien, doch de uitdrukking op haar ge laat zeide haar, dat hij geen goede berichten aangaande den toestand der zieke konde geven. „Mrs. Brooks zegt, dat de nacht zeer onrus tig geweest is", antwoordde hij op Clara's vraag naar den toestand harer tante. „Ik zal dadelijk flr. Munns weder laten ontbieden en naar Londen telegrafeeren om een tweeden geneesheer te raadplegen." Daarop ging hij naar beneden en Clara met een beklemd gemoed naar de slaap kamer harer tante. Dr. Munns kwam en na den middag kwam ook een ernstig, beleefd gentleman uit Londen, die zeer vriend lijk, maar toch zeer terughou dend was, en evenwel de onhandigheid beging, evenals dr. Munns, de oorzaak der ziekte van mrs. Carruthers aan eene hevige gemoedsaan doening toe te schrijven. Mr. Carruthers ont kende dit weder bepaald, doch niet met dat gevoel van beleediging als de eersfe maal. Daar na verklaarde de heer uit Londen het met de behandeling van dr. Munns, met eene geringe wijziging, eens te zijn, doch weigerde eene be paalde meening over de ziekte zelve uit te toen hij op den grond viel, hem acht dolksteken in het onderlijf toebrachten. De ongelukkige werd op een baar naar het Fransche kamp gebracht en met zorg verpleegd, maar overleed den volgenden dag. De moor denaars zijn gevat en zullen voor d ;n krijgsraad terechtstaan. De Gaulois heeft met medewerking van verscheidene andere bladen eenen feestavond in het Trocadero georganiseerd waarvan de opbrengst zal strekken voor de slachtoffers der joden-vervolging in Rusland. Sara Bernhardt, Mme Theo en andere kunstenaars van naam hebben hunne medewerking voor dit feest be loofd, zoodat het een genotrijke avond belooft te zijn. Barones Rothschild heeft de bescher ming dier weldadige onderneming op zich ge nomen. Men heeft te Marseille een tweeden mede plichtige der valsche munters te Genève in hechtenis' genomen die met Amoretti samen werkte. Bij en anderen geldwisselaar is huis zoeking gedaan maar zonder eenig gevolg. Eenige aanzienlijke kooplieden van Marseille hebben een millioen als borgstelling aangeboden als Amoretti voorloopig op vrije voeten gesteld werd. Maar de rechtbank heeft hun aanbod van de hand gewezen. Op een boerderij in den omtrejk van Ni- mes had onlangs naar een Fransch blad ver haalt gedurende een hevig onweder een zonder ling voorval plaats. Een groote hond, die aan de voeten van een kind lagwerd door den bliksem getroffen. Het kind viel door den schok omvermaar bekwam niet het minste letsel. De hond echter was plotseling verdwenen, en hoe men ook zochter was geen spoor meer van hem te vinden. Men moet haast aannemen dat het bliksemvuur het dier geheel en al ver teerd heeft. De anders van extra maatregelen zoo afkeerige Daily News begint thans aan te dringen op de noodzakelijkheid van strenge buitengewone maat regelen in Ierlanden men gelooft dan ook dat de regeering, zoodra Forster uit Ierland terug is, besluiten zal het eiu'iand in staat van beleg te verklaren de Land-league te ontbinden en tot eiken prijs den eerbied voor de wet te herstellen. Immers de dwangwet blijkt volkomen ondoeltreffend daar Ierland zich feitelijk in een staat van burgeroorlog bevindt. Want wat is het anders wanner, gelijk heden gemeld wordt dingen gebeuren als op het eiland Arranmorie zijn geschied. Eenige dcurswaarders waren daar aangeko r.en om aan eenige onwillige pachters vonnissen van uitzetting te beteekenen, en de kanonneerboot Goshawk was hun ter bescherming medegegeven. Maar de bewoners van het eiland vernielden vijf sloepen van de kanonnneerboot waarop laastgenoemde op het eiland zou hebben gevuurd. Uit Newcastle wordt aan the Standard gemeld dat de Transvaalsche Boeren de kanon nen van Potehefslroom te Standerton hebben afgeleverd maar thans vergoeding van trans portkosten eischen. Donderdag is koninklijke commissie naar Pretoria vertrokken. De Villiers begaf zich reeds Woensdag derwaarts. Een eigenaardig juoilé werd onlangs te Ma rie:.bad gevierd. Daar kwam een zekere heer Dickelman uit Hamburg voor de vijftigste maal de baden gebruiken. Het gemeentebestuur bracht bij die gelegenheid den veteraan der badgasten een ovatie en bood hem van stadswege een fraai album met gezichten van Marienbad ten ge schenke aan. De zeldzame badgast heeft reeds zes en dertig malen in dezelfde kamer van het hotel zum schwarzen Adler gelogeerd maar de kuur schijnt hem ondanks zijn volharding niet veel geholpen le hebben. Onlangs viel te Wiedenbrück een kindje in de Eems en zonk terwijl een boterham die zij in de hand hadop het water bleef drijven. Een arme handwerksgezel die er langs kwam sprong le water dook en redde het kind, dat op het punt was te verdrinken. Als belooning vroeg hijde boterham die hij meegered had en at het brood gretig op terwijl hij zich met zijn nat pak zoo gauw als hij kon uit de voeten maakte. spreken. Daarop nam hij zijn afscheid en liet rar. Carruthers in een gevoel van volslagen radeloosheid achter, een toestand, dien de groote heer van Poynings tot nu toe nog niet gekend had. Voor de geneesheer uit Londen verscheen, zat Clara reeds met haar oom aan de ontbijttafel en had andermaal gelegenheid gevonden om hem te spreken. Het scheen haar bijna onmogelijk dat zij gisteren nog een zorgeloos kind geweest was, dat allerlei onbestemde droomen voor de toekomst met het eenige romantische voorval haars levens in verbinding bracht, en van de gevaren en misdaden der wereld nauwelijke iets vermoedde. Thans nam zij hare plaats tegen over haren oom in met een gelaat zoo bleek, en zoo vol angst en bezorgdheid dat hij er zelfs oplettend op werd. En toch schonk dat ver anderd gelaat hem eenige bevrediging, hij zag er de uitwerking in van innige bezorgdheid over mrs. Carruthers op Poynings een gevoel, dat haar eer aandeed. Op vriendelijken toon trachtte hij zijne nicht te troosten, maakte een dier diepzinnige opmerkingen over de zeldzame ver schijnselen bij zenuwziekten en verzekerde haar dat in het tegenwoordige geval geen besmetting te duchten was eene omstandigheid, welke bij het meisje nog niet de minste bekommering verwekt had. Het gesprek werd door de aan komst der brieven gestaakt, en op hetzelfde Uit Pest wordt berichtdat in Opper Hon garije groote verbittering tegen de Israëlieten heerscht. Te Tarpawaar onlangs een van brandstichting verdachte Jood in een brandend huis geworpen werd zijn overal strenge maat regelen genomen om heu te beschermen. In het pas met zooveel moeite bijeengebrachte ministerie heeft weder tweespalt gedreigd, door dien Ferrero en Magliani het oneens waren over zekere hervormingen. Zelfs bood Ferrero zijn ontslag aan, maar ten slotte heeft Depretis de oogenblik waren de gedachten van mr. Carrut hers gericht naar den moord en zijn eigen ge wicht. Ook werd Clara's bleek gezicht nog bleeker, toen haar oom een brief in de hand nam dien Thomas Kim met een blik van ver standhouding overgaf, want deze brief droeg het opschrift„koninklijke dienstzaken" en was voorzien van het zegel van het ministerie van binnenlandsche zaken. In weerwil van de hulp van zijn gouden lorgnet kostte het mr. Carruthers veel tijd den brief te ontcijferen. Hij was van mr. Dalrymple en zeer slecht geschreven voor een regeerings- beambte, eeDe omstaudigheid, die mr. Carruthers met den grooten baard van den gentleman in verband bracht. De groote ingenomenheid met zich zeiven verried zich door de wijze, waarmede hij dezen brief las en dien eindelijk nederlegde. Clara had liera in aderalooze spanning gade geslagen. Eindelijk zeide hij „Deze brief heeft alweder betrekking op de aangelegenheid waarvan ik u gisteren sprak. Gij herinnert u immers mijne mededeelingen wel aangaande den moord, het begonnen onderzoek en den last, dien ik daaromtrent van de regeering ontvangen heb." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1