Huidenberichten. Turkije. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. Burgerlijke Staud. UITVOERING EN. 2aak bijgelegd. Men gelooft ecbter niet dat de vrede van langen duur zal zijn. Te Torre del Greco en andere plaatsen aan den Vesuvius zijn schokken van aardbeving waargenomen. Ook op het observatorium van professor Palmieri bespeurde men eene ongewone werking, die echter sedert afnam. Midhat pachade gewezen gouverneur van Smyrna, die in hechtenis genomen werd als medeplichtig aan den moord op sultan Abdul Aziz, heeft thans een geheim verhoor onder gaan bij den minister van justitie. Hij houdt vol, dat de geheele geschiedenis van den moord een verzinsel is, dat door eenige nu machtige personen uitgedacht werd, om hem in het verderf te storten. Er loopen geruchten, dat de beschuldigden gepijnigd zouden zijn, om hen tot bekentenis te dwingen. Men is algemeen verontwaardigd over de wijze waarop de zaak wordt behandeld en zal niet het minste vertrouwen hebben in de uit spraak, als niet de terechtzittingen in het open baar gehouden worden. Ontdekkingen van diefstallen en vervalschin- gen in het groot zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Thans is weder te Tebe een kassier in hechtenis genomen die een som van 840.000 drachmen aan staatsgelden verduisterd, voor f25.000 valsche postzegels gemaakt en valsch Turksch papierengeld in omloop heeft gebracht. Ken aantal ambtenaren aan het ministerie van Financien zijn mede gevat, als betrokken in de zaak, en men verwacht door hun bekentenissen een uitgebreide dievenbende op het spoor te komen. Nog altijd trekken een aantal rijke joden uit Rusland naar Oostenrijk en Duitschland. Te Kieff en in andere steden van het zuiden wordt de militaire macht voortdurend versterktom handelend op te treden tegen de plunderende benden en de boeren te dwingen, naar hunne koeven terug te keeren. Er is een manifest van de nihilisten onder hen verspreid, waarin gezegd woidt, dat de tijd gekomen is om de goederen der landheeren onder de boeren te verdeelen. In verscheidene steden van Zuid-Rusland is onder de geplunderde en van onderkomen beroofde joden, tengevolge van gebrek en on zindelijkheid, de typhus uitgebroken die een aantal slachtoffers maakt. De prijzen der levens middelen stijgen voortdurend en er heerscht onbeschrijfelijke ellende. Er worden te Chicago en Montreal vergade ringen gehouden om te protesteeren tegen de jodenvervolgingen in Rusland, en in eerstgenoemde stad verzamelt men gelden om de ongelukkigen te hulp te komen. WAALWIJK. Concert in den tuin der vereeniging Musis Sacrum, op Maandag 6 Juni 1881 's^ nam. 6 ure, te ge?en door de Nieuwe Harmonie. Tilburg, 4 Juni 1881. Donderdag ochtend heeft de feestelijke opening van den spoorweg Tilburg-Nijmegen plaats ge had. De burgemeester, leden van den gemeen teraad, benevens de leden van de kamer van koophandel, namen aan de feestelijkheden deel. Ten 9 u. 25 m. haalde een gewone trein hen van het te Loven opgerichte hulpstation at waarna zij 's Bosch en Oss aandeden, waar an dere genoodigden werden opgenomen, om geza menlijk naar Nijmegen te sporen. De feesttrein is ten 12 ure van Nijmegen naar Oss vertrokken, alwaar den feestvierenden door het gemeentebestuur een lunch werd aan geboden. Na aldaar circa 2 uren te hebben vertoefd, vertrok de trein laugs 's Bosch her waarts en arriveerde alhier ten ruim half vijf ure. Onder een gepaste aanspraak werd den heeren de eerewijr. aangeboden, terwijl de N.K. harmonie, daartoe door het gemeentebestuur uitgenoodigd, zich bij het station bevond en eenige muziekstukken uitvoerde, waarop de feest trein naar 's Bosch terugkeerde en in de sociëteit Casino een feestdiner werd gehouden, gevolgd door een concert. Heden is de lijn voor den publieken dienst opengesteld. Waalwijk, 4 Juni 1881. Met genoegen kunnen wij onzer, lezers mede- deelen, dat bij den dezer dagen aan te besteden onderbouw van de brug over den Baardwijkschen overlaat, ten behoeve van den spoorweg Zwaluwe- 's Bosch, gerekend is op het maken van een voetpad langs de brug. zoodat er gegronde hoop bestaat, dat een gunstig gevolg is gegeven aau het deswege door betrokken besturen gedaan verzoek. Dank zij deze gunstige beschikking van den minister van waterstaat, van zoo groot aanbelang voor de geheele Langstraat met omstreken, zal dus de gemeenschap voor voetgangers bij de menigvuldige, steeds toenemende werkingen van den Baardwijkschen overlaat niet meer worden gestoord en alzoo een einde komen aan een toestand zoo belemmerend voor de geregelde ontwikkeling dezer streek. Naar wij uit goede bron vernemen bestaat bij burgem. en weth. het voornemen een groot gedeelte der gemeente te rioleeren, zoodra de goedkeuring van gedeputeerde staten zal zijn ontvangen. Het overige gedeelte zal, als het eenigszms mogelijk is, ook nog dit jaar worden afgewerkt. Teekening en begrooting voor de aanbesteding moeten bereids zijn opgemaakt. Brieven met bestemming naar 's Bosch die 's morgens om 7 uur van hier verzonden worden, leggen die reis, een afstand van 8 uren gaans, zoo verbazend snel afdat zij dikwijls, om niet te zeggen meestal, reeds ten 2 ure des namiddags aan hun adres bezorgd worden. Toe vallig hadden wij er deze week tweemaal de proef van. Wij signaleeren dit feit in de hoop dat de betrokken autoriteiten zullen trachten hierin de noodige verandering te brengen. Gisteren avond werd door den wachtmees ter alhier, die door ejn ingezetene op de zaak attent was gemaakt, zekere G. V. B. bekeurd omdat hij op schandelijke wijze een ziekelijke», aangespannen hond een eind ver over de keien voortsleepte en deerlijk mishandelde. Het moet reeds bekend zijn, dat de door L. Kolster te Baardwijk zoo moedig aangehou den inklimmer, een bekende tuchthuisklant en uitbreker is en bij de politie alhier eer. valschen naam heeft opgegeven. De tweede kamer heeft in hare zitting v an Woensdag het wetsontwerp tot invoering van den postpakkettendienst aangenomen. Aau de tweede kamer is| ingezonden een wetsontwerp tot het verleggen van de uitmonding van de Maas. Het eenig artikel luidt „De uitmonding van de rivier de Maas zal worden verlegd naar den Araer. Daarvoor zullen de volgende ^werken worden gemaakt a. Een riviervakaanvangende in de Maas aan het Heleinde benoorden Hedikhuizen ten noorden langs Heusdendoor het onbedijkte gebied van het Oude Maasjelangs Kei- zersveer, tot de vereeniging met de Douge het normaliseeren van den Amer b. het afsluiten van het gedeelte van de rivier de Maas beneden Heusden c. de kanalen en andere uitwateringswerken noodig voor de afwatering van de landen gelegen langs de nieuwe rivier en in het inundatiegebied van° de Dommel en de Aa nabij 's Hertogen bosch d. die tot irrigatie, tot behoud van de ge meenschap met en tot herstel van de gemeen schap over de nieuwe rivier. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat dit wetsvoorstel, strekkende in hoofdzaak tot geheele scheiding van Maas en Waal, door de heropening vau het Oude Maasje, als nieuwe mond van de Boven-Maas en afsluiting van het riviervak van Heusden tot Woudric'nemeen tweeledig doel heeftlo rivierverbetering en 2o verbetering van den waterstaatstoestand in de provincie Noordbrabant. De rivierverbetering wordt door de scheiding van Maas en Waal verkregen, wier vereeniging thans de voornaam ste oorzaak is van den ongunstigen toestand waarin het noordoostelijk deel van Noorbrabant bijna elk jaar verkeert, en welke vereeniging dan ook in strijd is met het axioma, thans bij de waterbouwkundigen geldendedat elke rivier, onder alle omstandigheden, haar eigen water en ijs naar zee moet afvoeren, Door de schei ding der beide rivieren en het leiden van de Maas met een nieuwen mond in den Amer is het alleen mogelijk in deu tegenwoordigen toe stand verbetering aan te brengen. De Maas wordt dan in de eerste plaats onttrokken aan den invloed der hooge standen op de Waal, en ten andere wordt het verhang op eerstgemelde rivier vergroot met het verschil tusschen de standen te Gorincbem op de Merwede en te Geertruidenberg op den Amer. Dit verschil be draagt gemiddeld 1,50 meter bij hooge standen van den Rijn echter veel meerook dc beneden Waal zal in de verlaging deelen. Eene verlaging der hooge rivierstanden is zeer in het voordeel der wederzijdsche bedijkingen zonder dat de scheepvaart daarvan eenig nadeel heeft. Door de verlaging van den waterspiegel in de beneden-Waal wordt de verhooging we derom weggenomen die een gevolg zal zijn van de afsluiting der Heerewaardensche overlaten welke afsluiting onvermijdelijk in het naaste verschiet ligt en na de voltooiing der Nieuwe Merwede, in verband met de verbetering van de Waal tusschen St. Andries en Loevestein niet langer is uit te stellen. Uitvoerig wordt de toestand beschreven dien het plan op den waterstaatstoestand van Noord- Brabant zal hebben, Door het verleggen van den Maasmond naar den Amer, verkrijgt men niet alleen voor eene rivier een stand, onafhan- kalijk van den waterstand van Waal en Merwede maar die tevens aan de uitmonding onder gewone omstandigheden blijft 1,5 M. lager dan de laagste standeu der Merwededus een stand, die voort durend met de standen in zee slechts weinig verschilt. Voor de lage polders om en beoosten 's Hertogenbosch zal de nieuwe Maasmond al dadelijk aanzienlijke voordeden gevenwelke zich langzamerhand bovenwaarts zullen uitstrek ken. Later zullen met ged. staten van Noord brabant nog drie belangen dienen te worden geregeld, namelijk het irrigeeren der buitenpol ders de scheepsvaartgemeenschap der Lang- straatsche dorpen met de nieuwe rivier en de middelen om de gemeenschap tusschen de we derzijds gelegen landstreken te onderhouden. Met het ontwerp staat in verband het ophef fen der verschillende overlatenallereerst van de Heerewaardsche overlaten. De bedoeling^.is d«e sluiting voor te bereiden door het bed van den Dreumelschen overlaat tusschen den dijk van Maas en Waal en bekading der Heerewaardsche polders weder tot het vroegere peil op te hoogen en tegen verdere verlaging fte verzekerenen tevens den grondslag gereed te maken voor den later te leggen afsluitdijk. De raming de werken bedraagt f 13.500.000, waarbij gerekend is dat het geheele werk in 8 a 10 jaren voltooid kan zijn. Ged. staten van Noordbrabant hebben een millioen toegestaan terwijl bij een overeenksmst met het waterschap ter bevordering der verbetering van den water staatstoestand in het N.O. van Noordbrabant eene bijdrage van 2 Millioen is aaugeboden. Benoemd tot onderwijzer te 's Gravemoer de heer Joh. Mar. Vosvan de kweekschool te 's Boschen tot onderwijzeres ter zelfder plaats mejuffrouw C. C. A. Van Dorp, van de kweek school te Arnhem. In plaats van wijlen den heer L. C. Schuur man is tot commissaris der Utrechtsche algemeene brandwaarborgmaatschappij benoemd Mr. W. R. Boer ridder der orde van den Nederl. leeuw burgemeester te Utrecht. Het schillen van akkermaalshout loopt thans op de Veluwe ten einde. De schors is door het gunstige weder prachtig gewonnen het is echter te verwachten dat de prijzen lager dan het voorgaande jaar zullen loopen daar bij de looiers minder kooplust schijnt te bestaan. Door het tweede kantongerecht te Rotter dam is gisteren een veehandelaar uit Hazers- woude veroordeeld tot twee boeten van 25 gulden of subsidiare gevangenisstraf van 10 dagen omdat hij 3 Mei op de veemarkt op hel Hof plein ter markt had gebracht eene hem toebe- hoorende koe welke lijdende was aau mond- en klauwzeerterwijl hij aan den burgemeester van Rotterdam niet had kennis gegeven dat de koe aan die besmettelijke ziekte leed. Tot dezelfde straf werd veroordeel een koop man uit Streefkerk omdat hij 26 April op de veemarkt aan den Boezemsingel twee zieke run deren ter markt had gebrachtlijdende aan zwaren brand in den mond. De dochter van den poelier Hahné te Zutphen is in de vorige week gehuwd en heeft met onderling goedvinden, haren intrek genomen bij hare ouders. Haar broeder schijnt zich met deze schikking niet te hebben kunnen vereenigen, en heeft maandag-avond met verhit hoofd zijn ontevredenheid hierover gewroken op zijn zuster, door haar onverhoeds eenige messteken in de zijde aan te brengenhetgeen een niet onbe langrijke bloedstorting ten gevolge had. Genees kundige hulp is onmiddellijk ingeroepen en de verwonde verkeert niet buiten gevaar. De dader is in hechtenis genomen. Op den laatsten dag van de Lobitsche kermis die deze week werd gevierd is eene gruweldaad gepleegddie algemeen de veront waardiging heeft opgewekt. Men heeft nl. het paard behoorende bij den wagen van een troep, die gymnastische voorstellingen gafzoo deerlijk mishandeld gevonden dat het onmiddellijk af gemaakt moest worden een der voorbeenen scheen gebroken en de hals van het dier op verschillende plaatsen gekwetst. Men brengt dit in verband met het volgende feit. Den dag te voren had een knecht van eene andere troepdie een klein paardenspel bezathooggaande oneenigheid met zijn superieur gekregen en zich daarom aan de eerste troep aangesloten. Nu wil men dat het paard he* slachtoffer van de wraakzucht is geworden die de voormalige meester van dien knecht tegen zijn tweeden meester had opgevat. Voor eenige nachten hebben drie Duitsche tolbeambten nabij Gildehausdus niet ver van onze oostelijke grenzen, ongeveer 275 k. tabak, ruwe en gesnedene, aangehaald. De smokkelaars, acht in getal, zijn als gewoonlijk gevlucht. Een week te voren was tezeltder plaatse een partij tabak van 50 kilo in beslag genomen. Men schrijft uit MaastrichtNaar men verneemt heeft een betreurenswaardig ongeval te Gronsfeld plaats gehad. Baron De L. en eene dame waren in een rijtuig gezeten, waarvan de paarden op hol geraakten, met het noodlottig gevolg, dat beiden ernstig gekwetst werden en men voor het behoud van het leven der dame vreest. Een sergeant der infanterie, behoorende tot het garnizoen te Geertruidenberg geraakte Zondagavond onder den tram tusschen Oosterhout en Breda. Hij werd ernstig gewond en is sedert aan de gevolgen overleden. Omtrent den moord te Zuidwolde wordt aan de Hoog Cour. nog het volgende medege deeld Toen het lijk gevonden was, vermoedde men nog niet dat er een moord zou gepleegd zijn, omdat er geen bloed in de nabijheid lag. Zoo dra echter het vervoer per wagen naar het lijken huis zou geschieden, bemerkten zij, die het lichaam optildendat het hoofd bijna geheel achterover sloeg. De hals was met een vlijmscherp mes, ver moedelijk een scheermes, zoover doorgesneden, dat zelfs de achterwervel in den nek geraakt i8. Het bleek dat het bloed langs den rug onder het lichaam in het zand gevloeid was. Anders was nergens eenig spoor van bloed dan alleen boven op de gebalde vnisten, die het slachtoffer waarschijnlijk van pijn en doodangst in de gapende wonde heefl gestoken. Gewoon als Mina was, naar men zegt, om bij te dragen in de huur harer ouderswoning, heeft zij waarschijnlijk haar geld met dat doel bij zich gestoken, althans in haar kist bij Nolde was het niet aanwezig, en zij had met Mei haar loon gebeurd, terwijl ook bij het lijk haar zil veren knipje met geld niet gevonden werd waarschijnlijk i9 dit door den moordenaar ge stolen, evenals de gouden stiften met kroontjes aan haar oorijzer, haar schoenen en een paar kousen. Men vermoedt dat zij, daar zij last had van zeere voeten, daarnaar heeft willen zien en om die redenen haar schoenen en kousen uitgetrok ken had. Misschien heeft zij toen zittende haar geld geteld en heeft dit een voorbijganger ver leid, althans het schijnt dat de moordenaar als een tijger achter haar is gesprongen, haar achterover heeft getrokken en met een snede vermoord, want van eenige worsteling is geen spoor te zien. Baardwijk. In antwoord op het verzoekschrift van een aantal ingezetenen dezer gemeente aan ZE. den minister van waterst. enz. om verbetering in de postgemeenschapis door ZE. bericht dat in zooverre aan het door adressanten gedaan verzoek zal worden voldaandat de brieven die 's morgens omstreeks 10 uur te Waalwijk zijn aangekomenvan het postkantoor aldaar zullen worden afgehaald om daarna besteld te worden dat met het oog op het late avonduur het nemen van gelijken maatregel met de brieven voor Baardwijk, die te 8.30 's avonds te Waal wijk worden aangebracht bezwaar ontmoet. Heusden, 3 Juni. De uitslag van de op 1 en 2 Juni gehouden verkiezing van 3 heemraden in het bestuur van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c. a., is als volgt le candidaat, aftreding, W. Uithoven. Uitgebracht 560 stemmen. Gekozen W. Uijt- hoven met 333 stemmen. 2e candidaat. Uitgebracht 337 9temmen. Gekozen H. A. de Jongh met 255 stemmen. 3e candidaat. Uitgebracht 12 stemmen. Ge kozen J. van der Beek met 12 stemmen, le candidaat, aftreding H. A. de Jongh. Uitgebracht 558 stemmen.J Gekozen F. Wa genberg met 284 stemmen. 2e candidaat. Uitgebracht 304 stemmen. Ge kozen J. van der Aa met 201 stemmen. 3e candidaat. Uitgebracht 52 stemmen. Ge kozen II. A. de Jongh met 52 stemmen, le candidaat, aftreding A. Verhagen. Uitgebracht 501 stemmen. Gekozen A. Straver Jzn. met 312 stemmen. 2e candidaat. Uitgebracht 257 stemmen. Ge kozen F. de Groot met 185 stemmen. 3e candidaat. Uitgebracht 55 stemmen. Ge kozen J. Brouwers met 55 stemmen. Van den 27 Mei tot en met 3 Juni WAALWIJK. OndertrouwdSebastiaan van der.Penncn wedu wenaar van Agnetta vanüs, en Adriana Verhoeven. Bevallen Anna Maria Schambergen eeb. van Oudheusde, d. Francisca Antonia Brekelmans geb. Freij^sen, z. Dimphona Boelé geb. Am» merdoriïer d. Petronella van den Meijdenberg geb. van Ree d. Overleden: Chri9toffel Adrianus Treffers 7 j. WASPIK. GeborenAdriana Petronella d. van P. Kolsteren en M. A. de Ruijter. Gehuwd: H. J. H. Libourel wedr. van H. C. Pieck en P. C. M. Freeriks. SPRANG. Geboren: Dingena d. van Hendrik de Bie en Anna Bogers. AMSTERDAM. Bericht van de makelaars Brouwer, Ancher en Dordregter. Verkoop bij inschrijving op 9 Juni 1881, Iedere partij afzonderlijk, 's middags 1 ure. Iedere partij afzonderlijk. Entrepotdok 7e Afd. Per „Conrad." No. 230. 715 Sumanap runder- 27/io k. Tax 67/68 231. 55 47< k. 54/55 n 232. 570 Soerabaya 37io k. 56/57 233. 121 47,o k. 55/56 233. 110 674 k. 55/56 234. 240 32/s k. 58/59 235. 1G0 47s k. 58/59 235. 89 v 674 k. 58/59 Per „Voorwaarts." 236. 120 3<7,ook. 59/60 237. 143 47,0 k 57/58 238. 243 67« k. 59/60 Per „Koningin Emma." n 239. 133 Soerabaya runder 3«/100 k. 56/57 Entrepotdok 8e afdeeiing. Per „Conrad." u 240. 110 Soerabaya runder 53/,0 k. 58/59 241. 146 57s k. 56/57 242. 65 53/,o k. 52/53 243. 120 387,ook. 47/48 244. 60 buffel- 97s k. 32/33 Entrepotdok 8e afdeeiing. ;Per „Koningin Emma." 245. 469 Soerabaya runder 537ioo k. 58/59 Per „Conrad.,, 246. 148 Soerabaya runder 3 k. 65/66 247; 190 5»/,ook. 59/60 Magazijn „Fontijn", Prinsengracht. 248. 55 Soerabaya runder 327,00 k. 63/64 249. 78 47,o k. 52/53 250. 164 6«/,00k. 53/54 Entrepotdok 8e afdeeiing. 251. 158 Soerabaya runder 27s k. 69/70 Entrepotdok 7e afdeeiing. „Per „Alblasserwaard." 252. 2000 Samarang runder-37io k. 58/59 253. 1000 37,0 k. 59/60 254. 1000 33/j k. 60/61 8e afdeeiing. Per „Drenthe.* 255. 264 Padang runder- 6a7iook. 65/66

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2