Oostenrijk. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. keiijker te verteren maar bovendien ook 33 pet. goedkoeper dan gewoon roggebrood. Blijkens eene gedetailleerde lijst zijn in dit seizoen in negen gemeenten van het pruisische district Heddesdorf door de schoolkinderen ge vangen en uitgeleverd 21.571 liters meikevers. Daar men gewoonlijk op 420 stuks per liter rekent, zijn er dus ruim 9 millioen meikevers gevangen. Daarvoor is betaald 836 mark. Zaterdag heeft een der populairste legerhoof den zelfmoord begaan, namelijk veldmaarschalk baron Uchatius, die zijn naam gegeven heeft aan het door hem uitgevonden staalbronzen kanon. Men zegt dat hij zich verbeeldde stelselmatig in het exploiteeren van zijn uitvinding te worden tegengewerkt, en dat dit hem tot vertwijfeling heeft gebracht. In November werd een begroo- tiugspost van een millioen florijnen aangenomen voor het vervaardigen van zes kanonnen van zwaar kaliber voor de kustverdediging te Pola, die met het einde van Juni gereed moesten zijn. Het metaal werd onlangs beproefd maar niet hard genoeg bevonden. Baron Uchatius nam een tweede proevemaar wederom zonder te slagen. Yan de zijde van het ministerie van oorlog werd hem daarop herinnerd, dat hij met het einde der maand gereed moest zijn, en de bedreiging werd daaraan toegevoegd, dat anders kanonnen van buitenslands zouden worden in gevoerd en her rijk met ziju stelsel geheel zou breken. Zaterdag bracht een hoog ambtenaar hem die mededeeling over en een uur daarna schoot hij zich dood. Zijn schoonzoon is met het geheim der uitvinding bekend, zoodat die niet met hem sterft. Met list heeft de porte zich meester weten te maken van een tiental Albaneesche hoofden. Ze liet hen noodigen tot een anti-Grieksche meeting en toen inrukken. Hoe valsch ook toont deze daad tcch dat de porte tegenover Griekenland woord schijnt te willen houden. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de porte het regelingsplan van Musurus Pacha betreffende de Turksche schuld verworpen heeft. Diensvolgens is de kans op een tabaks-mono polie toegenomen hoewel dit zonder groote wij zigingen onaannemelijk is. Luidens berichten uit Konstantinopel beeft Osman Pacha de Turksche regeering gewaar schuwd dat de afstand van gebied niet vreedzaam zal geschieden. Hij verwacht onlusten bij het aftrekken der Turksche troepen. De half officieele Turksche pers begint weder Frankrijk aan te vallen wegens Tunis en dringt aan op het zenden van een leger naar Tripoli. De Tnrksche regeering heeft aan de Per zische de dadelijke arrestatie van het Kurden- hoofd Obeidullah Sjeik beloofd. De willekeur der ambtenaren neemt over het algemeen toe, naarmate zij verder van de hoofd stad verwijderd en dus minder aan controle onderworpen zijn. Te Tomsk, een der groote Siberische steden, nam de president der rechtbank, zekere Giljaroff, gedurende de afwezigheid des gouverneurs diens betrekking waar. Als hoofd der censuur schrapte bij van de aldaar ver schijnende Siberische courant de helft van den tekst, daaronder zelfs eenige regels in de offici eele afdeeling, waar mededeelingen uit de Staats courant zooals ook de circulaire van graaf Ignatieff, plaats gevonden hadden. Daarmede niet te vreden, schreef hij zijn zienswijze over het medegedeelde in de uitdrukkingen onzin, domheden enz., op den rand. De redactie een ideaal dat gebleken was haar onwaar dig te zijn geweest en hetwelk zij onverwijld uit haar hart moest rukken. Het verheugde haar dat zij hem gewaarschuwd had toch dacht zij er dikwijls over hoeveel hare waarschuwing tot zijne veiligheid kon hebben bijgedragen en zij gaf zich alle moeite, hem overigens slechts als een voorwerp van afschuw te beschouwen. Dat echter wilde haar maar niet lukken. Steeds stonden «in hare droomen zijne woorden zijn lach, den toon zijner stem voor haar en het ontwaken was dan steeds pijnlijker. Een floers overdekte hare schoonheid, hare stem verloor haren helderen klank, en zonder er zelve acht op te geven of de aandacht van anderen op te wekken, werd de last van een grievend leed op haar gelaat gestempeld. Eindelijk had er eene verandering in den toe stand van mrs. Carruthers plaats en de hoop keerde op Poynings terug. Niet de hoop dat zij ooit weder worden konwat zij te voren geweest was hare fiere schoonheid was voor altijd geknakt. Zij genas maar eer. gedeelte van haar wezen was gestorven. Zij was eene stille, geduldige, vriendelijke oude vrouw gewor den, met zwakke zenuwen, en eene flauwe her innering aan vroegere gebeurtenissen. Hare trouwe oude dienstbode gevoelde zich met deze veran dering niet zoo ongelukkig, als mr. Carruthers en Clara, zelfs had zij reden het zoo het wen- schelijkst te vinden. Gedurende het langzame herstel der zieke had de goede oude dagen achtereen het eerste teeken van ontwakende herinneringen verbeid maar het was niet ge komen en zij had God voor die eenige verlich ting gedankt. Een anderen troost had zij niet protesteerde tegen dezen maatregel en liet het nommer met de gecensureerde plaatsen afdrukken. De president liet het nommer verbeurd verkla ren. Daarop telegrapheerde de redactie aan den minister van binnenlandsche zaken en drukte, in afwachting van een antwoord een kennisgeving aan hare abonnés, waarin zij mededeelde dat het nommer onmogelijk op tijd kon verschijnen. Ofschoon de politie hiertoe hare toestemming gegeven had, confisqueerde de president ook deze kennisgeving. De toestand der redactie is daar door allertreurigst. Op de afdeeling PetersburgGatchina der groote spoorweg maatschappijen zijn thans alle ambtenaren, van den directeur af tot den baan wachter toe, voorzien van attesten omtrent hun persoon, geboorteplaats en aard van- den dienst. Op deze attesten bevinden zich bovendien photo- graphische portretten der houders. (N. K.) De Amerikeansche natie en pers zijn half gek van blijdschap omdat een Amerikaansch paard, Iroquois, bij de Derby-wedrennen de overwinning heeft behaald. Deze gebeurtenis (zoo seinde da New-ïorker correspondent van de Daily Tele graph) werd oogenblikkelijk per bulletin den volke kond gedaan door al de couranten wier bureaux door duizenden menschen omringd wer den. In de Wall-slreetwaar het nieuwtje 't eerst ontvangen werd waren de effectenlui als bezeten. Men liet dien dag de zaken rusten. Het gebonw da"erae van hoera's voor Iroquois, en bij stroomen vloeide de champagner ter eerc van dit edele dierwelks zege men beschouwt als eene nationale overwinning, In den kelder van een drankwinkel te St. Joseph in Missouri, heeft eer. hevige ontploffing plaats gehadwaardoor het huis geheel vernield en een aantal negersdie zich er in bevonden, onder het puin bedolven en gedood werden. Men heeft reeds vijf lijken gevonden. Elf negers kwamen met ernstige wonden vrij. Aan de Times wordt uit New-York ge meld dat de Lesseps voor de Panama kanaal maatschappij den Panama-spoorweg*gekocht heelt voor 177s millioen dollar. Tilburg, 8 Juni 1881. Sedert eenigen tijd werd er in onze stad en omstreken oplichterij gepleegd door middel van valsche bestellingsbrieven. Zoo kwam er dezer dagen een jongen, door een onbekende, die hem buiten Tilburg opwachtte gezonden, bij twee winkeliers met een gesloten brief, die bij opening bestellingen bevatte van koffieboonen en manu facturen. De politie nam maatregelen om den vermoedelijken oplichter in handen te krijgen, die dan ook werd aangehouden op de plaats waar hij den jongen had bescheiden en het bleek dat die persoon dezelfde was die vroeger reeds oplichterij had gepleegd, zijnde zekere P. B., reiziger, vroeger te Tilburg, thans volgens zijn voorgeven te Budel wonende. Waalwijk, 8 Juni 1881. Door de rechtbank te Zwolle is B. J. 0- üfiers, koopman in huiden aldaar failliet ver klaard. Naar men zegt heeft hij een belangrijk frauduleus bankroet geslagen. Hij kocht o. a. den laatsten tijd veel zooileder in Noordbrabant, dat aan zijn adres per stoomboot werd verzonden maar door hem onmiddellijk per spoor naar het Noorden werd geëxpedieerd. Dat het plan tot deze oplichterij reeds lang bestaan heeft, blijkt ook uit de omstandigheid dat de boeken sedert December van het vorige jaar niet meer zijn bijgehouden. Onder den aangenomen naam van „Thomas" is Olifiers den 21 Mei 1.1. met vrouw en vier «aan—ifiim i ,inii wiwiiim mogen smakenGeorge Dallas had niets van zich doen hooren. Zoo waren er maanden voorbij gegaan en de zomer was daar in zijn volle pracht, toen er op Poynings toebereidselen gemaakt werden tot een lange reis naar het vasteland. De genees- heeren hadden dit tot volkomen genezing der lijdende moeder aanbevolen. De tijd van vertrek was daarer was besloten dat Clara op de „Kastanjeboomen" blijven zou, en op eens ver- rastte mr. Carruthers de oude huishoudster met de vraagonder welk adres hij George Dallas schrijven kon. Mrs. Brooks Verschrikte zoo zeer door deze onverwachte vraag en was zoo geheel buiten staat hare verbazing te verbergen, dat mr. Carruthers, die door het lijden van den laatsten tijd iets zachter gestemd was, zich ver plicht achtte haar opheldering zijner vraag te geven. ,/Het is niet goed den jongeling van den toestand zijner moeder onbewust te laten," zeide hij ook moet hij van hare reis bericht ont vangen en ofschoon ik mij met de wijze van omgang tusschen hem en zijne moeder nimmer heb ingelaten geloof ik te mogen aannemen, dat hij haar binnenkort niet geschreven heeft." „Neen, mijnheer, binnen kort niet", hernam mrs. Brooks. Het gevolg van dat gesprek was, dat mrs. Brooks haren heer het adres van Routh in South-Molton-street gaf en dat mr. Carruthers een korten brief aan George Dallas schreef, waarin hij zijn stiefzoon berichtte, dat zijne moe der, die pas van eene ernstige ziekte genezen was, waardoor hare geestvermogens zeer waren verzwakt, op het punt stond voor een langen tijd naar het vaste land te vertrekken. Zoo kinderen per stoomboot „Scholten" van Rotter dam naar Amerika vertrokken. Zijne dienstmeiden moeten hem daarin be hulpzaam zijn geweest en zijne ontvluchting hebben geheim gshouden, door de huishouding op de gewone wijze tc blijven besturen, waar voor het noodige geld was achtergelaten zelfs moet de kindermeid de familie uitgeleide gedaan hebben aan boord der stoomboot te Rotterdam. Goederen van waarde zijn in koffers medegeno men, maar de meubelen en mindere inboedel zijn achtergelatep. De „Scholten" is verleden "Vrijdag ochtend te New-York aangekomen en Olifiers, alias Thomas, behouden aan wal gestapt, met al hetgeen hij met zich heeft genomen. Door dit faillissement lijden verscheidene looi ers in onze en naburige gemeenten beduidende verliezen. Het reeds voor geruim en tijd bij wijze van proef ingevoerde machinale schoeisel voor het leger blijft aanhoudend slecht voldoen hetgeen weldra tot afschaffing daarvan zal leiden en tevens wellicht tot het nemen van andere proeven, daar ook aan het oude schoeiselwat confectie en onderhoud betreft ve'e gebreken eigen zijn. De gemeenteraad te Almkerk heeft eene verordening op den veldarbeid vastgesteld, waar bij het verboden is kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren te gebruiken tot het verrichten van arbeid op het veld en het hoeden van vee. Een bekend tabaksmokkelaar, die te Venlo geladen had, was de grens gepasseerd toen hij het raadzaam achtte de vlucht te nemen voor een naderenden douaan. Deze laatste echter schoot er op los, en trof hem onder in den rug, en wel zoodanig, dat er volstrekt geen hoop voer zijn leven bestaat. Een waggon met stroo beladen en waaronder 4800 ponden tabak geborgen waren, is, komende van Horst, echter aan de talrijke en waakzame beambten te Kaldenkirchen ontgaan, en alleen aan een wissel wachter is het te danken, dat de lading op de plaats der bestemming (Crefeld) verbeurd werd verklaard. De geadresseerde heeft de ontvangst geweigerd en de afzender is onbekend. De vrachtbrief in wel onderteekend, maar de daarop uitgedrukte naam is niet in Horst uit te vinden. Vrijdagnamiddag ontstond er te Bronger brand, die zoo hevig woedde dat in een paar uren drie flinke boerenhuizen, eer> arbeidershuis en een schuurtje eene prooi der vlammen wer den. 3 paarden, eenige jonge koeien en eene zeug met 15 biggen kwamen er bij om. Een der eigenaren, E. Eggens, waagde zich zoo, om nog iets van den niet verzekerden inboedelt; redden, dat hij erge brandwonden bekwam en voor zijn leven gevreesd wordt. Vrouw en doch ter kwamen met lichtere wonden vrij. Deze familie verkeert thans in deerniswaardigen toe stand. Ook door spoedige hulp uit omliggende dorpen hoopte men den brand meester te worden. Een krankzinnige vrouw te Erden bij Barmen, heeft onlangs haren man in een aanval van woede in den hals gebeten, waarna hij eenige dagen later insgelijks krankzinnig werd en tot zulk eene hevige razernij verviel, dat men hem in een krankzinnigenhuis heeft moeten op sluiten. Zooals gemeld [is werd al dadelijk ver moed dat de brand die Vrijdag jl. plaats had bij den landbouwer J. Scholten te Markevelde door zijn 15-jarig dienstmeisje gesticht was. Reeds bij het uitbreken van den brand trok het de aandachtdat zij al hare kleeren had bijeen verzameld en in veiligheid gebracht en zelve onmiddellijk de plaats verliet Aan de politie moet zij reeds volledige bekentenis hebben af gelegd. Om haar doel te bereiken had zij een mand met afval van vlas op een dakkamertje geplaatst en door middel van een kool vuur ontstoken. Als eenige beweegreden tot haar bijzondere omstandigheden het noodzakelijk maak ten, voegde mr. Carruthers er bij, zou bij nadere berichten ontvangen. Deze brief werd op denzelfden dag verzonden, toen mr. en mrs. Carruthers met gevolg van Poynings afreisden en mr. Carruthers was met zich zeiven buitengewoon tevredendewijl hij er toe gekomen was den brief te schrijven, maar vooral omdat hij den tijd daartoe zoo juist ge kozen had. „Zoo ik het eerder gedaan had zou de jongeling misschien herwaarts gekomen zijn," zeide de gentleman bij zich zeiven, „en in het geheel niet schrijven zou onbarmhartig geweest zijn." Voor de eerste maal in zijn leven had mr. Carruthers een brief geschreven, die belangrijke gevolgen hebben zou. In de Muiderstraat te Amsterdam. George Dallas was te Amsterdam. De stad met hare hooge gebouwen, tallooze grachten, groen geboomte, prachtige museums, menigte bruggen scheepstimmerwerven molens met hare nijvere en immer drukke bevolking, maakte echter betrekkelijk weinig indruk op den jor.ge- ling. Welke de amusementen der anders zoo ernstige stad ook zijn mogen, den vreemdeling, aan het leven in andere groote steden gewoon, biedt zij zeer weinig van dien aard aan. Minder verfijnde vermakelijkheden, die zij misschien te genieten geeft, had George Dallas tot walgens toe geno ten. Betere gezindheden waren nu eens in hem opgewekt en niets zou in staat geweest ziju hem weder in het slijk terug te wentelen, waaruit hij kort te voren was opgestaan. Dwaalde hij misdrijf geeft zij opdat het haar verdroot da gelijks met de oppassing van koeien belast te zijn en dat zij z:ch op de door haar gevolgde wijze hiervan had trachten te ontslaan. Als een voorbeeld van trouw en toewijding verdient nog vermelding, dat een der knechts van Scholten in zijn ijver om den niet verzekerde inboedel de3 huizes zooveel mogelijk te redden, al zijn eigen kleeren benevens een zekere som geld aan de vlammen heeft opgeofferd. Maandag middag is onder de gemeente Warnsveld een moord gepleegd. Een aldaar wonend landbouwerwiens huis is ingericht tot gedeeltelijke verhuring aan particulieren had kamers verhuurd aan een gezin. Het hoofd van dit gezin kreeg eene betrekking in eene andere gemeente en zegde daarom de huur op. Hier over had wel eenige woordenwisseling plaats maar het geschil werd toch vereffend. Wat er verder tusschen den landbouwer en zijn huurder is voorgevallen is nog niet bekend. Het eenige wat men weetis dat de huurderdes namid dags met zijn gezir. in den tuin zittende, door den eigenaar met een tweeloops-jachtgeweer uit een raam werd doodgeschoten, waarna de moor denaar de tromp van den anderen loop in den- mond zette en zich door een tweede schot het hoofd verbrijzelde. Naar gemeld wordt is zekere De M., ad- sistent ten postkantore te Nieuwediepdezer dagen spoorloos verdwenen. Men zegt, dat hij zich f10,000 a 15.000 had toegeëigend door verduisteringen in de boeken. Op 1 Juni jl. zou de kas worden opgemaakt, doch doorziekte voor te wenden wist M. dit uit te stellen en van dit uitstel moet hij gebruik gemaakt hebben om bij tijds uit de voeten te komen. De bedoelde persoon was tevens luitenant- kwartiermeester bij de schutterij te Helder, en ook nog met andere betrekkingen belast. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Gedurende de internationale jachttentoon- stelling te Kleef, die den I2den dezer wordt geopend zullen er op den Ned. Rijnspoorweg retourbijjetteu verkrijgbaar zijn voor den gewonen prijs eener reis naar Kleefen geldig voor acht dagen. Ook zal erzoowel voor de bezoekers uit Nederland als voor die uit Engeland via Rotterdam nevens de tegenwoordige treinen eene nieuwe en gemakkelijke sneltrein-verbinding naar en van Kleef over Zevenaar worden geopend. Een lfijarige oppassende knaap, te Dor drecht die als stuurman bij zijn vader A. A. G. H., kapitein op de schroefstoomboot Leie bezig was jjoin met e.;n haak een ijzeren schuit af te duwen, viel voorover te water, door het uitschieten van den haak en verdween onmid dellijk in de diepte. Ondanks alle pogingen tot redding was hij reeds overleden toen hij werd opgehaald. De ouders hebben reeds vroeger twee zonen op dezelfde wijze verloren. In de kapel te Venloo heeft men ingebro ken doch de dader was genoodzaakt met ledige handen weder door het gat te kruipen, waardoor hij was binnengekomen. De offerbussen die in de maand Mei tamelijk goed gevuld waren, waren juist dien dag geledigd en andere noemenswaar dige waarde bevond er zich niet. Een grenadier, die voot een officier, bij wien hij oppassei isaan het postkantoor te 's I-lage een boodschap moest verrichten had de onvoorzichtigheid een bankje van f40 naast zich neer te leggen toen hij liet wilde opnemen was het verdwenen. De een of ander had zich in dien korten tijd van het geld meester weten te maken. De politie werd dadelijk met het voorval in kennis gesteld. Den 29sten Mei jl. is te Amsterdam ter zake van landlooperij aangehouden een persoon, zich noemende Alexander Raimond, oud 31 jaren' geboren te Goudalaatst gewoond hebbende te' 's Hage die in het bezit was van een gebrons- den metalen standaard bevattende aan de eene zijde een uurwerk aan de andere een Aneroïd- o—emm—iwn *iw ■—wmi.i n-u—iii i nu imn uimuubm door de galerijen en museums, welker schatten hij met het oog van een kenner op hun rechten prijs wist te schatten of zag hij van uit de ramen van zijn hotel op de breede, met traag voortvloeiende wateren gevulde en door boomen beschaduwde grachten, dan verhief zich, als door een tooverslag een nevelbeeld voor zijne ooger. de laan der kastanjeboomen hij hoorde Clara Carruthers zoete slem en zag haar levend voor zich met haren vriendelijken lach en haar on schuldig, argeloos gelaat. George D.di.is kon het nauwelijks begrijpen dat hij maanden, jaren lang de metgezel geweest was van spelers en verkwisters en de banden had kunnen verbreken van alles wat hij in zijne jeugd had leeren eeren en achten. Eene rilling beving hem wanneer hij dacht aan de slemppartijen, waaraan hij deel genomen, aan het leven, dat hij seleid had. Hij zuchtte diep en stampte toornig met den voet, als hij zich den verbeuzelden tijd, ziju verloren goeden naam en alle verzuimde gunstige kansen des levens herinnerde. En thans keerde al zijn toorn geheel tegen zich zei ven. Niet als gewoonlijk verwenschte hij thans zijn stief vader omdat deze hem had verstooten, hij wierp de schuld r.iet op het noodlot, maar hij had moeds genoeg zijn verleden in het aangezicht te zien en zich zeiven te bekennen, dat hij alles wat hij tot hiertoe had moeten ontberen en in het vervolg zou moeten missen zich zeiven tö wijten had. Maar een nieuwe loopbaan lag voor hem open, een loopbaan van eer en van roem hij zag zich zijn weg afgebakend, en als de hemel hem bijstand verleende, moest het hem gelukken op die baan voort te gaan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2