Nummer 47. Zondag 12 Juni 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakin g De Yerstootene. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ten raadhuize alhier zal plaats hebben op Dinsdag 14 Juni a.s.; dat de kiezer, die bij het rondbrengen der stem biljetten mocht zijn overgeslagen en alzoo geen stembiljet mocht hebben ontvangen, zich ter be koming er van alsnog kan aanmelden ter secreta rie alhier. Waalwijk, 11 Juni 1881. De burgemeester voornoemd P. VAN ES, LB. Burgemeester en wethouders van Waalwijk Gelet op de aanschrijving van den hoogedel gestr. heer commissaris des konings in Noordbra bant van 4 Febrnari 1881, A. no 3, en op de circulaire van de districts commissie van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden te 's Bosch, maken bekend Dat de jaarlijksche collecteten behoeve van gemeld fonds langs de huizen der ingezetenen aezer gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den 18 Juni aanstaande. De ingezetenen worden beleefd, doch dringend, uitgenoodigd door het dnen van milde bijdragen van hunne belangstelling in deze echt vaderland- sclie instelling te doen blijken en de commissie alzoo in de gelegenheid te stellen de vele be hoeftige Nederlandsche verminkten en oudstrijders voortdurend uit liet fonds te kunnen ondersteunen. Burgem. en wetli. voorn., P. VAN ES. LB. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk11 Juni 1881. De burgemeester van Waalwijk verwittigt de ingeschrevenen voor de schutterijdat de alpha- betische naamlijst van al de personen, die aan de schutterij, volgens de wet van 11 April 1827, in dit jaar moeten deelnemen, ter visie voor een ieder zal liggen op het raadhuis dezer gemeente, van den 13 tot den 20 Juni 1881, des voormiddags van 9 tot 12 ure, teneinde eenieder in staat zoude zijn om, ingeval bem op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aange- teekend of daarvan moeten wegvallen, deswege XLV. In de Muidcrstraat tc Amsterdam. Het was de eerste morgen na zijne aankomst te Amsterdamdat George Dallas dit besluit genomen had. Daar hij zich geheel door zijne omgeving liet beheerschen zoo had tot nu toe de vereenigde invloed van Routh en Harriet hem geheel verblind en zoo hij in hun gezel schap gebleven was dan zou het hem misschien nooit gelukt zijn, zich aan dien invloed te ont rukken en iets anders te zijn dan hun veel jarig werktuig. Maar nauwelijks had hij hen verlaten of de macht welke zij op hem uitoe fenden was verbroken en helder en duidelijk stond de diepte van zijr. val hem voor oogen en zag hij de onmogelijkheid van zich in de oogen der wereld te vereerlijken en iets voor Clara Carruthers te zijn bijaldien hij zich niet aan hunnen invloed onttrok. Deze laatste ge dachte Clara Carruthers, was beslissend. Hij moest met Stewart Routh en Harriet breken. Hij wilde den armband verkoopen zijne schuld aan Rout afdoen door hem het bedrag over te maken dezen tevens zijn vast besluit mededee- lend< en van hem en Harriet te gelijk afscheid nemen. Dan zou hij naar Londen terugkeeren en zich met ernst en ijver op den arbeid toe leggen. De hoofdredacteur had hem gezegd dat de „Mercurius" veel voor hem te doen had, en maar neen hij mocht niet naar Londen terughij mocht zich niet weder aan de ver leiding bloot geven voor hij zich krachtig ge noeg gevolde haar te weerstaan. Routh met zijn vroolijk voorkomenen Deane en de geheele club en Harriet de gevaarlijkste van allen Te Londen was hij weder George Dallas de ver- stootenehet schurftige schaap, Paul Ward niet. En onder dezen laatsten naam had bij met Clara aan de commissie uit het bestuur, met het toe zicht over de loting belast, kennis te geven. Waalwijk11 Juni 1881. De burgemeester voornoemd, P. VAN ES. LB. Bij het afbreken van een oude zinkfabriek werden Maandag te Luik een ingenieur en een werkman door het nedervallen van een grooten dakbalk, die door een rukwind uit 't evenwicht was geraakt, doodelijk getroffen. Beiden waren gehuwd, en laten ieder een weduwe met vier nog jeugdige kinderen achter. Deze week is te Brest de laatste bezending geamnestieerden uit Nieuw Caledonie aangebracht. Zij waren ten getalle van omstreeks 400. Onder hen bevinden zich cenigen, die eene winstgevende handelszaak te Noumea hadden en die niet zon der zeker leedwezen die plaats vaarwel gezegd hebben. Twee communards zijn te Noumea gebleven. Het zijn Assi en Mourot. Zij maken met hunnen handel ginds veel geld. In den omtrek van Parijs leeft nog een zeeman uit den tijd der groote revolutie. Hij heet Peyssou en is in 1779 geboren, en telt alzoo 102 jaren. Zijn geheugen is nog voor treffelijk, en hij verhaalt met een menigte bij zonderheden de gewichtige gebeurtenis uit zijn jeugtlzooals de bestorming der bastillede onthoofding van Lodewijk XVI en de daarop gevolgde oorlogsfeiten aan eenige waarvan hij heeft deelgenomen. Zoo heeft hij in 1796 de expeditie naar Ierland meegemaakt, dieonder de bovelen van Hoche, bestemd was om de Ieren los te maken van Engeland. De geheele buurt hoort dien veteraan met welgevallen spreken, en hij is voor haar een voorwerp van vereering. Men is niet gerust over den toestand in Carruthers keunis gemaakt en hoopte hij zich in de maatschappij op te heffen. Maar ofschoon de jongeling zich verbeeldde alles aangaande zijne toekomst geregeld te heb ben zoo liet hij toch nog een geheelen dag voorbijgaan, alvorens hij de eerste schrede deed, om zijn doelhet verkoopen van den armband en de toezending van het geld aan Routh te volbrengen en het is mogelijkdat hij nog langer zoude geaarzeld hebben zoo de kleine geldsom welke hij van Engeland medegebracht had niet bijna uitgeput geraakt was. De over gang van een leven vol koortsachtige overspan ning tot dezen toestand van volmaakte rust de aangename en vreedzame dampkringin welken hij zich bewoog, de indrukken, die de kunstproducten op hem maakten lieten niet na hunnen invloed uit te oefenen op een man van zulke onbestendige leefwijze en zulk een groote vatbaarheid voor indrukken eindelijk toch was hij genoodzaakt de eerste schrede te doen en aldus wendde George zich tot den kellner van het hó'elwaar hij zijn intrek genomen had, om naar de beste gelegenheid te vernemen, om eenige diamanten tot geld te maken. De kellner scheen aan dergelijke vragen reeds gewoon want hij antwoorde zonder aarzelen dat men de diamanten het best verkoopen kon bij Mr. Dieverbrug in de Muiderstraat. Door verder vrager, vernam Georgedat Mr. Diever brug een jood was die in genoemde straat woonde diamanthandel in het groot dreef, vlug Engelsch sprak dikwijls naar Engeland reisde en even goedezoo geen betGre prijzen betaalde, dan andere handelaars in diamanten. Daarbij gaf de kellner te verstaan dat hij zelf keu nis had van echte steenen en George toonde hem hierop de zijnen. Hij bewonderde hunne fraai heid cn schatte ze op 2300 pond eene te rechtwijzing welke voor George veel waard was, want hij vermoeddedat Mr. Dieverbrug hem verzoeken zou zelf een prijs te bepalen en dat het dezen met wantrouwen vervullen moest de Algerijnsche provincie Oian, waar, gelijk de telegraaf bericht heeftde brigadier Bringard, die belast was met het toezicht op de telegraaf lijnen, lusschen Frendah en GéryviUe met een gedeelte van zijn escorte vermoord is. Men meent te weten dat er ginder eene sterke gisting is onder de Arabinen, en veel daarvan wordt op rekening gesteld van de Mostakel, welk blad op Italiaanschen oodem gedrukt, gezegd werd bij hoopen exemplaren (de uitgave is thans ge staakt) ook in Algerie binnen gesmokkeld te zijn. Er wordt nu met kracht op versterking van troepen in genoemde provincie aangedrongen. In den senaat hebben Millaud en Dauphin voor, Jonin en Waddington tegen den scrutin de liste gesproken. Het ministerie onthield zich. De senaat heeft met 148 tegen 114 stemmen besloten niet tot de behandeling der artikelen over te gaan. Het besluit werd genomen bij geheime stemming en appel nominaal. Meerder heid togen den scrutin de liste 34. Bij decreet ven den koning is aan alle ver- bannenen de terugkeer naar het vaderland toe gestaan. Bij voortduring worden krachtige maatregelen genomen ten opzichte van Ierland en, kan men de land-league niet ontbinden of ook maar schorsen, zoo bereikt men misschien toch het doel met achtereenvolgens de voornaamste rad draaiers achter slot te zeiten. Dinsdag werden er weder vier ingerekend, onder welke een geestelijke. Zonder veel moeite ging het niet. De kar en de paarden, waarop de onlangs in hechtenis genomen O'Mahoney vervoerd werd zijn door het Corksche gepeupel in de zee ge smeten. Te Ballydehob en te Schuil hadden op kleine schaal veldslagen plaats. In eerstgenoemd plaatsje herstelden politie en soldaten met veel moeite jegens den verkooperzoo deze zijne geheele onbekendheid verried. George dankte dus den man en maakte zich gereed om Mr.' Dieverbrng een bezoek te brengen. De Muiderstraat behoort tot de jodenwijk van Amsterdam waarom het niet noodig zijn zal hierbij te voegen dat zij zeer morsig en onaan genaam van reuk is. Elk huis is met oude kleeren volgestoptdie in massa's uit de ven- sters en aan de posten hangen. Bijna elke winkel is met rijen van oude laarzen van aller lei groottesoort en vorm voorzien tusschen welke morsige jodenkinderen schreeuwend rond- loopentwisten vechten en spelen waarbij overal op den voorgrond staat andereu te mis leiden. Hier zijn het uitdragerswinkelswaar allerlei waar van alle oorden der wereld onder een effen laag van vuil en stof bijeengebracht zijn ginds antiquariën die door den worm geknaagde folianten afschriften van allerlei manuscripten te koop aanbieden kunsthande laars met vuile copijen van populaire portretten bonte Fransche slagvelden Engelsche jachten enz. Daar het fraai weder waszoo bevond de geheele bevolking zich op straatof zag zwetsend schertsendlachend of kijve' d uit het venster en George Dallas wien dit tooneel nieuw wasbaande zich met moeite een weg door de talrijke groepen. Naar alles wat hij hier zag was hij nieuwsgierig hoe Mr. Diever brug er wel mocht uitzien. Hij stelde zich den diamanthandelaar voor als een oud man met grijs haar een bril en een grooten gebogen neus in een kleinen winkel gezeten omgeven van de kostbaarste edelgesteenten prachtig gevat. Hij vond dan ook werkelijk den kleinen winkel toen hij aan het huisdat hem door den kell ner was opgegeten, kwam, maar het was een boekwinkel en het gelukte hem eerst na verloop van eenige minuten aan de deurposten een op schrift te lezen dat de klanten van Mr. Die verbrug naar de eerste verdieping weesaan welke terechtwijzing George dadelijk gehoor gaf. de orde. Te Schuil ^echter speelde het gepeupe een paar dagen onbelemmerd den baas. Er wer den verscheidene huizen geplunderd en vernield. Eene poging om den trein, die 400 soldaten uit Cork aanbracht, te doen ontsporen, werd nog maar even verijdeld. Het te Norfolk thans gestationeerde oorlog schip „Alliance" heeft bevel ontvangen een kruistocht te ondernemen ter opsporing van het poolschip w Jean nette''. Het onderzoek zal plaats hebben tusschen Groenland, IJsland en de Noor- weegsche kust tot de noordkust van Spitsbergen als dat noodig mocht blijken. De reis zou tot het laatste van September zich uitstrekken. Uit de schatkamer der regeering te Lahore, Britscli-Indie. is een som van 30.000 ropijen ontvreemd. De wacht van inboorlingen, aan wie de zorg voor het gebouw was toevertrouwd wordt van den diefstal verdacht en de geheele afdeeling, 70 manis in hechtenis genomen. Men twijfelt niet of allen zijn schuldig, hoewel men tot nog toe tegen niet meer dan negen overtuigende bewijzen heeft en slechts twee hunner bekenden. Yan de geheele som heeft men slechts 2700 ropyen terug. Een officieel telegram uit Kandahar meldt, dat de troepen van den Emir de strijdkrachten van Ayoeb Khan den 3u Juni na een gevecht van 4 uren hebben verslagen. Aan de Daily Telegraph wordt uit Con- stantinopel geseind, dat Aleko pacha als gouver neur van Oost-Rumelie zijn ontslag genomen heeft. De berichtgever van de Daily Chronicle te St. Petersburg verzekertdat Ignatieff tot minister van buitenlandsche zaken en Schouwaloff tot minister van binnenlandsche zaken zal worden benoemd. De Times meldt uit Athene, dat de minis ters van onderwijs en justitie, tengevolge van het bekende financieel schandaal, afgetreden zijn. De correspondent van de Standard te Weenen spreekt het bericht tegen omtrent *een plan van Oostenrijk tot militaire bezetting van Aan een kleinen houten tafelwaarop een koperen weegschaal stond zat een in 't zwart gekleed heervan middelbare jaren en een fat soenlijk voorkomen. Zij gelaat niet in het oog- loopend Israëlitisch ofschoon de gebogen neus en de volle roode lippen aan den opmerkzamen waarnemer zijne afkomst verrieden. Toen Dallas in de kamer trad sloag hij zijne oogen op uit een klein in rood leder gebonden notitieboekje, waarin hij gebladerd had en groette hem met eene ernstige buiging. "Heb ik het genoegen Mr. Dieverbrug te ontmoeten vraagde Dallas in het Engelsch. „Ik heet Dieverbrug", antwoordde de man insgelijks in het Engelsch. „Waarmede kan ik u van dienst zijn „Men heeft u aan mij gerecommandeerd," zeide Dallas. „Ik ben, zoo als gij reeds bemerkt zult hebben een Engelschman en bezit eenige juweelen die ik wenschte te verkoopen." „Hebt gij ze bij u „Jahier zijn ze," hernam Georgeterwijl hij het hem dierbare doosje uit den zak haalde en het aan Mr. Dieverbrug ter hand stelde. Mr. Dieverbrug opende het doosje en naderde het venster. Hij nam de steenen er uit en hield ze tegen het lichthaalde eindelijk een kleinen stalen tang uit den zak nam daarmede elk der steenen er een voor een uitliet ziju adrem er over gaan bezag ze zorgvuldig en legde ze we der in het doosje. Nadat hij op deze wijze al de steenen onderzocht hadwendde hij zich weder tot George. Zijt gij geen koopman in diamanten „Neen," hernam Dallas lachende„dat ben ik niet." „En gij zijt ook nimmer in een juwelierszaak geweest?" vraagde hij verder, terwijl hij hem scherp van onder zijne borstelilige wenkbrauwen aanzag. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1