Nummer 49. Zondag 19 Juni 1881. 4e. Jaargang. L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. De Yerstootene. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Loting|voor de Schutterij. De Echo 1 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt aan de belanghebbenden bekend Dat de loting voor de schutterij tusschen de ingeschrevenen van dit jaar zal plaats hebben onder toezicht eener commissie uit het bestuur, ten raadhuize dezer gemeente, op Maandag den 27 .luni 1881, des voormiddags ten 11 ure precies, wordende de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato vermeld te laten vindenteneinde aldaar voor den dienst der schutterij te loten of zulks door behoorlijk ge machtigden te laten doen, zullende voor hen, die persoonlijk afwezig blijven en zich niet op voorafgaande wijze hebben doen vertegenwoordi gen, door een der leden van de commissie worden getrokken. En dat eindelijk de belanghebbende personen, bij de loting de gelegenheid zal worden openge steld om de redenen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen makenter kennisse van genoemde commissie te brengen met aanduiding van het artikel der wet en liet onderdeel van dien, waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal aeze worden af gekondigd en aangeplakt, waar zulks in deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 18 Juni 1881. De burgem. voorn., VAN ES. LB. Een zeer dramatisch rechtsgeding werd deze week gevoerd voor de rechtbank te Brussel de vervolging nl. van graaf Frans du Val de Bean- lieuvan graaf Arthur du Val de Beaulieu van de heeren Antonie de Denterghem Ferdi nand d'Oultremont en Robert Reyntjensten gevolge van het bekende duel waarin baron Schiervelluitenant der artillerie in de maand Maart jl. werd gedood. De heer Frans du Yal, XLVII. Stille uren. Zooals ik uit uwen brief zie, zult gij vooreerst niet naar Londen terugkomen. Het mag vreemd schijnen, als een vriend zulks zegt, maar ik ge loof inderdaad dat zulks het verstandigste is, wat gij doen kunt, daar gij door uwe afwezig heid uwe wereld- en menschenkennis kunt uit breiden. Wij zijn gezond en op een leeftijd, waarop de vatbaarheid voor indrukken van buiten het sterkste en frischste is. Alles wat gij noodig hebt is geld en daaraan zal het u niet ontbreken zoo gij mijn voorstel aanneemt. Gij zult erva ring opdoen allerlei menschen zien en kunt daar niets bijzonders u aan Engeland bindt, uwe vrijheid genieten. Keert gij dan later naar Engeland terugdan zult gij een schat van beschouwingen en stoffen hebben opgedaan, die het Engelsche lezende publiek met graagte zal ontvangen. Voorwaarts, zoolang de jeugd duurt. Ik weet u niets beters te zeggen, mijn beste vriend Een lange afwezigheid brengt u het ge makkelijkst en het best buiten den ouder, kring en wie weet of de groote pacha, uw stiefvader, dan niet voor u de armen opent en u een aan zienlijk deel van zijn vermogen nalaat. Maar iets is er, dat gij niet moogt doen ons beiden, Harriet en mij vergeten. Als het gaar, zooals het moet gaan, zult gij ons in eene geheel andere positie terugvinden, en u dan niet behoeven te schamen, ons als uwe vrienden te erkennen. Gij zoudt lachen, als gij mij nu als city-man zaagt, met de onvermijdelijke, dikke parapluie, die nu eenmaal het teeken van welgesteldheid is, onder den arm, des middags mij vergastende aan lamscoteletten, mijn kantoorbediende bekij vende als hij te laat op het kantoor komt en de voornaamste beschuldigde, hij die het twee gevecht met baron Schiervel gehad en dezen gedood heeftwas persoonlijk ter terechtzitting tegenwoordig. Ook de andere beschuldigden getuigen in het duelwaren aanwezig. Uit de debatten is werkelijk gebleken, dat men om een eigenlijke nietigheid de wapenen heeft gekruist. Een der getuigen in het proces de heer Pètre had aan den rechter van instruc tie medegedeeld dat hij op deu boulevard wan delde met baron Schiervel. Toen hij in de verte graaf Fr. du Val zag aankomen, zeide luitenant Schiervel tot den heer Pètre een voor den heer du Val zeer onaangenaam woorddoch zóó zacht, dat de heer du Val hem niet heeft kun nen verstaan. Toen zij elkaêr eenige oogenblik- ken later wcêr ontmoetten naderde de heer du Val luitenant Schiervel en voegde hem toe //Gij ziet mij aar. op een manierdie mij niet bevalt" en meteen gaf hij hem een slag met zijn parapluie. Luitenant Schiervel antwoordde met. een oorvijg. Daarop scheidde de heer Pètre de beide heeren. De heer Schiervel vervolgde zijn weg naar de rue de la Loiwaar hij iemand een bezoek ging brengen. Des avonds kwamen de getuigen samen De heer Reyntjens trachtte de zaak nog bij te leggen maar de getuigen van den heer du Val waren met de voorgestelde schikking niet tevre den. De heer du Val had reeds stellig verklaard, datdaar hij zich geen schuld bewust was, hij ook geen excuus zou vragen. Over de naaste aanleiding tot de vijandschap tusschen de beide heeren bestaat verschil van lezingmaar de ernstigste dier lezingen is nog zoo nietig als men 't zich kan voorstellen. Volgens den rechter van instructie zou graaf du Val zich na het duel meer ontstemd hebben betoond over de positie waarin hij zich gebracht had dan dat hij berouw scheen te gevoelen over den noodlottigen door alle getuigen betreurden afloop. Het resultaat isdat de heer Fr. du Val is veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en 3000 fr. boete. In weerwil van zijn verzet daar tegen werd hij dadelijk in verzekerde bewaring genomen en naar de gevangenis gebracht. Men mij met de grootste deftigheid gedragende. Vol gens de laatste berichten, welke wij ontvingen, hebben de opbrengsten der mijnen twee en twin tig duizend octavos beloopen de zuivere winst bedraagt derhalve enz. enz., zie dat is de trant, waarin ik tegenwoordig spreek. Harriet is wel en, zooals altijd, -mijne rech terhand. Als men haar des avonds over de boeken ziet gebogen, zou men denken, dat zij in Brazilië geboren is en nooit van iets anders dan van zilvermijnen gehoord heeft. Zij laat u hartelijk groeten en is met betrekking tot uw verlengd verblijf in den vreemde geheel van naijn idee. Van Deanu hebben wij niets meer ver nomen maar dat verwondert mij ook niet. Zijne betrekking tot ons was slechts tijdelijk toevallig, en hij zelf heeft altijd getoond een trekvogel te zijn. Heeft hij u ook niets van zijn aanstaand vertrek gesproken, op den dag toen ik het ongeluk had, mij zijn misnoegen op den hals te halen, omdat ik zijn diner verzuimde. Daar niemand wist waar bij woonde, zoo kon ik ook nergens naar hem vernemen en wel be schouwd koint het er ook weinig op aan. En nu tot slot vau dezen langen briefvaar wel, beste George. Gij heot voor den eerst- volgenden tijd een leven voor u, rijk aan geluk en genot doch vergeet bij dat alles niet de aanbiedingen, welke ik u gedaan heb en denk nu en dan eens vriendschappelijk aan Uwen oprechten STEWaRT ROUTH. Toen George den brief gelezen had waren er eenige papieren uitgevallen. Hij nam ze op en vond twee Engelsche banknoten elk van twintig en een van tien pond. Het zal George Dallas niet tot oneer gerekend worden, als wij erkennen, dat hem bij het door lezen van dezen brief en het gezicht van het inliggende geschenk de tranen in de oogen kwamen. Hij was nog jongnog zeer vatbaar voor indrukken, zeer geneigd om zich door eiken zou niet zoo streng hebben gehandeldindien hij na het duel niet naar het buitenland ware gevlucht. De getuigen werden veroordeeld resp. tot 3 maanden2 maanden1 maand er. 8 dagen gevangenisstraf en boeten. Onze lezers herinnereu zich de heldendaden van den oplichterdie bijr.a een jaar onder den valschen naam van sir Grenville Murray te Brugge woonde die met ordelinten in 't knoops gat in den vorigen zomer op het journalisten congres te Brussel een eerste viool speelde, die te Brugge een Engelsch meisje van aanzienlijke familie huwdemet wie hij in den herfstmet achterlating van ongeveer 100,000 fr., schuld plotseling verdween maar haar na eenige weken zwervens in Duitschland en Frankrijk plotseling te Havre in den steek lieten die eindelijk een paar maanden geledeu te Parijs in hechtenis werd genomen. De gerechtelijke geneeskundigen, met een onderzoek naar zijn geestestoestand belast, hebben verklaard dat deze aartsbedrieger minder een oplichter dan wel een maniacus is ten ge volge waarvan de Parijsche rechter hem ontoe rekenbaar heeft verklaard. Voor de uitspraak der wetenschap buigen wij, zegt de Indépendance met eene diepe zucht. Door politieagenten te Londen zijn gear resteerd twee mannen en eene vrouwdie in 't bezit waren van tien pakjes diamantenaf komstig van den diefstal bij Victor Sturbel in de Rue des Fripiers te Brussel. De République Francaise trachtnu het haar niet gelukt is de kamer vroeg naar huis te jagen, dc leden bang te maken voor het behoud hunner .zetels. Terwijl gij daar rustig zit en arbeidt dus agiteert ze beginnen uwe concurrenten reeds te werken en te werven. Moogt ge diis geen berouw hebben van uw besluit om de begrooting nog af te doen Blijkbaar is de République onvatbaar zich bij een afgevaardigde een ander doeleen anderen hartstocht vooi te stellen dan het behoud van wind te laten medevoeren en zeer weinig ge schikt om aan een eenmaal genomen besluit vast te houden en hetzelve door te zetten. Als wij rechtvaardig willen zijn, dan moeten wij overigens erkennen, dat weinigen onzer in onze jeugd zulk een sterk hoofd, zulk een voorzichtig en sterk hart hebben om ten koste van neigingen en wenschen steeds te doen wat plicht gebiedt. George was een gevoelig menscli en toen hij den brief van Stewart las, speet het hem zijn vriend hard gevallen te zijn. Routh was wel een uit de maatschappij gebanneue, een speler, maar hij was dadelijk bereid een rechtvaardig verworven winst met hem te deelen en stelde zijne beurs ter zijner beschikking, terwijl zijn stiefvader maar hij wilde niet meer daaraan denken Bo vendien was die stiefvader ook Clara's oom, Echter was het zeer hartelijk van Routh. En het geld kwam juist van pas. Zijn uitstapje naar den Haag en zijn inkoopen aldaar hadden hem geheel uitgeput en het zou niet zeer gepast geweest zijn nu reeds van den Mercurius of de Picadelly vooruitbetaling te vragen. Ook was de raad hem niet onwelkom, dien Routh hem had gegeven, om nog eemgen tijd uitlandig te blij ven, want eigenlijk was, naar zijne nieuwe wijze van zien, een vertrouwelijke omgang met Routh onmogelijk, terwijl hij hem nu het gemakkelijkst kon los laten. Hij wilde het zoo vriendelijk aangeboden geld aannemen wilde voor den Mercurius een artikel schrijven over de haring- visscherij, wilde zijn novelle voor de Picadelly voltooien, en dan wilde hij blijven waar hij was, en zien hoe de zaken wilden loopen. Daar hij in elk geval nog eenige dagen in Holland moest vertoeven en voor oogenblikke- lijke uitgaven eenig geld noodig had, zoo begon George Dallas zich den ouden Dieverbrug te herinneren en drentelde naar de Muiderstraat om hem op te zoeken. Hij vond den ouden heer achter zijn toonbank, bezig in een Hebr. boek te lezen, over hetwelk hij den binnentredende zijn zetel en die opvatting strookt dan ook volkomen met de politiek waarbij Frankrijk zijne belangen en zijn rust volkomen ter zijde worden gesteld voor de proefnemingen luimen en de belangen van een troepje, dat indertijd het hardst tegen de persoonlijke politiek placht te schreeuwen. Nu, den eersten Zondag in September hebben waarschijnlijk de verkiezingen plaats en dan zal men kunnen zien. Gambetta en zijn handels reizigers hebben al den tijd om openbare mee ning te maken. Maar hem en zijne geestver wan ten in 't ministerieConstans en Cazot, die de verkiezingen zullen moeten leiden zal men zonder twijfel scherp op de vingers zien. De staat der handelsbeweging gedurende de vijf eerste maanden van dit jaar is openbaar gemaakt. De invoeren hebben eene som van 1,978,714,000 fr. bedragen tegen 1,999,391,000 in hetzelfde tijdvak van 1880, en de uitvoeren 1,323,280,000 fr., tegen 1,367,873,000 in het vorige jaar. Het feest, dat onder de bescherming van de barones Rotschild op het Trocadero georga niseerd was ten behoeve van de vervolgde joden in Rusland, heeft 80,000 fr. opgebracht. De gouverneur-generaal van Algerie heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij het aan de inboorlingen in de gehee'e kolonie, zonder voor afgaande vergunning verboden wordt wapens in hun bezit te hebben. Dergelijk verbod werd ook in het jaar 1872 uitgevaardigd, doch dit was alleen van toepassing op de stammendie in 1871 in opstand waren gekomen, en 't is tot op den huidigen dag in stand gebleven. De thans genomen maatregel dient natuurlijk om opstand en ook misdaden te voorkomen, doch aan de grenzen zal het wel niet streng doorgevoerd wordenwant daar zijn wapens niet zelden noodig om zich te beveiligen tegen strooptochten. De gravin van Chambord heeft aan den paus 10,000 fr. ten geschenke gezonden. Mustapha, de eerste minister van den bey van Tunis, is te Toulon aangekomen. Hij werd met een saluut van 15 kanonschoten begroet. met geen zeer uitnoodigenden blik beschouwde. Toen hij echter George herkende, werd zijn ge zicht vriendelijker, hij legde het boek ter zijde en begon met het hoofd te knikken, zijne han den in elkander te wrijven en de weinige tanden, die hij nog had, te laten zien. //Ward Mr. Paul Ward Ha, zijt gij nog in ons land? Zijt gij niet gegaan naar Enge land Ward hm, doet gij verkwisten uw tijd in Amsterdam //Dat juist niet", hernam George, //'tis waar, ik ben nog niet naar Engeland teruggekeerd, maar ik heb daarom mijn tijd toch niet ver beuzeld. Ik heb uw land beschouwd en karak ters bestudeerd. Ik ben naar den Haag geweest. Ik moet nog eenige dagen hier blijven en zou dus gaarne eene Engelsche banknoot wisselen." //Ja, ja, met pleizier. Ik houd veel van En gelsche banknoten die zijn goed en schoon beter dan dat vuile Pruisische en Oostenrijksche papierengeld. Ha, het zijn dezelfde niet welke ik u onlangs gaf deze is nog geheel nieuw, van twintig pond Ja, ja", voegde hij er bij, terwijl hij het biljet tegen het licht hield, „het watermerk is goed A. F. welke naam is dat A. F. 17 April Gij doet dat zelf niet weten Gij hebt dus deze banknoot niet van A. F. zelve ontvangen. Weet gij het wel zeker Goed Laat mij eerst naar de koers zien." Hierop nam de oude man een courant in handen, zag naar de koers, krabde eenige ge tallen op een stuk papier. Hij nam vervolgens de pen van achter zijn oor, doopte ze in inkt en gaf die aan George over. „Schrijf uw eigen naam op de achterzijde Paul Ward, zoo en nu nog den datum. Zoo goed Hier is het geld." George Dallas stak de specie in zijn zak en verliet den winkel. Mr. Dieverbrug bezag zorg vuldig de banknoot, noteerde het nommer in zijn boek en was spoedig in zijn lectuur verdiept. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1