Nummer 53. Zondag 3 Juli 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. t:. Bekendmaking. De Yerstootene. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk SCHUTTERIJ. De Echo van kt Zuiden, IK, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden yi,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg# De burgemeester van de gemeente Waalwijk, maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de commissie, ingevolge art. 15 der wet, belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der schutterij zijn ingebracht, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Maandag den 18 Juli a. s., des voormiddags half elf ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevenen en geloothebbende per sonen van dit jaar, en door de reeds vroeger in gelijfde» ingebrachtalsmede tot het onderzoek aer nummerverwisselaarszullende zij, die van het voorrecht van substitutie gebruik willen maken daarvan, met opgave der voortcstellen personen, binnen veertien dagen na dato dezes, en dus vóór of op den 11 Juli, kennis behooren te geven aan voormelde commissie. Wijders worden de belanghebbenden ten over vloede uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet gevorderdalsnogvoor zooverre zulks niet alreeds is geschied, acht dagen te voren ter secre tarie alhier over te leggen. Kunnende bij hunne inschrijving ongehuwden, voor zooverre zij nog niet op eene der bijzondere rollen zijn gebracht geworden, ingeval zij sedert dien tijd mochten zijn gehuwd, de bewijzen voor hun huwelijk, alsnog uiterlijk voor den 1 Aug. e. k. aan de commissie, volgens art. 14 der wet met het opmaken der rollen belast, ter hand stellen. En zij eindelijk aan de geconcerneerde personen kennelijk gemaakt, dat zij zich stiptelijk od de door dé gedachte commissie van onderzoek daar toe bepaalde tijdstippenvoor dezelve zullen hebben te sisteeren, als zullende degenen, welke zulks mochten verzuimen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en voor zoo verre zij dienstplichtige nommers getrokken heb bende, niet vallen in de termen van artikel 3, a, b, c, 1 en m en artikel 4 der wet, bij de schutterij worden ingelijfd, tot zij in een volgend jaar hunne reclames op voorschreven voet inge richt, zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal aeze worden af- fekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen innen aeze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 27 Juni 1881. De burgem. voorn., VAN DER KLOKKEN. L. Op hare hoede. wHij is in Hollandte Amsterdam," gaf Harriet op openhartigen toon ten antwoord, ter wijl zij opstond en zicli naast Mrs. Brooks plaatste. „Zie eens hier zijn verscheidene brie ven van hemvervolgde zijterwijl zij een half dozijn dicht beschreven vellen papier te voorschijn bracht en ze aan de oude vrouw ter hand stelde. Deze beschouwde de brieven met eene mengeling van vreugde en weerzin. De kwellende twijfelingen welke hare ziel bewogen, werden niet door deze bladen weggenomen echter schonken zij haar zooveel verlichting dat Harriet het op haar gelaat lezen kon. Zij was thans overtuigd dat zij Mrs. Routh voor zich had en dat deze met de beste bedoeling ge komen was. De brieven waren van de hand des jongelingsde fijnheid van het papier en het postmerk overtuigden haar dat zij van het vasteland gekomen waren. Zoo was hij dan ten minste voor het oogenblik in veiligheid en echter moest zij voorzichtig zijn. Misschien was het mogelijk hem door Harriet andermaal eene waarschuwing te doen toekomen eene waar schuwing waarvan de beteekenis voor hem alleen verstaanbaar was. Dat wilde zij beproeven. De brieven teruggevende zeide zij „Ik dank u mevrouwik zie wel dat deze brieven van George zijn en ben overtuigd dat hij een vol vertrouwen in u heeft. Mij heeft hij niet geantwoordik had mijn brief aan uw adres gezonden." z/Alle brieven voor George Dallas kwamen De burgemeester der gemeente Waalwijk Gezien de aanschrijving van den HEa. Gestr. heer Commissaris des Konings in Noordbrabant van 15 Juni jl., A. No 1, 3e afdeeling Roept bij deze op de natenoemen milicien verlofgangers dezer gemeente der lichting van 1878 en 1879, om voor 4 ure namiddags op de dagen en plaatsen, achter ieders fcaam vermeld, onder de wapenen te komen 5e regiment infanterie, lichting 1878. 1. Hub. Hendr. A. van Es, 16 Augustus 1881, te 's Bosch. 6e regiment infanterie, lichting 1879. 2. Petrus Alessie, 16 Augustus 1881, te Breda. 3. Jos. Theod. Brekelmans, bijgenaamdAlias de Vries, 16 Augustus 1881, te Breda. 4. Balth. N. E. van Hilst, als voren. 5. Adr. Jac. de lïuijter, idem. De genoemde milicien-verlofgangers behooren zich, aaags voor het vertrek naar hun corps, aan te melden ter secretarie alhier, teneinde ae ver lofpas voor vertrek worde geteekend, en desver- langend te ontvangen f 0.25 daggeld en een passage biljet om per spoor te reizen, voor zoover zij daarop aanspraak hebben. Voorts wordt herinnerd, dat de verlofganger die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst wordt gehouden, en hij, die aan de oproeping niet voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Waalwijk, 30 Juni 1881. De burgemeester voorn., VAN DER KLOKKEN. Te Antwerpen is weer een liberale meeting gehouden ten gunste eener uitbreiding van het stemrrcht. Men besloot tot de regeering het verzoek te richten nog in de tegenwoordige zit ting der kamer een wetsontwerp toe te zeggen om in de eerstvolgende zitting te behandelen en ten doel hebbende de invoering van het al gemeen stemrecht voor gemeentelijke en provin ciale verkiezingen op den grondslag van zeker minimum van kennis. De Brusselsche afgevaar digde Paul Janson verklaarde in de kamer op de indiening van zoodanig ontwerp te zullen aandringen en andere afgevaardigden der hoofd stad betuigden mede per brief hunne instemming met het streven der vergadering, die door een aantal kamerleden werd bijgewoond. aan mijn man en werden onmiddellijk verzonden, antwoordde Harriet. z/Hij had mij niet medegedeeld, waarheen hij op reis ging," zeide de oude vrouw //bo vendien heeft hij slechts eens geschreven en dat was aan zijne moeder. Maar toen de brief aankwam was zij te ziek om dien te kunnen lezen." ,zInderdaad,// antwoordde Harriet op medelij denden toon. //Zij moet kort na de ontmoeting met haar zoon ziek geworden zijn. „Dat is zij," hernam Mrs. Brooks. //En gij, mevrouwweet ook zeker waarom zij hem liet komen en kunt ook vermoeden dat hij de oor zaak van hare ziekte is." „Dat eigenlijk nietzeide Harriet. „Hij verhaalde mijwat tusschen hen beiden was voorgevallenschilderde mij zijne moeder af, hoe zij hem vol hoop verlaten had en sprak met zulk eene vreugde over haar nog jeugdig en krachtvol voorkomen. George heeft ons dikwijls dooi de lofspraak op de schoonheid zijner moeder geamuseerd. De ziekte zijner moeder zal hem zeker innig leed doen en ik geloofMrs. Brooksdat het onrechtvaardig zijn zouhem daarvan de schuld te willen geven." „En toch is zijn gedrag du oorzaak van de ziekte en niets anders," antwoordde de oude vrouw en hare stem beefde ofschoon zij zich de meeste moeite gaf, zich te beheerschen. „Het zou ook het beste zijn zoo gij hem dat zeidet, mevrouwzonder de waarheid te verminderen of te bemantelen. Zeg hem dat hij zijne moe der door datgene wat zij van hem moest hooren ©p den rand des grafs gebracht heeftdat hare geestvermogens zeer hebben geleden en zij alle geheugen verloren heeft." „Haar geheugen verloren riep Harriet„is Tot deze beweging heeft vooral aanleiding gegeven het thans wet gpworden ontwerp der regeering tot vergemakkelijking der naturalisatie en het toekennen dus van het stemrecht aan vreemden. Ook te Brussel is eene dergelijke bijeenkomst gehouden, die door verscheidene afgevaardigden werd bijgewoond en met bijna algemeene stem men eene door Janson voorgestelde motie aannam, waarin verlangd wordt, dat ieder Belg, die lezen kan en schrijven, zal mogen deelnemen aan de provinciale en gemeentelijke verkiezingen. De Fransche kamer heeft de begrooting van Marine algedaan. De senaat heeft de wet op de bevordering bij het leger aangenomengelijk mede de wet strekkende om de kapiteins der infanterie be reden te maken. De president deelde mede, dat Dufaure Donderdag zou worden begraven. Bou-Anema het (thai.s in de woestijn ge vluchte) hoofd der opstandelingen in Oran (Al- gerië), heeft blijkens berichten van spionnen de door hem gevangengenomen Fransche soldaten ter dood gebracht en van de Spaansche kolo nisten slechts 33 gespaardonder welken 17 vrouwen. Bou is op het oogenblik te Tirraoline, alleen met een escorte. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan dé Porte weer eene nota doen toekomen betreffende de ophitsingen van den nieuwen militairen gouverneur in Tripoli. De minister verlangt van de Porte dat zij den krijgslustigen ijver van den gouverneur wat intoorae. De nota is in nadrukkelijke termen gesteld. De république fran^aise behelst een artikel, waarin het blad zoekt te bewijzen dat de ge beurtenissen in Oran het gevolg zijn van eene Islamitische samenspanningwier zetel te Kon- stantinopel is. De Algesirasdie van Bizerto te Marseille is aangekomenvertrekt naar Oran met een regiment huzaren. Volgens de» Standard is te Konstantinopel het gerucht in omloop, dat het Turksch-Fransch het werkelijk zoo erg met haar „Helaas ja," hernam Mrs. Brooks „daarom verzoek ik u dringeud hem mijne woorden nauwkeurig over te brengen. Zeg hemdat zijne moeder alles vergeten heeftwat tot hare ziekte aanleiding gaf, al hare angsten en zorgen; maar ik ben overtuigd dat zij zich zijner nog herinnert en wanneer hij plotseling voor haar verscheen of zij slechts vermoedde dat hij in hare nabijheid waszou dit den nadeeligsten invloed op haar uitoefenen. Ik bid u vergeet nietbera dat te zeggen en voeg er dit nog bij het eenige wat hij doen kan om het verledene weder eenigszins goed te maken is zich van zijne moeder verwijderd te houden. Hij weet dit reeds gedeeltelijk ik heb het hem geschre ven en dat zijne moeder op reis is heeft hij door Mr. Garruthers vernomen.,/ „Door Mr. Carruthers," zeide Harriet met eene goed gespeelde verbazing. „Staat hij dan met George in eenige betrekking?" „Mijnheer is een rechtvaardig man,„ hernam Mrs. Brooks op afgemeten toon. „Daarom heeft hij niet gewild dat zijn stiefzoon onkundig blijven zou van den toestand zijuer moeder. Ik ben er van overtuigd dat hij hem zal laten komen als alle hoop op haar herstel verdwenen is. Dat hij dit eerder doen zal geloof ik niet." „Mr. Carruthers heeft toch zeker geen ver moeden van hetgeen tot de ziekte zijner vrouw aanleiding gegeven heeft?" „Neen in 't minste niet. Haar angstdat Mr. Carruthers George's hierzijn mocht vernemen, heeft mede veel tot hare ziekte bijgedragen hij echter heeft niet het minste vermoeden." „Hoe zonderling," zeide Harriet inet een na denkend gelaat„eerst schijnt zij de geheele toedracht kalm te hebben doorstaan en nu dat conflict ter zake van Tripoli van dreigenden aard is. Aan de Daily Telegraph wordt uit Kon stantinopel geseind dat vier regimenten bevel hebben gekregen om zich gereed te houden voor de inscheping naar Tripoliwaarheen de Porte ook krijgsmaterieel zendt. In een telegram uit Weenen aan den Standard wordt het waarschijnlijk geachtdat de quaestie aangaande Tripoli spoedig eene op lossing zal krijgendoordien Italië door een zoogenaamd protectoraat over Tripoli heer en meester zou worden over het land. Frankrijk zou genegen zijn deze oplossing aan te nemen. Naar de Daily News uit Alexandrie meldt, dreigt daar eene ministerieele crisis wegens de leger-quaestie. Aan hetzelfde blad wordt uit Madrid getele- grapheerd dat de verbittering aldaar toeneemt ter zake van den moord enz., die op de Span jaarden in Oran is gepleegd; 1600 hunner zou den vermoord zijn. Drieduizend vluchtelingen zijn te Almeria en te Carthagena aangekomen. De Spaansche consul te Oran kondigde nu op nieuw de inscheping aan van drie duizend Span jaarden. Spanje versterkt zijne troepen naar de kant van Marokko. liet zal eene krachtige nota zijn die Spanje naar Parijs zend. De Morning Post verneemtdat de onder handelingen tusschen Rusland en het Vaticaan over kerkelijke zakeneen gunstigen afloop nabij zijn. Uit Bulgarije wordt aan de Daily News getelegrapheerd, dat de regeering een terrorisme bij de verkiezingen uitoefende waardoor bloedige botsingen ontstonden. Aan de Standard seint haar correspondent aldaardat hij in een lang durig onderhoud met den vorst aldaardat hij in een langdurig onderhoud met den vorst ver nam dat deze niet toegaf aan buitenlandsche pressie bij zijn staatsgreepmaar dat die nood zakelijk wasomdat de regeering anders onmo gelijk was. Gedurende zijn tweejarig bewind moest hij de kamer viermaal ontbinden en het kabinet zevenmaal ontslaan. Hij hoopte de alles was afgeloopen is zij er voor bezweken. Dat moet ook u verwonderd hebben, Mr. Brooks, daar gij natuulijk het gestel van uwe meesteres kennen moet." De oude vrouw scheen de eerste woorden van Harriet niet te hebben gehoord, en antwoordde niets anders dan „Ja ik ken het gestel mijner meesteres." „Welaanik zal uwe boodschap aan Mr. Dallas overbrengen zeide Harrietterwijl zij opstond. „Ook zal ik u ons voorloopig adres geventenzij gij verkiezen mocht rechtstreeks aan George te schrijven." „Neen ik heb hem niets te melden," ant woordde Mrs. Brooks„mocht er tijding van zijne moeder komen dan zal ik ze u zenden." De oude vrouw gevoelde zich door de tegen woordigheid der vreemde angstig en geheel in verwarring. Maar de gastvrijheid op Poynings mocht daaronder niet lijden en daarenboven was zij overtuigd dat Mrs. Carruthers de gelegen heid om een vriendin van George wel te ont vangen niet zou hebben laten voorbijgaan. Daarom noodigde zij Harriet uit haar bezoek nog een weinig te rekken en eenige ververschin- gen te gebruikenmaar Harriet was niet in staat in dit huis iets te gebruiken. Zij zeide spoedig naar Amherst terug te moeten keeren opdat de trein van Dover haar niet mocht ont snappen. „Ik heb in de stad in het logement reeds gegeten zeide zijom daardoor hare weigering goed te maken. „Ik hoopdat men u goed bediend heeft mevrouw." zeide Mrs. Brooks„Paga is een vriendelijk mensch en zijn huis is hoogst fat soenlijk." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1