l' Dr, J, F, Van de Velde. KERMIS TE WAALWIJK. PINKHOFF, ruwharig hondje, Duitschland. Zwitserland. Italië. Turkije. BINNENLAND. Handelsberichten. ADVERTENTIÉN.?: len, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den ondergeteekende, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen aan den Heer ANTOON TIELEN te Waalwijk. Dentiste UITVOERINGEN. ■6V Het waterschapsbestuur van den Binnenpolder van Waalwijk. het schouwmaken van ver schillende waterloopen in den Binnen en Buitenpolder. zal Woensdag 6 Juli a. s. te Tilburg in het Hötel „De Gouden Zwaan", en de daaropvolgende dagen ten zijnen huize in de Kerkstraat te 's Bosch te consulteeren zijn. Aan het Bureau dezer Courant zijn inlichtingen te bekomen omtrent een zevenjarige dictatuur te kunnen inkorten, indien de staat van zaken verbetert. Johan Most, de uitgever der Freiheit,. is veroordeeld tot 16 maanden gevangenisstraf. Piet Joubertde dappere aanvoerder der Transvaalsche Boeren in den vrijheidsoorlog, schrijft aan Daily Nevws dat de in het En- gelsch lagerhuis voorgelezen brief van Owen Lanyonvolgens welken de Boeren gedurende den oorlog verscheidene loyale inboorlingen zou den hebben doodgeschoten weer niets aan lasterlijke verzinsels bevat tenzij Lanyon mocht bedoelen de „loyale" Kaffersdie de Engelschen tegen de Boeren lieten mede vechten. Van die heeft er mogelijk wel meer dan een in het gras gebeten. Keizerin Augusta is te Coblenz dooi eene plotselinge ongesteldheid aangetast, maar bevindt zich thans naar omstandigheden tamelijk wel. Ook op de stad Leipzig geeft men Woensdag jl. de zoogenaamde kleine staat van beleg toe gepast, krachtens welken, gelijk men weet, de regeering het recht heeft, op grond der socialis tenwet, personen te verwijderen, die de openbare orde bedreigen. De maatregel geldt voorloopig voor een jaar. Het is nu ondanks de vele steramen die zich tegen het plan verhieven, definitief besloten dat in 1885 te Berlijn een wereldtentoonstelling zal gehouden worden. In den avond van den 26n dezer is eene 87jarige ongehuwde vrouw in het Pruisische grensplaatsje Corschenbroichs op gruwzame wijze vermoord. De vermoedelijke dader, P. J. M., van Geleen bij Sittard, heeft zich vrijwillig in handen der justitie gesteld. Bij de lijkschouwing behield hij de grootste gelatenheid. Minnenijd was oorzaak van den moord. LI. Zaterdag moesten eenige jongens te Crefeld wegens wangedrag school blijven. Een jeugdig hulponderwijzer kwam hierbij op het denkbeeld om den ondeugendsten knaap eens schrik aan te jagen, door hem, met een strik om den hals, aan een kapstok vast te binden, Nauwelijks had hij dit gedaan of de knaap maakte eene geweldige beweging, begon aan den strik te rukken en kreeg het zoo benauwd, dat de hulp onderwijzer begreep, hem te moeten losmaken. De strik was echter zoo dicht en vast, dat bet een geruimen tijd duurde eer dit gelukte, en toen de hulponderwijzer het eindelijk gedaan kreeg, was de knaap reeds dood. De onderwijzer is in hechtenis genomen. In sommige gedeelten van Zwitserland hebben zware onweders gewoed. Donderdag zijn op verscheidene plaatsen in het kanton Argau de aardappel- en graanvelden door4 stortvloeden vernieldterwijl langs de straatwegen een aantal boomen door den storm zijn omvergeslagen, Op twee plaatsen in het kanton St. Gallen zijn ruim honderd boomen ontworteld. Het dorp Iserable, in het kanton Wallis, i3 door den bliksem in brand geraakt en bijna geheel een prooi der vlammen geworden. Vrijdag is de bliksem ge slagen in een fabriek te Bellach, in het kanton Solothurn, met het gevolg dat het geheele ge bouw is afgebrand. Zaterdag werd eene compagnie militairen bij de schietoefeningen in de nabijheid van Colombier door den biiksem getroffen van de manschappen vielen er dertig op den grond, waarna men bevond dat er een was doodgesla gen en zeven man brandwonden hadden. Ook Veuetie heeft zijne anti-Fransche demon stratie gehad, die evenwel na eenige arrestaties op vreedzame wijze werd ontbonden. Elders hadden ook nog eenige manifestaties plaats maar zij beteekenden zeer weinig. In den laatsten tijd zijn te Rome bij het bouwen van huizen een aantal ongelukken voor gekomen die algemeen aan gebrekkig toezicht moeten geweten worden en voor eenige dagen ten tweeden male aanleiding gaven tot een groote manifestatie van de belanghebbende werklieden. Het was bij gelegenheid der begrafenis van vier werklieden, die floor het instorten van een steiger om het leven kwamen. Tien duizend werklieden namen daaraan deelde stoet trok, vooiafgegaan en gevolgd door een muziekkorps, langs de straten, en op het Onafhankelijkheids plein, waar men stil hield, werden eenige rede voeringen gehouden, waarin menige harde waar-j heid werd uitgesproken. Dienzelfden dag heeft de afgevaardigde Raspoli de regeering in de kamer over de zaak geïnter pelleerd en er op aangedrongen, dat onmiddellijk maatregelen ter bescherming van het leven der werklieden genomen zouden worden terwijl hij in herinnering bracht hoe een jaar geleden reeds een wetsontwerp in dien geest door den afge vaardigde Minghetti werd ingediend. In zijn antwoord drukte minister Depretis de hoop uit, dat de kamer het bedoelde ontwerp spoedig iu behandeling mocht nemen, en ver klaarde dat hijnaar aanleiding van de be treurenswaardige ongelukken, een onderzoek heeft doen instellen naar dg: inrichting der in gebruik zijnde steigers en de^emeentelijke verordeningen daaromtrent, In het proces tegen de moordenaars van Ab dul Azis zijn de worstelaars Mustapha en Hadji Ahmet, de dienaar Mustapha Dschezarlien de kamerheer Taksi Bey schuldig bevonden aan moord met voorbedachten radede officieren Ali Bey en Nedschib Bey, Midhat Pacha, Nouri Pacha Daraad en Mahmoud Pacha Damad aan medeplichtigheid aan dezen moorden Hafis Bey en Izzet Bey paleisdienaarsaan het ver- leenen van hulp en bijstand bij het bedrijven der misdaad. Het gerecht heeft ter dood veroordeeld: Mid hat pacha Mahmoud-Damat pacha Nouri pa cha Ali Bey Nedjil Bey Tahri Bey Hadji Mehmed en de twee Mustaphas, De beschul digden Izzet en Seyd zijn veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid. Aangaande de vetkiezingen in Bulgarije wordt gemeld, dat de uitslag gunstig is geweest voor de aanneming der voorwaarden van vorst Alexander (gedeeltelijke dictatuur voor zeven jaren).Te Nicopolis en Rahova zijnwegens wanordelijkheden de verkiezingen verdaagd terwijl de schuldigen werden in hechtenis ge nomen en de staat van beleg afgekondigd. Er wordt gesproken van eene verkregen meer derheid die zeer verdacht aanzienlijk is en geen enkel lid der oppositie zou zijn gekozen. Onderscheidene Engelsche bladen weten dan ook te gewagen van zeer sterke pressie ja van een schrikbewind door de regeering bij de verkiezingen geoefendzoodat op verscheidene plaatsen bloedige botsingen ontstonden. De Pall Mall maakt de niet onaardige op merking datwanneergelijk uit de cijfers schijnt te moeten blijken op elke 23 Bulgaren er maar een is die den vorst geen gelijk geeft, de geheele coup niet noodig zou zijn geweest. Te hopen is hetdat de mogendheden in deze eene „commissie tot het nazien der kas" benoemen. WAALWIJK. Op Zondag 3 Juli 1881 des middags 12 ure, zullen door de Nieuwe Harmonie op de bovenzaal van den heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Feestmarsch Schulze. 2. Heimliche Liebe. Gavotte. J. Resch. 4. Admiraal. Pas redouble. Boudonck. Waalwijk, 2 Juli 1881. De herstemmingen voor de tweede kamer heb ben den volgenden uitslag gehad: ZEVENBERGEN, Uitgebrachte geldige stem men 1732. Herkozen de heer Mr. R. VAN DE WERK (liberaal) met 893 stemmen. Op den heer VAN RIJCKEVORSEL (katholiek) waren 838 stemmen uitgebraeht. ALMELO. Uitgebr. 2135 geldige stemmen. Herkozen de heer H. A. INS1NGER met 1176 stemmen. Op den heer Mr. A. VAN LAER (liberaal) waren 940 stemmen uitgebracht. De verhouding der partijen in de kamer is nu 49 liberalen en 37 niet-liberalen. Staatsblad No. 70 behelst de wet van 21 Juni 1881, tot inrichting van eenen dienst tot verzending met de post van pakketten, een ge wicht van 5 kilogram niet te boven gaande. Wij ontvingen het volgende schrijven om trent de plechtige opening der nieuwe schietbaan aan den Meerdijk. Maandag 11. ontplooiden zich de nationale kleuren en wapperde de roode vlag hoog boven de wallen van den Meerdijk. Het dagelijksch bestuur dezer gemeentede officieren van het corps dd. schutterij waren bij die plaats^ ver- eenigd om proeven te nemen op de nienwe schietbaan er. deze op feestelijke wijze open te stellen voor verder gebruik. Met genoegen zag ik dat moeite en kosten aan deze baan ten beste gegeven met den meest gewenschten uitslag werden bekroond. Immers, blikt men terug op de dagen dat ieder lid der schutterij om een kogel naar de schijf te zenden, genoodzaakt was eene voetreis te maken tot in de duinen van Loonopzand dan is hierdoor in eene lang gevoelde behoefte voorzien. Een woord van lof en dank aan burgemeester en wethouders in het bijzonder en aan allen die zich voor het ontwerpen en daarstellen dezer schietbaan beijverden in het algemeen, is hier dan ook niet misplaatst. Afloop van aanbestedingen te is Hage den 29 Juni 1881 ten dienste der staatsspoorwegen, door en aan het ministerie van waterstaat, enz. lo. Het maken eener doorlaatbrug over den Baardwijkschen overlaat en eenige verdere werken. C. S. van Wijnen, te Rotterdam, f 450.000 J. en F. Boshouwers, te Utrecht, 429.000 W. J. Vermaas, te Rotterdam, 428.700 P. Langeveldte Hardingsveld, „419.900 F. N. Harlingen, te Hardingsveld, „419.000 M. Verhoeven, te Prinsenhagc, 410.600 H. L. v. d. Wijngaarde, Sliedrecht, 409,500 Jan Smits VII, te Werkendam, 399.000 J. Veltman Jr. te Drunen 393.500 W. F. Wijjers, te Tilburg, 392.393 N. van Haaren, te Utrecht. 387.700 A. Sohaafsma, te Harlingen 368.560 J. A. v. d. Eerde Wz., te Boxtel, 362.700 2o. Het maken van werken tot uitbreiding van het station Geldermalsen ten behoeve van den spoorweg DordrechtEist, W. F. Wijjers, te Tilburg, f309.893 Gijsbert Dekkers298.800 A. Schoofsma te Harlingen 254.700 J. A. v. d. Eerde Wz., te Boxtel, 248.400 Jordanus Roskam, te Sliedrecht236.500 De uitslag der gisteren te Amsterdam gehouden aanbesteding van militair schoeisel is dat minste inschrijvers waren. Voor perceel 1 en 2 de Booij te Breda voor f3.97 en 6.27. Voor perceel 3 Smits te Dongen, voor f3.78 en f5.78. Naar men ons mededeelt is de leening ten behoeve van de Noordbrabantsche stoom tramwegmaatschappij meermalen volteekend. Door den diricteur de Noord-Brabantsche stoomtramwegmaatscliappij te Tilburg is aan gedep. staten vergunning gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram op den provincialen weg van het spoorwegstation 's Bosch over Viijmen Nieuwkuik Drunen en Baardwijk naar Waalwijk in aansluiting aan de eerlang te exploiteeren lijn Tilburg-Waal wijk. Men schrijft ons uit Besoijen: \Voensdag 29 Juni herdacht de heer J. B. J>e Bakker den dag, waarop hij 40 jaren geleden tot hoofdman der gilde St. Chrispijn te Besoijen werd gekozen. Dien dag wilde men niet onge merkt laten voorbijgaan, te meer omdat het een zeldzaamheid is, dat zoo iets iemand te beurt valt. Des namiddags ten 5 ure trokken de leden der gilde, voorafgegaan door de harmonie Stï Chrispijn van Waalwijkmet ontrolde vanen naar de woning van den jubilaris. Het muziek corps posteerde zich aan weerszijden van den ingang en hief, zoodra hij zich vertoondehet „Wien Neerlandsch bloed" aan. De jubilaris werd door den onderhoofdman naar het voor hem bestemde rijtuig geleid, waarin beiden plaats namen. Onder het spelen der muziek stelde de stoet zich in beweging, gevolgd door honderden belangstellenden en nieuwsgierigen. Na de gemeente doorgetrokken te zijn begaf men zich naar het hotel „de Zwaan" alwaar een der leden der gilde in schoone woorden de betuiging van gehechtheid en sympathie uitsprak, welke de leden hunnen waardigen hoofdman toedragen en werd er op gewezen, hoe hij steeds, niettegenstaande zijne hooge jaren, met jonge lingsijver de belangen der gilde was blijven be hartigen. Tevens werd den jubilaris bij deze gelegenheid zijn lerensgroot portret aangeboden. Zichtbaar aangedaan door zooveel bewijzen van toegenegenheid dankte de edele grijsaard met tranen in de oogen. Het overige van den avond werd in vroolijke en opgeruimde stemming doorgebracht en alles liep in de beste orde af. Moge de man, door ieder ingezetene geacht en bemind, nog vele jaren als hoofdman der gilde en burger dezer gemeente in ons midden zijn De studentenfeesten te Utrecht, door het heerlijkste zomerweder begunstigd, zijn buiten gewoon prachtig. De stad is overvol. Naar men zegt zal Matthias van Oostenrijk een reisje naar 's Bosch maken. Dit zou voor velen onzer lezers een geschikte gelegenheid zijn om de kostbare costumes van den aartshertog en zijn gevolg te zien. De generaal Van der Heijden, de bedwin ger van Atjeh, is behouden in het vaderland teruggekeerd. Te Rotterdam en in den Haag werd hij met groote geestdrift ontvangen. De gemeenteraad van Berkel c. a. heeft zijn vroeger besluit tot het afbreken van den toren te Enschot ingetrokken. De gemeenteraden van Hilvarenbeek, Hoo ge Mierde en Reusel hebben besloten tot den aanleg Wan een kunstweg, aanvangende te Reusel en loopende over Lage Mierde naar Hilvarenbeek, alwaar de weg zal aansluiten aan den provinci alen kunstweg van Tilburg naar Oirschot. De betrokken besturen hebben aan de provinciale staten eene bijdrage verzocht van 90 pet. der kosten. Het bestuur van het heemraadschap van de Mark en Dintel heeft aan de provinsiale st. een uitgewerkt plan voorgelegd voor het maken eener betere waterlossing in het arrondissement Breda, door het graven van een kanaaluit gaande van de rivier de Mark onder Terheijden en loopende door de gemeente Zwaluwe naar den Amer. De kosten van het werx zijn be groot op f 620,000. Het doel van het werk is tweeledig, namelijk beveiliging der landerijen tegen overstrooming en verbetering van het vaarwater op de Mark. Door hoofdingelanden is aan het bestuur opge dragen het werk uit te voeren, onder beding dat een derde der kosten zal komen ten laste van het rijk, een derde ten laste der provincie en een derde ten laste van het heemraadschap, met eer.igp bijdragen van andere belanghebbende waterschappen of gemeenten. Bij de overweging dat door landeigenaars onder het heemraadschap sedert de eerste dich ting van Mark en Dintel tot heden reeds de kapitale som van ruim 2 millioen ten offer gebracht voor onderhoud en verbetering der rivier en hare werken, zal men, naar de meening van het bestuur, d> overtuiging erlangen dat het voor het waterschap gereserveerde aandeel in de kosten van het bedoelde uitwateringskanaal in billijke evenredigheid is met zijn verplichtin gen en financieele krachten. Sprang, 30 Juni. Door de directie van de Noordbrab. stoomtramwegmaatschappijzijn de vele hindernissen die bij het leggen der rails onder de gemeente Loonopzand werden aange troffen, thans geheel en al overwonnen en is dien ten gevolge heden morgen de eerste proef rit gedaan tot aan deze gemeente. In alle deelen heeft deze uitmuntend voldaan en roemt men vooral de inrichting der wagons. Baardwijk. Door den minister van waterstaat handel en nijverheid is reeds gehoor gegeven aan het gedaan verzoek van ons gemeente be stuur om aansluiting van de noordelijke para- lelwegenlangs den geprojecteerden spoorweg eu wel voor het gedeelte tusschen de Putsteeg van Waalwijk en tie grens tusschen die gemeente en Baardwijk. De gasverlichting in deze gemeente gaat eene betere toekomst te gemoet. Het is gebleken dat de afsluiting der pijpen met portland cement niet tegen het water bestand isthans zijn die verbindingen met lood aangegoten en is daaraan veel zorg besteed. Is deze bewerking kostbaar het gevolg daarvan zal zijnminder of liever geen gasverlies en flink licht, zoodat voor onder nemer en verbruiker het onaangename vanzelf zal wegvallen. WAALWIJK15 Juni. Begunstigd door schoon weder is de hooibouw in vollsn gangwat oorzaak is dat de aanvoer ter veemerkt minder dan gewoonlijk was. Bij eenigszins vluggeren handel. Kalfkoeien golden f210.h f280.dito vaarzen f 150.h f 290. Biggen golden van f8 f 16 per stuk. Eieren 4 a 42/2 cent per stuk. Boter. Aangevoerd 816 kilo. Prijs 11.19 1.31 per kilo. Waspik28 Juni. Boter. Aangevoerd 360 kilo prijs van f 1,10 tot f 1.22. Oisterwijk, 30 Juni. Boter. Aangevoerd 2080 kilo van f 1,30 a fl,38. Eieren f4.00 per 100 stuks Udenhout, 30 Juni. Boter. Aangevoerd 1013 kilo van f 1.20 tot f 1.34. De BURGEMEESTER van Waalwijk, maakt bekend: Dat de kermis aldaar aanvangt Zondag 10 Juli a.S., en men om de kermis met ten ten bij te wonen, zich tot den Marktmeester alhier moet wenden voor of op Dinsdag 5 Juli bevorens des voormiddags. Op de kermis zullen niet worden toege laten Liedjeszangers, orgeldraaiers, kunsten makerijen, noch andere dergelijke vertooningen op de openbare straaten vereenigde blaas- muziekanten niet anders dan met toestemming van den burgemeester. Waalwijk, 23 Juni 1881. De Burgemeester voorn., VAN DER KLOKKEN. zal aanbesteden op Vrijdag den 8 Juli 1881, des namiddags 7 ure ten huize van den heer WATRIN: dat voor ongeveer 8 dagen onder Loonopzand met iemand is medegeloopen bij wien het sedert is gebleven en die het ter beschikking houdt van den eigenaar. Eau de Cologne zeep 16 ct. p. stuk Echte zomersproeten zeep 30 Glycerine zeep 10 Cocoszeep 10 Eau de Cologne, Eau d' An vers en andere odeurs in flacons van verschillende grootte. Waschcristal 15 Ct. per pakje. Waalwijk. ANTOON TIELEN.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2