Nummer 54. Donderdag 7 Juli 1881 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEYEN De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regt geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van Juin 1881. Uit Besoijen. A. de Leeuw Rotterdam. Briefkaarten. L. van Hilst Arasterdam. Kunnende de -brieven [door de afzendersaan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN. De burgemeester der gemeente Waalwijk Gezien de aanschrijving van den HEd. Gestr. heer Commissaris des Konings in Noordbrabant van 15 Juni jl., A. No 1, 3e afdeeling; Roept bij deze op de natenoemen milicien verlofgangers dezer gemeente der lichting van 1878 en 1879, om voor 4 ure namiddags op de dagen en plaatsen, achter ieders naam vermeld, onder de wapenen te komen 5e regiment infanterie, lichting 1878. 1. Hub. Hendr. A. van Es, 16 Augustus 1881, te 's Bosch. 6e regiment infanterie, lichting 1879. 2. Petrus Alessie, 16 Augustus 1881, te Breda. 3. Jos. Theod. Brekelmans, bijgenaamdAlias de Vries, 16 Augustus 1881, te Breda. 4. Balth. N. F. van Hilst, als voren. 5. Adr. Jac. de Ruijter, idem. De genoemde milicien-verlofgangers beliooren zich, aaagfl voor het vertrek naar hun corps, aan te melden ter secretarie alhier, teneinde de ver lofpas voor vertrek worde geteekend, en desver- langend te ontvangen f 0.25 daggeld en een passage biljet om per spoor te reizen, voor zoover zij daarop aanspraak hebben. Voorts wordt herinnerd, dat de verlofganger die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst wordt gehouden, en hij, die aan de oproeping niet voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Waalwijk30 Juni 1881. De burgemeester voorn., VAN DER KLOKKEN. De burgemeester van de gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het kohier der belasting op het personeel over het dienstjaar 1881/82, verwittigt de belanghebbenden, dat gezegd kohier door den heer inspecteur van 's Rijks directe belastingen dezer provincie op den 1 Juli 1881 is executoir verklaarddat hetzelve op heden aan den rijksontvanger in deze gemeente ter invordering is toegezonden en dat ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hunnen aanslag bezwaard achten, kunnen hunne redenen bij verzoekschrift binnen drie maanden na dato der executoir verklaringindienen bij gedep. staten dezer provincie, des verkiezende door tus- schenkomst van den betrokken controleur van 's Rijks belastingen. De burgem. voorn., VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, 4 Juli 1881. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk Gezien het besluit van heeren gedep. staten dezer provincie van 31 Maart 1881, Prov.bl. no 6; Maken bekend Dat de herijk der maten en gewichten voor de ingezetenen alhier zal plaatshebben op 22, 23, 25 en 26 Juli aanstaande, des voormiddags van 8 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 ure. Waalwijk4 Juli 1881. Burgem. en Weth. voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. In de kamer heeft de minister van binnen- landsche zaken verklaarddat de regeering voornemens is voor eventueele voorstellen tot hervorming of uitbreiding van het stemrecht van welke zijde die ook komen mogen onbe paald uitstel van behandeling te vragen. Dit gaf den bekenden radicalen Brusselschen afgevaardigdeden heer Janson aanleiding om in eene krachtige redevoering te protesteren tegen het betalen van zekere som in de belasting (census) als grondslag bij de toekenning van het stemrecht. De census is volgens hem een bron van bedrogwat reeds sinds jaren is gebleken. Daarom verlangt hij dat de regeeringzoo ze niet onmiddellijk een wetsontwerp tot uitbreiding van het stemrecht kan indienen toch verklaren zaldat ze het beginsel van den capaciteits grondslag is toegedaanwaarbijgelijk men weeteen zekere mate van kennis als grondslag voor het stemrecht wordt aangenomeneen be ginsel dat o. a. wordt gehuldigd in de pas aan genomen Italiaansche kieswet. De vergadering tot oprichting van het Tolverbond met België is Vrijdagavond in het Beiersch Huis te Antwerpen geopend. Zij was wegens een samenloop van omstandigheid niet druk bezocht. Het bureel werd geopend door de heeren Schmull Timmer en Dull van Am sterdam en Seherpenzeel van Brussel. Na langdurige wijdloopige beraadslaging kwam men tot overeenstemming omtrent de wenschelijkheid der afschaffing var. alle tolliniënaanvankelijk tusschen Nederland en België. Over 14 dagen zal een gelijktijdige bijeenkomst te Antwerpen en Amsterdam worden gehouden, tot het ontwerpen van de statuten van de vereeniging en de be noeming van twee hoofdcommissiën. Maandag avond heeft er eene volksdemon stratie ten gunste eener uitbreiding van het stemrecht plaats gehad. Een stoet van eenige duizenden personen ging langs de voornaamste straten en defileerde voor de ministeriën, alwaar de eisch om uitbreiding var. stemrecht kenbaar werd gemaakt. Daarop volgde van denzelfden stoet eene ovatie voor de woning van den pro- gressistischen afgevaardigde Janson die aan de beweging den eersten stoot heeft gegeven. Le Temps ontvangt het volgend telegram uit Tunis van den 30 Juni. Een revolutie is te Sfax uitgebroken. Al de Europeanen hebben de wijk genomen op de schepen, die op de reede liggen. De vice-consul van Frankrijk en de officieren van de kanon neerboot werden met geweerschoten achtervolgd en moesten zwemmende het schip bereiken. De arm van den vice-consul was door een stokslag gebroken. De Bey heeft troepen ge zonden om diewelke zich te Sfax bevinden te versterken. Volgens de Télégraphe heeft de minister van oorlog na de kamerzitting van Donderdag zijn ontslag gevraagd. Maar men heeft hem geantwoord dat het raadzaam is eerst de be raadslaging over de begrooting van oorlog af te wachten. Havas laat zich uit Tunis seinen, dat men hoopt dat de Eransche regeeringten gevolge van het gebeurde te Sfax (waarvan ^de telegraaf gisteren bericht heeft gegeven)de noodzakelijk heid zal inzien om Gabes en het eiland Djerba evenzeer te bezetten als Sfax. Dat de Arabieren op vele punten van het regentschap opgehitst zijn tegen Frankrijk lijdt geen twijfel, Veel daarvan wordt op rekening gesteld van het naburige Tripoli, waar militaire vertooningen gemaakt zijn en van waar de geest van verzet aangemoedigd wordt. Ook in de provincie Constantinein Algerië, moet de toestand ongerustheid inboezemen. Men gelooft dat er groote militaire maatregelen noodig zijn om de Arabieren in ontzag te houden. Voor de rechtbank te Parijs stond dezer dagen een man terechtdie een zeer zonderling beroep uitoefende. Hij legde er zich namelijk op toe om uit de portieren van spoorwegwaggons te vallen die niet goed gesloten waren of op zettelijk door hem half open gemaakt werden. Hij ging dan tegen het portier leunenen vielals de trein in vaart begon te komen, met een luiden angstkreet uit den waggon. Men schoot dan toeom hem te helpen; hij wendde hier of daar pijn vooreischte schadevergoeding en kreeg van de spoorwegdirectiën 4050 soms 100 fr. Daar hij een bijzondere manier had om zich niet te bezeeren en een keer of drievier per week een val deed maakte hij met dat beroep van „uitvaller" goede zaken. Maar hij was zoo dom om te Meudon 'weemaal in veertien dagen een ongeluk te krijgen. Daardoor kreeg men achterdochtde ware toedracht van zijn onge lukken kwam aan het lichten thans is de roekelooze gauwdief tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De senaat hield zich Zaterdag opnieuw bezig met de wet betreffende den leerplicht. De zitting was zeer onstuimig, maar meldenswaarde besluiten werden niet genomen. Tn de kamer stelde Baudry d'Asson voor dat voortaan de ministers niet zuilen mogen medestemmen over voorgestelde motiën van af keuring of wantrouwen. Het lagerhuis vorderde de vorige week met de behandeling der landwet tot artikel 7. Gladstone heeft zich vereenigd met een amen dement. krachtens hetwelk terugwerkende kracht wordt gegeven aan de bepaling omtrent de vaststelling der „behoorlijke pacht" (fair rent). In den Iaatsten tijd hebben namelijk een aantal landheeren opgeslagen en voor langen tijd voor de hooge pachten laten inhuren. Eene groote concessie dus weer aan de Iersche landbouwers. Niettemin kreeg Gladstone dezer dagen weer een brief, dat men zijn kasteel te Harwarden in de lucht zal doen springen. Over het gebeurde te Liverpool angstig geworden, nam de politie maatregelen van voorzorg. Lefroy, de vermoedelijke schuldige aan den moord op den Brighton spoorweg, is nog altijd niet gevat. De herhaalde berichten omtrent zijn inhechtenisneming waren ongegrond. Wel werden verscheiden personen aangehouden, maar telkens bleken zij niet de rechte te zijn. Men heeft echter hoop, dat hij weldra gevat zal worden. Te Arundel heeft men een man gezien, die sprekend op Lefroy geleek, maar voor men de aandacht der politie op hem kon vesti gen, verdwenen was. Er werden nu ijverige nasporingen naar dien man gedaan. Uit Mitchelstown, graafschap Cork, wor den ernstige onlusten gemeld. Donderdag kwam daar de sheriff aan, geëscorteerd door een co lonne van 500 man van alle wapenen en 150 politieagenten, om uitvoering te geven aan eenige bevelen tot uitzetting van pachters. De bevolking bood een wanhopigen tegenstand. Een brug over de rivier werd 's nachts afgebroken, zoodat de politie door den stroom moest waden om het huis te bereken, waarvan de bewoner op straat gezet moe;t worden. Aan den overkant gekomen zag de politie zich den weg versperd door een groot aantal boomstammen, zoodat men terug- keeren moest om bijlen te halen. Na veel in spanning slaagde de politie er in zich baan te maken en haar last altans gedeeltelijk ten uit voer te brengen. Op den terugweg begon het leven echter eerst voor goed. De landlieden liepen te hoop en vielen de politie met steenen aan, nadat zij haar eerst den weg door eene barricade van groentekarren hadden versperd. De lang getergde politie en militairen vielen daarop de belhamels en rumoermakers aan met stokken en gevelde bajonet. Ongeveer 30 per sonen werden in het gevecht min of meer zwaar gekwetst. Het volk trok zich in de open huizen en winkels terug, barricadeerde de ingangen en ontving van achter dien muur de gewapende macht met gejouw en steenworpen. Eerst nadat de huizen een geduchten storm van de militairen hadden moeten doorstaan, nam het oproer een einde en dropen de belhamels af. De komman- dant der troepen werd door een steenworp zwaar gekwetst. De Duitsche Reichs Anzeiger meldt thans officieel, dat Von Bismarck naar Kissingen is vertrokken, en dat men hem daar maar niet schrijven moet, 't zij dan officieel of niet officieel, aangezien van daar niet geantwoord zal worden. De toestand van H. M. de keizerindie een ongunstige wending dreigde te nemenis weder verbeterd. Te Leipzig duren de uitzettingen van so cialisten op grond van den kleinen staat van beleg nog steeds voort. In twee dagen is het getal reeds tot een kleine veertig gestegen. Ge woonlijk geschiedt de aanzegging op zeer korten termijn, wat natuurlijk voor der. getroffene soms ernstige bezwaren oplevert, en hierdoor wordt bij het volk ontevredenheid en medelijden met de slachtoffers opgewekt. Men wil dan ook een inschrijving openen tot ondersteuning der slacht offers van den maatregel. Het dorp Iserable, dat onlangs geheel afbrandde, raakte niet in brand door het inslaan van den bliksem, gelijk eerst werd gemeld, maar werd, naar uit Saxon les Bains geschreven wordt, door een der inwoners aangestoken. De man is gevat en hreft zijn misdrijf bekend. Hij zeide, dat hij alleen het hui3 van zijn sshoonvader wilde laten afbranden. De verwoede dorpsbewoners hebben hem, voor hij naar de gevangenis te Martigny werd overgebracht, met gloeiende ijzers op hals en rug gebrandmerkt. Het dorp had 180 huizen en 1000 inwoners, die, evenals de bewoners van eenige andere dorpen in den omtrek, doorgaan voor afstam melingen der Hunnen. Thans wordt opnieuw een groote brand uit Zwitserland gemeld en wel uit Aarberg, hoofd plaats van het aldus genoemde district, welk plaatsje geheel in de asch is gelegd. Er gingen daarbij twee of drie menschenlevens verloren. Te Praag hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Czechische studentengeholpen door eenig medegenomen gepeupel, kwamen een feest, dat hunne Duitsche broeders buiten de de stad vierden, op moedwillige wijze verstoren. Twee a driehonderd sterk lieten zij zich in een boot naar de plaats brengen (buiten de stad), waar de Duitsche studenten feestvierden, tergden hen op alle mogelijke wijzen en gingen toen van hunne uittartingen geen notitie werd geno men, eindelijk tot dadelijkheden over. Dat de Duitschers toen niet lijdelijk bleven, is te be grijpen. Maar zij waren in de minderheid en zoo had hun aftocht naar Praag veel van een vluchtte meer daar onderscheidenen hunner ernstig werden gekwetst. De weidenkenden onder de burgerij van beide nationaliteiten laken zeer het gedrag van de aanvallers, die zich, al het andere nog daarge laten, aan een, zoover buiten de academiestad gevierd feest niet behoefden te ergeren. De aangevallen Duitsche studenten waren slechts zestig sterk, en allergemeenst moeten de Czechische helden hen mishandeld hebben met steenen en stokken. Zelfs zijn enkele pistool schoten gelost. Een dertigtal arrestatien hebben reeds plaats gehad. De burgemeester vaardigde eene procla matie uit, waarin hij alle burgers aanspoort te doen wat in hun vermogen is tot handhaving der orde. Tot de hoofden der scholen en de leerbazen is het verzoek gericht hunnen leerlin gen en gezellen deelneming aan ongeregeldheden te verbieden. Van de regeering is bij de be voegde macht bevel ontvangen krachtig op tc treden. Aan de bemoeiingen van eenigè geachte burgers, zoowel Duitschers als Czechen hoopt men dat het gelukken zal te beletten, dat meer strenge maatregelen genomen worden. Te Weenen heeft de politie eene voorgenomen vergadering van studenten, waarschijnlijk belegd om tegen het voorgevallene te Praag te protes teeren, verboden. Bij de jongste verkiezingee in Hongarije blijkt het thans; dat de liberale partij een vijf tigtal zetels heeft gewonnen.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1