Nummer 55. Zondag 10 Juli 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. er* V Espérance fait vivre, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De burgemeester van de gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het kohier der belasting op het personeel over het dienstjaar 1881/82, verwittigt de belanghebbenden, dat gezegd kohier door den heer inspecteur van 's Rijks directe belastingen dezer provincie op den 1 Juli 1881 is executoir verklaard, dat hetzelve op heden aan den rijksontvanger in deze gemeente ter invordering is toegezonden en dat ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hunnen aanslag bezwaard achten, kunnen hunne redenen bij verzoekschrift binnen drie maanden na dato der executoir verklaringindienen bij gedep. staten dezer provincie, des verkiezende door tus- schenkomst van den betrokken controleur van 's Rijks belastingen. De burgem. voorn., VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, 4 Juli 1881. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat - sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per reg# Burgemeester en Wethouders van Waalwijk Gezien het besluit van heeren gedep. staten dezer provincie van 31 Maart 1881, Prov.bl. no 6; Maken bekend Dat de herijk der maten en gewichten voor de ingezetenen alhier zal plaatshebben op 22, 23, 25 cu 20 Juli aanstaande, des voormiddags van 8 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 ure. Waalwijk, 4 Juli 1881. Burgem. en Weth. voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. De Burgemeester der gemeente Waalwijk Gezien de art. 19 en 89 der algemeene plaat selijke politie verordening dezer gemeente; Maakt bekend a. dat de herbergen tapperijen en andere dergelijke voor het publiek openstaande buizen gebouwen en getimmerten gedurende de ker misdagen aanvangende ZONDAG dcu 10 Juli en eindigende ZONDAG dcu 17 Juli, kunnen open blijven tot twaalf uur des nachts. b. dat gedurende genoemde dagen de kramen, spellen en tentenvan wc-lken aard ookdes avonds ten 10 uur moeten gesloten zijn. Wijders dat het verboden is op de openbare straten en pleinen met geld of om geldswaarde of eenig ar.der hazardspel te spelentot rustver storing aanleiding gevende spelen of gezangen, hoe ook genaamd op de kermis te vertoonen of te doen plaats hebben. Liedjeszangers en kunstenmakerijen op de straat worden niet toegelaten. Waalwijk 9 Juli 1881. De burgemeester voorn., VAN DER KLOKKEN. mais la longue attente fait mourir. Vreemd moet het u in d'ooren klinken o Waalwijk, 't gefluit van de majestueuse alles beheerschende locomotief, misdeeld als ge waart, langen tijd van uw bestaan. Ge moet u opgewektverjongd gevoelen, wanneer ze u door hare onafscheidelijke nei ging tot vooruitgaan oproept tot voorwaarts strevendat is denken, onderzoeken, han delen Wanneer zij door haar sissen den slaperi- gen wakker schudt, den schijndoode opwekt en leven brengt in alle werkeloosheid Wanneer ze, door haar onvermoeide krach ten, u leidt naar den weg tot ontwikkeling en kennisin gemeenschap stelt met de wereld van handel en industrie. Neen, niet langer meer, zult ge geïsoleerd zijn en behoeft ge als men naar u vraagt te antwoorden, dat ge tusschen den Bosch en Breda te vinden zijt. VEspérance fait vivrel Is dan eindelijk uwe hoop om aan de groote spoorwegwereld verbonden te worden, verwezenlijkt, de hoop, dat uw handel en industrie opnieuw zullen gaan bloeien, gaat daarmee samen. Laat de locomotief, die dagelijks tot on vermoeid werken uitnoodigt, u tot voorbeeld zijn. Weg nu met alle laksheid Nieuwe krachten, nieuw leven Uw vak, de schoenmakerij, uw hoofdbe- staan, is thans, en binnen eenigen tijd - dooi de lijn Zwaluwe-den Bosch - nog meer de weg geopend tot volkomen ontwikkeling. Aan u zelve is 't het terrein te herwinnen, dat u door eenige vreemde collegas, gebruik makende van uwe isolatie en het gevolg daarvan, ontnomen is. La longue attente fait mourir. Zeg me of 't onwaar isdat uwe isolatie geestdoodend op u gewerkt heeftdat uwe eenzijdigheid en ouwe sleur, 't gemis van communicatie met uwe vakgenooten, een verlammenden invloed op uw vak hebben uitgeoefend. 'k Wensch bij deze gelegenheid even terug te komen op mijn artikelen van April, Mei en Juni '80 van dit bladwaarin ik den toestand der schoenindustrie ongunstig noemde en waarbij ik trachtte middelen aan de hand te doen om dien te verbeteren en de op richting eener stik- en ambachtsschool be oogde. In een Nieuwsblad voor Nederlandsche Leerlooierijen enz. van die dagenwerden mijne pogingen toegejuicht, en ik heb tot mijn genoegen gezien, dat men te Breda ik pretendeer niet op 'tiniatief door mij ge nomen een vakschool heeft tot stand ge bracht onder leiding van den heer P. Bank Jr. Te Waalwijk echter bepaalde men zich tot goedkeuren. Ik heb toen ook nog gezegd „Zoolang eeu nationaal lederindustriebond, „tot wiens werkkring de behandeling dezer „zaak in de eerste plaats behoort, èn een „kamer van koophandel èn gemeentebestuur, „zich bepalen tot figuranten in deze belang rijke kwestie, zal ons schrijven weinig baten. Datzelfde beweer ik nog. Volkomen ben ik 't er mede eens, dat er wordt aangedron gen op reciprociteitsrechten voor in- en uit voer, dat men tentoonstellingen en leder- missen tracht tot stand te brengen, maar naar mijn bescheiden meening is hierdoor de malaise niet geheel te verbeteren. 't Kwaad moet met den wortel uitgeroeid en dit is niet anders mogelijk dan door goed georganiseerde stik- en ambachtscholen. Wat een weefschool voor Tilburg is moet een stiksohool voor Waalwijk worden. Waarom wordt van uit Nederland om zoo te zeggen, niet meer geexporteerd, terwijl voor eenige jaren de uitvoer naar Oost- en West-Indie zeer beduidend was? De Chineezen werken goedkoop, dat is waar, maar slecht, doch de Hamburger en Weenerhuizen hebben zich meester ge maakt van uwe clientèle doordat zij meer elegant en doelmatiger fabriceeren. Amsterdamsche exporteurs trekken hunne schoenen voor Indie uit 't buitenland, zonder nog te spreken van de massa schoeisel, die naar hier wordt ingevoerd. Meer dan ooit is thans de tijd tot aan wending van middelen die totale genezing moeten tengevolge hebbeu daar. Niemand zal nu betwisten, dat, wanneer de schoenmakerij goed marcheert, de bloei der looierijen en aanverwante vakken daar aan bijna onmiddellijk verbonden is. Wat de opening van den stoomtramweg aangaat zou het overbodig zijn verder te betoogen van welk overwegend belang deze niet alleen is voor de schoenmakerijmaat niet minder voor de leerlooierijen met den beduidenden aanvoer van huiden en schors, voor den graanhandel, de boterfabrieken, voor alle industrieele ondernemingen en handel zelfs voor 't par:iculier leven zal deze verbin ding zijn overwegenden invloed laten gelden, want door wisseling van plaats ontstaat wis seling van denkbeelden. De nieuwe geregelde verbinding met de groote fabriekstad Tilburg kan voor de ge meente Waalwijk in 't bizonder nog een bronader van welvaart worden. Het door Tilburg zoo gewenschte kanaal zal om de groote kosten en het te locaal belang, waardoor er weinig hoop bestaat op eene beteekenende subsidie van rijk en pro vincie, vooreerst nog wel tot de stille wen- schen blijven behooren en zijn we daarmee dan ook de laatste 12 jaren geen stap verder gekomen. Niet onwaarschijnlijk daarentegen is de reeds veelbesproken verbreeding van 't Oude Maasje het tijdstip van uitvoering nabij. Bij eene goede exploitatie van de haven, met keer- en schutsluizenin staat om vol doende water te houden voor het vlotliggen en binnenlaten der schepen, zou Waalwijk de transitoplaats van Tilburg worden. lleeds meermalen is hierop van bekwame zijde gewezen en is het voor de gemeente te hopen, dat de betrokken autoriteiten hiervan voor het te laat is, partij trekken, daar het voor de hand ligt dat bij exploitatie van den geprojecteerd en zijtak KaatsheuvelNieuwe VaartCapelle, deze laatste gemeente van hare gunstige ligging zal weten te profiteered Ik eindig met de aanbieding van mijn hartelijken gelukwensch en zou ongaarne omtrent de laatste aangelegenheid toepassen: „TEspérance faisait vivre, mais la longue attente a fait mourirN. In (le kamer heelt de Brusselsche afgevaar digde Janson de quaestie der uitbreiding van liet stemrecht te berde gebracht. Namens de regeering werden dienaangaande door den heer Graux minister van financiën de volgende verklaringen afgelegd. Na^ eerst het groote gewicht der opgeworpen quaestie te hebben geconstateerdnoemde de minister het onzinnig voor de uitoefening van het stemreht twee verschillende grondslagen aan te nemen namelijk den eensus voor de alge- gemeene en het beginsel van capaciteit voor de gemeentelijke en provinciale verkiezingen. Voor de herziening der kieswet is men in België nog niet rijp. De regeering ziet in den door Janson te kennen gegeven wensch dat ze zich in be ginsel voor diens voorstel zou verklaren eene bedreiging met den dood voor het kabinet, zoowel als voor de geheele liberale partij. Volgens berichten uit Batna neemt de gisting onder de Arabieren in Constantina toe. Honderd spaliis en eén bataljon infanterie zijn naar Biskra gezonden. Het heet dat het aan benden uit Tunis en ook uit Tripoli gelukt is eenige stam men in de provincie Constantine tot opstand aan te zetten. Daar de Franschen in gindsche streken slechts over weinig troepen beschikkenzoo meent men dat men den opstandelingen van zuidoostelijk Algerie hunne gemeenschap met Bou-Amema kwalijk zal kunnen verhinderen. Te Oran heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen Spaansche matrozen en Fransche soldaten. l)e Spaansche kolonisten trachten hunne bezittingen tot eiken prijs te verkoopen. Men zegt dat Bou-Amema 20,000 duros eischt als losgeld voor de gevangen genomen Span jaarden. De kommandant der Fransehe troepen voor Sfax heeft last ontvangende overgave der stad te eischen en bij weigerend antwoord of bij tegenstand onverwijld tot een bombarde ment over te gaan. Het heet, dat de troepen van den bey onmachtig zijn tegen de uit den band geslagen Arabieren. De betrekkingen tusschen den Franschen gezant te Konstantinopel en de Porte moeten zeer gespannen zijn. De sultan heeft geweigerd den gezantden heer Tissotten geboore te ontvangen. Volgens de Telegraph heeft de Fiansche minister van buitenlandsche zaken eene scherpe nota aan de Porte gezonden. De sultan heeft daarop geantwoord dat het zenden van troepen naar Tripoli gemotiveerd was door de^ houding van Italië, dat grooten lust toonde Tripoli te annexeeren. De regeering noemt de berichten van de Morning Post over een nieuwe circulaire van Barthélemy en over de mobilisatie van 120,000 man met bestemming naar Afrika van allen grond ontbloot. De troepen thans in Afrika aanwezigzijn voldoende om de beweging te Sfex te onderdrukken en om eventueele pogingen van aanvallen op Tunis of in 't Zuiden van Oran te voorkomen. Ondanks het officieuse démenti handhaaft de Morning Post haar bericht; het blad wijst er op hoe de jongste ervaring de waardeloosheid aantoont van Fransche officieuse dementis. Voor 't volksfeest van 14 Jnli a. s. heeft de kamer een half millioeu francs bewilligd. Met 300 tegen 186 stemmen is vervolgens na een levendig debat besloten, den ambassa deurs-post bij het Vaticaan te handhaven. De regeering verklaarde zich bij monde van Bar thélemy St. Hilaire (buitenland) met nadruk voor het behoud. Volgens de Daily News heeft de Fransche gezant te Madrid aan de Spaansche regeering schadevergoeding toegezegd wegens de plunde ringen der Arabieren in Oran en krachtige tuchtiging der misdadigers. Te Rouaan is brand ontstaan bij een drogist. Het vuur greep met eene verbazende snelheid om zich heen zoodat in ongelooflijk korten tijd twee huizen waarvan het eene vijf verdiepingen hoogin lichtelaaie vlam stond. Hartverscheurende tooneelen hadden er plaats. Daar er voor de bovenbewoners geen denken aan was langs de trappen te ontkomen, ver toonden zich negen personenbijna stikkende door den rook en de hitteaan de vensters der bovenverdiepingen en riepen met wanhopige ge baren om hulp De buren snelden toede een met een ladder, de ander met lakens, eenderde met matrassen om die uit te spreiden op den grond ten einde den val te breken van hen die naar beneden sprongen. Men zag er, die zich van de tweede en derde verdieping zelfs van liet dak naar beneden wierpen. De een kwam omlaag met verbrijzelden schedelde de andere met gebroken ledematen terwijl er twee vrouwen waren die gedurende eenige se conden met de kleederen aan de vensters bleven haken en zoo eeue wijle in de lucht bleven hangen totdat de kleederen loslieten en beiden op straat vielen. Een dezer had het geluk op een matras neer te komen en werd, oogenschijn- lijk althansniet zwaar gewond. De andere was een lijk toen zij naar beneden kwam. De hitte was zoo grootdat de toppen der ladders dadelijk vuur vatten toen zij aan het brandende perceel geplaatst werden. Ook de matrassen op de straat geraakten op sommige punten in brand. Bij het afzenden van het bericht was men niet zeker, dat er niet nog dooden onder de puinhooper. waren.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1