Nummer 56. Donderdag 14 Juli 1881. 4e Jaargang Ï2 JtfLÏ liil Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk jfj de opening van den stoomtramweg Tilburg—W aalwijk. De Echo van Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs .per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg* 2 $De Autwerpsclic Koophandel meldt het vol gende |Men heeft gedacht dat er maar 7 strijders der omwenteling van 1830 meer overschoten. De brave gendarmen der brigade van Diest hebben echter een achtsten ontdektdie na een halve eeuw in Nederlandsch-Indië geweest te zijn, is teruggekeerd. Hij is 73 jaar oud en heet Treulet. De staat heeft besloten hem kosteloos te herbergen en te voeden. De man is gebroken door ouderdom en vermoeienis, maar nu staat hem een heerenleven te wachten. Raad eens waar hij logement heeft gekregen. In de gevangenis der Kleine Karmelieten tc Brussel. Hij is namelijk als deserteur ter beschikking gesteld van den krijgsauditeur van Braband. Treulet was inderdaad uit het leger weggeloopeu met andere Belgische soldaten te Venloo, voor het verdrag der 24 artikelen waarbij deze stad met een gedeelte van Limburg aan Holland werd afgestaan. Volgens de wet zou Treulet voor 5 jaar bij eene correctie-compagnie moeten ingelijfd worden. Hij is toen hij in zijne ge boortestad was gekomen door eene vrouw aan de gendarmerie aangewezen. De tijdingen uit Afrika zijn en blijven slecht. Nadat de vloot Sfax gebombardeerd had, heeft men geen troepen kunnen ontschepenomdat zij niet genoeg in aantal op de schepen waren en er nog geen nieuwe op dat oogenblik uit Frankrijk waren aangekomen. Zonder een ont scheping beduidt een bombardement niets. De schepen kunnen te Sfax niet dicht genoeg bij de kust komen om de manschappen als zij niet in groot aantal tegelijk in de sloepen wor den gezette vrijwaren voor eene slechte ont vangst aan den wal. De Tuniseesche bevolking te Sfax is door het bombardemet nog heftiger opgewonden en zonder een sterkere macht is tegen haar niets te ondernemen. Op de an dere kustplaatsen zijn dezelfde tooneelen als te Sfax te verwachten en een sterke bezetting is ook noodig om de Europeanen te beveiligen. Of de regeering wil of nietde omstandigheden zijn sterker en nopen tot een krachtig optreden en tot een blijvende bezetting van geheel Tunis, als men Algerië wil vrijwaren tegen een zoo gevaarlijken nabuur. Uit Algerië zijn de tijdingen niet minder slecht. Bou-Amemadie met zijn behaalden buit gevlucht was naar de woestijn heeft een nieuwen tocht noordwaarts gedaan dwars door Fransche kolonnes heen die hem bewaken moesten. De geheele kracht var. de Arabieren zit in bun snelle bewegingen, en het is dus best mogelijk dat men op eenmaal de tijding krijgt, dat Bou-Amema te Flemcen of te Oran is en de geheele kolonisatie in Teil vernield heeft. Om deze berichten te verduidelijken zij den lezer herinnerd dat Algerië bestaat uit drie deelen het noordelijkste gedeelte langs de kust gelegen dat Tell(van Tellus aarde) heet en dat groor tendeels gekoloniseerd is, omdat aldaar graan kan groeien. Zuidelijk daarvan ligt de streek van de Hauts-Plateauxvlakke steppen waar bijna niets dan alfaeen grassoortgroeiten uidelijk daarvan begint de Sahara het onbe kende zuiden het heenkomen van alle roovers en stroopersdie zooals Bou-Amema zich ont trekken willen aan het Fransche gezag. Dit is thans des te gemakkelijkernu het seizoen voor een veldtocht met Europeesciie soldaten in die streken voorbij is, en nu men met ernstige operatiën zal moeten wachten tot het einde van September of October. Wat in het westen de zaak nog bemoeilijkt, is de nabijheid der grenzen van Marokkodie zeer flauwelijk omschreven zijn en waar de Arabieren leven in volslagen vrijheid van alle gezag. Het was nabij deze zelfde grenzen dat de hertog van Auraale na vele vruchtelooze pogingen indertijd zich einde lijk meester maakte van Abcl-el-Kader. De gouden vijffrankstukken znllen uit de circulatie verdwijnen en vervangen worden door stukken van vijffrank gedeeltelijk van zilver en gedeeltelijk van goud. Zij zullen de grootte hebben van eer, tweefrankstuk. Trinquetde gewezen schoenmake met wien na zijne terugkomst van Nieuw Caledonië, de partij der commnune zoozeer heeft gesold en die ten slotte door haar tc Parijs candidaat is gesteld voor den gemeenteraad met ongun stig gevolgzooals men weet heefi eene be trekking gekregen bij dc administratie van de prefecteur der Seine. Die man is dus verloren voor de zaak der regeeringloosheid. De senaat heeft in de laatste dagen voor zijn doen hard gewerkt. In de Jwet betreffende den leerplicht, waarmede men al zoo lang bezig is, werd op voorstel van La Rover met 166 tegen 107 stemmen de belangrijke bepaling in- gelascht, dat kinderen, die alleen huisonderwijs hebben genoten, op hun tiende jaar van staats wege aan een examen zullen worden onderwor pen en dat, wanneer dit niet bevredigend uit valt, die kinderen zullen gezonden worden naar eene openbare of bijzondere schoolnaar de keuze der ouders. Zonder discussie heeft voorts de senaat het erediet van 141/2 millioen francs ten bate van Tunis bewilligd. In den jongsten ministerraad is besloten, meer troepen te zenden naar het zuiden van Tunis ter bezetting van Sfax, Gabes en het eiland Djerba. Een aantal pantserschepen zullen van Toulon vertrekken. Morning Post heeft dus gelijk gehad, toen zij dezer dagen van het zenden van versterkingen gewaagde. lu de kazerne LatourMauborg te Parijs is gedurende een goochelvoorstelling die daar voor de soldaten gegeven werd een gedeelte van den vloer der zaalwaar die plaats had ingestort. Ongeveer 150 soldaten waren daar bijeen en vermaakten zich over de behendige toeren der goochelaarster toen op eens een onheilspellend gekraak werd gehoord. Verschrikt snelden allen onwillekeurig naar de deur. Onder het gewicht van al die op een punt verzamelde menschen zakte de vloer in, en een honderdtal der aan wezigen stortten neder naar de 4 meter lager gelegen benedenverping. Het ongeval liep betrekkelijk zeer gelukkig af. Vier man zijn ernstig maar niet gevaarlijk gekwetstterwijl veertig lichte kneuzingen be kwamen. Lefroy, de man, die verdacht wordt den moord op den Brighton-spoorweg te hebben gepleegd, is gearresteerd. Het is nu gebleken dat Lefroy den 28 Juni, den dag na den moord, naar zijn zuster gegaan is, die op den weg naar Liverpool, Islington woont, en met 14 schillings, die hij van haar geleend had, naar het Eastend trok. Daar huurde hij, onder den naam Clarke, een kamer in de Smithstreet, Stipney, bij juffrouw Bickers. Hij ging niet uit, hield den ganschen dag de luiken toe en gaf zich uit voor graveur. Die geheim zinnigheid maakte den argwaan van juffrouw Bickers gaande zij kreeg vermoeden dat er iets aan hem haperde, toen hij op een morgen aan het ontbijt beneden kwam in een jas van een heer, die ook bij haar woonde maar wegens zaken uit was. Zij waarschuwde de politie, en weldra vermoedde deze wie Clarke was. De agenten namen iemand mede, die Lefioy kende, en deze herkende hem dadelijk, ofschoon hij knevels en bakkebaarden had afgeschoren. Hij had weinig of geen geld op zak, geen horloge, en had hongerzoodat hij in de politiewacht om eten vroeg; hij zag er vervallen uit, maar was kalm. Hij heeft nog niet bekend. 1De Fidschi Times van 30 April 11. geeft bericht van een vreeselijke slachting, die op Tapitawa heeft plaats gehad. Van Honolulu uit werd voor ettelijke jaren op Tapitawa een filiaal gevestigd van de Londenschc Zending- vereeniging, en wel onder het opzicht van een Sandwicbeilander, Kaub genaamd. Kaub maakte de gansche gemeente tot proselieten en haalde haar daarna over, al hare wapens door hem te doen bewaren. I11 den laatsten tijd werd, ten gevolge van de voortdurend van haar geeischte opbrengsom, de bevolking van het zuidelijk deel des eilands ontevreden en van het christendom afvallig. Kaub begon toen een kruistocht wapende zijne aanhangers plaatste zich aan hun hoofd en overviel de afvalligen. Het bloedbad was verschrikkelijk niet minder dan 1000 man nen, vrouwen en kinderen werken gedood. De schandelijkste daden werden wijders aan de slachtoffers gepleegd. De gewonden werden bij elkaar gesleept, op een hoop geworpen, met het dak van een oud huis bedekt en toen werd het een en ander door het monster Kaub eigenhandig in brand gestoken. Deze had zich aan boord van het llawaïtische schip Stormbird naar Honolulu begeven, teneinde zich over zijn haast ongeloofelijk misdrijf te verantwoorden. Te Montreal heeft een werkstaking op groote schaal plaats onder de kaaiwerkers. De werkstakers trokken in optocht rond en dwongen overal waar zij kameraden aan het werk zagen, daarmede op te houden. De politie sommeerde hen uiteen te gaan, waarop zij met pistoolscho ten antwoordden. De oproerwet werd gelezen en een charge werd gedaan, waarbij verscheidene rustverstoorders gewond en anderen ingerekend werden. De politie bleef meester van het slag veld. Cetawavo heeft een brief geschreven of liever doen schrijven aan lord Kimberley, waarin hij zijn gedragslijn tegenover Engeland verdedigt en de voorstelling, die de Kaapsche autoriteiten van zijne houding hebben gegeven onjuist noemt. Hij verzoekt in Zululand te mogen terugkreren. De regeering schijnt niet genegen dit verzoek in te willigen. In bet kamp van Alderschot zijn bij ge legenheid eener wapenschouwing onderscheidene manschappen van de hitte gestorven. De opper bevelhebber van 't leger de Hertog van Cam bridge heeft deswege in 't Hoogerhuis ophel deringen gegeyen, ongeveer hierop neerkomende dat het geen wapenschouwing, maar een spie gelgevecht was geweest(!) en dat hij het zich niet kon begrijpenwant dat hij zelf in het kamp was geweest dien dag en het er niet zoo bijzonder warm had gevonden. Zijne Lordschip zal er dan waarschijnlijk 's morgens zijn geweeet en in een minder nanw toegeknoopte uniform dan de Engtlsche soldaten gewoonlijk dragen Begrijpen of- niet begrijpen evenweleen feit is hetdat zes man zijn doodgevallen en dat een aantal anderen ziek liggen. Volgens den Dnitschen Reichsanzeiger neemt de ziekte der keizerin een bevredigend verloop en mag men zich vleien met de hoop op eene gelukkige schoon langzame genezing. Weer is een dorp op weinige buizen 11a, geheel in dc asch gelegden wel Lubelnin het district Siegen (Westphalen. De vlammen verspreidden zich zoo snel door de met stroo gedekte huizen dat alle pogingen tot blusschen vrachteloos bleven. Er gingen geen menschen- levens bij verloren. Waalwijk, 13 Juli 1881. Eene gebeurtenis van het allerhoogste belang voor Tilburg en Waalwijk en de tusschen beide gelegen plaatsen, ja voor de geheele Langstraat, heeft heden plaats gehad, namelijk Ouder gejuich van een talrijke raeuigte ver trok de smaakvol versierde feesttrein, bestaande uit drie wagens getrokken door de locomotief //Waalwijk" van af het station te Tilburg. Voor op de locomotief wapperde aan weerszijde eene uationale vlag, op eene waarvan de woorden wEere aan den directeur", op de andere //hulde aan commissarissen". Een honderdtal genoodigden namen met de directie deel aan dien tocht. Langzaam stelde de trein zich in beweging passeerde zonder eenige stoornis de rails van de staatsspoorwegen en versnelde langzamerhand zijnen loop door Tilburg, overal begroet door bet jubelende volk eu vergezeld door een groote troep jongens, die het er blijkbaar, niettegen staande de hitte, op gezet hadden te probeeren of zij even hard konden loopen als de machine. Onnoodig te zeggen dat van alle huizen de drie kleur wapperde op sommige punten waren ook nette versieringen aangebracht. Op de Veldhoven kwamen een zestal sierlijk gekleede bruidjes directeur en commissarissen prachtige bouquetten aanbieden. De lieve klei nen maakten vervolgens de reis mede. Bij aankomst te Loonopzand deden zich de vroolijke toonen der Sophia's vereeniging hooren en stapte men at aan de versierde woning van den heer Vermeer, zijnde de halte van den tram. Nadat daar eer.ige minuten vertoefd was, werd de reis voortgezetde Sophia's harmonie deed den trein uitgeleide tot- aan het einde der straat. Aan de halte Kaatsheuvel werd de directie ontvangen en verwelkomd door het gemeente bestuur van Loonopzand en te Sprang door dat van die gemeente. Nu ging het voort tot aan Besoijen, tot nog toe (wij hopen voor korten tijd) het eindpunt der lijn. Ook daar werden de feestgenooten ontvangen door het gemeentebestuur. Eene onafzienbare menigte stond bijeen en de nieuwe haimonie en de Jiedertafel //Oefening en Vermaak" luisterden de ontvangst op. Ook werden hier door de werklieden, onder toepasselijke toespraken aan den heer Piérard, die de rails geleverd heeft en den weg gelegd en aan den directeur der stoomtram maatschappij bouquetten aangeboden. Met de beide muziekgezelschappen voorop ging men nu in optocht naar Waalwijk, waar men door het gemeentebestuur en de kamer van koophandel ontvangen werd. De toespraken door de hoofden der verschillende gemeenten in haar geheel weer te geren is ondoenlijk. Men houde ons ten goede dat wij niets vermelden, dan dat deze alle uitdrukten groote voldoening over het tot stand komen der lijn, dat zij welvaart zou aanbrengen aan handel en industrie, dat zij zoude bloeien en groeien, enz. Door de Nieuwe Harmonie en liedertafel ver gezeld keerdè men omstreeks 2 uur naar Besoijen weer om de terugreis te aanvaarden. Was er in de heenreis betrekkelijk langzaam gereden, omdat het de eerste maal was dat een zoo lange geladen trein den weg passeerde, op de terugreis scheen de locomotief te willen toonen wat zij kan eu werd op verschillende rechte gedeelten gereden met de grootste geoorloofde snelheid. Een trotsch gezicht was het, bemoedigend en opwekkend, dien trein met wapperende vlaggen daarheen te zien ijlen, langs heide en bosschen, langs akkers en duinen, daar waar onze vaders zich zeer goed herinneren, dat enkel zandwegen waren. Op het Goirke bracht de harmonie Orpheus den trein eene ovatie en aan het station werd hij opgewacht door de nieuwe kon. harmonie. Na hel uitstappen ontving de heer Diepen, als oudste wethouder, commissarissen en feest- genQoten in de wachtkamer van het station waarna de N. K. Harmonie hen tot aan de Philharmonie begeleidde, waar het diner zou plaats hebben. Een honderdtal feestgenooten namen aan den teestmaaltijd deel. Nadat de burgemeester van Tilburg in eene kernachtige rede voorgesteld had de gezondheid te drinken van Z. M. den koning en hieraan met geestdrift was voldaan volgde de eene speech over de andere, totdat het uur van scheiden daar was en allen zich huiswaarts begaven, hoogst voldaan over den dag. Wij wenschenalvorens te eindigen, eenige

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1