Engeland. Duitsehland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERIN G EN gevangen gezetmaar nu voor de laatste maal; liij stierf in de ziekenzaal der gevangenis aan eene leverontsteking. Arabieren van Kairoaan komende ver halen dat er in deze stad groote opgewonden heid heerscht en gaande gemaakt is door de Zelas, die een algemeenen opstand wenschen. Een nieuwe razzia is door Arabieren op 35 kilometers afstand vau Tunisgehouden. Zij roofden 1200 schapen en 150 ossen. In het Tunesische leger komen vele gevallen van desertie voor. Eenige bonderden soldaten zouden in de laatste dagen gedeserteerd zijn. Een regiment cavallerie moest met een bijzonderen trein uit Beja aangebracht worden om de leiding, die Tunis van water voorziette beschermen. Misdadigers hebben reeds getracht deze at te snijden. Een den bey toebehoorende pachthoeve op een half uur afstands van Manouba, is geheel door Arabieren geplunderd. Men verzekert, dat de Europeesche bevolking van Manouba gedwon gen is deze stad te verlaten ten gevolge van de bedreigingen tegen haar geuit. Mustapha is te la Goulette aangekomen. Hij werd met 21 kanonschoten begroet. Al de ministers en hooge ambtenaren wachtten hem op de kade af. He talrijke menigte gaf haar vol doening te kennen met zijn terugkeer. He millitaire muziek langs de kade opgesteld, liet zich hooren. Mustapha begaf zich eerst naar het ministerie van marinewaar hij eenige oogenblikken uitrustt-e. Haarna begaf hij zich gevolgd door ongeveer 20,000 personen, te voet naar het paleis, waar hij op hartelijke wijze door den bey ontvangen werd. Uit Tunis wordt aan le Temps getelegra feerd dat 500 ruitersanderen zeggen 800 van Kairouan vertrokken zijn r.a den gouver neur gedreigd en de pachters van de belastingen op het zout gedwongen te hebben geen belastin gen meer te innen. He 500 Metelletsdie voor de poorten van Tunis aangekomen zijn hebben al de grondbe zittingen in den omtrek geplunderd. Niet 400, gelijk gezegd is maar 2000 kameelen van den bey namen zij mede. In een tuin op korten afstand van het Bardo, werden twee/ Maltezers vermoord. Nergens is men veilig meer. Het platteland is overal on veilig gemaakt door maraudeurs. Al de uitgezonden boden zeggendat de stammen openlijk verklaren de Franschen en den bey te zullen bestrijden en alles, wat zij vinden rooven en alle Christenen vermoorden, Generaal Saussier heeft, in overleg met de generaals Belebecque en Colonien, schikkingen getroffen voor een expeditie naar het Zuiden, in October waarvan Mogar het doel zou zijn. Als het noodig waszou men naar Fignig gaan. Binnen kort zullen de voorbereidende maatregelen daartoe genomen worden. Telegrammen uit Sfax melden dat het hoofd der opstandelingan Ben Alifa onder de dooden zou zijn even als vijf of zes andere personen die invloed hebben op de Metellets. Hun dood zou een diepen indruk gemaakt hebben op de opgestane stammen en een zekere moedeloosheid onder hen hebben te weeg gebracht. Aan de Times wordt uit Petersburg geseind, dat in Siberie op verschillende punten de pest uitgebroken is, die menschen paarden en vee doodt. "Daily News meldt uit Alexandrie, dat de khedive het besluit tot afschaffing der slavernij in geheel Egypte de volgende week openbaar zal maken. Volgens het besluit mogen de tegen woordige bezitters van slaven dezen behouden doch zij mogen geene nieuwe slaven aannemen. In Afghanistan heeft Ayub-khan zich nog altijd niet aan den emir Abdur-Rahman onder worpen en voorloopig, schijnt het, daarop geen plan. Hij beschikt over 2400 man, eene kleine macht zeker in verhouding tot die van den emir. Maar Ayub is, schijnt het, zeer populair, althans te Candahar en omstreken waar hij trouwens de Engelschen klopte. Aan een particulier schrijven uit Pretoria, d.d. 6 Juni 1.1., is het volgende ontleend Het is nog onmogelijk van hier geld te ver zenden, daar de beide banken weigeren, wegens den ongeregelden toestand, wissels op Europa uit te geven. He Hollandsche editie van de VolKsstem ver schijnt maar eenmaal per week en voorloopig op een half vel, wegens de papier-schaarschte. He transportrijders laten zich in Natal door de zoo genaamde loyalen bang maken om de Transvaal in te gaan, zoodat het druk-materiaal ontbreekt. Van de koninklijke commissie vermoedt men, dat ze de onderhandelingen zal trachten te rek ken. Er zijn er namelijk die zich niet meer of minder voorstellen dan een aanstaande verande ring van ministerie in Engelandwaarbij de opvolgers eenvoudig alles zouden teniet doen wat de voorgangers ten opzichte van de Trans vaal beslisten. Welnu, mocht dat eens 't geval zijn, dan is alles gereed en bereid voor den oorlog, die dan wel niet tot de Transvaal zal blijven beperkt. De 12,000 Engelschen te Newcastle zullen dan niet veel kunnen uitrichten. Blijkens officieele rapporten zijn gedurende den geheelen oorlog slechts 48 Boeren gesneuveld en 55 gewond, maar die allen hersteld zijn. Uit het schip, dat in de straat van Ma- gehlaen gezonkee isde Hothere 1, zijn door duikers eenige lijken opgehaald. Een van de officieren werd in zittende houding, het hoofd op de hand geplaatst, gevonden. Eén ketel is ontdekt. Van den anderen was niels te zien. Men gelooft dat het schip, tengevolge van de ontploffing van een ketel is gezonken. Een aantal Engelsche dameswaaronder de hertogin van Sutherland, de hertogin van Marlborough, de markiezin van Salisbury, en verscheidene andere aanzienlijke vrouwen, hebben een vereeniging opgericht, met het doel, zooveel mogelijk het gebruik van Engelsche wollen stof fen boven dat van vreemde te bevorderen. Hoor deze stoffen weer als vroeger in de mode te brengen, hopen de dames den kwijnen den toestand te verbeteren, waarin tegenwoordig de Engelsche wolnijverheid verkeert. Nu de Keulsche dom voltooid is werkt men met nieuwen ijver aan de herstelling der groote kerk te Aken. He kerk, een der schoonste gedenkteekenen van oude bouwkunst, dagteekent uit den tijd van Karei den Groote, wiens graf zij bevat. Sedert tweehonderd jaren mist de oostzijde van de kerk haar toren, die door een brand werd vernield. Men is nu bezig dien toren te herbouwen naar de oorspronkelijke teekeningen. He Buitsche keizer draagt voor de kosten van dien herbonw eene som van 45000 mark bij. Ook van binnen worden de kapellen zuilen enz. gerestaureerd eu de koepel van het acht hoekig schip der kerk wordt met fraai geschil derde glazen versierd. Te Neustettin hebben ongeregeldheden plaats gehad hoofdzakelijk bestaande in het vernielen der vensterruiten van Joodsche winke liers. Aanleiding tot deze /vervolging" gaven ditmaal de Israëlieten zeivenvan welken er twee, dagblad-redacteuren, met hun beiden ie mand van Buitschen stam hadden geslagen en hem niet minder dan zeven hoofdwonden toe gebracht. Twintig personen zijr. gearresteerd. Te Praag zal den 11 September het Czechi- sche nationale theater plechtig geopend worden. Bij die gelegenheid hebben een groote optocht en tal van andere feestelijkheden plaats, waartoe de Czechische bladen alle Czechen en andere Slaven uitnoodigen. Het nationale bloed zal in die dagen natuurlijk nog meer in gisting zijn dan ooit, Naar aanleiding van de jongste ongeregeldhe den te Rome openen een paar liberale bladen een veldtocht tegen de waarborgen-wetwier intrekking zij verklaren te wenschen. He Popoio Romano, die geïnspireerd heet te worden door den minister van binnenlandsche zaken, leverde een artikel ten betooge dat het nevens elkander bestaan van pausdom en ko ningschap in de eeuwige stad een vraagstuk is met schier onoverkomelijke bezwaren. Het pauselijk blad Aurora zal met het einde der maand ophouden te bestaan. Italie's consul te Tunis, de veelbesproken Maccio, die tegenwoordig weer in Italië vertoeft, zal niet naar Tunis terugkeeren en wordt voor loopig ook niet met eene andere zending belast. Frankrijk kan dus tevreden wezen. Fanfulla geeft eene beschrijving van een der jongste demonstraties, welke vrij zonderling mag heeten. Op de piazza Navona werd een concert gege ven, en een der toehoorders riep om de konink lijke hymne, welk verzoek door anderen onder steund werd. He muziek echter voldeed hieraan niet, eu op uitnoodiging van een inspecteur van politie maakten de muzikanten zich gereed om heen te gaan onder toezicht der politie, die hen omringd had. Toen nu het volk opnieuw om de koninklijke marsch begon te roepen, storm den de politie-agenten en karabiniers op bevel van den inspecteur op de menigte los. Toen deze begon eenigen weerstand te bieden, liet de inspecteur, onder het gelach der menigte, bij trompetgeschal de drie bij de wet gevorderde sommatien doen, en het duurde nu nog een kwartier voor het gelukte de menigte uiteen te drijven. Op het plein en in de aangrenzende straten waren twee compagnien troepen opgesteld, om zegt Faufalla, den staat te beschermentegen de vrienden van het koningschap. He minister van binnenlandsche zaken aan wiens overdreven bevelen het ontstaan van al die oploopjes wordt toegeschreven, had reeds het besluit genomen om de concerten op de piazza Colonna en de piazza Navona te verbieden, doch door tusschenkomst van het gemeentebestuur heeft de heer Bepretis begrepen dat het een nieuwe onvoorzichtigheid zou zijn deze eenige uitspanning in den zomer te Rome te verbieden. Het wordt officieel bevestigd, dat J esse Helf- mann, die, wegens deelgenootschap aan den moord op keizer Alexander II, ter dood werd veroor deeld, doch aan wiewegens haar gezegenden staat, uitstel van executie was verleend, dat deze vrouw door den Czar van de doodstiaf is ontheven. Zij moet nu levenslang dwangarbeid ondergaan. Te New-York is vrijdagmiddag in Lennington Avenue, een vrij stil gedeelte der stad, een brutale aanranding gepleegd. Brie gemaskerde mannenmet pistolen ge wapend vielen daar een rijtuig aan waarin een kantoorbediende zat, die 10.000 dollars naar de bank moest brengen namen hem het geld af sprongen in een rijtuig dat hen stond te wachten, losten een paar schoten op den jongen matt, die hen nazette en waren weldra verdwenen. Zij zijn tot dusver nog niet gevat. Op den Chicago en Rock lslandspoorweg heeft eene bende roovers een trein geplunderd. Het waren er dertien die bij twee of drie te gelijk op verschillende stations er in waren ge stapt. He conducteur en een passagier, die weerstand boden, werden gedood, waarop de dieven zich meester maakten van de postpakketten voor een bedrag van 15000 dollars medenamen, en op paarden, die voor hen gereed stonden, zoo gauw zij konden heen draafden. Ook te Ann Arbor heeft men een nieuwe komeet waargenomen die zich langzaam in noordwestelijke richting voort beweegt. Hoor den hevigen wervelwind te New-Ulm in Minnesotawaarvan wij reeds kortelijk mel ding maakten, zijn ruim 100 gebouwen vernield, terwijl 14 menschen gedood en 25 gewond wer den. Waarschijnlijk zijn twee stormwinden uit tegenovergestelde richtingen te New-Ulm in bot sing gekomen. In niet meer dan 15 minuten was het vernielingswerk volbracht. WAALWIJK. Door de Liedertafel //Oefening en Vermaak" van Waalwijk eu Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Hoe zoet is de morgen van't leven. R. Hol. 2. Bas Gebet der Erde. Zöllner. 4. Honau-walz. Straus Tilburg, 23 Juli 1881. He heer Kerstens heeft zijue verkiezing waar schijnlijk tc danken aan de uitspraak van het stembureau. Er waren namelijk verschillende biljetten, waarop alleen geschreven stond //de zes aftredende leden", enz., alhoewel er zeven aftredende leden waren. Heze stemmen werden toegekend aan de aftredende leden, behalve aan den heer Janssens. He voorzitter van het stem bureau verklaarde zich tegen de beide leden, de heeren Smulders en Pollet, voor de toekenning dezer stemmenzonder deze uitspraak zou de heer Kerstens het vereischte getal stemmen niet hebben gehad. Bovendien schrijft art. 61 der kieswet voor, dat o. a. van onwaarde zijn, brief jes die geen persoon duidelijk aanwijzen of niet ingevuld zijn. He woorden „zes aftredende leden" wijzen geen persoon duidelijk aan, zoodat tegen de uitspraak van het stembureau wel in hooger beroep bij Gedeputeerde staten gekomen zal worden. Waalwijk, 23 Juli 1881. He raad der gemeente Sprang heeft beslaten tot het aanstellen eener onderwijzeres, die tevens de bevoegdheid bezit tot het geven van onderwijs in de nuttige handwerken, op een jaarwedde van f600.— Bij het onweder van 11. Hinsdag zija te Renkum niet minder dan vier woonhuizen door den bliksem getroffenbrand heeft er evenwel niet plaats gehad. Te Hedel werden drie kapitale woonhuizen door den bliksem getroffen en in de asch ge legd de brand was zoo hevig, dat een der be woners cn zijn gezin nauwelijks den tijd hadden hunne woning te verlaten. Hiens geheele inboedel, waaronder een keurige collectie oud porcclein, is vernield, terwijl twee paarden en een veulen in de vlammen omkwamen. Uit de twee overige panden is men nog in staat geweest een gedeelte van den inboedel te redden. Te 's Bosch sloeg dè bliksem op het dak en den voorgevel der Paterskerkgroote stukken ijzer en steen vielen naar beneden op straat en de gevel zal afgebroken dienen te worden, daar die ontzettend gescheurd is. Het dezer dagen in omloop gebracht be richt van de milicien die van een onderofficier een stomp in den rug bekwam een zware bloed spuwing kreeg en dientengevolge overleed, schijnt slechts tn zooverre waar te zijn, dat hij niet is overleden, geen bloedspuwing heeft gehad, vol komen gezond is en zijn gewone dienst doet. Het Vad. noemt het een onjuist bericht, licht vaardig in de wereld gezonden. Een zekere A. W., tapper te Grave, kreeg deze week twist met den zoon zijner tweede vrouw, welke zoo hoog liepdat hij dezen met een mes een steek toebracht in den onderbuik, zoodat den ongelukkige de ingewanden uit het lichaam hingen. He wonde is doodelijk. He dader, die reeds dikwijls met de justitie heeft kennis gemaakt, is onmiddellijk in hechtenis ge nomen. He arbeider H. T. uit Peize had de vorige week in den brandenden zonneschijn zich bezig gehouden met grasmaaien in den omtrek en pl. m. 116 bijeengegaard. Zaterdag wilde hij nog daar blijven om des avonds het verdiende loon aan zijne vrouw ter hand te stellen. Hij had met eenige andere arbeiders aangenomen om dien dag een stuk hooiland van den landbouwer v. H, aan den Hoornschendyk te maaien. Zooals gewoonlijk had hij zich van zijne bovenkleederen ontdaan en die aan den kant eener sloot neder- gelegd. Groot was de schrik van den vlijtigen man, toen hij omstreeks 5 uur 's morgens be merkte dat de broek verlegd e:i daaruit het zuur verdiende geld was verdwenen. Hij deed terstond aangifte bij de politie, aan wie het na zeer moeielijk recherche mocht gelukken twee bekende dieven en zakkenrollers des avonds ten 7 uur te arresteeren nog in het bezit van een deel vau het gestolene. Het zijn H. P„ oud 16 jaar en J. Z., oud 15 jaar, die reeds verscheidene malen wegene gelijk soortige feiten op de plaats waren gebraeht waar zij behooren. Uit Wijk wordt gemeld Hinsdag had alhier een treffend ongeluk plaats. He dienstmeid van den burgemeester zou helpen een wagen hooi te lossen. Nauwelijks was zij boven, of zij verloor het evenwicht en viel van boven neder. Ilaar toestand is hopeloos. Een wachtmeester der maréchaussee te Breda heeft aldaar tegen zekeren /Keesje de Zeeman", een vischhandelaar uit Enkhuizen procesverbaal opgemaakt wegens beleedigende gezegden, geuit jegens onzen koning, en wel tijdens dat Keesje zich bij den wachtmeester kwam beklagen, dat een spoorwegkaartje van hem niet als geldig was erkend. In de herberg van P, Vissers te Ooster hout is des avonds door zekeren J. v. G, een zilveren cylinder horloge, dat aan den muur hing, ontvreemd en voor f L verpand, hetgeen door den brigadier der marechaussee Erkelens is ontdekt, die den bewusten persoon heeft gearresteerd, Heze bekende denzelfden avond van Hingeman Loonen, schoenmaker te Oosterhout, terwijl deze in het gras te slapenlag, uit diens broekzak eene portemonnaie, waarin f 2.10 te hebben weg genomen. Uit Alkmaar meldt men van 20 Juii: He persoon van Pieter Admiraal, alhier woon achtig die wegens brandstichting (welke misdaad hij bekend had bedreven te hebben) gisteren in het huis van arrest alhier in verzekerde bewa ring was gesteldheeft zich, kort nadat hij in de cel was gebrachtdoor ophanging van het leven beroofd. Woensdag namiddag waren eenige jonge lieden bezig met baden even bezuiden Egmond aan Zee. Een hunner waagde zich tc ver en geraakte in eene trekkingdie hem naar zee voerde. Hij verdronk onder de oogen van zijne kameraden. Het lijk was heden avond nog niet gevonden. He verongelukte was hulponderwijzer te Alkmaar. Uit Oud-Zevenaar wordt gemeld Met het oog op het veelvuldig smokkelen vooral van tabakzijn in het naburige Elten 30 Pruisische grenscommiezen gestationeerd. Men meldt uit Leiden Gedurende een tweetal avonden verzamelt zich voor de in de Van de Werfstraat staande openbare school eene talrijke menigte, die fluis terend en op geheimzinnigen toon met naar het schoolgebouw gewende blikken elkander mede- deelingen doet. Een grappenmakerdie zich vermeet wat overluid opmerkingen te maken of een jongendie verstout te zingen of te schreeuwen wordt onmiddellijk op ernstige wijze te recht gewezen. He eenige uitdrukkingen die nu en dan overluid geuit wordenzijn ,/Zie hoor daar Geen kermiswonder wordt met meer belang stelling aangegaapt dan het eenvoudige school gebouw van geen straatredenaar worden met meer belangstelling de klanken opgevangen, dan die men meent dat uit de leerplaats der jeugd gehoord worden. Wat men eigenlijk hoort of zietweet niemand met volkomen zekerheid te zeggen doch welk verschil er ook over de waarneming der feiten bestaat op één pnnt is het meerendeel der menigte het volkomen eens: namelijk dat het er geducht spookt. Natuurlijk dat er in onze uitgebreide achter buurten waar men in de laatste jaren in het geloof aan duivelen en helsche machten zeer versterkt is geworden allerlei verhalen over het geruchtmakende feit in omloop zijn. Het baatte nietdat het hoofd der school die men uit zijne woning haalde onmiddellijk de school ontslootgeheel alleen er binnen trad licht ontstak en elk lokaal nauwkeurig onder zocht en daarop de verklaring aflegdedat er niets buitengewoons was op te merken. Zijne daad gold voor het oog der menigte die zich voor het gebouw bleef posteeren voor eene roekelooze vermetelheid. Ook gisteren avond was er weder een groot getal belangstellenden bijeen. Om welke reden is onbekend doch een tweetal agenten meenden iemand in de nabijheid van het gebouw, naar het bureau van politie te moeten brengen. Hoch nu begon het eerst recht te spokenniet in maar buiten het schoolgebouw. Nadat men tot handtastelijkheden tegenover de dienaren der wet was overgegaan, werd de weggevoerde ontzet door eenige personen. Volgens de verklaring van eenige aan de school geplaatste onderwijzers i3 de spookhistorie hier uit ontstaan dat een gordijn door den lucht stroom (men laat 's nachts de deuren der lokalen, die op eene binnenplaats uitkomen open) in beweging wordt gebracht. Haar er op den hoek van het gebouw een straatlantaarn staatvalt de schaduw van het in beweging zijnde gordijn op een muurvlak wat door de op straat aan wezige personen kan worden waargenomen en waarin de opgewekte verbeelding der menigte nu iets zeer bovennatuurlijks ziet. Baardwijk, 22 Juli. He gemeenteraadsver kiezing is afgeloopen eu, wat wel als een gelukkige

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2