binnenland. Zwitserland. Oostenrijk. Turkije. Griekenland. Italië. Rusland. Burgerlijke Stand. ~UITVOERINGEN Twee toeristen en twee gidsen hadden onlangs den Ortler beklommen den hoogsten top van de Rhaetische Alpen, (bijna 4000 meter.) Zij hadden daarbij met de hakken hunner laarzen en hunne stokken trappen in de sneeuw en het ijs moeten maken, om boven te komen. Bij het afklimmen, dat met nog grooter ge varen gepaard ging, daar zij de trappen niet terug konden vinden, gleed een gids plotseling uit, en stortte met een der reizigers, die met een touw aan hem was vastgebonden, m een afgrond van 500 voet. De gids werd zwaar ge wond aan het hoofd, maar de toerist had slechts onbeteekenende kneuzingen bekomen. Na zijn bezoek aan keizer Wilhelm te Gastein zal keizer Trans Jozef, volgens de „Neue Freie Presse, een verdere reis ondernemen. Hij zal namelijk een bezoek brengen aan de werken van den Vorarlbergspoorweg, tegelijk met den groot hertog van Baden en de koningen van Saxen en Wurtemberg, eeue manifestatie, zegt de 1 resse, die zoowel in het belang van het groote werk zal zijn als blijk geven van Oostenrijk; s goede verstandhouding met het Duitsche Rijk. Den 3n Augustus bezoekt de keizer den kroonprins en diens echtgenoot te Salzburg, den 4n keizer Wilhelm te Gastein, den volgenden da» prinses Gisela te Munchenterwijl hij den 6n°op het eiland Mainau verwacht wordt, waar de ontmoeting met de bovengenoemde gekroonde hoofden zal plaats hebben. De terugreis gaat over Bludenz, Feldkirch en Bregenz, den Arlberg, Landeck en Innsbrück. Den 16n of 18n keert Z. M. naar Ischl terug. Dit keizerreisje is een waar buitenkansje voor de toeristen in deze schoone streken, want men kan er verzekerd van zijn dat bij dergelijke gelegenheden het landvolk 't beste beentje voor zet en er heel wat eigenaardigs komt kijken. Te Königsgratz hebben weer ongeregeld heden plaats gehad tusschen Czechen en Duit- schers. Een volksmenigte heeft drie Duitsche studenten mishandeld, aan de huizen van eenige Duitschers baldadigheden bedreven en hen met plundering bedreigdzoodat de militaire macht tusschenbeide moest komen. Te Weenen heeft men een doortrapt die- venpaar gevat juist op het foogenblik dat zij met een rijken buit wilden vluchten. Iu een hotel aldaar kwam onlangs een elegant gekleed, 35jarig heer, die zich uitgaf voor den secretaris van een Hollandschen graaf, en kamers kwam bespreken voor de grafelijke familie, mj huurde zes vertrekken op de eerste verdieping, nam een kamenier en een zwarten knecht in dienst, en begon nu een aantal winkeliers te bezoeken, welke hij mededeelde, dat de grafelijke famiiie weldra komen zou om groote mkoopen te doen. Eindelijk kwam de gravin, een bleeke 30jarige dame, met deftige manieren^ de andere leden der familie zouden over eenige dagen komen. De dame, die zich Margaretha Gravin Denly geb. Yan Ham, uit Den Ham, in Nederland, noemde, ging in het rijtuig van het hotel met haar kamenier en den zwarten knecht, de win kels bezoeken waar zij groote mkoopen deed. Al de gekochte goederen moesten den Zin tus schen 2 en 4 uren aan het hotel bezorgd wor den men kon dan terstonds betaling krijgen. In sommige magazijnen had zij een menigte artikelen besteld om uit te zoeken en bij een juwelier voor een som van f 20.635 aan juweeleu en diamanten, en daarom scheen het haar voor namelijk te doen te zijn. Op den bepaalden dag werden de vertrekken der gravin letterlijk bestormd door allerlei be dienden en knechts die de bestelde goederen kwamen afleveren. Maar zij moesten al en wach ten totdat mevrouw met den juwelier had afge daan, die zelf de kostbaarheden kwam brengen. Zij bezag ze stuk voor stuk, en liet ze dan naar de aangrenzende kamer brengen. Toen alles in ontvangst genomen was, ging de gravin even naar de aangrenzende kamer om geld te halen en bleef zeer lang weg, zoodat de juwelier bijna zijn geduld verloor. Een oogenblik later wilde een jongmenscli haastig het hotel verlaten. Hij werd echter tegengehouden door den portier, die hem zijn naam vroeg, en in hem de gravin als man ver kleed herkende. Zij werd onmiddellijk in een kamer opgesloten en men zond een kellner den secretaris achterna, die even te voren de deur was uitgegaan. Weldra kwam de bediende met den man terug, in wiens zakken de juweelen gevonden werden. Hij had ze in hel zijvertrek terstond m ont vangst genomen, de gravin het haar afgeknipt en haar bij het verkleeden geholpen, waarna beiden kort na elkander zich uit de voeten hadden willen maken. Zij werden onm.ddelhjL in handen der politie gesteld. De secretaris bleek een reeds meermalen veroordeeld koopman uit Treblin te zijn, de gewaande gravin is zijne vrouw. Uit Rome ontvangt the Standard bericht, dat Oostenrijk en Spanje aan den paus hunne bemiddeling zouden hebben aangeboden om tus schen de Italiaansche regeering en het Vaticaan een modus viver.di tot stand te brengen. De paus zou geneigd zijn dit aanbod aan te nemen. Van de Italiaansche regeering is dit minder waarschijnlijk, gesteld altijd, dat het bericht zich bevestigt. De Augi, een te Constantiuopel verschijnend Grieksch blad, schrijft het volgende Eergisterenavondden 30n Juni (10 Juli) werd de kameel, die de geschenken van den sul tan naar Mekka over moet brengen, in een massief gouden stal geplaatst en den volgenden morgen begon de daartoe uitverkoren Imam er den Koran bij te lezen en wierook en andere reukwerken bij te branden. Te 4 ureu vertrok de eerste eunuuk van het paleis, llafig Vechram Aga begeleid door al de andere euuuken, naar het gebouw waar de kameel gestald washaalde het dier er uit, geleidde het eigenhandig en met grooten eerbied naar het paleis vertoonde liet eerst aan Z. M. den sultan en gaf het daarna aan Mehemed-Pacha, die met de overbrenging belast was, over. Daarna vertrok de kameel weder uit het paleis, omringd door de grootste pracht en voorafgegaan door verscheidene Imams en ander uitgelezen gezelschap. Langs den weg waren vijf afdeelingen cava lerie en infanterie ter zijner eere in parade op gesteld, en nadat de rauezinik van Z. M. den sultan volgens de voorschriften voor de kameel denwensch: „Allah helpt den sultan had uitgesproken, trok de geheele stoet door duizen den begeleid naar den steiger der twee zuilen waar even te voren de expres stoomboot aan gekomen was, die het dier moest overbrengen. Even later vertrok de boot onder donderend kanongebulder. Naar men uit Alexandrie bericht, is de katholieke bisschop van Massanah, mgr. Touvier, op een reis ter inspectie van de katholieke zen dingen iu Abessinie, te Alithiena, terwijl hij de mis" vierdedoor eea bende Abessyniers over vallen en met eenige andere geestelijken gevan gen genomen. De Abessyniers plunderden de kerk en de woningen der priesters en staken ze daarna in brand. De gevangenen werden van al hunne kleederen beroofd en naar het binnenland ver voerd. Men weet nog niet of het beklag hier over door den Frauschen consul te Massanah bij den koning van Abessynie ingediend, eenig gevolg heeft gehad. knapen. Thans wordt van ambtswege het geheele geval tegengesproken. Het is om der mensche- lijkheid wille in dit geval te hopen dat het officieele bericht het laatste en juiste zij St, Petersburg 28 Juli. Grootvorst Michael Nicolajewitch (oom des keizers) is tot ^president van den rijksraad benoemd. Heden namiddag vertrekken de keizer, de keizerin en de grootvorst-troonopvolger met de grootvorsten George en Alexei Alexandrowitch (broeders des keizers), IgnatieffWoronzetf en Daschkoff per spoor direct van Peterhof naar Moskou. WAALWIJK. Op Zondag 31 Juli 1881 des middags 12 ure, zullen door de Harmonie 1 Esperance op de bovenzaal van der. heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Defileer-niarsch. M. Krein. 2. Passe partout-poika. Faust. 4. Militaire Festklange, Steijn. Tilburg, 30 Juli 1881. Bij kon. besl. is K. Bes tijdelijk leeraar aan dc rijks hoogere burgerschool alhier, met ingang vau 1 September 1881benoemd tot leeraar aau die school. De verschillende berichten omtrent den oogst in deze streken luiden gunstig. Rogge boekweit en haver staan prachtig te veldde aardappelen blijven tot heden van de ziekte bevrijd en beloven een ruim beschot. De hooi bouw is onder gunstig weder afgeloopende opbrengst heeft de verwachting overtroffen. De laag gelegen weilanden geven geven overvloedig gras. Waalwijk, 30 Juli 1881. De eerste kamer heeft Donderdag het wets ontwerp tot aanleg van een kanaal van Amster dam naar de Merwede aangenomen met 21 tegen 17 stemmen. Te Rome is een talrijk bezochte bijeenkomst gehouden van oudstrijders in Italics onafhan kelijkheidsoorlogen. Er werd met eenparige stemmen eene motie goedgekeurd tot intrekking van de „waarborgenwet. In eene andere vergadering werd besloten den 7 Augustus a. s. eene openbare bijeenkomst uit te schrijven om te protesteeren tegen de waar- borgenwet en de oprichting van anU-katholieke clubs in bet geheele koninkrijk te bevorderen. In dato 9/21 Juli schrijft met uit Athene dat de Turksche garnizoenen het tweede gedeelte landsdat eerstdaags overgegeven moet worden, reeds nu ontruimden. Den voorgaanden dag waren volgens telegram uit Fourka, 3 bataljons infanterie van Domokos naar de Thessalische arens vertrokken en werd het oorlogsmaterieel met spoed getransporteerd. Honderd lastdieren van particulieren en een gelijk getal van de militairen deden daarbij dienst. Vele bewoners, die zich eerst naar Turkije begeven hadden keeren naar hunne haardsteden terug. Z. M. de koning zal eerst dan zijne nieuwe onderdanen bezoeken wanneer het geheele gebied overge geven is. Aangaande de bezetting van Arta wordt nog gemeld dat van alle de bewoners de troepen te gemoet kwamen de aartspriester met de geheele geestelijkheid in groot kerkelijk gewaad bevonden zich aan den ingang der stad om haar te zegenen; mannen, vrouwen en kinderen, alles riep luidkeels en herhaald „leve de koniug, leve het leger en de vrijheid 1" De mannen en jongens droegen cocarden van de Grieksche kleuren op de borst, de vrouwen en meisjes hadden zich met blauw-witte linten getooid. Overal waar de troep (met spelende muziek) voorbij trok zag men guirlandes over de straten en langs de huizenalsmede myrthekransen bustes °van den koning en de koninginop schriften enz.voor ieder venster prijkte een Grieksche vlag. De geestdrift was onbesehrijte- lijk de burgers kusten de soldaten met tranen in de oogen ja zelf geweren paarden tot ka nonnen toe werden gekust. Overal regeude het bloemen op de hoofden der militairen en 's avonds was er algemeene illuminatie en nationaal bal. Generaal Soutzos gaf dadelijk eene proclamatie uitwaarin hij iedereen gelijke rechtengelijke behandeling enz. enz. beloofde en aller medewer king gevraagd werd. In alle kerken werden godsdienstoefeningen gehouden. Men roemt zeer de hoffelijke wijze waarop de Grieksche soldaten en hunne aan voerders de Turksche militairenmet wie zij bij de ontruiming te doen hadden bejegenden. Te Tripolis heeft zich onder presidium^ van den aartsbisschop van Mantiuea een comité ge vormdmet het doel om een standbeeld op te richten voor Theodoros Kolokotronisden op perbevelhebber der Grieken, gedurende den opstand van 1821 en volgende jaren. Koloko tronis was bij zijn landgenooten zeer geacht en werd in de wandeling „de oude van Morea" genoemd. Eerst werd berichtdat in het Russische gouvernement Kursk in een schuur meer dan 100 vrouwen waren verbrand door een beheerder van een fabriek later werd de gruweldaad ge noemd het werk van eenige baldadige boeren- ty- Aan den zangwedstrijd die den 4 Sep tember a. s. te Gent zal gehouden worden zullen behalve de liedertafel „Oefening en Ver maak van Waalwijk en Besoijen nog 11 gezel schappen in de 3e afdeeling (gezelschappen uit plaatsen met minder dan 6000 zielen) deel nemen en wel de volgende 1. l'Union Chorale van Elouges-Monceau 2. l'Union Chorale van Wervicq-Sud, (Frankrijk) 3. La Fraternité van Droogenbosch 4. La Chorale van Jupille; 5. De Broederbond van Heusden 6. St. Jacques van Famay (Frankrijk); 7. De Vrije Vlamingen van Moerbeke-Waas8. Les Echos de la forêt van Mont a/Marchienne 9. La Renaissance van Wervicq10. l'Union Cho rale van La Bouverie11. Les Amis Réunis van Wandre. Voor die afdeeling zijn vier prijzen uitgeloofd. Het leggen der rails voor den stoomtram vanaf de haven alhier naar Besoijenvordert met den meesten spoed; zij zijn reeds gelegd langs de haven, door de Wagenstraat, tot aan den Kerkpad. Daar de moeielijkste gedeelten nu voltooid zijn, verwacht men, dat de aanslui ting de volgende week zal geschieden. De voorbereidende werkzaamheden voor deV brug in den Baard wij kschen overlaat zijn in vollen gang en alles doet vermoeden dat men spoedig vooi goed de handen aan 't werk zal slaan. Bij de behandeling van president Garfield zal men ©ok gebruik maken van den electrischen toestel van Prof. Hughesom de juiste plaats te zoeken van den kogeldie in den lever ge drongen moet zijn. Met de tot dusver gebruikte toestellen heeft men die nog niet kunnen ont dekken. Er is nu zulk een apparaat van Hughes, dat zeer gevoelig isen de aanwezigheid van dc geringste hoeveelheid metaal, het minste verschil in gewicht tusschen muntstukken aangeeftaan Prol". Graham Bell gezonden, onder wiens leiding de kunstbewerking geschieden zal. Een aantal beschrijvingen en toelichtingen zijn er bij gevoegd, waardoor men niet alleen de plaats van den kogel zal kunnen aanwijzen maar ook bepalen hoe diep hij in de lever is doorgedrongen. Dinsdagnamiddag omstreeks uur tijdens het hevig regendetrok een windhoos over een gedeelte van Nijmegen zoodat aan de Waalkade, in de Muchterstraat en op den Klokkenberg van een aantal huizen de daken zeer beschadigd werden van eenige werden zelfs de daken gedeeltelijk afgeslingerd. De straten waren bezaaid hier en daar met steenen en pan nen. In de school van het departement van 't Nut van 't Algemeen werden eenige ramen verbrijzeldongelukken zijn daardoor voor zoo verre bekend niet veroorzaakt. De eerste sneltrein van Rotterdam naar Amsterdam, de trein van 8,15 u., ondervond Donderdag morgen voorbij Moordrecht een be langrijk oponthoud. Door het breken van een wielband van de locomotief ontspoorde deze. Een aanmerkelijke beschadiging vau het materi eel en een groote schrik onder der passagiers waren er het gevolg van maar gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. l)e passagiers kwamen anderhalf uur na den be paalden tijd te Amsterdam aan. Ir. den eersten trein van Den Helder is heden morgen een rijtuig (waarin ook de postdienst uitgeoefend werd) warm geloopen, maar gelukkig kon het nog bijtijds te Alkmaar uit den trein worden afgehaakt. De passagiers ondervonden daardoor een kwartier oponthoud. Wegens de voortdurende onveiligheid der omstreken van Ossendrecht zal aldaar eene bri gade maréchausée gevestigd worden en daarvoor eerlang eene kazerne worden gebouwd. Dezer dagen werd te Amsterdam een loodgietersknecht vermistmen zocht hem overal vruchteloos zoodat de patroon eindelijk begon te gelooven dat hij aau de zwier was. De vrouw van den man bleef echter hare nasporingen voortzetten, bezocht verschillende plaatsen,waar haar echtgenoot op karrewei kon zijn geeaan en ontdekte eindelijk heden ochtend zijn lijk in de snijding tusschen twee huizen aan de Lindengracht bij de Lijnbaansgracht. De onge lukkige was daar vermoedelijk drie dagen geleden tusschen gevallen. (Tijd.) Donderdagnacht is te 's Hage in drie ver schillende woningen aan de Laan van Meerder- voort ingebroken. De nachtelijke bezoekers hebben zich door verbrijzeling van glasruiten toegang tot de huizen verschaftverschillende kamers en kasten met zilverwerk doorsnuffeld zonder eenige voorwerpen van waarde te ont vreemden. Men meldt uit Enschede van 28 Juli: Terwijl de vrachtrijder S. uit Eschmarke heden ochtend een met steenen beladen wagen geleidde, kwam de tilbury van den heer M. uit Oldenzaal in aanraking met dien wagen, met het nood lottig gevolg dat S. onder de raderen van zijn wagen geraakte, zoodat de geheele vracht met steenen over zijn lichaam ging. Hij werd zoo deerlijk verminkt, dat er zeer weinig hoop op het behoud van zijn leven bestaat. In de gemeente Schijndel is een onbewoond huisje door brand vernield. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschrevende politie doet streng onderzoek. Het huisje was niet verzekerd. De landbouwer Broeders te Teteringen die naar het afhakken van een boomtak bij zijne woning stond te kijken, kreeg den tak op zijn hoofd en werd zoo zwaar gekwetst, dat hij spoedig daarna is overleden. Woensdag is te Aarlerixtel in een «loot verdronken gevonden een 21jarige landbouwer. Hoe hij er in is geraakt is onbekend. Men schrijft uit Venloo van 27 dezer Door den buitengewoon lagen rivierstand komen de schepen, die de Maas bevaren, met de steenen der bedding in aanraking, waardoor de vaart nogal gevaarlijk wordt. Eergisteren zonk daardoor in de nabijheid van Gennep een stoomboot van de reederij Berger te Venloo, die een paar gaten in de machinekamer bekwam en denzelfden dag een passagiersboot in de nabijheid van Arcen, die veel schade veroorzaakte aau de vrachtgoederen, uil Rotterdam medegebracht. Te Nieuw-Buinen heeft een voorval plaats gehad, dat barbaarsch en verschrikkelijk mag heeten. Terwijl de werklieden van den heer Thöne bezig waren, kregen twee jongens van 14 en 16 jaren twist met elkander, hetwelk zoo hoog liep dat de eenzekere Bieze, den ander, zekere Drok met een gloeiende ijzeren pijp, waaraan gesmolten glas in den rug stak. Daarop schoten anderen toe, die den ongelukkige terstond koud water op de wonde gooiden, waardoor het gloeiend glas in het vleesch van den "lijder in stukkeu sprong. Onder hevige pijnen werd hij in een bootje naar Stadskanaal gevoerd, om aldaar, ten huize zijner ouders, geneeskundig te wofden behandeld, en ofschoon het voorval des ochtends plaats hadkon de patient eerst 's avonds 9- uur een doctor machtig worden van daar dat de vader van den gewonde, met behulp van een tangetje, een aantal staafjes glas uit den rug heeft genomen. De justitie bemoei t zich met de zaak, zoodat de dader zijne welverdiende straf wel niet zal ontgaan. /Ufciarchvijk, 30 Juli. De raad dezer gemeente heeft eene premie van f 10 toegekend aan L. Kolster, schoenmaker alhier vooi zijn moedig gedrag bij het alleen arresteeren en opbrengen van een inbreker in den nacht van 28 op 29 Mei jl. Sprang, 27 Juli. De gisteren verpachte tien den onder deze gemeente hebben nagenoeg f 700, zijnde slechts f 11 minder dan het vorige jaar, opgebracht, welke som, in aanmerking gvnomen de minder bezaaide akkers en de verwachting dat sommige granen, zooals haver en gerst, een kleiner beschot zullen opleveren, als een hooge prijs kan worden beschouwd. Te Kaatsheuvel hebben de verpachte tienden ruim f6050 opgebracht, zijnde nagenoeg f300 minder dan het vorige jaar. Van den 22 Juli tot en met 30 Juli WAALWIJK. Ondertrouwd: Franciscus de Vaan en Mechtilda Clasina Meijers. Bevallen: Frederica Hooijen geb. van behijndel d. Adriana Kipping geb. Stoelendreijer d. Petronella Allegonde Meijers geb. Muller, d. Johanna van den Dungen geb. Van Ierseld. Overleden: Helena Maria Cornelia Jansen 5 ra. Wilhelmus Brekelraans, wed. van Cornelia van de Wetering 77 jaar Franciscus Ludovicus van Delft, 3 dagen. BAARDWIJK. BevallenElisabeth Mulders geb. van Iersel z. Overleden: Elisabeth van den Hoven 16 ra.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2