Nummer 62. Donderdag 4 Augustus 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Verstootene. Engeland. J11UJ ..miuMiuu, Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscinand worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg Te Lourches heeft verleden Vrijdag in de mijn St. Mathieu No 1, een vreeselijke ontplof fing plaats gehad waarvan verschillende personen het slachtoffer zijn gewordenmen spreekt van 10 dooden en 18 gekwetsten. In het Klapdorp te Antwerpen ontstond Vrijdagavond brand in het stroohoed en magazijn van den heer Mathot. De zolder en de eerste verdieping van het magazijn zijn geheel vernield, het overige van het gebouw is zwaar beschadigd. Van al wat het bevatte heeft men niets kunnen redden. Te Luik waar van ouds het vervaardigen van wapenen vooral geweren, de voornaamste lak van nijverheid vormt, wordt thans, bij ge legenheid van de feesten ter viering van Belgie's vijftigjarige onafhankelijkheid, een wapententoon stelling gehouden, welke veel belangrijks bevat en een aantal bezoekers trekt. In het Journal Officiel der Fransche republiek is thans het decreet verschenen, waarbij de ver kiezingen voor de nieuwe kamer worden vast gesteld op 21 en de herstemmingen op 28 Augustus. De kamer heeft met 275 tegen 100 stem men besloten tot den verkoop van al de kroon- juweelenniettegenstaande den tegenstand der regeering, die alleen de versierselen zonder be paalde historische of kunstwaarde in veiling wenschte te brengen. De waarde wordt geschat op dertig millioen francs. Vrijdag nog zijn de beide kamers gesloten. In de kamerdie hare allerlaatste zitting hield, geschiedde het met eenige plechtigheid. Gambet- ta hield eene korte toespraak die zeer werd toegejuicht, waarin hij dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaarde dat het land thans over den gedanen arbeid zijn oordeel zou uitsprekeneen oordeel waarvoor ieder zoude LIL Opheldering. Goede God de vermoorde is Deane! riep hij. De uitwerking dezer ontdekking was verschrik kelijk. Mrs. Brooks was even als de meesten van haren stand niet zeer geschikt om daad zaken te verhalen en zoo had George nog maar niet kunnen gelooven dat hij tot de verschrik kelijke gebeurtenis eenigszins in betrekking stond. Nu was hem alles duidelijk en hij begreep dan ook oogenblikkelijk al den ernst zijner positie. De onbekendedien hij zoo dikwijls gezien en toch eigenlijk zoo weinig gekend haddien niemand had herkend wiens bijzondere kleeding zoo nauwkeurig door den kéllner der restauratie beschreven was die man was ongetwijfeld Deane. Maar wie was de moordenaarHoe was het gekomen dat niemand den doode herkend had? „Zoo moet onder anderen Routhzeide George in zich zeiven„het bericht van het vinden van het lijk en de beschrijving der klee ding ook gelezen hebben. Vermoedelijk heeft hij hem vroeger ook die pelsjas zien dragen. Wel heeft hij dien dag niet met ons gegeten maar hij wistwaar Deane at en met wien. Wat kan Routh weerhouden hebben inlichtingen te geven Deze en duizend andere vragen van gelijken aard deed George zich zonder er op te kunnen antwoorden ot den strijd, die er in hem woedde, te doen bedaren. Hij trachtte zich het gebeurde in tijdorde voor te stellen, en vervolgens daaruit een besluit te trekken doch te vergeefs. Het mocht hem niet gelukken de verwarring scheen moeten buigen. Maar welk ook de uitslag der nieuwe verkiezingen mocht zijn vurig wensch ik dus besloot Gambetta dat de staat kunde in deze vergaderzaal nooit door eene andere gedachte zal worden gjleid aan deze „toewij ding aan den dienst des vaderlands en van de republiek." Met den kreet „leve de republiek" ging men vervolgens uiteen en Gambetta verliet zijne vorstelijke woning in het palais Bourbon om weder zijne vroegere niet-officieele aan de Chaus- séc d'Antin te gaan betrekken. In den senaat las president Léon Say een voudig het sluitingsdecreet. Er waren zoo weinig senatoren aanwezigdat geen wettige besluiten konden genomen worden zoodat dan ook het ontwerp tot verkoop der kroonjuweelen en dat betreffende de onzijdigverklaring der kerkhoven onafgedaan zijn blijven ligger.. Men vermopdt dat hier een weinig opzet in het spel was. Door de kamer is nogop het voorstel van Guichard besloten de regeering te machtigen eene gerechtelijke vervolging in te stellen tegen Caillaux, minister van financiën onder het kabinet De Broglie-Fourtou wegens het overschrijden van zijn budget en het doen van uitgaven, waar toe hij niet bevoegd was. De verkiezingsperiode is nu ingetreden en de regeering heeft haar geopend met de uitvaardiging eener nieuwe circulaire aan de prefecten, waarin zij en hunne beambten worden aangemaand tot onzijdigheid. Wie anders handelt zal gestreng gestraft worden. De troepen hebben zich meester gemaakt van het eiland Djerba. Een gedeelte der expe- ditietroepen onder kolonel Jamais heeft nl. het fort te Houm-Souck (marktstad), de hoofdplaats van h H eilandbezetzonder dat er eenige tegenstand door de inboorlingen is geboden. Door het bezit dier sterkte hebben de Fran- schen het eiland in hunne macht. Djerba is door zijn klimaat en bodem een der heerlijkste eilanden aan de Middellandsche Zee. Het is ten zuiden van de golf van Gabes gele gen en van het vasteland gescheiden door een nauwen zeearmdien de kameelen bij lagen waterstand kunnen doorwaden. In de hooge oudheid was Djerba bekend onder den naam van Meninxof ook Lotophagen- veeleer toe te nemen. Deane was nooit zijn vriend geweest. Hij had veeleer tot dezulken zijner vroegere bekenden behoord met wien hij den omgang niet weder zou willen aanknoopen en toch was de dood van dien man hem niet onverschillig. Het leven dat George had ver spild had echter zijn hart niet verhard en hij was niet in staatden diepen indruk af te weren toen hij hoorde dat Deane zoo kort na hun laatste samenzijn een geweldadigen dood gevonden had. Toen Mrs. Brooks weder binnen trad ontstelde zij op nieuw van de uitdrukking op het gelaat van den jongeling. „Dat is een verschrikkelijk gevalEllen, zelfs zonder nog acht te geven op de omstandigheden dat ik er in gewikkeld ben cn mijne moeder er misschien een blijvend nadeel van ondervindt. Ik heb den ongelukkigen gekend hij heet Deane. Ik heb met hem in het koffiehuis aan het strand gedineerd en had de bedoelde jas aan. Al die omstandigheden zijr. juist, doch de gemaakte gevolgtrekkingen zijn valsch. Nu begin ik alles te begrijpen maar wie kan hem ver moord en wat kan daartoe aanleiding gegeven hebben Het is zeer natuurlijk dat men het eerste vermoeden had op mijden man die de bedoelde jas aan had. Mr. Evans zal mij ook herkennen." „Neen George de oude Evans is dood viel Mrs. Brooks hem in de reden. „Dood herhaalde George. „Dat spijt mij, want hij kwam mij voor een eerlijk man te zijn maar dat verandert in mijn positie niets. Ik zal zelf alles aan de politie mededeelenwat ik weet. „Moet gij dat doen vraagde Mrs. Brooks die als door instinet eene vrees had voor de politie." „Zeker moet ik dat doen ik kar. inlichtingen eiland „Lotophagitis insula", (een volk, welks naam door een vers van Homerus vereeuwigd is. Het eiland telde toen verscheidene steden, onder anderen Meninx de hoofdstad van Thoar en Gerra. Plinius verhaalt, dat Djerba in het vervaardigen van purper zelfs met Tyrus wed ijverde. Een Romeinsch ambteuaar was er spe ciaal belast met het toezicht over de kostbare weekdieren, die de stof leverden voor het purper. Het eiland vormt nagenoeg een rechthoek, het land is meestal vlak het telt omstreeks 45.000 inwoners. Dc landbouwers, die de meerderheid der bevolking uitmaken, zijn werkzamer dan de Mooren en Arabieren gewoonlijk zijn. Zij onderhouden den bodem met veel zorghet eiland levert de schoonste olijfboomen van het regentschap, "^oor het overige vindt men er ook allerlei vruchtboomen in de tuinen. Uit de dadelboomen wordt de heerlijkste likeur gedis tilleerd die in net Oosten bekend is onder den naam van „lagmi". Ook de wijnstok wordt in sommige plaatsen gekweekt. De wevers op Djerba hebbim hun gelijken niet in het regentschap maar de shawls- en zijdpn en wollenstoffenver- verij heeft thans niet den bloei van vroeger. Jaarlijks komen er uit Marseille drie of vier schepen om die artikelen naar Frankrijk te ver voeren. De Times meldt uit Tunis, dat de soldaten van den bey in de hoofdstad alle gedeserteerd zijn, een honderd uitgezonderd. Het bericht dat er in den omtrek van het Bardo een kamp zal gevormd worden, verdient geen geloof, daar de soldaten daarvoor ontbreken. Onder de on geregelde troepen is er ook desertie en muiterij. Er dreigde eergisterenavond een opstand. Onder de Fransche troepen heerscht veel ziekte. Aan Got is thans toch het kruis van het legioen van eer toegekend, niet als tooneelspeler even wei maar als leeraar aan het conservatoire. Het ministerie van oorlog laat in de ijzer gieterij van de gebroeders Lilies een reuzenkanon gieten. Het is ID/g meter lang en weegt 52.000 kilo. De projectielen wegen 400 kilogram en hebben eene doorsnede van 34 centimeters. De Keizer van Duitschland heefi de in voering van de revolverkanonnen van den heer geven aangaade den naam van den ongelukkige, en waar hij zich in den nacht van den 17 April nog laat heeft opgehouden." „Neem u in achtGeorge." zeide de oude op waarschuwenden toon. „Zoo gij niet gelijk tijdig kunt opgeven waar gij waartnadat gij hem verlaten hadtdan kunt gij u niet recht vaardigen." Deze opmerking was verstandig en juist; George bemerkte het ook. „Echter ben ik verplicht het te doen her nam hij. „Ik ben onschuldig en wanneer de tijd daar iszal het mij niet raoeielijk zijn mijne onschuld te bewijzen." „Dat zult gij zelf het beste weten George hernam de oude vrouw met een zucht. „Maar zeg het mij, wie de ongelukkige was." „Zet u nederen ik zal u alles verhalen." George's oude vriendin zette zich bij hem neder en hij verhaalde haar de geheele geschie denis van zijn omgang met Stewart Routh, zijne kennismaking met Deanezijne laatste bijeen komst met hem hoe zij met elkander gegeten hadden vervolgens nog naar eene biljartzaal waren gegaan, dat hij geld van Deane gewonnen had en den volgenden morgen r.aar Amherst vertrokken was. „En op dienzelfdcn dag heeft men het lijk gevonden niet waar?" vraagde Mr. Brooks. „Laat eens zienhernam George het blad op nieuw raadplegende. „Ja het was op den 18 October. Juist op den dagtoen ik naar Amherst ging en mijne moeder voor de laatste maal mocht zien." Hij zuchttemaar te gelijk speelde een glim lach om zijnen mond. Eene aangename herin nering kwam te gelijk in zijn han op. Vervolgens ondervraagde Mrs. Brooks George nog aangaande Routh en diens vrouw en sprak Gotchkisz bij de scheepsartillerie der Duitsche marine goedgekeurd. Dus nog steeds blijft er een ruim veld over voor de bemoeiingen van de vredebonden. Op den spoortrein tusschen Parijs en Keu en zijn onlangsuit een slaapcoupé, gehuurd door gravin Branicka, en gravin Czucka, twee reistasschen met eene som van 600.000 francs aan juweelen en papieren van waarde gestolen. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, ook onder het personeel van den trein, maar kon tot nu toe den dader niet ontdekken. De stad Valence werd in den nacht van 29 op 30 Juli door een zware ramp getroffen. Het quartier St, Victoi werd geheel door een brand vernield. In een stoomzagerij uitgebroken, verspreidde het vuur zich met zoo groote snel heid, dat niets is kunnen gered worden. Men heeft werk genoeg gehad om de belendende wijken te redden. De verliezen zijn onbereken baar. Verscheiden gezinnen van werklieden zijn van alles beroofd. De maire van Marseille is van regeerings- wege gemachtigd tegen de exkeizerin Eugenie in rechten op te treden, teneinde den eigendom te herkrijgen van het keizerlijk paleis, gelegen aan den ingang van de oude haven, tusschen de Catalans en het fort St. Nicolaas. De exkeizerin is altijd dit paleis als een par ticulier eigendom van den keizer blijven beschou wen en de stad Marseille wil daarentegen be wijzen dat het tot de gemeente moet terugkeeren, welke het indertijd aan Napoleon III ten geschenke gegeven had. De Standard geeft een telegram uit Durban, waarin gemeld wordt, dat de overeenkomst met de Boeren aangenomen is volgens de vastgestelde hoofdpuntenmet uitzondering van het punt betreffende het totaal der staatseigendommen. Het oorlogsmaterieel gaat over op het drieman schap, dat den volksraad terstond bijeenroept. De volksraad stelt den toekomstigen bestuurs vorm vast, stelt de subcommissien aan voor het onderzoek naar de eischen betreffende de ver goeding en wijst onherroepelijk de totale eischen vau Harriets bezoek en van al de aandoening en de vreeswelke zij aan den dag had gelegd. George was getroffen en dankbaar. „Zoo is zijzeide hij. „Zij is de oprechtste vriendin en een ware schat onder de vrouwen. Het verwondert mijdat zij mij daarvoor niet geschreven heeft toen zij mij den brief van Mr. Carruthers zond." Mrs. Brooks maakte op deze laatste woorden geen aanmerking. Zoo zij gevraagd had, wan neer deze brief George ter hand gekomen was zoo zoude er misschien eene ontdekking gedaan zijn die voor Routh en zijne vrouw noodlottig kon worden maar de oude vrouw had slechts eene zeer duistere voorstelling van de afstanden op het vasteland en den tijd, dien een brief noodig had om zijne bestemming te bereiken. „Gij en de familie Rouths kent dus den armen ongelukkige," vervolgde Mrs. Brooks. /Wisten zij dan nietdat hij vermoord was?" „Neen," hernam George; „zij vermoeden zulks niet in het minst. Zij zullen verschrikken als ik het hun mededeelRouth zal mij ook het best kunnen zeggen wat mij te doen staat, om mij met de politie in verbinding te stellen. Maar nuEllenverhaal mij nu van mijne moeder.,, De tijd vloog voorbij. De nacht brak aar. en nog altijd zaten de oude vrouw en de jon geling bijeen. Zij trachtte hem gerust te stellen en te doen gelooven dat alles nog terecht komen zou terwijl hijdoor berouw en zelf verwijt gepijnigd voor haren troost niet vatbaar was. En inderderdaad was dan ook datgene wat hij van de ziekte zijner moederde ver klaring der geneeshccren en de plannen van Mr. Carruthers vernam niet zeer geschikt om hem het hart lichter te maken. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1