Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. toe, die rechtstreeks voortvloeien uit de oorlogs daden. De indirecte cischen zijn hiervan uit gesloten. De schulddoor de regeering der Boeren over te nemen, bedraagt 400.000 p. st. rentende 4 pet., aflosbaar in 27 jaren. Engeland krijgt daarvoor eene eerste hypotheek op de totale inkomsten van de Transvaal. De president en vice-president der Boeren moeten nog benoemd worden. De inboorlingen mogen land aankoopen, maar de overdracht van land. geschiedt door de com missie. De zoogenaamde „loyalen" mogen niet gemolesteerd worden. Zij genieten volledige be scherming voor hun leven en eigendom. De Engelsche onderdanen zijn niet onderworpen aan de conscriptie. Secocoenie en zijne volgelingen worden vrijgelaten. De omvang van zijn gebied zal vastgesteld worden. Na de ratificatie der overeenkomst ontruimen de Engelsche troepen het grondgebied der Transvaal. Een telegram uit Lahore aan the Daily News meldtdat de Indische regeering den strijd tusschen Ejub en Abdurrahman met on verschilligheid gadeslaat. Zij wacht eenvoudig het resultaat af om dan den overwinnaar te er kennen. Neutraler kan het al niet. De tijding van Abdurrahman's nederlaag heeft zeer gemengde aandoeningen veroorzaakt. De oppositiebladen zien in den loop der gebeurtenis sen in Afghanistan een bevestiging van hun nog korten tijd geleden verdedigde meening, dat de ontruiming van Kandahar een misgreep der regeering is geweest. Zij dringen er daarom op aan dat onverwijld maatregelen zullen wor den genomen tot bescherming van de Britsche belangen aan de noordwestelijke grens van Indie. De regeeringsorganen leggen daarentegen groote onverschilligheid aan den dag. The Times zegt: „over onze eigen belangen in deze zaak kan niet veel gezegd worden. Abdurrahman is wel de emir onzer keuze, en wij zouden er natuurlijk de voorkeur aan gegeven hebben Afghanistan onder zijne heerschappij in een toestand van betrekkelijke rust te zien overgaan maar de bloedige gevechten tusschen mededingende troon pretendenten in Afghanistan zijn nu eenmaal, onvermijdelijk en bijna even natuurlijk voor de oorlogzuchtige en onrustige bewoners van dat land als de kibbelarijen tusschen de politieke partijen in Europa." De om zijne wreedheden bekende koning Theebau van Birma ontvingvolgens de Times of India, eenigen tijd geleden van zijne eerste vrouw een schotel met overheerlijk gebak en de boodschapdat zij zelve de kostbare spijs had toebereid. De zaak kwam den koning echter verdacht voor en hij wist daarom niets beters te doen dan het geschenk te vereeren aan zijne schoonmoeder (de moeder van zijne eerste vrouw), die inderdaad terstond nadat zij van de lekkernijen gegeten had ziek werd en een paar uren later overleed. Men onderzocht nu het overschot en bevond dat het vergif bevatte. Theebau liet de giftmengster terstond onthoof den. Jaloerschheid en de veronachtzaming van den koning waren de drijfveer tot de misdaad geweest. Aan prins Yon Bismarck is onder 't postmerk van Hamburg, waar 't stuk den 25 Juli werd op de post gedaan, een dreigbrief toegezonden. Daarin wordt gezegd, dat geen politiemaatregelen te Kissingen genomen, hem iets zullen baten en dat hij spoedig met den doodgraver kennis zal maken. Overigens bevat dc brief de gewone uitdrukkingen van „tiran" en „tirannie", welke men steeds in de „doodarresten" van de heeren gezagsmoorders pleegt aan te treffen. Trouwens het was niet noodig dat prins Yon Bismarck zulk eene aankondiging van een nieuwen aanslag ontving, want hij wordt reeds zoo sterk mogelijk bewaakt. Als nouveauté op 't gebied der V. Bismarck - bedreigingen wordt aan het slot van den nieuwen brief gezegd, dat geheel het geslacht der Yon Bismarcken moet worden uitgeroeid. Na den prins is het de beurt van graaf Wilhelm. Weer zijn krachtens den kleinen staat van beleg een veertiental sociaal-democraten uit Leipzig verbaunen. Waarschijnlijk zal de Gothard-tunnel nog niet den len October, zooals eerst bepaald was, maar in het gunstigste geval eerst in November voor het verkeer opengesteld kunnen worden. De zwakke plek onder Andermatt wekt nog altijd veler bezorgdheid, maar men hoopt dat die, bij het wegnemen van de houten stellages, waarop nu nog het gewelf rust, ongegrond zal blijken. Zeer interessante resultaten verkreeg een Duit- scher, dr. Hesse genaamd, bij het onderzoek van den gezondheidstoestand van arbeiders in verband met de hoeveelheid en den aard van het inge ademde stof in de verschillende fabrieken. Hij berekende uit zijne proefnemingen het volgende: Wanneer men het jaar op 300 werkdagen rekent en daarbij 10 uur werktijd en 500 liter lucht voor eiken arbeider aanneemt, dan komt men tot de volgende hoeveelheden stof, welke per jaar door een arbeider ingeademd worden: In een machinale weverij 4.5 gram in een borstelfabriek 5.76 gram, in een mohn 71.55 gr., in een ijzergieterij 150 gr. Niettegenstaande deze groote verschillen bleek de gezondheidstoe stand in de beide laatstgenoemde fabrieken belangrijk beter te zijn dan in de eerste, zoodat de qualiteit een blijkbaar veel grootere rol speelt dan de quantiteit. Een dief heeft onlangs te Neurenberg een karrevracht meel uit een pakhuis gestolen. Hij had zich een valschen sleutel van het pakhuis weten te verschaffen, bestelde daar op een be paald uur een man met een kar, hield zich alsof hij de eigenaar was en liet 41 zakken ieder vau 2 centenaars, op de kar laden en wegrijden. De politie tracht nu te weten te komen waar heen. Uit een menagerie te Nürtingen is een 3 meter lange boa-constrictor ontsnaptdie nog altijd niet gevangen werd, en ds bewoners der stad in gestadige onrust houdt. De eigenaars der menagerie zijn beboet we gens hun nalatigheid. l'03servatore is gemachtigd om de nota van kardinaal Jacobini, betreffende het gebeurde bij het overbrengen van het lijk van paus Pius IX, welke nota door l'Iudépendance Beige publiek gemaakt was, voor verzonnen te verklaren. l'Aurora heeft opgehouden te verschijnen. Zij zal onder een anderen naam binnen weinige weken verschijnen; altijd als persoonlijk orgaan van den paus. Overwegende dat Rome moet zijn of „geheel aan den paus of geheel aan de revolutie", verklaart de Unita Cattolica zich tevreden, dat de zaken gekomen zijn waar zij nu zijn. „Een van beiden, die Rome bezet heeft, moet Rome verlaten". Officieus wordt uit Rome het bericht te gengesproken, als zouden Oostenrijk en Spanje hunne bemiddeling hebben aangeboden tot ver krijging van een modus vivend; tusschen het Italiaansch gouvernement en den H. Stoel. Uit Rome wordt gemeld, dat de commis saris van politie, die dienst deed bij het over brengen van het. lijk van Pius IX, op wachtgeld is gesteld daar zijn gedrag bij die gelegenheid te wenschen heeft overgelaten. Het hof van appèl heeft de straffen, door de eerste rechtbank uitgesproken over eenige deelnemers aan de ongeregeldheden aanmerkelijk verminderd en een zelfs vrijgesproken. Voor de Italiaar.sche vloot worden twee nieuwe groote oorlogschepen, in den trant van de Duilio, gebouwd. Zij zullen een gemiddelden inhoud bebben van 10,000 tonnenongeveer 100 meter lang zijn en gewapend worden met kanonnen van 76 ton. De Afrika-reiziger Mattenci en de luitenant der marine Massari zijn te Madeira aangekomen na Afrika doorreisd te hebben van Egypte tot aan de golf van Guinea. De dagbladen van Constantinopel bevatten een officieele mededeeling, waarin het proces Abdul wordt geresumeerd. Volgens deze mededeeling hadden Mahmoud- en Nouri-pacha bekend, dat zij indertijd Abdul-Aziz hebben vermoord krach tens een keizerlijken iradé. Het bestaan van dezen iradè werd door een buitengewonen raad geconstateerd en deze heeft daarop eenparig voorgesteld, de uitgesproken straf te verzachten. Volgens berichten uit Constantinopel heeft de Porte veertien dagen uitstel gevraagd voor de overgave van het tweede gedeelte lands, we gens de invallende Ramadan-fecsten. De gezan ten hebben zich daarop tot de internationale commissie gewend met het verzoek om advies, doch hadden bij afzending van dit bericht nog geen antwoord bekomen. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat sedert eenige weken iederen avond tot twee uur na midder nacht toe in het paleis des sultans eene bijzon der geheimzinnige commissie vergadert. Naar men beweert worden daar maatregelen genomen om de interventie der mogendheden in de bin- nenlandsche en administratieve aangelegenheden des rijks te beletten of te belemmeren. De sul tan zet er allen spoed achter. Ook heeft Z. M. zijn tevredenheid betuigd aan Aleko - pacha, omdat deze Constantinopel niet verliet voordat de zaken in Bulgarije eene eenigszins betere wending namen, te meer omdat van de bezetting van den Balkan niets kon komen, daar de mo gendheden er zich waarschijnlijk tegen verklaard zouden hebben. Evenwel is dit plan nog niet opgegeven. De sultan zou voornemens wezen de straf van Midhat-pacha nog een weinig te verzachten door hem te verbannen naar het eiland Rhodus. De lucht is daar gezonder en, wat voor Midhat misschien meer wil zeggen er zijn daar Euro- peesche consuls. De Porte wil eerlang eene nota verzenden, betreffende de zaken van Tripoli, waarin ze de noodzakelijkheid zal aantooner. van maatregelen tot waarborging ven rust en orde. De keizer en de keizerin zijn bij hunne aan komst te Moskou met geestdrift begroet. In antwoord op de toespraak van den chef van het stedelijk bestuur zeide de keizer, dat hij zich gelukkig achtte eindelijk zijn hartewensch te kunnen vervullen om de oude en eerste residentie van Rusland te bezoeken. Hartelijk dankte hij voor de hartelijke ontvangst. Zijn overleden vader had herhaaldelijk Moskou voor zijn trouw en aanhankelijkheid gedanktMoskou strekte dan ook steeds aan geheel Rusland ten voor beeld en hij hoopte dat dit ook altijd zoo zou blijven. Evenals Vroeger toonde ook thans Moskou, dat vorst en volk een onverbreekbaar geheel vormen. Volgans de jongste berichten omtrent den gezjndheidstoestand van president Garfield gaat hef fliuk met hem vooruit. Hij gebruikt weer vast voedsel en de geueesheeren achten ziju herstel bijna zeker. Hartmann, de bekende Russische nihilist, is te New-Yoork aangekomen. De New-York Herald nam een zeven kolom langen brief van hem over, waarin deze breed voerig beschrijft den aanslag op het leven des keizers aan den spoorweg bij Moskou in 1879. De Herald nam verder op een brief van het uitvoerend comité der Russische revolutie-partij aan Hartmann. Het comité zegt dat de nihi listische partij beoogt Rusland te plaatsen onder de vrije volkeren. De nihilistische partij wordt miskendomdat Europa en Amerika Rusland enkel kennen door de officieele beschrijvingen. Het Ruussische volk verdient in Europa ver trouwen en sympathieen het zal beiden ver werven zoodra de tirannieke regeering zal om vergeworpen zijn. Men schijnt in Amerika nog altijd niet genoeg landverhuizers te hebben. Uit New-York ten minste wordt door den correspondent van Daily News berichtdat de emigratie-beambten gezegd hebbendagelijks wel 500 menschen werk te kunnen bezorgen als er zooveel waren, daar de aanvraag om werklieden van allerlei soort steeds toeneemt. Al de spoorwegmaat schappijen hebben hun tarieven voor landver huizers die naar het Westen gaan verlaagd. Waalwijk, 3 Augustus 1881. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Waspik E. Kamp Az. Vanaf 13 tot en met- 31 Juli zijn door den stoomtram Tilburg-Besoijen vervoerd 8244 passagiers. <^Met het leggen der raih tusschen Besoijen en Waalwijk is zoo flink doorgewerktdat de aansluitiug nog heden zou kunnen plaats hebben. Zondag 11. werd de Harmonie Euphonia van Kaatsheuveldoor l'Espérance van Waalwijk aan den stoomtram afgehaald en trokken beide vereenigingen, onder 't spelen van een paar vroo- lijke stukjes naar de bovenzaal van den heer A. N. van Riel, om daar gezamelijk onder leidmg van beider directeur, den heer Brohm, een con cert te geven. Was het ons aangenaam met de vreemdelinge kennis te maken om den goeden klank dien haar naam hier heeft, nog te meer juichten wij het concert toe, daar het getuigt van den echt kameraadschappelijken geest die onder de leden van Enphonia en l'Espérance heerscht. Daar enboven kan het eene jeugdige vereeniging als de onze Blechts ten goede komen wanneer zij een oudere zuster hoort, die zulke ambitie, zulke degelijke studie verraadt als de harmonie van Kaatsheuvel verleden zondag. Donderdag 28 en Vrijdag 29 Juli had het vergelijkend examen naar de vacante hoofdon derwijzersbetrekking te Raamsdonk plaats. Daarvoor hadden zich aangegeven 14zijn Donderdag opgekomen 11 sollicitauten, waarvan er zich den eersten dag één terugtrok. Op het drietal komen voor: Varossieau hoofdonderwijzer te Heinkenszand Willemsen onderwijzer te Oosterhout en Deckers, onder wijzer te Breda. Men schrijft ons uit Baardwijk Terwijl het roggebrood te Waalwijk kost f 0,47 per 4 k. g. rekent men daarvoor in onze gemeente nog f050. De jongenheer L. Carstleerling van den heer van der Sluis te Besoijen heeft met goed gevolg het admissie examen afgelegd voor de machinisten school te Amsterdam. Het bekende landgoed Rozestein onder Velzen bij Haarlem, toebehoord hebbende aan wijlen jhr. Van der Poll en dat heette aange kocht te zijn voor de koningin van Zweden, is, naar wij thans vernemen aangekocht door de heeren Gebroeders Koster te Amsterdam en D. Bolle te Rotterdam uitsluitend met het doel om gezam mlijk eene grootsche onderneming bij exploitatie tot stand te brengen. Het bedeelde landgoed is groot 3 hectaren en 78 aren. Zondag had te 's-Hage op den Zwarten weg het volgende ongeluk plaats Een slachter, die een koe geleidde kon het kwaadaardig beest niet bedwingen. Het brak losen een andere slachterdie het wilde grijpenonving een hoornsteek aan het hoofd en een slag van het beest in de rechterzijde. De ongelukkige werd naar het gasthuis vervoerdwaar hij heden nacht overleed. Zondag avond is te Vlissinger. het uit zee komende Engelsche stoomschip Helios dwars in de bakboordszijde geloopen van de ter reede liggende Noordduitsche bark Laskerkapt. Kalmenamet het gevolg dat de bark onmid- delijk zonk de kapitein en verdere opvarenden hadden juist tijd genoeg om op het stoomschip over te springenmet uitzondering van één matroosdie nog vermist wordt. De bark geladen met stukgoederen kwam van Antwer pen en was bestemd naar Iquique. Het stoom schip komt van New-Orleans en is bestemd naar Antwerpen. Te Arnhem liet een kruideniersknecht zijn wagen, waarin een zak met p. m. f 250 in geld, een oogenblik alleen op de straat staan. Bij zijne terugkomst was de zak overgegaan in handen van een onbekende die daarmede op den loop was. Bij een hevig onweder, dat Zaterdag avond over Anna Paulowna trokontlastte zich een ontzettende hagelbuidie erge verwoestingen in de ruiten aanrichtte. Alleen aan den voorgevel van de gemeenteschool No l werden werden 47 ruiten stuk geslagen. Velen vluchtten de huizen uit. De hagclsteenen hadden een groote van 3 tot 5 centimeter in doorsnede. Bij de meest verschillende uiterlijke vormen hadden alle een dof witte kogelvormige kernter groote van een gewonen knikker. Ook uit andere plaatsen wordt melding ge maakt van zwaren hagelslag. Zaterdag namiddag gingen eenige militairen te Maastricht in de Maas baden met het nood lottig gevolg dat één hnnner een milicien in de diepte geraakte en verdionk. Door twee personen die 11. Dinsdag te voet de venen van het Emmer-Conpascuum doorliepenis geconstateerd dat het 's avonds omstreeks 6 urete midden van eene zware regenbui met veel wind gesneeuwd heeft. Men zal zich herinneren dat op dien avond de tem peratuur zeer koud wasterwijl het den voor- gaanden nacht gevroren had. Men meldt uit Enschede van 30 Juli: Heden in den vroegen ochtendomstreeks half vijf, brak in de nabijheid der stad aan den Grounauschen straatweg een hevige brand uit in de behuizing van den kastelein Hemken. De vrouw des huizes werd door het geknetter der vlammen wakkerhet bovendeel van het huis stond toen reeds in volle vlamde brand schijnt op den zolder ontstaan te zijn. De beide aangrenzende woningen onder hetzelfde dak zijn mede een prooi der vlammen geworden daar do Lonneker brandspuit niet veel kon uitrichten wegens bestaand gebrek aan water. Twee der inboedels waren verzekerdvan den eenen in boedel, die niet geassureerd was, is bijtijds nog het voornaamste gered. Aangewakkerd door een feilen wind, brak te Koevorden Vrijdag namiddag een hevige brand uitdie hoewel er spoedig hulp opdaagdein den tijd van een half uur 2 huizen, door vier ge zinnen bewoond in de asch legde. Van daar verspreidde zich het vuur naar 2 verder afgele gen gebouwen die ook spoedig een prooi der vlammen werden. Ofschoon ook reeds in zes omliggende huizen een begin van brand was ontstaanis het met vereende krachten van brandweer en burgerij mogen gelukken het vuur tot bovengenoemde vier huizen te beperken. Van de inboedels is slechts een gedeelte kunnen gered worden.; gebouwen en meubelen waren tegen brandschade vorzekerd. In de kajuit der Duitsche sleepstoomboot, genaamd H. C. Mauritz te Duisburgh, komepde van Duisburgh op hare doorreis naar Rotter dam en liggende ter hoogte van Papendrecht, is Donderdagnacht brand ontstaan door het uit elkander slaan eener petroleumlampwaarbij de kapitein H. H. en de stuurman A. 't H., beiden wonende te Ruhrorternstige brandwonden aan handen en aangezicht hebben bekomen. Beiden hadden zich reeds ter ruste begeven, doch wak ker geschrikt door den knal en half bedwelmd door den stank der brandende pertroleum trachtten zij met de handen de vlam tegen het overal brandende beschot te blusscheu, waarin men eerst slaagde toen de stuurman het overige personeel der boot te hulp had geroepen. Niet tegenstaande onmiddellijk geneeskundige hulp was ingeroepen en verleend en men inmiddels met de stoomboot voor Dordrecht gestoomd en de verwonden verder geneeskundig waren be handeld is de kapitein gisteren ochtend aan zijne wonden overleden terwijl de stuurman in het stadsziekenhuis aldaar is opgenomen. Diens toestand isnaar men verneemt, niet gevaarlijk. Maandagmorgen baadden zes personen te Zandvoort. Door de sterke branding geraakten zij in gevaar. Vier zijn gered, doch twee, als mede een visscher, die hun hulp bood, zijn ver dronken. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. ontstond er brand in de woning van den vis scher Jan Bastiaan, gelegen aan den IJsseldijk, in de gemeente Wilsum, buurtschap Nieuwstad. In een oogwenk sloegen de vlammen naar alle zijden uit en verhieven zich hoog in de lucht. Aan redden viel niet tc denken. Met uitzonde ring van eenige netten is de geheele woning met haren inhoud een prooi der vlammen ge worden. Daar de richting van den wind gunstig was en geen andere woningen in de onmiddellijke nabijheid stonden bleef de brand zich tot dit eene perceel bepalen. De oorzaak van den brand is onbekend. Alle9 was tegen brandschade ver zekerd. Zondagavond heeft in de Donkerstraat te Utrecht een moord plaats gehad op zekeren v. D. De politie die dit vernam heeft daarop twee personen als de vermoedelijke daders ge arresteerd en het lijk doen schouwen. Uit Oud-^evenaar meldt men „Er wordt tegenwoordig veel spiritus gesmokkeld de smok kelaars voorzien zich daarvan in het naburige Etten en brengen het naar Arnhem, waar zij hunne klanten hebben. Men ziet hier in de koren velden geheele gangen door de smokkelaars aan gelegd. Geregeld gaan er een paar voorop om het terrein te verkennen, en vervolgens komt de hoofdtroep. Zij staan ook met enkele daglooners alhier in verbindingen zoodoende wordt de surveillance der oomiezen verschalkt. In 't gesticht Ommerschans kwam laatstl. Zaterdag een der verpleegden heel leuk den adjunct-directeur een ledig lucifersdoosje presen teeren met de woorden „de lucifers zijn gebruikt; de schuur, die 'k er mee aangestoken heb, brandt

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2