Nummer 63. Zondag 7 Augustus 1881. 4e Jaargang. 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Yerstootene. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Si De Echo van het Zuiden, m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg- Door de vereeniging tot bestrijding van het misbruik van sterken drank te Brussel is dezer dagen besloteneen adres aan de kamers te richten, waarin de indiening van een wet tot beperking van den drankverkoop verzocht wordt, gelijk aan die welke thans in Nederland in wei king zal treden. Aan de weduwe van den bij het spoor wegongeluk te Verviers omgekomen ingenieur Hamoir te Luik die een eisch tot schadever goeding tegen den Belgischen staat had ingesteld, heeft de regeeringuit eigen beweging, eene schadevergoeding toegekend van 125.000 francs, buiten haar gewoon pensioen. Belgie zal een badplaats rijker worden, nl. de stad Hoei (Huy), die rekent door hare lig ging en schilderachtige omstreken veel bezoekers te zullen trekken. Er heeft zich tot uitvoering van dit denkbeeld een naaralooze vennoolschap gevormd en er is reeds een directeur benoemd. Anders dan op verkiezingsgebied valt tegen woordig van hier weinig te melden. Rouher heeft zich teruggetrokken daarentegen schijnt Jerome Napoleon een rol te willen spelen. Hij vaardigde een manifest uit, in den vorm van een brief aan eert tiental afgevaardigden dringt daarin aan op de benoeming van het hoofd van den staat door rechtstreeksch algemeen stemrecht en onderteekent dit«Napoleon Bonaparte", met «Jérome" in kleinere letters. Men wil daarin iets zien. Den 31n Juli zijn de maraudeurs opnieuw te Mornak een plaats op 10 mijlen afstands va« Tunis, verschenen en hebben het huis van LIU. Opheldering. «Sedct zij te Parijs aangekomen zijn, hebben wij geen latere tijding ontvangen," eindigde Mrs. Brooks haar verslag. «Maar morgen hoop ik Miss Carruthers te zien en zij heeft misschien een brief van haren oom gehad." «Miss Carruthers?" vraagde George als of een nieuw leven hem bezielde. «Is zij niet mede- gegaan «Neen hernam Mrs. Brooks «Zij is op de «Kastanjeboomen" bij Sir Thomas Boldero ge bleven. Sir Thomas is haar oom van moeders zijde. Zij komt echter zeer dikwijls hierom mij te bezoeken, en ik verwacht haar morgen." «Op welken tijd komt zij gewoonlijk vraagde George. «Des namiddags." «Nu dan ben ik reeds lang te Londen en er is dus geen gevaardat ik tegen den wensch mijns stiefvaders zijne erfgename zal ontmoeten." Er lag bij het uitspreken dezer woorden in de stem van George eene voorbijgaande bitter heid welke echter door zijn flauw lachje eenigs- zins werd verzacht. «Houd moed George zeide de oude vrouw. «Alles zal nog terechtkomen en dan ook breekt de tijd aan datmen u hier welkom zal heeten." «Misschien Ellen. Maar gij belooft mij, mij bericht te geven als Miss Carruthers hier geweest isen te zeggen waar mijne moeder zich thans bevindt en waarheen zij eerdaags denkt te gaan?" In dezen nacht sliep George voor de eerste maal onder het dak van Poynings doch reeds de vroege morgen vond hem op zijn terugreis naar Londen, Toen Clara des namiddags met Lancelot en Cesar>'op Poynings kwam was zij verwonderd Mrs. Brooks zoo Wel en opgeruimd te vinden. Het meisje bracht insgelijks gunstige Tahar Zaouch intendant van Ali bey, geplunderd. Vervolgens zijn zij naar het stadje Nebeul ge gaan, gelegen aan de golf van Hammamet. Niet ver van Mornak bij de loodmijn die door eene Italiaansche maatschappij van Cagliari ontgonnen wordthebben ruiters de kudden weggevoerd die aan deze maatschappij toebe- hooren. 25 Arabieren er. 2 Sicilianen, die de mijn bewaakten telden twee gewonden bij de vervolging van de roovers waarvan zij er zes doodden en het vee terug namen. De roovers zeiden dat zij in grooter aantal terug zouden keeren om zich te wreken en zoowel de Muzelmannen als de Christenen te dooden. De tegenwoordigheid van het eskader op de recde van la Goulettemaakt een weldadigen indruk op alle klassen der bevolking. Dezelfde indruk werd te Monastir gemaakt. Bon Araena is te Asta. De dagbladcorres pondenten zijn niet gemachtigd om de kolonne van het Zuiden te volgen. De meeste verhalen van de door Bou Amena gevangen genomen Spanjaarden blijken onjuist te zijn. De openbare meening, die minder opge wonden is sedert de komst van generaal Saussier, waarin zij vertrouwen stelt, begint hetgeen nu gebeurt met kalmte gade te slaan. Het voort rukken \an de kolonne Colo ien zal de veilig heid in de provincie Oran volkomen maken. De correspondent van the Morning post beweert, *lat een zeker aantal Engelsche en Italiaansche inwoners van Monastir en inwoners van andere nationaliteit adressen aan hunne regeeringen onderteekenden om op de gevaren te wijzen, die hen, door de invallen der marau deurs, bedreigen. Eranschendie handelsbelangen te Tunis hebbenzouden evenzeer hun leedwezen aan den heer Roustan doen kennen. De Spaansche regeering heeft aan haren consul te Tunis nieuwe bijzonderheden gevraagd over de plundering van het consulaat te Sfax. belichten Mrs. Carruthers had van de vermoeie nissen der reis geen hinder gehad en na verloop van acht dagen zou mer. naar het Zuiden van Frankrijk vertrekken. Clara liep als gewoonlijk door huis en hof. Zij was nog immer zoo schoon als vroeger doch hare schoonheid was van een anderen ernstigen aard geworden. Die veran dering echter was onopgemerkt gebleven want geen liefdevol oog was er dat haar bewaakte en hare verandering gadesloeg. Zij was alleen. Toen zij lang genoeg had ron.lgeloopen en terwijl men haar paard weder voorbracht trad zij nog eenmaal in de kamer van Mrs. Brooks, om haar vaarwel te zeggen. De oude vrouw nam twee brieven uit haar lessenaar. «Herinnert gij u deze brieven miss Carru thers vraagde zij. «Gij hebt ze mij gebracht op het oogenblik toen Mrs. Carruthers ziek ge worden is «Ja, ik herinner ze mij, wat is er mede?" hernam Clara onverschillig. «Wilt gij zoo goed zijn ze in een groot cou vert te doen en voor mij aan Mr. George Dallas te adresseeren. «Zekerlijkhernam Claramaar zij zag daarbij een weinig verbaasd opwant Mrs. Brooks schreef voor eene vrouw van haren stand buitengewoon goed. «Niet lang geleden heb ik hem geschreven maar hij heeft den brief niet ontvangen zeide Mrs. Brooks. «Ik geloof daarom dat ik niet duidelijk genoeg geadresseerd heb." Clara ging aan de tafel zitten en schreef met groote, fiksche letters op het couvert het adres, dat Mrs. Brooks haar had opgegeven. «Zendt gij deze brieven aan Mr. Dallas, opdat hij ze leze wijl zijne moeder daartoe niet in staat is vraagde Clara op wien dit verboden onderwerp altijd een geheime aantrekkingskracht uitoefende. «Ja ik houd mij verzekerd dat zij van Mr. Felton komen en geloofdat het noodzakelijk is te onderzoeken wat zij bevatten en daarop heeft niemand meer recht dan George Dalles De dagbladen van Madrid drukken zich alge meen in heftige bewoordingen over dit nieuwe incident uit. Op een vraag der Spaansche regeering, tot dei; minister van buitcnl. zaken gericht, heeft deze geantwoord dat hij de zaak van Oran onderzocht en de welwillendste gevoelens jegens Spanje koestert. Officieele bijzonderheden ontbraken hem nog betreffende het te Sfax gebeurde maar Frankrijk is besloten de schuldigen te straffen, indien deze bestaan en een generaal is naar Sfax gezonden om een onderzoek in te stellen. Een der leeuwen uit den Jardin des Plan- tes te Parijs is gisteren ter dood gebracht. Deze koning der dieren viel niet om politieke redenen. De eenzaamheid en het heimwee naar zijne geliefkoosde bosschen hadden den anders zoo vroolijken woudbewoner dol gemaakt. De handschoenmakers te Parijs hebben ook al een politiek banket gehouden. Tot afwisseling hield de heer Lockroy eene rede ten gunste van Grondwetherziening. Zou de regeerir g deze handschoen opnemen Om een idee te geven van den toestand van het Tunesische leger diene het volgende Driehonderd Tunesische deserteurs zijn van Soussa naar la Goulette teruggevoerd. Eenige honderden bevinden zich tusschen Mediah en Soussa. Officieren van den bey zijn afgezonden om hen op te sporen en hebben in last dezen te verzekeren, dat zij niet gestraft zullen worden als zij terugkeereii. ODoor dit middel hoopt men l'.en weder den dienst te doen hervatten. Ali ben Kalifa, het hoofd der opstandelingen, is door een groot aantal zijner aanhangers verlaten. Te Sfax worden benden gevormd om hem aan te vallen en hem zonder vervoermiddelen te laten door zijn kameelen weg te voeren. Dezer dagen is te Marseille de bemanning aangekomen van het Fransclie schip «Richard Wallace", dat op de kust van Afrika, tusschen hernam de oude vrouw. «En wie is Mr. Felton vraagde Clara terwijl zij opstond en de pen ter zijde legde. «Ik zal de brieven met mij naar de post nemen, daar ik er toch voorbij rijd voegde zij er bij. «Mr. Felton is de broeder van Mrs. Carru thers," zeide Mrs. Brooks. «Hij is vele jaren in Amerika geweesten nu was er in den laat- sten tijd sprake van zijne terugkomst." Clara zeide niets meer doch nam de brieven en vertrok. Zij bezorgde het paket op de post en toen zij verder reed droeg haar gelaat de uitdrukking eener smartelijke herinnering. Zij dacht aan den morgentoeu zij hem die zulk een liefdevol aandenken zoo weinig verdiende eene waarschuwing zond, aan wien zij niet zonder eene huivering denken kon, ja, aan wien zij het nauwelijks waagde te denken. Toen de postbode den volgenden morgen op de «Kastanjeboomen" kwam, bracht hij een pakje voor Miss Carruthersdat twee noinmers van den «Piccadilly" bevatte waarin twee hoofdstukken stonden van de Novelle van George. Op een wit blad dat er om heen geslagen was stonden de woorden «Van Paul Ward." Nog eens gered Er lag een tint van aanzien en goeden smaak over de woning in QueenstreetMayfair door Mr. en Mrs. Routh bewoond. Beide eigenschap pen waren onafscheidelijk van eene woning door Harriet bestuurd. Zij bezat het eigenaardige talenthet huis dat zij bewoonde te verfraaien en te versieren al waren de middelen, die haar ten dienste stonden nog zoo eenvoudig en ge ring. De woning in South-Molton-Street had nooit dat somberedoodsche rooorkomen gehad eener gemeubileerde woningen nu 3cheen het niet aan geld te ontbreken om het nieuwe huis van alle gemakken en verfraaiing te voorzien. Harriet had echter die vroegere gelukkige op geruimdheid verloren waarmede zij hare vorige huishouding regelde en bestuurde doch haar Rio Pongo en de Looseilanden strandde. Zij werden na de schipbreuk, zoodra zij aan land kwamen, van al hunne kleedercn beroofd door de inboorlingen die het schip plunderden en daarna verbrandden. Na vermoeiende om zwervingen gelukte het hun eindelijk Sierra Leona te bereikenvan waar zij met een Engelsch schip naar bun vaderland terugkeerden. Een voetreis van Parijs naar Pest (1500 kilometer afstand) in 4 weken te volbrengen, is dezer dagen ondernomen door een Hongaar zekeren heer Schmertych. Hij vertrok den 10 Juli uit Parijs en hoopt den 7 Augustus Pest te bereiken. Door elkander legt hij 52 a 56 kilometer per dag af. Een dagorder is in de militaire school van Saint Cyr aangeplaktwaarbij den leerlingen ten strengste verboden wordtop straf van on middellijke wegzendingin uniform bijeenkom sten banketten of lijkdiensten bij te wonen die eenig politiek karakter zouden kunnen hebben. Te Anps is een gedenkteeken ingewijd ter eere van de slachtoffers van den 2 September. De Fransche bladen wijzen op den uitslag der verkiezingen te Metz voor den gemeente raad. 28 raadsleden werden gekozen waarvan 26 Frauschen en twee Duitschers. Bovendien moeten er nog vier herstemmingen plaats hebben. Volgens Daily News weigert de regeering te Washington mede te deelen of de Russische regeering eene aanvrarg heeft gedaan tot uitle vering van Hartmann, maar de regeering zegt, niet te willen dulden dat Amerika eene schuil plaats voor moordenaars worde. Indien Hart mann menschenmoord heeft beproefd, dan is hij schuldig aan moord, onverschillig of hij tot zijn slachtoffer den keizer van Rusland gekozen heeft, dan wel een gewoon burger. Men leidt uit deze juist oordeel en fijnen smaak had zij niet afge legd. Alles wat zij nu ondernam, ging als het ware werktuigelijk doch zij verwaarloosde niets. Harriet was op den dagwaarop George hun in hunne nieuwe woning een bezoek brengen zou, buitengewoon onrustig. Zij had de boodschap', welke Jim haar brachtzonder een woord te spreken aangehoordmaar in weerwil harer bewonderenswaardige zelfbeheersching bemerkte toch het scherpziend oog van den knaap, dat de tijding haar deed ontstellen. Routh had ze met veel minder uitwendige kalmte aangehoord. Hij gevoelde dadelijk dat het uitstel van den briefdien Harriet had willen schrijven en waartoe hij zelf aanleiding had gegeven, Dallas aangespoord had om terug te komen. Hij was boos over zijne eigene onhandigheid maar ook op Harrietomdat zij dit gevaar niet vooruit gezien had. Bovendien was zijne verhouding tegenover Harriet steeds minder hartelijk gewor den er ontstond zelfs in zijn laag en ondank baar hart eene soort van afkeer van haar de oude betrekking tusschen hen had eene veran— dëripg ondergaan die geen hunner uittemaar welke beiden evenwel gevoelden. Stewart Routh had tot hiertoe altijd tegen over zijne vrouw als tegenover elke andere, zekere beleefde omgangsvormen in acht genomen. Zijne vroegere opvoeding had hem weerhouden tot die uitwendige ruwheden te vervallen van lieden van zijne levenswijze thans kwam echter zijn inwendige gemeenheid meer en meer boven. Toen Harriet hem op hare gewone voorzichtige wijze mededeelde, dat Dallas in Engeland was en hun den volgenden dag ee bezoek brengen zoukeerde hij haar met ec norschen vloek den rug toe. Zij ontstelde, maar ook slechts voor een oogenblik. «Wij moeten hem te woord staan, Routh," zeide zij vriendelijk. «Wij moeten hem te woord staan zoo als wij er reeds zoo velen te woord stonden. Alles kan nog terecht komen." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1